Backlink

Backlink Denetimi Nasıl Yapılır? (Sadece 20 Dakika)

Backlink, kuşkusuz SEO’nun en ilgi çekici, en çok merak edilen konularının başında gelmektedir. Bir SEO projesine başlamadan önce ilk yapılacak şey denetimdir. Bunun başında öncelikle teknik denetim sonrasında ise backlink denetimi gelir. Nedeni ise gayet açık ve net: Hizmet vereceğim web sitesinin mevcut durumu nedir?

İlerleyen süreçte SEO çalışmalarımızın performansını olumsuz yönde etkileyecek her türlü şeyden uzak durmamız gerekir. Web sitemizin sırtından çeken, onun ilerlemesine engel olan her türlü kaynak temizlenmelidir. Özellikle de Google cezalarıyla karşı karşıya kalmamak için illegal bağlantıların sitemize gelip gelmediğinden emin olmak lazım.

Backlink Denetimi İçin İhtiyacımız Olan SEO Araçları

Backlink sorgulama yapabileceğimiz bir çok araç bulunmaktadır. Bu araçların arasında en güvenilir, en doğru analiz ve sonucu veren kaynakları sizlerle paylaşmak isterim.

  • SemRush

SemRush ile ilgili bir içeriğim bulunmaktadır. Bu aracı nasıl ücretsiz kullanabilirsiniz, aracın özellikleri ve tüm merak ettikleriniz >> ayhankaraman.com/semrush bağlantısında yer almaktadır.

  • Ahrefs

Bağlantı alma olayını bir ev satın almaya benzetebilirsiniz. Satın aldığınız evi dekore etmeyi ve yenilemeyi planlıyorsunuz, ancak bu zemini çökmek üzere olan bir ev olmaz değil mi? Böylece bütçenizi ve vaktinizi zemini yenilemekle harcamamış olursunuz.

Bir bina hayal edin. Binanın temeli olmadan katlarını çıkabilir misiniz? Cevap net olarak Hayır. Önce temeli sağlam atacak sonra katları çıkacağız.

Bu içerikte, yaklaşık 20 dakikada backlink denetimini nasıl yapılır onu öğreneceksiniz.

1. Temel Backlink Analizi

İlk önce, önce web sitemizi Site Explorer’a bağlıyor ve bazı temel analizler yapıyoruz.

ahrefs site axplorer

1.1 Backlink Profilinizi Rakiplerle Karşılaştırın

Temel analizlerle başlayalım ve basit bir soruyu cevaplayalım: Web sitenize kaç tane gelen bağlantı var ve bu kaç alan adından geliyor?

Temel Backlink Analizi

ayhankaraman.com web sitemizi incelediğimizde 210 siteden 6710 bağlantı geldiğini görüyoruz. Son dönemlerde 476 adet bağlantı artışının olduğu da gözden kaçmıyor. Ben bağlantı alımı yapmıyorum :) Bu bağlantılar tamamen doğal gelişiyor. Bazıları spam kaynaklar, bazıları SEO analiz sitelerinin otomatik oluşturduğu kaynaklar. Ben bunların çoğunu düzenli olarak reddediyorum.

Bağlantı reddetmeyle alakalı daha fazla bilgi için ayhankaraman.com/disavow bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bu kaynaklar rakiplerle karşılaştırmadan bir anlam ifade etmezler.

Rakip Bağlantıları Denetleme

Rakip bir kaynakla bağlantıları kıyasladığımda o sitenin benim sitemden daha fazla bağlantıya sahip olduğunu görüyoruz. Özellikle alan adı konusunda neredeyse 3 katı fark atmış durumda. Fakat tahmini organik trafikte ayhankaraman.com daha iyi seviyelerde. Daha az kelimeden daha fazla trafik alıyor.

Rakip kaynakları derinlemesine analiz etmeli, onun bağlantıları arasından benimde bağlantı alabileceğim faydalı kaynaklar var ise beklemeden bende almalıyım. Bağlantılar doğal olmalı ve kesinlikle almak için alınmamalı.

Bağlantı alırken şu kurala dikkat etmelisiniz. Ben bermuda şeytan üçgeni diyorum :)

Bir bağlantı Edinme > Davranış ve Dönüşüm getirmeli. Hiç olmazsa Edinme ve Davranış kesinlikle olmazsa olmaz özelliklerinden olmalı. Yani bir bağlantı size önce nitelikli trafik getiriyor mu? sonrasında gelen ziyaretçi bir davranış sergiliyor mu?

1.2. Backlink Alma Oranınıza Bakın ve Bunu Rakiplerle Karşılaştırın

Backlink kaynaklarıyla uzun süredir ilgileniyor musunuz? İşler bir süredir standartlaştı mı? Rakipler bizden daha hızlı bir şekilde mi backlink alıyorlar? Bunu öğrenmek için Ahrefs > Overwiev adımlarını izleyebilirsiniz.

Ayhan Karaman Backlink Analizi

Bu raporda iki tarih arasında backlink profilinizin büyümesini (veya düşüşünü) görmek oldukça basittir.

1.3. Negatif SEO Saldırılarını Tanımlayın

Negatif SEO Saldırıları

Hiç unutmam :) 2017 Eylül ayında bağlantı saldırılarına maruz kalmıştım. Bu durum periyodik olarak devam etti. Bizim bulunduğumuz sektörde de bitecek gibi gözükmüyor. Google bağlantıları reddetme aracılığıyla gelen bağlantıları reddetmeye devam ediyorum. :)

Ahrefs > Site Explorer da yer alan Referring Domains kısmında inişli çıkışlı kısımlar size bunu net olarak verecektir.

1.4. “Spam” CTLD’leri Bulun ve Kurtulun

ayhankaraman.com web siteme gelen bağlantıların çoğu .in uzantılı kaynaklar. Bunlar spam CTLD olarak geçmektedir. Bu tür kaynakları bulmalı ve reddetmelisiniz. Eminim bu kaynaklar şu an bir çok web sitesinde bulunuyor. Denetlemekte fayda var.

CTLDs Distribution

1.5. Bağlantı Metinlerini Kontrol Edin

Çoğu kişi,  markalı bağlantı metni kullanarak doğal bağlantı kazanmayı hedefler. Ayhan KARAMAN web sayfamda Ana Sayfaya gelen bağlantıların çoğu Ayhan KARAMAN, ayhankaraman.com, ayhankaraman ve direkt link olduğu için no text içermektedir. Garip bir durum varsa bağlantı metninin geldiği kaynaklarla iletişim kurmalı ya da reddetmelisiniz.

2. Derinlemesine Analiz

SEO performansını bir adım ileriye götürmenin yollarından birisi de derinlemesine analizdir. Kötü bağlantıları tespit etmek için derinlemesine analize ihtiyacınız olabilir.

2.1. 404 Sayfalarınıza Gelen Bağlantıları Bulun

Bağlantı kurmak için oldukça fazla zaman ayırdığınızı biliyorum.

Bu nedenle hiçbir bağlantınızın boşa gitmemesini sağlamak çok önemlidir. Ahrefs > Site Explorer > Best by links > 404 not found adımlarını izleyerek 404 sayfalarınızın aldığı bağlantı kaynaklarını görebilir ve düzeltmek için aksiyon alabilirsiniz.

404 sayfalarına gelen bağlantılar

Bu durumu rakiplerini inceleyerek fırsata çevirebilirsiniz. Eğitimlerime katılanlar bilir :)

SEO Eğitimlerimde bu durumu nasıl fırsata çevire bileceğinizi detaylı olarak anlatıyorum. Hatta backlink kaynaklarıyla alakalı çok özel ipuçların yer aldığı özel bir oturumda düzenliyorum.

İster fiziksel istersen çevrimiçi SEO eğitimi alarak bu ve bir çok özel taktiğe sahip olabilirsin. Fiziksel için seoegitimi.com çevrimiçi için ayhankaraman.com/seo-egitimi sayfalarımı ziyaret edebilirsin. Katılımcı görüşlerini izlemeyi unutma :)

2.2 Kötü Bağlantıları Bulun

Yönlendiren alan raporları sitenize kimin link verdiğini net olarak gösterecektir.

Zararlı Bağlantılar

“En kötü” siteleri bulmak için, bir dofollow filtresi ekleyin ve Domain Rating ( DR ) ile alçaktan yükseğe doğru sıralayın. En düşük kalitede sitelerin tümü zirveye çıkacaktır. Burada bir not eklemek istiyorum. Bu analiz tek başına yeterli olmayacaktır. Sizin görüşleriniz, Analytics analizlerinizde oldukça önemlidir. Bir sitenin DR değeri 5 olup DR değeri 35 olandan daha fazla trafik ve davranış faydası sağlıyorsa kesinlikle kötü olarak konumlandırılamaz. O nedenle tek taraflı analiz yapıp karar vermeyiniz. Manuel değerlendirme de yapınız.

2.3 Aynı C Sınıfı IP’lerden Gelen Bağlantıları Bulun

Site Explorer’da Yönlendiren IP’ler raporunu kullanarak, tüm başvuru alanlarını (yani, c sınıfı IP ) ile gruplandırılmış olarak görebilirsiniz.

C Sınıfı IPlerden Gelen Bağlantılar

Sonuç

Backlink denetimi yaparken kesinlikle şuna dikkat etmelisiniz: Gelen bir bağlantı gerçekten size fayda sağlıyor mu? Ben kendime hep şu soruyu soruyorum. Ayhan bir haber sitesinde insanlar neleri merak eder? Galatasaray dün ne yaptı? Diagne gitti mi gitmedi mi? İstanbul’da Ankara’da neler oluyor? Peki bu soruların cevabını merak edenlerin kaç tanesi SEO ile ilgilenir? Peki ya webrazzi :) O siteyi ziyaret kullanıcılar bana fayda sağlar mı? Elbette sağlar. O zaman cevap net. Ben bir haber sitesinde olmaktansa bana fayda sağlayan kaynakta yer almalıyım. Bu bana hem trafik, hem davranış hem de dönüşüm getirecek.

Bağlantı almak için alınmaz. Eğer illegal bir sektörde hizmet vermiyorsanız yukarıda belirttiklerimi kesinlikle uygulamaya başlayınız.

Daha fazla backlink içeriğine ihtiyacın varsa hemen ayhankaraman.com/backlink sayfamı ziyaret et. Pişman olmayacaksın :)
Sürpriz! Bu ay tam 5 kişiye 1 haftalık Ahrefs Pro hediye edeceğim. Yapmanız gereken tek şey bu içeriğe yorum yapmak :)

Ayhan KARAMAN

Site Destek Ajans Kurucusu. SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

65 Yorum

  1. Süper içerik, Ahrefs Pro’yu zaman doldu artik ne diyelim biz bakana kadar 5 degil 20 dol neredeyse AYHAN KARAMANDA PRO yu beklerim insallah

  2. Sürecinizi çok iyi takip eden biri olarak, gerçekten güzel işler çıkartıyorsunuz doğru bilinen bir sürü yanlışımın olduğunu şuradaki konuları okuyunca anladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayhan Karaman YouTube
YouTube Kanalıma Abone Ol, Ücretsiz Videoları Kaçırma!
Abone Ol
Ücretsiz Videoları Kaçırma!
ABONE OL