fbpx

SEO Uzmanı

Bir web sayfasının arama motorlarında iyileşmesi yani üst konumlara gelmesi için yapılan çalışmalara SEO adı verilir. Bu süreci yöneten kişilere ise SEO Uzmanı denilmektedir.

SEO Uzmanı hizmet vermeye başladığı süreçte rakip firmaların internet sitesini analiz eder, karşılaştırma yapar, eksikliklerinizi tespit eder, gerekli teknik ve iç optimizasyon süreçlerini tamamlar aynı zamanda dış kaynak süreciyle alakalı yol haritasını belirler ve uygulamaya başlar.

Daha fazla trafik mi istiyorsun? O zaman bu içeriği okumaya devam etmelisin.

Kesinlikle bir kaç anahtar kelime için çalışma yapmayın ve yaptırmayın. KPI (Anahtar Performans Göstergesi) her zaman için Organik ve Direkt trafik büyümesi olsun. Yani sadece anahtar kelimeleri baz almayın. Bu durum sizin canınızın yanmasına neden olabilir.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, web sitesini arama motorları için optimize edilecek şekilde, analiz eden, eksiklikleri tespit eden ve değişiklikler gerçekleştiren kişilere verilen ünvandır. Bu işlemler web sitesinin Google, Bing ve Yandex gibi büyük arama motorlarında iyi sonuçlar almasına neden olur.

SEO Uzmanları web sayfalarınız ile ilgili çalışma yaparken arama motorlarının kurallarına göre çalışmakla yükümlüdür. Bir uzmanla çalışmadan önce onu araştırmanız, hakkındaki yorumları okumanız aynı zamanda sosyal medya hesaplarını incelemeniz size tercih yapma konusunda yardımcı olacaktır.

SEO Uzmanı İş Sorumlulukları Nelerdir?

SEO Uzmanı iş sorumlulukları, bir dijital pazarlama ajansı, bir şirketin dijital pazarlama departmanı ya da bir müşteri için serbest çalışma türüne göre değişir. Aşağıda paylaştıklarım SEO Uzmanlarının büyük çoğunluğunun iş tanımında yer alan en önemli sorumlulukları içermektedir.

 • Şirketin web sitesi arama motoru sonuç sıralamasını artıran optimizasyon stratejileri geliştirmek.
 • Ücretli arama kampanyalarınının yatırım getirisine katkı sağlayacak çalışmaları gerçekleştirmek.
 • SEO kampanyalarının giderlerini yönetmek, bütçeyi korumak, aylık maliyetleri tahmin etmek.
 • SEO en iyi çalışmaların düzgün bir şekilde takip edilmesini sağlamak ve gerekirse web geliştirme ekibiyle yakın işbirliği yapmak.
 • İçerik oluşturma ve içerik pazarlamasında SEO‘yu doğru ilerletmek için editoryal ve pazarlama ekipleriyle birlikte çalımak.
 • Arama motoru pazarlaması için sayfa optimizasyonunun sorumluluğunu üstlenmek.
 • Web sitesi için yeni anahtar kelimele araştırması, keşif ve optimizasyon süreçlerini gerçekleştirmek.
 • Arama motoru optimizasyonu önerilerini araştırın ve uygulamak.
 • Bağlantı kurma stratejisi oluşturmak ve yürütmek.
 • Hedef anahtar kelimelerin konumlarını iyileştirmek için web sitesi mimarisini, içeriğini, bağlantısını ve diğer faktörleri değiştirmek.
 • Pazarlama çabalarında gelişme gösteren ölçülebilir hedefler belirlemek.
 • SEO stratejisi performansını ölçümlemek ve değerlendirmek için Google Analytics, Search Console ve benzeri SEO araçlarıyla günlük performans ölçümlerini izlemek.
 • SEO stratejisini yönetmek için pazarlama departmanındaki diğer kişilerle işbirliği yapmak.
 • Web sitesi arama sonuçlarını iyileştirmek için blog gönderileri ve sayfa açıklamaları dahil ilgi çekici ve yüksek kaliteli web sitesi içeriği hazırlamak.

SEO Uzmanı Ayhan KARAMAN Nasıl Çalışır?

Kesinlikle anahtar kelime bazlı anlaşmalar yapmadığımı belirtmek isterim. Örnek vermek gerekirse: “Araba Kiralama”, “Oto Kiralama”, “Rent a Car” kelimelerinde yükselmek istiyorum. Maliyeti nedir? sorusu ile bana gelecek kişilere ve firmalara cevabım genellikle şu oluyor: Doğru kişi ben değilim. Çünkü ben SEO çalışmalarının bir kaç anahtar kelimeye odaklanarak gerçekleştirileceğine inanmıyorum. Peki neye inanıyorum? Bunu bir örnekle anlatmak isterim:

Gelin SEO’yu bir futbol maçına benzetelim. Golcümüz yani Santraforumuz SEO olsun. :) Bir golcünün gol atabilmesi için neye ihtiyacı var? Tabi ki ona pas verecek takım arkadaşlarına.

Yani Adwords, Facebook, Instagram, YouTube vb. kanallara. Sadece gol atmakla da olmuyor değil mi? Savunmaya ihtiyaç var. Bunlar neler? Finans kaynağı, gelen saldırıların tespit edilmesi için Analytics, Ahrefs vb araçlar.

Aslında tam olarak anlatmak istediğim şu. Biz bu işi kapsamlı olarak ele almaz, sitemizi yaptıktan sonra sadece backlink olayına bağlı kalır ve onunla başaracağımıza inanırsak sürekliliğimiz olmaz ve hep bir arayış içerisinde oluruz. Kim istemez ki sürekli performansını iyileştirmek? Kim istemez ki kalıcı başarı elde etmek?

Bu içeriği okuyan değerli ziyaretçim belki de gelecekte çalışacağım müşterim. Sen gerçekten başarılı olmak istiyor musun?

SEO Uzmanı Ayhan KARAMAN Nasıl Çalışır?

Ayhan KARAMAN ile Başarılı Olur muyum?

Bunu hemen net olarak cevaplamak isterim. Eveeeeeet :) Markalaşmak isteyen, Organik dahil tüm kanalları dikkate alan ve web sitesini büyütmek isteyen her bir birey ya da kurum benimle iletişim kurmalı. Beni mutlaka arayın. Web sitenize ve markanıza değer katacağımı telefonda konuşurken anlayacaksınız.

Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, performansını periyodik olarak büyütmek istiyorsanız doğru adres: ayhankaraman.com

Neler Yapar?

 • Web site analizi gerçekleştirir, tüm eksiklikleri tespit eder ve iyileştirmeleri gerçekleştiririm.
 • Analytics ve Search Console optimizasyon, uyarı ve analiz çalışmalarını tamamlar, uygulamaya başlarım.
 • Rakip internet sitelerini ve sektörü analiz eder buna istinaden yol haritasını belirlerim.
 • Dış yatırımlarla alakalı planı paylaşır onay verilmesi durumunda uygulamaya geçerim.
 • Periyodik kontroller gerçekleştirir, saldırılara karşı önlemleri alır ve temizlik çalışmalarını uygularım.
 • %100 Performans artışını gerçekleştirir, değerlendirmesini yapar rapor sunarım.

Sık Sorulan Sorular

Web Sitem İçin Neler Yapacaksınız?

Bir SEO strateji planının ilk adımı, web sitesinin ve rekabet analizinin tamamlanmasıdır. Bu konuda size hizmet veren olarak, sitenin mevcut teknik altyapısının güçlü ve zayıf yanlarını, daha önce hangi anahtar kelimelerin hedeflendiğini, sayfa içi içerik, dahili ve harici bağlantı kaynaklarını tespit edecek ve rakip analizini gerçekleştireceğim.

Geçmişte kullanılan teknikleri ve stratejileri ortaya çıkarıp doğru olanları da planlarımıza dahil edeceğim. Anahtar kelime araştırmaları gerçekleştirip web sayfanızın organik trafiğini artıracak iyileştirmeleri sağlayacağım. Nasıl mı? Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu konuda iyi konum elde etmiş, trafik alan rakipler var.

Rakiplerimizden yola çıkarak onların en çok trafik aldığı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tespit edecek, içerik üreten ekibe bununla alakalı geri bildirimlerde bulunacağım ve içeriklerin SEO uyumlu olması için gerekli çalışmaları yapacağım. Ayrıca dış optimizasyonla alakalı süreçte, kaynakları ve yol haritasını belirleyecek, uygulamaya başlayacağım.

Performans Değerlendirirken Neleri Dikkate Alıyorsunuz?

KPI (Anahtar Performans Göstergesi) olarak Direkt ve Organik trafik büyümesini dikkate alıyorum. Birkaç anahtar kelimeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmiyor, sektörü analiz ediyor, anahtar kelime araştırması yapıyor ve gerekli iyileştirmeleri sağlayıp bütünsel olarak yaklaşıyorum.

Neden Sizinle Çalışmalıyım?

Gerçekten markalaşmak, dönüşümleri, direkt ve organik trafiğinizi artırmak istiyorsanız benimle çalışmalısınız. Sadece birkaç anahtar kelimede performans arayışı içerisindeyseniz doğru adres ben değilim.

İçeriklerimi Optimize Edecek misiniz?

Söylemekten sıkılsam da “İçerik Kraldır”. :) İçeriklerinizi denetleyecek, iyileştirilmesi için içerik üreticinize geri bildirimlerde bulunacağım. Bir içerik üreticiniz yoksa sizi iş ortağımla tanıştıracağım ve içeriklerinizin profesyonel olarak üretilmesini sağlayacağım.

Backlink Kaynakları Konusunda Ne Yapacaksınız?

Odak noktam “Backlink” değil. Geri bağlantılar olmadan da başarıya ulaşabiliriz. Dış kaynak sürecinde sizden doğru yatırımları yapmanızı bekliyor ve bu konuda sizleri bilinçlendiriyor ve yönlendiriyorum. En doğru yatırımlarla web sitenizin performansını artırıyorum.

Teknik İyileştirmelere Yapacak mısınız?

Kesinlikle evet. Teknik iyileştirmeler ve temel optimizasyon çalışmaları web sitenizin organik performansının geleceği için en önemli süreçtir diyebilirim. Bunun için sürekli geliştirme modunda olacak ve iyileştirme çalışmalarını sağlayacağım.

Hangi Sıklıkla Görüşeceğiz?

Gelişen teknolojiyi takip eden bir birey olarak iletişim kanallarının tümünü kullanıyorum. Ben müşterilerimle daha iyi ilgilenebilmek için WhatsApp grubu kurarım ve hızlı iletişim kurarım. Benimle sürekli görüşebilirsiniz.

Ne Tür Bir Performans Beklemeliyim?

İyi sıralamaların iyi trafik getireceğini düşünmeyin. İyi bir SEO uzmanı Organik tarafta trafik ve dönüşüm performansına odaklanır. Kimse size 1. sırayı garanti olarak gösteremez, gösteriyorsa uzak durmalısınız. Organik ve Direkt trafik büyümesini, dönüşümlerin artış göstermesini dikkate almanız yeterli olacaktır.

Hangi Sıklıkla Rapor Gönderirsiniz?

Kurmuş olduğumuz WhatsApp grubunda haftalık olarak bilgilendirmelerede bulunuyor ayrıca aylık olarak düzenli performans raporlarını paylaşıyorum.

Çalışmaları Siz mi Ekibiniz mi Yapıyor?

Çalışmaları ben yapıyorum. Fakat kaliteden ödün vermemek, sizi her daim memnun etmek için WhatsApp grubuna ben dahil en az 2 kişiyi daha ekliyor ve projenizle ilgilenmesini sağlıyorum.

Aklınıza takılan diğer tüm sorularınızı yorum bölümünü kullanarak sorabilirsiniz. 24 saat içerisinde cevap vereceğimden emin olabilirsiniz.

Hazır mısınız?

Google Arama Motoru İçin SEO Uzmanı arayışınıza Ayhan KARAMAN ile son verebilirsiniz. “WhatsApp’dan Yaz” Sana ulaşmam uzun sürmeyecek.

Performans Garantili Hizmet

Web Sitenizin Performansını Kısa Sürede Artırmaya Ne Dersin?

27 Yorum

 1. Kendisiyle kısıtlı bütçem dolayısıyla küçük bir sosyal medya çalışması yaptık. Etkilerini kısa zaman sonra gözle görülür bir şekilde sitemde gördüm. Kendisi iş ahlakı ve iş disiplini olan çalışkan bir SEO uzmanı. Tavsiye ederim.

  1. Merhaba Caner Bey,

   Teklif için iletişim sayfamız aracılığıyla irtibat kurabilirseniz en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanır.

   İyi çalışmalar.

 2. Kendisiyle uzun süre önce çalışmıştım. Bugün bir teşekkürü borç bildiğim için yazmak istedim. Öyle şov yapmayacağım. Profilimdem siteme daha sonra bana ulaşabilirsiniz. Sonuna kadar referans olurum bu adama.

 3. Bende kendisine referans olabilirim. Kendisi klasik SEO çalışmalarının yanı sıra olayı gerçekten bütünsel ele alıyor. Kesinlikle çalışmasanız bile kendisiyle tanışmanızı öneririm. Ufkunuzu açar :)

 4. Kendisinden öncelikle eğitim aldım sonrasında onu denetleyenilit seviyeye geldim. Şimdi de danışmanlık hizmeti alıyorum ?

  Teşekkürler Ayhan Karaman.

 5. Kendisini uzun süredir tanırım ve uzun süre önce çok güzel çalışmalar gerçekleştirdik ve başarıya ulaştık. Sonuna kadar kefilim kardeşim. Helal olsun sana, gurur duyuyorum seninle.

 6. Kardeşim engin bilgilerini bizimle paylaştığın için teşekkürler. Bence seo alanında rakibiniz yok. Başarılarınızın devamını dilerim. Allah’ım yardımcın olsun.

 7. Merhabalar, biz de sohbet alanında 1 aydır Ayhan bey ile çalışmaya başladık ve çok memnunuz. Trafiğimizde ciddi anlamda bir artış oldu ve günden güne artmakta. Trafik ve sıralama konusunda görsel merak edenler skype’den ekleyebilirler : apollon3439

  Zurna Bilişim Hizmetleri olarak Ayhan Karaman beye teşekkürlerimizi borç bilir, kendisine kefil olduğumuzu açıkça belirtmek isteriz.

 8. Ayhan Bey’e ne kadar teşekkür etsem azdır.
  WhatsApp’da tek bir soru sormama rağmen anında cevaplaması, müşterilerine verdiği önemi göstermektedir. Ve tabi ki iş ahlakını..

 9. Merhabalar, yazınızı okudum Seo işlemine çok iyi ifade etmişsiniz. Bu konuyla alakalı görüşlerim çok net benim de. Bir web sitesinin en temel yapı taşı Google Seo olduğunu düşünüyorum. Tekrardan teşekkür ederim.

 10. Kendisinden ücretli bir hizmet almamış olsam da ücretsiz sunmuş olduğu bilgiler ile kendimce yaptığım uygulamalar neticesinde çok iyi sonuçlar elde ettim bu yüzden teşekkürü borç bilirim. Elbette burada ücretsiz diye kolayca yazdığımız teknikleri pek çok kişi “seocu” binlerce liraya yapacağını vaad ediyor.

  İyi çalışmalar.

  1. Yaptığınız özel uygulamaları benimle de paylaşırsanız naçizane sitem için bişeyler yapmak istiyorum Hande hanım.
   Küçük ipuçları verebilirseniz memun olurum. Balık yemeyi değil balık tutmayı öğrenmek anlamında..
   Teşekkürler kolay gelsin.

 11. Ayhan bey den zamanında SEO EĞİTİMİ aldım. Kendisi sayesinde sitem de baya ilerleme kat ettik. Şuan marka olma yolunda ilerliyoruz kısa süreliğine Türkiye’nin tanınmış sitelerinden birisi olacağımıza inanıyoruz. Kendisine her zaman kefilim.

 12. Ayhan bey başarıyı kendine saklamayan ve bu sektördeki herkes için paylaşımlar yapan kaliteli bir insan.
  Emeğiniz için teşekkürler.

 13. ilk öncelikle rabbim. Sağlık ve uzun ömürler versin

  Birgün ufak bir ricada bulundum hiç kırmadan yok demeden. Yardımcı olmuştu kişilik.olarakta süper bir insan.

  Ayhan hocam bu bilgileri bize sunduğunuz için size.minnattarım

 14. Merhaba Ayhan Bey,

  Eğitiminize mutlaka katılmayı düşünüyorum, blog yazılarından çok daha fazlasını orada görebilsek bile çok güzel ve faydalı olur.

  Seo uzmanı olarak sizi tek geçerim.

 15. Ayhan bey’in SEO konusun da başarısını bilmeyen yoktur sanırım. Burada ücretli olarak sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanan kişilerin kesinlikle pişman olmayacaklarını düşünüyorum.

 16. Benim bu yolda yürümeme yardımcı olan değerli hocam ve meslektaşım Ayhan Karaman öncelikle size çok teşekkür ediyorum. Sizden almış olduğum eğitimler ile güncel bilgilerimi tazelemiş oldum ve bir çok yaptığım yanlıştan dönmüş oldum. SEO hzimeti veya eğitimi almak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba