fbpx
SEOSEO Araçları

Screaming Frog ile SEO Denetlemesi

Screaming Frog, her web sitesi sahibi için hem muhteşem hem de çok güçlü bir araçtır. Düzgün kullanıldığında, kısa sürede önemli performans artışı yakalabilirsiniz. Screaming Frog aracı sayesinde bir müşterimin çok kritik problemlerini tespit edip düzelttim ve ardından sıralamalarının kısa sürede iyileştiğini gözlemledim. Bu performans artışına dair Search Console ekran görüntüsünü paylaşmak isterim;

Screaming Frog Sonrası Performans Artışı

Bu içerikte Screaming Frog’u nasıl kullanacağınızı ve bu araç sayesinde sıralamalarınızı nasıl iyileştireceğinizi sizlere göstereceğim. Ama öncesinde bu aracın ne olduğunun tanımını yapalım. :)

Screaming Frog Nedir?

Screaming Frog, web sitesini tarayan ve mevcut sorunları tanımlamak için kullanılan harika bir araçtır. Bu konuda hizmet veren araçlar arasında en popüler olanı hatta en iyisi diyebiliriz. Screaming, web sitesi bağlantılarını, resimleri, CSS’leri, komut dosyalarını ve uygulamaları tarayan bir masaüstü yazılımıdır. Temel amacı SEO için önemli olan iç optimizasyon kriterlerini denetleyen ve kullanıcılarına bununla alakalı rapor sunan araçtır.

Araç, kullanıcılarına, sayfa sayısını, başlık sayısını ve meta tanımlarını, bozuk bağlantıları ve daha fazla bilgi sağlamaktadır. Bu bilgilere istinaden kullanıcılar web sitelerini optimize edebilirler.

Hazırsanız başlayalım.

screaming frog

Öncelikle sekmeleri tanıyalım;

Yazılımın menüsünde yer alan her kısmı ele almayacağım ama en önemlilerini sizler için anlatacağım. Bu menülerin nasıl kullanılacağını öğrenmeniz SEO optimizasyonu için size çok büyük kolaylık sağlayacak, süreci hızlandıracaktır.

Dahili (Internal): Dahili bağlantıları tüm detaylarıyla inceleyebileceğiniz bölümdür.

External (Harici): Harici bağlantıları analiz edebileceğiniz bölümdür.

Bu bölüme dikkat! Birisi sitenizden gizlice bağlantı vermiş olabilir. Bunları tespit etmek için bu bölümü dikkatlice inceleyiniz.

Protokol (Protocol): Bu bölüm sayesinde web sitenizin sayfalarını HTTP ve HTTPS olarak filtreleyip görüntüleyebilirsiniz. Bu sekme sayesinde hem dahili hem de harici bağlantıları hızlıca kontrol edebilirsiniz. Yakın bir zamanda SSL sertifikası alıp HTTPS geçişi yaptıysanız bu bölüm size yardımcı olabilir. Ayırca etki alanınızın nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Durum Kodları (Response Codes): Bu kodlar, bir sayfanın açılmak istendiğinde yanıt verdiği kodlardır. Bu bölümde sadece iç bağlantınızı kullanarak bulunabilecek sayfalar yer alır. Tipik olarak, sunucu 20X, 30X, 40X veya 50X durumunu döndürür. Bu kodlarda sırasıyla “Tamam”, “Yönlendirildi”, “Bulunamadı” ve “Sunucu Hatası” anlamına gelir.

Sayfa Başlıkları (Page Titles): Bu bölüm, sitenizdeki sayfa başlıklarına hızlı bir şekilde erişebileceğiniz yerdir. Bu sekmede, yinelenen, kısa, uzun ve eksik etiketlerin yanı sıra başlığınızın H1 etiketinize uyup uymadığını kontrol etmek için bir seçenek bulunmaktadır.

Meta Açıklaması (Meta Description): Meta açıklamalarınızı bulabileceğiniz aynı zamanda yinelenen, kısa, uzun ve eksik açıklamaları filtreleyebileceğiniz bölümdür.

H1 Etiketler (H1): H1 etiketlerinin tamamı burada yer alıyor. Çoğaltılmış, birden fazla kullanılmış ve eksik h1 etiketleri için filtreler içerir. Bu bölüm, sitenizin tüm h1 etiketlerini analiz etmek için oldukça kullanışlıdır.

Görüntüler (Images): Tarama sırasında bulunan, web sitesinde kullanılan tüm görüntülerin bir listesini burada bulabilirsiniz. Bu bölüm, URL yollarını, resmin kaç kez kullanıldığını, boyutunu ve alt özelliklerine göre filtrelenmesini içerecektir. Performansı iyileştirmek açısından dikkate almanız gereken bir özellik.

screaming frog nedir nasıl kullanılır

Ayrıca Screaming’in gelişmiş özelliklerinde bir çok aracı entegre edip daha gelişmiş analizler yapabiliyorsunuz. Örnek vermem gerekirse, Analytics entegrasyonu sayesinde hemen çıkma oranının yüksek olduğu sayfaları tespit edip bu sayfalarda kullanılan metin sayısını analiz ederek bir filtreleme yapabilirsiniz. Kelime sayısının az olduğu sayfalarda hemen çıkma oranının yüksek olduğunu göreceksiniz.

Hemen çıkma oranını iyileştirmek için ihtiyacınız olan tek şey >> ayhankaraman.com/hemen-cikma-orani bağlantısını ziyaret etmek.

screaming frog nasıl kurulur

Screaming Frog Nasıl Kurulur?

Yazılımı kurmak için öncelikle screamingfrog.co.uk/seo-spider bağlantısını ziyaret ediyor daha sonrasında ise Download bağlantısını tıklıyor ve indiriyoruz. Daha sonrasını zaten biliyorsunuz. İndirip kurduktan sonra ücretsiz olarak kullanıma başlayabilirsiniz. Tabi ücretsiz versiyonun bir limiti var. 500 URL’e kadar sayfa tarayabilir, analizleri gerçekleştirebilirsiniz. 500 sayfanın üzerinde içeriğe sahip bir web siteniz varsa bana ulaşmanız yeterli olacaktır. Size lisans hediye edeceğim :) Bunun için aşağıda yer alan yorum kısmını kullanıp lisans talebinde bulunabilirsiniz.

Nasıl Denetim Yaparım?

Screaming Frog ile web sitenizi kolayca tarayabilirsiniz. Başlamak için, başlangıç ​​URL’sini programda yer alan ilgili kısma girmeniz yeterlidir. Bu seçenek ekranın üstünde yer almaktadır.

screaming URL çubuğu

Buradan, her seferinde sadece bir web sitesini tarayabildiğinizi bildirmek isterim. Aynı anda birden fazla site tarayamazsınız. Ayrıca, Screaming Frog’un iç bağlantıya göre tarama yaptığını da belirtmek istiyorum. Bundan dolayı, site içinde bağlantısı olmayan sayfalarınız varsa araç bu sayfaları taramayacaktır.

Herhangi bir URL’yi tararken sorun yaşıyorsanız, sebebi botların engellenmesinden kaynaklanmış olabilir. Bunun için robots.txt ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Çözüm olarak Robots.txt’i yok sayabilirsiniz.

Bu Araç ile Site Haritası Oluşturabilirsiniz

XML site haritasına sahip olmak Google tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Sitenizi taramaya ve tüm yeni içeriğinizi bulmaya yardımcı olur. Screaming sayesinde site haritası oluşturabilirsiniz ve bu oldukça basit. Yapmanız gereken aşağıda yer alan menü adımlarını izlemek olacaktır.

Sitemaps > Create XML Sitemaps

Kırık Bağlantılar Nasıl Bulunur?

En popüler konuların başında gelir kırık linkleri bulmak. Hataları bulmak çoğu insanı mutlu eder. Bozuk linkleri bulmak için öncelikle “Yanıt Kodları” sekmesini ardından da “Bulunamadı” (4XX) yazan filtreyi seçmeniz gerekmektedir.

screaming kırık bağlantılar

Yukarıda yer alan ekran görüntüsünden de anlayacağınız üzere Google arama motorunun bile hataları var. Hatasız kul olmaz. :)

Yine bu bölüm sayesinde yönlendirmeleri ve sunucu hatalarını da kontrol edebilirsiniz. Bunun içinde yine anı bölümden ilgili kodları seçmeniz gerekmektedir.

Dahili Bağlantıların Kontrolü

Geldik önemli bir kısıma. Bu bölümde herhangi bir URL’de kullanılan dahili bağlantıları analiz etmeyi öğreneceğiz. İç bağlantıları kontrol etmek için yapmanız gereken adımlar: İncelemek istediğiniz URL’i ardından da aşağı kısımda yer alan Inlinks kısımlarını seçiniz.

iç bağlantı kontrolü

Hadi rakipleri analiz etmeye başlayın. :) Rakipler hangi sayfalarına bağlantı vermişler.

Sayfa Başlıkları, Meta Açıklamalar ve Başlık Etiketleri

Web sitemize ait URL’i analiz etmesi için programa komut verdik ve analiz %100 tamamlandı. Sıra geldi sayfa başlıkları, meta açıklamaları ve başlık etiketlerini kontrol etmeye. Sayfa başlıklarında dikkat etmeniz gereken konuların başında karakter sayısı geliyor. Uygun olan karakter sayısı 30-60 aralığındadır. Her ne kadar yazılım 65 karakter dese de siz aldırış etmeyin ve en fazla 60 karaktere odaklanın. Sayfa başlığı olmayan ve tekrarlanan başlık kullanımı olan sayfaları tespit edip düzenlemelisiniz. Tekrarlayan sayfa başlıklarını tespit etmek için sol tarafta bulunan filtre kısmından “Duplicate” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Meta açıklama kısmında ise dikkat etmeniz gereken konuların başında karakter sayısı geliyor. Bu oran meta açıklamalar için 70-130 aralığındadır. Ayırca meta açıklama girilmemiş ve tekrarlayan sayfaları bulup düzenlemek performansınıza ciddi katkı sağlayacaktır. Tekrarlanan açıklamaları tespit etmek için sol tarafta bulunan filtre kısmından “Duplicate” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Hiç açıklama girilmemiş sayfalar için yine filtre alanından “Missing” seçeneğini seçmeniz gerekecektir.

Yukarıda bahsettiklerim H1 ve H2 başlık etiketleri içinde geçerlidir.

Bitmedi! Bu aracı kapsamlı olarak ele aldığım bir videoyu çok yakında siz ziyaretçilerim ve takipçilerimle paylaşacağım. Beni sosyal medya hesaplarım aracılığıyla takip edebilirsiniz. Özellikle YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın :)

Screaming Frog lisansına ücretsiz sahip olmak için hemen WhatsApp ile direkt bana ulaş. :) >> Ayhan KARAMAN WhatsApp Hattı

Daha fazla SEO aracı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin? Cevabın evet ise ziyaret etmen geren sayfa >> ayhankaraman.com/seo-araclari

660 Yorum

 1. Screaming Frog daha önce araştırırken karşıma çıkmıştı ama Türkçe sizin kadar anlatan yazı bulamamıştım.Elibize sağlık çok yararlı bir yazı olmuş sitemi analiz edeceğim fakat 500 sayfa üstünde rica edersem lisans verebilir misiniz? Teşekkürler

 2. Merhaba yazıyı okudum gayet anlaşılır bilgiler ele alınmış. Takip etmeye devam ediyoruz. Başarılar. Lisans alabilirmiyim?

 3. Gerçi siz sitenizde tag kullanmıyorsunuz, ama ben kategori gibi amaçla kullanıyorum, kullanmayı önerirmisiniz?

 4. Daha önce Ayhan bey sağolsun lisans kodunu ücretsiz bir şekilde tarafıma vermişti. Hiç bir ücret yada beklenti içerisinde olmadan bunu yapması çok hoşuma gitti. Çünkü sektörde artık bu durumlarla insan çok az karşılaşıyor. Bu yüzden de bir defa daha kendisine teşekkür etmek istedim. Allah’ım emeklerinin karışılığını almayı nasip eyler inş.

 5. Merhaba yazıyı okudum gayet anlaşılır bilgiler ele alınmış elinize emeğinize sağlık Ayhan Bey
  Lisans alabilir miyim??
  İyi çalışmalar
  Saygılarımla

 6. Gayet açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş. İlgi ile takip ediyoruz. Lisans rica edebilir miyim? Çok teşekkür ederim..

 7. Merhaba Ayhan Bey;
  Yazıyı görünce heycanlandım. Aradığım bir araçtı ve bunun için teşekkür ederim.
  Lütfen lisans paylaşır mısınız

 8. Faydalı bir yazı olmuş. Uzun zamandır sektörde böylesi bir içerik yazılmamıştı. Ben de varsa lisans alabilir miyim?

 9. Merhaba, seo optimize anlamında güzel bir program sunmuşsunuz.Penguen algoritmasindaki asil sorunlar çözümleme aşamasında kullanılması gereken bir sistem tessekkurler.Rica etsem bende lisans alabilirmiyim

 10. Yazınız çok bilgilendirici olmuş. Teşekkürler. Bana da lisans gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

 11. Screaming Frog ile SEO Denetlemesi konulu yazınızı çok beğendim Ayhan hocam. Elinize sağlık SEO optimizasyonu konusunda yardımcı olmanızı ayrıca takdir ettim. Screaming Frog Lisansı alabilirmiyim. Şimdiden teşekkür ederim.

 12. External bölümünde sorgu yapınca oradaki linkleri tek tek incelersem aralarında zararlı bir bağlantı (hacklnk) bunu kesin olarak bulurum değil mi hocam?

 13. Gerçekten tüm yazılarınızı özenle okuyorum, işinizde başarılısınız daim olur umarım. Lisans alabilirmiyim kaldıysa :)

 14. Merhaba öncelikle çalışmalarınız için teşekkür ediyorum. Bende programı kurdum ve sitem 500 sayfayı geçti.
  Lisans rica edebilir miyim ?
  Teşekkürler.

 15. Ayhan Hocam Merhaba, Screaming Frog SEO Spider tool hakkında ülkemizde maalesef Türkçe içerik bulmak çok zor. Bunun yanında, devam olarak Screaming Frog Log File Analyser de eklerseniz ışık tutmuş olacaksınız. You Tube kanalınızdan uygulamalı örnekler göstermeniz de bonus olacak. :) Saygılarımla…

 16. Merhaba Ayhan bey. Önceikle yazınız gerçekten çok faydalı bir kaynak olmuş. Seo ile ilgilenenlerin bu araçı kullanması kaçınılmaz.

 17. Yazınız için teşekkürler. Site içi seo optimizasyonu için mükemmel bir araç. Rica etsem lisans verebilir misiniz :)

 18. merhabalar Ayhan bey,

  screaming frog olayını çok duyuyordum ama yararını tam anlayamamıştım. yazınız için teşekkürler. varsa lisans ben de alabilirim. kolay gelsin

 19. Ayhan bey güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş elinize sağlık, lisans alabilir miyim bende? Teşekkürler iyi çalışmalar

 20. Uzun soluklu olarak yavaş yavaş okuyarak idrak etmeye çalıştım, işini hakkıyla yapmak bu olsa gerek. Chrome’da favori sitelere eklendiniz. :) Lisans mevcut mu acaba?

 21. Hocam 10.4 sürümüne güncelleyince lisans hatası veriyor mac için 10.3 sürümü var mı elinizde yada farklı bir öneriniz ?

 22. Merhabalar, çok güzel bir yazı ve anlatım olmuş. Türkiyede ki başarınızı takdir ederim.
  Rica etsem 1 adet lisans’da bana gönderim sağlayabilirmisiniz.

  İlginiz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar Ayhan bey.

 23. Çok faydalı ve bilgilendirici bir makale. Açıkcası yazılımın kullanılmasını merak ettim. Rica etsem banada Lisansını gönderir misiniz?

 24. Ayhan Bey ,
  Öncelikle merhabalar. Hemen çıkma oranı ile ilgili kendimce bir araştırma yaparken sitenize ulaştım . Screaming frog da burada karşılaştığım bir uygulama. Şehir dışında danışmanlık veriyor musunuz? Veya İstanbul’da gruplara eğitim veriyor musunuz?
  Sayfadaki emeğiniz ve lisans desteği için teşekkürler

 25. Merhaba Ayhan hocam facebook sayfanızda kaçırdığım gönderilerden biride Screaming Frog ile ilgili gönderiniz. Arada geçmiş gönderileri kontrol ediyorum. Kontrol ederken farkettim. Rica etsem Screaming Frog lisansı göndermeniz mümkün mü
  teşekkürler

  1. Lisans süresi bitti maalesef artık paylaşamıyorum. Yeniden aldığımda mail olarak paylaşacağım.

 26. Gerçekten çok faydalı yazılar paylaşıyorsunuz , her paylaşılan konu gerçekten gerekli olan ve internette ayrıntılı bir şekilde bulamadığımız konular nokta atışı yapıp doğru konuları paylaşmanız içinde ayrıca teşekkürler ? Lisans Alabilirmiyim ?

 27. Merhaba Ayhan Bey. Elinize sağlık çok güzel olmuş. İzin zamandır web sitemi nasıl daha SEO uyumlu yaparım diye araştırıyorum. Bunu mutlaka kullanacağım. Lisans gönderirseniz sevinirim.

 28. Merhaba
  google search console’da gösterilen 404 hata url leri ve url sayısı ile Screaming Frog’ta gösterilen 404 hata sayıları ve url’leri farklı? Screaming Frog’da gösterilen tüm 404 url lerini 302 ile yönlendirmemizi tavsiye edermisiniz hocam?
  teşekkürler
  iyi çalışmalar

  1. Merhaba,

   404 kötü bir şey değildir :) Eğer gerçekten 404 hatası veren bir URL’in sayfanızda benzer bir karşılığı yoksa yönlendirmeyiniz. Bırakın 404 versin. Ama 404 sayfanız noindex olsun.

   1. Hocam ben mi yanlış anladım şu cümlenizden yoksa..?
    bir URL’in sayfanızda benzer bir karşılığı yoksa yönlendirmeyiniz.
    Hep duyduğum 404 hatası olan sayfayı kessinlikle yönlendirmesini yapınız diye olmuştu. Ama siz “yönlendirmeyiniz” diyorsanız öyledir. Sadece doğru bildiğim bir yanlışmı diye şaşırdım.
    Ayrıca 404 veren sayfa sayısı fazla olduğu zaman no index sayısıda ona göre fazla olacaktır. Bu yaptığımızda tarama bütçesini olumsuz etkilermi acaba?

    çok teşşekkürler
    iyi çalışmalar

    1. Evet doğru duydunuz. :) Yönlendirmeyiniz. 404 zararlı bir şey değildir. Eğer yoksa karşılığı mecbur 404 vermeli. İlgisiz bir sayfaya yönlendirilmektense 404 sayfasının açılması daha iyi. 404 bundan dolayı var.

     1. Hocam ben sitemi özel bir scripten wordpresse taşıdım ve tüm yazıların kategorilerin linklerini de aynı yaptım. Ancak bazı gereksiz sayfa ve arama linkleri var daha önce indekslenmiş. WordPress Sitemde 404 sayfası yerine anasayfaya yönlendirmeyi tercih ettim. Yanlış mı yaptım. Anasayfaya yönlenmesi mi yoksa 404 sayfaya yönlenmesi mi daha iyidir?

 29. selamlar gayet güzel bir uygulamaya benziyor ama 500 link ile sınırlı ve üstüne lisans istiyor :(

 30. merhaba, faydali iceriklerinizden dolayo oncelikle tesekkur ederim, sitenizden azami fayda saglamaya calisiyorum. ben de lisans alabilir miyim, selamlar, saygilar.

 31. Merhaba, video hazırladınız mı acaba Ayhan bey? Bir de lisans rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim lisans için.

 32. Harika bir içerik keşke video olarak anlatılmış olsa bazı söylemler havada kalıyor. Eğer hala lisans veriyorsanız bana da gönderirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

 33. Ayhan Bey, yazılarınızı takip ediyorum ve yakın zamanda sizden eğitim almak için hazırlık yapıyorum. Screaming Frog bir süredir kullandığım bir tool fakat 500 sınırını geçemiyoruz tabii ki. Mümkünse ben de lisans talep ederim.

  Teşekkürler.

 34. Bilgi paylaştıkça çoğalırmış. Bunun en güzel örneğisiniz. Paylaşımcı ruhunuz hiç kaybolmasın. Kaleminize, klavyenize sağlık.

 35. Yani gerçekten bilgi paylaşımı olsun. Sektörde ki bilgileriniz olsun üst düzey ve güzel bir insansınız. Yakında eğitiminizi almayı düşünüyorum. Teşekkürler elinize sağlık.

 36. Böyle paylaşımlar çok güzel oluyor Ayhan bey. Teşekkür ederim. Lisans gönderebilirseniz denemek isterim.

 37. Ayhan bey paylaşımınız için çok teşekkür ederim lisans kodunu bana da atabilirsen çok mutlu olurum. Screaming Frog İle kendimi seo acisindan daha genis bilgilere acilacagimi dusunuyorum. Seo konusunda bu progeam bana faydali olacak. Simdiden tesekkur ederim

 38. Ayhan hocam yine efsane bir paylaşım daha yapmışsınız.??
  Makalenizde okuduğum kadarıyla 500 sayfa dan fazla bir web site sahipleri için lisans ihtiyacı olduğunu söylediğiniz için sizden lisans talebinde bulunmayacağım. Ben sadece sizin makalelerinizi okumaktan büyük keyif aldığımı söylemek ve sizin sayeniz de yeni bir bilgi edindiğimi söylemek için bu yorumu yapıyorum, akabinde sizi hem takdir ediyorum hemde çok sevildiğinizi bilmenizi istiyorum iyiki varsınız #ayhankaraman diyorum.!?

 39. Merhabalar Ayhan Hocam bende web sitemi taramak istiyorum. Biliyorum ki eksiklerimiz çok fazla bunu da siz değerli SEO uzmanı tarafından verilecek lisansla bu programla yapmak ayrıca güzel olacaktır. Bende bu programı lisansla almak isterim. Şimdiden teşekkürler diliyorum.

 40. Merhaba, yazınızı okudum elinize aklınıza sağlık. Lisans talebinde bulunmak istiyorum. Ortalama 200 adet web sitem var. Web sitelerimden birinde kullanmayı düşünüyorum. Fayda görürsem ben de aldığınız lisansı almayı düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

 41. Seo konusunda yeni bir şey daha öğrendim.Ayhan hocamı ilk gruplardan tanımıştım şimdi ise marka olma yolunda ilerliyor.Screaming frog ile web sitemi daha iyi yorumlayabileceğim , teşekkürler

 42. emeklerinize saglik hocam. surekli olarak akislarinizi takip ediyorum. seo dunyada en cok aranan meslesklerden biri. bana da lisans gonderebilir misiniz. tesekkurler

 43. Hocam yine çok değerli bilgileri bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim.

  Lisans bilgilerini rica edebilir miyim :)

 44. Hocam çok teşekkür ederim çok güzel bir içerik olmuş lütfen bana bir lisans yollarmışsınız hocam ???

 45. İyi çalışmalar çok faydalı bir yazı olmuş, merak ettiğim şey şu ki: Search console’da görünmeyen cezaları screaming frog ile tespit edebilirmiyiz ?

  Ayrıca lisansta rica edeceğim sizden :), teşekkürler..

 46. Screaming Frog ile SEO Denetlemesi makalesi güzel olmuş ama biraz daha derinlemesine anlatım olsa tadından yenmez.

 47. Merhaba Ayhan Bey, yazilariniz harika ve bilgilendirici. Bunun için çok teşekkür ederiz. Rica etsem lisans gönderir misiniz?

 48. Merhaba Ayhan Bey,

  Sitenizi ve sizi sıkı bir şekilde takip ediyorum, içerikler gerçekten çok kaliteli ve sırf içerik olsun diye yazılmamış, gerçekten öğretici.

  Screaming Frog ücretsiz versiyonu kullanıyorum ama tabii ki yetersiz kalıyor, mümkünse hediye lisans talep ediyorum :)

 49. Kaliteli bir içerik yararlı olmuş Ayhan Bey teşekkürler.
  Devam ediyorsa Lisans anahtarı alabilir miyim? Hocam
  Teşekkürler

 50. Güzel bilgilendirme ve güzel anlatımınızdan dolayı teşekkürlerimi iletiyorum. Rica etsem lisans kodu paylaşabilirmisiniz.

   1. merhaba Ayhan bey iyi günler bilgisayarıma format attım ve maili de silmiştim. Müsait bir zamanınızda screaming frog lisansını gönderme imkanınız olur mu?

 51. Ayhan Hocam Bilgi Ve deneyimlerinizden Çokça Faydalandım Faydalanmayada devam ediyorum yazılarınız başucu kitabım gibi oldu elimden düşmüyor. lisans içinde ayrıca teşekkürler.

 52. Merhaba oncelikle emeginize elinize saglik, oldugundan fazla daha detayli ve aciklayici dokumanlar calismalarinizda basarilar dilegimle, Lisans Rica ediyorum tesekkurler?

 53. 500+ aynı meta açıklamayı kullanan sayfalar var.Bunları tek tek düzeltme şansım yok.Meta açıklamasız olması mı daha mantıklı yoksa aynı meta açıklamasını kullanması mı ?

 54. Makale için teşekkürler. Sitenizi takip ediyorum, gayet güzel şeyler var. Ben de lisans rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 55. Merhaba Ayhan Bey

  Emeğinize sağlık. Güzel bir paylaşım olmuş.Eğer mümkünse Lisans toplu listenize beni de eklerseniz sevinirim.

  Teşekkürler

 56. Merhabalar,

  Yazınız için teşekkür ederim. İlgimi çekti ve Screaming Frog programını kullanmaya başladım. Rica etsem detaylı kullanabilmem için lisans paylaşabilir misiniz?

  Teşekkürler

 57. Size mail attım geri dönüş yapmadınız, buradan yazdım onaylamadınız. Farketmeden tanışıyoruz da, düşman kardeşleri miyiz? Düşünmüyor değilim hani.:)

 58. Ayhan Bey merhaba,,
  yararlı paylaşımlarınız için teşekkürler.
  Lisans alabilir miyim bende

 59. Güzel içerik demo sürümü ile kullanmaya başladık. Lisans var ise gönderebilir misiniz ?. İyi Çalışmalar dilerim.

 60. Merhabalar Ayhan bey, yanmış olduğunuz bir çok etkinliği ve makaleyi takip ediyorum. Sizi takdir ederek takip ediyorum yapmış olduğunuz bir çok paylaşım var hepsi adına tekrar teşekkür ediyorum, ürünün lisans’ını paylaşırmısnız ? Şimdiden teşekkürler.

 61. Seo açısından çok yararlı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Ben de lisans rica edebilir miyim? Çok teşekkürler.

 62. Emeğiniz için çok teşekkür ederim. Çok faydalı bir yazı olmuş. Ben de bugün indirdim kurdum lisansı düşünüyordum. Bir lisans da ben rica edeyim. Teşekkürler

 63. Ayhan Hocam merhaba,
  Screaming Frog ile siteyi analiz ettiğimde çok sayıda 500 hatası döndüren link listeleniyor ancak 500 hatası veren linklerin tamamı çalışıyor. Sitede herhangi bir hata dönmüyor. Bunun sebebi ne olabilir sizce?

 64. Merhaba Ayhan Bey, makaleyi yeni okudum. Lisans için geç kalmış sayılırım sanırım :) İlginiz için teşekürler

 65. Ayhan Bey blog yazılarınız gerçekten yol gösterici, takıldığım yerlerde mutlaka sitenizden yardım alıyorum.
  Mesleğim gereği Google Analytics konusunda uzmanlaşmak istiyorum, kaynaklar çok sınırlı. Yardımcı olabileceğini düşündüğünüz Türkçe kaynaklar var mıdır? İlk olarak düzgün veri alabilmek için web sitelerini düzenleyerek başlamak istiyorum. SemRush için Lisans verebiliyorsanız hala çok sevinirim.

 66. Ayhan Bey Merhaba,
  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Eğer lisans verme durumunuz devam ediyorsa, lisanstan bende faydalanmak isterim.

  İyi çalışmalar dilerim.

 67. Ayhan Selamlar,
  Bu içeriğini daha önce okumuştum ama bilgi tazelemek için başta sona tekrar okudum:) Bu vesile ile lisans varsa fazladan iletirsen minnettar olurum.
  çalışmalarında başarılar dilerim

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

 68. Ayhan Bey, emeklerinize sağlık Screaming Frog SEO denetim aracı ile ilgili çok detaylı ve güzel bir içerik olmuş. Screaming Frog lisansı alabilir miyim?

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

 69. Merhaba ayhan hocam.
  Yazılarınızı severek okuyup takip ediyorum. E-ticaret sitem için gerekli incelemeleri yapabilmem için Screaming Frog lisansı alabilir miyim?

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

 70. Ayhan Bey gerçekten yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler. Yeni başlayanlara ışık tutacağına inanıyorum. Eğer lisans gönderme durumunuz devam ediyorsa bende faydalanabilirsem mutlu olurum. Teşekkürler

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

  1. Selamlar,

   Lisanslar için Instagram ya da Facebook sayfamdan ulaşırsanız anlık olarak paylaşıyorum. Linkler web sitemin en altında yer almaktadır. Buradan da 2 haftada bir toplu olarak mail atıyorum.

 71. merhaba sosyal medya hesabım olmağı için oradan yazamıyorum bende lisansı alabilir miyim teşekkürler.
  son olarak lisansın bir süresi varmı deneme süresi gibi vs

 72. Ön plana çıkmak için çok fazla site ile haşır neşir olmak gerekiyor. Ama başlangıç noktası kesinlikle bu site. Emeğinize sağlık hocam.

 73. Screaming Frog daha önce araştırırken karşıma çıkmıştı ama Türkçe sizin kadar anlatan yazı bulamamıştım.Elibize sağlık çok yararlı bir yazı olmuş sitemi analiz edeceğim fakat 500 sayfa üstünde rica edersem lisans verebilir misiniz? Teşekkürler

 74. Merhaba Ayhan Hocam benzersiz bu rehber için teşekkürler.
  Mümkğnse lisans talep ediyorum.

 75. Screaming frog hakkında tam olması gereken makale, geri dönüşüm ve iyi bir etkileşim için lisans alırsam eğer bu sayfayı daha çok ziyaret edebilirim :)

 76. slm hocam yine mükemmel bir faydalı öğretici yazı teşekkürler. Lisan alma şansımız hala varmı

 77. Selamlar Ayhan Bey,

  Daha önce sizden hizmet almıştım. Screaming Frog için hazırlamış olduğunuz videoyu izledikten sonra inceleme merağı duydum programı.

  Rica etsem lisans iletirmisiniz.

 78. Merhaba Ayhan Bey, sizi dikkatli bir şekilde takip etmekteyiz. İçerikleriniz ve bizlerle paylaştıklarınız bir harika! Screaming Frog yazınıda çok beğendik. Rica etsem lisans gönderebilir misin?

  Daha öncesinde de Semrush gibi konulara yorumlar yaptım ancak mail adresime hiç bir lisans gelmedi. Mail kutumu ve spam klasörümü kontrol ettim fakat bulamadım. Semrush içinde bir lisans gönderirsen çok dua ederim. Bu son paragrafı yorumu onaylamadan önce silersen iyi olacak gibi.. Kal sağlıcakla.

  1. En kısa sürede gönderilecektir. Toplu halde gönderdiğim için yorumların artış göstermesini bekliyor her 100 yorumda bir gönderim yapıyorum. Hızlıca almak için WhatsApp dan yazabilirsiniz.

 79. Üstad en önde bize ışık oluyor, biz de onun izinde yürüyoruz. Sağolsun herzaman.
  Lisans key’den bana da yollarmısınız ayhan hocam.

 80. Ayhan hocam gayet açıklayıcı bir yazı olmuş öncelikle bunun için teşekkürü bir borç bilirim. Lisans hala geçerli ise lisans alabilir miyim ? Tekrar teşekkür ederim, iyi günler dilerim.

 81. Ayhan Bey açıklayıcı ve kapsamlı anlatımlarınız için teşekkür ederiz. Ben de bir lisans alabilir miyim?

 82. Merhabalar Ayhan bey, oldukça başarılı bir anlatım olmuş ben de lisans rica edebilir miyim?

 83. Ayhan bey her türlü makalelinizi okuyorum bu zamana kadar boşa giden bir tane cümlenini okumadım. Rabbim yolunuzu açık etsin sürekli ^ ayrıca lisans geçerliyse bende yararlanmak isterim ^ kolay gelsin.

 84. Bende istiyorum. Birde sizden ricam site içi link yapısı nasıl olacak? Örneklerle hangi kelimelerden hangi sayfalara link verilmesi? Kaç kelime verilebilir. En önemliside yinelenen içerikleri nasıl tespit edebilirim?
  Saygılarımla…

 85. Merhabalar Screaming Frog için lisans rica ediyorum emeklerin için çok teşekkür ediyorum heycanla takip ediyoruz sayende bir çok bilgi edindik. Kariyerinin devamında başarılar diliyorum.

 86. Ayhan hocam eğer imkan varsa bende alabilirmiyim.Uzun zamandır denetlemedik siteyi.Şimdiden teşekkür ederim.

 87. Merhaba Ayhan hocam,
  Sizi yakından takip ediyorum. Kısa bir süre sonra sizden SEO hizmeti almayı düşünüyorum.
  Şuanda kendim yapıyorum, fakat yakın bir zamanda profesyonel bir hizmet almam gerekecek.

  Bu arada lisans alabilir miyim?

 88. Ayhan bey SEO analiz sayfalarında işi biliorum diyen kişilerin yüzde 90’ının sizin kadar net olmadıklarını düşünüyorum. Egosu tavan, hırs yapan kişilerin yanında ilginiz ve mütevaziliğiniz sayesinde önününüz açık diorum. Yazınız da ayrıca sürükleyici olmuş. Bu aracı sayenizde kullanıp test edicem. Lisans göndereceğinizden bahsetmişsiniz olursa çok memnun olurum yoksa canınız sağolsun.

 89. Hocam merhabalar. Bu programı sizin sayenizde buldum ve birçok iyileştirme yaptım çok teşekkür ederim. Sitem için seo ayarlarını da sizden takip edip yapmaya / düzeltmeye çalışıyorum. Her şey için çok teşekkürler.

  1. t.me/ayhankaramancom adresinden lisanslara ulaşabilirsiniz. Kanalda lisans var tekrar bakar mısınız?

 90. Hocam, Telegram grubunuza üye oldum ama lisans bilgilerini tekrar update etmiş olabilir misiniz? Kabul etmedi. Bana lisansla ilgili bilgileri gönderirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

 91. Çok güzel anlatım, screaming frog ilk defa sizin yazınızda gördüm kullanıp deneyeceğim seo konusunda bu aracı tüm sitelerimde kullanacağım, çok teşekkür ederim hocam.

 92. Hocam merhabalar, makalelerinizi yakından takip ediyorum. Lisans gönderibilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

 93. Teşekkür ederiz, çok aydınlatıcı bir makale. Üstelik benim bildiğim Türkçe bu kadar kapsamlı bir kaynak yok. Detaylı bilgi sahibi olduk. Muhakkak kullanmak gerek. Sağolun, Saygılar

 94. Ayhan Bey merhabalar,
  Araştırma ve tecrübelerinizi benim gibi ‘rookie’lerin anlayacağı ve akıcı bir şekilde paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Elinize, emeğinize sağlık, ben köklü bir firma da dijital pazarlama departmanında tek başıma çalışıyorum ve öğrendiklerimi uygulamaya gayret gösteriyorum.
  Önce 500 kaynaklı olup olmadığımı bilmediğim için lisans dışı işlem yapmayı denedim fakat faydalı olmadı eğer hala bu avantajdan yararlanabiliyorsak benim için çok faydalı olur.
  İyi çalışmalar diliyorum,
  Saygılarımla;
  -Ferit

  1. Lisans t.me/ayhankaramancom adresinde bulunuyor. İçerikte de belirttim ama görmediniz sanırım.

 95. Ayhan bey benim gibi çaylak bir kullanıcının bile kolayca anlayacağı şekilde anlamışsınız. Ayrıca Web sitenizdeki diğer yazılar gibi akıyor resmen sıkılmadan okudum. Lisans için de teşekkürler :)

 96. Merhaba Ayhan Bey, Seo Kitabınız elime ulaştı. Heyecan ile incelemeye başladım. Böyle başarılı bir kaynak kazandırdığınız için size ve ekibinize teşekkür ederim.

 97. Merhaba ayhan bey sizi sık sık takip ediyorum bilgilerinizle ilerlemeye devam ediyoruz teşekkür ederiz.Mümkünse yorumdaki maile lisans gönderebilir misiniz ?

 98. Merhaba Ayhan bey,

  Sektöre katkınız için çok teşekkürler. Bizi rakip değil meslektaş olarak gördüğünüz için çok teşekkür ederiz. Telegram’da paylaştığınız SF lisansının süresi dolmuş. Yeni lisans konusunda desteklerinizi bekliyoruz.

  Teşekkürler.

 99. İçerik için çok teşekkürler. Screaming Frog, SEO denetlemelerinde oldukça iyi bir araç. Birçok farklı SEO aracından alınabilecek raporları tek programla çözebiliyoruz. Bir adet lisans paylaşabilirseniz çok memnun kalırım.

 100. ilginç bir araç şans eseri bu yazıya denk geldim. güzel bir yazı olmuş . ilgili programı denemek isterim. bir adet lisans gönderebilirseniz çok sevinirim.

 101. Merhaba,

  Bir çok videonuzu izledim. Sitenizi de detaylı olarak okudum. Birçok bilgiyi hap gibi paylaşmışsınız. Üstelik detaylarıyla. Bilgi paylaşarak çoğalır felsefeniz için teşekkür ederiz. Lisans gönderebilirseniz çok memnun olurum.

  Saygılarımla

 102. Merhaba hocam yazınız cok detaylı ve anlatımınız anlaşılır buldum. kesinlikle yazınızı tavsiye edeceğimden emin olabilirsiniz bende küçük bir web sitemde denemek üzere lisans isteyebilirim. teşekkür ederim başarınızın devamını dilerim

 103. Hocam Sayenizde sıralamalara çıkmaya başlıyorum. Güzel bir anlatım ile sorunlarımızı çözmemize yardımcı oldunuz Teşekkür Ederiz Lisansı Bende Rica Edebilirmiyim. İyi Çalışmalar.

 104. Merhabalar,
  Çok değerli bilgiler için teşekkürler. Yazılarınızı sıkılmadan okudum. Yazınıza denk geldiğim için mutluyum. Bir adet lisans rica edebilirim şimdiden teşekkürler

 105. Merhaba, bizimle paylaştığınız içerikler için teşekkür ederiz.
  Bir adet lisans rica edebilir miyim şimdiden teşekkürler.

 106. Merhaba ;

  Zengin bir içerik emeğinize sağlık. Çok aydınlandım açıkcası ve heyecanlandım. Lisans kodu paylaşabilir misiniz.. Çok teşekkürler.

 107. Yazılarınızı çok faydalı buldum. Dediğiniz gibi 500 link üzerinde bir siteye sahibim. Ayrıca bu konularda eğitim almak içinde %25 indirimli kampanyasına katıldım. Umarım bana geri dönüş yaparsınız. Lisans için kod rica ediyorum.

 108. Bende Ayhan abimden bir lisans aldım. Hiç bir karşılık beklemeden yardım etmeyi seven bir adam.

 109. İçerik çok kaliteli ve detaylı. Muhteşem bir ilgi, wp üzerinden lisans istedim ve 10 dakika sürmeden iletildi. Tekrar çok teşekkür ederim, bende hemen bir yorum atarak destek olmak istedim.

 110. Ayhan abi gayet doyurucu bir içerik olmuş, lisans hediye gelince denetlemeyi de hızlıca halletmek istiyorum :) Ellerine sağlıki şimdiden teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba