fbpx
SEO

Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Disavow Tool)

Genellikle rekabetin çok sık olduğu kelimelerde çalışma yapan rakip firmaların birbirlerine karşılıklı ya da tek taraflı uyguladıkları zarar veren bağlantılarla oluşan etik dışı yöntemlere anti SEO adı verilmektedir. Bu konudan bir çoğumuz şikayetçiyiz.

Google daha kaliteli bir arama motoru olmak için mücadelesini sürdürüyor. Anti SEO çalışmalarının yoğunlaşmasından dolayı isyan eden web sitesi sahiplerinin haykırışlarını duyan Google spam ekip lideri Matt Cutts yaklaşık 2 yıl önce Google bağlantıları reddetme aracını duyurmuştu. Bu uygulama sayesinde web sayfamıza isteğimiz dışında gelen spam bağlantıları reddedebiliyoruz. İstemediğimiz backlink kaynaklarından kurtulmak bu araç sayesinde çok kolay.

Google Disavow Links (Bağlantıları Reddetme Aracı) Kullanımı;

Öncelikle aşağıda paylaştığımız linkte yer alan adrese gidiyoruz. Search Console’da oturum açıyor ve bağlantı reddedeceğimiz web sitemizi seçiyoruz.

Link: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1

Bağlantıları reddetme butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir uyarı metniyle karşı karşıya kalırız.

Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.

Bu metini okuyup kabul ettikten sonra reddedeceğimiz bağlantıları hazırladığımız UTF8 .txt formatındaki dosyamızı seçiyor ve Google ‘a gönderiyoruz.

Örnek Format:

# siteadresi.com çoğu bağlantıyı kaldırdı ancak bunları atladı
http://spam.siteadresi.com/url/yorumlar.html
http://spam.siteadresi.com/url/ucretli-linkler.html
# siteadresi2.com sitesinin sahibi ile bağlantıları kaldırması
# için 31.8.2017 tarihinde iletişime geçildi ancak yanıt alınamadı
domain:siteadresi2.com

12 Yorum

 1. Merhaba Ayhan Bey,
  Yararlı anlatımınız için teşekkür ederiz. Çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden fazla miktarda alınan bağlantıları reddetmemiz gerekir mi? Örneğin Pinterest, Google Plus, Facebook vb. sitelerden alınan backlinkleri listeleyip eledikten sonra herhangi bir reddetme işlemi yapmamıza gerek var mı?

  1. Merhaba,

   Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Çok aşırı bir kullanım söz konusu değilse sosyal sinyalleri reddetmenizi önermem. Yani onbinlerce spam paylaşım yok ise reddetmeyin.

 2. Merhaba Ayhan Bey;
  1 hafta önce zararlı baglantılar reddettim ancak webmaster toolsta hala baglantılar gözüküyor.Şunu merak ediyorum baglantılar reddedilkten sonra sitenize baglantılar kısmındanda kalması gerekmiyor mu?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Reddedilen bağlantılar, bağlantılar bölümünden kalkmaz. Arka planda dikkate alınır.

 3. Reddedilen baglantılar etkisini ne zaman gösterir Ayhan hocam. Ortalama bir süre vermeniz mümkün mü?

 4. Hocam merhaba yoğun antiseo alıyorum merak ettiğim şu bugun disavow u guncelledik diyelim yarin tekrar güncelledigimizde her seferinde eski siteleride tekrardan mi inceliyor yoksa eskiler zaten engellenmiş olarak mi kalıyor

  1. Her seferinde eski linkleri de yeniden yollamalısınız. Yeniden incelemiyor ama eğer dosya değiştirir ve eski url leri silerseniz o reddedilen bağlantıları artık dikkate almaz.

 5. Merhabalar Ayhan Hocam öncelikle ister telefonda olsun ister bu sitenizde yazılarınız gerçekten mukemmel bir Seo uzmanisiniz.Doğru bilgileriniz için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba