Ana Sayfa / SEO / Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Disavow Tool)

Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Disavow Tool)

Genellikle rekabetin çok sık olduğu kelimelerde çalışma yapan rakip firmaların birbirlerine karşılıklı ya da tek taraflı uyguladıkları zarar veren bağlantılarla oluşan etik dışı yöntemlere anti SEO adı verilmektedir. Bu konudan bir çoğumuz şikayetçiyiz.

Google daha kaliteli bir arama motoru olmak için mücadelesini sürdürüyor. Anti SEO çalışmalarının yoğunlaşmasından dolayı isyan eden web sitesi sahiplerinin haykırışlarını duyan Google spam ekip lideri Matt Cutts yaklaşık 2 yıl önce Google bağlantıları reddetme aracını duyurmuştu. Bu uygulama sayesinde web sayfamıza isteğimiz dışında gelen spam bağlantıları reddedebiliyoruz. İstemediğimiz backlink kaynaklarından kurtulmak bu araç sayesinde çok kolay.

Google Disavow Links (Bağlantıları Reddetme Aracı) Kullanımı;

Öncelikle aşağıda paylaştığımız linkte yer alan adrese gidiyoruz. Search Console’da oturum açıyor ve bağlantı reddedeceğimiz web sitemizi seçiyoruz.

Link: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1

Bağlantıları reddetme butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir uyarı metniyle karşı karşıya kalırız.

Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.

Bu metini okuyup kabul ettikten sonra reddedeceğimiz bağlantıları hazırladığımız UTF8 .txt formatındaki dosyamızı seçiyor ve Google ‘a gönderiyoruz.

Örnek Format:

# siteadresi.com çoğu bağlantıyı kaldırdı ancak bunları atladı
http://spam.siteadresi.com/url/yorumlar.html
http://spam.siteadresi.com/url/ucretli-linkler.html
# siteadresi2.com sitesinin sahibi ile bağlantıları kaldırması
# için 31.8.2017 tarihinde iletişime geçildi ancak yanıt alınamadı
domain:siteadresi2.com

Mutlaka Okumalısın

url parametreleri

Google Search Console URL Parametrelerini Kullanmak

2009 yılında Google, Google site yöneticisi araçlarının olduğu servisine parametre kullanımı özelliğini ekledi. Bu özellik …

7 Yorumlar

 1. Merhaba Ayhan Bey,
  Yararlı anlatımınız için teşekkür ederiz. Çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden fazla miktarda alınan bağlantıları reddetmemiz gerekir mi? Örneğin Pinterest, Google Plus, Facebook vb. sitelerden alınan backlinkleri listeleyip eledikten sonra herhangi bir reddetme işlemi yapmamıza gerek var mı?

  • Merhaba,

   Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Çok aşırı bir kullanım söz konusu değilse sosyal sinyalleri reddetmenizi önermem. Yani onbinlerce spam paylaşım yok ise reddetmeyin.

 2. Merhaba Ayhan Bey;
  1 hafta önce zararlı baglantılar reddettim ancak webmaster toolsta hala baglantılar gözüküyor.Şunu merak ediyorum baglantılar reddedilkten sonra sitenize baglantılar kısmındanda kalması gerekmiyor mu?
  Şimdiden teşekkürler

 3. Reddedilen baglantılar etkisini ne zaman gösterir Ayhan hocam. Ortalama bir süre vermeniz mümkün mü?

 4. Çok teşekkür ederim Ayhan Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir