fbpx
Backlink

Link Oluşturma Çalışmaları Hakkında Bilinen 5 Büyük Yanlış

Link oluşturma arama motoru sıralamasını yükseltmek ve buradaki yerinizi sağlama almak için en önemli yöntemlerden birisidir. Yapılan birçok araştırmaya göre hem nitelik hem de nitelik açısından linkler ile arama sıralaması arasında önemli bir bağ bulunuyor.

Elbette önceki yıllarda link oluşturmak çok daha kolaydı. Ceza ve yaptırımlar açısından çok daha az uygulamalar olduğu için link oluşturdukça sıralama yükseliyor ve arama sonuçlarında iyi bir yere sahip olunabiliyordu. Ancak zaman içerisinde link oluşturma çalışmaları Google’ın hedefine girdi ve link kalitesi gibi unsurlar göz önünde bulundurularak çeşitli algoritmalar geliştirilerek sitelere yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Sonuç olarak ise link oluşturma gözden düşen bir yöntem oldu ve her zaman Google tarafından takip edilen bir unsur haline dönüştü.

Aslında link oluşturma çalışmaları etkisini kaybetmedi. Sadece belirgin eski yöntemlerin sonucu sıralamada üst sıralara çıkmak anlamına gelmemeye, bunun aksine Google tarafından yaptırım uygulanması anlamına gelmeye başladı. Eğer çalışmalarınızı doğru biçimde, modern şekillerde yaparsanız link oluşturma sizin için hala olumlu sonuçlar verebilecek bir yöntem olabilir. Ancak bir şekilde eski yöntemlerle sıralamaya gireceğinizi ve Google’ı kandırabileceğinizi düşünüyorsanız bunun sonucunda aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Google sonuna kadar takip eder. Belirtildiği şekilde eski yöntemlerle link oluşturmak için uğraşıyorsanız bir süre sonra Google sizi fark edecek ve gerekli yaptırımları uygulamak için harekete geçecektir. Bunun bir sonucu olarak Google olabildiğince derinlemesine analiz yapmaya çalışacak ve elde ettiğiniz iyi veya kötü tüm linkleri kötü link olarak yorumlayacaktır.

Her şey kötü gözükebilir. İnsanlar link oluşturma çalışmaları yaparken link oluşturma konusunda bilgi sahibi değillerse genelde forumları ve blog yorumlarını hedef alırlar. Burada oluşturmaya çalıştıkları linklerle sitelerinin sıralamasını yükseltmeye çalışırlar. Bunun bir sonucu olarak ise forumlardan ve blog yorumlarından gelen tüm linkler değersiz gibi gözükür.

Link oluşturma yöntemlerinin itibarı ortadan kalkar. Her ne şekilde olursa olsun link oluşturma yöntemlerini itibarsızlaştıracak yöntemlere başvurmanız durumunda iyi olan yöntemleri de etkilemiş olursunuz. Link oluşturma çalışmaları kötü sonuç verdikçe diğer iyi çalışmaların da kötü sonuç vereceğinin düşünülmesi söz konusu olur. Bu durumda link oluşturma çalışmaları anlamını ve önemini yitirir.

Tüm bu etkilerden uzak durarak link oluşturma çalışması gerçekleştirmek mümkündür. Bunu gerçekleştirebilmek için ise sıkça dile getirilen belirli yanlışları düzeltmek gerekmektedir.

1. Nicelik nitelik kadar önemlidir. Niceliğin önemli olduğu link oluşturma devri çoktan kapandı. Artık önemli olan elde edilen linklerin kalitesidir. Bu kalite unsuru ile nicelik arasındaki makas gün geçtikçe açılmaktadır. Google sizin ne kadar link sahibi olduğunuz ile ilgilenmez. Onun ilgilendiği tek şey ne kadar farklı kaynaktan link sahibi olduğunuz ve bu kaynakların mevcut otoritesi ve itibarıdır. Nitelik her zaman nicelikten çok daha kıymetlidir. Link oluşturma çalışmalarını gerçekleştirirken bunu akıldan çıkarmamak gerekir.

2. Linkler el ile oluşturulmalıdır. Bu eski dönem çalışmalarda kalmış bir şeydir. Artık link oluşturma sizin dışınızda gerçekleştirilmelidir. Link oluştururken bir yere üye olup oradan link almak gibi yöntemler artık eskilerde kaldı. Yapmanız gereken ise kendiliğinden link alabilecek içerikler oluşturmaktır. Bu içerikler sizin için önemli link kaynakları olacaklardır ama bu içerikleri oluşturmak oldukça zorlayıcı ve zaman alıcıdır.

3. Tüm link çalışmaları size zarar verebilir. Birçok site yöneticisi link oluşturduğu zaman ceza veya uyarı alacağını düşünür ama bu düşünce yanlıştır. Bir site bir şekilde link alacaktır. Önemli olan husus bu linklerin kaliteli olması ve kaliteli kaynaklardan gelmesidir. Google sizin linklerinizi değerlendirmeye aldığında kalitesiz kaynaklar ve kalitesiz linkler görmemelidir.

4. Link oluşturma bağımsız bir stratejidir. Hatalı olarak bilinen bir başka düşüncedir. Link oluşturma asla bağımsız olarak gerçekleştirilebilecek bir çalışma değildir. İçerik oluşturmak, sosyal paylaşımlar yapmak ve arama motoru optimizasyonu gibi unsurlar link oluşturma çalışmalarının yer aldığı temel alanlardır.

5. Link oluşturma linklerle alakalıdır. Biraz karmaşık gelebilir ama link oluşturma çalışmaları sadece linklerle alakalı değildir. Google linkleri incelerken buna dikkat eder. Sıradan ve basit bir biçimde alınmış linkler size bir değer katmaz. Bu nedenle link oluşturma çalışmalarında linklere odaklanmak yerine marka bilinirliğini oluşturmaya odaklanmalısınız. Markanız sunmuş olduğunuz kaliteli içerikler, kaliteli etkileşimler, kaliteli paylaşımlar ve kaliteli kullanıcı deneyimi ile anılmaya başladığında otomatik olarak link almaya başlarsınız. Bu sebepten ötürü link oluşturma çalışmalarında marka bilinirliğini oluşturmaya odaklanmalısınız.

Link oluşturma çalışmalarınız markanızın pazarlama çalışmaları ve arama motoru optimizasyonu açısından gereklidir. Gerekli olması ortaya koyacağınız çalışma kampanyasına göre önemini belirleyecektir. Bir marka olarak adınızdan söz ettirmek istiyorsanız size değer katacak yöntemlere yönelmeli ve arama motorları tarafından istenmeyen veya kabul edilmeyen yöntemlerden uzak durmalısınız. Link oluşturma çalışmalarında başarılı olmak istiyorsanız bu önerileri dikkate almalısınız.

11 Yorum

  1. Paravan bloglar kurmak hala etkili mi? Geçtiğimiz senelerde WordPress.com ve blogger’dan açılan sitelerle bir çok insan güzel işler yaptı ancak günümüzde bunun hala etkili olabileceğini söyleyebilir miyiz?

    1. Hala etkisi büyük. Ama eski yöntemleri kullanarak yapılan çalışmalarla başarılı olmak zor. Paravan bloglarınızı da ana siteniz gibi beslemeli, geliştirmeli ve otoriter yapmalısınız. Bu noktadan sonra alacağınız bağlantılar katkı sağlayacaktır.

  2. Baştan sona soluksuz okudum. Değerli Bilgilerinizi ve Deneyimlerinizi Bizlerle Paylaştığınız İçin Canı Gönülden Teşekkür Ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba