fbpx
Google AlgoritmalarıSEO

Google Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi: Değersiz İçeriğe Darbe

Google, 5 Mart 2024 tarihinde başlattığı Çekirdek Güncellemesi ile kalitesiz içeriğe karşı savaş açarken, aynı zamanda manipülasyon girişimlerine karşı geliştirdiği spam politikalarını da uygulamaya koyduğunu açıkladı. Bu güncelleme, hem Çekirdek hem de Spam Güncellemesinin bir arada yürürlüğe girdiğini işaret ediyor, Google’ın içerik kalitesini artırma ve web ortamını daha güvenli hale getirme konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Google Mart 2024 Güncellemeleri

Bu sürecin duyurulduğu platforma status.search.google.com/update bağlantısından ulaşabilirsiniz ve güncellemeleri takip edebilirsiniz.

“Spam Güncellemesi” işleminin tamamlanmasının 2 hafta, “Çekirdek Güncellemesi” işleminin tamamlanmasının bir ay kadar sürebileceği öngörülüyor.

İçeriği oluşturmadan önce yapmış olduğum araştırmalar neticesinde en doğru ve hızlı içeriği SEJ platformunun yaptığını tespit ettim. İçerikten faydalanarak bu içeriğimi oluşturdum. Kaynak aldığım yerler olduğu için bağlantısına yer vermek istiyorum. searchenginejournal.com/march-2024-core-update

Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi Neyi Hedefliyor?

Aslında her güncellemenin hedefi Google arama motorunu yüksek kaliteli bir platforma dönüştürmek. Kullanıcıların beklentisi aradığına hızlı ulaşmak ve en iyi verimi almak.

Google arama motorunda sıralama almanın en önemli adımı ise yüksek kaliteli içerik. İşte Google tam olarak uzun süredir savaş açtığı düşük kaliteli içerik olayına tekrar bir darbe vurma sürecinde. Her şeyin bir anda düzelemeyeceğini hepimiz biliyoruz ama bu sefer çok daha büyük bir temizlik yapacak gibi gözüküyor.

Google tarafından gelen açıklama şu şekilde:

“Bu güncellemeler ile birlikte, SERP sonuçlarında yer alan düşük kaliteli içerikleri önemli ölçüde azaltarak kaliteli ve faydalı sitelere daha fazla trafik yönlendireceğine olan inancımız tamdır. Değerlendirmelerimiz, bu yeniliklerin ve daha önceki çabalarımızın sonucunda, arama sonuçlarında düşük kaliteli ve orijinal olmayan içeriklerin toplamda %40 oranında azalacağını göstermektedir.”

Google yüksek kaliteli içeriğin arama dizinine ekleme konusunda en öncelikli faktör olduğunu belirtmiştir. Bunu düzenli olarak gerçekleştirdikleri Podcast yayınında paylaşmışlardı. Dinlemek için youtu.be/podcast bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Not: İçerik ingilizce ama içeriğin transkriptini alıp Türkçeye çevirebilirsiniz.

Yeni Spam Politikaları (Savaş Başlıyor)

Çok uzun değil kısa süre önce Google arama motoru sonuç sayfasında saçma sapan kaynaklarla karşılaşmaya başlamıştık. Google ekibine ve Google hesaplarına iletilen yoğun geri bildirimler sonucunda “Danny Sullivan” bunun farkında olduklarını ve arama ekibine ilettiklerini paylaşmıştı.

Bu konuyu kısmen çözdüler. Çok kısa sürmedi ama bir şekilde çözüm üretmeyi başardılar. Spam Google arama motorunda hep vardı ve bazı dönemlerde şiddetini artırdı. Yukarıda yaşanılan vaka ise bunların en şiddetlileri arasında diyebilirim.

Google, “çok düşük kaliteli” içeriği arama sonuçlarından kaldırmak için spam politikalarını güncellemeye başladı. Bu güncelleme daha önce yapılan güncellemelerin devamı olarak düşünülebilir.

Google’ın açıklaması:

“Bugün itibarıyla, manipülatif davranışlara daha geniş müdahale edeceğiz. Arama sistemlerimiz, birçok düşük kaliteli içeriğin üst sıralarda yer almasını engellemekte başarılı olsa da, bu yeni güncellemeler spam politikalarımızı daha etkin bir şekilde uygulamamıza ve daha iyi önlemler almamıza imkan tanıyor.”

Süresi Dolan Alan Adları ile Manipülasyon

Süresi dolmuş alan adları ile manipülasyon olayı! Uğruna videolar hazırlanan, SEO vaka çalışmalarına sahne olan spam tekniği. Bu, SEO dünyasında tartışmalı bir konu olmaya çoktan başlamıştı.

Alan adlarının süresi dolduğunda, bu adlar genellikle açık artırmaya çıkarılır veya belirli bir süre sonra tekrar satın alınabilir hale gelir. Bu alan adlarının bazıları geçmişte yüksek trafik almış ve güçlü bir backlink yapısına sahip olabilir. SEO uzmanları veya içerik üreticileri, bu tür alan adlarını satın alarak, var olan bu SEO “değerinden” yararlanmayı amaçlarlar.

Süresi dolmuş alan adlarının kötüye kullanılması onların spam politikalarıyla doğrudan çeliştiği anlamına gelir. Bu alan adlarının satın alınması ve eski siteyle ilişkili olmayan düşük kaliteli veya alakasız içerikle doldurulması, kullanıcıların yanıltılmasına ve arama motorlarının kalite standartlarının düşürülmesine neden olabilir.

Google’ın spam politikalarının güncellenmesi, bu tür manipülatif pratiklere karşı bir önlem olarak görülebilir. Güncellenen politikalar, süresi dolmuş alan adlarının kötüye kullanımını engellemeyi amaçlar. Bu politikalar, özellikle eski ve güvenilir olarak kabul edilen siteleri kullanarak yeni ve alakasız içerik sunma girişimlerini hedef alır. Google, bu tür sitelerin sıralamalarını düşürerek veya tamamen dizinden çıkararak, arama sonuçlarının kalitesini korumaya çalışır.

Yönlendirme Yöntemi ile Spam (Uyarı)

Bu işlemlerin yanı sıra bu tür alan adlarını satın alıp 301 yönlendirmesi tekniğiyle mevcut alan adına yönlendirme yöntemini uygulamakta yine manipülasyon olarak algılanmaktadır. Bu yöntemi uygulayıp çok yüksek finansal fayda sağlayan internet sitelerini hala görebiliyorum. Açıkcası bunun takipçisi olacağımı ve sonuçlarını buradan paylaşacağımı belirtmek isterim.

Bunu sizlere bir örnek ile göstermek isterim. Expired Domains platformu sayesinde şimdi dakikalar içerisinde bir alan adı buldum. Bunun bugün boşa düştüğünü tespit ettim. Ahrefs aracına gittim ve Genel Bakış bölümünde DR değerini kontrol ettim. Sonuç aşağıdaki gibiydi:

otorite kontrol alan adı yönlendirme

Sonraki adımda ise bu otoriteye sahip alan adının bağlantılarını kontrol ettim. Burada Wikipedia internet sitesinden birden fazla bağlantı aldığını tespit ettim.

alan adı backlinkleri

Bu çoğu kişiyi heyecanlandırabilir. Bu alan adını alıp kendi alan adına yönlendirebilir ama şunu net olarak söyleyebilirim: Bu bir spamdir!

Sonuç olarak, süresi dolmuş alan adları ile manipülasyon, hem etik hem de pratik açıdan riskler taşır. Google’ın güncellenen spam politikaları, bu tür manipülatif uygulamalara karşı net bir duruş sergileyerek, arama ekosisteminin bütünlüğünü ve kullanıcı deneyimini koruma altına almayı amaçlamaktadır.

İnternet Sitesi İtibarının Kötüye Kullanılması

Google, internet üzerindeki bilgi kalitesini ve güvenilirliğini korumak amacıyla, güvenilir web sitelerinin itibarını kötüye kullanma sorununa odaklanmış durumda.

Özellikle, bazı güvenilir sitelerin, kendi itibarlarını artırmak ve daha fazla ziyaretçi çekmek amacıyla, kalitesiz veya yanıltıcı içeriklere ev sahipliği yapmaları bu sorunun merkezinde yer alıyor. Bu durum, söz konusu güvenilir sitelerin internet ekosistemine zarar veren düşük kaliteli içerikleri yaymasına yol açıyor.

Google, bu tür pratiklerin, genel internet ortamında bilginin doğruluğu ve güvenilirliği üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinin farkında. Bu nedenle, arama motoru algoritmalarını ve politikalarını, kalitesiz içeriğin yayılmasını engellemek ve kullanıcılarına yüksek kaliteli, doğru ve güvenilir bilgi sunmak için sürekli olarak güncelliyor.

Google, sıralama amacıyla ve web sitesi sahibinin yakın gözetimi olmaksızın üretilen içerikleri spam olarak kabul ederek, arama sonuçlarının doğruluğunu ve güvenilirliğini artırmayı hedefliyor.

Neler Bekleniyor?

  • Arama sonuçlarında düşük kaliteli ve orjinal olmayan içeriklerin azaltılması, yüksek kaliteli içeriklerin ön plana çıkarılması.
  • Düşük kaliteli, orijinal olmayan içerikte %40 azalma.
  • İçerik kalitesini ve kullanıcı deneyimini daha doğru bir şekilde ayırt etmek için iyileştirilmiş sıralama algoritmalarının uygulanması.
  • Sıralama sistemlerinde algoritma iyileştirmeleri.
  • Güvenilir sitelerin itibarını kötüye kullanılmasına karşı daha katı önlemler.
  • Süresi dolmuş alan adının kötüye kullanımını hedefleyen önlemler.
  • Otomatik ve insan tarafından oluşturulan düşük kaliteli içeriklere karşı önlemler.

Sonuç

Google bu güncellemeleri arama motorunu daha iyi daha yüksek kaliteli seviyelere getirmek için gerçekleştirir. Bu yapılan güncellemeler gerçekleştirilen hatalardan geri dönmek için bir fırsattır. Google web sitesi sahiplerine bir süre verir. Ya vazgeçersin ya cezalandırılırsın!

Google, arama sıralamalarını korumak veya iyileştirmek için bu değişikliklere hemen uyum sağlamanın önemini vurgulamaktadır. Ek olarak Google, web sitelerinin bu politikalara uyması için iki aylık bir süre tanıdığını duyurdu.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba