fbpx
SEOSEO Araçları

Semrush Rehberi: Analiz + Uygulama = Sonuç

Web sitemizin arama sonuçlarında iyi performans gösterdiğinden emin olmak için çeşitli analizler gerçekleştirmemiz gerekir. Bu tür analizleri gerçekleştirebileceğimiz onlarca hatta yüzlerce araç bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de SEMrush. Bu içerikte siz değerli ziyaretçilerim için Semrush aracını tanıtacağım. Araç sayesinde web sitenizin eksikliklerini tespit etmeyi, anahtar kelime araştırmayı, rakip analizi gerçekleştirmeyi ve karşılaştırmayı, hatta daha fazlasını öğrenebileceksiniz.

Bu içerik, alan adınız, anahtar kelimeleriniz, rakipleriniz ve sayfalarınız hakkında zengin bilgiler içerir. Aynı zamanda bu içerik sayesinde bazı reklam fırsatlarını da tespit edeceğinizi belirtmek isterim.

semrush

Semrush Nedir?

Semrush, çevrimiçi görünürlüğü artırmak ve dijital pazarlama analizleri yapmak için kullanabileceğiniz muhteşem bir SEO aracıdır. Araç içi özellikler ve raporlar, SEO, ADS, Sosyal Medya, Anahtar Kelime Araştırması, Rekabetçi Araştırma, Halkla İlişkiler, İçerik Pazarlama, Pazarlama, Kampanya Yönetimi ile ilgilenen kişiler için oldukça verimlidir.

Sizin için Pro deneme sürümünü ücretsiz olarak talep ettim. Artık aracı ücretsiz kullanabilirsiniz.

Pro Deneme Sürümü ile Şunları Yapabilirsiniz:

 • 3 Proje Oluşturma (100.000 Sayfa Tarama)
 • Rakip Stratejisi Analizi (Anahtar Kelimeler, Reklamlar, Backlinkler)
 • Sosyal Kampanya Analizleri
 • Anahtar Kelime Araştırması (500 anahtar Kelimeye Kadar İzleme)
 • Bağlantı Kurma Önerileri
 • Sayfa İçi SEO Önerileri
 • SEO Fikirleri

Semrush Aracının 4 Ana Özelliği

Aracın 4 Ana özelliği bulunmaktadır. Bunlar: Alan Adı Analizi, Anahtar Kelime Analizi, Projeler ve GAP Analizi.

Alan Adı Analizi bir alana özgüdür. Arama çubuğuna bir alan adı (örneğin, “google.com”) yazarsınız ve bu konuda birbirinden değerli bilgilere ulaşmış olursunuz.

Anahtar Kelime Analizi, anahtar kelime odaklıdır. Markanızla ilgili bir anahtar kelime yazarsınız (örneğin, “deeplink nedir”) ve bu anahtar kelime ile ilgili ayrıntılara ulaşırsınız.

Projeler bölümü genellikle bir alana özgüdür. Çok sayıda müşteri için çalışan bir profesyonelseniz bu bölüm tam sizlik. Projelerinizi ekleyin ve hizmet verdiğiniz web siteleri için bir değerlendirme (Audit) başlatın.

GAP Analizi 5 alan adına kadar karşılaştırma yapabileceğiniz bölümdür. Analizleri “backlink”, “anahtar kelime” ve “toplu” olarak 3 ayrı özellikle gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şimdi gelin bu özellikleri tek tek inceleyelim;

Alan Adı Analizi (Domain Analytics)

Alan Adı analizi yapmak için, Semrush’a giriş yaptıktan sol üst tarafta yer alan “Domain Overview” seçeneğine daha sonrada açılan sayfada arama kısmına site adresinizi yazıp Search butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

semrush domain analizi

Tüm Raporlar

 • Organik Araştırma (Organic Research)
 • Backlinkler (Geri Bağlantılar)
 • Reklam Araştırma (Advertising Research)
 • PLA Araştırma (PLA Search)
 • Görüntülü Reklamcılık (Display Advertising)
 • Trafik Analizi (Traffic Analytics)
 • Alan Adı Karşılaştırması (Domain vs. Domain)
 • Anahtar Kelime Analizi (Keywords Overview)
 • Gelişmiş Anahtar Kelime Aracı (Keyword Magic Tool)
 • Backlink Karşılaştırması (Backlink Gap)
 • Toplu Analiz (Bulk Analysis)

Şimdi yukarıda maddeler halinde paylaştığım tüm raporları tek tek inceleyelim.

Organik Araştırma (Organic Research)

Bu rapor ekranında Google arama sonuçlarının ilk 100 sonucu içerisinde yer alan anahtar kelimelerinizin sayısını, konumlarını, tahmini tıklama başı maliyetlerini ve tahmini trafik sayısını görebileceksiniz. Bu detayları mobil ve masaüstü olarak ayrı ayrı görebilirsiniz. Ayrıca ekranın tam ortasında tüm zaman dilimine ait verileriniz yer almaktadır. Bu verilerin hemen sağ tarafında arama motorlarından gelen trafiğin hangi özellik (video, arama, öne çıkan snippet, görsel) aracılığıyla geldiğini yüzdesel olarak inceleyebilirsiniz.

semrush organik trafik analizi

organik analizler

Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsünün hemen altında en popüler anahtar kelimelerinizin gösterildiği bir alan var. Bu bölümde anahtar kelimelerinizin hacimlerini, getirdiği trafiği ve ortalama konumlarına ulaşıyorsunuz.

Tabi Organik Araştırma bölümü yukarıdakilerle sınırlı değil. Diğer Organik raporlar aşağıdaki gibidir;

 • Pozisyon Değişiklikleri
 • Rakipler
 • Sayfalar
 • Alt Alan Adları
 • URL

Pozisyon değişiklikleri özellik bölümüne girdiğinizde yeni çıkış yakalayan ve konum kaybeden kelimeleri inceleyebilirsiniz. Lost bölümüne tıkladığınızda konum kaybeden kelimeleri improved bölümüne tıkladığınızda ise konumu iyileşenleri görebilirsiniz.

semrush pozisyon değişiklikleri

Rakip analizi bölümünde ise en yakın rakiplerinizi görebilirsiniz. SemRush bu analizi ortak anahtar kelimelerinizden yola çıkarak ortaya çıkarıyor. Burayı incelemenizi kesinlikle öneriyorum.

Sayfalar özelliğinde ise en sık kullandığınız ve en çok trafik alan sayfalarınızı görebilecek ve inceleyebileceksiniz. Sayfalarınız kaç kelimeden ne kadar trafik alıyor bilmek istemez misiniz?

Backlinkler (Geri Bağlantılar)

Raporun üst bölümünde yer alan “Otorite Puanı (Authority Score)” ve “Güven Puanı (Trust Score)” istatistiklerine özellikle dikkat etmenizi öneririm. Bu rakamlar (Otorite Puanı) ne kadar yüksekse, sitenize sağlayacağı fayda da o kadar yüksek olur. Tabi backlink konusunda sadece otoriteye bakmak doğru değildir. Gerçekten sizinle alakalı bir web sitesi mi? Oradan alacağınız bağlantı size trafik sağlayacak mı? Trafik sağladıktan sonra gelen ziyaretçiler bir davranış içerisinde olacaklar mı? Backlink konusunu lütfen çok dikkatli ele alınız.

semrush backlink analizi

Bu raporda ayrıca toplam bağlantı sayınızı, bu bağlantıların kaç adet alan adından ve farklı IP adresinden geldiğini görebilirsiniz.

Bu içerikte bahsettiğim raporları uygulamalı olarak incelemenizi öneriyorum. SEMrush aracını ücretsiz olarak denemek için semrush.com/ayhankaraman bağlantısını kullanabilirsiniz.

Yine yukarıda paylaştığım ekranda yeni bağlantıları ve kayıp yaşanan kaynakları görebilmektesiniz. Biraz aşağıya indiğinizde ise kaynak tiplerini, nofollow dofollow dağılımını, TLD ve ülke raporunu görebilirisiniz.

backlink tipleri

Reklam Araştırma (Advertising Research)

Eğer Google Adwords’ü kullanıyorsanız bu rapor özelliği tam sizlik. :) Burada rakiplerinizin hangi anahtar kelimelere ne kadar yatırım yaptığını, kelimeler için hangi reklam metinlerini kullandıklarını ve trafiği hangi sayfalarına çektiklerini bulabilirsiniz.

semrush reklam analizi

Bu raporda anahtar kelimelerin pozisyon değişikliklerini, kelimelerin sağlamış olduğu trafik yüzdelerini ve yine kelimelerin trendlerini de inceleyebilirsiniz. Bu rapor size rakibinizle ilgili çok güzel veriler verecektir.

PLA Araştırma (PLA Search)

PLA “Ürün Listeleme Reklamları” anlamına gelmektedir. PLA ürünlerini çevrimiçi satan e-ticaret siteleri için tasarlanmış bir kanaldır. Bu özellik sayesinde rakiplerinizin ürün listeleme reklam performanslarını inceleyebilir, fikir alabilirsiniz.

Görüntülü Reklamcılık (Display Advertising)

Bu raporda, yayınlanan reklam sayısı, kaç yayıncının reklamları gösterdiğini ve reklamların kaç kez göründüğünü inceleyebilirsiniz. Rapor ekranında ülkeye, cihaza, reklam tipine, yayıncı kaynaklarına ve reklam görsellerine ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizin hangi sitelerde hangi görüntüyle yer aldığını tespit edebildiğinizi düşünün. Nasıl ama? :)

semrush görüntülü reklam analizi

Trafik Analizi (Traffic Analytics)

Rapor trafik verilerini sunmaktadır. Bu raporda masaüstü ve mobil trafik verileri ayrı ayrı sunulmaktadır.

semrush trafik analizi

Rapor ekranın aşağı kısımlarına indiğinizde trafik kaynaklarının yer aldığını göreceksiniz.

trafik kaynakları

Acaba rakipleriniz trafiğini hangi kaynaklardan alıyor? Cevabı SemRush raporlarında gizli.

Anahtar Kelime Analizi (Keywords Overview)

SemRush anahtar kelime analizi raporu çok güzel veriler sunmaktadır. Özellikle Magic Tool özelliğini kesinlikle kullanmanızı öneririm.

Bu rapor sayesinde hem kendi sitenizi hem de rakip siteleri analiz edebilirsiniz. Rakipleriniz hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada, bu kelimede ne kadar trafik alıyor? Bu soruların cevabını merak eder misiniz? Bence edersiniz.

Projeler

SemRush Ana Sayfasına giriş yapıp projenizi ekleyebilirsiniz.

proje oluşturma semrush

Projenizi ekledikten sonra detaylı site denetimi, konum takibi, sayfa içi denetlemeler ve organik trafik analizi yapabilirsiniz. Ayrıca markanızı ve içeriklerinizi de inceleyebilir ve iyileştirmek için öneriler alabilirsiniz.

Bu içeriği bu ay tekrar ele alacak ve güncelleyeceğim. Siz değerli ziyaretçilerim için bu tür içerikler hazırlamaya devam edeceğim. Semrush aracını ücretsiz olarak kullanmak isteyenler yorum yaparak kod talep edebilirler.

SEO Araçlarıyla alakalı tüm içeriklere ayhankaraman.com/seo-araclari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

142 Yorum

 1. Şöyle bir özelliği var mı?
  Anahtar Kelime araştırması yaparken.
  Kullanıcıların aradığı muhtemel kelimeleri, tahmini alacağı hiti vs gosteriyor mu?

 2. Gerçekten de güzel bir semrush anlatımı olmuş. Böylesine değerli bir aracın şu ana kadar detaylı analizinin yapılmamış olması bile gerçekten de kötüydü. Ellerinize sağlık Ayhan bey.

  Kupon kodunu alabilirmiyim lütfen.

 3. Hocam baktım yeni yayın yapmışsın içimden geçti kesin hocam semrush kodu verir diye yanılmadım. Tamda aradığım şey. İlk yorum olarak sizden semrush kodu rica edebilir miyim? Çooook teşekkürler ? her makalenizi okudum değerli bilgilerinden faydalandım. Ama biraz daha sık yayın yapamazmıyız ?

 4. Değerli yorumundan ve anlatımından ötürü teşekkür ederim. Ücretsiz kupon kodunu iletir misiniz acaba?

 5. Ayhan bey yazılarınızı yakından takip ediyorum. Raporların sonuçlarını nasıl değerlendirmek lazım avantaj sağlamak için karşılaştırmalı örneklerle aciklasaniz yeni başlayanlar için de yön verici olabilir

  1. En kısa sürede içeriğime taleplerinizi içeren yeni içerikler ekleyeceğim Serdal Bey. Saygılarımla.

 6. Ayhan Bey;

  Semrush uygulamasını ücretsiz olarak kullanmak için gerekli kodu paylaşabilir misiniz?

  Ayrıca bu güzel yazı içinde teşekkürler.

 7. Hocam başarılı güzel anlatan bir yazı olmuş daha önce deneme hesabıyla kullanmıştım.Varsa kod rica edebilir miyim?

 8. Yorum yazan ve kod talep eden herkese Kupon kodunu ve bağlantısını gönderdim. İlginize çok teşekkür ederim.

 9. Semrush konusunda böyle detaylı bir makale bulmak çok güzel oldu. Eğer mümkünse bende kupon kodu rica ediyorum. İlgi ile takip ediyoruz…

 10. Merhaba, sitenizi çok beğeniyorum ve paylaşımlarınızdan ve bizlere değer kattığınız için şükranlarımı sunuyorum.
  Mümkünse ben de kod rica ediyorum. Teşekkürler

 11. Bu tarz araçlar analiz için çok iyi oluyor, sizde iyi bir şekilde açıklamışsınız Ayhan hocam elinize sağlık, kodu rica edebilirmiyiz, teşekkürler.

 12. Ayhan bey çalışmalarınızı yakından takip ediyorum ,gerçekten bu işleri doğru yapan ender kişilerdensiniz.Eğer zahmet olmayacaksa bende bir semrush kuponu rica edebilirmiyim.

 13. Zaman buldukça yeni yazılarınızı takip etmeye özen gösteriyorum. Gerçekten çok değerli içerikler, emeğinize sağlık. SEMrush kodunu rica edebilir miyim?

  Teşekkürler

 14. Yazılarınızı sosyal medya ve ana siteniz üzerinden takip ediyorum. Seo ilgisi ve merağı bende de oluştu Ayhan Bey. Tavsiyerinizi ve farklı içeriklerinizi bekliyorum.

 15. Her zamanki gibi gene mükemmel bir içerik olmuş. Hediye lisans alabilirsem denemek isterim şimdiden çok teşekkürler.

 16. Cok değerli içerik sitenize girince zaten çıkasım gelmiyor bu kadar bilgiyi paylaşmak tebrik ederim bu arada bende semrush kullanmak isterim kod rica edebilir miyim?

 17. Öncelikle emeğinize sağlık Ayhan bey. Hem bilgilendirici içerikler paylaşıp hemde yararlanabileceğimiz araçlar konusunda bizlere yardımcı olup, ilgili araçlara ait tam sürüm kullanabilmemiz için sunduğunuz lisans anahtarları için teşekkür ederim. İşinizi kaliteli yaptığınız gibi müşterilerinize ve sizi takip eden kullanıcılara değer vermeniz, sizi hiç şüphesiz başarı merdivenlerini daha kolay ve hızlı çıkmanıza yardımcı oluyor. Başarılarınızın devamını dilerim. Konu ile ilgili SEMRush aracına ait lisans anahtarı gönderirseniz sevinirim :)
  Teşekkürler

 18. Merhaba Ayhan bey…
  Bu işe yeni başladım farklı araçları deneyimlemek istiyorum.
  SEMRush ücretsiz kullanımı için link yada kupon devam ediyorsa alabilir miyim?

 19. Hocam merhabalar Semrush’ı kullanmayı öğrendik sıra geldi kullanmaya mümkün ise kupon kodu gönderebilir misiniz.

 20. Merhaba çok değerli bilgiler kodu gönderdiğinizde sitenizdeki adımları uygulamak ve analiz etmek istiyorum

 21. Merhaba,

  Öncelikle kıymetli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu sektörün öncüsü olarak kabul ettiğim değerli bir karaktersiniz. Başta backlink analizi ve dış bağlantı reddetme olmak üzere diğer verdiğiniz bilgileri uygulamalı olarak sonuçlarını gözlemleyebilmek adına SEMrush kupon kodu rica edebilir miyim ?

 22. Ayhan Hocam,

  Yazınız ve ücretsiz Semrush linki için çok teşekkür ederim. Hep bu aracı kullanmak istiyordum. Sayenizde deneme fırsatı buldum. Benim tahmin ettiğimden de çok faydalı bir araçmış Semrush.

  İyi çalışmalar.

 23. Hocam ellerinize sağlık, yine harika bir bilgilendirme olmuş, bazı alanları hiç bilmiyordum, sayenizde nasıl kullanılacağı ve ne işe yaradığını kavramaya başladım. Çok teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba