fbpx
Backlink

6 Adımda Başarılı Link Oluşturma Stratejisi

Linkler SEO için oldukça önemlidirler. Link oluşturma çalıştırmaları mantıksal SEO stratejinizin içerisinde yer almalıdır. En önemlisi link oluşturma sizin için önemli bir büyüme stratejisi olmalıdır. Linkler sitenize doğrudan trafik getirebilecektir. Bu yazıda kolay adımlarla uygulanabilen başarılı link oluşturma stratejisi konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Link almak için almayın ya da eklemek için eklemeyin. Bir bağlantının önce edinme, sonra davranış daha sonra da dönüşüm getireceğinden emin olun. Bağlantı stratejilerini uygulamadan önce temel optimizasyonunuzu A’dan Z’ye tamamlayın.

Bu rehberi kullanmaya başlamadan önce mutlaka temel link oluşturma stratejileri ve diğer önemli SEO becerileri konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Temel düzeyde kullanabileceğiniz bir SEO rehberi işinizi görecektir. Bu tür bir rehber sayesinde sadece SEO konusunda bilgi edinmiş olmaz aynı zamanda işin pratiğini öğrenebilirsiniz.

SEO hakkında bir çok bilgiye, stratejiye ve öneriye ayhankaraman.com/seo bağlantısından erişebilirsiniz.

Büyüme Stratejisi Olarak Link Oluşturma

Linkler sayfalarınızın Google’da üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Google linklere oldukça önem vermektedir. Ancak her şey tamamen linklerle ilgili değildir. Linkler aynı zamanda sitenize trafik çekmenizi sağlayacaktır. Link oluşturma stratejinizi belirlerken aklınızda bulundurmanız gereken önemi bir detay vardır. Linklerin arkasındaki mantık iki sayfa arasındaki ilgi ve alaka bağlantısıdır. Link oluşturmayı büyüme için bir strateji olarak belirlemelisiniz. Bu sayede sitenizin hedef kitlesini memnun edebilir ve diğer sitelere link yerleştirerek trafik elde edebilirsiniz.

6 adımda link oluşturma

Adım 1: Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi büyütmek istiyorsanız onlara nasıl ulaşabileceğinizi ve yeni bir hedef kitle nasıl bulabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun için iki farklı şey hakkında kesin bilgiye sahip olmalısınız. Şu anda hedef kitlem kimdir? İdeal hedef kitlem kim olmalıdır? Örneğin, sitenizi web geliştiricileri için iyi bir yer olarak tanımlamış ve böyle başlangıç yapmış olabilirsiniz ancak zaman içerisinde daha çok WordPress kullanıcılarına hitap eden bir yer haline gelmiş olabilirsiniz. Bu durumda sitenizde yer alan içerikli WordPress kullanıcılarına hitap edecek şekilde değiştirerek link fırsatları elde edebilirsiniz. Hedef kitlenizi tanımak için kesinlikle araştırma yapmayı düşünmelisiniz.

Adım 2: Hedef Kitlenize Hitap Eden Siteleri Bulun

Mevcut ve arzu ettiğiniz hedef kitleniz konusunda net bir resme sahipseniz yeni hedef kitlenize ulaşabilmek için çeşitli siteler keşfetmeye çalışmalısınız. Bu siteleri bulurken temel kriteriniz hedef kitlenize hitap etmeleri olmalıdır. Bu sitelerden elde edeceğiniz linkler yeni hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacaklardır.

Adım 3: İlgi Çekici İçerik Yazın

Diğer sitelerin sitenize link vermesini istiyorsanız oluşturduğunuz içeriklerin oldukça iyi olması gerekmektedir. En önemlisi içerikler hedef kitlenize hitap edebilmeli, okuyucuları veya satın alıcıları memnun edebilmelidir. Sitenizde yer alan içeriklerin en iyi şekilde yapılandırıldığından ve iyi bir şekilde yazıldığından emin olmalısınız.

Adım 4: İçeriklerin Sitelerle Eşleşmesini Sağlayın

Çok iyi bir blog yazısı yazmışsanız büyüme stratejiniz için ikinci adımda liste haline getirdiğiniz sitelere bakmalısınız. Bu listede yer alan sitelerden yazmış olduğunuz yazıya link verebilecek olanları seçmelisiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması yapmışsanız ve bu anahtar kelimeleri kullanıyorsanız içeriğiniz ile eşleşecek olan site sayısı az olacaktır. Bu siteleri bulmak için çaba göstermeli ve spesifik tercihler yapmalısınız. Eğer blog yazısı kendi içerikleriyle eşleşiyor ise bu siteler size link vermek isteyeceklerdir. Bununla birlikte diğer siteden sitenize gelen kişiler oluşturduğunuz içeriklere ilgi duyabilecektir.

Adım 5: Ulaşmaya Çalışın

İyi bir blog yazısı yazdıysanız ve bunlarla uyumlu siteler bulduysanız söz konusu sitelerin yöneticileriyle iletişime geçip sitenize link almaya çalışmalısınız. İçeriğiniz veya ürününüz hakkında bilgiler vermelisiniz. Birçok insan ürünlerinizi ücretsiz bir biçimde elde etmeleri durumunda onun hakkında yazmaya çalışacaklardır. E-posta yoluyla veya Twitter yoluyla iletişim kurmaya çalışabilirsiniz. İletişim sırasında otomatik e-postalardan uzak durmaya çalışıp kişiselleştirilmiş e-postalar yazmaya çalışmalısınız.

Adım 6: Sosyal Medyayı Kullanın

Oluşturduğunuz içerik orijinal ve iyi yapılandırılmış ise yeni hedef kitlelerine sosyal medya yoluyla ulaşmayı başarabilirsiniz. Blogunuz hakkında tweet atarken içeriğiniz ile ilgilenebilecek birkaç kişiye mesaj göndermeye çalışabilirsiniz. Facebook yazılarınızı dağıtmanın önemli yollarından birisidir. Birçok insan yazınızı beğenip paylaştığı zaman ekstra link kazanmayı başarabilirsiniz.

Başarılı bir link oluşturma stratejisi her zaman yeni ve ilgi çekici hedef kitlelerine ulaşmak için gerçekleştirilmelidir. Bu şekilde bir strateji gerçekleştirirseniz Google’da üst sıralarda yer almayı başarabilirsiniz. Link oluşturmayı diğer sitelere ulaşmak için bir yöntem olarak görürseniz bu çalışmaları doğru yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba