fbpx
Backlink

Uzak Durmanız Gereken Link Oluşturma Taktikleri

Google, arama motoru üzerinde yaptığı değişiklikler ile her geçen gün linklerin değerini düşürmektedir.

Google’ın belirli link türlerini yok saymayı seçmesinin sebebi, bu linklerin gerçek bir öneri veya tavsiye anlamı taşımamasıdır. 2005 yılından itibaren sitenin alt bölümünde (footer) kısmında yer alan linklerin bir tür amortisman olarak görülmesi söz konusudur.

Bu, Google’ın sıralama amacıyla elde edilmek istenen link sinyalinde alakasız linkleri engellemeye çalışmasına yönelik bir adımdır.

Gerçek bir link sinyali, bir yayıncının konuyla alakalı olmak koşuluyla yararlı olduğunu düşündüğü için bir web sayfasına link vermesidir. Aşağıdaki taktiklerin ortak noktası gerçek bir link sinyali değeri sunmuyor oluşlarıdır.

Uzak Durmanız Gereken Link Oluşturma Taktikleri

1. Geçmiş Verilere Bağlı Link Tuzağı

Bu, gelen linkleri, giden linklerin, linklerin ne kadar hızlı edinildiğini, içeriğin ne sıklıkta güncellendiğini ve benzerlerini kapsayan geçmiş verilerle ilgili bir durumdur.

Link oluşturma ile ilgili faktörlerden biri sayfa gerçekten güncellenmeden o sayfaya linkler eklemekle ilgilidir.

Google, bir linkin bu durumda olmasını veya bir araştırma belgesinde bulunmasını, gerçekten kullanımda olduğu şeklinde yorumlamaktan uzaktır.

Ek olarak, bu tür yaklaşımlar ne kadar büyükse, onu geçersiz kılan başka bir algoritma geliştirilme olasılığı da bir o kadar yüksektir.

Bununla birlikte, böyle bir şeyin kullanımda olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz. Bunu sadece dikkat etmesi gereken bir şey olarak yorumlamak gerekmektedir.

Bu aslında bir patent özelliği taşımaktadır. Geçmiş Verilere Dayalı Bilgi Erişimi (Information Retrieval Based on Historical Data) adını taşıyan bu patent söz konusu görevi görmektedir.

Google, link modellerinin durumunu anlık olarak görüntüleme dahil olmak üzere web ortamının anlık görüntülerine sahip durumdadır.

En yaygın ve kolayca tespit edilebilen hata ise mevcut bir web sayfasına sonradan link eklemektir.

Bu patentin 2003 yılından kalma olduğunu bilmek gerekmektedir. Google’ın spam ile mücadele bölümünün başında yer alan Matt Cutts, patentte yazarlardan biri olarak listelenmiştir. Bu ismin patentin içerisinde yer alması, güçlü bir anti-spam bileşenine sahip olduğunun göstergesidir.

Link Ekleme ve Kaldırma İşlemlerini İzleyen Algoritma

Bu patenting kapsadığı çeşitli konular arasında bir web sayfasının link değişikliklerini izlemek yer almaktadır:

 • Kaç link eklendi?
 • Linkler ne sıklıkta eklendi?
 • Linkler ne sıklıkta kaldırıldı?

Bu patent, bir sayfaya yönlendirilen linklerde (dahili linkler) ve bir siteye yönlendirilen linklerde (giden linkler) yapılan çok çeşitli değişiklikleri kapsamaktadır.

Link satışı bu patentin ortaya çıktığı dönemlerde milyonlarca dolarlık bir sektör durumundaydı. Penguin algoritması çıkmadan önce 2007-2009 yılları arasında Google, hangi linklerin satın alındığını öğrenmeye başladı ve bunların değerlerini düşürdü.

Google’ın güncellenmeyen sayfalara eklenen linkleri nasıl yakaladığı konusunda birçok farklı teori ortaya atılmıştır. Geçmişe bakıldığında, Geçmiş Veri Patenti gibi bir şeyin, diğer ücretli link sinyallerine ek olarak ücretli linkleri kolayca tespit etmek için kullanıldığını göstermektedir.

Bu patentin önemi, Google’ın geçmiş link bilgilerini izlemesine olanak sağlamasından gelmektedir. Olasılık için sağlam bir temel söz konusudur. Patent, Google’ın bir alandaki gelen/giden link değişikliklerini zaman içinde izleyerek ücretli linkleri tespit edebileceğini göstermektedir.

Web sayfaları her zaman değişmektedir. Ancak normal sitelerde gerçekleşmeyen bazı değişiklik oranları söz konusudur. Dolayısıyla, mevcut web sayfalarından link satan bir sitenin bu linkler yüzünden cezalandırılması söz konusudur.

Google’ı etkilemek amacıyla daha önce yayınlanmış makalelere link eklemek geri tepebilecek bir yöntemdir. 2019 yılının başlarında mevcut bir sayfadan link satın alan bir kişinin iki hafta içerisinde sıralamasını kaybetmesinin temel sebebi aslında budur.

2. Gölgeli EDU Link Oluşturma

Gölgeli bir link oluşturma tekniği bir ceza ile sonuçlanabilecektir. Bu nedenle bunu yapmamalısınız.

Bu aslında kabataslak bir link kurma taktiğine iyi bir örnektir. Bir link karşılığında bir şey sunmak ücretli bir link elde etmek anlamına gelmektedir. Overstock.com, üniversite öğrencilerine linkler karşılığında indirimler sunduğu için 2011 yılında Google tarafından cezalandırılmıştır.

Overstock.com, ürün sayfalarına linkler karşılığında üniversite öğrencilerine indirimler teklif ediyordu. Bir üniversite, öğrencilere yönelik indirimler içeren bir PDF belgesi yayınlamıştır.

Maalesef Overstock.com için belgede, Overstock.com ürün sayfalarıyla nasıl bağlantı kurulacağıyla ilgili talimatların yer aldığı bir metin bulunuyordu. Bu PDF artık mevcut değil ancak Archive.org üzerinden bir anlık görüntü alabilmek mümkündür.

Burada dikkat etmeniz gereken durum bazı SEO uzmanları bu tür gölgeli linkler oluşturma konusunda önerilerinin bulunmasıdır. Yukarıdaki örnekte görebileceğiniz gibi, bu taktik Google’ın kurallarını ihlal etmektedir. Ceza almaktan çekiniyorsanız bu taktiği kullanmamalısınız.

3. Ücretsiz Ürün Karşılığında Link Oluşturma

Bu aslında ücretli bir link oluşturmanın başka bir çeşididir. Bu taktikle ilgili ilginç olan şey aslında kuralları ihlal ediyor olmasıdır. Çünkü pek çok ülkede bunu yapmak yasaktır.

Reklamcılıkta Onayların ve Görüşlerin Kullanımına İlişkin Kılavuz (FTC – Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising) gibi kuralların geçerli olduğu ülkelerde ürün karşılığında link vermek kuralları çiğnemek anlamına gelmektedir.

İçerikten Alınan Linkler

4. İçerik Pazarlama Linkleri

Bu ziyaretçi yazarlık ile ilgili değildir. Bu, farklı bir içerik pazarlamasıyla ilgili bir durumdur.

İçerik pazarlaması birçok şeydir. Geçerli olan bir yöntem, sektörde öncü olan birinin sitesini değerlendirmek ve burayı bir kaynak oluşturmak için kullanmayı içermektedir. Burada kişi ilgili sitede makale yayınlamaya odaklanmaktadır.

İçerik pazarlamasının bir başka yönteminde, bir yazara ödeme yaparak farklı bir sitede, müşteriye ait bir link içeren bir makale yayınlamasını sağlamaktır. Bu tür makale linkleri genellikle makale ve link için bir ödeme yapıldığına dair bir açıklama içermezler.

Bu bir reklamdır. Para veya başka bir şey link ile değiştirildiğinde, bu promosyon amaçlı bir reklam olarak kabul edilmektedir.

5. Viral Link Kampanyaları

Viral link kampanyaları yararlı olabilir. Bir viral link kampanyası, potansiyel alıcı olabilecek ve ilgili web sayfalarından linkler sunabilecek kişilerin demografisine yoğun bir şekilde hedefleniyorsa yararlı olabilir.

Viral link kampanyalarındaki değerin link oluşturmakla ilgili olmadığını bilmek gerekmektedir. Bu daha çok marka bilinirliği oluşturmakla ilgili bir durumdur. Bir şirket için bilinirlik oluşturmanın değeri oldukça yüksektir.

Viral Link Kampanyaları Nasıl Başarısız Olur?

Bir viral link kampanyası ne kadar konu dışı olursa link kazanma olasılığınız bir o kadar az olacaktır. Bu senaryoda, sıralama elde etmenin veya marka bilinirliği oluşturmanın bir değeri yoktur.

Viral link kampanyası, insanların link verme nedeniyle ana iş modeliniz veya anahtar kelimeleriniz arasında bir alaka durumu söz konusu değilse pek bir işe yaramaz.

Viral yarışmalar ve linkler için diğer viral yöntem türlerinin birçoğu alakasız gelen linklerle sonuçlanma eğilimindedir. Google’ın alakasız linklerin değerini düşürdüğünü unutmamanız gerekmektedir.

Sayfanın ve/veya linkin, link verilen siteyle anlamlı bağlamsal bir ilişkisinin olması gerekmektedir. Linkin alaka düzeyi viral kampanya konusunun içerisinde yer alıyorsa bu linkler ilgili sitenin o konu için sıralama elde etmesine yardımcı olabilecektir.

Bir emlak şirketi için kampanya yürütüldüğünün düşünün. Kampanya, dünyanın en kötü emlak şirketi fotoğrafı hakkında bir yarışma olsun. Bu durumda kampanyanın gerçekleştirildiği emlak sitesinin yıllar içerisinde sıralamada başarısız olacağını bilmeniz gerekmektedir. Ancak dünyanın en kötü emlak şirketi gibi ifadeler için çok fazla trafik almanız söz konusu olabilecektir.

Şimdi, bir oyuncak perakendecisi düşünün. Dünyanın en büyük oyuncak ayısını yaratan perakendeci, çeşitli bloglar ve haber sitelerinden linkler elde etmiş olsun. Bütün linkler dünyanın en büyük oyuncak ayısıyla ilgili içeriğe sahiptirler. Link verilen açılış sayfası, dünyanın en büyük oyuncak ayısına ilişkin bir viral link sayfasıdır.

Bu site dünyanın en büyük oyuncak ayısı için sıralama alabilecektir. Ancak bu binlerce link, sitenin önemli arama sorguları için sıralama elde etmesine yardımcı olmaz. Çünkü linkleri hiçbiri belirli bir oyuncak için link verildiği anlamına gelmemektedir.

Örneğin, tüm linkleri dünyanın en büyük oyuncak ayısı hakkında olan bu sitenin yo-yo gibi oyuncaklar için sıralama elde etmesi pek mümkün değildir. Bunu yapabilmeleri asla söz konusu bile olmayacaktır.

Viral bir link kampanyası ile bilinirlik elde etmenin değerini asla göz ardı etmemelisiniz. Viral linkler bir strateji olarak kullanıldıklarında yararlı olabilmektedirler. Konu dışı bir viral kampanyanın sıralama değişiklikle sonuçlanmasını beklememelisiniz.

Viral Link Sayfasını Başka Sayfaya Yönlendirme

Viral linkler konusunu ele alırken bundan söz etmek gerekmektedir. Viral link sayfasını başka sayfaya yönlendirmek artık işe yaramayan bir stratejidir. Bu strateji, Digg’in popüler olduğu günlere dayanmaktadır. Şema, bir link sayfasına bir ton viral (ama alakasız) link oluşturmayı içermekteydi. Aylar sonra sayfayı ortadan kaldırıp ana sayfaya veya bir ürün sayfasına kalıcı bir 301 yönlendirmesi yapılmaktaydı.

Bu artık çalışmayan bir yöntemdir. İki sayfa arasında bire bir alaka yoksa Google, bir yönlendirme (veya canonical belirleme) yoluyla PageRank veya alaka düzeyi sinyalleri atamamaktadır.

6. Sponsor Linkler

Sponsor linkler ile anlamlı bir bağlam kapsamında linkler üretmek pek olası değildir. Bu, viral bir link kampanyasına benzemektedir. En iyi linkler, konunuz ile ilgili bir bağlam doğrultusunda sitenizdeki konuyla ilgili bir sayfaya gelen linklerden oluşmaktadır.

Bu tür bir link uygun ve değerlidir. Bu yüzden bazı SEO uzmanları onları tavsiye etmektedirler. Bunların edinilmesi daha kolaydır. Bu da link oluşturucu için iyidir ama müşteri için aynı düzeyde iyi olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Çünkü bunlar sıralamanızı harekete geçirecek bir link değildirler. Bunu kişisel deneyimlerle tespit edebilirsiniz. Ancak bunun yıllardır denenen bir yöntem olduğunu bilmelisiniz. Bu yeni bir şey değildir. Bu tür linkler sıralamalarda hareket etmenizi sağlamazlar.

7. Öğrenim Linkleri

Trafik kazası avukatı ile ilgili terimlerde sıralama elde etmek amacıyla bir okuldan trafik kazası avukatının sitesine giden linkin herhangi bir değeri bulunmamaktadır.

Link, “trafik kazası avukatı” gibi konularla ilgilidir. Google, bu tür sayfaları daha çok öğrenim ile ilgili ifadelerde sıralayacaktır. Çünkü link bu değerin kapsamında yer almaktadır.

Bu, işletme sahipleri için işe yaramaz çünkü linkler işleriyle ilgili değil, daha çok öğrenimle ilgilidir.

Bir trafik kazası avukatı arama ifadesi, pizza restoranları ile ilgili linklere ulaşırsa, pizza restoranları trafik kazası için sıralama alabilmesi mümkün olacaktır.

Ancak trafik kazası avukatı sitesi için bir pizza restoranının arzu edilmesi doğru değildir. Aynı tür alaka sorunu öğrenim linkleri için de geçerlidir.

Bir SEO, bir .edu linkinin bir sayfanın alan adı otoritesini artırmaya yardımcı olabileceğini, güveni yükseltebileceğini ve .edu linklerinin özel olduğunu söyleyebilecektir. Bu yanlış bir yaklaşımdır ve bunu üç farklı şekilde aktarmak mümkündür:

 • Alan adı otoritesi diye bir şey yoktur.
 • Google tarafından kullanılan bir güven metriği diye bir şey yoktur.
 • .edu linkleri, alan adları nedeniyle özel değildirler.

Şimdi daha bir işe yaramaz olan bir link oluşturma hilesine geçiş yapabiliriz.

8. Rozetler İçin Link Sunumu

En eski ve güncel olmayan link oluşturma hilelerinden birisi rozetleri kullanarak link oluşturma stratejisidir. Linkler için rozetleri kullanma stratejisi, ödüller stratejisinin bir çeşididir.

Fikir sahte bir ödül oluşturmak ve daha sonra onlara bir kazanan belirlemektir. Kazanan belirlendikten sonra rozet sunulmakta ve bu rozet sitelere ödül olarak sunulmaktadır. İşin hilesi ise rozeti verirken sitenize ait bir link içeren kod vermektir.

Rozetlerin iyi bir link oluşturma taktiği olduğunu söyleyen herhangi bir SEO uzmanı ile çalışmamayı tercih etmelisiniz. Bu link oluşturma stratejisi oldukça bayat bir stratejidir. Kullanmaya çalıştığınız zaman kısa süre içerisinde linkin değer kaybetmesi ve sitenize zarar vermesi söz konusu olabilecektir.

Rozet ile link oluşturma tekniği, Google’ın 2016 yılında açıkça adlandırmış olduğu bileşen (widget) tekniğine benzemektedir.

Bu benzer bir stratejidir çünkü her iki durumda da link oluşturucu değerli bir şey (bir ödül, bir ziyaretçi sayacı) vermekte ve orijinal siteye zorlayıcı bir link elde etmektedir.

Taktik, içeriğiniz dışındaki nedenlerle sitenize link veren kişilere dayanmaktadır. Bu tür linkler, Google’ın link verdikleri sayfayla alakasız sayfalardan PageRank’i geçirmeyi bıraktığı 2004 yılından itibaren değer kaybetmiş durumdadırlar.

Fikir, bir ödül sayfası oluşturmak ve rozette ödül sayfasına ait bir linke yer vermektir. Hedeflenen ise linki web sayfasının içeriğine benzer olması nedeniyle linkin PageRank değerini geçirecek olmasıdır.

Linkler için rozet stratejisini kullanmak tam anlamıyla başarısız bir stratejiye yönelmek anlamına gelmektedir. Siteniz ödüller hakkında değilse bu link hiç bir işe yaramaz. Tek yaptığı, sayfanızın “anahtar kelime + ödüller” sıralamasına katkı sağlamasıdır. Bu size yardımcı olacak bir şey mi? Değilse uğraşmanıza gerek yoktur.

9. Blog Yorumları

Blog yorumları, arama motorlarının 2005’te “no-follow” adlı bir link niteliği oluşturmasından sonra kötü bir link oluşturma taktiği anlamına gelmektedir. Gerçekten 2005 yılında geçerliliğini yitirmiş bir yolla link elde etmeye çalışmak ne kadar doğrudur?

“No-follow” niteliğini bir ipucu olarak kullanmalısınız. Dolayısıyla 2004’teki gibi bir spam yorum mücadelesine girişmeye çalışmamalısınız. Google’ın 2004 yılından beri geçersiz saydığı bir yöntemin üzerinde ekstra vakit harcamaya pek gerek olmadığını bilmelisiniz.

Daha fazla backlink içeriği için hemen ayhankaraman.com/backlink bağlantısını ziyaret et.

10. Site Satın Alma

Bir site satın almak ucu ucuna değer katabilecek bir taktiktir. Link sinyali elde edebilmek için satın alınan siteden link çıkışları yapmak veya link yönlendirmeleri gerçekleştirmek artık işe yaramamaktadır. Bunun sebebi, sayfaların birbirine yakın olmaması durumunda Google’ın bir sayfadan diğerine link sinyallerini iletmiyor oluşudur.

Ayrı bir site oluşturmak işinizi iki katına çıkaracaktır. Çünkü artık iki site için link oluşturmanız ve içerik yazımı yapmanız gerekecektir. Bu çalışmalarınızı sekteye oluşturabilecek bir durumdur.

11. Yardım Kuruluşlarından Link Oluşturma

Bu sponsorlu link oluşturma taktiğinin bir çeşididir. Bu taktikte sorun linklerin alakasız olmasıdır.

Bir SEO, alan adı otoritesi, güven ve .edu üzerinden alınacak bir linkin size fazlasıyla yardımcı olacağını anlatmaya çalışacaktır. Bu konuda sizi ikna etmek için elinden geleni yapacaktır. Ancak yukarıda yer alan bilgilerden yola çıkarak bu yaklaşımın doğru olmadığını kabul etmeniz gerekmektedir.

12. İçerik Tekrar Kullanılması

Bu ziyaretçi yazarlık yönteminin bir benzeridir. Bunu aslında ziyaretçi yazarlığın daha kötü bir çeşidi olarak görmek mümkündür. İçeriklerin tekrar kullanılması, içerik oluşturmak ve başkalarının bir link karşılığında içeriği yayınlamasına izin vermektir.

Eski Google mühendislerinden biri olan Matt Cutts (Google spam ile mücadele ekibinin başında), ziyaretçi yazarlık ile ilgili yazdığı blog içeriğinde ziyaretçi yazarlığın çürümesi ve etkisini yitirmesi hakkında SEO dünyasına önemli bilgiler sunmuştur.

13. Linkler İçin Yarışmalar Yapma

Bu, viral link oluşturmanın farklı bir türüdür. Link almak istediğiniz konuyla ilgili herhangi bir alakası olmayan nedenlerle diğer sitelere link verilmesi söz konusudur. Konu dışı ve alakasız olan linklerin asla iyi olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Ne olursa olsun bu tür bir link avcılığı yaklaşımından uzak durmanız gerekmektedir. Bu tür link oluşturma taktikleri size ve sitenize herhangi bir değer katmazlar.

14. Bileşen Linkleri

Bileşen linkleri, link oluşturma tekniklerinin en eskilerinden biridir. Yıllar önce 2000’lerin başında, üniversite sitelerinin altında kullanılan sayaçları dağıtan adres bir avukat sitesiydi. Sayfaya sayaç kodunu yerleştirmek, avukat sitesine link vermek anlamına gelmekteydi. Bu yıllarca işe yaradı ama bir anda değer kaybı söz konusu oldu.

WordPress popülerlik kazandığında, birçok kişi sitelerine eklemek için diğer yararlı bileşenleri kullanmaya başladı. Hava durumu göstergesi, haberler, RSS yayınları ve diğer yararlı işlevler için eklentiler oluşturuldu. Böylece bazı sitelere linkler verilmesi söz konusu oldu.

Google, bu tekniğe karşı insanları uyarmak için resmi olarak bir blog yazısı yayınladı ve tekniğin artık tehlikeli olduğunu açıkladı.

15. Basın Bülteniyle Link Oluşturma

Basın bültenleri bir işletme hakkında önemli haberleri duyurmak için son derece yararlıdır. Burada değer, basın bültenine aracılığıyla bir sitenin, bir haber içeriğe konu olmasıdır.

Söz konusu değer basın bültenine dahil edilmiş linklerde yer almamaktadır. Basın açıklamaları genelde düşük kalitede olmaktadırlar. Çünkü aynı içerik birden fazla sitede aynı biçimde yayınlanmaktadır.

Google, yinelenen içerikteki linkleri görmezden gelmeyi seçebilecektir. Çünkü yinelenen içerikteki linklerin gerçek bir link sinyali kalitesine sahip olamayacağı ve gerçek bir linki temsil edemeyeceği açıkça görülen bir şeydir.

16. Profille Link Oluşturma

Birçok site sahibi, insanların link uğruna kendi sitelerine kayıt olduklarını görebilecek kadar zekidir. Sadece bir link almak için foruma kaydolan biri olmanız durumunda beklediğiniz değeri elde edemeyebilirsiniz.

Profille link elde etmek gibi bir amaca sahipseniz bunu yapmamalısınız. Sıfır bağlam ve sıfır alaka düzeyine sahip düşük kaliteli linkler elde etmiş olursunuz. Bu gerçek bir linkin yerini tutamayacaktır.

Bir forum profili linki, bir linkin spam ve işe yaramaz olmasını sağlayabilecektir. Bir web sayfasına bir sıralama sinyali sunması neredeyse imkansızdır. Böyle bir linki, link kurma taktiği olarak görmek saçmadır. Bu taktiği doğrudan değer katan bir taktik olarak tavsiye eden kişilerden mutlaka uzak durmalısınız.

17. Forumlarda Spam Yapma

Forum yöneticileri ve moderatörleri işe yaramaz linkleri ayıklamak için çaba göstermektedirler. Genellikle üye olan kişi bir içeriğe yorum yaptıktan kısa bir süre sonra kendi sitesinin linkini paylaşmak için çaba gösterebilecektir. Yöneticiler bu tür kullanıcıları forumlardan uzaklaştırmayı tercih etmektedirler.

Forum yöneticilerinin çoğu bunun spam olduğunu düşünmektedir. Bu tür yayınları silmek için herkes gerektiği kadar mücadele etmektedir. İşletmenizi kötü bir şekilde yansıtmak ve kötü niyetli itibar oluşturacak şekilde tanıtmak istiyorsanız forumlarda spam yöntemlerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sonuç

Modaya uymak için güncel trendlerle birlikte ilerlemeniz gerekmektedir. Moda gibi, link oluşturma taktikleri de bazen ne kadar kolay olduklarına bağlı olarak birçok farklı eğilime sahip olabilmektedirler.

Link oluşturma söz konusu olduğunda, belirli taktiklerin arkasındaki tarihi anlamak iyidir. Arama motorlarının linkleri nasıl kullandığını anlamak oldukça faydalıdır. Bilgi, önlenebilir hatalar yapmanıza engel olacaktır.

Kimsenin size patentler veya araştırmalar hakkında bilgi sahibi olmanın yararsız olduğunu söylemesine izin vermemelisiniz. Bilgi faydalıdır. Arama motorlarının linklere nasıl davrandığını anlamak, bir sitenin sıralamasını gereksiz yere kaybetmenize engel olabilecek bir durumdur.

Bir link oluşturma stratejisinin yanlış olmasını sağlayacak birçok farklı yol vardır. Burada bahsedilenler, zaman ve para kaybı olan link oluşturma stratejilerinden sadece birkaçıdır. Daha fazlasının olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Bir bağlantının fayda sağlaması için bağlantı alacağınız sitenin otoritesine değil onun size sağlayacağı katkıya odaklanın. Sitenize ziyaretçi getiriyor mu? Gelen ziyaretçi bir davranış sergiliyor, dönüşümle sonuçlanacak bir şeyler yapıyor mu? Tüm soruların cevabı evet ise faydalı kaynaklara sahip olduğunuzu söyleyebilirim.
Backlink taktikleri, SEO stratejileri, ipuçları ve en yeni başarı taktikleri için birebir, gerçek zamanlı ve uygulamalı eğitim alabilirsiniz. Hemen ayhankaraman.com/seo-egitimi sayfasını ziyaret et %25 indirimli olarak başvuruda bulun.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Yazınız sayesinde doğru bildiğim, yanlışları görme fırsatım oldu. Farkında olmadan siteye ne kadar zarar verdiğimizi farkettim. Faydalı paylaşım için teşekkürler.

 2. Yeni sitelerde link oluştururken hatalar yapılabiliyor. Kesinlikle okunması gereken bir içerik. Bu sayede daha iyi bir şekilde link inşası yapabileceğim.

 3. Hiç bilmediğim bilgilere vakıf oldum sayenizde, çok teşekkürler. Özellikle Google’nin link satın alımıyla ilgili olarak tespit etmesi halinde cezalandırması gibi konulara değinmeniz çok iyi olmuş. Bilgilendirici makaleniz için teşekkür ederim.

  Bu tarz bilgilendirmelerinizin devamını bekliyoruz.

 4. hocam gerçekten ağzınıza sağlık link konularında hep kafam karışıyordu yukarıdan aşağıya tane tane anlatmışsınız en önemlisi de kendi başarınızı halka açık paylaşmanız sizi gönülden kutlarım teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba