Ana Sayfa / SEO / SEMrush Rehberi: İyi Analiz + Uygulama = Hızlı Sonuç

SEMrush Rehberi: İyi Analiz + Uygulama = Hızlı Sonuç

Web sitemizin arama sonuçlarında iyi performans gösterdiğinden emin olmak için çeşitli analizler gerçekleştirmemiz gerekir. Bu tür analizleri gerçekleştirebileceğimiz onlarca hatta yüzlerce araç bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de SEMrush. Bu içerikte siz değerli ziyaretçilerim için SEMrush aracını tanıtacağım. SEMrush aracı sayesinde web sitenizin eksikliklerini tespit etmeyi, anahtar kelime araştırmayı, rakip analizi gerçekleştirmeyi ve karşılaştırmayı, hatta daha fazlasını öğrenebileceksiniz.

Bu içerik, alan adınız, anahtar kelimeleriniz, rakipleriniz ve sayfalarınız hakkında zengin bilgiler içerir. Aynı zamanda bu içerik sayesinde bazı reklam fırsatlarını da tespit edeceğinizi belirtmek isterim.

semrush ile iyi analiz iyi sonuç

SEMRush Aracının 4 Ana Özelliği

SEMRush aracının 4 Ana özelliği bulunmaktadır. Bunlar: Alan Adı Analizi, Anahtar Kelime Analizi, Projeler ve GAP Analizi.

Alan Adı Analizi bir alana özgüdür. Arama çubuğuna bir alan adı (örneğin, “google.com”) yazarsınız ve bu konuda birbirinden değerli bilgilere ulaşmış olursunuz.

Anahtar Kelime Analizi, anahtar kelime odaklıdır. Markanızla ilgili bir anahtar kelime yazarsınız (örneğin, “deeplink nedir”) ve bu anahtar kelime ile ilgili ayrıntılara ulaşırsınız.

Projeler bölümü genellikle bir alana özgüdür. Çok sayıda müşteri için çalışan bir profesyonelseniz bu bölüm tam sizlik. Projelerinizi ekleyin ve hizmet verdiğiniz web siteleri için bir değerlendirme (Audit) başlatın.

GAP Analizi 5 alan adına kadar karşılaştırma yapabileceğiniz bölümdür. Analizleri “backlink”, “anahtar kelime” ve “toplu” olarak 3 ayrı özellikle gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şimdi gelin bu özellikleri tek tek inceleyelim;

Alan Adı Analizi (Domain Analytics)

Alan Adı analizi yapmak için, SemRush’a giriş yaptıktan sonra üst tarafta yer alan arama çubuğunun solundaki açılır menüye tıklamanız daha sonrada açılan sayfada arama kısmına site adresinizi yazıp Search butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

semrush-ana-sayfa-ozellikler

Tüm Raporlar

 • Organik Araştırma (Organic Research)
 • Backlinkler (Backlinks)
 • Reklam Araştırma (Advertising Research)
 • PLA Araştırma (PLA Search)
 • Görüntülü Reklamcılık (Display Advertising)
 • Trafik Analizi (Traffic Analytics)
 • Alan Adı Karşılaştırması (Domain vs. Domain)
 • Anahtar Kelime Analizi (Keywords Overview)
 • Gelişmiş Anahtar Kelime Aracı (Keyword Magic Tool)
 • Backlink Karşılaştırması (Backlink Gap)
 • Toplu Analiz (Bulk Analysis)

Şimdi yukarıda maddeler halinde paylaştığım tüm raporları tek tek inceleyelim.

Organik Araştırma (Organic Research)

Bu rapor ekranında Google arama sonuçlarının ilk 100 sonucu içerisinde yer alan anahtar kelimelerinizin sayısını, konumlarını, tahmini tıklama başı maliyetlerini ve tahmini trafik sayısını görebileceksiniz. Bu detayları mobil ve masaüstü olarak ayrı ayrı görebilirsiniz. Ayrıca ekranın tam ortasında tüm zaman dilimine ait verileriniz yer almaktadır. Bu verilerin hemen sağ tarafında arama motorlarından gelen trafiğin hangi özellik (video, arama, öne çıkan snippet, görsel) aracılığıyla geldiğini yüzdesel olarak inceleyebilirsiniz.

organik analiz semrush

Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsünün hemen altında en popüler anahtar kelimelerinizin gösterildiği bir alan var. Bu bölümde anahtar kelimelerinizin hacimlerini, getirdiği trafiği ve ortalama konumlarına ulaşıyorsunuz.

Tabi Organik Araştırma bölümü yukarıdakilerle sınırlı değil. Diğer Organik raporlar aşağıdaki gibidir;

 • Pozisyon Değişiklikleri
 • Rakipler
 • Sayfalar
 • Alt Alan Adları
 • URL

Pozisyon değişiklikleri özellik bölümüne girdiğinizde yeni çıkış yakalayan ve konum kaybeden kelimeleri inceleyebilirsiniz. Lost bölümüne tıkladığınızda konum kaybeden kelimeleri improved bölümüne tıkladığınızda ise konumu iyileşenleri görebilirsiniz.

pozisyon değişikliği

Rakip analizi bölümünde ise en yakın rakiplerinizi görebilirsiniz. SemRush bu analizi ortak anahtar kelimelerinizden yola çıkarak ortaya çıkarıyor. Burayı incelemenizi kesinlikle öneriyorum.

Sayfalar özelliğinde ise en sık kullandığınız ve en çok trafik alan sayfalarınızı görebilecek ve inceleyebileceksiniz. Sayfalarınız kaç kelimeden ne kadar trafik alıyor bilmek istemez misiniz?

Backlinkler (Backlinks)

Raporun üst bölümünde yer alan “Otorite Puanı (Authority Score)” ve “Güven Puanı (Trust Score)” istatistiklerine özellikle dikkat etmenizi öneririm. Bu rakamlar (özellikle Güven Puanı) ne kadar yüksekse, sitenize sağlayacağı fayda da o kadar yüksek olur. Tabi backlink konusunda sadece Güven Puanına bakmak doğru değildir. Gerçekten sizinle alakalı bir web sitesi mi? Oradan alacağınız bağlantı size trafik sağlayacak mı? Trafik sağladıktan sonra gelen ziyaretçiler bir davranış içerisinde olacaklar mı? Backlink konusunu lütfen çok dikkatli ele alınız.

backlink analizi

Bu raporda ayrıca toplam bağlantı sayınızı, bu bağlantıların kaç adet alan adından ve farklı IP adresinden geldiğini görebilirsiniz.

Bu içerikte bahsettiğim raporları uygulamalı olarak incelemenizi öneriyorum. Ücretli olan versiyonunu 30 gün boyunca ücretsiz kullanmak isteyenler yorum kısmı aracılığıyla kupon kodu talep edebilirler. 🙂

Yine yukarıda paylaştığım ekranda yeni bağlantıları ve kayıp yaşanan kaynakları görebilmektesiniz. Biraz aşağıya indiğinizde ise kaynak tiplerini, nofollow dofollow dağılımını, TLD ve ülke raporunu görebilirisiniz.

backlink tipleri ve çeşitleri raporu

Reklam Araştırma (Advertising Research)

Eğer Google Adwords’ü kullanıyorsanız bu rapor özelliği tam sizlik. 🙂 Burada rakiplerinizin hangi anahtar kelimelere ne kadar yatırım yaptığını, kelimeler için hangi reklam metinlerini kullandıklarını ve trafiği hangi sayfalarına çektiklerini bulabilirsiniz.

reklam raporu

Bu raporda anahtar kelimelerin pozisyon değişikliklerini, kelimelerin sağlamış olduğu trafik yüzdelerini ve yine kelimelerin trendlerini de inceleyebilirsiniz. Bu rapor size rakibinizle ilgili çok güzel veriler verecektir.

PLA Araştırma (PLA Search)

PLA “Ürün Listeleme Reklamları” anlamına gelmektedir. PLA ürünlerini çevrimiçi satan e-ticaret siteleri için tasarlanmış bir kanaldır. Bu özellik sayesinde rakiplerinizin ürün listeleme reklam performanslarını inceleyebilir, fikir alabilirsiniz.

Görüntülü Reklamcılık (Display Advertising)

Bu raporda, yayınlanan reklam sayısı, kaç yayıncının reklamları gösterdiğini ve reklamların kaç kez göründüğünü inceleyebilirsiniz. Rapor ekranında ülkeye, cihaza, reklam tipine, yayıncı kaynaklarına ve reklam görsellerine ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizin hangi sitelerde hangi görüntüyle yer aldığını tespit edebildiğinizi düşünün. Nasıl ama? 🙂

görüntülü reklamcılık analizi

Trafik Analizi (Traffic Analytics)

Rapor trafik verilerini sunmaktadır. Bu raporda masaüstü ve mobil trafik verileri ayrı ayrı sunulmaktadır.

trafik analizi

Rapor ekranın aşağı kısımlarına indiğinizde trafik kaynaklarının yer aldığını göreceksiniz.

trafik kaynakları

Acaba rakipleriniz trafiğini hangi kaynaklardan alıyor? Cevabı SemRush raporlarında gizli.

Anahtar Kelime Analizi (Keywords Overview)

SemRush anahtar kelime analizi raporu çok güzel veriler sunmaktadır. Özellikle Magic Tool özelliğini kesinlikle kullanmanızı öneririm.

Bu rapor sayesinde hem kendi sitenizi hem de rakip siteleri analiz edebilirsiniz. Rakipleriniz hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada, bu kelimede ne kadar trafik alıyor? Bu soruların cevabını merak eder misiniz? Bence edersiniz.

Projeler

SemRush Ana Sayfasına giriş yapıp projenizi ekleyebilirsiniz.

proje oluşturma semrush

Projenizi ekledikten sonra detaylı site denetimi, konum takibi, sayfa içi denetlemeler ve organik trafik analizi yapabilirsiniz. Ayrıca markanızı ve içeriklerinizi de inceleyebilir ve iyileştirmek için öneriler alabilirsiniz.

Bu içeriği bu ay tekrar ele alacak ve güncelleyeceğim. Siz değerli ziyaretçilerim için bu tür içerikler hazırlamaya devam edeceğim. SemRush aracını ücretsiz olarak kullanmak isteyenler yorum yaparak kod talep edebilirler.

SEO Araçlarıyla alakalı tüm içeriklere ayhankaraman.com/seo-araclari bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

seo kontrol listesi

32 Maddelik Kapsamlı SEO Kontrol Listesi

Adım adım ilerleme yapabileceğiniz kapsamlı bir SEO kontrol listesi arıyorsanız bu rehberden oldukça hoşlanacaksınız. Bu …

73 Yorumlar

 1. Çok yararlı bir içerik emeğinize sağlık.

 2. Her zamanki gibi yararlı bir içerik olmuş emeğinize sağlık kupon kodu rica edebilir miyim?

 3. Efsane makale serileri devam. Elinize sağlık hocam.

 4. Hocam iyi günler bereketli işler dilerim.
  Semrush kodu istirham edeceğim. Saygılarımla.

 5. Şöyle bir özelliği var mı?
  Anahtar Kelime araştırması yaparken.
  Kullanıcıların aradığı muhtemel kelimeleri, tahmini alacağı hiti vs gosteriyor mu?

 6. Çok güzel bir rehber olmuş elinize sağlık Ayhan bey. Mümkünse bende 30 günlük ücretsiz semrush kodu talep ediyorum. Bu gibi fırsatlar sunmanız çok hoş gerçekten.

 7. Gerçekten de güzel bir semrush anlatımı olmuş. Böylesine değerli bir aracın şu ana kadar detaylı analizinin yapılmamış olması bile gerçekten de kötüydü. Ellerinize sağlık Ayhan bey.

  Kupon kodunu alabilirmiyim lütfen.

 8. kupon kodu alabilirmiyim.

 9. Değerli yazınız için teşekkür ederim ayhan bey. Elinizde kod varsa bende almak isterim. İyi Günler

 10. Kupon kodu Alabilirmiyim Hocam

 11. Ayhan bey merhaba, elinize sağlık. Semrush kupon kodunu alabilir miyim? İyi çalışmalar.

 12. Hocam baktım yeni yayın yapmışsın içimden geçti kesin hocam semrush kodu verir diye yanılmadım. Tamda aradığım şey. İlk yorum olarak sizden semrush kodu rica edebilir miyim? Çooook teşekkürler 😊 her makalenizi okudum değerli bilgilerinden faydalandım. Ama biraz daha sık yayın yapamazmıyız 😁

 13. Merhaba
  Yaİniz icin teşekkür ederim. Kupon almam mümkün müdür?

 14. Merhaba ucretsiz kullanım için kupon kodu alabilirmiyim

 15. Güzel yazı hocam! Yazılımı bende denemek istiyorum…

 16. Değerli yorumundan ve anlatımından ötürü teşekkür ederim. Ücretsiz kupon kodunu iletir misiniz acaba?

 17. Hocam ellerinize sağlık teşekkür ederim.
  Kod alabilir miyim?

 18. Çok güzel bir içerik. Elinize sağlık.
  Ben de kod rica edebilir miyim? Teşekkürler.

 19. Ayhan bey yazılarınızı yakından takip ediyorum. Raporların sonuçlarını nasıl değerlendirmek lazım avantaj sağlamak için karşılaştırmalı örneklerle aciklasaniz yeni başlayanlar için de yön verici olabilir

 20. Bu faydalı bilgiler içim teşekkür ederim. SEMrush kodu alabilir miyim?

 21. Ayhan Bey;

  Semrush uygulamasını ücretsiz olarak kullanmak için gerekli kodu paylaşabilir misiniz?

  Ayrıca bu güzel yazı içinde teşekkürler.

 22. merhabalar hocam ben istiyorum fizle.net hatırladınız mı

 23. Hocam başarılı güzel anlatan bir yazı olmuş daha önce deneme hesabıyla kullanmıştım.Varsa kod rica edebilir miyim?

 24. Yorum yazan ve kod talep eden herkese Kupon kodunu ve bağlantısını gönderdim. İlginize çok teşekkür ederim.

 25. Emeğinize sağlık hocam , kod varsa alabilirmiyiz

 26. Ayhan hocam yazınız mükemmel rica etsem maile kodu gönderir misiniz

 27. Hocam başarılı güzel anlatan bir yazı olmuş teşekkür ederim. Varsa kod rica edebilir miyim?

 28. Merhaba, çok güzel yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Kodu alabilir miyim?

 29. Ayhan bey içerik için teşekkürler emeğinize sağlık. Semrush kodu rica ediyorum.

 30. Gerçekten çok güzel açıklayıcı bir makale olmuş parayla bu bilgileri satın alamazsınız teşekkür ederim.

 31. Ayhan bey Yazılarınızı takip ediyorum yazı için teşekkürler. Kupon kodu alabilirmiyim

 32. kupon alabilir miyim

 33. Merhabalar Ayhan bey, her zamanki gibi faydalı bir yazı olmuş. Kupon kodu kaldıysa alabilir miyim =

 34. Kupon kodu alabilr miyim?

 35. Merhaba, makale çok akıcı ve bilgilendirici olmuş teşekkürler. Kod alabilir miyim ? 🙂

 36. Muazzam bir makale. Teşekkürler. Kupon kodu alabilir miyim rica etsem?

 37. Yalçın Demirtaş

  Semrush konusunda böyle detaylı bir makale bulmak çok güzel oldu. Eğer mümkünse bende kupon kodu rica ediyorum. İlgi ile takip ediyoruz…

 38. paylaşımlarınınz için teşekkürler Ayhan Bey, Semrush kodu paylaşabilir misiniz rica etsem?

 39. Çok güzel bir konu daha ellerine sağlık hocam. Bu arada ücretsiz kodu gönderebilir misin 🙂

 40. Emeginize saglik cok faydali bir makale olmus.

 41. Merhaba, sitenizi çok beğeniyorum ve paylaşımlarınızdan ve bizlere değer kattığınız için şükranlarımı sunuyorum.
  Mümkünse ben de kod rica ediyorum. Teşekkürler

 42. Enfes bir icerik olmus, tesekkur ederiz. Kupon kodu da istiyorum elbette, muhtesem bi guzellik olmus…

 43. Merhaba, yazı için teşekkürler. Lisans alabilir miyim.

 44. Indirim kuponu bende alabilirim.
  Kaleminize sağlık .

 45. Güzel bir içerik teşekkürler. Kodu paylaşır mısnız

 46. Cok guzel bir yazi daha tesekkurler. Guzelse kullanalim o zaman, kupon kodu ben de rica ederim Ayhan Bey.

 47. Semrush kuponu mail atabilir misiniz

 48. Bu tarz araçlar analiz için çok iyi oluyor, sizde iyi bir şekilde açıklamışsınız Ayhan hocam elinize sağlık, kodu rica edebilirmiyiz, teşekkürler.

 49. hocam emeğinize sağlık, teşekkürler..

  varsa kod rica edebilir miyim ?

  iyi günler dilerim

 50. Kupon kodunu alabilir miyim lütfen?

 51. hocam tebrik ederim, ÇOK GÜZEL VE KOLAY ANLATIMINIZ İÇİN..

  kupon varsa rica edeceğim bende…

 52. merhaba
  kupon alabilr miyim hocam 🙂

 53. Kod gönderirseniz çok sevinirim Ayhan Bey.

 54. Güncel ve bilgi verici içerik için teşekkürler
  Gerçekten faydalı buluyorum.
  Screaming Frog ve Semrush için Kod talep ediyorum.
  İyi çalışmalar dilerim Ayhan Bey.

 55. Ayhan hocam lisans rica edebilir miyim

 56. Ayhan bey çalışmalarınızı yakından takip ediyorum ,gerçekten bu işleri doğru yapan ender kişilerdensiniz.Eğer zahmet olmayacaksa bende bir semrush kuponu rica edebilirmiyim.

 57. Merhaba Ayhan bey imkanınız varsa bende kod alabilir miyim. Konu kapandım bilmiyorum ama. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

 58. Zaman buldukça yeni yazılarınızı takip etmeye özen gösteriyorum. Gerçekten çok değerli içerikler, emeğinize sağlık. SEMrush kodunu rica edebilir miyim?

  Teşekkürler

 59. Kupon kodu rica edebilir miyim?

 60. Yazılarınızı sosyal medya ve ana siteniz üzerinden takip ediyorum. Seo ilgisi ve merağı bende de oluştu Ayhan Bey. Tavsiyerinizi ve farklı içeriklerinizi bekliyorum.

 61. Güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş, elinize sağlık. Bunları uygulamak adına varsa kod rica ediyorum. Kolay gelsin.

 62. Herkese kupon kodu gönderildi. Devam ediyoruz 🙂

 63. Hocam elinize sağlık çok yararlı bilgi olmuş

 64. SEMrush konusunda bilmediğim bir çok detayı bu yazınızda öğrendim. Özgün içerik yazmanın faydalarını sayfanızda gördüm.

 65. Paylaşım için teşekkürler kupon kodu rica edebilirmiyim

 66. Guzel yazı olmuş Tskler kupon alabiliyor muyum

 67. Merhaba kupon kofu rica edebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir