fbpx
SEOVideo

Google Gemini: AI ile SEO’nun İnanılmaz Değişimi

Google, önümüzdeki dönemde arama motorunu yapay zeka özellikleriyle güçlendirmeye hazırlanıyor. Bu gelişme, dijital dünyanın geleceğini inanılmaz değiştirecek. Dijital dünyayı değiştirecek teknoloji: Gemini. Peki biz bu değişime hazır mıyız? Bu değişime ayak uydurabilecek miyiz?

Google’ın arama motorundaki gerçekleştirdiği son yenilikler web sitelerinin organik trafiklerinde ortalama %40’a varan bir düşüşe neden oldu. Bunu Global kaynaklardan yaptığım araştırmalara göre net bir şekilde ifade edebilirim.

Bu içerik bu durumda ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak şekilde hazırlanmıştır. Organik başarıya ulaşmak için içeriği tüketmeye devam ediniz.

Google Gemini Nedir? ve SGE

Gemini, Google’ın yapay zeka alanında geliştirdiği en son ve büyük dil modelidir. Bu modelin, yeni bir çağın başlangıcı olduğuna dair söylentiler var. Şu an için Gemini’nin en temel versiyonu, sadece metin tabanlı girdi ve çıktılarla işlem yapabiliyor.

Üretken Arama Deneyimi (SGE), yapay zeka desteği sayesinde, aramalarınız için en uygun ve ilgili bilgileri bir araya getiren kapsamlı özetler sunar. Bu üretken yapay zeka teknolojisi, çok çeşitli bilgi gereksinimlerini, birden fazla bakış açısını da içerecek şekilde karşılamamızı mümkün kılıyor.

Öncelikle, ne olup bittiğini açıklamak isterim. Google, yapay zeka destekli ve Üretken Arama Deneyimi (SGE) olarak adlandırılan bir arama özelliğini devreye sokmayı planlıyor. Öncelikle, bu arama deneyiminin hayatımızı nasıl etkileyeceğini araştırmak ve bunu tamamen anlamak gerekir.

İşte Google’ın arama motorunda yapacağı değişikliğin neye benzediğini gösteren bir ekran görüntüsü:

Gemini, Search, SERP ve SEO

Burada Google, arama yapan kişiye yaptığı sorguya istinaden beklentisini karşılamaya yönelik bir hamlede bulunuyor. Yani doğrudan yapılan aramanın cevabını arama sonuçları sayfasında yanıtlamayı hedefliyor. Bu durum, arama yapanları web sitenize göndermeyi hedeflemediğini gösteriyor. Evet, SGE teknolojisinde web sitelerine giden bağlantılar var ancak arama yapanlar arama sayfasında cevabı bulduğunda ne yapacaklar? Tabi ki o bağlantıyı ziyaret etmeyecekler. Bu durumda doğal olarak tıklama oranını düşürecek bir hamle olacak.

Google arama motorunun kurulduğu günden itibaren hedefi sadece kullanıcıyı mutlu etmek oldu. Bu böylede devam edecek. Her geçen gün bu deneyimi daha da iyileştirmeye çalışacak. Önemli olan bu değişime ayak uydurmak.

Web Sitemizin Trafiğini Nasıl Yükseltebiliriz?

Bu yeni gelişme karşısında trafik kayıplarını en aza indirmenin yolları elbette var. Daha yaratıcı ve zekice hareket etmemiz şart. Öncelikle hangi sektörlerin ve web sitelerinin organik trafiğini kaybetme riskinin yüksek olduğunu ve trafik kaybı yaşayabileceğini analiz edelim.

Örnek olarak, YouTube üzerinden yayın yapmayı planlayan ve bunun için doğru web cam tercihini yapmak isteyen birinin Google’da yaptığı arama sürecini ele alalım. Bu arama yolculuğu şöyle olabilir: En az 4 adımdan oluşan bir yolculuk gerçekleşeceğini öngörebiliriz:

Arama Yolculuğu

Mevcut durumda bu tür aramalar genellikle çeşitli web sitesi ziyaretleriyle sonuçlanıyor. Satış platformları, emlakçılar ve avukatlar, kendi ürün ve hizmetlerini pazarlamak ve potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini toplamak, pazarlamak ve satmak amacıyla bu tür içerikleri yayınlamaya devam ediyorlar.

Google, SGE ile, arama sonuçlarında doğrudan bilgi vererek ve kullanıcının başka aramalar yapmasını gerektirmeyecek şekilde ek sorular önererek bu arama sürecinin bir kısmını ziyaret etmeye yönlendirmeden çözmek istiyor. Örneğin, “logitech brio web cam 4K fiyatı” gibi bir arama için Google Üretken Arama Deneyimi’nin SERP sonucu aşağıdaki gibi olacaktır.

SGE SERP Örneği

Bu durum, bazı web sitelerinin ziyaretçi sayısını net olarak düşürecek bir hamle.

Yukarıda 4 adımdan gerçekleşecek bir arama örneğinden bahsetmiştim. Şimdi bu arama örneğinin SGE hayatımıza girdikten sonra nasıl olacağının öngörüsünüde paylaşmak istiyorum.

Eski Yeni SERP

Peki Reklamlar? Reklamlar Bu Durumdan Etkilenecek mi?

Google finansal tarafını olumsuz etkileyecek bir girişimdi bulunmaz. Bu testleri kısa süre içerisinde tamamlar ve tam sürümü bu test aşamalarından sonra yayına alır. Deneyimlediğim kadarıyla Google burada zekice bir hamle ile karşımıza çıkıyor.

SERP Ads

SEO tek başına yeterli bir kanal değildir. SEO oyunun bir parçasıdır. Bir futbol takımında yer alan bir oyuncu gibi düşünün. Eğer sadece SEO kanalına yatırım yaparsanız başarılı olmanız çok kolay olmaz. Bu bugünde böyle gelecekte de böyle olacak.

Ne Yapmalıyız?

Bu konuda 5 ana önerim olacak. Bunları dikkate alarak hareket ederseniz bunu fırsata çevirebilirsiniz.

 1. Üretken Arama Deneyimi’ni (SGE) tanıyın ve anlayın. Bunun için zaman ayırın ve denemeler gerçeleştirin. Hangi arama sorgularının yapay zeka destekli yanıtlar ürettiğini ve hangilerinin doğrudan web sitelerine yönlendirdiğini keşfedin.
 2. Web sayfalarınızı SGE sonuçlarına göre optimize edin. Bu konuda gelecekte daha fazla ipucu ve bilgi paylaşacağım.
 3. Eğer henüz başlamadıysanız, daha iyi bir Google Reklam kampanyası oluşturup bunu optimize edin. Organik trafikte yaşanabilecek düşüşlere karşı bu sizin yedek planınız olabilir. Rakiplerinizin de benzer adımlar atması muhtemel olduğundan, Tıklama Başına Maliyet (TBM) artışı beklenebilir.
 4. Markalaşmaya odaklanın. Bulunduğunu kategoriyi sahiplenin ve marka aramalarınızı artırmaya çalışın.
 5. Ticari amaçlı sayfaların hedeflemesine odaklanın. SGE arama sonuç sayfalarının daha az ticari arama trafiği çekeceğini düşündüğüm için, bu sıralamalarda yer alabilmek adına elinizden geleni yapın.

Bonus: Video

Dayanamadım ve bu deneyimi yaşamanız için bir video içerik üretmek istedim.

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. SGE teknolojisi, şimdilik yabancılık çektiğimiz bir yenilik olsa da ilerleyen zamanlarda arama motorunda büyük çaplı etki yaratır. Webmasterler için yeni SEO tekniklerinin geliştirilmesini de zorunlu kılar. Ancak son kertede her arama sonuçlarında haber sitelerinin çıkması problemi yerine başarılı sitelerin öne çıkması da daha kuvvetle muhtemel olur.

 2. Yapay zekanın nereye gideceğini ağzımız açık izliyoruz. Tabi sektörel faydasını da ağzımızı kapatıp kullanıyoruz . Ayhan hocam da sağolsun bizi güncel içeriklerle destekliyor. İyi ki varsınız

 3. Makaleniz çok güzel olmuş, elinize sağlık! Konuya hakimiyetiniz ve akıcı üslubunuz metni okumasını keyifli hale getirmiş. Başarılarınızın devamını dilerim!

 4. Üretken arama deneyimi bir çok bilgi sitesini çıkmaza sokacak bir sistem. Ki şu anda bile ben gibi bazı kişiler bilgiye ulaşmak için internet sitelerine girmek yerine büyük dil modellerini kullanıyor. Nitekim Bing copilot bu alana çoktan girmiş durumda. Google gibi bir dev, dil modelini arama motoruna entegre etmede geç kalmış gibi duruyor.
  Ayrıca bilgi verme amacıyla hareket eden web sitesi sahipleri işi biraz daha niş alana yönlendirerek üretken arama deneyiminden kurtulabilirler diye düşünüyorum. Zamanla göreceğiz ve test ederek öğreneceğiz.
  Güzel bir paylaşım olmuş Ayhan hocam. Eline ve emeğine sağlık.

 5. SEO için çalışmalarını ve araştırmalarını çok beğeniyor ve takıl ediyorum. Emeğine sağlık.

 6. Ayhan hocam yine tadında bir içerik ve video tamamlaması olmuş.

  Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor, artık ilk 10 sayfanın tarihe karışacağı zamana doğru yaklaşıyoruz.
  Gemini, SGE ile birlikte verilerimizi Snippet mantığı ile ilk sıralamalarda gösterecek ise, Tıklama oranımız her ne kadar düşecek olursa olsun o terim ile alakalı kişilerin sitelerimize erişeceğini düşünüyorum.

  Burada her zaman söylediğiniz gibi, temiz içerik ve sağlam SEO sıralama faktörlerinde özellikle Gemini için SGE de ki arama yöntemlerinde bilginin doğruluğu oranını ciddi oranda yükseltecek gibi görünüyor, temiz içeriği ve seo yapısı olanların değil, daha çok basit çapta çalışanların korkacağı bir sistem olacağını düşünüyorum.

  Saygılarımla

 7. Yazının içinde de dediğiniz gibi hocam, Google kendi bacağına hiç bir zaman sıkmayacaktır. Bence şu an için elektrikli araçlar dünyada ve ülkemizde ne ise yapay zeka da o şekilde. Git gide öğrenecek ve insanların öğrenim ya da alışkanlıklarını değiştirecek ve yardımcı olacak. İçeriğiniz için teşekkürler.????

 8. Günümüzde bilgi edinebilmek için spam yapan haber sitelerinde çokça vakit kaybediyoruz ve istediğimiz bilgiye ulaşamıyoruz. Bu sayede asıl istediğimiz bilgiye hızlı bir şekilde ulaşabiliriz. Konu ile ilgili detayları da bir web sitesi üzerinden alabiliriz.

  1. Hayatımız kolaylaştıracağına eminim bir diğer yandan da artık insan olarak kendi çabamızın daha çok ön plana çıkmasını umuyorum.

 9. Aslında hem karlı hem zararlı bir teklonoji doğru hamleleri uygularsak bu bizim için çok karlı olabilir %40 olan organik ziyaretçiyi belki bir anda %80ne çıkarırız . Daha az zamanla daha hızlı bilgilere ulaşabilirler. Doğrudan özet bilgilere ulaşacaklar . Girip araştırma yapamayacak doğru cevabı aramak için gezinimeler yapamayacak. Rekabet artar gelir azalır.

 10. Bence daha da geliştirilmeli, iyi bildiğim konularda net yada tam doğru sonuçlar veremiyor. Yapay zekadan aldığım yazıyı baştan sona kontrol edip hatalarını düzeltiyorum, asıl devrim hata yapmadığı zaman olacak merakla bekliyorum. Kısa sürede bu boyuta gelebildi ise kalan kısmı toparlaması uzun sürmeyecektir diye düşünüyorum.

 11. Genel olarak sge ile blog sitelerinin etkileneceğini düşünüyorum yapay zeka çok hızlı ilerlemekte. Gelecekteki farklılıklara ayak uydurabilen içerikler yerini korur ama adapte olamayanlar düşüş yaşayacağını umuyorum

 12. Bu kaliteli içerikleriniz için minnettarız hocam geniş ve kapsamlı bir anlatım üslubu severek takip ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum
  Seo deyince ayhan karaman ????

 13. SGE ile Google kullanıcı deneyimini artırmak için çalışmakta. İçeriğin kalitesi ve yayınlanan sitenin otoritesi ön planda olacak. Sektöründe otoriter ve sektörünü sahiplenen sitelerin kaliteli içerikleri Google SERP te yer alacak.

 14. (Google Gemini)SGE’nin gelecekte SEO üzerinde büyük bir etkisi olabilir ancak bu etkiyi tam olarak öngörmek zor.
  SEO konusunda uzman arkadaşlarımın, içeriklerini daha zenginleştirmek ve kullanıcı odaklı stratejilere odaklanmak için bu teknolojiyi nasıl kullanacaklarına dair yeni yaklaşımlar geliştirmeleri gerekebilir, ve geleneksel SEO taktiklerinin etkisini azaltabilir ve daha değerli içerik oluşturma gerekliliğini vurgulayabilir. Yani herşey değişebilir :)

  İçerik için teşekkürler harika bir içerik olmuş

 15. Her zaman ki gibi SEO ile ilgili her yeni teknolojiyi tüm detaylarıyla bize tanıtıp anlatan Ayhan Karaman beye teşekkür ediyorum. Gelecek yapay zeka ile şekillenecek. Seo ile ilgilenen bizlerde bu araçları kullanıp kendimizi adapte etmeliyiz. Önerilerinizi uygulamaya çalışacağım.

 16. Web sitelerinde SGE calismalarina bir an once baslanilmali. Yine içeriklerin kalitesi SGE açısından en önemli kriterler arasinda olacaktir.
  Bilgilendirme için Teşekkuler Ayhan Hocam.

 17. Ayhan Hocam, öncelikle emekleriniz için çok teşekkürler. Sizin de makalede dediğiniz gibi, Google finansal açıdan riskli bir işlem yapmaz. Hatta Google, Gemini ve SGE teknolojisi ile organik trafiğimiz için daha da endişe edelim ve reklam bütçelerini artıralım, reklamlara iyice yüklenelim istiyor olabilir diye düşündüm. Selamlar, sevgiler ????????

 18. SGE teknolojisi ile spam yüksek oranda engellenebilir mi acaba? Günümüz şartlarında organik bir şekilde özgün içerikler öne çıkarken yapay zekada ise aynı içeriklerin çakışması sonucu olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir belki..

 19. Ayhan Hocam SGE ile bilgi ve araştırma istemli sorgular direk SGE tarafından karşılanacağı için bu tarz içerik üreten sayfaların en önemli trafik kaynağı sosyal medya olacaktır. İşlemsel ve ticari arama yapanların karşısına çıkacak sayfalar için ise SEO her zamankinden daha önemli olacak. Bu alan da yapılacak reklamlarında tıklama başı maliyetleri yükseleceği için Burda da yine sosyal medya reklamları daha önemli hale gelecektir. Sosyal medyadaki bu artış oradaki maliyetleri de artıracaktır. Her halükarda bu yapay zeka çalışmalarının bedelini Web sitesi sahipleri ödeyecekler.

 20. SGE ilerleyen süreçte çok daha gelişecektir. Google bu kısım için hem kendi reklam gelirlerini hem de içerik üreticilerin durumunu düşünerek hareket edecektir. Artık o denge nasıl sağlanır bilmiyorum ama iki tarafında kazanacağı tarzda geliştirilmeli diye düşünüyorum

 21. Evet SGE kullanıcılar için daha kolay bir hale gelecek ve kullanıcılar bunu daha çok kullanmak isteyecekler. Satıs yapanlar ve bilgi sağlayanlar arasında 2 ye bölünecek tıklanmalar. Satıs yapanlar SGE tarafından öne çıkarılmak için fiyat azlatma ve ya daha çok reklam harcaması yapacaklar ama bilgi verenler ise daha çok linklerinin orada gözükmesi için google de daha çok öne çıkmak için daha detaylı bilgiler ve daha kapsamlı şeyler sunacaklar.

 22. Gerçekten sepet ilgili tüm içeriklerin yer aldı gerek trafik içeriğin anlatıldı SGE ilerleyen süreçte çok daha gelişecektir. Google bu kısım için hem kendi reklam gelirlerini hem de içerik üreticilerin durumunu düşünerek hareket edecektir

 23. Birçok anlamda yapay zekanın gelişti ve bu Sge günümüzde yaygınlaşacağı SGE ilerleyen süreçte çok daha gelişecektir. Google bu kısım için hem kendi reklam gelirlerini hem de içerik üreticilerin durumunu düşünerek hareket edecektir

 24. SEO Herkesin yaşam tarzı olmalı gelişen dijital teknoloji bizi her zaman diri ve canlı tutar. SGE kullanıcıları için de ChatGPT gibi güncelliğini koruyup gelecekte de yerini vermeyeceğini düşünüyorum ve siz Ayhan Hocam bu bilgiler ile bizi herzaman geleceğe yürütüyorsunuz ????

 25. SGE’nin SEO’yu etkileyeceğini duymak beni biraz endişelendiriyor. Umarım bu değişim web sitemin trafik akışını olumsuz etkilemez. SEO uzmanlarının bu duruma karşı yeni çözümler geliştireceğine inanıyorum. En önemli şey, kullanıcıların aradıkları bilgilere kolayca ulaşabilmeleri ve keyifli bir deneyim yaşamaları.

 26. SGE’nin SEO’yu nasıl etkileyeceğini merak ediyorum. Bir yandan, kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunarak arama motorlarını daha kullanışlı hale getirebilir. Öte yandan, web sitelerine olan trafiği ve organik arama sonuçlarını etkileyebilir. SEO uzmanlarının bu değişime ayak uydurması ve yeni stratejiler geliştirmesi gerekecek. Umarım bu değişim, internette bilgi bulmayı daha kolay ve daha verimli hale getirir.

 27. Farklı yapay zeka modelleri aboneliğim var, ancak Gemini Advanced ile farklı araştırmalar yapma olanağı daha iyi ve kolay geldi. OpenAI karşısında da sürekli farklı özelliklerini geliştirecek ve bizler için de katkıları artacaktır.

 28. Her zaman gelişmek ve kullanıcıları düşünerek hareket etmek zorunda olduğumuzu Google’da bize gösteriyor sanırım ????

 29. Ayhan hocam, yine çok kaliteli bir içerik olmuş. Elinize sağlık. Gemini ile beraber her ne kadar tıklama oranlarımız düşecek olsa dahi kullanıcı odaklı içeriklerle görünürlüğümüzün artacağına inanıyorum. Ayrıca gemini kullanıcı sorgularını ve içerikleri daha iyi anlayarak kullanıcılara doğru içeriği sunacaktır. Spam sitelerin belki de nihayet sonuna geliyoruz

 30. Bazı seylerde ayak uydurmakta zorlanıyorum hep yeni teknolojiler cıkıyor acaba bu bizler için iyi mi destek olması noktasında yada geç kalındığında olumsuz etkisi olacak mı bilemedim. Ama yazı gerçekten detaylı ve acıklayıcı teşekkürler abi

 31. Aslında bu yenilikler ilk 5’te olmaktan da öte bizleri ilk 3 veya ilk 2’de olmaya zorluyor. Paylaşım için teşekkürler Aynan hocam.

 32. Yapay zeka, içeriğe hızlı ulaşmada ve sesli asistan kullanımında ön plana çıkacaktır. Bundan dolayı bilgiye web sitesini ziyaret etmeden sadece SERP aramalarında öne çıkan bilgileri yeterli olabileceği için trafik artışının düşeceğin düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba