fbpx
SEO

SEO Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, web sitelerimizin arama motorlarında daha çok görünürlülük elde etmesini sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Google ve diğer arama motorlarında daha iyi konumlarda (sıralamalarda) yer alarak ziyaretçi sayılarımızı artırabiliriz. Bu performansı arama motoru kurallarına hakim olarak elde edebiliriz. Şimdi SEO’nun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve detaylarını öğrenme zamanı. Hazırsanız başlayalım.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. SEO, ücretli olmayan (“organik” olarak bilinir) arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenizin trafik kalitesini, miktarını ve markanızın trendini artırma uygulamasıdır.

Başka bir ifade ile:

Arama Motoru Optimizasyonu, Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

SEO aynı zamanda Arama Motoru Optimizasyonu‘nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir.

Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için sürekli geliştirmeler yapma sürecidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Bu içerik sayesinde SEO Nedir? sorusunun cevabını ve Arama Motoru Optimizasyonunun nasıl yapıldığıyla alakalı bilgileri öğreneceksiniz. Ayrıca içerik sonrasında aklınıza takılan tüm sık sorulan sorulara hızlı cevaplar alabileceksiniz. İçeriğin uzun olması sizi korkutmasın, okurken keyif alacaksınız.

SEO Açılımı Nedir?

SEO’nun açılımı: Search Engine Optimization. İngilizce kelimelerin kısaltılması olan SEO’nun Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Kısa ve net olarak tanımını yapmak gerekirse, web sitelerinin Google arama motorunda yükselmesi, doğal olarak trafik artışı sağlaması için yapılan çalışmalardır.

SEO Neden Gereklidir? Neden Önemlidir?

SEO’nun amacı web sitelerini Google ya da hedeflenen arama motorunda kelime bazlı üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daha fazla tıklama alırlar. Fazla ziyaretçi her web girişimcisini mutlu eder ama burada asıl önemli olan nitelikli kullanıcı sayısıdır. Yani Arama Motoru Optimizasyonunu daha fazla ziyaretçi almak için değil daha fazla nitelikli ziyaretçi almak için yapmalısınız.

Bu konuda tecrübe sahibi değilseniz bir SEO uzmanı ile çalışmalara başlayabilirsiniz. Doğru uzmanı bulup bulmadığınız konusunda emin olmanızı öneririm. Çünkü bilinsizce yapılan çalışmalar sitenize ciddi zararlar verebilir. Çoğu uzman genellikle aşağıdaki hizmetleri sunarlar:

 • Sitenizin Genel Yapısını İnceleme.
 • Sitenizin İçeriklerini İnceleme, Revize ve Yeni İçerik Önerilerinde Bulunma.
 • Web Sitenizin Google ve Diğer Arama Motorlarına Göre Geliştirilmesi İçin Önerilerde Bulunma.
 • Anahtar Kelime Araştırması.
 • Rakip ve Sektör Analizi.
 • SEO Eğitimi.
 • Site Dışı Stratejilerin Geliştirilmesi ve Uygulanması.
 • Profesyonel ve Anlaşılır SEO Raporlarının Hazırlanması.

SEO Ne Demek? Öğrenmeye Hazır mısınız? O Zaman Başlayalım!

SEO, web sitesi trafiğini artırmak için kullanabileceğiniz çeşitli teknikler ve stratejiler içerir. Arama motorlarından gelen trafik, organik olarak da bilinmektedir. Ziyaretçiler, sunduğunuz şeyleri aktif olarak aramakta ve daha sık dönüşüm yapma eğilimindedir.

SEO Nedir

Rakiplerinizden üstün olmak zorlu bir iş olabilir fakat arama motoru optimizasyonunun başladığı yer aslında tam olarak da burasıdır. Google ve diğer arama motorlarının içeriğinizi okuması ve anlaması (web sitesini optimize etmek) için mücadele ederseniz, arama sonuç sayfalarında daha üst konumlarda yer alabilirsiniz.

Web sitenizi öne çıkması için, nasıl optimize edileceğini öğrenmek için önce arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmektedir. Ben bu olayı hep bir oyuna benzetmişimdir. Bu oyunun kuralları var ve bu kuralları Google belirliyor. Bizler yani web sitesi sahipleri bu kuralları bilir ve oyunu kurallarına göre oynarsak başarısız olma ihtimalimiz çok düşük olur. Şimdi oyunu kurallarına göre oynamaya hazır mısınız?

Eğer video içeriklerle tecrübe sahibi olmak istiyorsanız ücretsiz video hizmetimi sunduğum YouTube kanalımı ziyaret edebilirsiniz. Bunun için youtube.com/c/ayhankaramancom bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SERP’deki sonuçları belirleyen bir çok faktör var, ancak en önemlileri arasında alaka düzeyi, uzmanlık ve güven bulunuyor. Bu sinyalleri anlamanız ve sitenizi bunlara göre optimize etmeniz web sitenize fayda sağlayacaktır. Google ve diğer arama motorları kullanıcılarına yalnızca en alakalı ve yetkin sonuçları sunmak istediği için bu faktörleri dikkate almak şart.

Google kaliteli bir arama motorudur. Bugünlere, kullanıcılarına kaliteli bir deneyim yaşattığı için gelmiştir. Bu kaliteli deneyimi hangi web sitesiyle yaşatırsa o web sitesini her zaman için ödüllendirir. Yani bizler Google’a kaliteli bir deneyim yaşatma konusunda yardımcı olursak bunun ödülü kısa sürede alırız.

Bu nedir? Kaliteli içerik üretmek, web sitemizi kurallara göre optimize etmek, arama motorları için değil ziyaretçiler için çalışmak. Ayrıca, bazı durumlarda kişiselleştirme de nihai sonuca etki edebilmektedir. Kişiselleştirme için örnek vermek gerekecekse: konum bilgisi, kullanıcının arama geçmişi, kullanmış olduğu cihaz veya sosyal bağlantılar olabilir.

Arama motorları özellikle de Google, her yıl onlarca algoritma değişiklikleri gerçekleştirmektedir. Amaç araştırma yapan ziyaretçilerine daha alakalı sonuçlar sağlayabilmektir.

Yukarıda da bahsetmiştim: Daha kaliteli bir deneyim yaşatmak için her türlü iyileştirmeyi ve değişikliği yaparlar. Bazı değişiklikler büyüktür ve çok sayıda siteyi etkilemektedir. Bazıları ise küçüktür ve sonuç sayfasında yer alan konumlarınızda herhangi bir değişikliği neredeyse anlayamazsınız.

Geçen yıl birkaç önemli Google güncelleştirmesi yapıldı. Bu güncellemelere MOZ ve benzeri web sitelerinden ulaşabilirsiniz. En kısa süre de algoritmalarla alakalı detaylı bir içerik paylaşacağım. Unutmamamız gereken bir şey var: arama motorları her zaman aradığınız bilgilere en uygun bağlantıları vermek için çalışırlar.

Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, SEO stratejiniz için olmazsa olmazdır. Bu yüzden, analitik bir yaklaşım kullanmalısınız. Öncelikle, potansiyel ziyaretçinizi düşünün. Ne tür bir arama yapıyor, ne istiyor? Sayfanızı yüzlerce farklı terim için optimize edemezsiniz. İşte bu yüzden çok spesifik sorguları tercih etmeli ve neyi optimize ettiğimize karar vermemiz gerekmektedir.

Akılda tutulması gereken 3 önemli şey var: Sıklık, Rekabet ve Alaka.

Anahtar kelime araştırma süreci, AKH, (Anahtar Kelime Hacimi), frekans (insanların bir şeyler aradığı sıklık) ile rekabet arasındaki ilişkidir (piyasanın ne kadar rekabetçi olduğu). AKH, anahtar kelimeler arasında en büyük potansiyelin hangisinde olduğunu ve sitenize daha fazla hedefli trafik çekmek için hangisinin daha fazla katkı sağlayacağını bulmak konusunda yardımcı olur.

AKH araştırması yaparken yaparken çoğumuz hedefleyeceği anahtar kelimeyi aramaz. Amaç hazırladığımız içerikleri tanımlayan önemli anahtar kelimelere yer vermektir. Bu bizlere arama motorlarında daha görünür kılacak, hedeflenen anahtar kelimemize daha çok katkı sağlayacaktır.

Şimdi Uygulamalı Örneğimizi İnceleyelim:

Bir cep telefonu satışı yapan e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu varsayalım;

Örnek 1:  Kullanıcı “iphone” araması yapıyor.

Bu kelime de arama sonuç sayfalarında iyi bir konumda yer almak isteyebilirsiniz. Bu gerçekten çok aranan aynı zamanda da rekabet oranı çok yüksek bir anahtar kelimedir. Ayrıca, potansiyel kullanıcınınızın yeni bir telefon satın almak istemediğini, sadece bazı bilgilere ulaşmak ve resimleri incelemek için arama yaptığını dikkate alacak olursak, burada sizin sayfalarınızın bununla pek alakalı olmadığını zaten bu aramanın da bir dönüşüme uğramayacağını tespit etmiş oluruz.

Örnek 2:  Kullanıcı, “iphone 13 Pro Max 128GB” araması yapıyor.

Şimdi, bu uzun kuyruklu ve “iphone” gibi sık sık aranan bir anahtar kelime değil. Ancak bu arama sizin sitenizle son derece alakalı ve rekabet oranı yüksek olmaya ayrıca dönüşümle sonuçlanması çok yüksek ihtimalli bir kelime. Bu kelime de, muhtemelen daha kısa süre de daha iyi konumlar da yer alabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması SEO sürecinin en önemli bölümlerinden biridir. Her şey dönüşümler veya gelen trafikle ne yapmak istediğinizle ilgilidir. Daha çok trafik mi yoksa daha çok dönüşüm getirecek trafik mi? Dönüşüm optimizasyonu çok daha farklı bir konudur. Bunu ilerleyen zamanlar da ele alacağım ve bununla alakalı bir içerik yayınlayacağım.

Bu bölüme kadar geldiyseniz size muhteşem bir içerik önerim olacaktır. Lütfen ayhankaraman.com/arama-niyeti bağlantısında yer alan içeriği sık kullanılanlara ekleyin ve müsait olduğunuz ilk vakit içeriği tüketin. :) İçeride yer alan video içeriği izlemeyi kesinlikle unutmayın.

İç Optimizasyon Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, iç optimizasyon, web sitesinde yapılan değişikliklerle ilgili olan optimizasyon türüdür. İçeriğinizin kullanıcılara nasıl gösterildiğini bilmek önemlidir. SERP’de bir başlık, bir açıklama ve bir web sitesi URL’si vardır ve web sitenizi optimize etmeye başladığınızda bunlar ilk iyileştirmeniz gereken alanlardır.

Web sitenizdeki her sayfa için benzersiz, açıklayıcı bir başlık ve açıklama girmelisiniz. Ayrıca net ve sezgisel bir URL yapısına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Her yönü ele alamayacağım ancak aşağıda bazı yüksek öncelik faktörleri sıralama ihtiyacı duydum:

 • Web sitenizin bulunduğu sektörle alakalı taze, harika içerikler sağlamalısınız.
 • Her sayfa için benzersiz başlık ve açıklama etiketi kullanmalısınız.
 • Hedeflenen çapa metni ile iç bağlantı kurabilirsiniz fakat burada aşırıya kaçmayınız.
 • Başlık etiketlerini (H1-H6) uygun şekilde kullandığınızdan emin olunuz.
 • Görsel optimizasyonu, görsel URL kullanımı ve ALT etiket kullanımlarına özen gösteriniz.
 • Mobil dostu bir web sitenizin olup olmadığına emin olunuz.
 • Web sitenizin hızlı açılmasına odaklanmalısınız.

Bazı tasarım, teknik ve kalite ipuçlarını da kontrol edebilirsiniz. Bütün bunlar sıralamanızı iyileştirmenize ve çok daha fazlasına yardımcı olabilir.

SEO nasıl yapılır? Bununla alakalı yazdığım içeriğe de >> https://www.ayhankaraman.com/seo-nasil-yapilir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bu içerik sayesinde SEO konusunda ciddi bir tecrübeye sahip olacaksınız.

SEO Performansımı Nasıl Ölçebilirim?

Sitenizin Organik açıdan nasıl bir performans gösterdiğini öğrenmek için Google Analytics’ten çekebileceğiniz bir çok farklı veri bulunmaktadır. SEO çalışmalarınızın performansını ölçtüğünüzde, doğru yönde gidip gideceğinizi anlamanıza yardımcı olabilecek metrikler aşağıdaki gibidir:

Kanal Gruplaması – Organik trafiğiniz ücretli arama, yönlendirme trafiği, sosyal medya veya e-posta pazarlaması gibi diğer kanallarla karşılaştırıldığında nasıl bir performans sergiliyor?
Ortalama Konum – SERP’de belirli bir sorguya karşılık web sitenizin ortalama sıralaması nedir?
Tıklama Oranı – Web siteniz SERP’de belirli bir sorguda almış olduğu gösterim ve ilgili sorgunun almış olduğu TO’su (tıklama sayısının toplam gösterim sayısına bölünmesi) nedir?
Dönüşümler – Diğer kanallara kıyasla kaç tane dönüşüm var? Dönüşüm oranı nedir?
Davranış – Organik ziyaretçilerin hemen çıkma oranı nedir? Ziyaret başına sayfa gezine oranı ve sitede ortalama bulunma süresi nedir?

SEO ile İşimi Nasıl Geliştirebilirim?

Arama Motoru Pazarlamacılığı (SEM), yatırım getirisi (ROI) açısından optimizasyona değer yüksek performanslı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir. Organik trafiğinizin artış göstermesini beklemek yerine, bir AdWords kampanyası başlatabilirsiniz. Bu sayede kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler arasında büyük potansiyele sahip kelimeleri tespit edebilirsiniz.

Google ADS sayesinde dönüşüm getiren kelimeleri de tespit edip bu kelimelere odaklanabilirsiniz. Zaman kaybetmeden hem trafiğinizi hem de organik trafik aracılığıyla gelen ziyaretçiler üzerinden gelirinizi artırabilirsiniz. Ancak, hedeflediğiniz anahtar sözcüklerini bulup SEO çalışmalarına başlayıp kesinlikle bu kelimeler de Adwords bütçesini kısmayınız ve bu kelimeleri hedeflemeyi bırakmayınız. Bu iki kanalı birlikte kullanmak çok daha iyi olacaktır.

İyi SEO, kalite puanını artırır ve Google ADS kampanyalarına yardımcı olur. Bu durum, tıklama başına ve kampanyanın genel maliyetlerini düşürecek aynı zamanda da başarı şansınızı artıracaktır.

SEO yapmadan önce Google kalite yönergelerine hakim olmanız gerekir. Bunun için google.com/kalite-yonergeleri bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Bu yönergelerden bazılarını sizler için aşağıda paylaştım.

Google Web Yöneticisi Yönergeleri

Temel Prensipler:

 • Sayfaları arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için yapın.
 • Kullanıcılarınızı aldatmayın.
 • Arama motoru sıralamalarını iyileştirmeyi amaçlayan hilelerden kaçının. Özellikle web sitenizin ziyaretçilerinize yardımcı olup olmadığı konusunda emin olmalısınız.
 • Web sitenizi neyin benzersiz, değerli veya çekici kıldığını düşünün.

Kaçınılması Gereken Şeyler:

 • Otomatik olarak oluşturulan içerik.
 • Otomatikv Bağlantı ağlarına katılmak.
 • Özgün içeriği çok az olan veya hiç olmayan kopya sayfalar oluşturmak.
 • Arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.
 • Gizli metin ve bağlantılar.
 • Web sitenize trafik sağlamak için belirli aramalarda iyi sıralanmak üzere oluşturulmuş köprü sayfalar.

SEO Uzmanı Seçerken Neler Dikkat Edilmelidir?

Bir uzman ile çalışma kararı almadan önce aşağıdaki sorulara yanıt bulduğunuzdan emin olmalısınız.

 • Bulunduğumuz sektörle alakalı deneyiminiz nedir?
 • Google web yöneticisi yönergelerine uyuyor musunuz?
 • SEO konusunda dikkate aldığınız en önemli kriterleriniz nelerdir?
 • Ne kadar zamandır SEO ile ilgileniyorsunuz?
 • Örnek çalışmalar, vakalar ve başarılı projelerinizle alakalı çalışma örneklerinizi görebilir miyim?
 • Raporlamayı nasıl yapıyorsunuz? Örnek görebilir miyim?
 • İletişim kanalınız ya da kanallarınız nelerdir? Size nasıl ulaşabilirim?
 • Ön görünüz nedir? Ne kadar zamanda sonuç alabiliriz?
 • Referanslarınızı öğrenebilir miyim?
 • Neden sizinle çalışmalıyım?

Sizin için Google kural ve kriterlerine uygun olmayan çalışma süreci yöneten SEO uzmanlarından mutlaka uzak durmalısınız. Bu web sitenizi dönülmez bir yola sokabilir.

İncelemeniz Gereken SEO İçerikleri

Sizler için incelenmesi gereken ve ciddi katkı sağlayacak içerikleri bir araya getirdim. Aşağıda paylaştığım içerikleri incelemeniz ve web sitenizin üzerinde uygulamanız kısa sürede tecrübe kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Google’da Sıralam Almak Ne Kadar Sürer: ayhankaraman.com/googleda-siralama-almak
 2. SEO İçin Yapılması Gereken İlk Analiz: ayhankaraman.com/seo-icin-ilk-analiz
 3. Rakiplerin Organik Trafik Alan Sayfalarını Bulmak: ayhankaraman.com/rakiplerin-trafik-alan-sayfalari
 4. Adım Adım SEO Planı: ayhankaraman.com/seo-plani
 5. İçerik Boşluklarını Analiz Etmek: ayhankaraman.com/icerik-bosluk-analizi
 6. Adım Adım Organik Trafik Artışı: ayhankaraman.com/organik-trafik-artirma-yollari

Sonuç

SEO ‘uygula ve bırak’ türü iş değildir. Ziyaretçilerinize düzenli olarak taze, eşsiz bir içerik sağlamanız gerekir. Sonuçları etkileyebilecek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler sürekli değişmektedir.

Siz değerli ziyaretçilerime Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) süreciyle alakalı önemli bir bilgi aktarmak istiyorum. İçeriğimin en başında da belirtmiştim ama tekrar belirtmekte fayda var: Bu bir oyun. Bu oyunun kuralları var ve kuralları Google arama motoru belirliyor. Oyunu kuralına göre oynarsanız ödüllendirilirsiniz. Bu ödüllendirme uzun süreli olur. Ayrıca SEO’da kısa sürede sonuç beklemek en büyük hatalardan birisidir. Sabırlı olun ve çalışın.

Aklına takılan bir şey mi var? Hemen yorum kısmını kullanarak bana sorularını yöneltebilirsin. Sorularını memnuniyetle ve çok hızlı cevaplayacağımdan hiç şüphen olmasın. Haydi bekleme hemen sor.

SEO Nasıl Yapılır? Öğrenmek ister misin? >>> Hemen ayhankaraman.com/seo-nasil-yapilir bağlantısını ziyaret et mükemmel içeriği kaçırma!
Daha fazla bilgi için hemen https://www.ayhankaraman.com/seo/ bağlantısını ziyaret et. Web sitenin arama motoru optimizasyonunu kendin yönet. Emin ol bu içerikler sayesinde kimseye ihtiyaç duymayacaksın.

Merak Edilen Sorular

Merak edilen soruları sizler için bir araya getirdim. Sorular ve cevaplar aşağıda yer almaktadır.

SEO Nedir Ne İşe Yarar?

SEO, İngilizce bir kelimedir. Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmasıdır. Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonudur. Google ve diğer arama motorlarında web sayfalarının kelime bazlı olarak iyi konumlarda yer alması için yapılan çalışmaların bütünü olarak tanımlanabilir. İçeriğimde bunu örneklerle anlatmama rağmen sık sorulan bir soru olduğu için paylaşmak istedim.

E-SEO Nedir?

SEO terimini sesli olarak “esio” diye telaffuz ederiz. Bu soru muhtemelen SEO ile E-SEO terimlerinin farklı konular olduğunu düşünen kişilerin yapmış olduğu bir arama olsa gerek.

Dış SEO Nedir?

Dış SEO, adından anlaşılacağı üzere web sayfamızı dışarıdan etkileyen unsurlardır. Backlink, Google ADS, Sosyal Medya Reklamcılığı ve Hesap Yönetimi, Mail ve SMS gönderimleri dış optimizasyon sınıfına girmektedir.

SEO Uzmanları Ne Kadar Kazanır?

Bunun net bir cevabı yoktur. Net rakam vermem doğru olmayacağı için ortalama rakamlardan bahsetmek istiyorum. Gerçekten işinizi doğru yapan bir uzman adayıysanız 3.000 TL ve üzeri gelirlere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Çok yüksek standartlara ulaşmak için firmanızı ya da şahsınızı markalaştırmayı düşünebilirsiniz. Markalaşmak size sürekli büyüyenbir gelir imkanı sağlayacaktır.

SEO Uzmanı Kime Denir?

SEO Uzmanı, web sitelerini Google ya da diğer arama motorları için optimize eden, web sitelerinin organik performanslarını iyileştiren ve bunu takip eden kişilere verilen ünvandır. Daha fazlası için ayhankaraman.com/seo-uzmani bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca eğer SEO hizmeti almak isterseniz sitedestek.com/seo bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Sık Sorulan SEO Soruları (Video)

Merak ettiğiniz tüm soruları bana yorum ile iletebilirsiniz. Tüm SEO videoları için ayhankaraman.com/video sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

128 Yorum

  1. Ayhan hocam seni son 6 aydır takip ediyorum. Ya hocam bu nasıl bir aşktır, bu nasıl bir sevgidir, bu nasıl azimdir hocammmm. Ya her içeriğin kaliteli her içeriğinde bu sektöre olan sevdan belli oluyor.

   Tebrik ediyorum seni, helal olsun.

   En kısa sürede eğitimini alacağım.

   Başarılar dilerim hocam.

 1. Çok teşekkür ederim. Ayhan hocam gerçekten bu yazınızda aklımdaki seo ile karmaşık sorulara cevap buldum.
  İyi ki varsınız.

 2. yazılarınız oldukça dolu gereksiz yoğunluk yok bir kitabın özetini çıkarmış kadar faydalı oldu
  teşekkurler

 3. SEO Konusunda anlatım konusu bir çok sitede mevcut fakat hepsinde bu akıcılığı ve anlatım detayını görmek zor. Bu bilgileri okuyoruz da birde bunları uygulama sürecini, neyin ne kadar ve nasıl uygulanacağını çözersek tam olacak hocam teşekkürler.

 4. Ayhan hocamı bir süredir takip ediyorum, seo kelimesinde uzun bir süredir kalıcı olmanız bu işin bir üstadı olduğunuzu bir kere daha gösteriyor. İçeriklerinizin devamını diliyorum hocam…

 5. Sitenizde yüzlerce teşekkür olduğunu görüyorum. 7,8 yıldır SEO sektöründe olduğunu söyleyip de hiç bir bilgi paylaşmayan ama herkese faydalı olduğunu söyleyen bir kaç seo uzmanından farkınızı gayet açık şekilde gördüğümü söylemek istiyorum. Helal olsun.

 6. Selam hocam, seo ilerleyen süreçte işime yarayabilir ancak hiçbir bilgim yok. Sizin yazınızdan bunun, kullanıcı kafasıyla hareket etmek ve ona göre içerik üretmek olduğunu anladım. Bu doğrultuda hareket etmek yeterli midir?

  1. Merhaba Murat Bey,

   Bu en önemli kısım fakat bu esnada web sayfanızı da Google kural ve kriterlerine göre yapılandırmanız gerekiyor. Sonrası içerik ve hedef kitleye ulaşmakla alakalı.

  1. Alanadının otoritesiyle alakalıdır. Otoriteyi artırmak için bütünsel yaklaşmanızı öneririm. Özellikle işte benim SEO takımım ve 59 SEO taktiği içeriklerimi incelemenizi öneririm.

 7. seo nedir nasıl yapılır konusunu rakiplere oranlar farklı bir bakış açısı ile ele almışsınız. İçeriklerde birde videolu anlatımlar gelse iyi olacak…

 8. Seo , web sitemizi google’ ın istediği kurallara uyarlama işidir. Iyi bir seo yaparsaniz belki sitenizi ilk sayfada bile görebilirsiniz.

 9. Ayhan Bey merhaba;

  Şunu açıkca belirtmeliyim ki seo’ya dahil bilgileri okumayı tek sevdiğim size sizin ki çünkü anlatımınız gerçekten çok iyi tamamen temel seviye olan bir kişi(yani ben) dahi anlayabilmektedir. Sizden serp konularında da bilgi biriklemlerini paylaştığınız gönderiler bekliyoruz.

  Teşekkürler

 10. Sadece iceriklerinizi takip ettim herhangi bir egitim almama rağmen bircok anahtar kelimede 1.siradayım. Egitime de katılsaydım acaba ne olurdu cok merak ediyorum. Tesekkürler her sey için

 11. Bizlere aktardığınız bilgiler gerçekten taktire şayan. Hepsi iyi bilgiler, siteniz genel anlamda güncel içeriklerle donatılmış. Sizi r10.net ‘den tanıyorum, sayenizde bizde gelişiyor ve öğreniyoruz. Başarılarınızın devamını dilerim Ayhan hocam. Hayırlı günler.

 12. Seo Eğitimi deyince Ayhan Karaman her yerde çıkıyor.. Bence bu bile yeter.. Başka sözüm yok.

 13. Seo nedir sorusunun bence cevabı; arama motorları botları eğer sitenizden çıkmıyorsa buna seo denir :)

  Örnek vermek gerekirse a sitem 1 di indeks alırken b sitem 3 günde indeks alıyor bu durumda a sitemin seosu b den iyi diyebilirim :)

 14. Yazılarınız ile bizlere Seo konusunda gerçekten ışık tutuyorsunuz, başarılarınızın devamını dilerim..

 15. Kısaca özetlersek SEO,serp sonuçlarında web sitemize gelen trafiği arttırmak için arama motorunda üst sıralarda gözükmemiziı sağlayan çalışmalardır.

 16. Aslında tüm ajanslar Google’da yükselebilmek için kendince Seo tekniklerini uyguluyor. Google’da uygulanacak bu tekniklerin tamamını kullanıcılarına daha iyi bir deneyim yaşatmak için şart koşuyor. O yüzden Google gibi değil, hazırlandığını kitleye göre hazırlık yapılmalı. Kullanıcıyı elinde tutmayı başarınca Google tüm tekniklerini bir kenara koyup seni hızla yukarıya taşıyor.

 17. Seo geri bildirim demek
  Seo herkese eşit davranmak demek
  Seo markalaşmanın önemini vurgulamak demek
  Seo her aradığinda ulaşılabilir olmak demek
  Seo işini hakkıyla yapabilmek demek
  Kısacası Seo bir Ayhan Karaman demektir.

 18. SEO; bir web sitesini tasarımından içeriğine kadar özenle hazırlamaktır.
  Google da arama yaptığınızda, daha iyisini bulamayıp, yada doğrudan bu konu benim sitemde vardı ona bakayım diyerek, kendi sitenizi kaynak olarak aramanızdır.
  SEO; kendi içeriğinizi başından sonuna sıkılmadan okumanızdır. İçeriğinizin faydalı oluğuna kendinizin inanmasıdır.

  Ayhan Hocam sizi YouTube başta olmak üzere sosyal platformlarda takip ediyorum. Canlı yayın videolarınızı tekrar tekrar kişisel gelişim, motivasyon artırma formatında izliyorum.
  Çok değerli düşünce ve hedeflere sahipsiniz bu yolda Allah yardımcınız olsun. Yardımsever düşünceleriniz ve hedeflerinize olan inancınız ile bize de enerji verdiğinizi bilmenizi isterim.

 19. Seo’yu cok iyi ve anlaşılır sekilde anlatmışsınız. Kitabınız site icinde bulunabilecek bilgilerden mi olusuyor yoksa farkli bilgilermi içeriyor?

 20. ” SEO demek arama motoru optimizasyonu demek değildir. SEO demek emek demek, arama motoru sektöründe tekel olan Google’ın dilinden anlamak demektir.

 21. Bence SEO: kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutan ve arama motoruna kolaylık sağlayan bir tür çalışma stratejileridir. Kullanıcı deneyimi iyi olmalı ki ziyaretçiler tekrar siteye gelsin. Arama motoruna kalaylik sağlayalım ki bizi kolay bulsun. Bu iki faktörü etkin kullanırsak başarılı oluruz.

 22. Sence SEO Nedir sorusuna cevap olarak;
  Dünyanın en büyük mağazasında bulunan, en göz alıcı vitrinine kendi ürününü koymaktır/koyabilmektir…
  Teşekkürler :)

 23. Bence #SEO, sahip olduğumuz ürünü, hizmeti veya blog yazılarımızı Google’nin platformunu kullandığımız için, Google’nin belirlemiş olduğu bazı kurallar çerçevesine bağlı kalarak, kullanıcıyı memnun, istediğini vermek ve website sahibinin amacına ulaşma yolculuğunda yaptığı tüm tasarım, iyileştirme ve geliştirme süreçlerini kapsayan online bir oyundur. Nasıl ki her dersin, her hocanın kendine has kuralları var ve bizlerde ona göre davranıyorsak, SEO oyununda da dersin hocası Google ve bizlerde hocamızın isteklerini yerine getirip, sevilen öğrencilerden olmaya çalışıyoruz. Her iki tarafında mutlu olduğu bir dünyada, herkes o sınıfa girmekten memnuniyet duyacak ve zamanla sınıfımız en iyi sınıf olacak. Ben SEO’yu böyle görüyorum. Gündelik yaşamla çağrışan tüm olaylara entegre edebiliriz. Sadece SEO’yu değil her şeyi, bu şekilde olayları anlamak ve anlamlandırmak daha kolay bir hal oluyor.

  Sevgiler,
  Furkan

 24. Web siteyi arama motorları için çekici hale getirme ve optimize etme sürecidir. Seoyu anlamak arama motorlarının nasıl çalıştığını, kullanıcıların ne aradığını ve neden aradığını anlamaktır. Başarılı seo uygulaması bir siteyi kullanıcılara ve arama motorlarına çekici hale getirir. Benim tabirimle yazımızı – makalemizi google a pazarlamaktır.

 25. Öncelikle Ayhan hocama her zaman, her yerde dile getirdiğim gibi burada da söylemek istiyorum bizim gibi gençlere örnek olduğu için sonsuz teşekkür ediyorum.
  SEO Nedir Şahsi Düşüncem;
  SEO’yu sizlere örnekleme ile anlatacağım. SEO bir orduyu 10 kayıp ile galip etmek, aynı orduyu hiç kayıp vermeden galip etmek gibi komutanın savaş stratejisi gibi bir şeydir. En iyi stratejiyi kullanan her daim galip gelecektir.

 26. Bence seo teknik bilgileri bi kenari atarsak kendim yorumlarsam sadece iskeleti olan bir insan goz onune getirdigimizde onu sırayla kalbini beynini derisini tum organlarini sırasiyla ekleyip mukkemmel bi uyum saglararak vucudun cok iyi sekilde calismasidir.bizim de sitelerde yapmamiz gereken sey sitemizde arama motorlarinda ust siralara cikarabilmek icin optimizasyonlari mukkemmlestirmeliyiz .insAllah bu sefer kazanirim 😂

 27. SEO = Aradığını buldurmak diyebiliriz, dürüst emlakçı diyebiliriz . Ben SEO’yu mahallemin en iyi esnafı olan emlakçıya benzetiyorum. 3+1 ev lazım diyorlar karşısına 3+1 evleri çıkartıyor çünkü biliyor ki 3+1 ev deyip beni 2+1 eve götürürse benden kötü not alacak.
  4+2 ev arıyorum diyorum diğer kullanıcılar bunu da aradı dermiş gibi müstakil mi apartman mı diyor. Aradığım evi bulduğumda ise başkalarına öneriyorum ve dürüst işletme sahibini ödüllendiriyorum..

 28. Seo: örnek vererek kısaca mağaza içeriğini vitrine ilgili ve doğru bir şekilde kısaca yansıtıp, vitrini gören müşterilerde etkileşim ve eylem oluşturma doğrultusunda yapılan vitrin düzenlemesidir.

 29. Web sitemizin içinde barındırdığı faaliyetlere ilişkin (ürün satma, bilgi paylaşımı vb.) dijital pazarlama stratejilerimizi gerçekleştirmek amacıyla ( satışlarımızı %20 arttırmak, bounce rate’i düşürmek) kullanıcı odaklı çalışmalar yaparak arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda yer almak için gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerdir. #benceseo

 30. SEO dünyaya açılan penceredir Aynı bir kitabın insan ufkunu açması gibi Seo da pazarlamanın yolunu açar

 31. Adam iş hanındaki çaycıya sormuş;
  – Günde kaç demlik çay satıyorsun?
  – Hemen hemen on demlik demiş.
  – Onbeş satmak ister misin?
  – Tabi ki.
  – O zaman demiş bardakları tam doldur.

  SEO bardakları tam doldurma işlemidir.

  1. SEO : Arama motoru optimizasyonu’dur.
   Ve bu bir sabır işidir. Sizin sayenizde daha çok bir şeylerin farkına varıyorum kendi açımdan . İYİ Kİ VARSINIZ..

 32. SEO : Arama motoru optimizasyonu’dur.
  Ve bu bir sabır işidir. Sizin sayenizde daha çok bir şeylerin farkına varıyorum kendi açımdan . İYİ Kİ VARSINIZ..

 33. SEO kelimesi Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilmektedir. SEO çalışmasını inceleyecek olursak isminden de anlaşılacağı üzere internet projelerinin arama motorlarına belli başlı kurallar ile uygun hale getirilmesi ve sitelerin aramalarda üst sıralara çıkmasını sağlayan bir çalışma olarak nitelendirilir.

  Bir SEO ile çalışma kararı sitenizi geliştirebilecek ve size zaman kazandırabilecek büyük bir karardır ancak sitenize ve itibarınıza zarar verme riski de vardır. SEO’nun sitenize kazandırabileceği avantajların yanı sıra sorumsuzca hazırlanmış bir SEO’nun verebileceği zararları da araştırdığınızdan emin olunması gerekir.

 34. “Seo” kimine göre Google’den köşe bucak kaçarak ona yakalanmadan sıralama yükseltmek, kimine göre google’un dediklerini yaparak sıralama yükseltmek, kimene göre ziyaretçinin istediklerini vererek sıralama yükseltmek olduğu gibi çoğu kişiye göre de Ayhan KARAMAN demek :)

 35. Arama motorunu bir çöpçatana benzetebiliriz.
  Hedef nedir? Arayan kişi için internette aradığı şey tam olarak neyse,onu bulmaktır.
  Olabilecek en iyi sonuçları sunmak için arama motorları (yani çöp çatan),web siteleriyle (yani aranılan adayla) ilgili olabildiğince çok bilgi arar. Bırakın adayın,yani sitemizin boyunu, posunu,içeriğini;sitelerin popülerliğine ya da diğer kişilerin onlar hakkında neler dediğine kadar bakar,hatta en iyi eşleşmeyi bulmaya çalışır. Unutmamak lazım ki;yıllardır bu işi yapan çöpçatan gibi gitgide iyileşirler,arama formülleri gittikçe gelişir ve zamanla daha fazla bilgiler eklenir. Sitemizi arama motorlarının gözünde cazip kılmak için ‘’Kullanıcılarımız için üretip, Arama motorları için optimize etmemiz gerekiyor.’’ Böylece organik sonuçlar, gerçekten organik olarak çıkar. İşin aslı;arama motorlarının en çok önem verdiği şey;benzersiz, ilgi uyandıran, alakalı içeriktir.Çünkü onların işi, en faydalı şeyleri bulup göstermektir.
  Ben;38 yaşında,dijital pazarlamayla alakası olamayan biriyim.6 aydır kendi çapında sosyal medya üzerinden e-ticaret yapmaya çalışıyorum.Daha önceleri SEO hakkında bir çok içerik okudum veya izledim.Ama inanın kafam o kadar karıştıki;anahtar kelime nedir, organik olmak nedir,hepsi birbirine karıştı. Pandemi sürecinde SEO nedir diye ciddi araştırmaya başladım.Yani çok yeniyim bu konularda.
  Google’ın Dijital Atölye sayfasında ücretsiz dijital pazarlama dersleri var ciddi tavsiye ederim. Ben de pandemi sürecini ‘’Dijital Pazarlama Nedir?’’ Google’ın kendi ağzından dinledim. Bu işler nedir, ne değildir? diye.En doğru bilgilerin orda olduğunu gördüm ve en anlaşılır şekilde oradan duydum. Daha sonra 2-3 hafta önce Ayhan arkadaşımızın Youtube’ta bir videosuna denk geldiğimde öğrendim.Kendisini daha önce tanımıyordum ve onun anlattıkları kulağıma sanki;Google’dan dersi dinliyormuşcasına anlaşılır geldi.Aynı Google’ın anlattığı şeylerden bahsettiğini fark ettim. Helal olsun ne diyeyim,kendisini bu işe adamış!Ayhan arkadaşımızdan bir şekilde hepimiz faydalanacağımız kesin..Herkese hayırlı işler dilerim. Benim için de, burdaki bu işe benim gibi hevesli bütün arkadaşlarımın da yolu bahtı açık olsun.

 36. SEO Ozellikle kullanicinin isteklerini goz onune ve onlari mutlu mutlu etmek onlarin ihtiyaclarina cevap verebileceğimiz ve karşılığında ödülümüzü alabileceğimiz bir dijital pazarlama kanalıdır

 37. Seo; web sitelerin üst sıralara çıkması ve anahtar kelimelerle anlamlandırılıp bulunması için gerekliliği çalışmaların yapılmasıdır.

 38. Bana göre seo, Web sitemiz üzerinden arama motorlarıyla iletişim kurma şeklimizdir. Kendimizi ne kadar iyi anlatırsak, yani web sitemizi ne kadar kullanıcı dostu olarak tasarlarsak, arama motorlarıyla o denli iyi bir iletişim kurabiliriz.

 39. Seo : Kişilere en doğru bilgileri sunmak için Google tarafından geliştirilen bir araçtır. Tamamen doğal içeriklerden oluşan amacı kullanıcının istediği şeyleri bulmasını amaçlayan bir araçtır.

 40. Seo birşeyi yaptığınızda değil herşeyi doğru yaptığınızda olan bir arama motoru kuralları bütünüdür. Uzun vadede hedef kiltleyi yakalamak ve elde tutmaktır.

 41. Bence seo Ayhan Karamandır.Neden derseniz?Çünkü seo içeriktir,içerik düzgün olunca yazılar sürekli güncellendikçe seo kullanıcıda kendi yazmış kadar heyecanlı ve sıkılmadan kalıyorsa sitede Google bu işe seo der.Bu kadar net:)

 42. SEO, “ben de E-ticaret sitemle buradayım, beni farket ve hedef kitleme farkettir” mesajını Google arama motoruna -Google’ın istediği teknikleri kullanarak- iletmektir.

 43. SEO; arama motorlarına, kullanıcı deneyimi ve teknik altyapı sonucu oluşan performansa dayalı sergilenen bir neticedir. Performansın geri dönüşü ise fiziksel bir örnek verecek olursak; popüler bir AVM’nin en kalabalık katında en güzel Mağaza’ya sahip olmaktır. SEO hem sizi tanıtır hemde size sadık müşteriler/kullanıcılar kazandırır.

 44. Seo nedir sorusunun cevabını çok güzel bir şekilde Ayhan karaman hocamız vermiştir.
  Google’ı kullanan kullanıcılara en doğru ve kaliteli içerikleri bulmasına yardımcı olmak için google’ın belirlemiş kuralları, algoritmaları bulunmaktadır. Search engine optimization’u websitelerinize uygulayarak kullanıcıların en doğru sonuçları bulmasını ve google’ı kullanıp sitenizde vakit geçirmesini sağlayacak içeriker hazırlarsanız. Google sizi ödüllendirerek sıralamalarda her zaman üst sıralara geçmenizi sağlayacaktır. Ayhan karamanın’da dediği gibi “oyunu kurallarına göre oynamaya hazır mısın?”

 45. Türkçe kaynaklar üzerinden takip ettiğim tek seo uzmanı Ayhan Karaman. Heyecanı gurur la takip etmekdeyim Teşekkürler

 46. Yazınızı okudum öncelikle teşekkür ederim. Seo konusuna yeni yeni başlıyorum websiteniz ilgimi çekti. Paylaştığınız kaynakları kullanmayı düşünüyorum :).

 47. Çok değerli Ayhan Hocam,
  Size bir sorum olacak google ince içerik diyip duruyor. Bunları kaldırmak istiyorum ama burada bu ince içerikleri neye göre belirleyeceğiz, ortalama konummu, analystic değerleri mi? Yoksa bütünsel bir bakış açısı mı? Çok gösterim alıp hiç hit alamayan sayfalar zayıf içerik midir?

  1. Selamlar,

   Bütünsel bakmanız lazım. Çok eski ve hiç trafik almayan içerikleri manuel olarak denetleyip karar verebilirsiniz. İçerik arama niyetine uygun mu? Rakiplerle karşılaştırınca eksiklikler var mı? İyileştirilebilir mi?

 48. Seo nedir, seo nasıl yapılır? Gibi aramalarda ilk sırada çıkman ne kadar başarılı olduğunu zaten gösteriyor Ayhan abi. Seo nasıl yapılır ve seo nedir daha net öğrenmiş olduk. Eline emeğine sağlık.

 49. SEO Deyince Ayhan Karaman bir numaradır. Kaliteli içerik ve özelden her sorumuza zaman ayırarak, özenle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bir sektörde lider olmak ve her an bizzat kendisi ile iletişim kurulabiliyor olmak büyük bir nimet.

 50. Dostum senin bu sektöre sağladığın faydayı görmeyenler için yazıyorum. Yayınla bu yorumu lütfen!

  Lütfen pes etme lütfen!!! O kadar güzel anlatıyorsun, o kadar güzel paylaşıyorsun ki ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Lütfen bana ulaş, mail at ve bir şekilde sana nasıl destek olabilirim onu bana söyle.

 51. Merhaba, seninle başladık bu yola doğru adımlar atmaya çalışmam ve eksik web bilgim olmasına rağmen bazı kelimelerde ilk sayfalarda olan sitemden ek gelir elde ediyorum 1 yıldır ortalama teşekkürler takipçinim.

 52. Az önce youtube kanalınızda bir video izledim. Bilginin karşılığı olarakta (biliyorum karşılıksız yaptığınızı) ”seo” aramasında sitenize girip, vakit geçirip bu notu bırakarak size bir nebze destek olmak istedim :)

  Sizi seviyoruz hocam, var olun

 53. Bir başlık altında SEO ancak bu kadar iyi işlenebilirdi. “SEO” kelimesinde google ve harici pek çok arama motorunda bu makaleyi ilk sayfada görebilirsiniz. Kesinlikle SEO Nedir cevabının en iyi örneklerinden biri.

 54. Ayhan Hocam Teşekkürler,
  Güncellenmiş içerik harika olmuş. Ben farklı bir soru sorsam “Merak Edilen Sorular” ın altındaki tabloları nasıl yapıyorsunuz? Bende de jannah tema var alma bulamadım. :)

  1. Çok teşekkürler. İçeriği düzenlerlen Jannah Shortcodes (Kıravat Simgeli İkon) – Toggle Box :) adımlarını izleyerek yapıyorum.

 55. Ayhan Hocam, öncelikle bu güzel bilgiler için size çok teşekkür ediyorum. Sizi youtube da videolar sırasında görmüştüm ve iyi ki de görmüşüm. Harika bir anlatımınız var ve hem bu siteniz için hem de youtube videolarınız için ve youtube videolarınızın neredeyse hepsini hiç sıkılmadan izledim. Gerçekten de bu işi çok iyi yapıyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim. Ayrıca youtube için yeni videolarınızı inşallah çekmeye devam edersiniz. İzlemek için sabırsızlanıyorum. Ve sizden öğrendiğim değerli bilgiler sayesinde sitemi daha iyi üst sıralara çıkartıyorum bu da beni çok mutlu ediyor :)

 56. Ayhan karaman hocamın tüm makale ve videolarını sürekli takip ediyorum. Gerçekten açık anlatım ve doğru bilgiler hazırlıyor. Çok teşekkür ederim hocam. Web sitelerime söylediğiniz şeyleri uyguluyorum.

 57. Ayhan Karhaman idöl olarak dikkate aldığım birisidir paylaşım yaptığı tüm yazıları her defasında tekrar ederek dinliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir