fbpx
SEO

Zayıf İçerik Nedir? Nasıl Bulunur ve Düzeltilir?

Google, müşterilerini yani onu kullanan ziyaretçilerini mutlu etmek onlara iyi deneyim yaşatmak için mücadele eder. Bunu bizim gibi web sitesi sahipleriyle yapar. Kim Google’ın müşterisine iyi bir deneyim yaşatırsa Google onu ödüllendirir. Geçmiş dönemlerde 8-9 yıl önce Google çok da doğru sonuçlar vermiyordu. Sebebi ise algoritmasının çok kolay kandırılabilir olmasıydı. Panda algoritmasıyla birlikte değişen bu durum bizlere şunu öğretti: Google, zayıf içeriği artık istemiyordu.

Anahtar kelimelerle dolu blog yayınları, yinelenen içerik, düşük kaliteli sayfalar, düşük kelime sayısına sahip sayfalar ve yüzeysel içerikler zayıf içeriğin örnekleri arasında yer alırlar.

Zayıf içerik sadece Google’da değil diğer arama motorlarında da problem yaşamınıza neden olabilecek büyük bir sorundur. Dolayısıyla bu sorunu tamamen ortadan kaldırmanız gerekir.

zayıf içerik nedir

Zayıf İçerik Nedir?

Zayıf içerik terimini duyduğunuz zaman muhtemelen çok az kelime içeren sayfaları aklınıza getirirsiniz. Ancak Google ve diğer arama motorları, zayıf içerik sorunlarının ararken daha geniş bir ağ oluştururlar. Genel olarak yukarıda belirtilen diğer düşük kaliteli sayfa türlerini de içerirler.

Anahtar kelimelerle dolu blog yayınları, yinelenen içerik, düşük kaliteli sayfalar, yüzeysel içerikler ve düşük kelime sayısına sahip sayfalar sitenizin başını belaya sokabilecek farklı türde içerikleri oluştururlar. Şimdi bazılarına kısaca bir göz atalım.

Her platformda etiketin spam olduğunu söylemişimdir. Tekrarlıyorum: Etiket spamdır. Biran önce kurtulmanız gerekmektedir. Sebebi ise: Düşük kaliteli içeriğe sahip sayfa sayısını artırmaktadırlar. Trafik alan etiketlerinizi ilgili sayfalara yönlendirdikten sonra tamamen kaldırabilirsiniz.

Klasik Zayıf İçerik

Klasik zayıf içerikler içerisinde çok az içerik bulunan sayfalardır. Sizi zayıf içerik kapsamından çıkaracak gerçek miktarda kelime sayısı yoktur. Açıkçası, blog sayfaları ve hakkında sayfaları gibi bazı sayfaların ürün açıklamaları gibi sayfalardan daha fazla içeriğe sahip olacağı açıktır.

Genel olarak yapmanız gereken temel şey ise sayfalarınızın her birinde kapsamlı bir şekilde sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimeleri kapsamak olmalıdır. Sayfa, kullanıcı için yararlı ve bilgilendirici ise Google için yeterince iyi olabilecektir.

Yüzeysel İçerikler

Diğer tarafından yaklaşık 2.000 kelime ile hiçbir şey anlatmadığınız bir içeriğe sahip olabilirsiniz. Bu tür içerikler yüzeysel içerik tanımına uyarlar. Her ne kadar tüm anahtar kelimeleri ve konuları olabildiğince kapsamlı bir biçimde ele almak isteseniz bile bunu başaramamış olabilirsiniz. Yani kullanıcılar için içerik üretmek yerine arama motorları için içerik üretmiş olabilirsiniz.

Zayıf içeriğin içerisinde yer alan bir anahtar kelime için sıralama elde etmeye çalıştığınızı düşünelim. Ancak içeriğe pek önem vermemiş yani efor sarf etmemiş olun. Örneğin, SEO’nun öneminden söz edecek bir içerikte durmadan aynı şeylerden söz ettiğinizi bir düşünün.

Kelime uzunluğu ne olursa olsun okuyucularınıza herhangi bir değer katmamış olursunuz. Unutmayın, Google içeriklerde uzmanlık, yetki ve güvenilirlik (E.A.T.) arar. Arama sonuçlarında kullanıcılara mümkün olduğunca çok değer katmak ister.

Bir konunun derinlemesine anlaşılmasını sağlamak, faydalı bilgiler sunmak ve okuyucuların sorularını yanıtlamak SEO sıralamanızı yükseltecektir. Kelime kalabalığına yer vermek yerine içerik oluştururken takip etmeniz gereken yol budur.

Google EAT güncellemesi hakkında bilmeniz gereken her şey burada: ayhankaraman.com/google-eat-guncellemesi

Yinelenen İçerik

Oluşturduğunuz içerik hiçbir şekilde internet ortamında yer alan herhangi bir içerikten doğrudan kopyalama yapmamalıdır. Mümkün olduğunca benzersiz bir içeriğe sahip olmak çok önemlidir. Bunu reddederseniz yinelenen içerik problemiyle baş başa kalırsınız.

Bu aynı zamanda birden fazla site işletiyorsanız, birinden yayın ödünç alamayacağınız ve diğerine koyamayacağınız anlamına gelir. En azından herhangi bir kaynak göstermeden veya standartlaştırma yapmadan bunu denememelisiniz.

Bir sayfayı başka bir sayfa ile standartlaştırma yoluna gittiğinizde kaynak içerik sayfasının URL’sini kopya sayfanın meta verilerine yapıştırmış olursunuz. Bu, arama motorlarına bunun yinelenen içerik olduğunu bildiğinizi ve kaynağa atıfta bulunduğunuzu söyler.

Buna rağmen standartlaştırılmış olsalar bile sitenizde çok fazla yinelenen sayfa olması kullanıcılara veya arama motorlarına orijinal görünme konusunda sorun yaşamanıza neden olabilir.

Benzer İçerikler

Sizin için iyi olan bir konuda birden fazla içerik parçası oluşturmanın akıllıca bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda tek dikkat etmeniz gereken durum içerik parçalarını çok benzer yapmamaktır.

Yine benim bulunduğum sektörden gitmek ve örnek vermek gerekirse: Her ay seo araçlarıyla alakalı aşağıda yer alan başlıkları atıp benzer içerikler yayınladığımı hayal eder misiniz? Okuyucularınızın geri gelmesini sağlamak için benzersiz fikirler üretmelisiniz.

“Efsane 10 SEO Aracı” “En İyi 14 SEO Aracı” “En Popüler 12 SEO Aracı”

Çok benzer içerik parçalarını ayırın ve bunları benzersiz içerik olarak öne çıkarmak için birleştirin. Birleştirme şansınız yoksa revize edin. Revize etme şansınız yoksa ilgili içeriği silin. Daha sonra yeni içerikle doldurma şansına sahip olacağınız konu başlıkları arayın.

Anahtar Kelime Doldurma

Bir anahtar kelimeyi mümkün olduğunca çok sayıda kullanmak cazip gelebilir. Ancak bunun bir getirisinin olacağını bilmelisiniz. Google ve diğer arama motorları, anahtar kelimeler içeriğe oranına bakarlar. İçeriğin değerli olup olmadığını anlamak için kontroller gerçekleştirirler.

Arama motorları, bağlam dışı anahtar kelime listelerini veya bir paragrafta doğal olmayan bir biçimde kullanılmış anahtar kelimeleri içeren sayfaları sıralama taraftarı değildirler. Ayrıca ünlü kişileri ve yüksek sıralamaya sahip anahtar kelimeleri içeren metin bloklarını görmek istemezler.

Yazım Hataları

Dil konusunda çok iyi değilseniz yazım hataları konusunda dikkatli olmanız gerekir. Hatta bunun için çeşitli araçları kullanmayı dahi düşünebilirsiniz. Çünkü Google ve diğer arama motorları yazım kurallarına karşı oldukça hassas davranırlar.

Onların bu konuda hassas davranmasına neden olan durum kullanıcıların davranışlardır. Çünkü yazım hataları güvenilirlik açısından size zarar verirler. Yanlış yazılmış kelimeler ve dil bilgisi hatalarıyla dolu bir içerik sayfası içeriğe çok fazla özen gösterilmediğini gösteren birer delil gibidirler.

Zayıf (İnce) İçerik Zararları

Zayıf İçerik Nasıl Tespit Edilir?

Zayıf içeriği tespit etmenin en kolay yollarından birisi içerik denetimi gerçekleştirmektir. Elinizde bulunan içerikleri gözden geçirmeli ve her birini yukarıda yer alan problemlerle ilgili gözden geçirmelisiniz.

Bunu yapmak elbette zaman alıcıdır. Özellikle çok fazla içeriğe sahip olduğunuz zaman çok daha büyük problem yaşamanız olasıdır. Bu nedenle işinizi kolaylaştıracak çeşitli araçlar kullanmayı düşünebilirsiniz.

Screaming Frog

Screaming Frog bir site tarama aracıdır. Dizine eklenen tüm URL’lerinizi tarar ve size birçok farklı bileşen hakkında bir rapor sunar. Zayıf içerik aramanızı başlatmak için kullanabileceğiniz başlık, URL, kelime sayısı, meta veriler ve diğer metriklere sahip olursunuz.

Raporu aldıktan sonra işiniz yine elle kontrol yapmaya kalacaktır. Ancak bu imkansız değildir. Örneğin, zayıf içerik olup olmadıklarını belirlemek için sayfaların kelime sayısına bakabilirsiniz. Yinelenen veya benzer içeriği tanımlamak için başlıkları ve URL’leri karşılaştırabilirsiniz.

Screaming Frog aracının full sürümünü kullanmak ve daha fazla bilgiye sahip olmak için hemen ziyaret et: ayhankaraman.com/screaming

Copyscape

Diğer sitelerde yer alabilecek yinelenen içeriği kontrol etmek biraz daha zordur. Bunun için iyi bir intihal aracı kullanılmalıdır. Copyscape, sayfaları ayrı ayrı kontrol etmenizi sağlayan ücretsiz bir sürüme sahiptir. Premium sürümü ise sitenizi tamamen taramanıza izin verir.

Burada sonuç bulmanız içeriği intihal ettiğiniz anlamına gelmez. Birisi sizinkinden içerik kopyalamış olabilir. İçerik iki farklı yerde olduğundan dolayı bu bir sorun teşkil eder. Ayrıca Google içeriğe ilk kimin sahip olduğunu bilemez. Bu durum sıralamanızı olumsuz etkileyebilecektir.

Microsoft Word

Yazım kuralları konusunda uzman olduğunuzu düşünmüyorsanız Microsoft Word gibi bir metin editörü kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu metin editöründe yazım kurallarını kontrol etme özelliği vardır. Bu açıdan yazılarınızı kontrol etmek için harika bir araçtır.

Yazım hatası yaptığınız zaman Microsoft Word o kelimenin altını çizecektir. Benzer özellik Google Chrome gibi tarayıcıların kendisinde olsa bile özellikle kelimeler bazı ekler aldığında hatalı uyarılar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle Microsoft Word kullanmak daha sağlıklıdır.

Hemingway App

Hemingway App, içeriklerinizin daha iyi görünmesine yardımcı olmak için dilbilgisi, akıcılık ve cümle yapısını vurgulayan ve düzelten bir editörtür. Zayıf içeriklerinizi elden geçirebileceğiniz ve aynı zamanda düzeltirken fazlasıyla yardım alabileceğiniz muhteşem bir araç.

Ayhan KARAMAN Data Studio Raporu

Bir önceki içerikte data studio ile SEO raporu nasıl hazırlanır? konusunda bahsetmiştim. Bu raporun içerisinde yer alan “Trafik Almayan Sayfalar” raporu kısmen de olsa size yardımcı olacaktır. Hemen ayhankaraman.com/seo-raporu bağlantısını ziyaret et, entegrasyonu yap ve kullanmaya başla.

Zayıf İçerik Problemi Nasıl Çözülür?

Tüm kontrolleri eksiksiz bir biçimde tamamladıktan sonra sitenizde zayıf içerik olduğunu tespit ettiyseniz düzeltme aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Şimdi kolları sıvayıp problemin üzerine gitmelisiniz. Tercih edebileceğiniz dört farklı çözüm yöntemi vardır.

Genişletin

İçeriği genişletirken sadece tek yönlü genişletmeyi düşünmemelisiniz. Elbete amacınız düşük kelime sayısına sahip içeriği genişletmek olmalıdır. Ancak yalnızca kelime sayısı uğruna bunu yapmamalısınız. Çünkü değer katmadan genişletme içeriğin yüzeysel olmasına neden olacaktır.

İçeriğinizi yalnızca uzmanlığınızı kanıtlayacak ve kullanıcılar için yararlı bilgiler ekleyecek şekilde güçlendirmeye çalışın. Diğer taraftan, benzer veya aynı amaca hizmet eden iki içeriğiniz varsa ikisini birleştirmeyi düşünebilirsiniz.

SEO Nedir? SEO Ne Demek? SEO’nun Açılımı gibi anahtar kelimeler için ayrı ayrı içerik yazmanıza gerek yok. Bunlar aynı konuda ele alabileceğiniz ayrı başlıklardır. Bundan dolayı içeriklerinizi genişletmenizde fayda var.

Yeniden Yazın

İçeriğiniz yüzeyselse, çok sayıda yazım hatası varsa veya başka bir içeriğe çok benziyorsa yeniden yazma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin yüzeysel içeriği çok daha geniş kapsamlı hale gelecek şekilde gözden geçirip tüm detayları ele alacak şekilde gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Kötü yazılmış parçalar için yazım hatalarını kontrol etmeniz gerekir. Yalnızca hızlı bir kopya düzenlemesi yapmanız gerekebilir. Diğer taraftan okunabilirlik için tüm bölümleri yeniden yazmak durumunda kalabilirsiniz.

Çok benzer iki içeriğe sahipseniz birini yeniden yazmayı düşünebilirsiniz. Sevgililer Günü örneğimize geri dönelim. Sevgililer Günü hediyeleriyle ilgili iki içeriğiniz varsa bunlardan birini yeniden yazmak isteyebilirsiniz. Örneğin birini erkeklere özel, diğerini kadınlara özel hale getirebilirsiniz.

Bir parçayı yeniden yazdığınız zaman sayfadaki metni değiştirmek yeterli olmayacaktır. Meta verileri, görüntüleri ve başlığı değiştirmek arama motorlarına iki parçanın aynı konunun farklı açıklarını kapsadığını gösterecektir.

Ayrıca iki içerikten birini yeniden yazdığınız zaman diğerine link vermeyi ihmal etmeyin. Böylece sitenizin dahili link yapısını geliştirmiş olursunuz. Ama aynı zamanda kullanıcılara ilgilenebilecekleri yeni bir içerik sunarsınız.

Değiştirin

Bazı içeriklerin aşırı yüzeysel veya aşırı kötü yazılmış olması muhtemeldir. Bunun gibi durumlarda o içerikleri yeni bir içerik parçasıyla değiştirmek çok daha iyi bir fikir olacaktır. Bunun birkaç farklı avantajının olduğunu bilmeniz gerekir.

Öncelikle makalenin tonu ve mesajı üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Ayrıca ilgili konuda kullanılan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanacak şekilde içeriğinizi değiştirmeniz söz konusu olabilecektir.

Mümkün olan en iyi parçayı üretmek için bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Bir içeriği değiştirirken yönlendirme yapmayı ihmal etmemelisiniz. 404 hatası verebilecek olan sayfayı 301 yönlendirmesi yaparak yeni sayfaya yönlendirin.

Kaldırın

Bir içerik parçası gerçekten çok kötü durumdaysa ve herhangi bir trafik almıyorsa onu sitenizden kaldırmayı düşünün. Kaldırma işlemini yaptıktan sonra ilgili sayfayı sitenizde yer alan kullanışlı bir açılış sayfasına veya içerik sayfasına yönlendirmeyi unutmayın.

Aynı sitede yinelenen içerik parçaları varsa bunlardan birini de kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için Google Analytics verilerinizi gözden geçirin. İki parçadan hangisinin sizin için daha az trafik çektiğine göz atın. Az trafik çeken sayfayı kaldırın ve bir başka sayfaya yönlendirin.

Hemen hemen aynı olan iki içerik parçasına sahip olmanız durumunda ikisini birleştirmeyi düşünün. Birini diğerinde alt bölüm olarak kullanın ve diğer içeriği silin. Yine kaldırılan URL’yi koruduğunuz URL’ye yönlendirmeyi unutmayın.

30 gün ya da 60 günlük değerlendirmede trafik almayan sayfalarınız varsa onları mutlaka gözden geçirmelisiniz. Bu denetlemeyi yapabileceğiniz bir içeriğim bulunmaktadır. Hemen ayhankaraman.com/seo-raporu içeriğini ziyaret et kendi raporunu oluştur ve trafik almayan sayfalarını tespit et.

Zayıf İçerik Örnekleri ve Çözümleri

Çok fazla zayıf içeriğe sahip olmanın cezaları şiddetli olsa da, her zayıf içerik performansı olumsuz etkiler diye bir kural da yok.

Arama Sonuç Sayfaları

Web sitenizde bir arama işlevi varsa, sonuç sayfaları çok az orijinal içerik sunacak veya hiç sunmayacaktır. Bir arama sonuçları sayfasının amacı, sitenizdeki diğer sayfaların snippet’lerini göstermek ve kullanıcıların en alakalı seçeneği belirlemelerine yardımcı olmaktır.

Çözüm: Bu sayfaları SEO eklentiniz sayesinde arama motorlarından engelleyebilirsiniz. Özel bir yazılım geliştirdiyseniz yazılım geliştiricinizden bu sayfaların indekslenmemesi için gerekli çalışmaları yapmasını isteyebilirsiniz.

Fotoğraf / Video Galeriler

Web sitenizde bir fotoğraf veya video galerisi olması kesinlikle mantıklıdır.

Özellikle sık karşılaştığım SEO problemlerinin başında gelen bir konudur. Geçmiş dönemlerde bu yöntemi kullanan web siteleri çok iyi konumlara gelse de günümüzde zayıf içerikten dolayı ceza alabiliyorlar. Burada önemli olan kullanıcı deneyimini iyileştirmek olmalıdır. Kullanıcıya aradığı görseli ya da videoyu ulaşması için zorluk yaşatıyorsanız geçmiş olsun.

Çözüm: Bu gerçekten galerinizi nasıl yapılandırdığınıza bağlıdır. Video galeriniz tek bir sayfa içerisinde olmalı ve kullanıcı aradığına o sayfa içerisinde ulaşmalı. Video içinde bir kategori yapıp videolarınızın tamamını o kategori içerisinde konumlandırabilirsiniz. Örn: ayhankaraman.com/video bağlantısı.

Video ve ortam dosyalarının oluşturduğu düşük kaliteli içeriğe sahip sayfaları indeksletmeyin.

Alışveriş Sepeti Sayfaları

Alışveriş sepeti sayfaları, kullanıcılara değerli içerik sağlamak için oluşturulmuş sayfalar değildir. Kullanıcıların siparişleri yönetmesine ve satın alma işlemlerini tamamlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış sayfalardır.

Çözüm: Bu sayfaların indekslenmesine engel olmalısınız. noindex etiketi çözüm olacaktır. :)

Yinelenen sayfalar

Yinelenen sayfalar bir web sitesini yönetmenin en doğal parçasıdır. HTTP’den HTTPS’ye geçmek, çok dilli sayfalar oluşturmak, etiketler, yinelemelere neden olacaktır.

Teknik olarak, yinelenen içerik zayıf içerikle aynı şey değildir, ancak ikisi belirli durumlarda çakışır.

Çözüm: Sıralamak istediğiniz sayfa sürümünü standart etiketlerle işaretleyin, kullanıcıları farklı bir URL’ye gönderiyorsanız 301 yönlendirmeleri kullanın. Diller için hreflang etiketleri ekleyin.

Neyse ki, bu sayfaları arama cezalarından korumak nispeten basittir. 301 yönlendirmeleri ve doğru standart URL’leri kullanmak size ciddi katkı sağlayacaktır.

Önemli Bilgi

İçerik üretmeden önce mutlaka izlemeniz gereken bir video var. Aşağıda paylaştığım videoyu izlemeden içerik üretmeyin ya da içeriklerinizi revize etmeyin.

Sonuç

Zayıf içerik çözülmesi zor bir sorun olabilir. Çünkü çok farklı türde içerik sorunlarını kapsar. Site denetiminiz ve bu sorunu çözme planınız, tüm olası sorunları gözden geçireceğiniz şekilde çok adımlı bir süreçten oluşmalıdır. Sitenizin tüm yanlarını ele almak için kapsamlı bir şekilde çalışın.

Burada yer alan önerilerin tümü ziyaretçilerine değer katan bir site olmak için gösterdiğiniz çabayı yansıtacaktır. Google bunun farkında olacaktır. Düşük kaliteli içeriği ortadan kaldırıp daha kaliteli içerikleri kullanıma sunduğunuz zaman sıralamanız doğal olarak yükselişe geçecektir.

Müjde! İşte ihtiyacın olan kontrol listesi :) Hemen drive.google.com/icerik-kontrol-listesi bağlantısını ziyaret et, kullanmaya başla.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

49 Yorum

  1. Sitede o kategoride yeteri kadar benzer (ilgili) içeriğin olmamasi yeni yazilacak iceriginizin yeteri kadar beslenmemesine ve dolayısıyla da istenilen siralamayi alamamasina neden olabilir. Ve size yeni iceriginizin zayif oldugunu dusundurebilir. Bence icerigi hazırlarken bu yazi kategorimiz ile uyumlu mu? Sitede bu konu ile ilgili yazılar var mi varsa bunlar ic linkleme yapmak icin uygun mu? Bu yazidan sonra ilgili diger yazi basliklari var mi yine bunlar arasinda ic linkleme yaparsam ziyaretciler tiklar mi gibi sorulari kendimize sorarak icerik uretmek yazilarimizi daha kaliteli ve guclu yapar.

 1. Sonda vermiş olduğunuz içerik kontrol listesi için çoğu sözde seo cu tonlarca para isterken siz, bilginin paylaşımının paradan daha değerli olduğunu ders niteliğinde vermişsiniz. Elinize sağlık. Umarım istediğiniz yerlere emin ve güvenilir adımlar ile uğraşırsınız. Sevgiler

 2. Zayıf İçerikle İlgili Ne Yapacağız?
  Bence;
  Ya içerik güncellenip trafik getirecek hale getirilmeli,
  Ya da trafik getiremeyecek durumda ise tamamen silinerek içerik URL si benzer bir içeriğe yönlendirilmeli.

 3. Her içeriğimizi kaliteli şekilde oluşturursak zayıf içerik sorununu yaşamayız. Kısaca işimizi severek yaparsak bu sorunu yaşamayız.

 4. Muhteşem bir içerik müşteriye en doğru bilgiyi veren sayfa ödülleniyor. Çapa bağlantı kullanmak artık iyi değil anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilecek çok faydalı muhteşem bir içerik hemen revizelere başlayın.

 5. Sıfırdan oluşturulacak olan içeriklerde bu kriterleri bilerek zayıf içerik oluşturmak zor iş :) Ama güncellenecek olan içeriklerin tespiti noktasında rapordaki önerileriniz çok değerli. Şayet varolan içerikler bu kriterlere dikkat edilerek güncellenirse konum olarak da çok başarılı bir yere gelebilir. Sanırım silmekten iyidir :)
  Okumak için harcanılan 10 dakikaya fazlası ile değdi. Çok teşekkürler.

 6. Yine kaliteli bir içerik ve yine Ayhan Karaman farkı. SEO sektöründe gerçekten bilgi ve tecrübesini paylaşan tek kişi olduğuna inanıyorum. Başarılar Ayhan bey.

 7. Ayhan hocam bana göre makale yazarken zayıf içeriğe düşmemek için ilk olarak kendimiz okuyacakmışız gibi yazmalıyız ne lafı anahtar kelime ile dolandırmak gerekir nede eksik bilgi vermek gerekir makalede giriş , gelişme ve sonuç kısımlarına dikkat ederken okuyucuyu harekete geçirecek , merak uyandıracak şekilde yazılmalı : Bu makalede bir ödül var, sana bir sürprizim var tarzında ayrıca makalemiz güncel olmalı ki düşük değerli bir makale olmasın. Ne yaparsak gönülden yapmalı kuralına göre oynarsak seo her zaman bize gol ü 90 a attırır :)

 8. Şahsen ben sizin önerdiğiniz program ile zayıf içerikleri belirleyip, o sektördeki ilk makalele bakarak değişiklikler yaptım. Bir kaç tanesinde baya yükseliş oldu. Ama zaman istiyor.

 9. Gerekli teknik detaylandırmaları çok güzel yapmışız. Aslında her zaman sizin söylediğiniz gibi “Biz zayıf olmadığına inanıyor muyuz?”
  Niyetimiz Google olup, bu yönde işleme başlayınca içeriğin kalitesinde mutlaka bir değişim oluyor. Sığdırmaya çalıştığımız belirleyici kalıpları yerine getireyim derken, olay asıl amacından sapıyor ve sürükleyiciliğini yitiriyor, insanlar sıkılıyor ve okumadan kapatıyor.
  O nedenle kendimiz tamamen okuyalım, kendimiz inanalım, Tamam işte oldu! diyebilelim. Google gerisini zaten yapıyor ve kaliteyi mutlaka ödüllendiriyor.

 10. Öncelikle ellerine sağlık hocam. Bence ilk önce zayıf içerik oluşturma hatasına düşmememiz gerekiyor. Bunu dikkate almalıyız. am diyelim ki bu hatayı yaptık. Düzeltebilmek için ilk önce güzel bir analiz yapıp kurtarmaya çalışmalıyız ama olacak gibi değilse o kaliteyi yakalayamıyorsak, tamamen değiştirmeliyiz ve buna yoğunlaşarak sosyal medyadan trafik çekmeliyiz. Bu içeriği kısa sürede hızlı hit gelmesi google dikkatini çekecektir ve eğer kullanıcı dostu ise ki öyle olmalı, google da bizi ödüllendirir. Saygılarımla :)

 11. Zayıf içerik her zaman sorun olmuştur benim için. Ama sürekli kontrol ediyorum. Düzenlemeler yapıyorum eğer hala ziyaretçi almıyorsa uygun şekilde yönlendirmemi yapıp kaldırıyorum. Güzel bir yazı yine teşekküler

 12. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır Dolayısıyla zayıf içeriği insanlara faydalı olacak şekilde güncellememiz yeterli olacaktır

 13. Öncelikle şahsım adına bir teşekkür etmek isterim. Gerçekten hap niteliğinde bilgiler bunlar.

  Güncellenmesi gereken içeriklerde bu yazıdaki önerilere ek olarak şöyle bir şey de yapılabilir:

  – İçeriğinizi zaten nitelikli biçimde hazırladığınızı varsayıyorum.
  – Yazınızın hedef kitlesini genişletmek ve potansiyel aramalara cevap verebilmek için yazınızı genişletin.
  Örnek: En Popüler 10 Klavye başlıklı bir yazımız olsun. Bu yazıda kullanıcılar tarafından en sevilen 10 klavyeyi detaylı ve medya ögeleri de içerecek şekilde yazdığınızı düşünelim.

  Bu aşamadan sonra mevcut içeriği güncellemek için alt dallara ayırabilirsiniz. Şunun gibi başlıklarla mevcut yazınızı daha geniş bir kitleye ulaştırmak elinizde:

  * İçerik yazarları için en iyi 10 klavye
  * Oyuncular için en iyi 10 klavye
  * Klavye seçiminde dikkat edilmesi gereken 10 nokta
  * En sessiz 10 klavye

  Başlıkları ve içerik genişletmeyi bu şekilde yapmak size ek ziyaretçi ve arama motoru başarısı da getirecektir.

 14. İçerikte yazanlara ek olarak gerçekten konu ile ilgili uzman olarak nitelendirlen aynı zamanda popüler birisi ile ilgili röportaj yapardım. Ve bu röportajı içeriğin içerisine eklerdim. İçeriği revize ederken süslü cümleleri düzeltir daha da sade bir hale getirirdim. Okuyan herkesin anlamasını sağlar, doyum noktasına daha kısa sürede ulaşmasını hedeflerdim. Doğal olan her şeyi yapardım. Google bu durumda olsa ne yapardı diye düşünürdüm. Her ne kadar makina öğrenimi ile büyüyor olsa bile içeriklerde aramış olduğu doğallık.

 15. Bence zayıf içeriklerden kurtulmak için tek yapmamız gereken şey mevcut zayıf içeriği kitleye gerçekten aradığını istediğini veren bir makaleye dönüştürmek. Potansiyel kitleler ilgisini çeken bir yazı görünce o yazı okurlar ve sitemizde ki hemen çıkma oranını düşüren bir durum bu. Google bu değişimi fark eder etmez zayıf içerik olmadığını anlayacaktır bence.

 16. Zayıf içeriklerimi kaldırmaya cesaret ettiğimde başta korkmuştum ama sitelerim için en başarılı çalışmam kesinlikle bu olmuştu. 2. Sırada ise screaming frog ile önerilerinizi uygulamak oldu. Bugün uygulama yaptığım tüm siteler keskin zıplamalar yapmasa da tüm önem verdiğim kelimelerde yavaş ama düzenli olarak yükseliyor. Sayfalar ve yazılarda kendim beğenmediklerimi tamamen kaldırdım. Ama bu kaldırma işlemini görsellerin ek sayfaları için önermem. Onu daha uzun sürede ve inceleyerek yapmanızı öneririm. Çünkü ummadığınız görsel siteye çok fazla trafik çekebilir.

  Sonuç olarak kendiniz okumayı istemeyeceğiniz sayfaları acımadan silin. Korkmaya gerek yok. Ama görselleri silmeden iki kat fazla araştırın. Görsel aramalar pek konuşulmasa da çok önemli.

 17. Hocam elinize sağlık. SEO’ya ülkemizde can veren kişi olarak tanımlanıyorsunuz bizim tayfamızda…
  Zayıf içerik ile alakalı bende bir ekleme yaşmak isterim günümüzde sosyalliğin bilginin konuşulmasının birinci yeri sosyal medya olduğuna göre burada içeriğiniz konuşulmuyor ve bunu başaramıyorsanız o içerik yazan kişi tarafından istediği kadar güçlü görünsün konuşulmasını sağlamadıkça zayıftır gibi bir durum söz konusu bence, elinize sağlık iyi çalışmalar

 18. Zayıf içerik demek kullanıcıya istediğini verememektir. Bu yüzden bence zayıf içerikler güncellenerek kullanıcıya aradığı şeyi vermeliyiz.

 19. Zayıf içeriği zenginleştirerek ona kilo aldırmak gerek, yoksa bu zayıf haliyle Google ın gözüne görünmeyecek :)

 20. “İçerik Kraldır” sözünden yola çıkarak web sitemizde oluşturduğumuz içerikler, daima ziyaretçilere fayda sağlayabilecek konu hakkında detaylı bilgi edinebilecekleri kaliteye sahip olması gerekir. Metinlerimizi başka web sitelerinden kopyalamak yerine kendi sözlerimizle, dil bilgisi kurallarına uygun, kolay anlaşılır bir şekilde yazmalıyız. İçeriklerimizi arama motorları için değil ziyaretçilerimiz için oluşturmalıyız. Bu mantıkla ilerlediğimiz sürece Google bizi ödüllendirecektir.

 21. Yine bir solukta okudum. Halen daha bilgisayarımın ekranı açık ve sizin içeriğinizi kapatmadım. Tüm detayları öğrenip uygulamaya devam. Online Eğitime kendimi hazırlıyorum hocam… ;)

 22. Öncelikle sıralamayi kontrol ederim. Uzun suredir yükseliş yerine düşüşe geçmişse operasyon zamani gelmiştir. Hemen main keyword ile google da arama yapar, 1. sırada bulunan url için ahrefte site explorer testine sokarim. Benim makalemde olmayan keywordlerle makalemi hem genişletir hem daha yararli hale getiririm.

 23. Oncelikle zayıf içerik konusunda bu denli detaylı bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim.
  Kendi sitemde içeriği zayıf görüyorsam öncelikle konu ile alakalı aramalarda ilk sıralarda olan yurtiçi ve yurtdışı içerikleri analiz ederim.
  Yazımda eksik başlık ve kelimeleri çıkarırım. Konu ile alakalı yeni video ve fotoğraflarla içeriği zenginleştiririm ve akademik makaleler var ise o makalelere link çıkışı yaparım.
  Eksik ise içeriğimi FAQ Schema ile zenginleştirip. Kullanıcıları en çok sorduğu soruları cevaplandırırım.
  Başlık sorunlu ise daha çekici bir hale getirip URL’de düzenlemeler ve gerekli yönlendirmeleri yaparım.
  Son olarak içeriğim eski tarihli ise yayınlanma tarihini de güncellerim ve zayıf içeriğimi daha güçlü bir hâle getiririm.

 24. Yazılarını severek takip ediyorum. Gene muhteşem bir yazı olmuş. Verdiğin örnekleri karşılaştırma yaptım ve hatalarımı buldum. Teşekkürler ayhan.

 25. İnsan bazen okumaktan sıkılır başlıklara göz atıp çıkarlar. ben bu içerikte bunu yapamadım :) Emeğinize sağlık Ayhan Hocam

 26. Bu başlığın içeriğinin bu kadar kaliteli olmasi; teşekkürler. Bence bunun üzerine sadece kullanıcı deneyimlerini not etmek ve yeni içerik konuları için sürekli denemek yeterli.

 27. Ben zayıf içeriği keşfetmek için Google Console kullanıyorum.
  En az hit alan içeriklerime bakıyorum.
  Bunların genelde zayıf içerikler olduğunu görüyor ve sayfaya gelen arama kelimelerini de mümkün oldukça kullanarak içeriğimi genişletiyorum.

 28. Uzun içerik yazmak yetmiyormuş demek ki :)
  Verdiğiniz tavsiyeleri dikkate alıp, yazım tarzımı ona göre değiştirmeye başladım. Çoğu makalem sayfalarımın üstünde Google’de. Sayfaları yukarı çıkartmak için link veriyorum şuan. Farklı öneriler varsa sitede incelemeye çalışacağım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

 29. Ayhan Karaman Hocam yine beklediğimiz kalitede içerik ürettiğiniz için teşekkürler…
  Bir öneri eklemesi yapayım müsaadenizle:
  Özellikle daha önce yayınlanmış ve trafik alan zayıf içeriklerin iyileştirmesi yapılırken, ziyaretçiler için yararlı bilgiler edinmeleri hedeflenmelidir. Konuyla ilgili yabancı kaynaklardaki içerikler profesyonelce tercüme edilip imlâ kurallarına uygun biçimde düzenlenebilir. Böylece, ilgili hedef kitlemizin beklediği bilgi odaklı kullanıcı deneyimi sağlanmış olur.
  Saygılarımızla…

 30. Kaliteli bir kullanıcı deneyimi yapmak için belirlenen konu hakkında çok iyi bir bilgi sahibi olunmalı ve makale Google da yükselmek için yazılmamalı

 31. Kullanıcılar siteden çıktığında başka sitelere girmemesini sağlamak bence, ayrıca paylaşım için teşekkürler

 32. R10’un medarı iftiharı sayın Ayhan Karaman, her zaman bir çok insana yardımcı olmaya çalışıyor gerçekten taktire şayan.
  Dikkat etmediğim bir çok şeyi şimdi burada tekrar okuyunca aklıma dank etti. Çok teşekkürler. Çalışma hayatınızda da başarılar diliyorum.

 33. SEO’nun özünün ne olduğunu unutmamak gerekiyor. Bizler Google’ın hizmet verdiği kişileriz ve Google ilk olarak bizim mutluluğumuzu düşünür.
  Zayıf içerik konusuna gelirsek zayıf içeriği tespit etmek çok zor değil. İçeriği okuyun ve kendinize şunu sorun ” Ben google arama sonucunda bulduğum bu sonuca tıklasaydım mutlu olur muydum?”. SEO nedir yazdığımda karşıma çıkan sayfada blog sahibi sadece kendi reklamını yapıyorsa boşu boşuna zaman kaybettirdi derim ve mutsuz olurum. Kötü bir dil kullanıp okumamı zorlaştırdıysa, her cümleye anlamsızca anahtar kelime yerleştirip anlatım bozukluğuna sebep olduysa “bu ne be kardeşim ne anlatıyorsun” derim ve mutsuz olurum.

  Fakat Google’da aratmış olduğum sorunun cevabını bana verdiyse, düzgün başlıklar kullanıp okumamı kolaylaştırdıysa, önemli yerleri boltlayıp yazdıysa, konu ile alakalı ve benim görmekten memnun olacağım başka bir içerik önerisinde bulunursa ben mutlu olurum. Ben mutlu olursam Google’da mutlu olur.
  Unutmayın Google’ı memnun etmek istiyorsanız kullanıcıları memnun edin zaten Google’da bizden bunu istemekte.

 34. Aslında tüm mesele içerik. Eğer içerik sağlam olursa, bir kullanıcı diğer kullanıcıyı getirir esnaf mantığı gibi. Bu da yükselmek için büyük bir artı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba