fbpx
SEO

SEO Stratejisi: Optimizasyondan Önce Araştırma Yapılmalı

İşletmeden işletmeye veya işletmeden müşteriye şeklinde hizmet veren bir marka olabilirsiniz, arama motoru optimizasyonu yeni trafikler elde etmek için her zaman önceliğiniz olmak zorundadır.

Birçok farklı yazıda ve hatta rehberde doğru taktiklerin size trafik kazandıracağını söyleyen sayısız fikirle karşılaşabilirsiniz. Bunu akılda tutmak önemlidir ama sadece bununla yetinmek akıllıca değildir. Optimizasyon sürecini başlatmadan önce mutlaka araştırma yapmalısınız ve bu yazıda nasıl araştırma yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Hedef Kitleyi Anlamak

hedef-kitleAtmanız gereken ilk adım hedef kitleyi anlamaktır. Eğer işletmeniz kendisine özgü bir karakter oluşturmamış ise bunu gerçekleştirmeye kısa sürede başlamalısınız. Karakterler iletişim için ihtiyaç duyulan profili oluştururlar. Davranışlar, amaçlar, istekler, ihtiyaçlar ve beklentiler gibi unsurlar bir kitlenin karar alma sürecinde epey etkili olmaktadır.

Etkili karakterler birincil ve ikincil şeklinde veriler sunarlar. Bu verileri kullanarak belirli bir kişiliğe nasıl hitap edebileceğinizi daha iyi öğrenebilir ve bağlamsal olarak bu kişiliklere uygun yaklaşımlar sergileyebilirsiniz.

SEO Değerlendirmesi

Hedef kitlenizi tanımladıktan sonra atacağınız bir sonraki adım bir SEO değerlendirmesi gerçekleştirmektir. Bu süreçte trafik çekmeye çalıştığınız siteyi daha yakından tanımış olacaksınız. Sitenizin taranmasını engelleyen teknik sorunlar mı var? İçerikleriniz doğru bir biçimde yapılandırılmış değil mi? Arama motorları ve aynı zamanda kullanıcılar dahil olmak üzere içeriği ulaştırmada problem mi yaşıyorsunuz? Siteniz mobil dostu mu?

Sitenizin mobil dostu olması Google tarafından uygulanacak olan yeniliklere uyum sağlamak için son derece önemlidir. Mobil dizine eklenme konusunda önceliğe sahip olduğunda masaüstü dizinlerin yenilenme süresi çok daha uzun olacak.

SEO değerlendirme çalışmalarından daha fazla verim almak istiyorsanız Google Analytics ve Google Arama Konsolu hesaplarınızın olduğundan emin olmalısınız.

İçerik Değerlendirmesi

Bir sonraki adım içerik değerlendirmesinden oluşmaktadır. Artık hedef kitleyi nelerin çektiğini ve onların ihtiyaçlarını biliyorsunuz. SEO bakış açısıyla nelerin işe yaradığını da öğrenmiş olmalısınız. Oluşturacağınız içerikle hedef kitlenin karakterine dokunabilmeli ve onları karar alma veya satış sürecine doğru çekebilmelisiniz.

İçerik oluştururken bu ihtiyaçların karşılanmasını değil özellikle boşlukları ve eksiklikleri tamamlayacak çalışmaları gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

Oluşturduğunuz içerik sitenizin hedef kitleye açılış yönü olacaktır. Bu nedenle markanızı güçlendirme yolculuğunda çalışmalarınızı doğru yapabilmelisiniz. İçerik değerlendirme çalışmalarında içerik temalarının gözden geçirilmesi bu açıdan kritik öneme sahiptir.

Bir içeriği iki parçaya ayırmak mı yoksa tek parça olarak mı yayınlamak daha iyidir? İçerik ve anahtar kelime teması için arama yapan kişilerin nelere odaklandığını en iyi şekilde ortaya koymalı ve bu noktalara odaklanmalısınız.

Rakip Analizi

Son olarak rekabet analizi yapmalı ve bu analiz çalışmasıyla beklentilerinizi belirlemelisiniz. Rakiplerinizin pazarlama kanallarındaki durumları nedir? Rakiplerinizin müşteriyle ilişkileri gerçekten bozulmayacak derecede sağlam mı? Rakibinizle mücadele edebilmek için güçlü içerikler oluşturup alanınızda uzman olabilecek misiniz? Otorite sahibi ve güvenilir içerik söz konusu olduğunda sıralama yapabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Buradaki temel fikir rakiplerinizi sadece dikizlemekten ibaret değildir. Kendinizi başarıya götürecek yolları keşfetmeli ve aynı zamanda sitenize hedeflediğiniz kitleyi çekebilecek yeni yollarla tanışmalısınız. Bu sürecin içerisindeki en önemli nokta ise standart rekabetin ötesini görebilmektir. Eğer rakibiniz yüksek önceliğe sahip sorgularda ön plandaysa bunu önemsemeniz gerekir. Ön planda olan yüksek önceliğe sahip sorgular rakip olarak görmediğiniz kişilerden oluşuyor olsa bile bunları detaylıca incelemelisiniz.

Sonuç

Burada yer alan adımları takip ederek müşterilerinizi, içeriğinizi ve bulunduğunuz rekabet ortamını daha iyi tanıyabilirsiniz. Böylece daha çeşitli çalışma prensipleri belirleyebilir ve hatta daha spesifik SEO taktiklerinin üzerinde durabilirsiniz.

Bu alanların herhangi birinde elde edilecek bilgi bir diğerini bir şekilde etkileyecektir. Rakip analizi gerçekleştirirken elde ettiğiniz veriler yeni bir içerik fikrinin oluşmasını sağlayabilir. SEO stratejinizi uygulamaya koymadan önce araştırma yapmanız başarılı olmak için şansınızı yükseltecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba