fbpx
Google Algoritmaları

Google EAT Güncellemesi: Bilmeniz Gereken Her Şey

Google EAT algoritma güncellemesi, Google’ın siteleri sıralama şeklindeki büyük değişikliklerin geniş bir parçası olmuştur. Google, gün içerisinde küçük değişiklikler gerçekleştirebilir. Buna küçük güncellemeler de diyebiliriz. Ancak bu durum büyük ve köklü değişiklik olduğunda site sahiplerini olumlu ya da olumsuz şaşırtacak süreçler yaşanabilir.

EAT güncellemesi diğer güncellemeler kadar ses getirmese de bilmeniz gereken bazı önemli sonuçlarla ortaya çıkmıştır. Aşağıda, Google EAT algoritma güncellemesinin ne olduğunu size anlatacak bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda bu algoritmanın arama üzerindeki etkilerini öğrenmek ve web sitenizin iyi performans göstermeye devam etmesini sağlamak için neler yapacağınızı öğrenebileceksiniz.

Bu içeriği 20 Mayıs 2019 Tarihinde hazırlamıştım. Bugün yani 06 Mayıs 2020 Tarihinde ise güncelledim :) Yani aradan bir yıl geçti ve Google yine bu güncellemeyi önemseyen değişikliklerle karşımıza çıktı.

Google EAT Güncellemesi

Google EAT Algoritma Güncellemesi Tam Olarak Nedir?

Her şeyden önce bu güncellemenin çok yeni bir şey olmadığını bilmelisiniz. Güncelleme 2018 yılının Ağustos aylarından bu yana etkin durumdadır. O zamanlar birçok SEO uzmanı arama sıralamalarındaki dalgalanmaları fark etmişti. Buna ek olarak, Google kendisinden beklenmeyecek bir şekilde güncelleme konusunda insanlara bilgi vermişti. Ardından ise aşağıdaki gelişmeler yaşanmıştır.

YMYL Sayfalarının Sıralamasını Değiştirdi

YMYL terimini daha önce hiç duymamış durumdaysanız sıkıntı etmemelisiniz. Bu terimin açılımı “your money or your life” şeklindedir. Google bu terimi mutluluk, sağlık, ekonomik ve güvenlik yönünden kullanıcıları potansiyel olarak etkileyebilecek sayfalar için kullanmaktadır.

2018 yılının Ağustos ayında gelen bu güncelleme bu kategoriye giren siteleri ve sayfaları etkiledi. Bazılarının arama trafiğinde çok ciddi değişiklikler yaşandı.

Etkilenen siteler düşünüldüğünde sitelerin bir kısmı birkaç gün içinde ziyaretçilerin yarısını kaybetmiştir. Genellikle en çok etkilenen siteler sağlık, fitness, beslenme ve tıbbi alandaki siteler olmuştur. Bu nedenle birçok insan bu algoritma güncellemesine “Google Medic” adını vermiştir. Ancak, e-ticaret ve işletme gibi diğer sektörlerdeki sitelerde de büyük değişiklikler söz konusu olmuştur.

EAT Güncellemesi Yetkinlik

Uzmanlık, Yetkinlik ve Güven İşaretlerine Odaklanıyor

Bu güncellemenin en sinir bozucu tarafı neyle ilgili olduğunun tam olarak belli olmamasıdır. Google’ın bu konuda hiçbir açıklama yapmaması işin içinden çıkılmasını zorlaştırmaktadır. Kaybedilen sıralamalarla ilgili neler yapılacağı hakkındaki sorular nispeten cevapsız kalmıştır.

Ancak, SEO topluluğunun çabaları hedefin E-A-T işaretleri olduğunu ortaya çıkartmıştır. E-A-T (“expertise, authoritativeness, trust”) uzmanlık, yetkinlik ve güven anlamına gelmektedir. E-A-T, güncellemeden kısa bir süre önce insanların duymaya başladığı bir terim olmuştur.

 • Uzmanlık: Site sahibinin veya içerik yazarının konuştukları konuda ne kadar bilgili olduğudur. Bu, özellikle yukarıda belirtilen YMYL siteleri için önemlidir. Dedikodu siteleri veya benzerleri için çok fazla geçerli değildir.
 • Yetkinlik: İçeriği yayınlayan sitenin güvenirliğiyle ilgilidir. Bu, tüm referansları, dış değerlendirmeleri ve deneyim görüşlerini içermektedir.
 • Güvenilirlik: Söz konusu sitenin ne kadar güvenilir olduğunu inceler. Genel site kalitesi ve özellikle site güvenliği gibi faktörler anlamına gelmektedir.

Kısacası, Google E-A-T yönergeleri, kullanıcıların size güvenip güvenemeyeceklerini değerlendirmekle ilgilidir. Onları arama algoritmasında daha güçlü hale getirmenin amacı her zaman olduğu gibi arama yapanlara sorguları için mümkün olan en iyi sonuçları sağlamaktır. Ancak, siteniz için bunun anlamı tam olarak nedir? Bunu iyi düşünmelisiniz.

EAT Güncellemesi Nedir

Google E-A-T Yönergeleri Nasıl Uygulanır?

Bu noktaya kadar aklınıza takılan en önemli soru hiç şüphesiz E-A-T yönergeleri ile ilgili olmuştur. E-A-T algoritma güncellemesi sonrasında siteniz trafikte sıkıntı çekiyorsa onu nasıl iyileştirebileceğinizi bilmek istiyor olabilirsiniz. Bu yazının geri kalanı tamamen bununla ilgili olacaktır.

1. Değerlendirme Yapın

SEO, arama motorlarını size trafik göndermek için kandırmakla alakalı bir konu değildir. Bunun yerine, bu gibi güncellemelerin hedefinde kullanıcılara daha iyi bir arama deneyimi sunmak olduğunu anlamanız gerekir. Sonuç olarak, Google kullanıcılarına en alakalı ve kaliteli sonuçları sunmak istemektedir. Hedefleriniz bu amaçla aynı olmalıdır.

Bunu başarmak için ilk göreviniz ne yaptığınıza bakmaktır. Zaten harika bir siteniz varsa ve ürün veya hizmetleri sunmak için her şeye sahipseniz zaten organik linklere, incelemelere, pozitif yorumlara ve arama motorları tarafından değerlendirilen diğer birçok şeye sahip olabileceksiniz. Öte yandan, durum böyle değilse ve çok sayıda kullanıcı, müşteri ve ziyaretçi çekmek için çalışmaları yarıda bırakırsanız arama motoru sonuç sayfasında iyi performans gösterme şansınız olmayacaktır.

Bu nedenle, ilk hedefiniz kendi sitenizi incelemek olmalıdır. Herhangi bir şeyin kabataslak yapılmadığını ve spam olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu tür durumlarla karşı karşıyaysanız ilgilenmeniz gereken ilk şey bu olacaktır.

2. Hakkında Sayfanızı Optimize Edin

Google yönergelerinin en can alıcı noktası sitenizden kimin sorumlu olduğunu açıkça belirtmekle ilgilidir. Bu aynı zamanda kullanıcılar için önemli bir şeydir. Size güvenmelerini sağlamak için onlara sitenin arkasında kimlerin olduğunu göstermelisiniz.

Bunu başarmanın en temel yollarından biri bir hakkında sayfası oluşturmaktır. Bununla birlikte, E-A-T dünyasında iyi bir yer edinmek için bu sayfayı en iyi şekilde optimize etmeniz gerekmektedir. Bu sayede uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik konusunda beklentileri karşılayabilirsiniz.

 • Sizin veya ekip üyelerinin deneyimleri ve uzmanlık statüsü
 • Kazandığınız veya aday gösterildiğiniz ödüller
 • Sizinle ilgili olumlu haberler
 • Müşterilerden gelen referanslar
 • Akademik unvanlar veya diğer resmi nitelikler
 • İş adresi ve iletişim bilgileri

Bir süre hakkında sayfanıza hiç bakmadıysanız bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Hakkında sayfasını değiştirmeniz gerekmektedir. Buraya neleri dahil edeceğinizi bilmiyorsanız işe bunu araştırarak devam etmelisiniz.

3. Sitenizde Herkese Uzmanlığınızı Gösterin

Siteniz için genel olarak geçerli olan şeylerin tümü sitenizde çalışan herkes için de geçerlidir. İçerik oluşturan herkesin bilgilerini listeleyen bir yazar profili olmalıdır.

Bu profilde;

 • Sahip olduğunuz popüler blog veya işletmelere yer verebilirsiniz.
 • Konferans ve endüstri etkinliklerine konuşmacı olarak katılım bilginizi yazabilirsiniz.
 • Geçmişte çalıştığınız veya geçmişte bulunduğunuz önemli şirketlerden bahsedebilirsiniz.
 • Kazandığınız ödülleri yazabilirsiniz.

Kısacası, siteniz için bir bütün olarak olduğu gibi kişisel düzeyde de bilgilerinizi açık bir şekilde ortaya koymalısınız. Bu noktadan sonra profesyonel yazar profilleri oluşturmakla ilgili araştırmalar yaparak yolunuza devam etmelisiniz.

4. İtibarınızı Yönetin

Her şey sadece sayfaları optimize etmekle ilgili değildir. İşin içinde sayfa dışı önlemler de vardır. E-A-T ayrıca sitenizin bulunduğu ortamı ilgilendiren bir durumdur. Yukarıdakilere ek olarak siteniz web ortamındaki itibarının iyi olduğundan emin olmanız gerekir.

 • Basın Kapsamı: Saygın sitelerde ön plana çıkmanın bir yolu varsa onu değerlendirmelisiniz. Google birinin gerçek görüş bildirip bildirmediğini anlama konusunda son derece iyidir. Yani bir yerlerde gözükmek için para ödemek gibi bir hataya düşmemelisiniz.
 • Yorumlar: Basın kapsamı ile aynıdır. Sektörünüzdeki sitelerde öne çıkın ve diğerlerinin sunduklarınızı incelemelerini sağlayın. Burada yorumların çoğunlukla olumlu olması önemlidir. Yorumlar olumlu değilse bu durumda farklı bir probleminiz var demektir.
 • Misafir Yazılar: Kendiniz ve sitenizdeki diğer yazarlar için uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik oluşturmak için diğer sitelerde yer almanız önemlidir. Başka sitelerde misafir yazarlık yaparak itibarınızı güçlendirmeye çalışmalısınız.
 • Görüşler: Son olarak, müşterilerden gelen geri bildirimleri toplamak ve onları sitenizde paylaşmak için çeşitli adımlar atabilirsiniz. Bunun için itibar yönetimi hakkında daha fazla araştırma yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

5. İçeriğinizi Geliştirin

Arama motorlarında iyi performans söz konusu olduğunda içeriğiniz daima ön plandadır. Bununla birlikte içeriğinizi sitenizin uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik durumuna göre geliştirmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için belirli kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

İçerikler uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik kriterlerini tam olarak karşıladığı zaman etkisini gösterir. Ustalıkla yazılmış, yetkili ve güvenilir içerikler sayesinde arama motorlarında daha iyi performans gösterebilirsiniz.

Bunlar sadece size ait içerikleri ilgilendirmez. Aynı zamanda misafir yazılar için bu kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Sitenizdeki tüm yayınların bu standartlara uymasını sağlamalısınız. Aksi taktirde uzun vadede siteniz zarar görecektir.

Bununla birlikte, Google E-A-T algoritma güncellemesi için içerikleri iyileştirmeye çalışmak aynı zamanda onları gözden geçirmek anlamına gelir. Özellikle eski içerikler bazen sitenizin genel itibarına zarar verebilmektedir. Bu incelemeleri fırsata çevirip onları güncellemeye çalışmalısınız.

Bunun için ilk adım analitik verilere dalmaktır. Google Search Console aracına giderek sitenizin durumunu incelemelisiniz. Trafik ve dönüşüm açısından düşük performans gösteren sayfaları bulmalısınız. Bunu yaptıktan sonra onları iyileştirmek için yolunuza devam edebilirsiniz:

 • İçeriği Güncellemek
 • İçeriği Bir Başka İçerikle Birleştirmek
 • İçeriği Tamamen Ortadan Kaldırmak

Herhangi bir sayfayı silmeye karar verirseniz ilgili yönlendirmeleri uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

Google Güncellemesi EAT

Google E-A-T Güncellemesi = Sitenin Kalitesini Yükseltme

Arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmek isteyen herkes SEO dünyasının sürekli değişen ortamına ayak uydurmak zorundadır. Özellikle Google’ın ana algoritma değişiklikleri her zaman stratejinizi yeniden değerlendirmeniz anlamına gelecektir.

E-A-T algoritma güncellemesi özellikle bir YMYL sitesine sahipseniz göz ardı edilebilecek bir şey değildir. Google’a, arama yapanlara en iyi, en alakalı ve en güvenilir sonuçları sağlama konusunda yardımcı olmalısınız. Bu güncelleme sitenizi daha fazla iyileştirmek ve gelecekteki değişikliklere uygun hale getirmek için bir şanstır.

 1. Sitenizi yeniden değerlendirin ve bir şekilde anlaşılır olup olmadığını görün.
 2. E-A-T işaretlerini dahil etmek için hakkında sayfanızı optimize edin.
 3. Site katılımcılarına uzmanlığınızı gösterdiğinizden emin olun.
 4. İtibarınızı yönetmek için harekete geçin.
 5. Hem mevcut hem de yeni içerikleri geliştirmeye devam edin.

Yukarıdakilerle Google E-A-T kurallarına uyma ve sitenizin kalitesini iyileştirme konusunda sağlam bir adım atmış olursunuz.

Site kalitesini yükseltmeye içerik denetimiyle başlamak ister misin? Uygulamalı ve videolu içeriğimi mutlaka incelemelisin: ayhankaraman.com/icerik-denetimi

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Google EAT Güncellemesi, sizin de dediğiniz gibi sitesine bebek gibi bakıp doğal çalışma yapanları, Google ödüllendirecek gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba