fbpx
BacklinkSEO

Bağlantı Oluşturma (Efsane Backlink Taktikleri)

İnternet sitenizin üst sıralara çıkması için yapılan çalışmaların tümüne SEO adı verilmektedir. Bağlantı oluşturma yani backlink dediğimiz olay ise SEO adımlarından birisi olup, önemli bir konuma sahiptir.

Bağlantı oluşturma yani Backlink için çok yüksek bütçeler harcamanıza gerek yoktur. Backlinkleri oldukça kolay ve pratik bir şekilde bulabilirsiniz. Aracı olan bazı programları kullanarak, bir takım araştırmalar yaparak bağlantı oluşturmak oldukça kolaydır.

İçeriğimde bağlantı oluşturmak için önemli taktikleri sizinle paylaşacağım. Öyleyse başlayalım ?.

Backlink (Bağlantı Oluşturma) Nedir?

Backlink, başka bir internet sitesinden sizin sitenize yapılan linkli yönlendirmelerin tümüne verilen isimdir. Daha başka bir anlatımla internet sitenizin herhangi bir sosyal medya veya internet sitesinde linkli bir şekilde paylaşılması Backlink anlamına gelmektedir. 

İnternet sitesi sahiplerinin arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmesi için bağlantı oluşturma taktiklerini biliyor olması gerekmektedir. İnternet sitenizin üst sıralara çıkması sizlere birçok avantaj sağlayacaktır. Bu avantajları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Daha çok gösterim ve tıklama alırsınız,
 • Potansiyel müşteri hacminizi büyütürsünüz,
 • Kazançlarınız da gözle görülür artış yaşarsınız

En İyi Bağlantı Oluşturma (Backlink) Taktikleri

Bağlantı oluşturmak doğru bir düzen dahilinde yapıldığında muazzam etkiler gösteren bir SEO yöntemidir. Bu başlık altında en iyi ve hızlı bağlantı oluşturma taktiklerini sizlerle paylaşacağım. Bu yöntemlerin her biri çok değerli olup, düzenli uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde verim alınmaması söz konusu olabilir.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Oluşturun

Sosyal medya bağlantı oluşturmak için en önemli rol oynayan yöntemlerden birisidir. Ülkemizde barındırılan bir çok internet sitesi henüz sosyal medyaya önem vermemektedir. Fakat bu SEO anlamında yapılan büyük hatalardan birisidir. Sosyal medyada link ile paylaşacağınız her gönderi size ek olarak bir bağlantı oluşturmuş olacaktır.

Bağlantı Oluşturma Sosyal Medya

Bağlantı oluşturmak için kullanabileceğiniz sosyal medya platformları şunlardır:

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • VK
 • Reddit
 • Pinterest
 • YouTube
 • Dailymotion
 • Tumblr

Hizmet verdiğiniz veya sahibi olduğunuz internet sitesinin bu sosyal medya hesaplarının mutlaka bulunması ve devamlı güncel paylaşımlara yer veriyor olması oldukça önemlidir. Özellikle Reddit uygulamasının backlink kalitesi anlamında çok yüksek değerlere sahip olduğunu da hatırlatmak isterim. Reddit kaynağından bağlantı almadan önce şu iki soruyu kendinize sorunuz: Hedef kitlem reddit platformunda vakit geçirir mi? Paylaşımımın sonrasında siteme buradan trafik gelir mi?

Bu kanalları sadece paylaşım yapmak için kullanırsanız çok fazla faydasını görmezsiniz. Bu kanallarda vakit geçiren hedef kitlenizin ilgisini çekecek gönderiler planlamalısınız.

Ayhan KARAMAN Sosyal Medya Hesapları

Yukarıda Tumblr, Facebook, Twitter ve Pinterest sosyal medya hesaplarımı görüntülüyorsunuz. Yeni paylaştığım içeriklerimi sosyal medya hesaplarından paylaşıp bağlantılar alıyor aynı zamanda yeni içeriklerimin duyurusunu yapıyorum.. Bunları yaparken sadece yukarıda gördüğünüz hesaplarım değil, diğer sosyal medya kanallarıda kullanıyorum.

Forum Sitelerinde Konu Açın veya Yorum Yapın

Forum sitelerinden backlink almak bizler için açık bir fırsattır. Birçoğu forum sitesinde “Yeni Web Site Tanıtımı” kategorisi bulunmaktadır. Bu kategorilerin amacı yeni internet sitelerinin paylaşılması üzerine ilerlemektedir. Bu fırsatı değerlendirip mutlaka internet sitenizin linkine, anahtar kelimeniz ile birlikte yer vermelisiniz.

Kesinlikle bir makaleyi onlarca alakasız forum sitesinde paylaşayacağınız bir çalışma modeline girmeyin. Bu sizin sitenize ciddi zararlar verecektir.

Ayrıca sizinle benzer sektörde paylaşım yapan bir forum sitesi varsa bu da sizler için büyük bir avantaja dönüştürülebilir. Açılan konulara çözüm üretebilecek hizmetiniz varsa çekinmeden fikrinizi belirtmeli ve yasak değilse link eklemelisiniz. Eğer ki linkleme yapmak yasaksa hiç problem değil. Kaliteli bir geri dönüş ve sorunu olan müşterinin sorununu çözdüğünüzde internet sitenizi mutlaka ziyaret edecektir.

Bağlantı alacağınız forum sitesini seçerken site içeriğinizle uyuşması veya ilgili kategorileri seçmelisiniz. Bunları yaparken doğal bir şekilde bağlantı almanız sizi oyuna 1-0 önde başlatacaktır.

Kadınlara yönelik bir E-Ticaret sitesi sahibi olduğunuzu düşünelim. Eğer ben kadınlara yönelik bir web sitesi sahibiysem hedef kitlemin vakit geçirdiği forumları ziyaret edip buna göre aksiyon almalıyım. Ben gidip Shift Delete Forum’dan bağlantı almaya düşünürsem bu yanlış olacaktır. Bunun yerine Google’a “Kadın Forum” yazıp karşıma çıkan sonuçları inceleyip aksiyon almam gerekiyor.

Forum Backlink Araştırması

Google’da yaptığım kısa süreli bir araştırma sonunda karşıma Kadınlar Kulübü forum sitesi çıktı. Tamda aradığım kriterlere uygun bir forum sitesi. İşte buradan hedef kitleme ulaşabilir, kaliteli forum bağlantısı alabilirim.

Forum backlink alırken direk site URL’i veya çapa metni ile paylaşmayın. Konu içeriği ile alakalı doğal bir şekilde paylaşın. Örneğin bir kullanıcının açtığı triko önerileri başlıklı yere sanki daha önce alışveriş yapmış birisi gibi cevap verip link verebilirsiniz.

Kendi sektörümü dikkate alarak bir örnek vermek isterim: Benim hedef kitlemin vakit geçirdiği forumları tespit eder, bu forumlarda sorularına cevap arayan kişilere yardımcı olarak bağlantı elde edebilirim.

Rakip Sitelerin Analizine Önem Verin

Arama motorlarında sizden daha üst konumda bulunan rakiplerinizi analiz ederek, analize yönelik içerik üretmek ve taktikler uygulamak bağlantı oluşturmanız için avantaj sağlayabilir. 

Makalenin devamında önerdiğimiz bağlantı oluşturma araçlarına göz atarak, rakiplerinizi analiz edebilirsiniz.Bu analizler sonucunda rakiplerinizin hangi sitelerden bağlantı aldığını rahatlıkla göreceksiniz. Genelde alınan bağlantıların içerisinde %40 gibi bir oran ücretsiz alınabilecek bağlantıları içermektedir. Sizde bu sitelerden ücretsiz ve kendi emeğinizle backlink aldığınızda sıralamada yükselmeye başlayacaksınızdır.

Rakiplerinizin backlinklerini analiz ederek daha etkili taktiklerle sahaya çıkabilirsiniz. Rakip backlink analizi için ilgili içeriğimiz hemen ziyaret ederek öğrenebilirsiniz >> https://www.ayhankaraman.com/backlink-analizi/

Tanıtım Yazılarına Sahip Olun

Öneri blogları ve normal blog siteleri kullanıcıların güvenlerini kazanmış sitelerdir. Bu sitelerden ücretli olarak tanıtım yazısı alarak bağlantı oluşturabilirsiniz. Bu noktada seçim yaparken dikkat etmeniz bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterlere dikkat etmeniz durumunda sahip olduğunuz tanıtım yazısı sizin avantajınıza olacaktır.

Eğer ücretli bir tanıtım yazısı alacaksanız burada bağlantınızın “Sponsored” etiketi içermene dikkat ediniz.

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Tanıtım yazısı aldığınız site tanıtım yazısı satan bir çöplüğe dönüşmüş olmamalıdır. Aksi takdirde aldığınız bağlantının bir anlamı kalmaz.
 • Bağlantı verilecek tanıtım yazısının yüksek kaliteli özgün bir makale olması çok önemlidir. Yani sadece bağlantı almak için oluşturulmuş bir yazı olmamalıdır.
 • Çok sık alınmamalıdır belirli periyotlarla düzenli bir şekilde alınması çok daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.
 • İçerik ve başlık dikkat çekici olmalıdır.
 • Forum sitelerinde yaptığımız gibi tanıtım yazısınıda hedef kitlemizin vakit geçirdiği yerlerden almanız gerekmektedir.

Tanıtım Yazısı Bağlantı Alma

Yine aynı örnek üzerinden gitmek istiyorum. Kadınlara hitap ediyorsak onların vakit geçirdiği yerleri bulup gerekli aksiyonları bu yönde almalıyız. Yukarıya Yasemin isimli blog sitesinden bir örnek bıraktım. Burada Akakçe, tencere alışveriş listesine link çıkışı yaptırmış. İçerik kısmında ise yeni evleneceklere hitap ederek kullanıcısını yakalamayı başarmış.

Alakalı bir siteden alınan tanıtım yazısı, başlık ve içerik dikkat çekici işte tam olarak bunu yapmalısınız. Bu içeriğin bir haber sitesinde yayınlandığını düşününce ne demek istediğimi anlayacaksınız ?.

Bağlantı Verip İleri Tarihte Silen Sitelerin Kontrolünü Yapın

Sizin internet sitenize bağlantı verecek olan internet sitelerinin süresiz olarak yayınladığından emin olun. İnternet sitenize verilmiş olan bağlantının belirli bir süre sonra tamamen silinmesi otoriter anlamda kayıp yaşatacaktır. Bu da doğrudan arama motoru sıralamanıza etki edecektir.

Kaybettiğiniz bağlantıları bulabileceğiniz birçok SEO aracı olduğunu da belirtmek isteriz. Semrush ve Ahrefs bu araçların başında gelmektedir. Bu SEO araçları ile günlük olarak hangi bağlantının kaybedildiğini tespit edebilir ve çözüm üretebilirsiniz.

Şimdi de bağlantı oluşturmak için etkili SEO araçları başlığına geçiş yapalım.

En Etkili Bağlantı Oluşturma (Backlink) Araçları

Bağlantı oluşturma araçları adı altında paylaştığımız bu araçların büyük bir çoğunluğu yalnızca bağlantı değil her anlamda SEO’ya destek sağlayan araçlardır. Şimdi kullanım ve kalite sırasına göre SEO araçlarını listeleyelim.

Ahrefs

Bağlantı Oluşturma Ahrefs

Ahrefs etkili bağlantı oluşturma, anahtar kelime analizi, rakip analizi, anahtar kelime bazlı sıralama takibi ve sitenin eksiklerini bulmak için kullanılan çok gelişmiş ve detaylı SEO aracıdır. En popüler ve detaylı olan SEO aracı Ahrefs, etkili bağlantı oluşturmak için çok büyük bir role sahiptir.

Ahrefs SEO aracında etkili bağlantı analizi yapmak için şu adımları izlemelisiniz:

 1. Üst kısımda bulunan arama kutucuğuna analiz yapmak istediğiniz internet sitenin linkini girin.
 2. Açılan sayfada sol kısımda bulunan “Backlinks” eğer Türkçe ise “Backlink Profili” seçeneğine tıklayın.
 3. Sayfanın tüm bağlantıları açık bir şekilde listelenmiş olacaktır. Burada link tipine göre, trafik sayısına göre, yeni veya eski tarihte alınmasına göre filtreleme yaparak ücretsiz birçok bağlantı tespit edebilir ve kendi siteniz için oluşturabilirsiniz.

Moz Pro

Bağlantı Oluşturma Moz PRO

Moz, başlangıç düzeyinde bilgi sahibi olan kullanıcılar için en çok tercih edilen SEO araçlarında ilk sıradadır. Kullanımının kolay olması ve neredeyse SEO anlamında her detaya ulaşılabildiği için çokça tercih edilmektedir.

Moz Pro ile bağlantı oluşturmakta oldukça kolaydır. Kolay kullanımı ile Moz pro mükemmel bağlantı fırsatlarını beraberinde getirir. Ayrıca Moz Pro ile aynı anda 4 rakip siteye kadar kendi siteniz üzerinden bir karşılaştırma yapabilir, eksiklerinizi tespit edebilirsiniz. 

Semrush

Bağlantı Oluşturma Semrush

SEMRush, en uygun fiyata sahip olan SEO araçlarından birisidir. Arama motoru optimizasyonunda oldukça önemli bir konuma sahip olan SEMRush ile SEO anlamında hemen her şeyi yapabilirsiniz. İnternet sitenizin performansını arttırmak, en ucuz şekilde bağlantı analizi yapmak istiyorsanız SEMRush’u tercih etmelisiniz. SEMRush ile yapabileceğiniz birkaç işlem şunlardır:

 • Rakip Analizi
 • Backlink (Bağlantı) Analizi
 • Trafik Analizi
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Makale Kalite Analizi
 • İnternet Sitesinin Tam SEO Denetimi

Eğer bu ve bunun gibi onlarca SEO hamlesini tek bir araçtan yapmak istiyorsanız SEMRush’u tercih edebilirsiniz.

14 gün boyunca SEMRush’u ücretsiz denemek ister misiniz? ayhankaraman.com/semrush-14-gunluk-ucretsiz-deneme-surumu/

Ubersuggest

Bağlantı Oluşturma Ubersuggest

Ubersuggest ile ister anahtar kelime analizi ister de bağlantı analizi yapabilirsiniz. Bağlantı analizi kısmında Ahrefs ve SEMRush’ı aratmayan bu SEO aracı kullanıcılar tarafından fazlaca tercih edilmektedir.

Bağlantı analizinde istediğiniz internet sitesinin yeni backlinklerini, eski backlinklerini, nofollow veya dofollow backlinklerini analiz edebilir ve hemen kendi siteniz için uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu SEO aracında tamamen ücretsiz bir şekilde analiz yapabilirsiniz. Fakat ücretsiz analizde birçok detay verilmez. Tam detaylı haline ulaşmak istiyorsanız aylık 29 dolar olan paketi satın almanız gerekmektedir.

Majestic SEO

Bağlantı Oluşturma Majestic

Dünya çapında bakıldığında SEO uzmanları tarafından sıkça kullanılan araçlardan birisi de Majestic SEO’dur. Majestic SEO özellikle PR ve pazarlama için bağlantı analizinde oldukça gelişmiş bir SEO aracıdır.

Tarayıcı eklentisi olarakta kullanılabilen Majestic SEO, girdiğiniz sitenin gelen bağlantılarını, giden bağlantılarını ve siteyle ilgili özet tüm verilere ulaşmanızı sağlar. Amacınız yalnızca bağlantı analizi yapmak ise bu durumda Majestic SEO sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Saha çıkarken her zaman belirli bir stratejiniz olmalı. Stratejik hamleler yaptığınız çalışmaların daha efektif olmasını sağlayacaktır. Görüş ve sorularınız için yorumlarda buluşabiliriz ?.

Şimdi aşağıda yer alan butona tıklayarak YouTube kanalıma abone olabilirsin. Unutma 2022 yılında yayınlanacak videolardan ilk sen haberdar olacaksın.

Daha Fazla Bağlantı Stratejisi için Ayhan Karaman ile SEO Eğitimi

Birlikte, birebir web sitenizin bulunduğu sektöre özel bağlantı kaynaklarını tespit etmeye ne dersiniz? Hangi siteden, nasıl ve ne zaman backlink almanız gerekiyor? Bunu nasıl yapabilirsiniz? Nasıl planlayabilirsiniz? Tüm sorularınızın cevabını uygulamalı gerçekleştireceğimiz SEO eğitimi etkinliğimde yapabiliriz. Hemen aşağıda yer alan formu doldur, başvur ve %25 indirimden faydalan.

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. Sevgili Ayhan Abim; yine bizlere boş linkler yerine doğru ve nokta atışı backlink almanın önemini bir kere vurgulamış bulunmaktasın. Güncel paylaşımların için kendi adıma teşekkür ediyorum.

 2. Bağlantı oluşturma konusunda şu ana kadar belki de yüzlerce makale okudum fakat aklımdaki sorulara en iyi cevabı bulduğum makale buydu teşekkür ederim Ayhan hocam.

 3. Yapılması gereken backlink stratejisi budur. Alakasız yabancı içerik ve spam yorumlarla dolu sayfalardan backlink almak akıl işi değil. Bu Google’dan önce kendini kandırmaktır. Faydalı bilgiler için teşekkürler Ayhan abi

 4. Ayhan hocam, öncelikle ellerinize sağlık. Bu stratejiyi ücretsiz paylaştığınız için ayrıca teşekkürler. Sizleri siz görmeseniz de sıkı takipteyim :) umarım bir gün karşılaşma imkanımız olur. Kıbrıs’tan sevgilerle :)

 5. neleri yapıp neleri yapmayacağımız hakkında bilgilerinizi için teşekkür ederim. Ayhan Karaman bu işin bir numarası diyebilirim. Açıklayıcı ve geliştirici bilgileri ile.

 6. Ayhan hocamdan yine muhteşem bir yazı , açıkçası Backlink sisteminde inanılmaz sahtekarlıklar dönüyor ve yarardan çok zarar veren bir yönü de oluyor bunların. Bu yazı baya aydınlatıcı olmuş.

  Teşekkürler.

  1. Hocam elinize emeğinize sağlık çok güzel ve etkili bir yazı olmuş böyle bir konuya ihtiyacım vardı çok faydasını gördüm. Böyle iceriklerinizin devamını bekliyoruz.?✋

 7. Bağlantı oluşturma konusunda güzel bilgiler verilmiş. Ek olarak yazı içerisinde yer alan “Ubersuggest ve Semrush” araçlarını bende kullanıyorum bu yazılımlar bir çok konuda yardımcı oluyorlar.

 8. hocam sizi yakından tabip ediyorum gerçekten bazen reklamlarınıza denk geliyorum seo konusunda ve bir çok konuda muhteşemsiniz inşallah bir ara sizinle görüşmek isterim

 9. Harika, gerçekten bir blogun yapı taşını oluşturan şey backlinklerdir. Kurumsal veya bireysel hwrkes bu tarz teknikleri keşfederek ücretsiz bir şekilde backlink alabilir. Teşekkürler

 10. Ne olduğu belli olmayan bir siteden dofollow backlink almaktansa alanında otoriter ve özgün olan bir siteden nofollow backlink almak daha fazla fayda sağlıyor.

 11. Sitemin Seo yönünden gelişimini sağlamak için araştırmalar yaparken Ayhan Karaman ismine hep denk geldim. Ve siteye giriş yaptım. Backlink dahil verilen tüm Seo bilgilerini kullanarak sonuçları takip ediyorum. Şu an için herşey çok iyi gidiyor gibi. Teşekkürler değerli paylaşımlar için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba