fbpx
SEO

Adım Adım Basit SEO Rehberi

Bazı kişiler ya da işletmeler, etrafta yer alan çok fazla karmaşık bilgiden dolayı arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarına karamsar bakabiliyorlar. İşletmeler özellikle kendi ekiplerinde SEO bilgisine sahip birisi olmasını tercih ediyorlar.

Sitenizin SEO çalışmalarına başlamak istiyorsanız, hazırlamış olduğumuz basit ve adım adım SEO rehberinden faydalanabilirsiniz.

adım adım SEO rehberi

Hazır mısınız? O zaman başlayalım;

Site İçi SEO Hakkında Temel Bilgiler

SEO çalışmaları açısından en önemli elementler sitenizin kendisinde yer almalıdır. Link oluşturma hakkında çok şey duymuş olabilirsiniz ancak site içi SEO olmadan link oluşturma sürecine başlarsanız etkili sonuç elde edemezsiniz. Hatta arama motorlarından ceza alabilme olasılığınız bile olacaktır. Minimum düzeyde bile olsa site içi SEO elementlerini ana sayfada ve diğer önemli sayfalarda kullanmaya çalışmalısınız.

Site İçi Optimizasyonun Altın Kuralı

Başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir kural vardır. SEO elementlerini optimize ederken aşırıya kaçmaktan olabildiğince uzak durmalısınız. Sayfalarınıza çok fazla anahtar kelime yerleştirmek isteyebilirsiniz. Ancak hedefiniz bu olmamalıdır. Bunu yaparsanız Google sitenizde aşırı optimizasyon yapıldığını düşünerek size ceza verebilecektir. Anahtar kelime optimizasyonu söz konusu olduğunda tüm çalışmaları basit seviyede tutmalısınız. Her sayfada anahtar kelimeyi en fazla %3 oranında kullanmalısınız.

Sayfalarınızda hangi anahtar kelimeyi kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız Google’ın AdWords hizmetinde yer alan Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından faydalanabilirsiniz. Anahtar kelime araştırma çalışmaları kapsamında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız kapsamlı rehberlerden yararlanabilirsiniz.

Başlık Etiketi

Sitenizin sayfalarında yer alan başlık etiketleri arama motorlarına sayfanın ne ile ilgili olduğu konusunda bilgi vermektedir. Başlık etiketi 60 karakterden daha az olmalı ve burada anahtar kelimeler ile marka isminize yer vermelisiniz. Bu etiket <head> ve </head> etiketlerinin arasında yer almaktadır.

Meta Açıklama

Meta açıklama sitenizin sayfaları hakkında arama motorlarına biraz daha detaylı bilgi verebilmektedir. Meta açıklamaların anahtar kelime sıralamasına etki edip etmediği netliğe kavuşturulmuş bir durum değildir. Met açıklamaları hedef kitleyi göz önünde bulundurarak yazmalı ve temel anahtar kelimelere burada yer vererek bunların arama sonuçlarında gözükmesini sağlamalısınız. Karakter sınırı ise Masaüstünde 160 Mobilde 130. En iyisi en fazla 130 karakterden oluşan bir meta açıklama oluşturmak olacaktır.

Başlık Etiketleri ve Meta Açıklamaların Arama Sonuçlarında Gözükme Şekli

ayhan karaman serp

Yukarıda yer alan görsel başlık etiketinin ve meta açıklamasının Google arama sonuçlarında nasıl gözüktüğünü göstermektedir. Kullanıcılar tarafından yapılan aramada kullanılan anahtar kelime başlık kısmında ve meta açıklama kısmında koyu bir biçimde gösterilmektedir. Bu nedenle marka isminizi başlıkta ve meta açıklamada kullanmalısınız. Bu sayede arama sonuçlarınızın ilgili terimler için ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda marka olarak indekslenme olduğundan dolayı başlık Ayhan KARAMAN: ile başlıyor. Aslında belirlenen başlık “Dijital Pazarlama Uzmanı – Ayhan KARAMAN”

Marka olarak indekslenme için aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanarak destek istemeniz yeterli olacaktır. Size bu konuyla alakalı geri bildirimde bulunacağımdan emin olabilirsiniz.

WordPress Kullanımı

Sitenizin içerik yönetim sistemi için WordPress kullanıyorsanız biraz şanslı olduğunuzu söyleyebilirim. Başlık etiketi ve meta açıklamalar eklemek All in One SEO, Platinum SEO ve SEO by Yoast gibi eklentilerle oldukça kolaydır. Ayrıca Scribe SEO gibi ücretli eklentiler kullanarak çeşitli SEO tavsiyeleri alabilirsiniz.

Diğer Site İçi SEO Elementleri

Başlık etiketi ve meta açıklama en önemli SEO elementleri olsalar bile diğer elementleri düşünmeden hareket etmemelisiniz. Aşağıda yer alan elementleri doğru bir biçimde optimize ederek yolunuza devam etmelisiniz.

 • Dahili Linkler – Link oluşturma sadece diğer sitelerden sitenize gelen linklerle ilgili değildir. Arama motorlarına siteniz hakkında daha fazla bilgi vermek istiyorsanız içeriklerde sitenizde yer alan diğer içeriklere link çıkışı yapmalısınız.
 • Alt Başlık Etiketleri – HTML alt başlık etiketleri içeriği bölümlere ayırma konusunda size yardımcı olacak ve aynı zamanda arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasını sağlayacaktır. <H1></H1> etiketi yazı başlığında yer alır ve her sayfada bir tane yer alması gerekir. <H2></H2> ve <H3></H3> etiketleri sayfada yer alan diğer alt başlıklarda kullanılmalıdır. Bu alt başlık etiketlerini kullanarak okuyuculara ve arama motorlarına içeriği daha iyi tüketme konusunda yardımcı olabilirsiniz.
 • Görsel İsmi ve ALT Etiketleri – Sitenizde görseller kullanıyorsanız hedeflediğiniz anahtar kelimeleri görsel isminde ve ATL etiketinde kullanmaya özen göstermelisiniz. Yazınızda yer alan ilk görselde bu optimizasyonu gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede arama motorlarında yapılan görsel tabanlı aramalarda ön plana çıkabilirsiniz.
 • Koyu Metin – Bu konuda gereksiz çalışmalardan kaçınmalısınız. Koyu metinler okuyucuların dikkatini çekmekte ve aynı zamanda arama motorlarının önemli bilgileri yakalamasına yardımcı olmaktadırlar.
Yukarıda yer alan veya almayan tüm site içi faktörleri analiz edebileceğiniz bir araç var. Aracın adı Screaming Frog. Bu masaüstü yazılım sayesinde web sitenizin iç optimizasyonunu olumsuz etkileyen faktörleri bulabilir ve iyileştirmek için aksiyon alabilirsiniz. Bu arada yorum yazan herkese Screaming Frog lisansını hediye ediyorum. :) Yorum yap bu aracı ücretsiz kullanmaya başla.

İçeriğe İhtiyaç Duyulma Sebebi

Çevrimiçi pazarlama alanında yaşanan son gelişmeleri takip ediyorsanız içerik geliştirme ve içerik pazarlama konusunda çok fazla şey duymuş olabilirsiniz. İçerik site ziyaretçileri ve arama motorları için iyi bir şeydir. Ne kadar fazla içeriğe sahipseniz sitenizi ziyaret eden kişiler sitenizde bir o kadar fazla vakit geçirecektir. Ne kadar fazla içeriğe sahipseniz arama motorları sitenizi arama indeksine bir o kadar sık ekleyecektir.

SEO ve içerik kullanımı

Arama motorlarını ve ziyaretçileri memnun edebilmenin en kolay yolu sitenizde kaliteli içeriğe yer vermektedir. Kaliteli içerikte içeriği farklılaştıran çeşitli unsurlar vardır:

 • Blog Yazıları
 • Sektör Makeleleri
 • Rehberler
 • İnfografikler
 • Videolar
 • Podcastler

Kaliteli içerik oluşturmak büyük bir yatırım demektir ama gösterdiğiniz çabaya değen bir yatırımdır. Arama motorları bundan hoşlanacaktır. Ziyaretçiler bundan hoşlanacak ve içerikleri sosyal medyada paylaşarak size daha fazla ziyaretçi kazandıracaklardır. Sitenizde basit bir blog yazısına yer vererek ilk adımı atabilirsiniz. Hedef kitleniz büyüdükçe içerik envanterini farklı medya türleriyle genişletebilirsiniz.

Site Dışı Optimizasyon (Link Oluşturma)

Link oluşturma SEO çalışmalarının en fazla konuşulan yanlarından birisidir. Link oluşturmanın temel hedefi diğer sitelerin size link vermesidir. Eğer arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız bu linkler sizin için birer oy anlamına gelecektir. Anahtar kelimelerden oluşan linkler almak yerine direkt ilgili sayfalarınıza giden linklere sahip olmanız hem Google açısından iyi karşılanacaktır hem de Spam’ın önüne geçecektir. Bu nedenle çapa metin kullanmadan, sitenize trafik getirecek ve o trafiğin davranış sağlayacağı kaynaklardan bağlantı sahibi olmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Nasıl link elde edebilirsiniz? Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Bazıları iyi bazıları ise kötüdür. Eğer link oluşturma konusunda yeteri kadar bilgi sahibiyseniz aşağıdaki üç teknikle daha önce karşılaşmış olabilirsiniz.

 • Organik Linkler – Bu linkler talep edilmeden alınmış linklerden oluşmaktadır ve en iyilerden birisidir. Özellikle yüksek otoriteye sahip sitelerden aldığınız zaman çok daha başarılı bir iş gerçekleştirmiş olursunuz.
 • Beyaz Şapka – Bu yöntemler iyi ve kaliteli link oluşturma çabalarından oluşmaktadır. Bunun için ekstra efor sarf edebilirsiniz.
 • Siyah Şapka – Bu yöntemler kötü ve düşük kaliteli link oluşturma çabalarından oluşmaktadır. Bunlardan uzak durmalısınız.

Birçok site yeterli miktarda organik link oluşturarak sıralama elde etmek konusunda zorlanmaktadır. Bu nedenle link oluşturma popüler hizmetlerden biri haline dönüşmüştür. Aşağıdaki maddelerde yer alanlardan herhangi birini gerçekleştirerek bu hizmetlere bulaşmadan kaliteli link elde edebilirsiniz.

 • Sektörünüzde yer alan popüler bloglarda ziyaretçi yazarlık yapmayı düşünebilirsiniz. Genel olarak yazar kutucuğu üzerinden sitenize geri link almayı başarabilirsiniz.
 • Rekabetçi durumda olmadığınız işletmelere ulaşarak link almaya çalışabilirsiniz. Bunu yapabilmenin en iyi yolu iş ortaklarınızla birlikte çalışmaktır.
 • Yerel arama profilleri ve sosyal medya profilleri oluşturabilirsiniz. Bu linkler her zaman arama sonuçlarına katkı yapmazlar ancak bu linkler sitenize trafik çekmenizi sağlayacaktır.
 • Sitenizi kabul edilebilir sektör dizinlerine ekleyebilir veya reklam alabilirsiniz. Bu çalışmalarda düşük kaliteli dizinlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu tür dizinler genellikle pek kabul edilmeyen sektörlerden link alma yoluna gitmektedirler.
 • Link alabilecek içerikler üretmek. İnfografikler bunun için en önemli örneklerden birisidir. Kaliteli görseller yine aynı işlevi görmektedir. İnfografik oluşturarak kaynak şeklinde sitenize link elde edebilirsiniz.
Dış kaynaklarla alakalı eklemek istediğim bir konu daha var. Özellikle hedef kitlenizin bulunduğu sosyal medya platformlarında reklamcılığı düşünebilirsiniz. Ayrıca AdWords yatırımları yapıp içerikleriniz ile ilgilenecek kişileri bulabilir, onları bir hedef kitle grubuna dahil edip yeniden hedefleyerek SEO süreçlerinize katkı sağlayabilirsiniz. Özellikle bu açıklamamı göz ardı etmemenizi öneririm.

Bunun dışında DataForSEO, SemRush ve Ahrefs gibi araçlardan faydalanarak SEO verileriniz için ekstra bilgiye sahip olabilirsiniz. Anahtar kelimeler için sıralamanızı takip edebilir, arama motoru sonuç sayfasındaki sonuçlarınızı gözden geçirebilir ve diğer anahtar kelime verilerine göz atabilirsiniz.

Sonuçları Kontrol Edilmesi

Son olarak SEO çalışmaları sürecinizi en iyi şekilde takip edip kontrol etmelisiniz. Bu alanda en iyi olan üç aracı kullanarak sonuçları en iyi şekilde takip etmeyi başarabilirsiniz.

 • Authority Labs – Ücretsiz bir hesap oluşturarak 30 günlük deneme süresini kullanabilirsiniz. Bu araç anahtar kelime sıralamalarını takip etmenizi sağlayacaktır. Böylece arama sonuçlarında üst sıralara ulaşıp ulaşmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Google Analytics – Google Analytics kullanarak sitenizin ziyaretçileri konusunda ekstra bilgi edinebilirsiniz. Organik arama trafiği kaynaklarınızı ve anahtar kelimeleri kontrol etmek çalışmalarınız konusunda size ekstra yardımcı olacaktır. Hedefler belirleyerek hangi anahtar kelimelerin daha fazla işe yaradığını görebilirsiniz. Böylece SEO kampanyanız içerisinde kullanmanız gereken anahtar kelimelere net bir biçimde karar verebilirsiniz.
 • DataForSEO – Bu araçtan faydalanarak SEO verileriniz için ekstra bilgiye sahip olabilirsiniz. Anahtar kelimeler için sıralamanızı takip edebilir, arama motoru sonuç sayfasındaki sonuçlarınızı gözden geçirebilir ve diğer anahtar kelime verilerine göz atabilirsiniz.

Bunlar dışında çok daha farklı ve değerli SEO araçları bulabilirsiniz. Ancak bu araçlar çalışmalarınız konusunda size ekstra yardımcı olacak ve başlangıçtan itibaren SEO çalışmalarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. SEO çalışmalarınız ile fark yaratmak istiyorsanız bu araçları mutlaka kullanmalısınız.

Muhteşem Google Analytics uyarıları sayesinde web sitenizin geleceğini siz belirleyin. Hemen ayhankaraman.com/google-analytics-uyarilari bağlantısını ziyaret et uyarıları kurmaya başla.

16 Yorum

 1. Merhabalar Ayhan hocam, gerçekten anlatım ve uygulama konusunda takip ettiğim, insanlardansınız. Bilgiler için teşekkür ederim.

 2. kendi internet sayfamın optimizasyonu hakkında bilgi ararken rastladım sizlere. adım adım uygulamaya başladım uyarılarınızı. başarılar dilerim kolay gelsin.

 3. Merhabalar,
  Çok faydalı bir içerik, teşekkürler.
  Lisans desteği konusunda dönüşünüzü bekler, iyi çalışmalar dilerim. :)

  1. Lisans süresi bitti maalesef, artık paylaşamıyorum. Yeniden aldığımda mail olarak paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba