Ana Sayfa / SEO / Screaming Frog ile SEO Denetlemesi

Screaming Frog ile SEO Denetlemesi

Screaming Frog, her web sitesi sahibi için hem muhteşem hem de çok güçlü bir araçtır. Düzgün kullanıldığında, kısa sürede önemli performans artışı yakalabilirsiniz. Screaming Frog aracı sayesinde bir müşterimin çok kritik problemlerini tespit edip düzelttim ve ardından sıralamalarının kısa sürede iyileştiğini gözlemledim. Bu performans artışına dair Search Console ekran görüntüsünü paylaşmak isterim;

Screaming Frog Sonrası Performans Artışı

Bu içerikte Screaming Frog’u nasıl kullanacağınızı ve bu araç sayesinde sıralamalarınızı nasıl iyileştireceğinizi sizlere göstereceğim. Ama öncesinde bu aracın ne olduğunun tanımını yapalım. 🙂

Screaming Frog Nedir?

Screaming Frog, web sitesini tarayan ve mevcut sorunları tanımlamak için kullanılan harika bir araçtır. Bu konuda hizmet veren araçlar arasında en popüler olanı hatta en iyisi diyebiliriz. Screaming, web sitesi bağlantılarını, resimleri, CSS’leri, komut dosyalarını ve uygulamaları tarayan bir masaüstü yazılımıdır. Temel amacı SEO için önemli olan iç optimizasyon kriterlerini denetleyen ve kullanıcılarına bununla alakalı rapor sunan araçtır.

Araç, kullanıcılarına, sayfa sayısını, başlık sayısını ve meta tanımlarını, bozuk bağlantıları ve daha fazla bilgi sağlamaktadır. Bu bilgilere istinaden kullanıcılar web sitelerini optimize edebilirler.

Hazırsanız başlayalım.

screaming frog

Öncelikle sekmeleri tanıyalım;

Yazılımın menüsünde yer alan her kısmı ele almayacağım ama en önemlilerini sizler için anlatacağım. Bu menülerin nasıl kullanılacağını öğrenmeniz SEO optimizasyonu için size çok büyük kolaylık sağlayacak, süreci hızlandıracaktır.

Dahili (Internal): Dahili bağlantıları tüm detaylarıyla inceleyebileceğiniz bölümdür.

External (Harici): Harici bağlantıları analiz edebileceğiniz bölümdür.

Bu bölüme dikkat! Birisi sitenizden gizlice bağlantı vermiş olabilir. Bunları tespit etmek için bu bölümü dikkatlice inceleyiniz.

Protokol (Protocol): Bu bölüm sayesinde web sitenizin sayfalarını HTTP ve HTTPS olarak filtreleyip görüntüleyebilirsiniz. Bu sekme sayesinde hem dahili hem de harici bağlantıları hızlıca kontrol edebilirsiniz. Yakın bir zamanda SSL sertifikası alıp HTTPS geçişi yaptıysanız bu bölüm size yardımcı olabilir. Ayırca etki alanınızın nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Durum Kodları (Response Codes): Bu kodlar, bir sayfanın açılmak istendiğinde yanıt verdiği kodlardır. Bu bölümde sadece iç bağlantınızı kullanarak bulunabilecek sayfalar yer alır. Tipik olarak, sunucu 20X, 30X, 40X veya 50X durumunu döndürür. Bu kodlarda sırasıyla “Tamam”, “Yönlendirildi”, “Bulunamadı” ve “Sunucu Hatası” anlamına gelir.

Sayfa Başlıkları (Page Titles): Bu bölüm, sitenizdeki sayfa başlıklarına hızlı bir şekilde erişebileceğiniz yerdir. Bu sekmede, yinelenen, kısa, uzun ve eksik etiketlerin yanı sıra başlığınızın H1 etiketinize uyup uymadığını kontrol etmek için bir seçenek bulunmaktadır.

Meta Açıklaması (Meta Description): Meta açıklamalarınızı bulabileceğiniz aynı zamanda yinelenen, kısa, uzun ve eksik açıklamaları filtreleyebileceğiniz bölümdür.

H1 Etiketler (H1): H1 etiketlerinin tamamı burada yer alıyor. Çoğaltılmış, birden fazla kullanılmış ve eksik h1 etiketleri için filtreler içerir. Bu bölüm, sitenizin tüm h1 etiketlerini analiz etmek için oldukça kullanışlıdır.

Görüntüler (Images): Tarama sırasında bulunan, web sitesinde kullanılan tüm görüntülerin bir listesini burada bulabilirsiniz. Bu bölüm, URL yollarını, resmin kaç kez kullanıldığını, boyutunu ve alt özelliklerine göre filtrelenmesini içerecektir. Performansı iyileştirmek açısından dikkate almanız gereken bir özellik.

screaming frog nedir nasıl kullanılır

Ayrıca Screaming’in gelişmiş özelliklerinde bir çok aracı entegre edip daha gelişmiş analizler yapabiliyorsunuz. Örnek vermem gerekirse, Analytics entegrasyonu sayesinde hemen çıkma oranının yüksek olduğu sayfaları tespit edip bu sayfalarda kullanılan metin sayısını analiz ederek bir filtreleme yapabilirsiniz. Kelime sayısının az olduğu sayfalarda hemen çıkma oranının yüksek olduğunu göreceksiniz.

Hemen çıkma oranını iyileştirmek için ihtiyacınız olan tek şey >> ayhankaraman.com/hemen-cikma-orani bağlantısını ziyaret etmek.

screaming frog nasıl kurulur

Screaming Frog Nasıl Kurulur?

Yazılımı kurmak için öncelikle screamingfrog.co.uk/seo-spider bağlantısını ziyaret ediyor daha sonrasında ise Download bağlantısını tıklıyor ve indiriyoruz. Daha sonrasını zaten biliyorsunuz. İndirip kurduktan sonra ücretsiz olarak kullanıma başlayabilirsiniz. Tabi ücretsiz versiyonun bir limiti var. 500 URL’e kadar sayfa tarayabilir, analizleri gerçekleştirebilirsiniz. 500 sayfanın üzerinde içeriğe sahip bir web siteniz varsa bana ulaşmanız yeterli olacaktır. Size lisans hediye edeceğim 🙂 Bunun için aşağıda yer alan yorum kısmını kullanıp lisans talebinde bulunabilirsiniz.

Nasıl Denetim Yaparım?

Screaming Frog ile web sitenizi kolayca tarayabilirsiniz. Başlamak için, başlangıç ​​URL’sini programda yer alan ilgili kısma girmeniz yeterlidir. Bu seçenek ekranın üstünde yer almaktadır.

screaming URL çubuğu

Buradan, her seferinde sadece bir web sitesini tarayabildiğinizi bildirmek isterim. Aynı anda birden fazla site tarayamazsınız. Ayrıca, Screaming Frog’un iç bağlantıya göre tarama yaptığını da belirtmek istiyorum. Bundan dolayı, site içinde bağlantısı olmayan sayfalarınız varsa araç bu sayfaları taramayacaktır.

Herhangi bir URL’yi tararken sorun yaşıyorsanız, sebebi botların engellenmesinden kaynaklanmış olabilir. Bunun için robots.txt ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Çözüm olarak Robots.txt’i yok sayabilirsiniz.

Bu Araç ile Site Haritası Oluşturabilirsiniz

XML site haritasına sahip olmak Google tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Sitenizi taramaya ve tüm yeni içeriğinizi bulmaya yardımcı olur. Screaming sayesinde site haritası oluşturabilirsiniz ve bu oldukça basit. Yapmanız gereken aşağıda yer alan menü adımlarını izlemek olacaktır.

Sitemaps > Create XML Sitemaps

Kırık Bağlantılar Nasıl Bulunur?

En popüler konuların başında gelir kırık linkleri bulmak. Hataları bulmak çoğu insanı mutlu eder. Bozuk linkleri bulmak için öncelikle “Yanıt Kodları” sekmesini ardından da “Bulunamadı” (4XX) yazan filtreyi seçmeniz gerekmektedir.

screaming kırık bağlantılar

Yukarıda yer alan ekran görüntüsünden de anlayacağınız üzere Google arama motorunun bile hataları var. Hatasız kul olmaz. 🙂

Yine bu bölüm sayesinde yönlendirmeleri ve sunucu hatalarını da kontrol edebilirsiniz. Bunun içinde yine anı bölümden ilgili kodları seçmeniz gerekmektedir.

Dahili Bağlantıların Kontrolü

Geldik önemli bir kısıma. Bu bölümde herhangi bir URL’de kullanılan dahili bağlantıları analiz etmeyi öğreneceğiz. İç bağlantıları kontrol etmek için yapmanız adımlar: İncelemek istediğiniz URL’i ardından da aşağı kısımda yer alan Inlinks kısımlarını seçiniz.

iç bağlantı kontrolü

Hadi rakipleri analiz etmeye başlayın. 🙂 Rakipler hangi sayfalarına bağlantı vermişler.

Sayfa Başlıkları, Meta Açıklamalar ve Başlık Etiketleri

Web sitemize ait URL’i analiz etmesi için programa komut verdik ve analiz %100 tamamlandı. Sıra geldi sayfa başlıkları, meta açıklamaları ve başlık etiketlerini kontrol etmeye. Sayfa başlıklarında dikkat etmeniz gereken konuların başında karakter sayısı geliyor. Uygun olan karakter sayısı 30-60 aralığındadır. Her ne kadar yazılım 65 karakter dese de siz aldırış etmeyin ve en fazla 60 karaktere odaklanın. Sayfa başlığı olmayan ve tekrarlanan başlık kullanımı olan sayfaları tespit edip düzenlemelisiniz. Tekrarlayan sayfa başlıklarını tespit etmek için sol tarafta bulunan filtre kısmından “Duplicate” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Meta açıklama kısmında ise dikkat etmeniz gereken konuların başında karakter sayısı geliyor. Bu oran meta açıklamalar için 70-130 aralığındadır. Ayırca meta açıklama girilmemiş ve tekrarlayan sayfaları bulup düzenlemek performansınıza ciddi katkı sağlayacaktır. Tekrarlanan açıklamaları tespit etmek için sol tarafta bulunan filtre kısmından “Duplicate” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Hiç açıklama girilmemiş sayfalar için yine filtre alanından “Missing” seçeneğini seçmeniz gerekecektir.

Yukarıda bahsettiklerim H1 ve H2 başlık etiketleri içinde geçerlidir.

Bitmedi! Bu aracı kapsamlı olarak ele aldığım bir videoyu çok yakında siz ziyaretçilerim ve takipçilerimle paylaşacağım. Beni sosyal medya hesaplarım aracılığıyla takip edebilirsiniz. Özellikle YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın 🙂

Daha fazla SEO aracı hakkında bilgi sahibi olmak ister misin? Cevabın evet ise ziyaret etmen geren sayfa >> ayhankaraman.com/seo-araclari

Mutlaka Okumalısın

teknik SEO'ya odaklanmak

Hemen Sahip Olmanız Gereken 9 SEO Alışkanlığı

Sahip olduğunuz becerileri müşterileriniz veya kendi siteniz için daha iyi kullanmak istiyorsanız SEO stratejilerinizi ve …

136 Yorumlar

 1. Lisans alabilir miyim

 2. Screaming Frog daha önce araştırırken karşıma çıkmıştı ama Türkçe sizin kadar anlatan yazı bulamamıştım.Elibize sağlık çok yararlı bir yazı olmuş sitemi analiz edeceğim fakat 500 sayfa üstünde rica edersem lisans verebilir misiniz? Teşekkürler

 3. Merhaba yazıyı okudum gayet anlaşılır bilgiler ele alınmış. Takip etmeye devam ediyoruz. Başarılar. Lisans alabilirmiyim?

 4. Hocam lisans alabilir miyim..

 5. Gerçi siz sitenizde tag kullanmıyorsunuz, ama ben kategori gibi amaçla kullanıyorum, kullanmayı önerirmisiniz?

 6. Daha önce Ayhan bey sağolsun lisans kodunu ücretsiz bir şekilde tarafıma vermişti. Hiç bir ücret yada beklenti içerisinde olmadan bunu yapması çok hoşuma gitti. Çünkü sektörde artık bu durumlarla insan çok az karşılaşıyor. Bu yüzden de bir defa daha kendisine teşekkür etmek istedim. Allah’ım emeklerinin karışılığını almayı nasip eyler inş.

 7. Lisans alabilirmiyim hocam 😊

 8. Merhaba lisans alabilir miyim. Teşekkürler

 9. merhaba ayhan bey lisans alabilirmiyim. Bu arada içerik harika olmuş

 10. Merhaba lisans gönderebilir misiniz

 11. Teşekkürler bilgi için lisans alabilir miyim? Cidden büyük artış olmuş

 12. Merhaba lisans alabilir miyim ?

 13. Bilgiler için teşşekkür ederim rica etsem lisans yollar mısınız ?

 14. Linsans bilgisi alabilir miyim Ayhan Bey

 15. Yalçın Demirtaş

  Gayet açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş. İlgi ile takip ediyoruz. Lisans rica edebilir miyim? Çok teşekkür ederim..

 16. Hocam gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş, lisans alabilirsem sevinirim.

 17. Daha önce bu kadar detaylı bir yazı görmemiştim Teşekkür ederim.

  Lisans alabilir miyim?

 18. Merhaba. Lisans alabilir miyim?

 19. Güzel bir yazı bende lisans istesem

 20. Yorum yazan herkese lisans yolladım. Teşekkürler.

 21. Anlatım için teşekkürler. Lisansı ben de alabilir miti ? Teşekkürler.

 22. Lisans rica ediyorum Ayhan bey.

 23. hocam merhaba lisans alabilirmiyim

 24. Merhaba Ayhan Bey;
  Yazıyı görünce heycanlandım. Aradığım bir araçtı ve bunun için teşekkür ederim.
  Lütfen lisans paylaşır mısınız

 25. Merhaba;
  lisans alabilir miyim acaba?

 26. Merhaba Ayhsn Bey;

  Güzel bir yazı lisans alabilir miyim?

 27. Merhaba. Lisans alabilir miyim? Teşekkürler

 28. Merhaba lisans alabilir miyim ?

 29. Yazınız için teşekkürler Ayhan Bey. Bende lisans alabilir miyim?

 30. Herkese Lisans kodu gönderildi. İlginiz için teşekkür ederim. Devam ediyoruz 🙂

 31. Yazı için teşekkürler…

 32. Faydalı bir yazı olmuş. Uzun zamandır sektörde böylesi bir içerik yazılmamıştı. Ben de varsa lisans alabilir miyim?

 33. Merhaba Lisans alabilirmiyim?

 34. lisans rica edebilir miyin )

 35. Yazı mükemmel olmuş. Lisans rica ediyorum.

 36. Merhaba. Lisans alabilir miyim? Teşekkürler

 37. Hocam mümkünse bende lisans alabilir miyim? Teşekkürler.

 38. Merhaba, seo optimize anlamında güzel bir program sunmuşsunuz.Penguen algoritmasindaki asil sorunlar çözümleme aşamasında kullanılması gereken bir sistem tessekkurler.Rica etsem bende lisans alabilirmiyim

 39. Ayhan bey merhaba, bu güzel bilgilendirme için teşekkürler. Lisans alabilir miyim rica etsem?

 40. Yazınız çok bilgilendirici olmuş. Teşekkürler. Bana da lisans gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

 41. Yazı için teşekkürler. Lisans alabilir miyim?

 42. hocam merhaba lisans alabilirmiyim

 43. Harika bir program. Ben de lisans alabilir miyim acaba?

 44. Merhaba, yazınız çok başarılı ve açıklayıcı olmuş. Ben de lisans alabilir miyim?Teşekkürler.

 45. Merhaba yazı için teşekkürler lisans alabilirmiyim

 46. Merhaba,

  Anlatım için teşekkürler, ben de lisans alabilir miyim?

  Teşekkürler

 47. Lisans alabilir miyim Ayhan Bey?

 48. Merhaba lisans alabilir miyim? Teşekkürler.

 49. Yorum yazan tüm ziyaretçilerime Lisans bilgileri gönderildi. Çok teşekkür ederim.

 50. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Lisans bilgilerini alabilir miyim?

 51. Bilgilendirici içerikleriniz için çok teşekkürler.
  Ben de lisans rica ediyorum.

 52. Lisans için şansımızı deneyelim bakalım 🙂

 53. Ayhan bey merhaba, ben de lisans alabilir miyim ?

 54. Merhaba Ayhan Bey lisans alabilirmiyim.Sanırım mobil değil Masaüstü program

 55. Screaming Frog ile SEO Denetlemesi konulu yazınızı çok beğendim Ayhan hocam. Elinize sağlık SEO optimizasyonu konusunda yardımcı olmanızı ayrıca takdir ettim. Screaming Frog Lisansı alabilirmiyim. Şimdiden teşekkür ederim.

 56. External bölümünde sorgu yapınca oradaki linkleri tek tek incelersem aralarında zararlı bir bağlantı (hacklnk) bunu kesin olarak bulurum değil mi hocam?

 57. Merhaba Ayhan Bey,
  İçerik çok başarılı böyle bir içeriği paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Lisans alabilir miyim?

 58. Lisan alabir miyim ? Teşekkürler 🙂

 59. Gerçekten tüm yazılarınızı özenle okuyorum, işinizde başarılısınız daim olur umarım. Lisans alabilirmiyim kaldıysa 🙂

 60. Merhabalar Ağabey,
  Yazın gayet başarılı olmuş trial versiyonunu kullandım lakin eğer ki elinde halen lisans var ise paylaşabilir misin?

 61. Yazınız için teşekkür ederim.Lisansı bende alabilirmiyim

 62. Elinize sağlık, ben de lisans alabilir miyim? 🙂

 63. Lisans istesem hocam bende.

 64. Özenli ve bilgi dolu SEO yazılarınız için çok teşekkürler.
  Lisans kodu gelmedi, gönderirseniz çok memnun olurum.

 65. Merhaba, Lisans alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler

 66. Merhaba öncelikle çalışmalarınız için teşekkür ediyorum. Bende programı kurdum ve sitem 500 sayfayı geçti.
  Lisans rica edebilir miyim ?
  Teşekkürler.

 67. Slm Ayhan,
  Klavyen Dert Görmesin, müsait zamanında ben de bir lisans rica ediyorum, K.i.b.

 68. hocam lisans alabilir miyim çok teşekkürler

 69. Lisans veriyor musunuz halen daha.
  Veriyor iseniz bende isterim

 70. Ayhan Hocam Merhaba, Screaming Frog SEO Spider tool hakkında ülkemizde maalesef Türkçe içerik bulmak çok zor. Bunun yanında, devam olarak Screaming Frog Log File Analyser de eklerseniz ışık tutmuş olacaksınız. You Tube kanalınızdan uygulamalı örnekler göstermeniz de bonus olacak. 🙂 Saygılarımla…

 71. lisans alabilirmiyim. Teşekkür ederim

 72. Merhaba, geç kalmadıysam lisans alabilir miyim 🙁

 73. Merhaba Hocam Lisans Alabilirmiyim

 74. Merhaba Ayhan bey. Önceikle yazınız gerçekten çok faydalı bir kaynak olmuş. Seo ile ilgilenenlerin bu araçı kullanması kaçınılmaz.

 75. Merhaba hocam
  Bende lisans alabilirmiyim ? Sayfa sayımız 750 sayfa üzeri
  Sevgiler

 76. Yazınız için teşekkürler. Site içi seo optimizasyonu için mükemmel bir araç. Rica etsem lisans verebilir misiniz 🙂

 77. Çok güzel yazı Lisans Alabilir miyim ?

 78. Merhaba, Screaming Frog lisansından alabilir miyim ? Teşekkür ederim.

 79. lisans alabilirmiyim.Teşekkür ederim

 80. merhabalar Ayhan bey,

  screaming frog olayını çok duyuyordum ama yararını tam anlayamamıştım. yazınız için teşekkürler. varsa lisans ben de alabilirim. kolay gelsin

 81. Ayhan bey güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş elinize sağlık, lisans alabilir miyim bende? Teşekkürler iyi çalışmalar

 82. Merhaba, Lisans alabilir miyim acaba ? Çok Teşekkürler,,

 83. Uzun soluklu olarak yavaş yavaş okuyarak idrak etmeye çalıştım, işini hakkıyla yapmak bu olsa gerek. Chrome’da favori sitelere eklendiniz. 🙂 Lisans mevcut mu acaba?

 84. Merhaba,

  Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler,

  Hala lisans almamız mümkün müdür?

 85. Merhaba Ayhan Bey,
  Yazınız için teşekkürler.
  Bende lisans alabilir miyim?

 86. Merhaba lisans alabilir miyim?

 87. Merhaba Ayhan Bey

  Bilgiler için teşekkürler lisans alabilirmiyim

 88. Hocam oldukça başarılı bir anlatım olmuş ben de lisans rica edebilir miyim?

 89. Selamlar anlatımınız için teşekkürler bizde lisans alabilirmiyiz rica etsek.

 90. lisans alabilirmiyim. Teşekkür Edirim.

 91. Lisans rica edebilmemiz mümkünmüdür

 92. Lisan alabir miyim ? Teşekkürler

 93. Yazı için teşekkürler lisans alabilir miyim?

 94. Lisans alabilir miyim? Teşekkürler

 95. Hocam iyi çalışmalar, lisans talebinde bulunabilirmiyim, teşekkürler

 96. Anlatım için teşekkürler. Lisans alabilir miyim?

 97. Merhaba Ayhan Bey, içeriğiniz için teşekkür ederim Screamin frog aracının kullanılması üzerine güzel bir içerik olmuş. Lisans alabilir miyim.

 98. Paylaşım için teşekkürler. Lisans alabilir miyim?

 99. Merhaba bu güzel ve bilgilendirici içerik için teşekkürler. Bende lisans alabilir miyim.

 100. Lisans alabilir miyim? Teşekkürler.

 101. Merhabalar ayhan bey lisans alabilir miyim?

 102. Bilgilendirme için teşekkürler, lisans alabilir miyim?

 103. Kaliteli içerik için teşekkür ederim. Ben de lisans alabilir miyim?

 104. Merhaba, yaziniz icin tesekkurler. Kullanmak icin sabirsizlaniyorum. Simdiden tesekkurler.

 105. Lisans Alabilirmiyim. Teşekkürler.

 106. Ayhancım lisans rica ediyorum 🙂

 107. Merhabalar, çok güzel bir yazı ve anlatım olmuş. Türkiyede ki başarınızı takdir ederim.
  Rica etsem 1 adet lisans’da bana gönderim sağlayabilirmisiniz.

  İlginiz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar Ayhan bey.

 108. Sağolun hocam bilgi için bende denemek istiyorum lisans alabilirmiyim

 109. Bana da lisans gönderebilir mısınız

 110. Hocam emeğine sağlık harika anlatmışsın… Lisans alabilir miyim bende.

 111. Merhaba bende lisans alabilir miyim?

 112. Ben de lisans alabilir miyim hocam? Teşekkürler şimdiden

 113. Merhaba, çok faydalı bir yazı olmuş. Lisans alabilir miyim?

 114. Lisans alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim 🙂

 115. Ayhan bey bilgi için teşekkürler. Lisans rica edebilir miyim sizden? Teşekkür ediyorum.

 116. Tüm yorum yazanlara lisans gönderilmiştir.

 117. Güzel yazı olmuş. Elinize emeğinize sağlık Ayhan bey. Bende lisans alabilir miyim? Teşekkürler.

 118. Merhaba Ayhan hocam facebook sayfanızda kaçırdığım gönderilerden biride Screaming Frog ile ilgili gönderiniz. Arada geçmiş gönderileri kontrol ediyorum. Kontrol ederken farkettim. Rica etsem Screaming Frog lisansı göndermeniz mümkün mü
  teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir