fbpx
SEO

Negatif SEO’dan Nasıl Uzak Durulur?

Site Sıralamanızı Korumak İçin Negatif SEO’dan Nasıl Uzak Durulur?

Bazı insanlar rakip olarak gördükleri siteleri geçmek için veya onların sıralamasını düşürmek için bir takım kötü huylu yöntemler denerler. Bunlara negatif SEO saldırıları denmektedir. Bu tür saldırıları gerçekleştirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Elde edilen sonuç ise hedef sitenin sıralamasının düşürülmesi, sitenin Google tarafından cezalandırılması ve arama motoru sonuçlarından çıkarılmasıdır. Neticede sitenizin trafiği düşer ve kaybeden taraf olursunuz.

negatif-seo

Negatif SEO hakkında bilgi sahibi olarak ve ondan uzak durmayı başararak bu tür etkilere karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Bu Neden Önemli?

İnternette arama yaptığınız zaman birçok profesyonel kişinin belirli bir ücret karşılığı sizin için olumsuz SEO çalışması yapmak isteyeceğini görürsünüz. Bu kişiler sitelere saldırmak için farklı yöntemler kullanırlar. Örneğin, düşük kaliteli linkleri sitenize yönlendirirler, sitenizi ele geçirirler veya çok daha farklı şeyler yapabilirler.

Bu senaryoların her birine karşı korunmak bunlardan arınmaktan çok daha iyidir. Bir saldırının yapılmasını beklemek yerine kendinizi korumaya almayı düşünmelisiniz. Bu sayede sitenize saldırı yapıldığı zaman kaybedeceğiniz değerleri önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Negatif SEO’dan Nasıl Kaçınılır?

Negatif SEO’dan kaçınmakta size yardımcı olacak ve site sıralamanızı korumanızı sağlayacak birkaç taktik bulunmaktadır.

Backlinkleri Takip Edin

Söz konusu durum backlink profili ise bu profil üzerinden sitenize gelen tüm linkleri takip edebilirsiniz. Backlink profilinizi takip altına aldığınız zaman gelen link sayısını görebilir ve sitenin saldırıya uğrayıp uğramadığını anlayabilirsiniz.

Güvende kalmak istiyorsanız detaylı bir analiz gerçekleştirmelisiniz çünkü bu her zaman negatif SEO saldırısı yapıldığı anlamına gelmeyebilir. Bu konuda size yardımcı olacak belli başlı araçlar vardır. AHREFs ve Majestic SEO bu araçlardan bazılarıdır.

Backlinklerinizi Koruyun

Bazı negatif SEO saldırıları sahip olduğunuz iyi linklerin kaldırılmasıyla gerçekleşir. Sizin kimliğinizi kullanan bir kişi linkin kaldırılmasını talep edebilir. Bunu önlemek için Google veya Yahoo üzerinden klasik bir e-posta oluşturmak yerine kendi alan adınızdan bir e-posta oluşturmayı düşünebilirsiniz. Sahip olduğunuz iyi linkleri Monitor Backlinks gibi araçlarla takip edebilirsiniz.

Uygunsuz Anahtar Kelimeleri Araştırmak İçin Google Analytics’i Kullanın

Google Analytics’i kullanarak size ziyaretçi getiren anahtar kelimeleri kontrol edebilirsiniz. Normalde listede olmaması gereken bir anahtar kelime gördüyseniz bunu araştırmalı ve bunun listeye nasıl dahil olduğunu incelemelisiniz.

Kopya İçeriklerden Uzak Durun

Merak uyandırıcı yazılar yazmak, ziyaretçi çekmek için her zaman yeterli olmayabilir. Hazırladığınız içeriğin başkaları tarafından kopyalanıp kopyalanmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için Copyscape adı verilen aracı kullanabilirsiniz.

negatif-seo-dan-uzak-durunuz

Sitelerin Listesini Oluşturun ve Yeni Olanları Tanımlayın

Belirli bir düzen içerisinde size yönlendirme yapan sitelerin listesini çıkarmalısınız. Daima elinizde bulunan son iki listeyi karşılaştırmalı ve yeni olan siteleri tanımlamalısınız. Yeni olan siteler size yeni yönlendirmeler veren sitelerdir. Bu siteleri tanımlamalısınız.

Sitenin Yüklenme Hızını Kontrol Edin

Negatif SEO saldırıları bazen sitenizi tarayacak örümcekler ve veritabanında yer alan içerikler aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu sitenin yüklenme hızını arttırır. Ortalama site yüklenme hızından daha düşük bir yüklenme hızı söz konusuysa sunucunun kayıtlarına göz atmalı ve hangi programın daha fazla kaynak kullandığını tespit etmelisiniz. Ardından bu programı engellemelisiniz. Site yüklenme hızını test edebileceğiniz araçları bu bağlantıda yer alan yazımızda paylaşmıştık. İncelemenizi öneririm.

Sitenizi Kontrol Edecek Birini Bulun

Bazı gönüllü kişiler bularak bunların sitenizi gezmesini sağlayın. Sitede arama yapmalarını sağlayın ve aradıklarını ne kadar kolay buldukları konusunda onlardan bilgi edinin. Söz konusu yavaşlamalar veya gecikmeler konusunda onlardan bilgi alın. Bu yolla sitenizde gezinmeyi kolaylaştırabilirsiniz ve sitenin uygun bir biçimde çalıştığından emin olabilirsiniz.

negatif-seo-analizi

Google Alert Kullanarak Sahte İncelemeler Olup Olmadığını Takip Edin

Negatif SEO saldırısı yapmanın diğer bir yolu siteniz hakkında negatif incelemeler paylaşmaktır. Bu negatif değerlendirmeler sitenize gelen ziyaretçileri huzursuz edebilir. Bu tür incelemeleri takip edebilmek için site adını Google Alert hizmetinde anahtar kelime olarak kullanmalısınız.

Google Site Yöneticisi Araçları Kullanarak E-Posta Uyarıları Alın

Google Site Yöneticisi Araçları sayesinde sitenizde yolunda gitmeyen bir şeylerden haberdar olmak için bir takım uyarı bildirimleri oluşturabilirsiniz. Sitenize kötü amaçlı yazılımlar ile saldırı yapılıp yapılmadığını veya sayfaların doğru bir biçimde dizine eklenip eklenmediğini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sitenizi Kötü Amaçlı Yazılım Saldırılarından Koruyun

Sitenizin saldırılara karşı güvende olduğundan emin olun. Bunun için sitenizi koruyacak bazı eklentiler kullanabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba