fbpx
SEO

Google’da Sıralama Almak Ne Kadar Sürer?

Hergün yüzlerce telefon çağrısı alıyorum. Bu telefon görüşmelerinde en sık gelen sorulardan bir tanesi de şu: “Google’da sıralama almak ne kadar sürer?”

Google’da Sıralama Almak Ne Kadar Zamanımızı Alır?

Bu sorunun net bir cevabı olmasa da edindiğim deneyimlere göre cevap verebilirim. Yaklaşık 12 yıldır sektörün içerisindeyim ve hizmet verdiğim müşterilerimin sitesinin ortalama olarak 90-180 gün içerisinde sonuç aldığını gözlemledim. Bu sektöre ve rekabete göre değişkenlik gösterecek bir durum fakat ortalama olarak süre bu diyebilirim.

Bu içeriği yazmadan önce bir araştırma yapma kararı aldım. SEO ile ilgilenen her müşterinin merak ettiği bir konuyu Global olarak araştıran ve sunan birileri illaki vardır illaki. Yanılmadım. Ahrefs bu konuyla alakalı kendi araştırmasını yayınlamış. Bende o içeriğin bir bölümünü tecrübelerimle birleştirerek paylaşmak istedim. İşte detaylar:

Sıralama Alan Web Sitelerinin Alan Adı (Domain) Yaşı Kaç?

Ahrefs yapmış olduğu analize istinaden ilk sayfada yer alan sitelerin alan adı yaşını denetlemiş. Bende hizmet verdiğim bir sektör seçtim ve sıralama alan sayfaların alan adı (domain) yaşını denetledim. Ortaya aşağıdaki gibi bir tablo çıktı.

Web Sayfalarının Ortalama Yaşı

Yukarıdaki grafikten anlayacağımız üzere sıralama alan sayfaların sadece %15’i 1 yaşı doldurmuş. Geriye kalan sonuçları 2 yaşın üzerinde olan alan adları oluşturuyor.

Kısacası sıralama alan alan adlarının 2 yaş ve üzeri sitelerden oluştuğunu görüyoruz. Bu ahres.com’un verilerine göre de böyle.

Bir Sayfanın Google’da Sıralama Alması Ne Kadar Sürer?

Hizmet verdiğim 10 farklı sektörde yer alan web sayfalarının genellikle en fazla 9 ayda sonuç aldığını analiz ettim. Ben alan adı otoritesini artırmaya yönelik bağlantı oluşturma stratejisi üreten bir uzman değilim (stratejim farklı) ama genellikle alan adı otoritesi yüksek siteleri ilk sayfada görüyoruz. Bu yine Ahrefs’in verilerine göre de böyle. Bağlantı kurmanın önemi yüksek evet ama artık çok yüksek kaliteli bağlantılara ihtiyacımız var.

Bir Sayfanın Google'da Sıralama Alması Ne Kadar Sürer?

Yüksek kaliteyi belirleyen sitenin otoritesi değil hedef kitlenizin bulunduğu kaynaklardır.

Ahrefs yeni yayınlanan web sayfalarının bir yıl içerisinde sadece %5,7’sinin ilk sayfaya gelebileceğini söylüyor. Bu konuda haklıda. Yeni doğmuş bir bebeğin koşmasını bekleyemeyiz değil mi? Google bu duruma net olarak böyle bakıyor.

Ahrefs analizini anahtar kelimelerin hacimlerini ve zorluk oranlarını alarak gerçekleştirmiş. Bende öyle yaptım :) İşte anahtar kelime hacimlerine ve zorluk derecelerine göre sıralama alma süreleri:

Bir Sayfanın Google'da Sıralama Alması Ne Kadar Sürer?

Sonuç

Sonuç olarak: Bir web sitesinin Google arama motorunda sıralama alabilmesi için 1 yaşının üzerinde olması, çok yüksek kaliteli içerik üretilmesi ve hizmet verdiği sektörde kendini kanıtlamış bir kaynak olması oldukça önemli. Google sitenize bir bebek gibi bakar. Doğar, emekler, yürür, büyür ve koşar.

Bunlar oyunun sadece bir parçası. Bütünsel yaklaştığımız zaman başarıya ulaşmanın daha kolay ve keyifli olduğunu göreceksiniz. Şimdi bol bol rakip analizi yapma, içerik üretme, revize etme, yüksek kaliteli bağlantı alma, reklam verme ve yeniden pazarlama ile destekleme zamanı.

Unutmayın sektörünüzde akla ilk gelen markalardan biri olmayı başaracak stratejiler geliştiriseniz kelimelerin sıralamalarına odaklanmazsınız. Dönüşüm herşeyden kıymetlidir. Bazen 2. sırada olmak 1. sırada olmaktan daha kıymetlidir. :)

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bir kere yazacağınız yazıyı ziyaretçi gelsin diye yazmayacaksınız. Ben şunu fark ettim. Sitenin ziyaretçisi artıkça google sizi hep yukarı taşıyor.

  2. SEO’nun kısa süreli bir şey olmadığını ve onu besleyen daha birçok kriterin olduğunu çok iyi kanıtlayan bir içerik ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba