fbpx
GoogleDijital PazarlamaGoogle Araçları

Google Dijital Atölye: Ücretsiz Dijital Pazarlama Kursu

Son zamanlarda çok fazla soru aldığım Google Dijital Atölye projesi hakkında bir içerik hazırlama kararı aldım. Bu proje ücretsiz olarak Dijital Pazarlama Eğitimi sağlamaktadır.

Google, bu girişimiyle birlikte girişimcilerin dijital pazarlamayı daha doğru kullanmasını hedeflemiştir. Başlangıç seviyesi için benimde önerdiğim Google Dijital Atölyeyi daha yakından tanıyalım:

Google Dijital Atölye Nedir?

Google Dijital Atölye, herkesin dijital pazarlama temellerini öğrenmesini sağlamak amacıyla 2015 yılında devreye alınmış bir eğitim platformudur. Ücretsiz çevrimiçi öğrenme platformu olan Dijital Atölye, küçük işletmelerin dijital kanalları farklı şekillerde nasıl kullanabileceğine dair ilişkilendirilebilir örnekler kullanarak eksiksiz bir dijital pazarlama eğitimi sunmaktadır. Çevrimiçi kursu tamamlayan öğrenciler, Google ve IAB Europe tarafından onaylanmış bir sertifika almaktadırlar.

Google Dijital Atölye

Google Dijital Atölye Ücretli mi?

Şu an için ücretiz. İleride ücretli eğitimlerinde yer alacağını öngörebiliyorum. Nedeni ise sol tarafta yer alan filtrelerde “Ücretli Sertifika” seçeneğinin yer almasıdır. Şunu net olarak söyleyebilirim: Bu hizmet içerisinde her zaman için ücretsiz eğitimler yer alacaktır.

Sektörümüzün büyümesine sağladığı katkılardan dolayı Google’a teşekkürü borç bilirim.

Neden Google Dijital Atölye?

Dijital Pazarlama kurslarına zaman ayırmak ve dahil olmak kolay bir iş değildir. Çünkü tercih edebileceğiniz çok fazla seçenek vardır. Online kurslar dijital pazarlama bilgilerinizi ve becerilerinizi geliştirmek için en etkili yollardan biridir. Google Dijital Pazarlama kursu tam olarak bunun için hazırlanmıştır.

Google Dijital Pazarlama Sertifikası vakit ayırmaya değer sertifikalardan biridir. Dijital pazarlamaya yeni giriş yapıyorsanız sizin için ideal bir kurstur. Google tarafından oluşturulmuştur ve tamamen ücretsizdir. Belirli kuruluşlar tarafından akreditasyonu sağlandığından belirli geçerliliğe sahiptir.

Google Dijital Atölye Eğitimler

Google Dijital Pazarlama Sertifikası Nasıl Alınır?

Google Dijital Pazarlama Sertifikası, Dijital Pazarlamanın Temelleri isimli kursunu başarıyla tamamladıktan sonra Google tarafından verilen sertifikadır. Sertifika, İnteraktif Reklamcılık Bürosu (Interactive Advertising Bureau Europe) ve The Open University tarafından akredite edilmiştir.

Dijital pazarlamanın temellerini öğrenmek istiyorsanız iyi bir kurstur. Sıfırdan size pek çok farklı bilgi verir. Dijital pazarlama becerilerinizi hangi yönde geliştirmeniz gerektiğine kolayca karar verebilmenizi sağlar. Aynı zamanda unutmuş olabileceğiniz bilgileri size hatırlatır.

Google tarafından sunulan dijital pazarlama kursu, Google Dijital Atölye kitaplığında yer alır. Toplam 26 modülden oluşur. Hepsini bir araya getirdiğinizde 40 saatlik bir eğitim ortaya çıkar. 40 saatinizi bu kursa ayırdığınızda Google tarafından verilen bir sertifikaya sahip olursunuz.

Google Dijital Atölye içerisinde pek çok farklı eğitimler yer alsa bile Dijital Pazarlamanın Temelleri kursu iyi bir başlangıç noktasıdır. Bu kurs başlangıç seviyesine hitap eder ve pek çok noktada geçerliliğini koruyan bir sertifika sunar.

Kursa Katılmak için learndigital.withgoogle.com bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

İleri seviye ve size ait bir proje üzerinden uygulamalı Dijital Pazarlama eğitimi için aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz.

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Google’ın Dijital Pazarlama Kursu Yeterli mi?

Dijital Pazarlama alanında kariyer yapmak istiyor ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız Dijital Pazarlamanın Temelleri kursu sizin için ideal olacaktır. Her şey en başından basit bir şekilde anlatılır. Böylece ihtiyaç duyulan tüm temel bilgileri öğrenirsiniz.

1. Kullanım Kolaylığı Sağlar

Google’a kayıt olmak ve ardından eğitime başlamak çok kolaydır. Kurs farklı parçalara ayrıldığından kademe kademe tamamlanabilir. Kaldığınız yerden devam edebilme şansınız vardır. Kursta yer alan dersleri inceleyebilir ve vakit ayıracağınızı düşündüğünüzde öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bazı derslerin sonunda uygulamalı adımlarla karşılaşırsınız. Bu adımları takip ederek dijital alandaki varlığınızı güçlendirebilirsiniz. Her modülün sonunda yer alan sınavlardan geçerek bir sonraki derse katılabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kursları yavaş hızda takip edebilirsiniz.

2. Temel Bilgiler Sunar

Dijital pazarlama oldukça geniş kapsamlı bir alandır. Şirketlerin bu alanda varlık gösterebilmesi için temel bilgileri çok iyi bilen ve uygulayan insanlara ihtiyacı vardır. Bu kurs sayesinde temel bilgileri tamamen öğrendikten sonra kendinizi geliştirebileceğiniz pek çok fırsat keşfedebilirsiniz.

Online pazarlama stratejisi oluşturma, arama motoru sıralamalarının nasıl çalıştığını anlama, optimizasyonlar gerçekleştirme ve verileri okuma gibi pek çok farklı kazanım elde edeceksiniz. Her şey temel düzeyde anlatılsa bile daha fazlasını yapabilmek için gerekli tüm bilgiler sunulur.

3. İlerleme Hissi Sağlar

Sertifika veren bir kurs ile sertifika vermeyen kurs arasındaki fark oldukça nettir. Size iş vermek isteyen kişilere göstereceğiniz bir şey olmasını sağlarsınız. Bilgi ve becerilerinizi ispatlamış olursunuz. İşi pratiğe döktüğünüzde ise tüm soru işaretlerini ortadan kaldırırsınız.

Sertifika veren bir kurs seçtiğinizde eğitimi aldıktan sonra başarılı olup olmadığınızı net bir şekilde görebilme fırsatı elde edersiniz. Profesyonelliğe adım atmadan önce çantanıza ne kadar fazla başarı eklerseniz sizin için o kadar iyidir. Dijital pazarlama alanında buna ihtiyacınız olacaktır.

4. Geçerliliği Olan Sertifika Kazandırır

Google dijital pazarlama denildiğinde tam olarak neyle karşı karşıya olunduğunu iyi bilir. Online ortamda varlık sahibi olmak büyük oranda Google’ın arama motorunda göstereceğiniz başarıya bağlıdır. Google sayesinde işi en iyi noktadan öğrenmiş olursunuz.

Bununla birlikte Google Dijital Atölye birbirinden farklı imkanlara sahiptir. Diğer kurslarla bilgilerinizi ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kurslara vakit ayırmaktır. Çünkü kursların tamamı ücretsizdir ve kademeli ilerlenecek şekilde oluşturulmuşlardır.

Dijital Pazarlama Temelleri Eğitimi

Dijital Pazarlamanın Temelleri Kursundan Ne Öğrenebilirsiniz?

Dijital Pazarlamanın Temelleri kursunun içerisinde pek çok farklı bilgi yer alır. Kurs ücretsiz olmasına rağmen oldukça kapsamlıdır. 26 modülde bulunan dersleri tamamlarken bir yandan testleri yapmanız gerekir. Testleri tamamlayamazsanız sertifika alamazsınız.

 • İlk kısımda işletmenizi online ortama taşımayla ilgili bilgiler yer alır. Bu bilgiler 2 modülde toplanmışlardır. Temel düzeyde bilgileri içerir ve derslere başlama amacı taşır.
 • İkinci kısımda web ortamında bulunur olmayla ilgili bilgiler verilir. Dijital pazarlamaya tam anlamıyla giriş yaptığınız yerdir. Bilgiler 5 farklı modülde yer alırlar.
 • Üçüncü kısım alternatif kaynakları kullanarak insanlara erişmekle ilgilidir. Dijital pazarlamanın sadece arama motorundan ibaret olmadığının üzerinde durulur. Toplam 7 modül vardır.
 • Dördüncü kısım reklamları kullanarak daha fazla insana ulaşmakla alakalıdır. Reklamları doğru şekilde kullanmakla ilgili pratik bilgiler yer alır. Bilgiler 4 farklı modüle dağıtılmışlardır.
 • Beşinci kısım web trafiğini kontrol etmek ve ölçmekle ilgilidir. Sitelere eklenen kodların ne işe yaradığı ve veri takibi öğrenilir. Toplam 3 modül yer alır.
 • Altıncı kısım ürün satışlarına ve online hizmetlere değinir. Burada işletmelerin dijitalden elde edecekleri fırsatları öğrenirsiniz. Toplam 2 modül bulunur.
 • Yedinci kısım son bölümdür. Bu aşamada artık bir işletmeyi global pazara açılabilmekle ilgili bilgiler sunulur. Dijital pazarlamayla bunu başarabileceğinizden bahsedilir.

Dijital Pazarlamanın Temelleri kursunun içerisinde yer alan derslerin özeti bu şekildedir. 7 Ana bölüme ayrılmıştır. İçerikler basit gibi gözükse bile çok şey öğreneceğinizden emin olabilirsiniz. Dijital pazarlama alanında aktif olarak rol almak istiyorsanız pratik bilgilere ulaşabileceksiniz.

Sonuç

Google Dijital Atölye aracılığıyla sunulan bu kurstaki tüm dersleri tamamladıktan sonra son sınava geçiş yaparsınız. Son sınavdaki soruları doğru cevapladıktan sonra ise kendi adınıza düzenlenmiş olan Dijital Pazarlamanın Temelleri sertifikasını almaya hak kazanmış olursunuz.

Her ne kadar alternatif kurslar bulabilmek mümkün olsa bile Google tarafından sunulan bu kursun ücretsiz olduğu unutulmamalıdır. Dijital pazarlamaya giriş için oldukça idealdir. Kurs sonunda her yerde geçerli olan bir sertifika alacağınızı unutmamanız gerekir.

Google’ın dijital pazarlama kursunu tamamladığınızda pek çok farklı alanda bilgi sahibi olursunuz. SEO, SEM, PPC, içerik pazarlama, sosyal medya pazarlama, e-posta pazarlama, mobil optimizasyon, yerel pazarlama, veri analizi ve global pazarlama konularında giriş seviyesinde bilgi edinirsiniz.

Google bu kursla tamamen dijital pazarlamaya yeni giriş yapan kişileri hedefler. Teknik bilgi öğrenmek gibi bir niyetiniz olmamalıdır. Bu beklentiyle başlarsanız maalesef beklediğinizi bulamazsınız. Temel düzeyde bilgileri edinip yolunuza devam etmeyi düşünmelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak kurs genelinde mobil ön plandadır. Google tüm dersleri mobil pazarlama çabaları üzerinden ilerletir. Bu durum sizi gelişen tüketim standartlarına hazırlıklı hale getirir. Dijital pazarlamada son trendleri yakalayabilmenin çok önemli olduğunu unutmamalısınız.

Ücretli Uygulamalı Eğitim Önerisi

Uzun süredir SEO ve Dijital Pazarlama eğitimleri gerçekleştiriyorum. Eğitimlerime başvuranlar arasında bu işe yeni başlayacağını söyleyenlere ilk olarak ücretsiz olan eğitimi almaları gerektiğini söylüyorum.

Ücretsiz eğitimi tamamladıktan sonra ileri düzey, uygulamalı ve gerçek zamanlı eğitimler yaparak daha tecrübeli olabileceklerini belirtiyorum. Eklemem gerekirse herkes ürününü pazarlarken iyi şeyler söyler. Hiçbir zaman ürünün faydalarını söylemeyen biriyle karşılaşmazsınız. Ben burada eğitimden bahsederken sadece şunu söylemek isterim: Beni mutlaka araştırın, eğitim alan kişilerle iletişim kurun ve sonrasında bana ulaşın.

Size her zaman yardımcı olacağımı unutmayın. Ücretli Dijital Pazarlama Eğitimi için hemen aşağıda yer alan formu doldurabilirsiniz.

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. Hocam harika icerik olmus. Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler. Sizi surekli takip ediyorum ve sizden her gecen gun yeni biseyler ogreniyorum. Google dijital atolye ve dijital pazarlama konusunda bu yazinizda digerleri gibi muhtesem olmus. Keske sizin ogrenciniz olabilme serefine nail olabilseydim.
  Bu arada dogum gününüz kutlu olsun.

 2. Ayhan fun club :) olarak ayhan hocamında dedigi gibi SEO mükemmel bir golcüdür. Fakat dijital pazarlamanın diğer kanallarınıda aktif olarak kullanabilirsek yani sahaya tam kadro çıkabilirsek başarılı olmak kaçınılmazdır.

 3. Google Dijital Atölye kursları gerçekten basit ve anlaşılır bir şekilde hazırlanmış. Dijital pazarlama yolculuğuna çıkan herkesin burdan başlaması gerektiğini düşünüyorum.

 4. Emeğinize sağlık hocam, güzel bir içerik olmuş. Başlangıç seviyesinde ücretsiz bir eğitim olan Google Dijital atölye kesinlikle izlenmeli temel bilgi edinilmeli

 5. Dediğiniz gibi, Google bu işin başlangıcını yapıyor. Devamını ise içinde bu konuyu öğrenme isteği olanlar getiriyor…

 6. Faydali ve fırsat dolu bir yazı olmuş benimde doğum günüm 27 haziran belki 2 kutlama olur Ayhan bey esenlikle kalın.

 7. Bence bizzat google dan sertifika almak iş hayatımızda büyük avantajlara yol açacaktır. Ayrıca doğum gününüz kutlu olsun Ayhan bey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba