fbpx
Dijital Pazarlama

Growth Hacking Nedir?

Yeni bir projeye başlamak internet sektörünün en keyif verici süreçlerinden birisidir. Bu keyif verici durum ürün ortaya çıkana kadar sürmektedir. Bir projeye başlarken koymuş olduğunuz hedefe ulaşamamak, ziyaretçi sayısını artıramamak gibi olaylarla karşı karşıya kalındığında keyifler iyice kaçmaya başlıyor.

Son dönemlerde ABD’de özellikle 2 konu ön plana çıkmaya başladı. Bunlardan ilki yalın girişim (lean startup) diğeri ise growth hacking. Yalın girişim projelerimizin aktif olmadan önce test aşamalarından geçmesi olayı. Growth hacking ise üst düzey tekniklerle projelerimizin büyümesi için yapılan çalışmaları kapsayan bir kavram. Değerli okurlarımız bir çoğunuz belki de bu terimi ilk defa duyuyordur. Sizler için bu terimi daha da detaylı olarak anlatmak istedik.

growth-hacking

Growth hacker olarak adlandırılan kişiler aslında tamamen online pazarlama yapmaktadırlar. İşe yarayan her türlü kavramı test ederler. SEO, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, A/B testleri, google analytics, e-mail pazarlaması, mobil pazarlama bu kavramlar arasındadır. Bu girişimi yeni sektöre giren projeler değil mevcut büyük oluşumlarda kullanmaktadır. Eğer sadece yeni projelere özel olduğunu düşünüyorsanız hemen bu düşüncenizden vazgeçmelisiniz. Günümüzde bu terim ile alakalı bir çok dijital pazarlama uzmanı ve ajansı seminer düzenlemeye başladı bile.

Growth Hacking (Büyüme Korsanlığı) Nedir?

Twitter ilk açıldığı dönemlerde sosyal medya ağlarında, messenger uygulamalarında, arkadaş platformlarında ve daha bir çok kanalda dilden dile yayılmaya başlamıştı. Tabi olay böyle olunca bu platforma herkes üye olmaya başladı. Daha sonra bir çok kişi giriş yapmadığı ve kullanmadığı için kullanıcı adı ve şifrelerini unutur oldu.  Bu tür durumda aklımıza ilk gelen şey reklam yaparak o kullanıcıları geri kazanmak olur. Fakat twitter bunun aksine verileri geriye dönük analiz ederek bu olayın üstesinden gelmiş.

Twitter’in bu olayı analiz eden ekibi üye olurken ilgisini çeken kişileri takip eden üyelerin twitter da daha uzun süre kalıcılık sağladığını gözlemlemiş. Buna istinaden twitter üye olan herkese ilgisini takip edebilecek kişileri önererek bu sorunun üstesinden gelmiş. İşte az önce yukarıda anlatmak istediğimiz growth hack tam da bu oluyor.

Growth Hacker (Büyüme Korsanı) Nedir?

Growth Hacker” kavramı dilimizde henüz bir anlam karşılığı bulamamış bir kelimedir ancak iki kelimenin anlamları tek tek ele alınarak bu isim “Büyüme Korsanı” olarak adlandırılabilir. Büyüme korsanı, ölçülebilir ve test edilebilir yöntemler kullanarak odaklanılan ölçümü yükseltmeye çalışan kişidir.

growth-hacking-nedir

Büyüme korsanı” birçok kişi için henüz yeni ortaya çıkmış bir terimdir. Silikon Vadisi’nde en iyi ürün yöneticileri ve internet pazarlamacıları arasında ise uzun süredir varlığını korumaktadır. Geçtiğimiz 100 yıl içerisinde gerçekleştirilen pazarlama yöntemleri artık etkilerini yitirmekte ve hatta ortadan kalkmaktadırlar. İnsanlar veri bombardımanına tutuldular ve pazarlama yorgunluğu daima üst seviyelerde oldu. Kullanıcılar boğuldular ve ne kadar iyi olursa olsun bir sonraki en iyi bileşene aldırış etmediler. Dağıtım veya yayılma şimdilerde her üründe ve her girişimde karşılaşılan bir numaralı problem haline dönüştü.

Büyüme korsancılığı, bir pazara ulaşmak ve bir fikri dağıtmak için Web 2.0 teknolojisinin getirdiği modern bir yöntem olarak ortaya çıktı. Gününüzü rahatsız eden klasik pazarlamacılığın aksine bir büyüme korsanı bir takım özgün yöntemleri kullanarak kullanıcıların davranışları sonucunda oluşan değeri anlar ve kullanıcıyı ikna etmek için gerekli yöntemleri kullanır. Büyüme korsanı mesajları kullanıcının düşüncelerine yerleştirir. Bir büyüme korsanı davranış ekonomisinden elde ettiği veriler sayesinde kullanıcıya sunulacak doğru mesajı bulur.

Growth Hacker, büyümek için tekrarlanabilir ve ölçülebilir bir yöntem içerisinde bir strateji oluşturur. Büyüme korsanının hedefi pazarlama tabanlıdır ancak ürün bilgisi ile yönlendirilir. Büyüme korsanı pazarlama, ürün ve veri kesişiminde yaşar. Bir büyüme korsanı ürün takımıyla birlikte hareket eder ve istenileni yerine getirme konusunda teknik bir sözlük görevini görür.

Growth Hacker‘ın en önemli karakteristiği yaratıcılıktır. Zihni donanımları arasındaki en iyi araçtır. Büyüme korsanı, dağıtım veya yayılma için SEO ve reklam kelimelerinin ötesinde bir düşünceye sahip olmalıdır. Geleneksel pazarlama kanalları genellikle edinme başına maliyet konusunda yüksek maliyet anlamına gelmektedir ve yüksek doygunluktan ötürü düşük yaşam ömrüne sahiptir. Sosyal kullanıcılar çağında, doğru ürün pazarı ile doğru büyüme stratejisi büyük kazanımların elde edilmesini sağlamaktadır.

Büyüme korsanının sonuç hedefi ise tek başına milyonlarca kullanıcıya ulaşabilecek bir pazarlama mekanizması oluşturmaktır. Ancak büyüme korsancılığı gizli fikirler kitabı değil bir süreçtir. Büyüme stratejileri üründen ürüne kolayca kopyalanamaz. Büyüme asla aniden ortaya çıkmaz ve bir gecede oluşmaz. Büyüme korsancılığı problemlere yaklaşım konusunda sahip olduğunuz düşünce yapısıdır.

12 Yorum

  1. Ayhan bey, daha önceden bu terimi duymuştum dijital pazarlama ile ilgili bir kaç yabancı blogta ancak sizin bu açıklayıcı makaleniz çok hoşuma gitti ve hemen içimden bu değerli içeriğinizi sosyal medyada paylaşmak geldi..

    Saygılarımla.

  2. Bu konuyla alakalı bir liste yayınlanmıştı yakın zamanda hatırladığım kadarıyla. Web sitesini bulabilseydim buraya yazacaktım. Listede her seo’ cunun bildiği seomoz’ un sahibi de vardı.

  3. ”Growth hacking” terim olarak benim de ilk duyduğum bir şey. Ama uygulanma süreci ve yöntemleri çokta yabancı olmadığımız şeyler aslında. Belli mi olur sadece bu konu üzerinden bir meslek grubu bile ortaya çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba