fbpx
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir? (A’dan Z’ye Rehber)

Dijital pazarlama, dijital ortamda ürünlerin veya hizmetlerin tanıtımını gerçekleştirmek için kullanılan pazarlama yöntemlerinin bütünüdür. Hedef kitlenize ulaşmak için arama motorları, sosyal medya platformları ve e-posta hizmetleri gibi farklı kanalları kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlamanın en önemli yanı hedef kitlenizi bulmayı kolaylaştırmasıdır. Dijital pazarlamanın kendi içerisinde PPC, SEO, sosyal medya ve e-posta gibi farklı alt dalları vardır. Hedefiniz kitlelere ulaşmanızı sağlayacak en doğru pazarlama yöntemlerini kullanmak olmalıdır.

İçindekiler

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama aynı zamanda online pazarlama olarak karşınıza çıkabilir. İnternette gerçekleştirilen her türlü pazarlama çabasını kapsayan bir tanımlamadır. İşletmeler potansiyel ve mevcut müşterilere ulaşmak için çeşitli online kanallardan yararlanma yoluna giderler.

Sosyal Medya, PPC (Tıklama Başına Ödeme), SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), E-posta Pazarlama, İçerik Pazarlama ve çok daha fazlası dijital pazarlamanın bir parçasıdır. Bu çalışmalar gerçekleştirildiğinde hedef doğru müşterilere doğru şekilde ulaşmaktır.

Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasında çeşitli farklılıklar vardır. Geleneksel pazarlama online olmayan ortamda gerçekleştirilen pazarlama yöntemlerini kullanır. Reklam panoları, gazete reklamları ve basılı broşürler gibi pazarlama çalışmaları geleneksel pazarlamayla alakalıdır.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama çok daha fazla insana ulaşmanızı sağlar. Bunu yaparken ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılığı en yüksek insanların önüne çıkarmanıza yardımcı olur. Reklam maliyetlerini olabildiğince azaltır. Verileri günlük olarak takip edebilme şansınız vardır.

1. Daha Büyük Markalarla Rekabet Edebilirsiniz

Dijital pazarlama bulunduğunuz sektörde daha rahat rekabet etmenizi sağlar. Küçük bir işletme olmanız durumunda televizyon reklamlarına veya diğer geniş kapsamlı reklamlara yatırım yapma şansınız olmayacaktır. Bu durumda büyük markalarla yarışamazsınız.

Stratejik olarak hareket ederek dijital pazarlamayı kullanma yoluna gidebilirsiniz. Büyük şirketlerin bütçeleri çok daha yüksek olsa bile doğru optimizasyonlarla onlarla yarışabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirledikten sonra işe yarar kampanyalar oluşturmanız yeterlidir.

Ürünlerinize veya hizmetlerinize hitap eden uzun kuyruklu anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz. Ardından bu anahtar kelimeler etrafında kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz. Eğer arama motorunun ve insanların beğeneceği tarzda içerik oluşturursanız yüksek sıralama elde edebilirsiniz.

Arama motorları yüksek kaliteli içeriğe öncelik tanıdıklarından doğru kişilere ulaşabilme fırsatı elde edersiniz. İnsanlar içeriklerinizle ilgilendiklerinizde markanıza çok daha sıcak bakarlar. Böylece tanıtımını yaptığınız ürünlere ve hizmetlere ilgi duyarak onları satın alabilirler.

2. Her Aşamada Hedef Kitlenizin İlgisini Çekebilirsiniz

Dijital pazarlama çalışmalarınızda başarılı olmak istiyorsanız kitlenizle olabildiğince erken bir şekilde etkileşim kurmaya çalışmanız gerekir. Kullanıcılara alıcı yolculuğunun en kritik noktasında ulaşarak onları dönüşüm hunisine dahil edebilir ve satın almaya ikna edebilirsiniz.

Dijital pazarlamayı kullandığınızda hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek pek çok farklı adım atabilme fırsatınız olur. Online kanallar aracılığıyla müşterilerinizin satın alma yolculuğunu takip edebilirsiniz. Onların nasıl hareket ettiğini analiz ederek olası satışları yükseltebilirsiniz.

Pazarlama stratejilerinizle elinize geçecek her türlü verinin değerli olacağını bilmeniz gerekir. Erken aşamalarda doğru müdahaleleri yapmanız durumunda dönüşümleri yükseltebilirsiniz. Dönüşüm elde edemeyecek olsanız bile insanların işletmenizle bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz.

3. Dijital Pazarlamada Verileri Takip Edebilir ve Ölçebilirsiniz

Dijital pazarlama reklam kampanyalarınızdan elde ettiğiniz her türlü veriyi takip etmenizi ve ölçmenizi sağlar. Gösterimler, paylaşımlar, görüntülemeler ve tıklamalar gibi önemli olan her türlü veriye ulaşabilirsiniz. Bu verileri kapsamlı bir şekilde inceleyerek avantaj elde edersiniz.

Dijital pazarlamanın en önemli faydalarından birisi budur. Geleneksel reklamcılık yöntemlerinde bu tür fırsatlara sahip olamazsınız. Gerçek zamanlı olarak verileri takip ederek daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Geleneksel reklamcılıkta kimin sizin reklamınızı göreceğine karar veremezsiniz.

 • Dijital pazarlamada sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini öğrenebilirsiniz. Doğru araçları kullanıyorsanız anlık olarak sitenizde kaç kişinin olduğunu bile görebilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kişilerin hangi cihazları kullandıklarını ve ziyaret konumlarını öğrenebilirsiniz.
 • Geniş kapsamlı veriler sayesinde pazarlama çalışmalarınızı hangi kanala doğru yönlendirmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Arama motorlarından çok az trafik elde ettiğinizi fark ederseniz SEO çalışmalarına daha fazla vakit ayırmak isteyebilirsiniz.
 • Sitenize bir ürün kataloğu yerleştirdiğinizde o kataloğu kaç kişinin gördüğünü ve katalogda ne kadar vakit geçirildiğini öğrenebilirsiniz. Fiziksel broşürlerde böyle bir şansınız yoktur. Çünkü kaç kişinin broşürü açtığını ve incelediğini bilemezsiniz.

google analytics ile veri analizi

Hangi kanaldan ne kadar trafik geldi? Gelen kullanıcı ne kadar vakit geçirdi? Biz bundan ne kadar ciro elde ettik? Ne kadar güzel değil mi? Hangi kanalın dönüşüm oranı iyiyse o kanala yatırım yapacak daha fazla gelir elde edeceksiniz. Bunların kullanıcı başına maliyetlerini net olarak ortaya çıkarak daha doğru yatırımlar yapabileceksiniz.

Dijital pazarlamada ilişkilendirme modeli adı verilen yöntemi kullandığınızda insanların ürününüzü araştırma ve satın alma sürecinde neler yaptıklarını öğrenebilirsiniz. Böylece doğru noktalarda insanların karşılarına çıkarak onların fikirlerini etkileyebilirsiniz.

4. Diğer Pazarlama Yöntemlerine Göre Daha Uygun Maliyetlidir

Dijital pazarlama, kampanyaları günlük olarak izlemenize olanak tanır. Belirli bir pazarlama kanalından yüksek yatırım getirisi elde ediyorsanız o kanaldaki harcamalarınızı azaltabilirsiniz. Geleneksel reklam biçimlerinde bunu ölçmenin yolu neredeyse yok gibidir.

Reklamınız dönüşüm sağladığında ödeyeceğiniz miktar ile dönüşüm sağlamadığında ödeyeceğiniz miktar tamamen aynıdır. Dijital pazarlamada paranızı nereye harcayacağınıza karar verebilirsiniz. PPC kampanyaları işinize yaramıyorsa sosyal medya kampanyalarına yönelebilirsiniz.

Sosyal medyada aktif olabilmek için çeşitli tasarımlar dahil olmak üzere pek çok farklı noktaya ödeme yapmanız gerekir. Dijital pazarlama stratejisinde iyi performans göstermeyen kanallara ödeme yapma zorunluluğunuz yoktur. Sürekli olarak dönüşüme odaklanabilirsiniz.

Sınırlı bütçesi olan küçük bir işletmeyseniz dijital pazarlama kanallarının tamamını kullanmanız mümkün olmayabilir. Sosyal Medya, Blog, SEO ve Arama Reklamları gibi alanların hepsine yatırım yapamayabilirsiniz. Ancak minimum harcama ile yüksek yatırım getirisi elde edebilirsiniz.

5. Ürünleriniz ve Hizmetlerinizle İlgilenen Kişilere Ulaşırsınız

Televizyon, gazete veya reklam panosunda reklam alanı satın aldığınız zaman reklamı kimin göreceğini kontrol edemezsiniz. Sadece televizyon kanalının genel izleyici kitlesine veya gazetenin genel okuyucu kitlesine ulaşabilirsiniz. Bu durum reklam verimliliğini azaltır.

Dijital pazarlamada durum tam tersidir. Oldukça spesifik bir kitleyi hedefleyerek reklamlarınızı onlara ulaştırırsınız. Bu sebepten ötür dijital pazarlama daha yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir. Sosyal medyada demografik bilgilere göre reklam yayınlamak bunun en ideal örneğidir.

PPC kampanyalarında durum farklı değildir. Belirli bir anahtar kelimeyle arama yapan kişilerin önüne çıkarsınız. Onlara sunduğunuz reklamlardan elde edeceğiniz dönüşüm pazarlama stratejinizin başarısını belirler. Diğer tüm dijital pazarlama kanalları için aynısı geçerlidir.

Dijital pazarlama reklamlarınızı göstermek istediğiniz kişiler hakkında araştırma yapmanıza olanak tanır. Tüm hedeflemeleri çok daha hassas bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Çok geniş bir hedef kitleniz varsa onları alt gruplara ayırarak pazarlama çalışmaları yapabilme şansı elde edersiniz.

6. Dönüşüm Oranlarını ve Olası Satışları Yükseltebilir

Dijital pazarlamanın dönüşüm oranları ve olası satışlar üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Verileri kontrol etme ve ölçebilme şansına sahip olduğunuz için dönüşüm oranını yükseltebilecek adımlar atabilirsiniz. Uyguladığınız her stratejinin etkinliğini ölçerek daha faydalı stratejiler bulabilirsiniz.

Dijital pazarlama yöntemlerinizi sürekli olarak iyileştirmeye çalışmak dönüşüm oranlarınızı iyileştirir. Bununla birlikte aşırı müdahaleci olmamanız gerekir. Dijital pazarlamaya yatırım yapmak sürekli müdahalelerde bulunmak demek değildir. Elinizde yeterli verinin olması gerekir.

google analytics dönüşümler

Yukarıdaki ekran görüntüsünde siteme gelen trafiği, bunun dönüşüm oranını ve sayısını gösteriyorum. Dönüşümlerin geldiği kanallara, kelimelere ve reklamlara daha fazla yatırım yapıyorum. Dijital Pazarlama yaparak satışlarımı artırıyor ve sevdiğim işi yapmaya devam ediyorum.

Dijital pazarlama çalışmalarınızla ulaşacağınız her potansiyel müşterinin işletmeniz için aynı değeri sunmayacağını bilmeniz gerekir. Dijital pazarlama, müşteri olma olasılığı daha yüksek olan kişilere ulaşmak için kestirme yoldan gitmenizi sağlar. Böylece dönüşüm oranınızı yükseltebilirsiniz.

7. Pazarlama Çalışmalarına Müdahale Etmek Daha Kolaydır

Dijital pazarlamanın en iyi yönlerinden birisi stratejilere müdahale etmeyi kolaylaştırmasıdır. Pazarlama stratejisini geliştirmek için yapabileceğiniz çok fazla şey vardır. Genel olarak verileri takip edersiniz ve ardından elde ettiğiniz sonuçları değerlendirirsiniz.

Değerlendirme aşamasında fark edeceğiniz en önemli durum işlerin her zaman plana göre gitmeyeceğidir. Bir şeylerin yanlış gittiğini fark ederseniz müdahale etmek isteyebilirsiniz. Buna ek olarak yapacağınız müdahalede tüm çalışmalara en başından başlamanıza gerek kalmayacaktır.

Pazarlama çalışmalarına kolayca müdahale edebilmek dijital pazarlamanın sunduğu en önemli avantajlardan biridir. Ölçülebilir adımlar atmak geleneksel yöntemlere göre daha basittir. Yayınladığınız dijital bir reklamdan beklediğiniz verimi alamazsanız onu iptal etme şansınız vardır.

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

Dijital pazarlamada kitlelere erişiminizi yükseltebilmek için yararlanabileceğiniz pek çok farklı dijital pazarlama türü mevcuttur. Daha fazla pazarlama kanalı kullanarak çok yönlü stratejiler oluşturabilirsiniz. Ancak öncelikle sizin için etkili olacak dijital pazarlama türünü bulmanız gerekir.

1. Sponsorlu İçerikler

Sponsorlu içerik dijital reklamların farklı bir biçimidirler. Bir kişiye sizin işletmenizden, ürününüzden veya hizmetinizden bahsetmesi için içerik yayınlatmanız anlamına gelir. Çoğu kişi bunu doğal pazarlama ile bütünleşik olarak kullanarak daha fazla verim elde eder.

Genel olarak bir işletme yeni kitlelere ulaşmak istiyorsa sponsorlu içerik fırsatından yararlanmaya çalışır. Sosyal medya gönderilerinde ve internet sitelerinde sponsorlu içeriklerle karşılaşmak oldukça doğaldır. Bunun sebebi diğer reklam türlerine göre daha az rahatsız edici olmasıdır.

Bir içerik platformu olan onedio.com üzerinden yayınlanmış sponsorlu içerik örneğini sizlerle paylaşmak isterim:

sponsorlu içerik örneği

Bir başka örnek ise Instagram platformundan geliyor. Cristiano Ronaldo’nun Nike ile yapmış olduğu ortaklık çalışmasından aldığım ekran görüntüsünü sizinle paylaşmak isterim:

ücretli ortaklık sponsorlu içerik

Sponsorlu içerik yayınlatmak isteyen işletme yayınlayacak kişiye reklam ödemesi yapar. Sponsorlu içeriğin başarısı yayınlanacak sitenin veya sosyal profilin kitlesiyle uyumluluğuna bağlıdır. Eğer söz konusu uyumluluk yoksa pazarlama çalışmasının başarı şansı oldukça düşük olur.

2. Inbound Pazarlama

Inbound pazarlama olası satış imkanları oluşturmakta ısrarcı olmak yerine ziyaretçileri ve potansiyel müşterileri çekmek için uygulanan bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama açısından ise içerik pazarlama, SEO ve sosyal medya pazarlama çalışmalarının bir kombinasyonudur.

Inbound pazarlamanın amacı ekstra trafik kazanmak, etkileşimleri yükseltmek ve dönüşümleri iyileştirmektir. Outbound pazarlamadan tek farkı aslında ismidir. Inbound pazarlamada potansiyel müşterileri çekmeye odaklanılır. Outbound pazarlamada ise işletme teklifini sunmak vardır.

Inbound pazarlamada doğru hedef kitlelere ulaştığınız zaman başarılı olursunuz. Size asla dönüşüm kazandırmayacak insanlara yönelik çalışmalar yapmazsınız. Böylece pazarlama bütçenizi çok daha verimli bir şekilde kullanarak ihtiyaç duyduğunuz trafiği elde edersiniz.

3. PPC (Tıklama Başına Ödeme)

PPC, kullanıcıların reklamlara tıklamaları durumunda reklam veren işletmelerden veya kişilerden ödeme alınan bir pazarlama biçimidir. Reklam yayınlayanlar insanları tıklama yapmaya teşvik ederler. Ardından onlara ürünlerini veya hizmetlerini satmaya çalışırlar.

Reklam yayınlayanlar insanların kullanacakları anahtar kelimelere ve platformlara bağlı olarak farklı stratejiler geliştirebilirler. PPC pazarlaması çalışmalarında satışları yükseltmek, potansiyel müşteriler oluşturmak ve marka bilinirliğini iyileştirmek temel hedef olabilir.

Kendi reklamlarım üzerinden bir örnek paylaşmak isterim:

google ppc tbm reklam örneği

PPC tamamen alaka düzeyiyle bağlantılı çalışmaları kapsar. İnsanların arayacakları çeşitli bilgilere, ürünlere ve hizmetlere yönelik çalışmaları içerirler. Reklam yayınlayan kişiler bir aramanın gerçekleştiği sırada insanların karşısına çıkarlar ve onları tıklama için ikna etmeye çalışırlar.

4. İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması bir hedef kitlenin ilgisini çekebilmek, onları elde tutmak ve onları müşteriye dönüştürmek için içerikler oluşturmak anlamına gelir. İçerik pazarlamasında oluşturulan içeriklerin değerli, alakalı ve tutarlı olması önemlidir. Aksi durumda hedefe ulaşmak zor olacaktır.

Hedef kitlenize tutarlı bir şekilde yüksek kaliteli içerik sunma yoluna gitmeniz gerekir. Hedef kitlenizle güçlü ilişkiler kurabilirseniz uzun vadeli bir strateji oluşturmayı başarırsınız. Sonuç olarak müşteriler bir satın alım kararı vermek istediklerinde sizi tercih edebilirler.

Burada kendi sitemden örnek vermek isterim. Ben yıllardır kendi sitem aracılığıyla içerik pazarlaması yaparım. İçeriklerim kullanıcıya fayda sağlamaya yöneliktir ve ilk hedef kesinlikle ticari değildir.

ayhan karaman içerik pazarlaması

İçerik pazarlaması tek seferlik reklamcılık ile aynı değildir. İçerik oluşturarak müşterilerinizi önemsediğinizi gösterirsiniz. İnsanlar önemsendiklerini fark ettiklerinde markanıza çok daha yakın olmaya başlarlar. İçerik pazarlamasının diğer dijital pazarlama türlerine göre avantajı budur.

5. E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlaması işletmelerin ürün veya hizmetlerini tanıtmaları için e-posta kullandıkları bir yöntemdir. Doğrudan pazarlamanın bir alt türüdür. İşletme herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan insanlarla iletişim kurabilir ve onlarla etkileşim gerçekleştirebilir.

E-postları kullanarak potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak potansiyel müşterileri dönüştürmek için en ideal yöntemlerden biridir. Çünkü bu tür iletişimlerde onları tanımanız ve onlara biraz daha kişisel düzeyde mesaj göndermeniz gerekir. Aksi durumda pazarlamada başarılı olamazsınız.

E-posta pazarlama çalışmalarında hoş geldiniz e-postaları ve e-posta bültenleri büyük bir öneme sahiptirler. Bunlardan yararlanamazsanız pazarlama çalışmalarınız başarısız olabilir. Potansiyel müşterilerinizin beklentilerini öğrenmeli ve onlara e-posta bültenleri ulaştırmalısınız.

6. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. SEO, bir sitenin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak adımları atmak demektir. Bu sürecin içerisinde pek çok farklı kritik etkenin olduğunu unutmamak gerekir.

SEO ile diğer dijital pazarlama çalışmaları arasındaki en temel fark organik hedeflere yönelmesidir. Arama motorunda sıralama elde etmek veya insanlara ulaşabilmek için para ödemek zorunda kalmazsınız. Bir içeriği ele alırsınız ve onu optimize ederek arama motorunda sıralama kazanırsınız.

Arama motoruna bir anahtar kelime girdiğiniz zaman karşınıza pek çok farklı sonuç çıkacaktır. Sonuçlar arama algoritmasının değerlendirmelerine göre sıralanırlar. Bir sitenin içeriği diğer sitelere göre ne kadar kaliteliyse arama sıralamasında üst sıralarda yer alma şansı o kadar yüksektir.

Uzmanlık alanım olan SEO konusunda uzun süredir profesyonel olarak eğitimler vermekteyim. Birlikte size ait bir web sitesi üzerinden uygulamalı olarak SEO eğitimi gerçekleştirebiliriz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki formu doldurmak.

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

7. Online PR Çalışmaları

Online PR çalışmaları dijital yayınların her yönünü kapsayabilir. Dijital ortamda oluşturulan her türlü içerikte online PR çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Geleneksel PR çalışmalarına oldukça benzerdir. Çabalarınızdan verim alabilmek için doğru kanalları bulmanız ve kullanmanız gerekir.

Online PR çalışmalarının en can alıcı noktası sosyal medya kullanımıdır. Sosyal medyada sizin sektörünüzde faaliyet gösteren ve tanınan kişilere ulaşarak ürünlerinizi ve hizmetlerinizi kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Bazen tanıtım yapılabilir ama PR açısından doğru olmayabilir.

Online PR çalışmalarının bir diğer yönü ise online değerlendirmelere ağırlık vermektir. İşletmeniz online yorumlar aldığında başka insanların ilgisini çekmeye başlar. Her yorumun olumlu olmasını beklememeniz gerekir. Olumsuz yorumlara uygun cevaplar vererek insanları kazanmalısınız.

8. Anlık Mesajlaşma Pazarlaması

Anlık mesajlaşma pazarlaması diğer pazarlama çalışmalarına göre daha yeni bir yaklaşımdır. Hedef anlık mesajlaşma uygulamalarında insanların karşısına çıkabilmektir. Bunu sadece satış teklifleri sunmak olarak düşünmemeniz gerekir çünkü ondan çok daha farklıdır.

Anlık mesajlaşma pazarlaması bu iş için oluşturulmuş uygulamalar (WhatsApp, Telegram vb.) kullanarak potansiyel müşterilerin sorularına yanıt vermeyi kapsar. Aynı zamanda mevcut müşterilerin sorunlarıyla ilgilenmek için kullanılır. Böylece müşteri sadakati yükseltilir.

Sitelerde veya alışveriş uygulamalarında yer alan canlı yardım seçenekleri anlık mesajlaşma pazarlamasının en önemli örnekleridirler. İnsanlar canlı yardım özelliği sayesinde akıllarına takılan bir konuda destek alabilirler. Destek sırasındaki adımlar sayesinde onları kazanabilirsiniz.

9. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya pazarlaması marka oluşturmak ve site trafiğini yükseltmek gibi hedefler için sosyal medyanın kullanılması anlamına gelir. Çalışmaların verimli olabilmesi için sosyal medyada yüksek kaliteli içerikler yayınlayabilir, takipçilerinizi dinleyebilir ve onlarla etkileşim kurabilirsiniz.

İşletmeler sosyal medyayı farklı şekillerde kullanabilirler. Bazı işletmeler marka mesajlarını, bazıları ise doğrudan ürünlerini insanlara ulaştırmak için sosyal medyadan yardım alırlar. Sosyal medyada gösterdiği performansı anlayabilen bir işletme diğerlerine göre daha başarılı olacaktır.

Aşağıda paylaştığım Instagram Video gönderim ile hedef kitlemin merak ettiği sorulara cevap veriyor ve sosyal medya pazarlama çalışmalarıma devam ediyorum. Bu arada Instagram hesabımı takip etmeniz beni çok mutlu eder :)

Sosyal medyada çok geniş bir kitleye ulaşmaktan ziyade daha spesifik bir kitleye ulaşmaya çalışmak önemlidir. Yüksek oranda hedeflenmiş olan sosyal medya reklamları yayınlayarak işletmeler kendi ürünlerini veya hizmetlerini beğenebilecek insanların karşısına çıkabilirler.

10. SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

Arama motoru pazarlaması, arama motorlarından organik veya ücretli trafik elde etme girişimlerini ifade eder. Arama pazarlaması arama motoru optimizasyonu ve ücretli arama reklamcılığı olmak üzere iki türde gerçekleştirilir. Seçeneklerin her birisi kendine özgü dinamiklere sahiptir.

Arama motoru optimizasyonu, arama sonuçlarında yüksek sıralama elde ederek arama motorlarından ücretsiz trafik çekmek demektir. Ücretli arama reklamları ise reklamları en iyi şekilde optimize ederek arama motorundaki reklamlarda en üst sırada yer almaya çalışmaktır.

SEM çalışmalarının genel amacı arama motoru görünürlüğünü yükseltmektir. Ücretli reklamları kullanacaksanız reklamları optimize etmeniz şarttır. Aksi durumda rakip optimizasyon yaparak sizi geçebilir. Benzer durum organik sıralama elde ederken kullanılacak içerikler için geçerlidir.

11. Satış Ortaklığı Pazarlaması

Satış ortaklığı pazarlaması belirli kişilerin ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımını gerçekleştirmelerini sağlamaya yönelik bir çalışmadır. Ürün ve hizmet tanıtımı yapan kişiler, kendileri aracılığıyla herhangi bir satış söz konusu olduğunda satıştan komisyon elde ederler.

İşletmeler satış ortaklığı sunan çeşitli ağlara kaydolurlar. Kayıtların ardından tanıtılmasını istedikleri ürünlere ve hizmetlere ait site linklerini sunarlar. Satış ortaklığı ağı linkleri kendi kullanıcılarına sunar. Kullanıcılar kendi sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında tanıtım yapmaya başlarlar.

Satış ortaklığı ağı kullanıcıları tanıtım yaparken kendilerine özel bir link kullanırlar. Böylece insanların linki kullandıktan sonra satın alım yaptıkları tespit edilebilir. İşletmeler açısından işin ilginç yanı ise tanıtım ve bilgilendirme gibi çabalarla uğraşmalarına gerek kalmamasıdır.

12. Doğal Reklamcılık

Doğal reklamcılık, reklamın yayınlandığı yerle tamamen bütünleşebilen reklam türlerine denir. Bu reklamlar müdahaleci olmadıkları için doğal (native) olarak adlandırılırlar. Kullanıcılar sitede gezinirken reklam olup olmadığını bile fark etmezler. İçeriğe net bir şekilde uyum sağlarlar.

Doğal reklamcılık için verilebilecek en ideal örnek farklı sitelerde yayınlanan sponsorlu içerikler veya tanıtım yazılarıdır. Bunların reklam olup olmadığını anlayabilmek için pazarlama bilginizin olması gerekir. Aksi durumda reklam olup olmadıklarını anlayamazsınız.

Doğal reklamcılık çalışmalarını yönlendirebilmek için pek çok farklı araçtan faydalanabilirsiniz. Sosyal medyada yayınlayacağınız reklamlar doğal reklamcılık bir parçası olabilir. Kampanyalarınızı oluştururken insanları rahatsız etmezsiniz ama diğer reklam türleri kadar dikkat çekmezsiniz.

13. Pazarlama Otomasyonları

Pazarlama otomasyonları doğrudan dijital pazarlamanın bir türü olarak görülmeyebilirler. Ancak çalışma biçimleri nedeniyle bu kapsamda ele alınabilirler. Pazarlama otomasyonu görevleri otomatikleştirmek ve basitleştirmek için çeşitli yazılımlardan yararlanmak anlamına gelir.

Gün içerisinde aşırı zaman harcamanıza neden olabilecek pek çok durumla karşılaşabilirsiniz. E-posta kampanyalarını kontrol etmek, e-postalara yanıt vermek, potansiyel müşterilere ulaşmak, faturalar göndermek ve sosyal medyada içerik yayınlamak gibi işlemler yapabilirsiniz.

Pazarlama otomasyonu tüm bu işlemlerin yapılmasını kolaylaştırır. Otomasyon yazılımları kullanırsınız ve daha organize hareket edersiniz. Size daha fazla vakit kalır ama aynı zamanda müşteri deneyimini iyileştirirsiniz. Böylece pazarlama bütçenizi daha iyi yönetebilirsiniz.

Dijital Pazarlamacı Ne Yapar?

Dijital pazarlamacı bir işletmeye bağlı olarak çalıştığında ücretsiz ve ücretli dijital kanallar aracılığıyla marka bilinirliği oluşturmaya çalışır. Marka bilinirliği oluşturduktan sonra olası satışlar yaratmaya odaklanır. Sosyal medya, internet sitesi, arama motoru ve e-posta gibi kanalları kullanır.

 • Organik Trafik: Dijital pazarlamanın SEO yönüyle ilgilenen biriyseniz Google’da sıralama elde etmek için çaba gösterirsiniz. Arama motoru optimizasyonu için çeşitli yaklaşımlar gereklidir. Üretilen içeriğin Google’da performans gösterebilmesi adına tüm adımları atmalısınız.
 • İçerik Dağıtımı: İçerik pazarlama işiyle uğraşıyorsanız işletmenin blog takvimini takip etmeye çalışmanız gerekir. İçerik stratejisinden sorumlu olduğunuz için ürün ve kampanyaların her dijital kanalda desteklenmesini sağlamalısınız.
 • Sosyal Etkileşim: Sosyal medya yöneticisi olmanız durumunda işletmenin sosyal ağlarındaki durumu kontrol edersiniz. Her şeyden önce yazılı ve görsel içerik için bir gönderi takvimi oluşturmalısınız. Ardından sosyal medya için bir strateji geliştirmelisiniz.
 • E-posta Performansı: E-posta kampanyalarını yönetmekten sorumlu olmanız durumunda müşterilerin davranışlarını anlamaya çalışırsınız. Pazarlama faaliyetleriniz sonucunda ulaştığınız potansiyel müşterilere gönderdiğiniz e-postaların performansını takip edersiniz.

Kişi dijital pazarlamacı olarak hangi yönü seçerse seçsin bu tür temel performans göstergeleriyle karşılaşacaktır. SEO yöneticisiyse organik trafik, içerik yöneticisiyse içerik dağıtımı, sosyal medya yöneticisiyse sosyal etkileşim gibi verileri kontrol etmek zorundadır.

Dijital Pazarlamacı Olmak İçin Hangi Beceriler Gereklidir?

Dijital pazarlamacı olmak istiyorsanız önce tam olarak hangi alanda faaliyet göstermeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Her şeyi ortalama düzeyde iyi yapabilmek için hepsinden bir şeyler öğrenebilirsiniz. Ancak bu durum sizi herhangi bir alanda güçlü hale getirmeyecektir.

 • Video Pazarlama: Video pazarlama becerisi potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için gereklidir. Online videolar sayesinde bunu kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Videolarda daha yaratıcı olabilme şansınız vardır. Mesajları doğrudan iletmek için önemli bir araçtır.
 • Arama Motoru Optimizasyonu: İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı satın alma yolculuklarına arama motoruyla başlarlar. Aradıklarını bulmak için anahtar kelimeler kullanırlar. Bu anahtar kelimeleri yakalamak için arama motoru optimizasyonu gereklidir.
 • İçerik Oluşturma: Dijital ortamda var olabilmek için içeriğe ihtiyacınız olacaktır. İçerik metin, video, görsel ve daha farklı şeylerden biri olabilir. İçerik oluşturmanın püf noktalarını bilmeli ve doğru içerik konularını seçebilmek için nelere ihtiyaç duyacağınızı anlamalısınız.
 • Veri Analizi: Dijital pazarlamanın her alanında bol bol veriyle karşılaşırsınız. Bir kampanyayı oluşturduktan sonra onu öylece bırakamazsınız. Verileri kampanyanızı optimize etmek ve yatırım getirisini yükseltmek için kullanmanız gerekir. Bu yüzden veri analizi şarttır.
 • Tasarım Oluşturma: Dijital pazarlama sadece kampanyalar oluşturmakla ilgili değildir. Kampanyaları oluştururken kullanıcı deneyimini düşünmeniz gerekir. Kullanıcı deneyimi çeşitli tasarım elementleriyle bağlantılıdır. Sayfa hızı optimizasyonu bunlardan en önemlisidir.
 • E-posta Pazarlama: E-posta pazarlama potansiyel müşterilere ulaşmak ve onlarla etkileşim kurabilmek için en önemli araçlardan biridir. Kullanıcıya değer sağlamanız anlamına gelir. E-postaları ilgi çekici hale getirmek için çeşitli elementleri kullanabilme beceriniz olmalıdır.

Dijital pazarlamacı olmak istiyorsanız bu becerileri dikkate almalısınız. Buna ek olarak dijital pazarlama sektöründe sonuç getirici trendleri takip edebilmelisiniz. Trendlere uyum sağlayamazsanız dijital pazarlamada başarılı olma şansınız oldukça düşük olacaktır.

Dijital Pazarlama alanında kariyer yapmak istiyorum. Bu sektörle ilgileniyorum. Eğitim alarak ilerlemek istiyorum diyenler arasındaysanız aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.
%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Dijital Pazarlama mı? Inbound Pazarlama mı?

Inbound pazarlamada temel hedef müşteri çekmek ve onları memnun etmektir. Bunu gerçekleştirebilmek için dijital pazarlamadaki varlıkların tamamı kullanılır. Dijital pazarlama inbound pazarlama veya outbound pazarlama fark etmeksizin tüm çalışmaları kapsayan bir terimdir.

1. Dijital Pazarlama Marka Bilinirliği ve Kısa Vadeli Hedefler İçin İdealdir

İşletmeniz için marka bilinirliği yükseltmeye ve sitenize ziyaretçi çekmeye çalışıyorsanız dijital pazarlama taktiklerini kullanmanız gerekir. Bir sosyal medya sayfasının erişimini artırmak kısa vadeli bir hedeftir. Çözüm için dijital pazarlama taktiklerine yönelmeniz gerekir.

Hedeflediğiniz platformda bir kampanya yürütebilir veya reklamlar yayınlayabilirsiniz. Ancak tüm bu çalışmalar çok sınırlı sonuçlar elde edilmesi anlamına gelir. Daha fazlasını gerçekleştirebilmek için farklı yöntemlere başvurmanız şarttır. Çünkü ziyaretçiyi dönüşüme dahil etmeniz gerekir.

2. Inbound Pazarlama Müşteri Elde Etme ve Uzun Vadeli Hedefler İçin İdealdir

Inbound pazarlama stratejisi dijital pazarlama taktiklerini kullanır ve bunları çok daha büyük bir stratejinin parçası haline getirir. Etkili bir inbound pazarlama stratejisinde potansiyel müşterilerin ilgisini çekme ve onları belirli işlemlere yönlendirmek gibi hedefler yer alır.

Inbound pazarlamada kısa vadeli hedefler yerine uzun vadeli hedefler vardır. Daha büyük bir bütün oluşturmak için çaba gösterirsiniz. Böylece pazarlama stratejilerinizi bir bütün haline dönüştürebilme fırsatınız olur. Nitelikli potansiyel müşteriler kazanmak için en ideal yöntemdir.

Dijital pazarlamanın inbound pazarlama ile karıştırılması doğaldır. Inbound pazarlama bir stratejidir. Dijital pazarlama ise çok daha geniş kapsamlı bir tanımlamayı içerir. Bu nedenle teorik açıdan birbirinin yerine kullanılması pek doğru değildir. Çünkü önemli farklılıklar söz konusudur.

Dijital Pazarlama Herkes İçin İşe Yarar mı?

Dijital pazarlama herhangi bir işletme için işe yarayabilme potansiyeline sahiptir. İşletmenin ne sattığına bakmaksızın dijital pazarlama strateji geliştirmek mümkündür. Ancak belirli bir stratejinin herhangi bir düzenleme yapılmadan her işletme için işe yarayacağını düşünmek doğru değildir.

 • İşletmeniz, B2B alanında faaliyet gösteriyorsa dijital pazarlama çabalarınızda potansiyel müşteri yaratma stratejilerine odaklanmanız gerekir. Pazarlama stratejinizin temel rolü sitenizin ve onu destekleyen kanalların müşteriyi çekmesi ve dönüştürmesi olmalıdır.
 • İşletmeniz, B2C alanında faaliyet gösteriyorsa ürünleriniz fiyatına bağlı olarak dijital pazarlama çalışmaları yapmanız gerekir. İnsanları sitenize çekmek ve onlarla etkileşim kurabilmek için çaba göstermeniz gerekir. Böylece onları müşteriye dönüştürebilirsiniz.

İşletmeniz hangi türden bir işletmeyse ona uygun olarak çalışmalar yapmanız gerekir. Dijital pazarlamada her kalıba uyan bir strateji bulamazsınız. Her şeyi işletmeye ve onun hitap ettiği hedef kitleye göre düzenlemeniz gerekir. Bunları yaparken veri takibini ihmal etmemeniz şarttır.

Dijital Pazarlamada Ne Tür Dijital İçerikler Oluşturmalı?

Dijital pazarlamada oluşturacağınız içerik türü müşterilerin takip edecekleri alıcı yolculuğunun farklı aşamalarına odaklanmalıdır. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uygun olarak içerik oluşturmalısınız. Müşterilerinizin yaşadıkları veya yaşayabilecekleri zorlukların üstesinden gelmelerini sağlamalısınız.

 • Blog İçerikleri: Blog içeriklerine odaklanıyorsanız marka bilinirliğini hedefliyor olmalısınız. Blog içerikleri SEO çalışmalarını doğru anahtar kelimelerle bir araya getirerek organik trafik elde edebilirsiniz. Böylece kolayca dönüşüm adımları atarsınız.
 • İnfografikler: İnfografikler kolayca paylaşılabilir olduklarından markanızın kolayca bilinmesini sağlar. Sosyal medya aracılığıyla birbirinden farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Tasarım bilgisi gerekli olduğundan biraz zahmetlidir.
 • Kısa Videolar: Kısa videolara odaklanarak marka bilinirliğini geliştirebilirsiniz. Kısa videolar kolayca paylaşılırlar. Sosyal medyada veya YouTube gibi video paylaşım platformlarında bulunarak yeni kitlelere ulaşabilirsiniz.
 • E-Kitaplar: E-kitaplar bir blog içeriğinden çok daha kapsamlıdırlar. Kitleleri çeşitli satışlara yönlendirmek için idealdirler. Potansiyel müşterilere çeşitli e-kitaplar sunarak onların iletişim bilgilerini toplayabilme şansınız vardır.
 • Araştırmalar: Araştırmalar çok spesifiktirler. Olası satış yaratabilme fırsatlarını değerlendirmek için idealdirler. Sektörünüzle alakalı verileri bir araya getirerek bir araştırma içeriği yayınlayabilirsiniz. Böylece insanların satın alma fikirlerini etkileyebilirsiniz.
 • Web Seminerleri: Web seminerleri kısa videolardan farklıdırlar. Etkileşimli olduklarından blog içeriklerine ve kısa videolara göre çok daha etkilidirler. İnsanların satın alma fikirlerini etkilemek istiyorsanız web seminerleri en ideal araç olacaktır.
 • Örnek Çalışmalar: Sitenizde ayrıntılı örnek çalışmalara (vaka çalışmaları) yer verdiğiniz zaman satın almaya karar vermiş olan kişileri çok daha kolay bir şekilde ikna edebilirsiniz. Onların kararlarını olumlu yönde etkilemek için bu tür içeriklerden yararlanabilirsiniz.

Tüm bu içerik türlerine ek olarak referanslardan yararlanabilirsiniz. Sitenizde yer vereceğiniz kısa referans bilgileriyle insanları etkileme şansınız vardır. Referanslar çoğu insan tarafından etkileyici görülmezler. Buna rağmen referansları kullanarak rakipleriniz karşısında avantaj elde edebilirsiniz.

Son zamanlarda vakalarla alakalı çalışmalar gerçekleştirmekteyim. En çok ilgi gören vaka içeriğimi örnek olması açısından paylaşmak isterim: ayhankaraman.com/seo-vaka

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama stratejilerini uygulamak için hangi kanalı kullanacağınıza, hangi tür içeriklere başvuracağınıza, hedef kitlenize nasıl hitap edeceğinize ve çok daha fazlasına karar vermeniz gerekir. Dijital pazarlama yapmaya başlamak için adım adım ilerlemek en doğru seçimdir.

1. Hedeflerinizi Belirleyin

Dijital pazarlama çalışmalarını yapmaya başladığınız zaman ilk olarak hedef belirlemeniz gerekir. Hedefiniz marka bilinirliği ise sosyal medya aracılığıyla yeni kitlelere ulaşmaya daha fazla önem vermeyi düşünebilirsiniz. Hangi kanalı kullanmanız gerektiğine iyi karar vermelisiniz.

Hedefiniz ürün satışlarını yükseltmekse doğrudan SEO çalışmalarına odaklanmalı ve içerikleri optimize etmelisiniz. Ücretli reklamları kullanmalı, sitenize trafik çekmeli ve daha sonra onları dönüştürmelisiniz. Durum ne olursa olsun dijital pazarlamaya hedef belirleyerek başlamalısınız.

2. Hedef Kitleyi Belirleyin

Dijital pazarlamanın en önemli faydalarından biri sizi doğru kişilere ulaştırmasıdır. Hedef kitle belirlemediğinizde dijital pazarlamanın sunduğu avantajların herhangi birinden yararlanamazsınız. Ayrıca hedef kitlenize tek bir pazarlama kanalıyla erişebileceğini düşünmemelisiniz.

Dijital pazarlama çalışmaları için kullanacağınız kanala karar verdikten sonra o kanalda hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğu bilgileri sunmanız gerekir. Örneğin Instagram platformunu kullanacaksanız daha hızlı tüketilebilir içerikler oluşturmanız gerekir.

3. Uygun Miktarda Bütçe Belirleyin

Dijital pazarlamada kullanacağınız her kanalın ayrı bütçesi olmalıdır. Siteniz için yapacağınız SEO çalışmaları ile sosyal medya çalışmalarına aynı oranda bütçe ayırmak doğru olmayabilir. Birisi için ihtiyaç duyulan bütçe miktarı diğerinden farklı olabilir ve yatırımı doğru şekilde yapmanız gerekir.

Dijital pazarlamada hangi teknikleri kullanacağınız bütçenin üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Çalışmaların maliyeti ne tür sonuçlar elde etmek istediğinize göre değişiklik gösterecektir. Hedef kitlenize ulaşmak ne kadar zorsa reklamların maliyeti o kadar yükselecektir.

4. Stratejilerinizi Dengelemeye Çalışın

Dijital pazarlama stratejilerinizin etkili olmasını istiyorsanız ücretli ve ücretsiz tüm seçenekleri masaya yatırmanız gerekir. Bir seçeneğin ücret gerektiriyor olması onu ücretsiz seçenekten daha iyi yapmayacaktır. Kitlenizin ihtiyaçlarını belirlemek için tüm yöntemlere açık olmalısınız.

Ücretli reklamcılık yöntemini kullanacaksanız daha hızlı sonuçlar elde edersiniz. Ancak bu sonuçlar diğer yöntemlere göre daha az kalıcı olurlar. Uzun vadeli bir çaba ortaya koymak istiyorsanız ücretli ve ücretsiz tüm seçenekleri kendi lehinize olacak şekilde kullanmak için çabalamalısınız.

5. İlgi Çekici İçerikler Oluşturun

Hedef kitlenizi etkilemek istiyorsanız ihtiyaç duyacağınız en önemli şey ilgi çekici içeriklerdir. Bütçenizi düzenlerken kullanacağınız kanallara karar vermeniz oldukça hassas bir konudur. Çünkü çeşitli kanallara göre oluşturulacak içerikler için farklı bütçeler ayırmanız gerekebilir.

Oluşturduğunuz içeriklerde hedef kitlenin ilgisini nasıl yakalayacağınızı iyi bilmelisiniz. Pazarlamaya yönelik oluşturulan tüm içeriklerin asıl amacı marka bilinirliği ve olası satışları yükseltmektir. Bunu başardığınızda pazarlama çalışmalarınızdan ekstra verim elde etmeniz mümkün olacaktır.

6. Mobil Optimizasyonu İhmal Etmeyin

Dijital pazarlama çalışmalarınızın işe yaramasını istiyorsanız tüm dijital varlıklarınızın mobil için optimize edildiğinden emin olun. İnsanların artık mobil cihazları kullanarak internette gezindiklerini unutmayın. Bunu ihmal ederseniz dijital pazarlama çalışmalarınızın başarı şansı kalmayacaktır.

İnternet siteniz, reklamlarınız, içerik biçimlendirmeleriniz, sosyal medya paylaşımlarınız ve diğer tüm dijital varlıklarınız mobil cihazlar için optimize edilmiş olmalıdır. Bunu gerçekleştirebilmek için pek çok farklı yol vardır. Sizin için hangisinin işe yarayacağını hedef kitleniz belirleyecektir.

7. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Dijital pazarlama için oluşturacağınız tüm içeriklerde anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. Etkili anahtar kelime gerçekleştirmediğiniz sürece doğru kişilere ulaşmayı başaramazsınız. Anahtar kelime araştırması yapmak sitenizi ve içeriğinizi SEO için optimize etmeniz için önemlidir.

Sosyal medya anahtar kelime araştırması ile SEO anahtar kelime araştırması arasında fark olduğunu bilmeniz gerekir. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sosyal medyada pazarlamak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Anahtar kelimeler olmadan kullanıcıların ne istediğinizi bilemezsiniz.

8. Verileri Temel Alarak İlerleyin

Dijital pazarlama çalışmalarınızın uzun vadede etkili olmasını istiyorsanız verilere dayalı olarak ilerlemeyi düşünmeniz gerekir. Yaptığınız çalışmalarda hedef kitlenizin TikTok’ta paylaştığınız içerikleri değil Instagram’da paylaştığınız içerikleri beğendiğini fark edebilirsiniz.

Bu durumda pazarlama çalışmalarınızı düzenlemeniz gerekir. TikTok için daha az ama Instagram için daha yoğun çaba göstermeye başlayabilirsiniz. Önemli olan hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru şekilde bulabilmelerini sağlamaktır. Hedef kitleniz neredeyse orada olmak zorundasınız.

Sonuç: Dijital Pazarlamayı Stratejilerinize Entegre Edin

Hedef kitlenizle bağlantı kurmanızı sağlayacak her fırsattan yararlanmanız gerekir. Bir müşteri adayını önce potansiyel müşteriye ardından gerçek bir müşteriye dönüştürebilirsiniz. Gerçek bir müşterinin markanızın avukatı haline gelebilmesi için onun ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

Dijital Pazarlama çok çeşitli kanallar aracılığıyla hedeflerinizi yerinize getirmenizi sağlar. Sosyal medya platformları, internet siteleri, anlık mesajlaşma hizmetleri ve diğer online ortamlarda pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. Sadece hedef kitlenizin ilgisini çeken adımlar atmanız gerekir.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba