GoogleGoogle AlgoritmalarıGoogle CezalarıSEO

Google Kopya İçerik Şikayet Etme Servisi

Google kopya içerik şikayet etme servisi ile web sitenize eklediğiniz içerikleri kendi sitelerinde yayınlayan kişileri şikayet edebilirsiniz. Bu sayede google arama motoru o siteye gereken cezayı en kısa sürede verecektir. Son dönemlerde oldukça karşılaştığım bir konu olduğu için bu makaleyi yazmak istedim. Bir yazı yazıyoruz utanmadan, arlanmadan o yazıyı kendi sitesine ekliyorlar. Ya bir ekmek çalmışsın, ya da başka bir şey. Sonuçta hırsızsın. Bunun hesabını nasıl vereceksin. Veremezsin, veremeyeceksin de.

Google arama motorunun her geçen gün algortima geliştirmesi ve güncellemesi ile birlikte özgün içeriğin SEO açısından önemi daha da artar oldu. Kim yazmış olduğu bir yazının farklı bir sitede izinsizce kullanılmasını ister ki? Bu konuda mağdur olan her türlü arkadaşıma destek olmak için bu makaleyi yazma ihtiyacı duydum. Değerli arkadaşlarım öncelikle yapmanız gereken https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport?hl=tr bu adrese giriş yapmak. Sonrasında en alt kısımda yer alan Web spam bildir sayfasını ziyaret etmektedir.

google-kopya-icerik-sikayet-servisi

Webspam bildir butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada içeriğimizi kopyalayan sayfayı şikayet edebiliriz.

web-spam-bildir

İlk alana içeriğinizin kopyalanıp yayınlandığı sayfayı yazıyorsunuz. İkinci alanı boş bırakıp açıklama kısmına konuyu özetliyorsunuz. Yani kısacası içeriğinizin çalındığını belirtiyorsunuz. Bu noktadan sonra google er ya da geç bu konuya önlemini alıyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Sizin içeriğinizin kopyalanan içerikten önce index alması şart. Aksi taktirde google gözünde kopya işlemini yapan site siz gözükürsünüz. Bunun için de yazılarınızın hızlı index alması adına search console aracında yer alan google gibi getir seçeneğini kullanabilirsiniz.

Taktir edilirsen değil, taklit edilirsen başarmışsındır.

Bizim emeklerimizi hiçe saymayıp paylaşan, okuyan, beğenen ve yorum yapan arkadaşlarıma ise teşekkürü borç biliyorum. Onların her zaman yanındayım, her zaman da olacağım.

Google kopya içerik şikayeti ve emek hırsızları hakkındaki yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

30 Yorum

 1. Evet bu çok önemli bir konu. Bir vatandaş var. WordPress’ten ücretsiz hesap alip 20 tane site yapmis. Sitelerin hepsi kopya içerikle dolu. Benim siteme dadandi. Sitemdeki yazilari gordukce hesap aciyor ve yeni kategori aciyor. Hukuksal olarak birşeyler yapılabilmeli.

  1. Merhabalar İlkay Bey,

   Önerim bu blogları Google bağlantıları reddetme aracını kullanarak engellemeniz yönünde olacaktır.

 2. hocam teşekkürler. aynı site çok sayıda sayfamızın içeriğini kopyalamış ise bu yöntemle her sayfa için tek tek bi başvuracağız. bir tanesini bildirsek diğerlerini algılar mı. tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

 3. Slm kolay gelsin. Hocam bir site beni sürekli takip ediyor. Ben yazı girdiğimde aynı gün o da giriyor. Bazı yazılarmaı link vermiş ama bazılarına da vermemiş. Benim merak ettiğim konu şu; örnek vereyim bir yazımı aldı ve link de vermedi. Ama aynı saatte aldığı için belki ben indkes almadan onun sitesi indeks almış olabilir ve bu durumda ben spama girmiş olabilirim. Bu yazılarımı kaldırmak da istemiyorum. acaba önce kimin indeks aldığı nasıl anlaşılır. Yani önce o indesk aldıysa ilgili yazıları sileceğim. teşekürler

  1. Merhaba Mahmut Bey,

   O indeks aldırmadan sizin aldırmanız ve onu şikayet etmeniz gerekiyor. Hızlı index için Google search console aracından Google gibi getir özelliğini kullanmanızı öneririm.

 4. Bazen bizim yazdığımız yazı çalan adamdan sonra index alıyor acaba o şekidle biz mi kopyacı oluyoruz? Yoksa yayınlanma tarihine mi bakıyor google amca ?

 5. Merhabalar,

  Pekala Google Gibi Getir aracının problem olmayacağını söyleyebilir misiniz? Sürekli olarak Google Gibi Getir ile indexletme yaparsak, Google Botlarının siteden uzaklaşacağına dair söylentiler yok değil.:) Bu konu hakkındaki fikriniz nedir?

  1. Bu aracı günde onlarca sayfanız için yaparsanız problem olacaktır. Google bilmeyenler için kısa bir sürede içerisinde bu araca kısıtlama da getirecektir.

 6. elinize sağlık şu yazıyı okuyunaçok mutlu oldum. Adam utanmadan sıkılmadan yazımı kopyala yapıştır yapmış. Üstelik adsense hesabı olan bi site! İnanılmaz ya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayhan Karaman YouTube
YouTube Kanalıma Abone Ol, Ücretsiz Videoları Kaçırma!
Abone Ol
Ücretsiz Videoları Kaçırma!
ABONE OL