fbpx
BacklinkDijital Pazarlamaİçerik Pazarlama

Link Oluşturma ve İçerik Pazarlama

Link Oluşturma ve İçerik Pazarlama

Link oluşturma hızlı bir şekilde değişen bir uzmanlık alanıdır. Bugünlerde uygulanan en iyi yöntemler, bugünden 6 ay sonra en iyi yöntem olmaktan çıkabilirler. Bu beklenmedik sıklıkta gerçekleşen bir durumdur ve Google’ın link oluşturma üzerinde sürekli geliştirdiği duruşunun bir sonucudur.

Bugünlerde SEO ile uğraşan bir yığın insan link oluşturma yöntemlerinde içerik pazarlama birincil yöntem olarak kullanmaya başlamıştır.

İçerik pazarlama yönteminin işe yaramadığını söylemek doğru olmaz. Tabi yalnız başına kullanıldığında da faydalı olduğunu söylemek doğru olmaz. Bununla alakalı olarak bir önceki makalemde bu konuyu detaylı olarak anlatmıştım. Şu an okuduğunuz yazı bile bir çeşit içerik pazarlama örneğidir. Ancak içerik pazarlama, link oluşturma konusunda birincil yöntem olarak kullanılmamalı, dahası tek başına kullanılmamalıdır. Çünkü içerik pazarlama ve link oluşturma tamamen birbirinden farklı iki şeydir.

İçerik pazarlama ve link oluşturma yöntemlerinin çoğu kez bir arada ele alındığını görebilirsiniz. Elbette ikisi arasında benzerlikler vardır. Örneğin, her ikisi de benzer sonuçlara ulaşmak ister:

  • Trafik oluşturmak
  • Dönüşümleri arttırmak
  • Marka değeri oluşturmak
  • İlişkiler kurmak
  • Online görünürlüğü arttırmak

İçerik pazarlama ve link oluşturma birlikte kullanıldığı zaman mükemmel sonuçlar oluşturabilmektedir. Bu iki yöntemi bir arada kullanabilirsiniz ve çoğu kez bu iki yöntemi birbirinden bağımsız olarak uygulamanız gerekir.

link-olusturma-icerik-pazarlama

Link oluşturma içeriğe ihtiyaç duymaz. İçerik sahibi olduğu zaman link oluşturma daha kolay olabilir ancak bu zorunluluk değildir. İçerik olmadan da link oluşturabilirsiniz.

Tıpkı link oluşturmanın içeriğe ihtiyaç duymaması gibi içerik pazarlama da bir linke ihtiyaç duymaz. Eğer bir başka siteye sunduğunuz içerik ile link alabiliyorsanız bu iyi bir şeydir. Bu sizin için bir ekstra puandır. Ancak aradığınız şey link değildir. Çoğu zaman içerik pazarlama sahip olduğunuz alan adındaki içerikler olarak görülmektedir. Bu sayede link oluşturmanın en çok denenen aşamalarından birisini, link zenginleştirilmesi çalışmalarını doğrudan halletmiş olursunuz. İçerik pazarlama bir mesajın yaygınlaştırılması ile ilgilidir.

Link oluşturma ve içerik pazarlama birbirinin eş anlamlısı iki kelime değildir. Bununla birlikte içerik pazarlama, link oluşturma 2.0 kapsamında yanlış bir şekilde ele alınmamalıdır.

Buraya kadar anlatılanlardan link oluşturma ve içerik pazarlamanın iç içe uygulanamayacağı anlamını çıkarmamalısınız. Onların sadece birlikte çalışacağını düşünmemelisiniz. Eğer gerçekten markanızın/sitenizin online görünürlüğünü arttırmak istiyorsanız kaynaklarınızı düşünmeli ve size en iyi sonucu verecek pazarlama stratejisini seçmelisiniz.

İşin ilginç yanı içerik pazarlama ve link oluşturma birbirini iyi bir biçimde tamamlayabilmektedir.

İçerik Pazarlama Neden Link Oluşturmaya Yardımcı Olur?

Eğer içerik pazarlama çalışmalarınızı link oluşturma yöntemi olarak kullanıyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. İçerik pazarlama bu yönden ele alınmamalıdır.

İçerik, link oluşturmayı kolay hala dönüştürmektedir çünkü link oluştururken kullanılabilecek bir şeydir. İyi bir içerik link oluşturulurken kullanılabilir. Eğer kötü ve ilgisiz bir içeriğe sahipseniz ve bu şekilde link oluşturmak istiyorsanız çok ciddi sıkıntılar yaşarsınız. Webmasterlar sürekli iyi içeriklerin peşindedirler çünkü kullanıcılar da bunu istemektedir.

İyi bir içerik pazarlama stratejisi alan adınızda yer alan en iyi içeriklerin bir kısmına karşılık gelmektedir. Kullanıcılar iyi içeriğin peşindedirler. Siteniz iyi içeriklerden mahrumsa en iyi çalışmalarınızı başkasına kaptırmış olursunuz. İyi içerik sahibi olduğunuz sürece link oluşturmak çok daha kolay olur çünkü sitenizde yer alan kaliteli içeriğin başkaları tarafından paylaşılması ve link alması daha olası bir durumdur.

İçeriğe sahip olmayan bir sitenin kötü veya hiç link alamayacak bir site olduğu doğru değildir. İçerik link alabilen değerli bir kaynaktır. İçeriğiniz otorite sahibi bir başka sitede kaynak olarak paylaşılabilir ve bu durumda çok değerli bir link elde etmiş olursunuz.

Ne kadar değerli içeriğe sahipseniz o kadar kolay bir biçimde link oluşturabilirsiniz. Kaliteli içeriğin oluşturulması zaman gerektirir. 30 dakika içerisinde oturup kaliteli içerikler ortaya koyamayabilirsiniz.

Kaliteli bir içerik nasıl tanımlanır? Bu kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Her insanın bakış açısı farklıdır ancak genel olarak kaliteli içerik şu niteliklere sahip olmalıdır:

  • Doğrudan erişilebilir olmalıdır.
  • Mesajı kolay bir biçimde verebilmeli ve okunabilir olmalıdır.
  • Belirli bir hedef kitlesine hitap etmelidir.
  • Dönüşümlere değer katmalıdır.
  • İçerik boşluğunu doldurmalıdır.

İçerikler ağırlıklı olarak kişisel araştırmalara ve kaynaklar gerektirmektedir. Ne kadar iyi içeriğe sahipseniz paylaşılma oranını o kadar fazla yükseltirsiniz. Ne kadar kaliteli içeriğe sahipseniz bir o kadar fazla link alırsınız, kolay bir biçimde link oluşturur ve link temin edersiniz.

Link Oluşturma Neden İçerik Pazarlamaya Yardımcı Olur?

Ne kadar iyi içeriğe sahip olursanız olun, birileri onu görmüyorsa değersizdir. Bu yüzden bir şekilde birilerinin onları görmesini sağlamalısınız. İnternet tahmin edilemeyecek kadar hayallerden uzak bir çalışma alanıdır. İçerik oluşturduğunuz zaman birilerinin mutlaka geleceğini düşünmemelisiniz.

İşte bu noktada link oluşturma devreye girer.

Eğer iyi içeriklere sahipseniz bunlarla link oluşturmaya çalışmalısınız. En azından bunu denemelisiniz. Çalışmalarınızı ilgili hedef kitlesine ve ilgili sitelere doğru gerçekleştirmelisiniz. Sahip olduğunuz içeriğe referanslı trafik oluştururken aynı zamanda onun arama sonuçlarında görünürlüğünü arttırmış olursunuz. Sonuç olarak sitenizin trafiği artış gösterir. Link oluşturmanın veya linklere sahip olmanın değersiz olduğunu söyleyen birileri varsa onlara inanmayın.

Sahip olduğunuz içeriğe link oluşturmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Google Alert kullanarak yazınızın adını kayıt edebilir ve kayıt ettiğiniz içeriğe yönelik her imayı takıp etme şansına sahip olursunuz. Eğer birisi yazınızı kullanmışsa ancak link eklememiş ise ilgili sitenin webmasterı ile iletişime geçin. Eğer karşıdaki kişi anlayışlı biriyse siz talep ettiğiniz zaman linki yazıya ekleyecektir. Bu sayede o sitede link oluşturmuş olursunuz.

Eğer içeriğinizde birilerinden söz etmişseniz bu kişilere e-posta yoluyla veya farklı iletişim kanalları yoluyla ulaşarak bundan söz edin. Onlar hakkında pozitif bir şeyler söylediyseniz sizin içeriğinize link vermekten çekinmeyeceklerdir.

Sahip olduğunuz bir içeriğe link oluşturmak için birkaç farklı yöntem daha vardır. Neyin yapılıp yapılamayacağını kendiniz karar vermelisiniz. İçerik pazarlama kapsamlı bir süreçtir ancak eğer içerik oluşturmak konusunda fazla vakit harcıyorsanız ve birileri bunu görmüyorsa kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Daha fazla enerji harcamaya çalışabilirsiniz ancak bunun doğru olup olmadığına siz karar vermelisiniz.

Pazarlama stratejileri gerçekleştirilmesi kolay şeyler değildirler. Eğer sitenize trafik çekmek istiyorsanız gerçekleştirebileceğiniz tüm pazarlama stratejilerini değerlendirmelisiniz. Eğer iki farklı yöntemin birbirini tamamlandığını görüyorsanız işinizi kolaylaştırmış olursunuz.

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba