fbpx
Dijital Pazarlama

Pazarlamacılar İçin En İyi 15 Mobil Uygulama

Dijital Pazarlama Hayatınızı Yönetmek İçin Mobil Uygulamalar

Modern pazarlamacılar mobil uygulama devriminden muazzam avantajlar elde edebilirler. Kullanışlı pazarlama yazılımları artık uygulama biçiminde çıkarılıyorlar, araçlar ve veriler artık mobilden erişilebilir hale dönüştürülüyor. Kampanya ölçümlerini takip etmekten yeni blog yazıları yayınlamaya kadar uygulamalar pazarlamacıların hızlı ve elverişli bir biçimde bilgiye erişimini sağlıyorlar.

dijital-pazarlamacilarin-kullanması-gereken-en-iyi-uygulamalar

Ancak yayınlanan birçok uygulama olduğu için bunların hangisinin en kullanışlı olduğunu ve dijital pazarlamacılar için hangisinin en uygun olduğunu belirlemek gerekir. Burada en kullanışlı olan mobil uygulamalara yer verilmiştir.

En İyi Sosyal Medya Yönetim Uygulamaları

Hootsuite, 2008 yılında kurulmuş popüler sosyal medya kontrol panelidir. Hootsuite, yeni gönderimler yapma, bunları izleme ve sosyal medya sitelerini ölçme gibi işlevlere sahiptir. Bu uygulama sosyal medya kanallarına anında erişim sağlar ve bunlar hakkında size analitik bilgi sunar. Bu sayede sosyal medya takipçilerinizi ve trafiğinizi arttırma konusunda fırsata sahip olursunuz. Hootsuite, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Buffer, sosyal medya üyeliklerinizi aynı anda kontrol edebilme ve takip edebilme imkanı sunar. Twitter, Facebook ve LinkedIn üyeliklerinize zaman ayarlı içerik gönderebilirsiniz ve gönderilerinizin istatistiksel verilerine göz atabilirsiniz. Hedef kitlenize uygun olarak gönderileri zaman ayarlı hale dönüştürebilir ve onlarla daima etkileşimde kalabilirsiniz. Buffer, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Nimble, profesyonel kişilere tüm çoklu kanal seslerinin ortasında ilişkiler kurmakta yardımcı olur. Nimble iletişim bilgilerini, önemli bağlantıların sosyal medya profilleri ve bir bölgede yer alan çevrimiçi görüşmeleri birleştirerek kullanıcılara ilişkileri takip edebilme fırsatı sunar. Nimble şu an sadece iOS cihazlarda kullanılabilir.

En İyi RSS Haber Okuyucular

Feedly: Blogs, RSS News Reader uygulaması takip ettiğiniz tüm siteleri ve blog adreslerini tek bir yerden takip edebilme imkanı sunar. Tüm uygun içerikler doğrudan akıllı telefonunuza veya tabletinize gelir, böylece siteleri hızlı ve uygun bir biçimde takip edebilirsiniz. Feedly, bununla birlikte çeşitli kullanışlı servislere sahiptir; popüler kısmı ve özel paylaşım kısmı bunlardan bazılarıdır. Feedly, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Feedly uygulamasına alternatif olarak Reeder ve The Early Edition 2 uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Resmi Facebook Uygulaması

Facebook, iOS ve Android platformlarında uzun süredir en çok indirilen sosyal ağ uygulaması konumunda. Kullanıcıların tarayıcılarında Facebook’u kullandıkları gibi benzer bir deneyim sunmak için özel olarak geliştirilmiş bu uygulama sayesinde iş arkadaşlarınız ile daima iletişimde kalabilir ve bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Eğer şirketiniz için Facebook’u ana sosyal medya kanallarından biri olarak kullanıyorsanız uygulama üzerinden durum güncellemeleri ve içerikler paylaşabilirsiniz. Facebook, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Diğer popüler sosyal ağlar Twitter ve Google Plus‘ın da sosyal medya uygulamaları bulunmaktadır.

En İyi Bloglama Uygulamaları

wordpress

WordPress, bireysel ve kurumsal kullanım için en popüler bloglama aracı konumunda. Uygulamanın kullanımı oldukça kolaydır, blog adresinizi akıllı telefon veya tablet üzerinden güncelleme şansına sahip olursunuz. Yeni yazılar paylaşabilir, mevcut yazıları düzenleyebilir ve yorumları yönetebilirsiniz. WordPress’i App Store ve Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

Blogger, en orijinal bloglama araçlarından birisidir ve bloglamayı oldukça basitleştirmektedir. Akıllı telefon veya tablet üzerinden blog adresinizi güncelleme şansına sahip olursunuz. Yeni yazılar paylaşabilir, mevcut yazıları düzenleyebilir ve yorumları yönetebilirsiniz. Cihazınızdan resim yüklemek oldukça kolaydır ve konum servisleri sayesinde coğrafi etiketler kullanabilirsiniz. Blogger, App Store ve Google Play üzerinden indirilebilir.

Resmi LinkedIn Uygulaması

LinkedIn, profesyonel ağınız ile iletişimde kalmanızı sağlayacak kullanışlı bir iletişim aracıdır. LinkedIn bağlantılarınız ile daima güncel kalın, düzenli olarak izlenimleri kontrol edebilmek ve yeni içeriklere göz atabilmek için için sektörü etkileyenleri takip edin, ilgili LinkedIn kullanıcılarını, şirketleri ve grupları arayın ve LinkedIn mesajlarınıza doğrudan erişim sağlayın.

LinkedIn, son blog yazıları sayesinde işletmenizi veya servisleri ön plana çıkararak profesyonel ilişkiler kurma ve içerik paylaşma konusunda etkili bir platformdur. LinkedIn uygulamasını iOS ve Android cihazlarda kullanabilirsiniz.

Dijital Gelişimi Takip Edebilmek İçin En İyi Uygulamalar

Mashable teknoloji, uygulamalar, mobil bilgiler, sosyal ağlar ve internet ile ilgili genel haberleri sunmaktadır. Birden fazla sekme yardımıyla takip ettiğiniz kanalları bölebilir veya kategori, etiket veya yazar adıyla arama yapabilirsiniz.

Mashable

Mashable’ın uygulaması en çok okunan yazılar ve çalışmalar konusunda kullanıcıya bilgi verir, içerikleri kullanıcıya ulaştırırken cihazın boyutuna göre düzenleme yapar. Yazılar oldukça basit ve temiz bir düzende sunulur, okunması ve gezinmesi oldukça kolaydır. Eğer belirli yazılarda yer alan harici linklere tıklarsanız sayfa uygulamanın kendi tarayıcısında açılır ve kullanıcı uygulamayı kapamadan daha sonra orijinal yazıya geri dönebilir.

İlgili sektörlerde haberleri takip edebilmek için Mashable olmazsa olmaz bir uygulamadır. Mashable uygulamasını Google Play ve Apple App Store üzerinden indirebilirsiniz.

TED uygulaması dünyanın en etkileyici insanlarına ait konuşmaları sunmaktadır. Yaklaşık olarak 1,700 TEDTalk videosu bulunmaktadır. Yenileri haftalık bir düzen içerisinde yüklenirler ve bağlantı durumuna göre yüksek veya düşük kalitede sunulurlar. Mevcut durumda herhangi bir internet bağlantısına sahip olmasanız bile videoları daha sonra izlemek için kendi çalma listenizi oluşturabilirsiniz. Videoları son eklenen veya popüler olarak sıralayabilirsiniz. Etiketler, tema veya benzer konuşmalar yoluyla yeni bir şeyler keşfedebilirsiniz.

Bu ücretsiz uygulama sayesinde akıllı telefon veya tablet cihazınızdan videoları en uygun bir biçimde izleyebilir ve videoları kolay bir biçimde sınıflandırma şansına sahip olursunuz. Ayrıca favori konuşmalarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. TED uygulamasını Google Play ve Apple App Store üzerinden indirebilirsiniz.

En İyi Dijital Pazarlama Referans Uygulamaları

Quora, pazarlamacıların güvenilir kaynaklardan bilgi edinmelerini sağlayan bir platformdur. Kullanıcılar bir soru sorabilir ve bilgi sahibi olan insanlardan gerçek cevaplar alabilirler. Uygulama her kullanıcıyı katkı sağlama ve bilgilerini paylaşma konusunda yardımlaşmaya davet etmektedir. Quora, Android ve iOS cihazlarda kullanılabilir.

Quick Win Digital Marketing Lite uygulaması en çok sorulan 100 dijital pazarlama sorusuna cevap sunmaktadır. Annmarie Hanlon ve Joanna Atkins tarafından yazılan kitaba bağlı olarak uygulama beş kısımdan oluşturulmuştur ve şu konular hakkında cevaplara erişebilirsiniz:

  • Digital Essentials, dijital pazarlama teknikleri ve araçları (Twitter, Facebook, LinkedIn vb.) ile şirketinizin bunları nasıl kullanacağı hakkında temel bilgiler.
  • Digital Toolbox, dijital uygulamaları kullanarak yapılabilecek çeşitli şeylere yönelik pratik bilgiler.
  • Digital Marketing, işletmenizi/ürününüzü/hizmetlerinizi tanıtabilmek için dijital pazarlama tekniklerini nasıl kullanacağınız konusunda bilgiler.
  • Branding Online, her boyutta işletme için kritik bilgiler.
  • Managing, Measuring and Money Making Online, yönetim, ölçüm ve çevrimiçi para kazanma konusunda bilgiler.

Quick Win Digital Marketing Lite uygulamasını Apple App Store üzerinden indirebilirsiniz.

En İyi Dosya Paylaşım Uygulamaları

DropBox dosyaları depolama, senkronize etme ve paylaşma imkanı sunmaktadır. DropBox uygulamasını kullanarak resimleri, videoları ve belgeleri depolayabilir ve internet bağlantınız olduğu sürece onlara dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerden erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca, DropBox üzerinden dosyaları iş arkadaşlarınız veya diğer bağlantılarınız ile paylaşabilirsiniz. Dropbox uygulamasını Google Play ve Apple App Store üzerinden indirebilirsiniz.

google-drive

Birçok dijital pazarlama ajansı DropBox yerine artık Google Drive kullanmaya başladılar. DropBox uygulamasında yapabildiğiniz her şeyi bu uygulamada da yapma şansına sahipsiniz. Bununla birlikte tüm dosyalarınıza mobil cihazınızdan erişebilir ve dosyaları aynı anda bir başkasına gösterebilir, düzenleyebilir ve yorum yapabilirsiniz. Google Drive uygulamasını Google Play ve Apple App Store üzerinden indirebilirsiniz.

evernote

Evernote dijital bir not defteridir ancak bir farklılığı bulunmaktadır. Sadece anlık olarak not almak yerine aldığınız notları tüm cihazlarınız arasında senkronize etmektedir. Notlar yazmak, fotoğraf ve belgeler oluşturmak ve notlar paylaşmak için Evernote uygulamasını kullanabilirsiniz. Yapılacaklar listesi gibi listeler oluşturuyorsanız bu uygulama oldukça işinize yarayacaktır. Tüm cihazlarda aynı anda en güncel hale dönüştürülebildiği için zamandan tasarruf sağlayacaktır. Evernote uygulamasını Android ve iOS cihazlarda kullanabilirsiniz.

En İyi Analiz Uygulamaları

AnalyticsPro 2 uygulaması 61 raporu 8 ayrı bölüme ayırarak inceleme imkanı sunmaktadır: Özet, Ziyaretçiler, Trafik Kaynakları, İçerik, Hedefler, E-Ticaret, Uygulama İzleme ve Sosyal. iPhone ve iPad için optimize edilen uygulama sayesinde birden fazla Google hesabına erişim sağlayabilir ve hesaplar arasında kolay bir biçimde geçiş yapabilirsiniz. Raporlar bir PDF dosyası şeklinde e-posta gönderilebilir ve uygulama raporu bir metin dosyası şeklinde kaydedilebilir. AnalyticsPro 2 uygulamasını kullanarak yeni trendleri tanımlayabilirsiniz. Bu uygulamayı 4.99 Euro karşılığında iOS cihazlar için kullanabilirsiniz.

Ücretsiz bir çözüm için Google’ın yayınlandığı resmi Google Analytics uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı Google Play ve App Store üzerinden indirebilirsiniz.

8 Yorum

  1. Konunun güncelliği zaman aşımına uğramış ancak, verilen bilgiler bugünde güncelliğini koruyor. Geçen yıllar bu kaliteli uygulamaları tahtından edememiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba