fbpx
Dijital Pazarlamaİçerik Pazarlama

İçeriği Etkili Biçimde Paylaşmak İçin 6 Fikir

Dijital pazarlama alanında içerikleri yayınlamak sitenizi güncel tutmanız ve sürekli bir kitle sağlamak için şarttır. Paylaştığınız bilgiler hedef kitlenin karar verme sürecini etkileyecektir ve sizinle bir tür ortaklık oluşturmak konusunda size yardımcı olacaktır. Güvenirliği yükseltecektir ve en önemlisi sitenizi arama motorlarının gözünden geliştirecektir.

Ancak tüm bunların hepsi nasıl mümkün olabilir? Elbette yazıyı yazıp onu sitenizde paylaşıp beklemekle bu iş olmaz. Kitleniz yazıları bu şekilde bulamazlar. İçerikleri tanıtmalı ve tüm kanallarda kitlelerin bunları görmesini sağlamalısınız.

etkili-icerik-paylasma-yontemleri

Aşağıda yer alan fikirler farklı platformları kullanıp, içeriği paylaşarak ulaşım alanını nasıl yükseltebileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

E-posta Kampanyaları

Yeni içeriklerin anında hedef kitlelere ulaşmasını istiyorsanız e-posta kampanyaları bunun için en uygun seçenektir. Eğer blog adresinizde veya haber kısmında en az 1000 aboneye sahipseniz bunları son yayınlanan yazılar hakkında bilgilendirerek sitenize gelmelerini sağlayabilirsiniz.

E-posta kampanyaları küçük veya büyük birçok firma için yararlıdır. Maliyeti, kitleye ulaşımı ve potansiyel dönüşümü tek bir e-posta kampanyası üzerinden gerçekleştirilebilir. İçeriği bu kanal üzerinden paylaşmak kesin veriler sunar ve bu veriler ile e-posta kampanyanızın başarılı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

E-posta Kampanyaları İçin İpuçları

 • Geçerli olan e-posta adreslerinin bulunduğu bir listenizin olduğunu düşünürsek, aşağıdaki ipuçları sizin için faydalı olabilecektir.
 • Konu kısmını kısa ve ilgi çekici yapın. Başlık etiketlerine benzer şekilde tanımlayıcı olmalıdırlar.
  Gerçek bir e-posta kullanın, info veya noreply gibi e-postalar kullanmayın. Abonelerin kimle e-posta iletişimi kurabileceğini onlara gösterin.
 • Doğru günü ve zamanı seçin. E-posta açılma oranlarını yükseltmek için en iyi zamanı tanımlamaya çalışın.
 • İki yönlü test yapmayı unutmayın. Bir elementi test ederken hangisinin bir sonraki kampanyada daha etkili olabileceğini tanımlamaya çalışın.
 • Sitenizi farklı aygıtlar için iyileştirmeyi unutmayın. Birçok kişi e-postaları mobil veya tablet cihazlarından kontrol etmektedir.
 • Gereksiz e-postalar göndermeyin.

İçerik Oluşturucu Erişimi

Diğer seçenek sektörde sizin konunuz ile ilgili yazan kişiyle iletişim kurmaktır. İçerik oluşturucuları ile iletişim kurarak iletişim listenizi genişletmiş olursunuz ve içeriği tanıtacak bir seçenek ortaya koyarsınız. Firmanızı çevrimiçi ortamda tanıtıyor olduğunuzu düşünürsek ittifaklar kurmak son derece mantıklıdır. Bununla birlikte içeriği tanıtmak için bir fırsattır.

icerik-paylasmanin-etkili-yollari

Unutmayın, hedefiniz link almak değildir. Eğer içeriğinizi paylaşan olursa mutlu olmalısınız çünkü bu sayede daha fazla sosyal bağlantı kurabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Sektörünüzde İçerik Üreten Kişileri Nasıl Bulursunuz?

 • Tanıtmak için elinizde bir yazının olduğunu düşünürsek, bu yazıyı paylaşmak isteyecek kişileri bulmak iyi bir yaklaşım olacaktır.
 • Sektörünüzde yer alan en iyi blogları bulmaya çalışın. Yüksek kullanıcı ve sosyal etkileşime sahip yerler en iyi sayılabilecek adreslerdir.
 • Twitter’ı kullanarak sektörünüzde içerik üreten daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Twitter arama kutucuğunda arama yapın ve daha sonra sizin sektörle ilgili adresleri olan kişileri bulun.

İçerik Üreticilerine Ulaşmak İçin İpuçları

 • Son yazılarını okuyarak uygun bir ortam bulun ve ilgilerini çekin.
 • İletişim aşamasında kişisel e-posta adresinizi kullanın.
 • Asla link istemeye çalışmayın.
 • Sosyal sayfaları, Twitter, Facebook veya Google Plus’ı kullanarak onlarla iletişim kurun.

Öncülere Erişim

Eğer yeni paylaştığınız bir içeriğin geniş çapta paylaşım görmesini ve geniş kitlelere ulaşmasını istiyorsanız bu seçenek size göredir. Öncülere erişim konusu içerik oluşturan kişilere erişim gibidir ancak arada tek bir fark vardır. Öncüler daha fazla güvenirliğe ve erişim alanına sahiptir ve bu sizin için ekstra faydalıdır.

Öncüler tarafından paylaşılan sayfaların yayılma ve yüksek miktarda trafik alma şansları vardır. Bu yöntem sayesinde oluşturduğunuz içerik farklı sitelerde yer alabilir ve siteniz buralarda belirtilebilir. Bunlar sizin için doğal link kaynakları anlamına gelir.

Sektörünüzdeki Öncüleri Nasıl Bulursunuz?

 • Topsy aracını kullanarak sektörde popüler yazılara sahip kişileri bulun.
 • Sektörünüzdeki etkinliklere katılın ve konuşmacıların iletişim bilgilerini bulun.
 • Buzzumo aracını kullanarak en çok paylaşılan içeriği ve önemli öncüleri bulun.
 • Asla link istemeyin!

Niş Oylama Siteleri

Yukarıda yer alan yöntemler işe yaramadıysa niş oylama sitelerini kullanarak sektörde yer alan kişilerin toplandığı alanlara ulaşabilirsiniz. Bu size ait olan içeriğin hedef kitleler tarafından bulunmasını sağlar ve bu kişiler sizin içeriğinizi daha büyük hedef kitlelerle paylaşabilirler.

Niş oylama siteleri size sürekli olarak trafik sağlayabilirler ancak bunun için içeriğin birçok kişi tarafından oy alması gerekmektedir. Bu nedenle, bu tür sitelerden trafik almanız söz konusudur. Ek olarak içeriğin başkaları tarafından paylaşılabilecek olması diğer bir yararlı durumdur.

Reddit bu konuda en iyi örneklerden birisidir. Eğer sektörünüzün bir Reddit topluluğu varsa içeriği hem üst kanallarda, hem alt kanallarda paylaşabilirsiniz. Önemli olan içeriğin paylaşıldığı kanala hitap etmesidir.

Sosyal Topluluklar

Niş oylama sitelerine benzer olarak sosyal topluluklar içeriğin görünürlüğünün artması konusunda size yardımcı olabilir. Buradaki tek farklılık kitlenin yeni başlayanlardan, uzmanlardan ve hatta öncülerden oluşabiliyor olmasıdır.

İçeriği sosyal topluluklarda paylaşmanın iyi yanı ise kişilerin sizinle ve diğer topluluk üyeleriyle iletişim kurabilecek olmasıdır.

Sosyal Topluluklarda İçerik Paylaşmak İçin İpuçları

Kılavuzları dikkate alın. Eğer kılavuzlara ve kurallara uymazsanız topluluk sizi dışlayacaktır.
Bilginiz olan yazılara cevap verin. Sektörünüzdeki öncülerin radarına girmek için bu önemlidir.

İçeriği doğrudan paylaşmayın. Bunun yerine içeriğin önizlemesini sunun ve kitlelerin içeriğe göz attıklarında neler bulabileceklerini bilmelerini sağlayın.

Sosyal Medya

İçeriği tanıtmanın bir diğer yöntemi ise sosyal medyayı kullanmaktır. Eğer hedef kitleniz sizi sosyal sayfalarda takip ediyorsa bu durumda içeriğinizi mevcut okuyuculara sunabileceğiniz bir yere sahipsiniz demektir.

sosyal-medya-icerik-paylasimi

Sosyal topluluklara benzer şekilde sosyal sayfalar kitlelerle etkileşim konusunda size fırsatlar sunar. Eğer yukarıda yer alan yöntemlerin hiçbirisi işe yaramıyorsa sosyal medya yöntemi size yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada İçeriği Paylaşmak İçin İpuçları

 • Sosyal sayfalarda içeriği paylaşırken resimler kullanın çünkü metinlerden daha ilgi çekicidir.
 • Yazının tanımı önemlidir. En az 150 karakterden oluşacak şekilde yazıyı tanımlamaya çalışmalısınız.
 • Gereksiz yere hashtag kullanmamalısınız.
 • İçeriği uygun zamanda paylaşmaya çalışın.
 • Kitleyi tıklamaya ve etkileşim kurmaya teşvik edin.

İşte bu kadar! Artık içeriklere olan erişimleri yükseltmek için belirli yöntemlere sahipsiniz. Unutmayın içerik tek başına işe yaramayacaktır. Onu stratejik olarak paylaşmanız gerekmektedir. İçerik bulunmazsa bir çöp olacaktır. Paylaş veya yayınla butonuna basmakla işin bitmediğini bilmelisiniz.

2 Yorum

 1. Yazılarınızı ilgiyle ve merakla takip ediyorum. Dijital pazarlama konusunda bilgilendirici yazılar yazdığınız için teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba