fbpx
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Kariyerine Nasıl Başlanır?

Dijital Pazarlama: Benim ve birçok girişimcinin hayatını değiştiren sektör. Teknoloji değişti, değişiyor. Dünya değişiyor. Bu değişime ayak uyduran ayakta kalacak. Peki ya sen? Senin için hazırladığım Dijital Pazarlama kariyerine nasıl başlanır? içeriğini incelemeye hazır mısın?

12 yıldır sektörün içerisindeyim. Başlangıçta SEO ile çıktığım bu yolculuğa tüm dijital kanalları katarak devam ettim. Çünkü SEO bu oyunun sadece bir parçasıydı. Tek başına ele alınmaması gerektiğini anladım. Google ADS, Sosyal Medya reklamcılığı ve hesap yönetimi, hedef kitlemin aktif vakit geçirdiği platformlar, SMS, mail ve diğer dijital kanallar artık hayatıma girmişti.

Bu olayı bir futbol takımını sahaya çıkartmaya benzettim. Bu benzetme Ayhan KARAMAN markasının trendini artırmaya yardımcı oldu. Dijital Pazarlamanın en güzel yanıda bu. Marka trendiniz artar, trafiğiniz artar, dönüşümleriniz artar, organik performansınız artar. Bir girişimci daha ne ister ki?

Size güzel bir haberim var: Dijital Pazarlamayı çevrimiçi kaynaklar ve eğitimlerle öğrenebilirsiniz.

Çevrimiçi kaynakları kullanarak ve müşterilere dilediğiniz yerden hizmet vererek tecrübe sahibi olabilirsiniz. Dijital Pazarlama alanında bir kariyere başlamaya hazır mısınız?

dijital pazarlama kariyer yapmak

Dijital Pazarlama Kariyerine Başlamak

Dijital Pazarlama alanında tecrübe sahibi olmanız için önemli olan tüm konu başlıklarını ele aldım. Aşağıda yer alan konu başlıkları bu sektörde kariyer sahibi olmanız için size yol gösterecektir.

Şimdi: Dijital Pazarlama temellerinden web sitesine, Google reklamcılığından SEO’ya, Sosyal Medya reklamcılığından hesap yönetimine, Google Analytics’den popüler dijital araçlara kadar birçok konu başlığını inceleme zamanı.

Dijital Pazarlama Temelleri (Başlangıç)

Kariyere ilk adımı atacağınız bölüm. Bir binanın temeli olmadan katları çıkamazsınız. Bundan dolayı dijital pazarlamanın temellerine hakim olmalısınız. Öncelikle dijital pazarlamayı tanıyalım.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamları ve organik çalışmaları ifade eder.

Dijital, günümüz pazarlamasında her şeyin merkezinde yer alıyor. Tüketiciler, ürünleri araştırma konusunda dijital kanallara fazlasıyla güveniyor. O halde bu mesleği yapmak harika olmaz mı? Altın bileziği kolumuza takma zamanı.

Dijital Pazarlama Kanalları

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Arama Motorlarında organik sonuçlarda yer almanızı sağlayan kanaldır. (Detay verilecektir.)

Google ADS: Google Reklamcılığı, Google arama motorunda ücretli olarak reklam verebileceğiniz kanaldır. Bir çok reklam modeli vardır. (Görüntülü, Arama Ağı, Video vb..)

Sosyal Medya Reklamcılığı: Instagram, Facebook ve diğer sosyal medya kanalları ile yapılan reklamları kapsar. Bu reklamların yönetildiği araçlar bulunmaktadır. (Business Manager vb.. araçlar.)

Sosyal Medya Hesap Yönetimi: Kitlenizle duygusal bağ kurabileceğiniz, doğru iletişimi kurduğunuzda daha hızlı trend olabileceğiniz kanallardır. Facebook, Instagram, YouTube vb.. kanallar.

İçerik: Aslında kilit nokta da burası :) Ziyaretçiler internet girişiminizi, sosyal medya hesaplarınızı, reklamlarınızı içerikleriniz için ziyaret ediyorlar. İçerik tarafında benzersiz işler ortaya çıkarmalısınız. Farklı olan maça önde başlar.

SMS: Direkt olarak pazarlama yapabileceğiniz kanaldır. İzinli dataya dönemsel kampanyaları ve duyuruları göndermenize yardımcı olur.

E-Posta Pazarlaması: İzinli dataya yapılan e-posta pazarlamasını kapsar.

Diğer: Telegram Kanalı, WhatsApp Grupları, Video Pazarlamacılığı ve benzeri yöntemlerde dijital pazarlama kanallarının içerisinde yer almaktadır.

İyi bir dijital pazarlamacı yukarıda yer alan tüm kanallara hakim olmalıdır. Peki ben bunları öğrenebilir miyim? Enerjinizi düşürmeyin, sadece inanın ve başlayın.

Dijital Pazarlama Temelleri İçin Kaynaklar

Google Dijital Atölye: learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye

Facebook BluePrint: facebook.com/business/learn

YouTube Kanalım: youtube.com/c/ayhankaramancom

Web Sitesi (İlk Adım)

Birebir eğitimlerimde ilk verdiğim mesaj: Eğer bu işi gerçekten öğrenmek istiyorsanız size ait bir proje üzerinden ilerlemelisiniz. Kendi siteniz ya da müşterinize ait bir web sitesi olabilir. En iyi öğrenme uygulamayla gerçekleşir. Hangi eğitimi alırsanız alın uygulama adımına geçmekte geç kalmayın.

İlk adımı bir blog sitesi oluşturarak başlatın. İyi olduğunuzu düşündüğünüz alanda içerik üretimine başlayın. Tecrübelerinizi aktarın.

Kendi web sitenizin sahibi olmanız çok önemlidir. Çünkü kendinizi müşterilerinizin yerine koyabilirsiniz. İlk adımı atmaya hazır mısınız?

Yeni Web Sitesi Oluşturmak İçin Kaynaklar ve Eğitimler:

Aşağıda yer alan kaynakları zamanla artıracağım. Şimdilik bir kaynak bir de eğitim paylaşmak istedim. Özellikle Kamil Keleş’in eğitimi ile nokta atış çözüm üretebilirsiniz.

WordPress: wordpress.com/tr/support/baslayin

Efehan Yıldız WordPress Eğitimi: efehanyildiz.com/wordpress-egitimi

SEO (Olmazsa Olmaz)

SEO ile web sitenizin organik performansını artırabilirsiniz. Bu konuda uzmanlaşmanız dijital pazarlama için olmazsa olmazlar arasındadır. SEO, genellikle tek başına ele alınmaya çalışılan bir kaynaktır. İçerik ekle, bağlantı al ve başarıya ulaş modeli yanlış bir modeldir. Sizler için kaynaklar paylaşmak istedim:

SEO Nedir? – ayhankaraman.com/seo-nedir

Google SEO Kaynağı – developers.google.com/seo

SEO Eğitimi – ayhankaraman.com/seo-egitimi

Bu içerikte yer alan kaynakları dönemsel olarak güncelleyeceğimi bilmenizi isterim.

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Google ADS (Ziyaretçi Dünyası)

İnternet sitenize ziyaretçi getirebileceğiniz en hızlı kanallardan birisidir Google ADS. Bu kanalı doğru kullanmayı başarırsanız başarı kaçınılmaz olacaktır. Google reklamcılığı hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda yer alan kaynakları inceleyebilirsiniz.

Google ADS Kılavuzu – support.google.com/google-ads

Sosyal Medya Reklamcılığı (Hızlı Sonuç)

Sosyal Medya kanallarında organik başarı oldukça zordur ve zaman ister. Bundan dolayı sonuca daha hızlı gitmek için sosyal medya reklamcılığına hakim olmak gerekmektedir.

Facebook, Instagram ve diğer Sosyal Medya Reklam kanalları hakkında tecrübe sahibi olmak çok zor bir konu değildir. İhtiyacınız olan tek şey uygulama. :) İşte kaynaklar:

Facebook BluePrint: facebook.com/business/learn

Instagram Reklam: instagram.com/advertising

Diğer Kanallar (Farklı Olun)

Hedef kitleniz neredeyse siz de orada olmalısınız. Bu trendinizin artmasına, başarıya ulaşmanıza ve daha hızlı sonuca gitmenize yardımcı olur. Bazı şeyleri farklı ve ilk yapan siz olmalısınız. Ben Ayhan KARAMAN markam için sürekli farklı şeyler denerim. Hedef kitlemi iyi analiz eder nerede olduklarını tespit eder ve harekete geçerim.

Bu konuyla alakalı tecrübelerimi paylaştığım içeriği de incelemenizi isterim: ayhankaraman.com/vaka

Tecrübe Kazanın

Dijital Pazarlamayı öğrenmenin en önemli yolu uygulamadır. Bunun için ihtiyacı olan kişilere ücretsiz destekler vererek tecrübe kazanabilirsiniz. Bir şeyi araştırmak ve öğrenmek zor değildir. Mesela popüler forum sitelerinde bu işe yeni başlayanların ihtiyaç duyduğu basit konular oluyor. Konularla ilgilenin ve çözüm üretin. Vereceğiniz ücretsiz destekler size gelecekte fazlasıyla dönecektir.

Ben ne yaptım: Bu işe ilk başladığım dönemlerde R10.net’de web sitesiyle alakalı SEO sorununu dile getiren insanlara özel mesaj gönderip çözüm ürettim. Vakit konusunda problemim olmadığı için onlarca insanla ilgilendim. Bu bana bir bilinirlik kazandırdı. Yardımcı olmak hoşuma da gidiyordu. Bu iş inanmakla, sevmekle olacak bir iş. Bu nedenle önce inanmalısınız.

Tecrübe kazanmanın bir diğer yolu ise kendi projeniz için çalışmaktır. Kendi siteniz için içerik üretin, reklam verin, sosyal medya hesaplarınızı yönetin. Bunları yaparken en iyileri takip edin.

Dijital Pazarlama Araçlarına Hakim Olun

Google Analytics, Search Console, Data Studio, Business Manager, Ahrefs, SEMrush, Screaming Frog ve daha birçok dijital pazarlama aracına hakim olmalısınız. Bu araçlarla ilgilenmek çok eğlenceli bir hal alabilir. İşte kaynaklar:

Google Analytics Rehberi – support.google.com/analytics

Google Data Studio – ayhankaraman.com/google-data-studio

Ahrefs – ayhankaraman.com/ahrefs

Screaming Frog – ayhankaraman.com/screaming-frog

Search Console – google.com/webmasters

Hızlı Öğrenme

Ben bu konuda kariyer yapmak, uzmanların tecrübelerine daha kısa sürede sahip olmak istiyorum diyenlerdenseniz. Sizin için hazırladığımız Dijital Pazarlama Eğitimini tercih edebilirsiniz. Eğitim detayları için: ayhankaraman.com/dijital-pazarlama-egitimi

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ahrefs aracina alternatif olarak Semrush tavsiye edebilirim. Semrush, anahtar kelime hacimleri konusunda başarılı. Ahrefs ise bir sitenin geri bağlantı listelerine ulaşmak için çok iyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba