fbpx
Dijital Pazarlama

Pazarlamacılar Yeniden Hedeflemeden Neden Faydalanmalıdır?

Yeniden hedefleme, artık modern pazarlama alanında temel taktiklerinden biri haline dönüşüyor. Peki, siz yeniden hedeflemeden yararlanıyor musunuz?

Site ziyaretçileri satış kanallarını birkaç nedenden ötürü terk ederler: karşılaştırmalı alışveriş, kredi kartı kullanamama problemi, sadece göz atma ve bunun gibi nedenler. Yeniden pazarlama yardımıyla, ziyaretçi siteden veya açılış sayfasından ayrıldığı zaman, onlara reklamları doğrudan gösterirsiniz. Bu sayede dönüşüm konusunda daha fazla şans elde edersiniz.

yeniden-pazarlama-neden-onemli

Yeniden hedefleme bu nedenden ötürü dijital pazarlamacıların temel taktiklerinden biri haline dönüşüyor. Tüm pazarlama çalışmalarının verimliliğini yükseltiyor, marka bilinirliğini artırıyor, markayı güçlendiriyor ve eşsiz dönüşüm fırsatlarıyla müşterileri çekiyor.

Pazarlama bütçenizin büyük bir bölümünü ücretli medya servislerine harcıyorken, yeniden hedeflemeyi basit bir şekilde kenara atamazsınız.

Yeniden Hedefleme Nedir? Nasıl Çalışır?

Yeniden pazarlamayı en basit haliyle şu şekilde açıklayabiliriz: Birçok firmanın reklamını, onların sitesini ziyaret ettikten kısa bir süre sonra birçok sitede görebilirsiniz. İşte bu bir şans değil, yeniden hedeflemedir.

Yeniden hedeflemeyle, açılış sayfasına veya siteye ufak bir kod eklenir. Bu kod pazarlamacı veya yayıncı tarafından kontrol edilir. Bu sayede her ziyaretçinin tarayıcısına bir çerez bırakılır ve bu kişi hedef kitle listesine yerleştirilir. Hedef kitle artık tamamen onları ilgilendiren belirli kampanyalar ile yeniden hedeflenmiştir.

Bu Nasıl Mümkün Olabiliyor? Neden Dikkat Etmeliyim?

Yeniden hedeflemeyi önemli kılan ve etkili yapan durum gerçek zamanlı teklif verme teknolojisidir. Bu teknoloji pazarlamacıların teklif yapabilmesini ve tekil reklam gösterimleri satın almasını sağlamaktadır. Tekil reklam gösterimlerinin satın alınması tamamen az önce bahsedilen hedef kitle listesine göre gerçekleştirilir. Bu hedef kitle bizim gibi insanlardan oluşmaktadır.

Sonuç olarak, yeniden hedefleme kampanyaları son derece hedeflenebilir olurlar ve ortalama etkileşim değerlerinden daha fazla verim sunarlar. Bununla birlikte reklam başına yapılan ödeme açısından daha etkilidir, kampanya fiyatlarını düşürebilir. Gerçek zamanlı teklif verme teknolojisinin yapısı gereği, hedef kitlenizi internet ortamında herhangi bir yerde bulabilirsiniz.

Daha fazla neden istiyorsanız, yazıyı okumaya devam etmelisiniz.

Yeniden Hedeflemeden Neden Yararlanmalısınız?

Yeniden hedeflemenin çok güçlü olduğu çeşitli nedenler vardır. Özellikle performansa dayalı pazarlamacılar ve marka pazarlamacıları için son derece önemlidir.

1. Ziyaretçiyi Dönüştürmek İçin İkinci Şans

Yeniden pazarlamayı güçlü yapan durum, sitenizi ve sayfalarınızı ziyaret eden kişileri hedeflemesidir. Ziyaretçi markanızı gördüğü zaman, ürünlerinizi veya servislerini de görebilir. Sonuç olarak bu ziyaretçiler, pazarlamanın sürmesi için daha elverişli olurlar.

Site trafiğinin büyük bir bölümü tek seferlik organik veya ücretli ziyaretçilerden oluşuyorsa, bu ziyaretçiler sitenize bir daha girmeyebilir. Yeniden hedefleme sayesinde bu ziyaretçilere pazarlama gerçekleştirme şansına sahip olursunuz ve bu kişileri tekrardan dönüşüm hunileri içerisine dâhil edebilirsiniz.

retargeting-yeniden-hedeflemeden-neden-faydalanmaliyiz

Bunu bir örnek ile açıklamaya çalışalım. Tıklama başına ödeme arama kampanyası ile reklamcılar yüksek maliyetli ödemeler yaparlar. Ziyaretçi reklama tıkladığı zaman, reklamcılar bu ziyaretçiyi dönüşüme dâhil edebilmek için tek seferlik bir şansa sahip olurlar.

Ancak retargeting ile yüksek değere sahip ziyaretçiler makul miktarlar karşılığında ilave reklamlar aracılığıyla yeniden hedeflenir ve dönüşüme dâhil edilebilir.

2. Kitlenin Verilerini Yakalayarak Bir Mülk Oluşturun

Yeniden hedefleme arama motoru pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu çalışmalarını tamamlayan bir unsurdur. Düzenli olarak sitenize gelen organik ziyaretçilere sahipseniz, bu trafiği kendi yeniden hedefleme listenizi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu özellikle ziyaretçiler tek seferlik ziyaretçi oldukları zaman oldukça kullanışlıdır.

Nitekim, kullanmakta olduğunuz herhangi bir reklam kampanyası kitle oluşturmak için bir fırsattır. Yeniden hedefleme unsurunu açılış sayfanıza eklemek doğal bir davranış olacaktır. Birincil kampanyaya ek olarak kitle oluşturmanız halinde reklam harcamalarınız için değerli bir mülk oluşturmuş olursunuz. Bunu bir tür e-posta listesi gibi düşünebilirsiniz. Bu, pazarlamacıların kampanya bütçelerinden uzun vadeli sonuçlar elde edebilmesi için mükemmel bir yöntemdir.

3. Şöhret Kopyaları Oluşturun

Sıkça şu söz ile karşılaşabilirsiniz: “Sana söylemiştim! Reklamlarını her yerde görüyorum!”

Bu tür yaklaşım gösteren kişilerin yeniden hedefleme konusundan habersizdir. Birçok kişi yüksek maliyetli reklam kampanyaları uyguladığınızı düşünebilirler. Çünkü sitenizi ziyaret ettikten kısa bir süre sonra farklı siteleri ziyaret ettikleri zaman sizin reklamlarınız ile karşılaşırlar. Bu sayede önemli ölçüde bir marka bilinirliği sağlayabilirsiniz.

yeniden-hedefleme-nedir

Bu aynı zamanda performans veya dönüşüm odaklı taktiklerine nazaran yeniden hedeflemenin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Marka bilinirliği oluşturmak konusunda oldukça etkili olan yeniden hedefleme, sonuçlar kısa süreli doğrudan dönüşümler olmasa bile etkisini göstermektedir.

4. Gösterişli Kampanya Performansı

Daha önce belirtildiği gibi, yeniden hedefleme kampanyası kullanıcılar için tekil olarak satın alınan reklam gösterimleri anlamına gelir ve maliyet açısından etkili bir kampanya olduğunu gösterir. Pazarlamacıların bakış açısından bu yatırım getirisinin yüksek olması anlamına da gelmektedir. Aslında birçok insan yeniden hedeflemenin, görüntülü reklamlar konusunda en iyi taktik olacağını düşünmektedir. Yatırımın getirisi konusunda ise niteliksel modeller çoğu kez suyu bulandırmaktadır.

Bununla birlikte, hedeflemenin seviyesi arttıkça etkileşim de artış göstermektedir. Bu strateji ile yüksek tıklama oranları görmek şaşırtıcı olmamalıdır. Bu yöntem sayesinde elde edilen tıklama oranları sektörün ortalama 3-10 kat üzerindedir. Hatta bazı durumlarda çok daha yüksek olabilmektedir. Görüntülü reklamlar dünyasında görüntülemeler için ödeme yaparsınız ve yüksek tıklama oranına sahip olmanız her şeyi çok daha farklı hale dönüştürmektedir.

5. Yukarı Satış, Çapraz Satış veya Bütünleşik Dönüşüm Ziyaretçileri

Dönüşümlere veya teşekkür sayfalarına yeniden hedefleme unsurunu dahil ettiğiniz zaman yüksek değere sahip kullanıcılardan oluşan bir kitle listesi oluşturabilirsiniz. Bu kişiler daha önce dönüştürülmüş olsa bile, iyi bir fırsat sunuyorsanız bu kişileri yeniden dönüştürebilirsiniz.

Dönüştürülen kullanıcılardan oluşan hedef kitle listesi, sürekli ve gereksiz pazarlama çalışmalarından uzak tutulur. Ancak yaratıcı yöntemlerle kullanıldığı zaman, yeniden hedefleme kampanyanızdan elde edilerek çok daha fazla değer katabilirler.

Kazanımlarınız

Bazı kişiler ilk gösterimi bile gerçekleştirememekten yakınırlar. Yeniden hedefleme ile siz sadece ikinci bir şansa sahip olmazsınız. Üçüncü, dördüncü, beşinci ve hatta çok daha fazla şansa sahip olursunuz.

Dijital pazarlamanın rekabetçi dünyasında elde ettiğiniz her avantajı kullanmak istersiniz ve bu sayede sitenizi ziyaret eden her kişinin değerini maksimum seviyeye çıkartmaya çalışırsınız. Elde ettiğiniz ilk kitle verilerinden yararlanırsınız ve belirttiğimiz gibi kitle verileri oldukça değerlidir.

Yeniden hedeflemeyi kapsamlı hale dönüştüren nedenler bunlardır. Yeniden pazarlama artık her pazarlamacının strateji seçenekleri arasında mutlaka yer almalıdır.

2 Yorum

  1. Ayhan Hocam,
    Yukarıda kampanyalardan bahsederken aklımıza yine diğer yazılarınızdan google araçları makaleniz aklıma geldi ve öneminin gerçekten çok büyük olduğunu düşünüyorum. Başarılarınızın devamını dilerim yine başarılı bir makale olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba