fbpx
SEOSEO Araçları

Ahrefs (Kapsamlı Rehber)

Ahrefs piyasadaki en güçlü ve en önemli SEO araçlarından birisidir.

Bu içerikte Ahrefs aracını kapsamlı olarak anlatmaya çalışacağım. Aracın kullanımı konusunda daha detaylı bilgi edinmeye hazır mısınız?

Ahrefs Nedir?

Ahrefs, bağlantı profili oluşturma, anahtar kelime araştırması, rakip analizi, sıralama takibi ve site denetimleri için geliştirilmiş bir SEO aracıdır.

Kısacası söylemek gerekirse: Ahrefs, insanların daha iyi Google sıralamaları almaları için kullandıkları popüler bir SEO aracıdır.

Backlink Denetimleri Gerçekleştirin

Mevcut bağlantı profilinizi denetlemek, herhangi bir yeni SEO kampanyası için iyi bir ilk adımdır.

ahrefs site explorer

Ahrefs, bağlantı profiliniz hakkında bilinçli bir karar vermeniz için gereken verileri size sunacaktır.

Bağlantı Fırsatlarını Bulun

Rakiplerinizden bağlantı fırsatlarını öğrenmek Ahrefs’in en ideal özelliklerinden biridir.

backlink ahrefs

Burada, size sadece bu bağlantı fırsatlarını nasıl bulacağınız değil, aynı zamanda rakiplerinizin sahip olduğu bağlantıları nasıl bulacağınız da gösterilecektir.

Anahtar Kelime Araştırması Gerçekleştirin

Çoğu insan Ahrefs’i bir anahtar kelime araştırması olarak düşünmez. Ancak insanların çok şey kaçırdığını bilmek gerekmektedir.

anahtar kelime araştırma

Bu araç, anahtar kelimeler ve içerik fikirleri bulmak için başvurulması gereken en önemli araçlardan biri durumundadır. Bunu daha sonra tam olarak ele alacağız.

Nitelikleri Doğrulayın ve Rakipleri Analiz Edin

Anahtar kelimeleri bulmak kolaydır. Ancak asıl iş anahtar kelimelerinizi nasıl nitelendirmeniz gerektiğini anladığınızda gerçekleşir.

seo nitelikleri

Ahrefs bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilecektir. Bu yazı kapsamında anahtar kelimeleri nasıl doğrulayacağınız gösterilecektir.

Tek Tek Anahtar Kelimeleri İzleyin

Ahrefs’in anahtar kelime takip işlemi oldukça iyidir. İçeriğin geri kalanında bunları nasıl belirleyeceğinize ayrıca yer verilecektir.

organik kelimeleri takip etmek ve izlemek

Toplam Organik Görünürlüğü Takip Edin

Yalnızca tek tek anahtar kelimeleri izlemek eskide kalmış ve artık vadesini doldurmuş bir stratejidir. SEO’daki en önemli temel performans göstergesi, Google Analytics’teki organik arama trafiği verilerinizdir.

organik görünürlük

Ancak Google Analytics’e ek olarak, Ahrefs’in içindeki “Organic Keywords” verilerinden yararlanmanız gerekir. Bununla ilgili daha sonra detaylı bilgi verilecektir.

Marka Yönetimi

Ahrefs, anahtar kelimeler veya markalı anahtar kelimeler için uyarılar ayarlamanıza olanak tanır. Bu, ilişki kurma ve marka yönetimi için güçlü bir işlevdir. Bu içerikte, araç uyarıları işlevine daha sonra ayrıntılı bir biçimde yer verilecektir.

Site Denetimleri

Son olarak, Ahrefs’in artık bir site denetim aracı vardır. Bu araç sitenizin teknik SEO performansını iyileştirmesine imkan tanıyacaktır.

site audit

Ahrefs Terminolojisi

Aracı kullanmaya başlamadan önce Ahrefs’in terminolojisi hakkında bilmeniz gereken bazı önemli detaylar vardır. Bu detayları aşağıda listelenmiş bir biçimde bulabileceksiniz. Ahrefs’in terminolojisini anladıktan sonra aracı kullanmak çok daha kolay olacaktır.

Ahrefs Rank (Ahrefs Değeri)

Ahrefs sıralaması Alexa sıralamasının bir benzeridir. Temelde, siteleri tahmini trafik hacimlerine göre sıralama girişimi olduğundan söz etmek mümkündür.

Ahrefs sıralamanız ne kadar düşükse, tahmini trafiğiniz o kadar yüksek olacaktır. En azından genel inanç bir şekilde böyledir. Bu ölçüyü birer tahmin olarak nitelendirmeniz çok daha doğru olacaktır. Ahrefs’in dahili trafik değerlerinize erişimi yoktur.

URL Rating (UR) / (URL Değeri)

URL Rating (URL derecelendirmesi anlamına gelir), Ahrefs’in tek bir sayfanın otoritesini ve gücünü ölçmek için kullandığı metriktir. Bazen sitelerin farklı bölümlerinde URL Ranking olarak görülebilir.

Örneğin, bir makalenin URL Rating değerini 44 olarak görebilirsiniz. UR kavramı, Moz’un sayfa otoritesi (PA) ölçüsüne benzer. Ahrefs’in çok daha iyi bir tarayıcısı vardır. Bu nedenle UR değerini çok daha güvenilir kabul edilmektedir.

Backlinks (Bağlantılar)

Web sayfanızın almış olduğu tüm bağlantı miktarını temsil eder. Bağlantılar sayfa düzeyinde gösterilir.

Reffering Domains (Referans Alanadları)

Web sayfanızın almış olduğu tüm bağlantıları alandı düzeyinde gösteren metriktir.

Organic Keywords (Organik Anahtar Kelimeler)

İlk 100 arama sorgusu içerisinde yer alan organik anahtar kelime sayısını temsil eder.

Organic Traffic (Organik Trafik)

Organik olarak aldığınız trafik miktarını temsil eder. Veriler %100 olmasa da %100′ yakındır.

Traffic Value (Trafik Değeri)

Ahrefs’in “Trafik Değeri” metriği, bir sitenin organik arama trafiği değerinin dolar cinsinden tahminidir. Bu, Google Ads tıklama başı maliyet (TBM) verilerine göre belirlenir. Bu oldukça yararlı bir ölçümdür. Çünkü TBM ile organik arama rekabet arasında bir bağ vardır.

İşletmeler “yüksek” TBM ödemeye istekli olmaları durumunda SEO’ya da yoğun bir şekilde yatırım yapma olasılıkları oldukça yüksektir. Aradaki tek far, SEO’ya daha fazla para yatırmanın daha iyi sonuçları garanti etmemesidir.

SEO açısından yüksek TBM nişlerinin ne kadar zor olduğunu gerçekten görmek istiyorsanız “şehir + avukat” için sıralama yapmayı deneyebilirsiniz.

Ahrefs Kullanarak Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Ahrefs’i kullanmayı düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey nedir? Bunun anahtar kelime araştırması olmadığı konusunda hepimiz sanırım hemfikiriz.

Çoğu insan Ahrefs’i backlink analiz yeteneklerinden yararlanmak için kullanacaktır. Ancak anahtar kelime araştırmasını kullanmıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

Bu nedenle, size anahtar kelimeleri bulmak için Ahrefs’i kullanabileceğiniz birkaç yol göstermeye çalışacağız. “Kullanılmamış” anahtar kelime fırsatlarını bulmak için çeşitli yöntemlerle karşılaşacaksınız. Hazırsanız hemen başlayalım.

1. Site Explorer’da Rakibin URL’sini Analiz Edin

Bu sürecin ilk adımı, bir rakibin URL’sini analiz etmektir. Bir rakip seçtikten sonra, “Site Explorer” bölümüne gidin ve URL’yi girin.

rakip analizi ahrefs

Analiz tamamlandıktan sonra ikinci adıma geçiş yapabilirsiniz. İkinci adım organik anahtar kelimeleri incelemekle ilgilidir.

2. Organik Anahtar Kelimeler Kısmına Gidin

İkinci adım, “Organic Keywords” kısmına tıklamayı içerir.

rakip kelimeler

Altın madeni olarak adlandırılan anahtar kelimeleriniz burada olacaktır. Şimdi, bu bölüm tek başınıza size onlarca fikir verebilecektir. Ancak anahtar kelime araştırmanızı başka bir düzeye taşımak için karşınıza çıkan fikirler için filtreleri kullanmalısınız.

3. Filtreleri Kullanın

Filtreleri kullanmak işin en önemli kısmıdır. Ancak başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey vardır.

 • Siteniz gerçekte ne için sıralama yapabiliyor?
 • Sitenizin otoritesi konusunda kesin bir kavrayışınız var mı?

Bunu yapmanızın nedeni, sitenizin otoritesinni hangi anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğini belirlemesidir.

Örneğin, yepyeni bir siteniz varsa, daha uzun anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekir. Otoriter bir siteniz varsa (analiz ettiğiniz rakibe göre daha otoriter ise), daha rekabetçi anahtar kelimeleri hedeflemeyi düşünebilirsiniz.

Burada ideal örnek olması açısından sitenizin yeni olduğu varsayılacaktır. İlk adım, sonuçları hacim veya başka bir değişle aylık ortalama arama hacmine göre filtreleme yoluna gitmek olacaktır.

rakip kelime filtre

100 – 1.000 arama hacmi aralığında anahtar kelimeleri hedeflemenin yeni siteler için iyi birer hedef konumundadır. Bunun nedeni, bu aralıktaki anahtar kelimelerin daha az rekabetçi (ve daha uzun kuyruklu) olmasıdır.

Bu, bu arama hacmi aralığını sonsuza kadar hedeflemeniz gerektiği anlamına gelmez. Siteniz yetki oluşturmaya başladığında yeni daha yüksek arama hacmi aralıklarına adım atabilirsiniz.

Bir sonraki adım “Organic Keywords” filtresi ile uğraşmaktır. Dolayısıyla yalnızca uzun kuyruklu anahtar kelimeleri görmek istiyorsanız bu alanda anahtar kelime miktarını en az 4 olacak şekilde ayarlamalısınız.

kelimeleri filtreleme

Sonuçları epey bir daralttığınız için bu noktada ilk anahtar kelime araştırmanızı durdurmayı düşünebilirsiniz. Ama isterseniz aynı zamanda “position” adını taşıyan filtreyi kullanabilirsiniz. Bu filtreyi 11. pozisyon ile 20. pozisyon arasında ayarlamalısınız.

11-20 pozisyona göre sıralamak

 1. Rakibinizin bu belirli anahtar kelime öbeğini hedeflememesi büyük bir olasılıktır. Rakip, muhtemelen sadece sayfa otoritesi nedeniyle bu uzun kuyruklu anahtar kelimeler için görünmektedir. Özellikle onları hedefledikleri için bu sıralama söz konusu değildir.
 2. İkinci veya üçüncü sayfadaki birçok uzun kuyruklu sıralama rakibinizin birincil anahtar kelimesi ile gevşek bir şekilde alakalı olacaktır. Bu, hedeflenen uzun kuyruklu anahtar kelimeye adım atmanız ve bu anahtar kelimeyi ele geçirmeniz için iyi bir fırsattır.

4. Rakibiniz Yeni Anahtar Kelimelerini İzleyin

Organik anahtar kelimeler kısmının altında yer alan “Yeni (New)” butonuna tıklayın.

yeni kelimeler

Rakibiniz yeni anahtar kelimelerini neden önemsemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Önem vermenizin ilk nedeni çok fazla ivme kazanmalarını istememektir.

Sayfalar yaşlandıkça, daha fazla sosyal sinyal, backlink ve kullanıcı sinyali alırlar. Tüm bu sinyaller yalnızca rakibinizin sıralamasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sıralamalarını da sağlamlaştıracaktır.

Bununla birlikte Google’ın ilk sayfasına geldiğinizde bir kartopu etkisinin olacağını bilmelisiniz. Bunun sebebi ise oldukça açıktır. Çoğu insanın bağlantı kuracak kaynakları ararken ilk sayfanın ötesine geçmesi söz konusu değildir.

Temel çıkarım rakiplerinizin sağlam bir temel oluşturmasına izin vermemektir. Hangi yeni anahtar kelimeleri hedeflediklerini izlemeniz ve ardından bu anahtar kelimeler üzerinde onlarla rekabet etmek için yoğun bir çaba göstermeniz önemlidir.

Bu aynı zamanda onlarınkinden daha değerli bir sayfa oluşturmanız gerektiği anlamına gelebilir. Şimdi ise size rakibinizin en iyi performans gösteren sayfalarını nasıl bulacağınızı göstereceğiz.

5. Rakibin En İyi Sayfalarını Bulun

Bir rakibin en iyi performans gösteren sayfalarını bulmak için “top pages” seçeneğini tıklayın.

rakip en iyi sayfalar

Bu, Ahrefs’in en sevilen bölümlerinden biridir. Çünkü rakipleriniz tarafından zaten onaylanmış konularla karşılaşacaksınız.

Backlinkler ve sosyal sinyaller, konunun değerinin olduğunun doğrulanması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda rakibinizin bu konu için çekici bir içerik açısı seçtiğinni de doğrulanması demektir.

Son olarak, rakibinizin güçlü bireysel anahtar kelime sıralaması, arama yapanların amacını doğru şekilde yerine getirdiklerinin Google tarafından doğrulanmasıdır.

Bu bölüm size sektörünüzün gerçekten önemsediği içerik ve sayfalar oluşturma becerisi verecektir. Ayrıca, arama yapanların amacını yerine getirmek için ne tür içerik oluşturmanız gerektiğini de görmüş olacaksınız.

Bu bölümdeki verilerden yararlanmaya çalışın. Çünkü anahtar kelime hedeflemeniz söz konusu olduğunda çok sayıda tahminde bulunmayı ortadan kaldırmış olacaksınız.

6. Diğer Rakipleri Bulun

Diğer rakiplerinizi bulmak için “Competing Domains” kısmına tıklamanız gerekmektedir.

rakip alanadları

Diğer rakiplerinizden de daha fazla anahtar kelime çıkarmış yukarıdaki süreci izlemeniz çok daha doğru olacaktır. Bunu yaptıktan sonra içerik boşluğu analizine başlangıç yapabilirsiniz.

7. İçerik Boşluğu Aracını Kullanın

Bu harika araca erişmek için “Content Gap” aracına tıklamanız gerekmektedir.

içerik boşlukları

Bu harika bir araçtır çünkü hangi anahtar kelimeler için sıralama yapmadığınızı ancak rakiplerinizi hangi anahtar sıralamalar için sıralama yaptığını gösterir. Yapmanız gereken tek şey, rakibinizin URL’sini “Show keywords that the below targets rank for” bölümüne girmektir.

rakip içerik boşlukları

Ardından, URL’nizi “Ancak aşağıdaki hedef sıralama elde etmiyor” bölümüne girin ve “Show Keywords” seçeneğine tıklayın.

Artık, şu anda hedeflemediğiniz anahtar kelimelere ve içerik fikirlerine erişebileceksiniz.

içerik boşluğu kelimeler

Bu arama terimleri için rekabet etmeye çalışmak sizin sorumluluğunuzda olan bir şeydir. Bu durum, bu anahtar kelimeler için rakiplerinizden çok daha değerli ve farklı sayfalar oluşturmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Ahrefs’te size göstermek istediğimiz son anahtar kelime araştırması taktiği, Keyword Explorer aracından yararlanmaktır.

İçerik boşluklarını analiz ederek çok iyi anahtar kelime fırsatlarına ulaşabilirsiniz. Hemen ayhankaraman.com/icerik-bosluklari bağlantısını ziyaret et kapsamlı içeriğe ulaş.

8. Keyword Explorer Aracını Kullanın

Bu araca erişmek için ana menüde yer alan seçeneklerden “Keyword Explorer” olanı seçmeniz gerekmektedir.

Şimdi yapmanız gereken tek şey, alana bazı olası anahtar kelimeler girmektir. Bu durumda çok genel olan “seo nedir” anahtar kelimesini kullanmaya çalışacağız.

keyword explorer

Analiz tamamlandıktan sonra Ahrefs sizi bu anahtar kelime hakkında her türlü veriyle baş başa bırakacaktır. Bu araç, olası anahtar kelimelerinizi nitelendirmek için mükemmeldir. Ancak bu durumda, onu yalnızca daha fazla anahtar kelime fikri belirlemek için kullanacağız. Bu hedefe ulaşmak için “Anahtar kelime fikirleri” bölümüne gitmeniz gerekmektedir.

anahtar kelime fikirleri

Bu bölüm, orijinal çekirdek anahtar kelime ile ilgili her türlü harika anahtar kelimeyi gösterecektir. Bu anahtar kelime fikirlerinden nasıl yararlanacağınız büyük ölçüde sitenizin otoritesine bağlı olacaktır.

Örneğin, süper bir siteniz olmadıkça, “SEO” ya da “seo nedir” gibi geniş bir anahtar kelime için sıralama elde etmeniz oldukça zor (imkansız değil) olacaktır. Çoğu online site böyle bir anahtar kelime için sıralama yapamayacaktır. Bu nedenle, Ahrefs’in bu bölümde sağladıkları gibi daha uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelmek daha önemlidir.

Ahrefs Kullanarak Bozuk Linkler Nasıl Bulunur?

Bozuk backlinkleri bulmak, backlink almanın en kolay yollarından biridir. Bunun nedeni, zaten backlinke sahip olmanızdır. Buna ek olarak, “bağlantı verenin” size zaten bağlantı vermiş olması söz konusudur.

Bu, sosyal erişim sürecinin ilişki kurma aşamasını hemen atlayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ahrefs’i kullanarak bozuk backlinkleri bulmanız oldukça kolaydır. İlk yapmanız gereken Site Explorer aracını açmak ve alan adınızı girmektir.

Ardından “Backlinks” kısmında yer alan “Broken” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

kırık bağlantı bulmak

Şimdi her sonucu gözden geçirmeniz, iletişim bilgilerini bulmanız ve ardından her olası müşteriye hemen hemen benzer bir şablonla erişmeyi denemelisiniz.

Rakibin Bağlantılarından Faydalanmak

Bağlantı fırsatlarını bulmanın birçok yolu vardır. Ancak en iyi yöntemlerden biri bunları rakiplerden elde etmektir. Rakibinizin backlinklerini almanın temel prensibi, etkili bir erişim sürecine sahip olmaktır.

Herkes bağlantı fırsatlarını bulabilir. Ancak geniş ölçekte backlinkler elde etme etmek için test edilmiş ve iyileştirilmiş bir sistemi kullanmak oldukça önemlidir.

Bu sürecin ilk adımı Ahrefs’in Site Explorer aracını açmak ve bir rakibin URL’sini arama çubuğuna yapıştırmaktır. Analiz tamamlandıktan “Backlinks” seçeneğine tıklamalısınız.

rakip bağlantılar

Artık rakibinizin tüm backlinklerini görebilirsiniz. Bu durumda bağlantı edinme sürecine başlayabilirsiniz. Size bugün harekete geçebileceğiniz bir çerçeve sunulacaktır. Ancak burada önemli olan bir nokta söz konusudur.

Erişim sürecinizi test etmek, iyileştirmek ve iyileştirmek için fazla mesai yapmanız gerekebilecektir. Hiçbir sosyal yardım süreci mükemmel değildir. Yapabileceğiniz tek şey süreci test etmek ve iyileştirmektir.

yeni backlink

SEO’daki (ve genel olarak dijital pazarlamadaki) başarınız, sektörünüzde etkisi olan (ve yerleşik kitleleri) olan kişilerle ilişkiler kurma yeteneğinize bağlıdır. Her şey erişimle birlikte başlamaktadır.

Bu sürecin anlamanız gereken ilk kısmı, sosyal yardım sürecinizin almaya çalıştığınız bağlantı türüne göre değişiklik göstermesidir. Örneğin, bir misafir yazarlık aracılığıyla bağlantı elde edinme süreci, bozuk bağlantı oluşturma yoluyla bağlantı elde etmekten çok farklıdır.

Bir erişim e-postası gönderdikten sonra yapmanız gereken tek şey yanıtları beklemektir. Teklifinizi ve satış konuşmanızı yanıt verenlere gönderin ve yanıt vermeyenleri takip edin. Bir misafir gönderisini hedefliyorsanız bir misafir gönderisi yazmaya çalışmalısınız.

Ahrefs ile İçerik Denetimi

Sitenizde yer alan içeriklerin %30’unu silmiş olmak %30 oranında trafik kaybetmenize neden olmaz. Bu sebepten ötürü sitenizdeki gereksiz yazıları silmekten asla çekinmemelisiniz. Sitenizde yer alan ve trafik almayan içerikleri silerek trafik artışı elde etmeniz mümkündür. Bunun için kapsamlı bir içerik hazırladım. Hemen https://www.ayhankaraman.com/icerik-denetimi bağlantısını ziyaret et ve içerik denetimine başlayarak performansını artır.

Bilgilendirme: Bu içerik gotchseo.com/ahrefs kaynağı Türkçeye çevirilip kendi kaynaklarımız üzerinden örneklendirilerek sizlere aktarılmıştır.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

63 Yorum

  1. Selamlar,

   SEO’ya temelden yani iç optimizasyondan başlamalısınız. Temeli attıktan sonra katları çıkabilirsiniz yani dış optimizasyona başlayabilirsiniz. Ahrefs SEMrush ve Screaming frog yardımcı olacaktır.

 1. Selamlar Ayhan hocam, ahrefsi’n yakalayamadigi ama search console’un yakaladigi linkler olmakta bunun nedeni nedir, ayrica bazi delete edilmemis linkleri delete gostermekte bunun nedeni ne olabilir

 2. Sıfırdan başlayan birisi için bile oldukça detaylı ve açıklayıcı bir makale olmuş.

  Sizce ahrefs’i ahrefs yapan diğer araçlarda olmayan özellik nedir?

  1. Bağlantılarda çok hızlı analiz yapması ve en yakın sonucu vermesi. Kullanım kolaylığı ve Site Audit kısmında çok yeterli olması.

 3. Merhaba Ayhan hocam.
  Ahrefs ve Search Console verilerine baktığımda, farklı istatistiklerin olduğunu görüyorum. Ahrefs’e göre onlarca kez tıklama almış içeriğim, Search Console’a göre görüntülenme bile almamış. Çoğu içerikte böyle bir durum var. Neden istatistikler her iki araçta daha farklı?
  Güzel içerik için teşekkür eder, kolaylıklar dilerim hocam.

 4. Hocam ilk fırsatta deneme sürümünü başlatıp diğer sekmede de bu sayfayı açıp uygulayacağım ama fiyatlar çok yüksek yok mu size özel bi indirim :)

 5. Ayhan Hocam öncelikle içerik paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten öğretici ve hiç bir yerde bulamayacağımız BilgilerI paylaşıyorsunuz bizlerle emeklerinize sağlık ?????

  1. Veriyor. Ama doğru analiz için en sağ tarafta yer alan last seen kısmına bakmanız. Son güncelleme tarihine göre doğru sonuç veriyor.

 6. Merhabalar hocam seo konusunda işinin ehlisiniz keşke bu ve buna benzer araçların kullanımını daha detaylı anlatsanız çok akıcı bir diliniz var başarılarınızın devemını diliyorum.

 7. Her gün ne paylaşacaksınız diye heyecanla bekliyorum sayenizde sürekli yeni Stratejiler öğreniyorum ve işime başka bir heyecanla sarılıyorum sayenizde ???

 8. Çok başarılı bir yazı olmuş hocam, elinize sağlık. Hakan Bey’e katılıyorum yeni kurduğum Teknoloji sitesi için harcamalar yapmaya çalışıyorum ancak artık dolar o kadar yükseldi ki :(

 9. Ahrefs ile içerik denetimi yaptıktan sonra zayıf içerikleri silmek istersek ana sayfaya mı yönlendirme yapmalıyım?
  404 hataları siteye zarar verir mi ? Yoksa zamanla İndexi silinir mi? Bizim ekstra yapmamız gereken bir şey var mı?
  Bu kaliteli içerik için Teşekkür ederim ?

  1. Zayıf içeriklerinizi öncelikle iyileştirme yoluna gidin. Silinen içerikleri kesinlikle Ana Sayfaya yönlendirmeyin, ilgili sayfalara yönlendirin.

 10. En mantıklı soruyu soruyorum hocam dolar böylesi artmışken şahıs olarak nasıl bir ahrefs hesabımız olacak :)

 11. Ahrefs için açıklayıcı bir yazı olmuş. Şöyle bir anlatım olmadığı için kullanımına uzaktım hep. Daha kapsamlı kullanımım için işime yaradı.

 12. Bugun bir çok platform (Google, face vs) parayı veren düdüğü çalara dondu neredeyse … Para ver reklam çık , yukarı taşıyalım seni diyorlar… Seo elbette hala önemini koruyor. Fakat bütün bunları düşündüğümde Seo’nun geleceğini nasıl goruyorsun?

  1. O oyunun sadece bir parçası reklam, sosyal medya, içerik, PR nasılsa SEO da öyle. Sadece tek bir oyuncuyla oyun kazanılmaz. Sahaya 11 kişi çıkmak şart.

 13. Ahrefs’in verileri ve Semrush’ın verileri arasında fark var. Hangisine daha çok güveniyorsunuz?

 14. ahrefh kelimenin zorluk deresini farklı veriyor örneğin kelime kd14 hacim 384 k değerler bu şekilde.
  Fakat aynı kelimeye moz ,keyword finder,semrush gibi araçlar farklı sonuçlar veriyor.

  ahrefh kelime KD 14
  semrush kelime KD 87
  keyword finder kelime KD 51
  moz kelime KD 60

  Yapılması gereken rakiplerin da ve pa sının dişimize göre olanların , makalesinin benzerini veya karekter olarak fazlasını yazmak.eğer sayfamızın da ve pa sı düşük kalırsa backlink ile otorite arttırımına gitmek.buraya kadar herşey tamam gibi.
  peki keyword difficulty konusunda hangi toola göre çalışmalıyız.Cevabınızı bekliyorum .şimdeden teşekkür ederim

  1. PA DA gibi metriklere değil kullanıcıya fayda sağlamaya odaklanmalısınız. Arama motorları için değil insanlar için içerik üretmelisiniz. Rakiplerinizdan daha iyisini ortaya koymalısınız bu kelime sayısını artırmakla olmaz.

 15. Çok kapsamlı anlatım olmuş, elinize sağlık.
  Ben Daha ekonomik olduğu için Scream a Frog ( İsmini çok seviyorum Bir vps’e kurup tarama yapmasını bekliyorum.) Fakat Ahrefs hepsinden hızlı analiz sonuçlarını getiriyor ve Backlink takibi harika. (Sayenizde Öğreniyoruz bir şeyler daha)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba