fbpx
SEO

Başarılı Bir SEO Süreci Nasıl Oluşturulur?

SEO ile uzun vadeli başarı elde etmenin yollarından biri SEO sürecini nasıl uygulayacağınızı çok iyi bilmekten geçer. Sadece SEO sürecini başlatmayı bilmek yetmez bunu hayata geçirme ve süreci devam ettirme olayı da var. Çok iyi işler planlayabilirsiniz, SEO ya da pazarlama tarafında çok iyi stratejiler ve fikirler üretebilirsiniz. İcraat olmadığı sürece hepsi anlamsız oluyor. Yani ne yaparsanız yapın müşteriler sonuca bakacaktır.

Bu içerikte, bir SEO sürecini nasıl başlatacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca bununla sınırlı kalmayacak aynı zamanda süreci başarıyla yürütme konusunda izlenebilecek adımlarla tanışacaksınız.

SEO Süreci Nedir?

SEO süreci, belirli anahtar kelimeler için arama sonuçlarında bir sitenin sıralamalarını iyileştirmek adına izlenmesi gereken adımları kapsar. Burada amaç sektöre ve kişiye göre değişir.

SEO süreci belirli ölçülebilir hedefleri kapsar. Bazı uzmanlar anahtar kelime bazlı anlaşma yaparken bazıları genel organik performansa odaklanırlar. Benim burada önerim genel performansa odaklanmanız yönünde olacaktır. Sürekli anahtar kelime araştırmaları, mevcu kelimelerin konumunu iyileştirmek daha sağlıklı olacaktır.

En iyi sonuçlar için bir plana sadık olmanız, görevler oluşturmanız ve KPI belirlemeniz SEO süreci için oldukça önemlidir.

1. Sitenizin Kurulumunu Analiz Edin

Bir SEO süreci başlatmadan önce yapılması gereken ilk kontrol sitenin incelenmesidir. Bu, sitenizin SEO süreçlerinin sonucunu olumsuz etkileyebilecek bir dizi soruna sahip olup olmadığını öğrenmek için gerçekleştirilir.

Örneğin, siteniz mobil uyumlu değilse, mobil kullanım kolaylığı önemli bir sıralama faktörü olduğu için kusursuz bir süreç oluştursanız bile başarısız olma ihtimali oldukça yüksektir.

Genel olarak bir SEO sürecine başlamadan önce şunlardan emin olmanız gerekir:

 • Sitenizin Mobil Uyumluluğu
 • Hem Masaüstü Hem Mobil Cihazlarda Hızlı Yüklenme
 • SSL Kullanımı

Yukarıdaki kontroller başarılı olursa bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz. Yukarıdaki adımları başarıyla geçemezseniz öncelikle sorun olan kısmı halletmeye çalışmalısınız. Aksi taktirde başarılı bir SEO sürecini yürütmek oldukça zor olacaktır.

2. Bir SEO Denetimi Gerçekleştirin

Bir sonraki adım, bir SEO denetimi gerçekleştirerek sitenizin SEO sağlığını gözden geçirmektir.

Kısa bir süre önce SEO denetimi yaptıysanız, yeni bir SEO süreci başlattığınızda bunu yapmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak henüz bir denetim yapmamış durumdaysanız bunu en kısa sürede gerçekleştirmelisiniz.

Denetim sürecinin bir parçası olarak teknik SEO altyapınızı ve özellikle aşağıdaki ögeleri gözden geçirmeniz gerekir:

 • SEO dostu URL’lere sahip olun.
 • İyi bir site yapısı hiyerarşiye uygun olur. En fazla 3 adım derine inilen bir yapıya sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Standart URL’lerin nasıl tanımlandığını kontrol edin.
 • İndekse eklenme hatalarından kaçınmak için robots.txt SEO ayarlarınızı optimize edin.
 • XML site haritalarının optimize edildiğinden emin olun.

Bu hataları tespit edebileceğiniz araçların başında SEMrush, Ahrefs ve Screaming Frog gelmektedir. Bu araçlarla alakalı temel düzeyde bir video hazırladım. Aşağıdan ulaşabilirsiniz.

3. SEO Hedeflerinizi Belirleyin

Sürece başlamadan önce tam olarak neyi başarmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Örneğin aşağıdakiler gibi hedefler belirleyebilirsiniz:

 • Henüz sıralamada olmadığınız anahtar kelimeler için Google’da görünürlüğü artırmak.
 • Belirli SEO anahtar kelimeleri için mevcut sayfaların sıralamasını iyileştirmek.

Tam olarak burada bir video içerik paylaşmak istiyorum. Özellikle sıralama alan kelimelerin konumunu öğrenme ve daha da iyi yerlere getirme konusunda öneriler içeren bir video.

Örneğin, bu içeriği yazmadan önce çok özel bir hedef belirlenmiştir: “SEO Süreci” terimi için Google’da yüksek sıralamaya sahip olmak.

Hedefe ulaşmak için yapılan plan aşağıdaki adımları içermektedir:

 • “Bir SEO süreci nasıl oluşturulur?” hakkında kapsamlı bir içerik yazmak.
 • İçeriği yayınladıktan sonra eski içeriklerden dahili linkler eklemek.
 • Facebook reklamları ve Twitter yoluyla içerikleri sosyal medyada tanıtmak.
 • Bir SEO süreci yürütmeyle ilgili yeni içerikler paylaşmak ve bu gönderiye link vermek.
 • Telegram kanalını kullanarak içeriğe nitelikli trafik çekmek.
 • Push bildirimi sayesinde geri gelen kullanıcı oranını artırmak.

Gördüğünüz gibi baştan sona doğru adımlar bu şekildedir. Bu şekilde hareket etmeniz durumunda bu özel görev için yapmanız gereken her şeye odaklanmış olursunuz.

Normalde, yayınladığınız her SEO süreci genel SEO eylem planınızın bir parçası olmalıdır. Eylem planı SEO stratejinize dayanır ve bununla birlikte birden fazla SEO sürecini içerebilir.

4. Konu ve Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Yüksek düzeyli hedeflerinizi belirledikten sonra bunları daha spesifik hale getirmeye çalışmalısınız. Bunun için eyleme geçirilebilir ilk adım bir konu ve anahtar kelime araştırması yapmaktır.

Bir konu ile anahtar kelime arasındaki fark nedir? Bir konu, ilgili arama terimlerinin kümesidir. Ancak anahtar kelime çok daha özel bir şeydir. Bu farklı anlamak için aşağıdaki örneğe göz atabilirsiniz:

 • Konu – SEO
 • Anahtar Kelimeler – SEO Raporu, SEO Raporu Oluşturmak ve A’dan Z’ye SEO Raporu

İlk olarak anahtar kelime araştırması yerine konu araştırması yapmalısınız. Bunun sebebi ise seçtiğiniz konu hakkında mümkün olan tüm ayrıntıları öğrenmenizin gerekli olmasıdır:

 • Bir konuyu oluşturan tüm anahtar kelimeler için toplam arama hacmi
 • Rekabet seviyeleri
 • Google’ın üst sıralarında yer alan içerik türleri

Bu bilgileri önceden bilmek SEO sürecinizde gerçekçi hedeflerin peşinden gitmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, yüksek sıralamalar elde edemediğiniz anahtar kelimelerle zamanınızı boşa harcamaktan kurtulursunuz.

 • Google’a gidin ve hedeflediğiniz konuyla ilgili olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeleri yazın.
 • En sevdiğiniz anahtar kelime araştırma aracıyla ilk 5 siteyi analiz edin.
 • Hedeflerinizle eşleşen ve hedeflenmesi mümkün olan anahtar kelimeleri bulun.

Aşağıdaki video rakip siteleri analiz ederek anahtar kelime fırsatlarını yakalamanıza yardımcı olabilir.

Adım Adım Örnek

Bir SEO bloguna sahip olduğunuzu düşünelim. “SEO Nedir” ile ilgili anahtar kelimeleri hedeflemek için bir SEO süreci başlatmak istediğinizi varsayalım.

İlk adım Google’a gitmek ve “SEO Nedir” ifadesini yazmaktır. Sonuçları gözden geçirin ve ilk 5 siteyi yeni sekmede açın.

Sayfayı aşağı kaydırın ve içeriğin türüne ve uzunluğuna dikkat edin. Burada “SEO Nedir” konusunun tüm yönlerini kapsayan sitelerin olduğunu fark edebilirsiniz. Ben “SEO Nedir” kelimesinde sıralanan sitelerin ilgili sayfalarını hem SEMrush hem Ahrefs araçlarıyla denetledim. URL’in SEO nedir kelimesinin dışında farklı kelimelerden trafik aldığını da tespit ettim.

Nasıl mı?

Ahrefs aracında oturum açtıktan sonra Organic Keywords menüsünü ziyaret etmeniz ve URL’i denetlemeniz kelimeleri size gösterecektir.

SEMrush aracında oturum açtıktan sonra Organic Research seçeneğini ziyaret etmeniz ve URL’i denetlemeniz yeterli olacaktır.

Peki hangi kelimeleri buldum? :)

SEO Nedir? SEO Ne Demek? SEO’nun Açılımı ve benzeri kelimeleri bulup içerikleri nasıl ürettiklerine baktım. Onlardan daha iyi içerik üretmeye odaklandım. Önce ilk 100 içerisinde sıralama aldım sonra 3 ay içerisinde ilk sayfaya giriş yaptım sonraki 6 ay içerisinde de ilk 3 içerisine girmeyi başarabildim.

İçerik: https://www.ayhankaraman.com/seo-nedir/

Eğer blog siteniz “SEO” ile ilgili konularda otoriter bir kaynak değilse sıralama elde etmeniz kolay olmayacaktır. Yani genel bir blog sitesinin SEO ile ilgili bir iki içerik yazıp sıralama elde etmeye çalışması tamamen boşa verilen emek olacaktır. Burada ek bir açıklama yapmak istiyorum. Sitenizin konusunu değiştirecek hamlelerde ve girişimlerde bulunmayın.

Bir başka deyişle SEO ile ilgisiz olan bir web sitesi üzerinden bu terimin peşinden giden bir SEO çalışması başlatsam bile başarısız olacağım. Kısacası sırf trafik almak için SEO içeriği üreteyim ben de Adwords kelimelerinde sıralama alayım ben de xx kelimesine çalışayım mantığı yanlıştır. Uzak durmalısınız. Bugün başarılı olsanız da yarın ceza almanız kaçınılmazdır.

Anahtar kelime araştırması sadece URL ile sınırlı değil.

SEMrush ve Ahrefs üzerinden anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Arama kısmına hedeflediğiniz anahtar kelimeleri arayabilirsiniz. Kelimeleri gruplandırabilir, ilgili sayfaların sıralamalarını görebilir, sayfaların aldığı bağlantıları yaptığı yatırımları görebilirsiniz.

Ayrıca Google’da “SEO Nedir” için arama yapın. Burada sadece büyük markaların yer almadığını göreceksiniz. Öyleyse bu anahtar kelimenin peşinden gitmek iyi bir fikir demektir. Aranma hacmi düşük olsa bile sürecin başarılı olma olasılığı fazladır. SEO ile ilgili daha fazla blog ve kaynak görmek dileğiyle.

Verdiğim örnek kendi sektörümü ilgilendiriyor ama örnekten yola çıkarak her sektör için fırsat oluşturabilirsiniz.

5. Sayfa Başlığını Oluşturun

İçeriği yazmadan önceki adım sayfa başlığınızı oluşturmaktır. Sayfa başlığı en önemli SEO ögesidir. Bu nedenle SEO dostu ama aynı zamanda kullanıcıların tıklaması için benzersiz ve cezbedici olması gerekir.

Bu tür bir başlık elde etmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Seçtiğiniz anahtar kelimeleri kullanarak bir Google araması yapın.
 • İlk sayfada görünen sonuçlara bakın.
 • Hedef anahtar kelimelerinizi içeren ancak Google’da mevcut olanla aynı olmayan bir başlık oluşturun.
 • Başlık tıklama oranını artıracak bir mesaj içersin.

“SEO Nedir” örneğine geri dönecek olursak başlığınız şu şekilde olabilecektir: “SEO Nedir? (Adım Adım ve Örnekli Anlatım)” ya da SEO Nedir? (Kapsamlı Rehber)

6. İyi İçerik Yayınlayın

Bir sonraki adım içeriği yazmaktır. İçeriği yazarken belirli durumları göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için aşağıdaki alt başlıkları gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz.

Daha İyisini Yapın

Google’ın üst sıralarında yer alma şansına sahip olmak istiyorsanız oluşturacağınız içeriğin mevcut içeriklerden daha iyi olması gerekir. Mevcut içeriği dikkatlice inceleyin ve içeriğinizi daha iyi hale getirmenin yollarını düşünün.

Her zaman kullanıcıyı ve belirli bir arama sorgusu için görmek istediklerini göz önünde bulundurun. Örneğin, farklı araçları karşılaştıran bir gönderi yazıyorsanız, karşılaştırma tablosu iyi bir seçim olabilecektir. Bir “nasıl yapılır” yazısı yazıyorsanız, resimli adım adım talimatlara yer vermelisiniz.

Google’da sıralananların en iyi içerik türü olduğunu kabul etmelisiniz. Çoğu durumda, içerik oluşturma sürecine farklı bir açıdan yaklaşırsanız geliştirilebilecek şeyler vardır.

Derinlemesine İçerik Yazın

Seçilen herhangi bir konu veya anahtar kelime için muhtemelen ilk sayfa için yarışan yüzlerce sayfa vardır. Birçok çalışma, sütun sayfaları olarak bilinen uzun biçimli derinlemesine içeriğin organik aramada daha sık öne çıktığını göstermektedir.

Bu, daha fazla kelime yazmanın daha yüksek sıralamaları garanti edeceği anlamına gelmez. İdeal blog yazısı uzunluğu diye bir şey yoktur. Ancak, bir konunun tüm yönlerini anlayan ve kapsayan derinlemesine rehberler yazmak kesinlikle size yardımcı olacaktır.

Şeffaf Olun

Önemli bilgileri kullanıcılardan gizlemeyin, şeffaf olun. Örneğin, satış ortaklığı linkleri içeren bir blog yazısı yazıyorsanız yazının başında bunu belirttiğinizden emin olun. Bu bilgiyi alt kısımda küçük harflerle gizlemeye çalışmayın.

Yayının yazarı olan kişiyi gösterin. Onlar hakkında daha fazla ayrıntının nasıl bulunabileceğini açıklayın. Gerekirse kullanıcılara yazarlarla iletişim kurabilme fırsatı tanıyın. Ayrıca içeriğinizde yer alan tüm iddiaları gerçek verilerle desteklemeye çalışmayı ihmal etmeyin.

Otoritenizi Ortaya Koyun

Belirli konular ve anahtar kelimeler için gönderiyi kimin yazdığınızı göstermek yeterli değildir. Aynı zamanda kullanıcıların neden yazarın verdiği tavsiyeye güvenmesi gerektiğini belirtmeniz gerekir.

Örneğin, içerik sertifikalı uzmanlar tarafından yazılmadıkça ve doğrulanmış kaynaklar söz konusu olmadığı sürece sağlıkla ilgili konularda Google’da sıralama elde etmeniz oldukça zordur.

Uzmanlık, otorite ve güvenilirlik anlamına gelen E-A-T, Google sıralama faktörlerinin bir parçası olan ögelerdir. Bunlar bir sitenin Google arama sonuçlarında görüneceği konumu doğrudan veya dolaylı olarak etkilerler.

Farklı Olun

Aynı içeriği farklı kelimelerle yazmak izlenmesi gereken en iyi yaklaşım değildir. Bunun yerine Google’da yer alanlardan farklı bir şey bulmaya çalışın. Bu şekilde kullanıcıların bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için alternatif bir kaynağa sahip olmasını sağlarsınız ve bu Google’ın hoşuna giden bir şeydir.

SEO hedefleriniz, henüz varlık göstermediğiniz konular için organik trafik elde etmekse, bir konu kümesi oluşturmayı düşünmelisiniz. Konu kümesi, aynı konuyla ilgili olan sütun sayfaların ve sütun olmayan sayfaların bir koleksiyonudur.

Yani kısacası zayıf içerik yazmayın. Zayıf içerik nedir? merak ediyorsanız mutlaka ayhankaraman.com/zayif-icerik bağlantısını ziyaret edin ve inceleyin.

7. Site İçi SEO Üzerinde Çalışın

İçerik yazmayı bitirdikten sonra, yayınla düğmesine basmadan önce içeriğinizin sayfa içi SEO için optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. SEO dostu içerik arama motorlarının işini kolaylaştırır ve bu potansiyel olarak daha yüksek sıralama anlamına gelir.

Site içi SEO için şu basit ipuçlarını izlemeyi düşünebilirsiniz:

 • Hedef anahtar kelimenizi URL bilgi kutusuna ekleyin.
 • Paragrafın ilk kısmında hedef anahtar kelimeden bahsedin.
 • H1 etiketinde hedef anahtar kelimeden bahsedin.
 • Diğer başlık etiketlerinde etiketlerine alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • İçeriğinize uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeler ekleyin.
 • Görsel ekleyin ve alt metni optimize ettiğinizden emin olun.

8. İçeriğinizi Tanıtın

İçerik tanıtımı olmadan hiçbir SEO sürecini tamamlanmış olmaz. Doğru anahtar kelimeleri bulmak ve harika içerik yayınlamak ilk adımdır, ikinci adım ise içeriğinizi tanıtmaktır. Bunu etkili bir şekilde yapmanın iki yolu vardır:

 • İçeriğinizi dahili olarak tanıtmak (dahili link ekleme)
 • İçeriğinizi harici olarak tanıtmak (site dışı SEO)

İçeriğinizi Dahili Olarak Tanıtın

Bir içeriği yayına aldıktan sonra sitenizdeki ilgili sayfaları bulun ve yeni yayını gösteren dahili linkler ekleyin. Dahili bağlantılarla alakalı yapılan en büyük yanlış anahtar kelime kullanımını abartmak.

Bu konuyu net anlamanız için aşağıya bir video bırakıyorum. :)

İçeriğinizi Harici Olarak Tanıtın

Site dışı SEO denildiğinde aklınıza lütfen ilk gelen backlink olmasın. Sosyal medya hesaplarınız, Telegram kanallarınız, Facebook gruplarınız, WhatsApp, Push ve size nitelikli trafik getirecek tüm dış kaynaklar olabilir.

İçeriği mutlaka reklamlarla destekleyin. Özellikle yeniden pazarlama ile destekleyin.

9. SEO Performansını Takip Edin

Başlangıçta belirtildiği gibi bir SEO sürecini diğer SEO görevlerinden ayıran özelliklerden biri performansını izlemek için kullanabileceğiniz dönüm noktalarına ve KPI’lara sahip olmasıdır. Daha net olmak gerekirse, aşağıdaki metrikleri kullanarak SEO sürecinin etkinliğini değerlendirebilirsiniz:

 • Google’daki sıralama konumu
 • Ziyaret sayısı
 • Link sayısı
 • Sosyal paylaşım sayısı
 • Yorum sayısı
 • Hemen çıkma oranı

Bu bilgileri Google Search Console ve Google Analytics hesaplarınızdan elde edebilirsiniz. Alternatif olarak SEMrush ve Ahrefs gibi araçları kullanmayı düşünebilirsiniz.

Şimdi başlattığınız SEO sürecinin sonuçları 3 ay veya daha uzun bir süre içinde görünür olacaktır. Yeni içeriğin son sıralama konumuna ulaşması uzun zaman alır. Bu yüzden çok kısa sürede sonuç elde etmek için acele etmeyin.

Google’daki içeriğin sıralama konumunu aylık olarak kontrol etmek için belirli hatırlatıcılar kullanın. Özel bir araç veya Google Search Console’un performans raporunu kullanabilirsiniz.

search console performans değerlendirmesi

İçeriğinizi dahili veya harici olarak tanıtmanın yanı sıra, son konumuna ulaşıncaya kadar içerik üzerinde başka değişiklik yapmayın. Ardından, başlığınızı ayarlamanıza veya içeriği değitşirmenize gerek olup olmadığına karar verebilirsiniz.

İçeriğinizin olgunlaşmasını beklerken bir sonraki adıma devam edebilir veya diğer konuları ve anahtar kelimeleri hedefleyen yeni çalışmalar başlatabilirsiniz.

6 Ay Sonrası

Geri dönün ve sayfanın hangi anahtar kelimeleri sıraladığını kontrol edin. Bazı durumlarda, sayfanın sıralanmasını beklendiğiniz aynı anahtar kelimeler için sıralama elde etmeniz söz konusu olmayabilecektir. Bu durumda sayfa başlığınızı ve içeriğinizi doğru şekilde ayarlamayı düşünebilirsiniz.

Bu gelişmiş bir SEO konseptidir. Yeni başlayanlar için biraz karmaşık olabilecektir. Sonuç olarak, sıralama açısından bir sayfanın gerçek sonuçlar elde etmesini sağlamanız gerekir. Bunu yapmak için yayınladığınız her içerikten alabileceğiniz arama ziyaretlerini optimize etmeniz gerekecektir.

10. Konu Alakası Oluşturun

SEO çalışmalarınızın bir sonraki ve son adımı, konu alaka düzeyi denilen şeyi oluşturmaya başlamak için aynı konuyla ilgili daha fazla içerik yayınlamanız gerekip gerekmediğine karar vermektir. Konu alaka düzeyinin arkasındaki teori şudur:

 • Google sayfaları tek tek sıralarken yayınlanan sitenin içeriğini dikkate alır.
 • Belirli bir konuda yetkinliği olduğu düşünülen sitelerin, konuyla ilgili anahtar kelimelere göre daha kolay sıralama elde etmesi muhtemeldir.

Peki bunun SEO çalışmalarınızla ile ilgisi nedir? Hedefiniz henüz varlığınız olmayan bir konu için sıralama elde etmekse, yalnızca tek bir gönderi değil, daha alakalı birçok içerik yayınlamanız gerekir.

En önemli anahtar kelimeleri hedefleyen bir içeriği yayınlayarak başlayabilir ve daha sonra yavaş yavaş daha fazla içerik yayınlamayı tercih edebilirsiniz.

Sonuç

SEO’dan elde edilen geri dönüşü en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarından biri hedeflenmiş SEO süreçleri yürütmektir. Genel SEO hedeflerinizi daha küçük görevlere ayırıp her biri için daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir SEO çalışmasının belirli hedeflerinin olması gerekir.

Bir sürece başlamadan önce, bir SEO denetimi yaparak sitenizin kurulumunu ve genel SEO sağlığını gözden geçirmelisiniz. Buralarda tespit edebileceğiniz kritik sorunlar SEO çalışmalarının performansını olumsuz etkileyebilecektir.

Bir SEO çalışması, belirli ölçülebilir hedefler belirleyerek ve içeriğiniz ile hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri ve konuları bularak başlar. Bu bilgileri elde ettikten sonra, bir sonraki adım içeriği oluşturmak, onu SEO için optimize etmek ve yayınlamaktır.

Yayınla düğmesine bastıktan sonra hem dahili hem de harici yöntemleri kullanarak yeni içeriğinizi tanıtmaya zaman ayırmalısınız. Bu adımı geçtikten sonra, güvenli bir şekilde yeni bir SEO çalışması başlatmaya devam edebilirsiniz. Ancak her ay geri dönüp çalışan kampanyalarınızın performansını takip etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sonuçlara bağlı olarak, arama motorlarına doğru sinyallerin verildiğinden emin olmak için sayfa başlığınızı ve içeriğinizi ayarlamanız gerekebilecektir. Bunun için site dışı tanıtımlara daha fazla vakit ayırmak isteyebilirsiniz.

Çok Önemli

Mutlaka ama mutlaka Data Studio ile raporunuzu hazırlayıp performansınızı denetleyin. Performansı denetlediğinizde bu sürece daha çok hakim olursunuz. Daha iyisini hazırlamanız için size özel bir içeri hazırladım. Hemen ayhankaraman.com/seo-raporu bağlantısını ziyaret et hemen başla.

Sonrasında ayhankaraman.com/video bu sayfada yer alan videoları hemen incelemeye başla. Bu videolar performansını artırman için çok önemli bilgileri içermektedir.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Gerçekten Bu kadar faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler Ayhan Hocam, çok güzel bir paylaşım olmuş tekrar teşekkürler.

 2. Ayhan bey sosyal paylaşım sitelerinde tüm mecralarda seni üzün süredir çalışmanı canlı yayınlarını özenle takip ediyorum ve yapmış olduğun çalışmalardan dolayı bilgini bizlerle paylaşmanı tebrik ederim başarının devamını temenni ederim saygılarımla selamlıyorum Kemal

 3. Hem kişiliği hemde bilgisi ile gerçek anlamda bana değerli bir işi hissettiren nadir insanlardan. Bu yazısında da yine açık kapı bırakmamış durumda. SEO sürecini bu kadar şeffaf anlatan bir tek siz olabilirsiniz. Tebrikler ellerinize yüreğinize sağlık. Zamanı olan tüm konularına bakmalı.

 4. Seo kuralları olan bir programın belirli bir istikrar sürdürülerek uygulanmasıdır. Çok güzel bir icerik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba