fbpx
SEO

Hemen Sahip Olmanız Gereken 9 SEO Alışkanlığı

Sahip olduğunuz becerileri müşterileriniz veya kendi siteniz için daha iyi kullanmak istiyorsanız SEO stratejilerinizi ve becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.

Bunun için SEO konusundaki kötü alışkanlıkları azaltmanın ve yeni alışkanlıklar yaratmaya başlamanın veya mevcut olanları geliştirmenin tam zamanı denilebilir.

Genellikle ilgi alanlarımıza veya bilgimize dayanarak teknik, site dışı ve site için gibi belirli SEO alanlarına yönelmeyi tercih ederiz. Ancak hangi yöne gidersek gidelim genellikle tam anlamıyla SEO’ya odaklanmayı tercih etmeyiz.

Çünkü odak noktamız olması gerekenden çok daha zayıftır. Bağlamsal ve içerik odaklı SEO yaklaşımları geliştirerek SEO anlayışınıza değer katabilir ve elde ettiğiniz kazanımları birer SEO alışkanlığına dönüştürebilirsiniz.

derinlemesine SEO araştırması

1. Derinlemesine Araştırma

Araştırma kelimesinin her insan için anlamı farklıdır. Sektörün içerisinde araştırma genel olarak anahtar kelimeler, rakipler ve linklerle bağlantılı olmaktadır.

Bir SEO uzmanı artık ayrıntılar üzerinde vakit harcamak yerine bütüne odaklanmak zorundadır. Çünkü iyi bir uygulama sürecine sahip olabilmek için bu son derece önemlidir.

Özellikle SEO kampanyalarının içerisinde anahtar kelime yerine hedef kitle kelimesini kullanmakla işe başlayabilirsiniz. Araştırmayı yaparken kullanmış olduğunuz tüm araçlardan ve önünüze çıkan verilerden her zaman daha fazlasını almak istiyorsanız bu tür bir değişikliğe gitmelisiniz.

Arama motoru sonuç sayfasını anlamak için daha fazla vakit harcamalı ve buraya yönelik daha fazla araç kullanmalısınız. Hedef kitlenizi geçmişte olduğundan çok daha detaylı bir biçimde inceleme çalışmalı ve bunu yaparken eski usul anahtar kelime araştırma yöntemlerini terk etmemelisiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri yakalayabilmek için her zaman çok daha derinlemesine araştırma yapmanız bir gerekliliktir. Kısa vadede fayda sağlayacak araştırmalar yerine SEO çalışmalarına bağlamsal bir yaklaşım getirmelisiniz.

SEO'yu daha fazla ölçümleyin

2. Daha Fazla Ölçüm

SEO çalışmalarını kimin için yapıyorsanız yapın karşınızdaki kişi sizin Google Analytics, Google Search Console ve diğer analiz araçlarında çok az vakit geçirdiğinizi söyleyecektir. Onlara göre buradan gelen verileri anlama konusunda eksiğiniz olacaktır.

Bu nedenle sayıların önünüze çıkmasını sağlamalı ve günlük olarak bu noktaları analiz etmek için yeni alışkanlıklar edinmeye çalışmalısınız. Böylece analiz araçlarından elde ettiğiniz verileri daha iyi ve daha verimli bir biçimde ölçmeyi başarabilirsiniz.

Verilere ne kadar fazla zaman harcarsanız bir rapor oluştururken kullanacağınız bilgilerin bir o kadar fazla olmasını sağlarsınız. Haftalık veya aylık olarak oluşturacağınız raporlara özel boyutlar ve özel bilgiler eklemeyi başararak çalışmalarınızın memnuniyet verici olmasını sağlayabilirsiniz.

SEO'yu Öğrenin

3. Öğrenmeye Devam Edin

Sorularınıza çeşitli bulmak veya SEO dünyasında neler olup bittiğini öğrenmek için birçok farklı kaynağı kullanma yoluna gidebilirsiniz. Ancak araştırma yapıp yeni bilgiler öğrenmek yeterli değildir.

Website teknolojisinde yaşanan son gelişmeleri, trendleri ve dijital pazardaki değişimi hızlı bir şekilde öğrenmenin ve bunları günlük olarak takip etmenin yollarını bulmalısınız.

Bunu yapabilmenin en iyi ve en kolay yollarından birisi sektöre yönelik en önemli kaynakları takip etmektir. Bazı kaynaklara e-posta abonesi olabilir veya bazılarını sosyal medya kanallarından takip etme yoluna gidebilirsiniz.

Her sitede tek tek vakit geçirmek yerine olan biteni size ulaştıracak adreslere odaklanmanın yolunu bulmalısınız. Böylece organik yöntemler dahilinde kendinizi geliştirebilir ve yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bunları yaparken boş vaktinizden ödün vermemiş olursunuz.

4. Geriye Doğru Çalışmak

Geriye doğru çalışma konusunda istisnasız çok iyi olmanız gerekmektedir. SEO çalışmaları dijital pazarlama çalışmalarının bir parçasıdır ve artık her zaman masada kendisine bir sandalye bulabilmektedir.

Ancak bunun yeterli olmadığını bilmek zorundasınız. Blokchain, yapay zeka, sesli arama, sohbet robotları ve buna benzer yeniliklere karşı açık olmalısınız. Tüm bunları yaparken geride kalan etkin çalışmaları beraberinizde getirmelisiniz.

Özellikle bir şirkete SEO hizmeti sunmaya çalışıyorsanız mutlaka paydaşları memnun edebilecek bilgileri ve verileri onlara sunmaya çalışmanız gerekmektedir. İşletmelerin hedeflerine uygun hareket etmeli ve geriye doğru çalışarak verileri yanınızda taşımalısınız.

Bunun en büyük sebebi şirketlere sıralamalar, ortalama pozisyon ve trafik ile ilgili veri verirken aslında onlar için önemli olan satışlar, potansiyel satışlar, gelir ve yatırım getirisi gibi değerleri ıskalamış olursunuz. Her ne kadar ikinci küme onlar için çok daha önemli gözükse bile ilk kümede yer alan veriler için onlara detaylı bilgi vermelisiniz.

5. Koşulsuz Şekilde Bağlama Odaklanmak

SEO dünyasında uzun bir süredir aktif olsanız dahi zaman zaman bu hataya düşmüş olabilirsiniz. Belirli bir şeyler yaşanmaya başladığında genellikle eski taktikleri ve küçük güncellemeleri aklınıza getirirsiniz. Ancak burada önemli bir gerçekliği bilmek gerekmektedir.

Geçmişteki gibi tek bir etikete ve sıralama gelişimine yönelik güncellemeler artık çok daha nadir bir biçimde çıkarılmaktadır. Bunun için bağlama odaklanmanız gerekmektedir. Üzerinde çalıştığınız konu dahilinde alakaya ve otoriteye daha fazla ağırlık vermelisiniz. SEO başarısı için bu kritik bir noktadır.

Eski taktiklere bağlı kalmaya çalışırsanız veya küçük güncellemelerin peşinden koşarsanız sonu gelmeyen bir savaşın içerisine giriş yapmış olursunuz.

Bu nedenle odaklanma yönünüzü bağlama doğru değiştirmeniz gerekmektedir. Anahtar kelimeleri, teknik detayları ve linkleri ikinci sıraya atarak ilk sıraya bağlamlı çıkarmalısınız. Böylece bağlama SEO planı içerisinde hak ettiği değeri göstermiş olursunuz.

teknik SEO'ya odaklanmak

6. Teknik Detaylara Hazır Olmak

Bağlamı ön plana çıkarmak çalışmalarınızın etkili olması için yeterli olmayacaktır. Onu SEO çalışmalarının teknik detaylarıyla dengeleme yoluna gitmelisiniz.

Her ne kadar onlarca içerik girip link oluşturmak ve sıralama elde edebilmek mümkün olsa bile teknik SEO elementleri devreye girdiğinde işler biraz değişmektedir.

İçerik oluşturma ve onu pazarlama konusunda mükemmel seviyeye yakın becerilere sahip olsanız bile belirli teknik SEO elementleri konusunda kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kopya içerik, canonical etiketler, indeksleme, kötü linklerden kurtulma, sayfa hızını optimize etme ve teknik SEO çalışmalarının diğer yönleri hala önemlidir. Teknik SEO çalışmalarının bu yönlerini es geçerseniz başarılı olma şansınız oldukça düşük olacaktır.

7. Karşıya Bilgi Vermek

SEO çalışmalarını kendiniz için değil farklı bir site için gerçekleştiriyorsanız bu durumda her işi tek başınıza yapamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Bir sitenin oluşturulmasında tasarım, içerik yazarlığı, kodlama ve bilgi teknolojileri gibi farklı noktalar vardır. Bunların tüm yükünü üzerinize alamazsınız.

Kimin için çalışıyorsanız onlara bu konuda bilgiler vermelisiniz. Onlara stratejiniz hakkında bilgi vererek onların size yardımcı olmalarını sağlamalısınız. Özellikle bu konuda şirketlerin pazarlama departmanlarından destek alabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken insanlara SEO çalışmaları konusunda kontrolü devretmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Kontrol hala sizde olmalıdır ama onları eğitmelisiniz, onlara hedef kitle konusunda bilgi vermelisiniz ve müşterinin alışveriş seyahatinden bahsetmelisiniz.

diğer pazarlama kanallarına odaklanmak

8. Diğer Pazarlama Kanallarını Kullanmak

SEO çalışmalarını yaparken site için uygulanan diğer pazarlama çalışmalarını hesaba katmanız gerekmektedir. Özellikle klasik pazarlama ve reklamcılık çalışmalarıyla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Özellikle ücretli arama kampanyalarında kullanılan anahtar kelime verilerini elde etmeye çalışmalısınız.

SEO çalışmalarını gerçekleştirirken biraz alan dışına çıkmaya çalışmalı klasik pazarlama, baskılı pazarlama ve diğer reklam alanlarına yönelik deneyimlerden dersler çıkarmaya çalışmalısınız.

SEO çalışmalarını yapan kişi olarak diğer pazarlama kanallarına destek olabileceğiniz gibi onlardan destek almayı başarabilirsiniz. Çünkü bu pazarlama alanları içerik, linkler ve diğer farklı faktörler konusunda size yardımcı olacak bilgileri size sunabileceklerdir.

9. Odaklanmayı Dengelemek

SEO çalışmaları konusunda ne kadar yetenekli olursanız olun belirli bir alanda çok iyi olmanıza rağmen belirli bir alanda zayıf kalabilirsiniz. Çünkü her şeyi yapabilecek kadar iyi olabilmeniz pek söz konusu değildir.

Bu tip durumlarda SEO çalışmalarınızı farklı noktalara odaklamak yerine dengeyi yakalamaya çalışmalısınız. İçerik konusunda çok iyi olabilirsiniz ama teknik detayları atlamaya çalışmamalısınız. Odaklanma konusunda dengeyi yakalamalısınız.

Bir şeye odaklanıp o konuda çok iyi çıkarıp etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak bu çok riskli bir stratejidir çünkü olası bir algoritma güncellemesi durumunda her şeyin geri tepmesine neden olabilir ve rakipleriniz sizi geçmesi gibi bir senaryoyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

SEO çalışmalarının her noktasına odaklanmaya çalışmalısınız. Belirli bir öncelik listesi oluşturma yoluna gidebilirsiniz. Ancak dengenin ve tutarlılığın uygulanacak stratejiler konusunda çok daha risksiz bir seçim olacağını unutmamalısınız.

SEO çalışmalarının içerisinde çok farklı elementler vardır. Her ne kadar bu basit bir söylem gibi gözükse bile son derece doğrudur. Yeni alışkanlıklar edinmeye başlamalısınız. Bu sayede sahip olduğunuz bilgilerde ve becerilerde yer alan boşlukları kapatmayı başarabilirsiniz.

SEO’yu öğrenmek ister misin? Hem de gerçek zamanlı ve sana ait bir web sitesi üzerinden uygulamalı olarak. Hemen ayhankaraman.com/seo-egitimi sayfasını ziyaret et hem SEO öğren hem de yaptır.

14 Yorum

 1. her zamanki gibi mükemmel bir yazı olmuş.Bu tarz değerli bilgileri biizmle paylaştıgınız için teşekkürü borç bilirim. Seo sektörüne can veren mükemmel degerli birisisin :) Rabbim yolunu her daim açık etsin.. Kişiliğin ve güzel potansiyelini kaybetmemen dilegimle

 2. Gerçekten bu işi yapıyorsunuz. :) Sizin ışığınızda devam etmeye çalışıyoruz. Güzel ve gerçekten yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz.

 3. Güzel rehberiniz için teşekkür ederim. Fakat aklıma takılan bir soru var bunun da uzmanının cevaplamasınını isterim.

  “İngilizce adı ile genel içerik sunduğumuz bir sitemiz var bunun dezavantajları var mıdır?”

  1. Türkçe içerikler sunuyorsanız Türkiye’de markalaşma sürecini yavaşlatacaktır. Yabancı bir alan adı bilinirlik tarafında problem yaşatabilir ama SEO tarafında asla yaşatmaz :)

 4. Yazılarını gerçekten çok beğeniyorum ancak çok uzun oluyorlar hocam. Lütfen yazılarınızda öz bilgisini paylaşırsanız yada en azından yazdığınız konunun altına özeti gibi kısaca bir kaç açıklamalar yaparsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Ayhan hocam birde film izleme siteleri için nasıl seo uygulanabilir. En uygun backlink inşası nasıl olmalıdır bu konularda yardım bekliyorum.

  1. Konuları kestirip atmaktansa uzun yazmayı tercih ederim :) Ama özet bölümü yapabilirim. Özet kısmını çok mantıklı :)

   Backlink ile alakalı içerik çok yakında geliyor.

 5. Ayhan Beyim kendi websitem için uzun zamandır uğraşıyorum bir de sizin yazıları zevkle takip ediyorum ön bilgiler için çok teşekkürler…bir ara ilerki zamanlarda da tabiki sizinle çalışmak isterim…

 6. Benim de bir sitem var ve seo açısından çok sıkıntı çekiyordum. Sadece özgün yazılar paylaşmak yetmiyor sonuçta. Yazınız bu konuda bana çok faydalı oldu. Paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

 7. Çok güzel Olmuş Ayhan Bey, Emeğinize sağlık. Haftanın belirli bir saatinde canlı yayın ile soru cevap yapsanız çok memnun olurum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba