fbpx
SEO

Sıfırdan SEO Öğrenmek Zor mudur?

SEO öğrenmek çok zor bir şey değildir. Yapmanız gereken, çeşitli SEO kavramlarını öğrenmek için gerekli zamanı ayırmak ve çaba göstermektir. Aslında ihtiyacınız olan ilk şey inanmak.

SEO’ya yeni başlıyorsanız, acemilikten uzman seviyesine tüm detayların yer aldığı bu içeriği mutlaka incelemelisiniz.

SEO öğrenme süreci hep zor bir süreç olarak yansıtılmıştır. SEO bir oyun. Her oyunun kuralı olduğu gibi bu oyununda kuralları var. Siz bu oyunun kurallarını bilir ve oyunu kurallarına göre oynarsanız başarılı olursunuz.

SEO öğrenmek için yıllarınızı harcamanıza gerek yok. SEO öğrenmeye başlamak için kullanabileceğiniz çok sayıda kaynak var. Dolayısıyla gerekli vakti ayırıp yeterli çabayı gösterdiğiniz zaman bir SEO uzmanı olmayı başarabilirsiniz.

Bu içerikte merak ettiğiniz çoğu sorunun cevabını vermeye çalıştım. Hazırsanız başlayalım.

SEO Öğrenmek Ne Kadar Zor

SEO Öğrenmek Zor mudur?

Birçok insanın sorduğu popüler soru budur. Sıfırdan başlıyorsanız SEO öğrenmek ne kadar zordur? Tüm insanların SEO’nun ne olduğunu bilmediğini düşündüğünüz zaman bu gayet adil bir sorudur.

Cevap oldukça basittir. Zordur çünkü arama motorları ve optimizasyon sürecinin nasıl çalıştığı hakkında çok fazla bilgi vardır. Bu başlangıçta sizi biraz bunaltacaktır.

Ancak, adım adım ilerlemenizi sağlayacak bir öğrenme yaklaşımını takip ederseniz, her şey anlamlı olmaya başlayacak ve tüm süreç daha kolay hale gelecektir.

Bir öğrenme planı, SEO’nun önemli yönlerine odaklanmanızı sağlayacaktır. Böylece ilerledikçe becerilerinizi ve bilgilerinizi kademeli olarak oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SEO’nun yanı sıra arama motorları ve dijital pazarlama ile ilgili kavramları tanımanız gerekecektir. Dolayısıyla SEO öğrenme eğrisi başlangıçta epey bir dik olacaktır.

Bu çevrimiçi pazarlamada SEO’nun rolünü anlamak için gereklidir. Bu aşamayı geçip SEO uygulamaya başladıktan sonra onun daha pürüzsüz hale geldiğini görebileceksiniz. Bu noktadan sonra SEO’nun yönetilmesi çok daha kolay olacaktır.

SEO öğrenmek için bir bilgisayar bilimi veya pazarlama derecesine sahip olmanıza gerek yoktur. SEO öğrenmek için resmi bir eğitime ihtiyacınız olmayacaktır. SEO açısından sertifikalı olabilmek için takip edebileceğiniz birçok çevrimiçi kurs vardır.

SEO’da öğrenme asla son bulmaz. Google bir yıl içerisinde arama algoritmalarında yüzlerce değişiklik yapmaktadır. Bu da becerilerinizi ve bilgilerinizi zenginleştirmeye devam etmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

SEO Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

Bu, göstereceğiniz çabaya ve ayıracağınız zamana bağlıdır. SEO sadece teoride kalan bir şey değildir. Aynı zamanda son derece pratik bir disiplindir.

SEO teorisi, sitenizi SEO dostu yapmak için ne yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ancak uygulamalarınızda fark yaratacak asıl durum pratikte SEO ilkelerini nasıl uygulayacak olduğunuzdur.

Sağlam bir öğrenme planını takip etmeniz ve gerekli çabayı göstermeniz durumunda 6 aydan daha kısa sürede bir temel oluşturabilirsiniz. Bu dönemde, zamanınızın çoğunu sadece teoriye değil aynı zamanda SEO pratiğine ayırmanız gerekecektir.

Minimum 6 ay gibi bir süreden bahsedilmesinin sebebi ise SEO’nun etki durumudur. SEO’nun işe yaraması ve çalışması zaman alıcı bir iştir. Bir sitede SEO ile ilgili değişikliklerin etkisini görmek için birkaç ay beklemeniz gerekecektir.

Hemen başlamak için aşağıda yer alan butona tıklayarak YouTube kanalıma abone olabilirsin.

Yeni Başlayanlar İçin SEO Öğrenme Planı

Daha önce belirtildiği gibi SEO’yu olabildiğince hızlı öğrenmenin en etkili yollarından birisi bir öğrenme planını takip etmektir. Aşağıda bununla ilgili bilgiler bulabileceksiniz. SEO’yu kendi başınıza öğrenmek istiyorsanız şu 7 adımı izlemeniz gerekecektir:

 1. Arama motorlarının nasıl çalıştığının öğrenin.
 2. Dijital pazarlamada SEO’nun rolünü anlayın.
 3. SEO’nun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu anlayın.
 4. Farklı SEO süreçleri hakkında bilgi edinin.
 5. Anahtar kelimeler ve anahtar kelime araştırma süreci hakkında bilgi edinin.
 6. SEO performansını nasıl ölçeceğinizi öğrenin.
 7. SEO’yu teoriden pratiğe dönüştürün.
%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Adım 1: Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığının Öğrenin

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Tüm süreç arama motorlarında bir sitenin görünürlüğünü artırmak üzerine olduğundan arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek çok önemlidir.

Arama motorları karmaşık bilgisayar programlarına karşılık gelen şeydir. Hedefleri kullanıcılara en hızlı bir biçimde en iyi sonuçları vermektir. Bu sonuçlar sunulmadan önce üç aşamalı bir hazırlanma süreci vardır:

Tarama

Arama motorları, internette herkese açık olan bilgileri bulmaktan sorumlu bir dizi bilgisayar programına sahiptir. Bu programlar bir sayfanın yapısını, içeriğin türünü, içeriğin anlamını ve ne zaman oluşturulup güncellendiğini anlamaya çalışırlar.

Arama motorları bir sayfaya insanlar gibi erişemezler. Bir içeriği anlamak için çeşitli sinyallere göz atarlar. Sayfada yer alan dahili ve harici linkleri okurlar. Daha sonra linkten linke geçerek taramalarına devam ederler. Bunu sürekli olarak gerçekleştirirler.

Sitenizi arama motorları için optimize ederken ilk endişeniz, sitenize doğru bir şekilde erişebilmelerini sağlamak olmalıdır. İçeriğinizi bulamazlarsa, herhangi bir sıralama veya arama motoru trafiği alamazsınız.

İndeksleme

Tarayıcılar tarafından bulunan bilginin organize edilmesi, sıralanması ve muhafaza edilmesi gerekir. Bu nedenle elde edilen verilen sıralama algoritmaları tarafından işlenir.

Böylece arama motorları tüm bilgileri tutmak zorunda kalmazlar. Bunun yerine başlık, açıklama, içerik türü, alakalı anahtar kelimeler, gelen ve giden link sayısı gibi bilgileri tutarlar.

Peki indeksleme neden önemlidir? Siteniz dizinlerinde değilse, herhangi bir arama için görünmez. Bu aynı zamanda dizine eklenmiş çok sayfanız varsa, alakalı bir sorgu için arama sonuçlarında görünme şansınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Sıralama

Arama motorları hangi sonuçların hangi sırayla gösterileceğine karar vermekle yükümlüdürler. İşte bu arama algoritmalarının temel görevidir. Google tek başına 255’ten fazla kuralı göz önünde bulundurarak sitenin sıralamasını belirlemektedir.

ayhankaraman.com/seo-nedir bağlantısı aracılığıyla daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Adım 2: Dijital Pazarlamada SEO’nun Rolünü Anlayın

SEO çalışmalarına tam anlamıyla başlamadan önce dijital pazarlama açısından SEO’nun ne olduğunu tam anlamıyla öğrenmeniz gerekmektedir.

SEO arama motoru pazarlamasının bir parçasıdır. SEM, arama motorlarından organik olarak (SEO aracılığıyla) veya ücretli arama ağı reklamlarından trafik alma işlemidir. Yani, SEO ücretli reklamcılıkla aynı değildir. Aynı zamanda arama motoru pazarlamasının tek bileşeni değildir.

SEM, dijital pazarlamada bulunan kanallardan biridir. Diğer kanallar arasında sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması, push, telegram, sms vb. kanallar yer alır.

Telegram ve SMS kanallarının direkt olarak sağlamış olduğu trafiğin SEO performansına ciddi katkısı olduğunu söyleyebilirim.

SEO’ya asist yapan kanallar video içeriğimde bu olayın öneminden bahsettim. Mutlaka izlemelisiniz.

Adım 3: SEO’nun Ne Olduğunu ve Neden Önemli Olduğunu Anlayın

Bir sonraki adım, arama motoru optimizasyonu hakkında konuşurken ne denmek istendiğini anlamaktır. Ayrıca bunun neden herhangi bir site için önemli bir süreç olduğunu anlamanız gerekir.

SEO, ilgili anahtar kelimeler için arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) en üst konumda yer alması için bir siteye uygulayabileceğiniz bir dizi kuraldır.

Bu neden önemlidir? Arama motoru trafiğinin büyük bir kısmı arama sonuçlarının ilk 5 konumunda görünen sitelere gider. Bu, Google’dan ve diğer arama motorlarından trafik almak istiyorsanız sitenizin önemli olan arama terimleri için üst sıralarda yer almasını gerektiren bir durumdur.

ayhankaraman.com/seo-nedir bağlantısı aracılığıyla daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Adım 4: Farklı SEO Süreçlerini Öğrenin

Artık SEO’nun ne olduğunu bildiğinize göre bir sonraki adım olan nasıl çalıştığını öğrenmeye geçiş yapabilirsiniz.

Bir siteyi optimize ederken dikkate alınması gereken 255’ten fazla SEO sıralama faktörü vardır. Bunlar bir dizi alt işleme bölünmüş durumdadırlar. Her alt süreç bir dizi SEO kuralından sorumludur.

 • Teknik SEO – İndeksleme aşamasının taranmasından sorumlu süreçtir. SEMrush, Ahrefs ve Screaming Forg ile teknik değerlendirmeler yaparak web sitenizin sağlık durumunu iyileştirebilirsiniz.
 • Site İçi SEO – Arama motoru tarayıcılarının daha iyi anlayabilmesi için bir sayfanın içeriğini optimize etmekten sorumlu süreçtir.
 • Site Dışı SEO – Sitenizi diğer sitelerden link almak amacıyla tanıtma sürecidir. SEO’da linkler “güven oyu” görevi görürler. Bu yüzden bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumlu yönde etkilerler. Her kaynaktan bağlantı almanızı önermem. Hedef kitlenizin vakit geçirdiği, size trafik getirme potansiyeline sahip kaynaklardan bağlantı almalısınız. Özellikle ayhankaraman.com/backlink bu içeriği incelemenizi öneririm.

Adım 5: Anahtar Kelimeler ve Anahtar Kelime Araştırma Sürecini Öğrenin

Bu noktaya geldiğinizde, SEO’daki her şeyin bir anahtar kelimeyle başladığını zaten bilmelisiniz. SEO anahtar kelimeleri, kullanıcıların arama motoruna yazdıkları çeşitli sorgulardır.

Altyapı ile ilgili ayarlarla ilgili teknik SEO aşamasını geçtikten sonra anahtar kelimelerin kullanıldığı noktaya gelmiş olursunuz. Çünkü site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları anahtar kelimelerle doğrudan ilişkilidirler.

İçeriğinizde hangi anahtar kelimelerin hedefleneceğini bulma sürecine anahtar kelime araştırması denir. Bu nedenle, anahtar kelime araştırmasında uzmanlaşmak SEO öğrenme planınızın ayrılmaz bir parçası olacaktır.

Anahtar kelime araştırma içerikleri için hemen ziyaret et: > ayhankaraman.com/?s=anahtar+kelime

Adım 6: SEO Performansını Nasıl Ölçeceğinizi Öğrenin

Bir sonraki adım SEO performansını ölçmekle ilgilidir. Bu önemlidir. Çünkü neyi ölçeceğinizi ve hangi KPI’ları analiz edeceğinizi bilmiyorsanız SEO kampanyalarınızın başarılı olup olmadığını bilemezsiniz.

SEO performansını ölçmek için üç önemli aracın nasıl kullanılacağını öğrenmeniz gerekir: Google Data Studio, Google Search Console ve Google Analytics.

Google Search Console, sitenizin Google’da nasıl performans gösterdiğiyle ilgili bilgiler verecektir. Hangi sayfaların Google’dan ve hangi anahtar kelimeler için trafik aldığını görebilirsiniz.

Google Analytics, kullanıcıların sitenizi ziyaret ettikten sonra ne yaptığını size söyleyecektir. Hangi sayfaları ziyaret ettiklerini, bir sayfada ne kadar kaldıklarını ve diğer bazı yararlı metrikleri buradan öğrenebilirsiniz.

İki aracı Data Studio ile birleştirip efsane raporlar hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen ziyaret ederek ve başlayarak: > ayhankaraman.com/seo-raporu

Adım 7: SEO’yu Teoriden Pratiğe Dönüştürün

Son olarak, SEO’yu pratiğe dönüştürmeniz gerekir. Yukarıdaki adımlarda öğrendiklerinizi doğrulamanın tek yolu budur. Yeni başlayanlar için en iyi yaklaşım, tutkulu olduğunuz bir konu seçmek ve bir blog başlatmaktır.

Süslü veya çok popüler bir şey olmasına gerek yoktur. Sadece iyi bildiğiniz bir konu seçmeli, bir site oluşturmalı ve onu arama motorları için optimize etmeye başlamalısınız.

Bu aşamada, büyük olasılıkla bazı rehberleri tekrar ziyaret etmeniz gerekebilecektir. Özellikle anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını ve sayfa başlıklarını nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek isteyeceksiniz.

Karmaşık bir yapının içinde kaybolmaktan kaçınmak için bir eylem planı oluşturmalısınız. Her aşamada ne yapmanız gerektiğini takip etmenize yardımcı olması için kontrol listelerini kullanmak en iyisidir.

İhtiyacınız olan en önemli yardımcı içerik ayhankaraman.com/seo-sureci bağlantısında sizleri bekliyor.

Sonuç

SEO’nun nasıl bir şey olduğunu kendi başınıza öğrenmeniz mümkündür. Bunun için bir SEO uzmanı olmak zorunda değilsiniz. Yapılacak ilk şey SEO’nun zor olmadığına dair kendinizi ikna etmektir. Tek gereken öğrenmek için biraz zaman ve öğrenme isteğidir.

Hiçbir şey bilmiyorsanız üzülmeyin. Öğrenecek çok şey var ama doğru yaklaşımla 6 aydan kısa bir sürede hemen hemen pek çok şeyi öğrenebilirsiniz. Kendinize SEO öğretmenin en etkili yollarından birisi Ayhan KARAMAN ile uygulamalı SEO eğitimini almak olacaktır.

Ben hiçbir şey bilmiyorum başlangıç yapmak istiyorum diyorsanız seokitabi.com adresinde yer alan sınırsız seçenekle sürece başlayabilirsiniz. Daha sonra eğitimle ilerlemeniz en sağlıklı öğrenme yolu olacaktır.

Bu konuda yaklaşık 5 yıldır profesyonel olarak eğitmenlik yapmaktayım. Eğitimlerim, size ait bir web sitesi üzerinden birebir, çevrimiçi ve uygulamalı olarak gerçekleşmektedir. Öncelikle hazır videolarla başlıyor sonrasında ise çevrimiçi birebir eğitimlerle süreci tamamlıyoruz. Hem SEO yapıyor hem SEO’yu öğretiyorum. En güzel yanı ise dilediğiniz zaman destek oluyorum. Daha fazla detaya ulaşmak ve eğitime başvurmak için hemen ziyaret et: ayhankaraman.com/seo-egitimi

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Ayhan bey MRH nasılsınız umarım iyisinizdir bir kaç defa tel warsap üzerinden konuştuk tabi bu kadar işin arasında hatırlamanız zor bu gün kendi sitem için araçtırma yaparken google de ilk sayfada senin siteye denk geldim yaklaşık 7.8 konu okudum sonra bir kaç arkadaş geldi onlarada gösterdim okuduğum konuları ben okumuş olduğun konuları evet ciddi anlamada hasseten faydalı gördüm tavsiye ettiğim arkadaşlarda pay yapılan konular çook güzel anlamlı bilgi verici olduğunu söylediler siteye kaç kişi emek verdi bilmiyorum ama emek çok önemli verilen emeğin karşılığını almak daha güzel yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı tebrik ederim başarınız daim olsun el emeğiniz göz nurunuz olan konular devamı gelmesini temeli ederim saygılaırımla KUMAŞÇI KEMAL

 2. Tüm herşeyi sıfırdan öğrenmek elbette zordur fakat hocanız iyi olursa başarı kaçınılmazdır. Bütçem olmadığı için herşeyi deneme yanılma yöntemi ile öğreniyorum fakat bir şekilde başarılı oluyor gibiyiz. Bakalım önümüzde çok yol var ama kaynağımız sağlam (Ayhan Karaman) :)

 3. Oyunu kurallarına göre oynayınca Seo öğrenmek zor değil. Ve tabiki ayhankaraman.com içeriklerini takip edeceksin mümkünse de eğitim destek alacaksın işte o zaman başarılı bir Seo yapmış olursunuz.

 4. Sıfırdan SEO öğrenmek zor değildir zira Ayhan Karaman gibi profesyonellerin internet sitelerinde ücretsiz bir şekilde ulaşılabilen çok değerli SEO bilgileri bulunmaktadır.

 5. Sabır acı bir meyvedir fakat, yemesi tatlıdır.. Sizin verdiğiniz bilgiler ile kendimizi sabrederek geliştirip o tatlı meyveleri toplayacağız..
  Teşekkürler!

 6. Sıfırdan SEO öğrenmenin hem zorluklarını hem de kolaylıklarını en güzel şekilde anlatmışsınız tebrik ederim. Sürekli her mecrada takip ettiğim biri olarak bu işe yeni başlayacaklar için güzel bir kaynak olmanın yanı sıra benim gibi bu sektörde kendi çapında uğraşanlar için bile güzel ipuçları mevcut. Elinize emeğinize sağlık.

 7. İşin başı dediğiniz gibi inanmak. Ve kendi kavramımla okyanusta yüzmeye veya boğulmaya hazır olmak. Bir senedir merak ve ilgi ile başlayan dijital yolculuğumda ilk kulaçlarımı atmaya başladım. SEO – SEM okyanusunda ya yüzeceğiz ya boğulacağınız :)

 8. Ayhan hocam e ticaret sayfasından sonra bir blog sayfası ile de paylaşımlarınızı deneme yanılma ile öğrenmek için çalışmalara başladım.
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim

 9. ayhan bey verdıgınız bılgıler ıcın cok tesekkur ederım , seo nun ne kadar kapsamlı ve önemlı bır konu oldugunun ve markamızı üst sıralara tasımak ıcın çok önemlı bır konu oldugunun farkına vardım saygılar emegınıze saglık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba