fbpx
Backlink

Backlink Nedir?

Backlink, bir internet sitesinin farklı bir internet sitesine vermiş olduğu bağlantılardır. Bu bağlantıları farklı türlerde alma yöntemleri vardır.

Görsel ve metin olarak alınan bağlantılar ilgili kaynaklardan alındığın SEO‘ya katkı sağlarlar.

Backlinkler sitenizin Google’dan aldığı trafiği artırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli SEO sıralama faktörlerinden biridir. Aslında, 2016 yılında Google tarafından yapılan bir açıklama içeriğin ardından en önemli sıralama faktörlerinden birinin backlinkler olduğunu belirtmiştir.

Ancak SEO dünyasında yeniyseniz ve sitenizin trafiğini artırmaya çalışıyorsanız muhtemelen backlinklerin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduklarını bilmiyor olabilirsiniz. Bu içerikte backlink kavramına ait bilmeniz gereken her şey yer almaktadır.

Backlink Nedir?

Backlink Nedir? Neden Tercih Edilir?

Backlink, web sayfalarımız için ücretli veya ücretsiz olarak almış olduğumuz bağlantılardır. Faydalı olabilmesi için kalıcı ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu terimi bir çok site farklı türde tanımlayarak bizleri bilgilendirmektedir.

Fakat 5 yıl önceki bilgi ile günümüzdeki bilgiler aynı değil. Arama motorları özellikle de Google kendini sürekli yenileyen, geliştiren bir oluşum içerisindedir. Özellikle de son 4 yıldır yapmış olduğu algoritma değişiklikleri kullanıcılarının oldukça dikkatini çekti.

Geçmiş dönemlerde backlink nedir diye sorulduğunda herhangi bir yerden almış olduğunuz bağlantıdır diyebiliyordum. Ama artık bu böyle değil. Artık kaliteli kaynaklardan alınmayan hiçbir bağlantı benim için backlink sınıfına girmiyor.

Sadece bağlantı almakta önemli değil. Bir yere eklenilen bağlantı kaldırıldıktan sonra ne anlamı var. Bunun anlık olarak faydası olsa da ileriye dönük zararı olacaktır. Hatta o kadar ciddi zararları olacaktır ki bir daha web sayfalarımızı arama motorlarında göremeyecek kadar. Bu konuyu ciddiye almanızı önermekteyim.

Bağlantı alıp kaldırılmaması da yeterli değil. Davranışda olmalı. Bağlantı aracılığıyla gelen kullanıcı aradığını buluyor mu? Sonuca ulaşıyor mu?

Backlinkleri ve Stratejinizdeki Rollerini Anlamak

SEO içinde “gelen linkler” veya “harici linkler” olarak da adlandırılan backlinkler, bir sitedeki sayfadan diğerindeki bir sayfaya giden linkler olarak bilinmektedirler. Bunlar, sitenizdeki iki sayfa arasında bulunan dahili linklere kıyasla, sitenize işaret eden üçüncü taraf kaynaklardan gelen linklerdir.

Güven

Sitenizin SEO başarısını artırmak istiyorsanız, Google ve diğer arama motorlarının sitelerin otoritesini belirlerken kullandıkları linklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunları bir sitenin itibarı olarak düşünmelisiniz. A sitesinden B sitesine giden linkler, güvenilir bir kaynak olduğuna dair bir oy olarak görülmektedir.

Birbirini tanımayan beş kişi, belirli bir restoranı şehrinizde en iyisi olarak tavsiye ettiyse, muhtemelen birden fazla kişi bunun için kefil olacağından orada iyi bir yemek bulacağınıza güvenirsiniz. Siteniz için benzer durumun geçerli olduğunu unutmamalısınız.

Popülerlik

Google bu şekilde olan backlinkleri bir site veya bir web sayfası için popülerlik oyu olarak görmektedir. Daha fazla sayıda linke sahip olanlar ile daha yüksek sıralama elde edenler arasında güçlü bir korelasyon vardır.

Başka birinin sitesinden kendinize (veya başka bir siteye) giden herhangi bir link bir backlinktir. Ancak yakında tüm linklerin eşit olmadığını öğreneceksiniz. Tıpkı daha önce hiç tanışmadığınız birisine karşı saygı duyduğunuz bir kişiden gelecek öneriye güvenmek gibi bir durum söz konusudur. Google daha çok güvenilir olan adreslerden gelen linkleri çok daha fazla önemsemektedir.

Bu güven, Google’ın o sayfanın öneminin ve yetkisinin göreceli puanını belirlemek için bir sayfayı işaret eden backlinklerin kalitesini ve miktarını değerlendiren algoritmalarından biri olan PageRank biçiminde karşımıza çıkmaktadır. Önceden net olarak sorgulanabilen günümüzde ise ölçümlenemeyen bir değerdir.

Backlink Türleri

Backlinklerin aynı olmadığı daha önce zaten belirtilmişti. Aşağıda bilmeniz ve anlamanız gereken farklı backlink türlerini bulabilirsiniz. Backlinkler hakkında bilgi edinmeye devam ederken bu türleri en iyi şekilde incelemelisiniz.

Nofollow Linkler

Linkler güvenilir kaynaklardan gelen birer oy gibidirler. Dolayısıyla bir site için kefil olmak istemiyorsanız ama yine de link vermek istiyorsanız bunun bir çözümü vardır. Nofollow olan linkler rel=”nofollow” niteliğini kullanarak Google’a ve diğer arama motorlarına linkin takip edilmemesi gerektiğini söylemektedirler. Takip edilmeyen bir backlink şu şekilde görünür:

<a href=”https://www.ayhankaraman.com/” rel=”nofollow”>Bu bir nofollow link</a>

Takip edilmeyen linkler PageRank değerini geçirmezler. Bu nedenle sitelere arama motoru sonuç sayfasında daha üst sıralarda yer alma konusunda yardımcı olmazlar. Ancak Google, 2019 yılının Eylül ayında nofollow özelliğini geliştirdiğini açıklamıştır.

Nofollow ilk tanıtıldığında Google, bu şekilde işaretlenmiş hiçbir linki arama algoritmasında değer katan bir sinyal olarak görmemektedir. Ancak bu artık değişmiştir. Artık tüm link özellikleri, aramada hangi linklerin dikkate alınacağı veya hariç tutulacağı konusunda ipuçları olarak değerlendirilmektedirler.

İpucu olarak değerlendirilmek üzere yapılan bu değişiklik bazılarına göre farklı yorumlanmaktadır. Onlara göre, bazı durumlarda (bir otoriter haber platformunun site genelinde nitelik eklemesi gibi) Google’ın nofollow linklerin güveni aktarması söz konusu olmaktadır.

Dofollow Linkler

Oldukça basit bir şekilde izlenen link güven ileten link anlamına gelmektedir. Bu tür linklerde PageRank değeri aktarılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir nofollow niteliğinin eklenmesi söz konusu değildir.

Dofollow linklerde herhangi bir takip et özelliği falan yoktur. Takip edilen backlink şöyle görünür:

<a href=”https://www.ayhankaraman.com/”>Bu bir dofollow link</a>

Sponsorlu veya Ücretli Link

Bazen, içeriğinizin bir parçasının tanıtılması veya ürünlerinizden birinin incelemesinin oluşturulması için bir blogcuya veya bir fenomene ödeme yapabilirsiniz. Para veya bir ürün veya hizmet bir link el değiştirdiyse, Google’ı bilgilendirmek için bir rel=”sponsored” özelliği eklenmelidir.

Bir link için para ödemek veya bir siteden link almak için hediye vermek Google’ın site yöneticisi yönergesini ihlal eden bir durumdur. Bunun tespit edilmesi durumunda sitenizin arama sonuçlarındaki sıralaması olumsuz yönde etkilenebilecektir.

rel=”sponsored” özelliği, sitenizin bu tür linklerden olumsuz etkilenmesini engeller. Sponsorlu bir backlink şöyle görünmektedir:

<a href=”https://www.ayhankaraman.com/” rel=”sponsored”>Bu bir sponsorlu link</a>

UGC Linkleri

UGC linkleri 2019 yılında sunulan yeni özelliklerden birini temsil etmektedir. UGC kelime anlamı olarak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği temsil etmektedir. UGC linkleri forumlardan ve blog yorumlarından gelen linkleri ifade etmektedir.

Bu özellik Google’a link bir site yöneticisi tarafından değil, bir kullanıcı tarafından yerleştirildiğini bildirmektedir. Bir UGC backlink şöyle görünmektedir:

<a href=”https://www.ayhankaraman.com/” rel=”ugc”>Bu bir UGC linki</a>

Yüksek Otoriteli Linkler

Sitenizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için yüksek otoriteye sahip backlink oluşturmayı hedeflemeniz gerekmektedir. Tüm linklerin eşit olmadığını unutmayın. Google’ın algoritmasının bazı linklere diğerlerinden daha fazla güvendiği ortadadır.

Yüksek otoriteli backlinkler güvenilir kaynaklardan gelenlerdir. Bir gazeteden örnek olarak Google’ın Hürriyet’ten bir bağlantıya güveneceği anlaşılmaktadır öyle değil mi? Google’ın bunun gibi güven kazanmış yerleşik sitelerden gelen linklere güvenmektedirler.

Elbette, daha önce de belirtildiği gibi, Google’ın otoriteyi değerlendirme şekli PageRank algoritmasıdır. Ancak 2016 yılında PageRank’ın güncellenmesi durdurulmuştur. Bu nedenle söz konusu metrik herkese açık bir metrik olma özelliğini kaybetmiştir.

PageRank’ın ne olduğunu ve 2020 yılındaki link oluşturma çalışmaları için neden önemli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuda çok farklı kaynaklardan bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak bir linkin yüksek kalitede olup olmadığını değerlendirirken, güvenilirlik ve sitenin gerçek değeri olan kaliteli içeriğin paylaşılıp paylaşılmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Yazılım platformları tarafından kullanılan çeşitli metrikler olsa bile, bunlar Google tarafından kullanılan veya onaylanan metrikler değildir. Bunlar yalnızca bir alan adının otoritesinin göstergesidir. Basit bir otorite ölçüsü olarak, kendinize bir siteden veya yayından gelen bir onaya güvenip güvenemeyeceğinizi sorabilirsiniz.

Zararlı Linkler (Doğal Olmayan Linkler)

Yanlış linkler sitenizin Google’da sıralama yeteneğine zarar verebilirler. Bunlar zaten sahip olduğunuz sıralamaları olumsuz etkileyeceklerdir. Kötü linkler genellikle zararlı veya doğal olmayan linkler olarak adlandırılmaktadırlar.

Zararlı backlinkler, genellikle düşük kaliteli veya şüpheli sitelerden gelen veya Google’ın site yöneticisi yönergelerini doğrudan ihlal eden ve yalnızca arama motoru sıralamalarını değiştirmeye çalışanlardır. Bunlar aşağıdaki gibi açıklanabilir:

 • Nofollow veya sponsorlu özelliklerle işaretlenmemiş ücretli linkler.
 • Düşük kaliteli dizinlerden veya yer imleri sitelerinden gelen linkler.
 • Yaygın olarak kullanılan footer veya tam olarak eşleşen link metnini kullanan doğal olmayan linkler.

Dilediğiniz zaman backlinklerinizi denetleyebilirsiniz. Onların potansiyel olarak zararlı veya doğal olmayan bir biçimde oluşturulmuş linkler olup olmadığına kanaat getirmek için çeşitli backlink denetim araçlarını kullanmayı düşünmelisiniz.

Bu tür araçlar, alan adınıza işaret eden ve sıralamanızı düşürebilecek zararlı bağlantıları analiz etmenize ve bunlardan kurtulmanıza yardımcı olabileceklerdir. Ayrıca araçlar ile Google Search Console hesabınız arasında bağlantı kurarak genel backlink profilinizi sağlığınızı kapsamlı bir şekilde gözden geçirebilirsiniz.

Analiz tamamlandıktan sonra, bir reddetme listesi oluşturmalı ve onu Google Disavow Tool aracına göndermelisiniz. Böylece Google’a ilgili link ile siteniz arasındaki bağlantıyı istemediğinizi bildirmiş olursunuz. Bunu genellikle önce site yöneticisiyle iletişime geçip olumsuz yanıt aldıktan sonra gerçekleştirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Zararlı bağlantılarla alakalı daha fazla detaya ulaşmak ve reddetme konusuna hakim olmak için aşağıda paylaştığım videoyu inceleyebilirsiniz.

Editoryal Olarak Yerleştirilen Linkler

Google, sitenin sahibi tarafından editoryal olarak yerleştirilen linkleri en büyük otoriteyle ödüllendirmekte ve otorite değerlerini diğer sitelere geçirmektedir.

Editoryal olarak yerleştirilen veya kazanılan link, bir gazetecenin veya web yöneticisinin, trafik ve otoriteyi hak ettiğini düşündüğü bir sayfaya link vermesi durumudur. Linkin nedeni, arama motoru algoritmalarını manipüle etmeye çalışmak değil, bir okuyucunun deneyimini geliştirmektir.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Backlinkler her zaman çok konuşulduğunu görebileceksiniz. Bunların çabalarınızı iyileştirmeye odaklanmak için önemli olan bir alan olduğunu inkar etmenize gerek yoktur. Peki neden?

Sıralamanızı Yükseltirler

Muhtemelen bunu şimdiye kadar tahmin etmeniz söz konusudur. Backlinkler Google’da ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olurlar. Sitenize işaret eden büyük backlinkler olmadan, sektörünüzde güvenilir bir otorite olduğunuzu ispat etmeniz zordur. Bu nedenle anahtar arama terimleri için en üst sıralarda yer almayı hak eden en önemli sıralama faktörlerinden birini kaçırmış olursunuz.

Daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak linkler için, kaliteli linkler kazandığınızdan emin olmanız gerekir. Arama sonuçlarını değiştirmeyi amaçlayan bir link şemasının sınıflandırılmasına dahil olan link türü gibi Google’ın site yöneticisi yönergelerini ihlal edenlerden kaçınmak istersiniz.

Backlink, Google’ın Yeni Sayfaları Bulabilmesine Yardımcı Olur

Google’ın örümcekleri (Googlebot), web ortamında yeni sayfalar bulmak için linkleri kullanır. Bu, içeriğin keşfedilmesi ve taranıp dizine eklenmesi için ana yollardan biridir. Bu ayrıca Google’ın web ortamında gezinme şeklidir. Güvenilir bir kaynaktan gelen bir link, içeriğinizin Google tarafından daha hızlı dizine eklenmesine yardımcı olur. Bir başka ifadeyle bu şekilde hızlı sıralanma mümkündür.

Güvenilirliğinizi Artırırlar

Otoriter ve güvenilir kaynaklardan gelen harika linkler, daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Ancak aynı zamanda bir işletme olarak güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olabilirler.

Trafik Yönlendirir

Web’in ilk dönemlerinde linkler yalnızca gezinme amaçlıydı. Linklerin amacı, en basit biçimde, web tarayıcılarını yalnızca bir sitede değil, aynı zamanda farklı siteler arasında A sayfasından B sayfasına götürmektir. Linkler artık Google tarafından bir sıralama faktörü olarak kullanılırken, büyük linklerin sayfanıza çok değerli trafik göndermesi prensibi pek değişmiş değildir.

Linklerin trafik potansiyelini az görmemelisiniz. Bir linkin değerli olup olmadığını değerlendirmenin en harika yolu, bu linkin ana hedef kitlenizden trafik çekip çekemediğini düşünmektir.

Sitenizin Backlinklerini Nasıl Kontrol Edersiniz?

Bir link oluşturma kampanyası planlamak ve sitenize daha fazla harika link almak için çeşitli taktikler geliştirmeniz gerekecektir. Bunları yapmaya başlamadan önce rakiplerinizin link bakış açısından nasıl performans gösterdiğinizi görmeniz gerekir. Bunun için sitenizin backlink profilini incelemeniz önemlidir.

Hem kendi link profilinizi hem de rakiplerinizin link profilini incelemek için kullanabileceğiniz birçok farklı araç vardır. Kendi sitenizin link profili için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin linklerini incelemek için ise SEMrush kullanmayı düşünebilirsiniz.

Link Profili İçin Google Search Console’u Kullanmak

Google Search Console, kendi link profilinizi incelemeniz için size bir takım veriler sunacaktır. Ancak rakipleriniz hakkında herhangi bir bilgi vermeyecektir. Bununla birlikte ücretsiz bir araçtır. Burada edineceğiniz bilgiler diğer araçlara göre biraz sınırlı olsa bile sitenizin Google’ın gözünden nasıl göründüğünü öğrenmiş olacaksınız.

İlk olarak Google Search Console’a gidin ve giriş yapın. Soldaki menüyü kullanarak Bağlantılar kısmına gidin. Burada “Harici bağlantılar” menüsünün altında sitenize gelen linkleri görmüş olacaksınız.

search console bağlantılar

Bu sayfada genel olarak elde edinebileceğiniz bilgiler şu şekilde olacaktır:

 • Harici bağlantılar – Sitenize gelen harici link sayısı.
 • En çok bağlantı verilen sayfalar – En fazla link verilen sayfalar.
 • En çok bağlantı veren siteler – En fazla link veren site sayısı.
 • En çok bağlantı veren metin – Harici linkler için en sık kullanılan link metinleri.

Dilerseniz sitenizi harici linklerini bir CSV dosyası olarak dışarı aktarmayı başarabilirsiniz. Bunu yapabilmek için sağ üst köşede yer alan butonu kullanmanız yeterli olacaktır.

Rakiplerin Link Profilini Analiz Etmek İçin SEMrush’ı Kullanmak

Google Search Console, kendi link profilinizin belirli ögelerini anlamanın harika bir yoludur. Buna rağmen harika linkler oluşturmanıza ve rakiplerinizin kullandığı taktikleri tanımlamanıza yardımcı olacak link bilgileri kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için SEMrush gibi farklı araçlardan destek almanız gerekmektedir. Böylece link stratejinizi daha kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Backlink Analizi

Daha iyi bir strateji geliştirmenize yardımcı olacak bir dizi metrik ve veri noktası hakkında bilgi edinmek için Backlink Analytics özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu özellik sayesinde aynı zamanda rakibinizin link profilini incelemeyi başarabilirsiniz. Araca bir alan adı girdikten sonra sitenin link profiliyle ilgili daha derinlemesine fikir edinmeye hazır hale gelirsiniz.

Ancak araçtan gerçekte hangi bilgileri edinebilirsiniz? Bunları öğrendikten sonra stratejinizi geliştirebilirsiniz. Bunları stratejinizde nasıl kullanacağınızı merak ediyor musunuz? Aşağıdaki notlara göz atabilirsiniz.

 • Categories of referring domains (yönlendiren alan adı kategorileri) – Burada, bir siteye link veren alan adlarının konusal olarak nasıl sınıflandırıldığını görebilirsiniz. Böylece bir alan adının link profilinin konusal alaka düzeyini inceleyebilirsiniz. Ayrıca size ait olan kampanyada yer alacak sektörleri ve fırsatları belirleyebilirsiniz.
 • Top anchors (en iyi link metinleri) – Bir alan adının backlink profilinde kullanılan en yaygın link metinlerini anlamak, zararlı link oluşturma taktikleriyle ilişkili olumsuz eylem riskini en aza indirmek için önemlidir. Bu sayede kendi stratejinizin daha doğal olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Referring domains by Authority Score (otorite skoruna göre yönlendiren alan adları) – Yalnızca kendi sitenizin nasıl performans gösterdiğini değil, aynı zamanda rekabete karşı ne durumda olduğunuzu görmenize yardımcı olan SEMrush otorite skorunu kullanarak link profilinin kalitesini değerlendirebilirsiniz.
 • Referring domains (yönlendiren alan adları) – Benzersiz yönlendiren alan adlarının sayısı, daha yüksek sıralamalar ile güçlü bir korelasyona sahiptir. Bunu rekabetçi bir ölçüt olarak kullanmak, gerçek link boşluklarını tanımlamanıza yardımcı olabilecektir.
 • Link attributes (link nitelikleri) – Dofollow, nofollow, sponsorlu ve UGC linkler arasındaki ayrımı anladıktan sonra başarılı bir link profilini oluşturmak için bir strateji planlamayı başarabilirsiniz.
 • Backlinks (backlinkler) – Bir rakibin backlinklerini analiz etmek, kendi alan adınız ile link kurmayı denemek için erişim fırsatlarını belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda size kimin ve nasıl link verdiğini gözden geçirip anlamanıza destek olacaktır.
 • TLD distribution (TLD dağılımı) – Linkler öncelikle servis sunduğunuz ana ülkeden mi geliyor? Rakipleriniz için çalışan linkler oluşturmak için küresel fırsatlara sahip misiniz? Bir link profilinin TLD dağılımını anlamak, bir işletmenin stratejisine ilişkin daha geniş bilgi edinmek için mükemmel bir seçenektir.
 • Similar profiles (benzer profiller) – Rakiplerin link profiline derinlemesine bakmak istiyor musunuz? Yeni fırsatlar bulmak için “benzer profiller” analizlerini kullanabilirsiniz. Bu analizler doğrultusunda en iyi performans gösteren sitelere ilişkin çeşitli verilere sahip olabilirsiniz.
 • Top pages (en iyi sayfalar) – Burada, hangi sayfaların kendisine işaret eden en fazla sayıda linke sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu noktadan yola çıkaran kendi dahili link stratejinizin bir parçası olarak linkleri nasıl kullanacağınızı planlayabilirsiniz.

Kendinize ait alan adına veya bir başkasının alan adına ait backlink profiline ilişkin bir fikir edinmek istiyorsanız SEMrush’ın Backlink Analytics özelliği size yardımcı olacaktır. Rakip analizinin gücünü hafife almamalısınız. Doğru araçlarla sıralamanızı yükseltebilir ve organik büyümenizi genişletmeyi başarabilirsiniz.

Sitenize Nasıl Backlink Alırsınız?

Backlinkleri nasıl oluşturacaksınız? Backlink oluşturmak için birçok farklı taktik vardır. Ancak bazılarının başarı oranı çok daha yüksektir ve diğerlerinden daha kaliteli linkler oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. Bir ajansa yatırım yapıp sizin için backlink oluşturmasını beklemeden önce aşağıdaki yöntemleri deneyerek backlink oluşturmaya çalışabilirsiniz.

1. Tedarikçilerden Link İsteyin

Başkalarının ürünlerini satan bir siteniz varsa link elde etmeniz oldukça kolay olacaktır. Genel olarak tedarikçilerin sitesinde “nereden satın alınır” gibi sayfalar olur. Bu gibi sayfalarda yer alarak kolayca backlink almayı başarabilirsiniz.

Genellikle bu listeler çok sık güncellenmediği için bu listelerde yer almazsınız. Tedarikçiniz ile iletişime geçin ve bu tür sayfalarda yer almak istediğinizi belirtin. Onları bu konuda kolayca ikna edebileceğinizi unutmamalısınız.

Deneyiminiz ile eşleşen bir istek varsa belirtilen son tarihe kadar bir yanıt gönderin. Sizin gerçekleştirdiğiniz yardım kabul edilirse bir link kazanma şansı elde edersiniz. Bununla birlikte her gönderimin başarılı olma şansının düşük olduğunu bilmelisiniz. Yalnızca deneyiminiz ile değer katabileceğiniz isteklere yanıt verdiğinizden emin olmalısınız.

2. Niş Odaklı Dizinleri Kullanın

Çoğu sektör ve niş, ilgili sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri öneren ve sergileyen aktif dizinlere sahiptir. Bunların hem global çalışanlarını hem de neredeyse her ilçe için var olan farklı versiyonlarını görebileceksiniz. Misafir gönderilerde olduğu gibi bu fırsatları bulmak için Google’ı kullanabilirsiniz.

Şu şekilde bir Google araması yapın: muhasebe intitle:”dizin”.

Bu tür bir arama yaptıktan sonra sektörünüz ile ilgili bir dünya farklı dizinin olduğunu göreceksiniz. Bu yerleri kullanarak sitenizi dizinlere gönderebilir ve karşılığında link edinebilirsiniz.

3. Marka Sözlerini Linke Dönüştürün

Çoğu işletme kendilerini zaman zaman bölgesel, ulusal veya uluslararası olmak üzere basında bulabilmektedir. Başlattığınız yeni bir ürün, hizmet, işe alım veya hayır işi için böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz. Nedeni ne olursa olsun, birileri markanızdan söz edecek ama size link vermeyi unutacaktır.

Bu tür bahsedilmelerle karşılaştığınız zaman onların linke dönüşmesini sağlamalısınız. İlgili editörle veya gazeteciyle iletişime geçebilirsiniz. Bazıları size olumsuz yanıt verebilecektir ama yine bazıları talebinizi olumlu karşılayacaktır. Alan adınız, marka terimleriniz ve hedef ülkeniz etrafında bu tür kampanyalar oluşturmaya çalışmalısınız.

4. Kaynak Olarak Yer Alın

Harika içerik veya harika bir ürün oluşturmak için zaman harcıyorsanız doğru kaynak olmayı başarabilirsiniz. Bunu başardığınız zaman kaynak olarak kullanıldığınızda link almış olursunuz. Örnek olarak, birçok üniversitede şu şekilde “kariyer kaynakları” bölümleri vardır:

Lisansüstü istihdam bulabileceğiniz platformlara olan linklere dikkat edin. İşletmeniz lisansüstü bir işveren olsaydı, kesinlikle buraya ulaşabilirdiniz. Böylece öğrencilere ilk işlerini bulmalarına yardımcı olacak bir kaynak olarak burada yer alabilirdiniz.

Bu gibi fırsatlar tüm sektörlerde mevcuttur. Ana ürün veya hizmetinizin yanı sıra harika içerikler kullanarak da aynı yaklaşımı uygulamayı başarabilirsiniz.

5. Araştırma Yayınlamak ve Basına Sunmak

Benzersiz araştırmalar gerçekleştirmek basında yer almanın ve link almanın en iyi yollarından biridir. Ancak bunun hızlı ve kolay bir görev olduğunu düşünmemelisiniz.

Kendinize ait veya üçüncü tarafa ait verileri kullanarak veri odaklı bir PR kampanyası başlatmak zaman alacaktır. Ancak elde edilecek geri dönüşler için buna değecektir. Gazeteciler ve yayıncılar, araştırma çalışmalarını ve anketleri paylaşmayı kesinlikle severler. Bu, zaman ve çabaya hazır olduğunuza inanıyorsanız harika linkler kazanabilirsiniz.

6. Rakibinizin Link Profilini İnceleyin

Rakiplerinizin sıralama elde etmesine yardımcı olan linkleri kazanma fırsatlarını tanımlamak istiyorsanız rakibinizin link profilini inceleyebilirsiniz. Rakibin link profilini incelemeye çalışmak kazanılacak linkler düşünüldüğünde vakit ayrılabilecek en doğru noktalardan biri olacaktır.

Birçok SEO aracı rakibinizin linklerini analiz etmenize yardımcı olmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli durum. Sizde olmayan ama rakipte olan linkleri gözden geçirmektir. Bu tür linkleri bulduğunuz zaman rakiplerinizin yaptığı gibi o linkleri elde etmek için çaba gösterebilirsiniz.

Daha fazla backlink fırsatı elde etmek için yukarıda paylaştığım videoyu dikkate almanızı öneririm.

Backlink Efsanelerini İnceleme

Link oluşturma son on yılda önemli ölçüde değişmiştir. Ama her şey daha iyisini elde etmek için yapılmıştır. Bununla birlikte her şeyde olduğu gibi backlinkler söz konusu olduğunda belirli efsanelerin ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Bu efsanelerden birkaçını ve neden doğru olmadıklarını aşağıdaki bilgilerden öğrenebilirsiniz.

1. Daha Fazla Link Daha Yüksek Sıralama Demektir

Bunun ortaya çıkış sebebi oldukça anlaşılırdır. Ama bunun doğru olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Daha önce belirtildiği gibi tüm linkler eşit değildirler. Bir gazeteden veya sektör öncüsünden gelen link, ilgisiz yayınlardaki blog yorumlarından gelen linklere göre farklı bir kaliteye sahiptir.

Link oluşturma sadece bir sayı oyunu değildir. Aynı zamanda kaliteli linkler kazanmanız gerekir. Bununla birlikte, kaliteli linklerin sayısı ile daha yüksek sıralamalar arasında güçlü bir korelasyon vardır. Ancak sadece sayılara odaklanma tuzağına düşmemelisiniz. Bu size yardımcı olmayan kalitesiz taktiklerin peşinden gitmeniz anlamına gelebilecektir.

2. Nofollow Linkler İçin Uğraşmamalısınız

Bu oldukça yaygın olan yanlış bilgilerden biridir. Çünkü tamamen bağlamından çıkarılması söz konusudur. Geçmişe dönüp baktığınız zaman nofollow değerine sahip linklerin pek önemli olmadığını görürsünüz. Ancak 2019 yılından itibaren Google’ın bunları birer ipucu olarak gördüğünü unutmamalısınız.

Birçok SEO Uzmanı bende dahil nofollow’un gücüne inanırlar. Buna ek olarak nofollow linklerin yine de trafik gönderdiğini ve güvenilirliğinizi artırdığını hesaba katmalısınız.

Linkler alakalı olduğu ve güvenilir kaynaklardan geldikleri sürece linkin nofollow olup olmadığına pek takılmamalısınız.

3. Link Satın Almak Sıralamanızı Yükseltmenin Hızlı Bir Yoludur

Bu, Google’ın site yöneticisi yönergelerini doğrudan ihlal ettiği için yapmamanız gereken bir şeydir. Hiçbir şekilde link satın almamalı veya bir hediye karşılığında link temini yoluna gitmemelisiniz. Bunu yapmak, sıralamanızın olumsuz etkilenmesi anlamına gelebilecektir.

Link almak için bir sponsorluk yaptıysanız bu durumda rel=”sponsored” niteliğini kullanmanız gerekmektedir.

4. Araçlara Ait Puanlar Linkin Kalitesini Belirler

Birçok kişi bir linkin değerini belirlerken bir araç setinde yer alan değerleri göz önünde bulundurmaktadır. Google bu tür puanlamaları bir sıralama faktörü olarak kullanmamaktadır. Bu, arama motorlarının gözünde potansiyel otoriteyi belirtmek amacıyla bir araç seti tarafından hesaplanan bir metriktir.

Ancak, bunun bir sıralama faktörü veya bir linkin kalitesini açıkça vurgulayan bir faktör olmadığını anlamak önemlidir. Bir link alakalı bir kaynaktan geliyorsa ve içeriğe dayalı olarak yerleştirilmişse onun değerli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Özellikle hedeflenmiş trafik gönderen linklerin çok daha değerli olduğunu kabul etmelisiniz.

Doğal bir link profili, farklı yaş ve otoritelerden farklı linkler içerecektir. Sadece yüksek otoriter kaynaklardan linkler kazanmak doğal olmayan bir yoldur ve link profilinizin gerçekçi olmasına engel olacak bir yöntemdir.

5. Çok Fazla Link Kazanırsanız Ceza Alırsınız

Kısa bir süre içerisinde çok fazla link kazanmanın ceza almanız anlamına geleceğine yönelik bir efsane vardır. Ancak bir ürün duyurusu yaptığınız zaman bir anda basında yer almaya başlayarak bir gün içerisinde onlarca link temin etmeniz mümkündür.

Bu viral olmanın doğasında olan bir şeydir. Bunun için ceza almazsınız. Kaliteli linkler oluşturduğunuz sürece çok fazla link kazanma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu efsane, doğal olmayan linkler satın alanlar için geçerli bir durumdur.

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Kaliteli backlink hedef kitlenizin aktif olarak vakit geçirdiği kaynaklardan alınan bağlantılardır. Bu tür bağlantılar hem web sitenizin otoritesini artırır hem yükselmenize yardımcı olur hem de dönüşüme katkı sağlar. Web sitenize fayda sağlamayan, yapay ve kalitesiz kaynaklardan uzak durmalısınız. Bu tür çalışmalarla size başarı garantisi veren kişilerle çalışmayınız.

Paravan Blog Nedir?

Paravan blog, web sayfalarınız için oluşturmuş olduğunuz blog sayfalarına verilen isimdir. LinkWheel yöntemi çıktıktan sonra oldukça popüler olan bir terim olmuştur. Genellikle web sayfalarını arama motorlarında özellikle de google’da iyi konumlara getirmek için kullanılmaktadırlar. Ücretli oluşturulabileceği gibi ücretsiz servisler aracılığıyla da oluşturulabilmektedir. Benim önerim bu tür platformları yüksek kaliteli içeriklerle beslemeyecekseniz hiç bulaşmamanız yönünde olacaktır.

Sonuç

Backlink önemli bir sıralama faktörüdür. Google’da daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız göz ardı edemeyeceğiniz bir faktördür. Link oluşturma, kendi başına SEO’nun geniş bir alanıdır. Sadece bu alana odaklanan çok fazla uzmanla karşılaşabilirsiniz. Bir takım hızlı link kazanma taktiklerini uygulayarak siz de ilk adımı atabilirsiniz.

Harika linkler oluşturmaya çalışırsanız sıralamanızda artış göreceksiniz. Rakiplerinizin neler yaptığına bir göz attığınız zaman kesinlikle avantaj elde etmiş olacaksınız. Çünkü olabildiğince yeni olan fırsatları görebilecek ve bunları değerlendirebileceksiniz.

34 Yorum

 1. Yazınız her zamanki gibi mükemmel ve besinler ile yüklü bizde bu besinler ile beslenip bilgi sahibi oluyoruz bunun için size teşekkür ediyorum.

 2. Backlink alırken artık dikkatli olmamız gerekiyor eskisi gibi backlink almak kolay olmayacak tedbirli olmakta fayda var.Ayrıca güzel ve ilgi çekici bir makale olmuş teşekkürler.Makaleleriniz devamını bekliyorum.

 3. Değerli Ayhan Karaman seo ve backlink konusunda sitenizi sık sık takip ederek paylaşımlarınızdan feyz alıyorum. Burada ki paylaşımınız da backlink nedir hususuna değinmişsiniz elinize sağlık.

 4. Hocam bu güzel bilgiler ışığında yeni yapılandırdığımız ve ticaret hayatına atıldığımız web sayfamızın yavaş ama kararlı bir yükselişi olduğunu görmek size ayrıca teşekkür etmemizi mecbur kılıyor. Çok teşekkürler, elinize ve bilginize sağlık. İyi çalışmalar

  1. Metin hocam,

   Öncelikle web sayfanızın olumlu yönde ilerlemesi beni çok mutlu etti. Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize.

 5. Teşekkür ederiz bu gerekli bilgi için. Burada bulunanları uyguladıkça Silahlioyun.net sitemde devamlı olarak backlink artışı olmaya başladı. Yazılarınızı takip etmekteyim. Daha güzelleriyle de karşılaşacağımdan eminim.

 6. Backlink almanın faydaları olduğu gibi backlink vermenin zararları da vardır. Sitemizdeki link çıkışı ne kadar az ise SEO açısından o kadar iyidir. Ayrıca pornografik, warez sitelere backlink verirseniz arama motorları o siteler sizin yüzünüzden yükseldiği için sizi de cezalandıracaktır.

  1. Sıralama yükseltmenin daha da zorlaştığı bugünlerde herkesin yararlanabileceği kaliteli bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık

 7. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. SEO konusunda bir marka olduğunuzu her yazınızda bir kez daha kanıtlıyorsunuz. :)

 8. Dolu dolu bir içerik olmuş gerçekten makale yazacak konu arıyordum backlink nedir diye arattım. tabiki yine ayhan karaman sitesini gördüm ve yine şaşırtmadı yani içerik bu kadar doyurucu ve açıklayıcı tek kelime ile muhteşem olmuş. SEO ve Backlink konusundan tek kelime anlamayan bir kişi şöyle bi göz gezdirse gerçekten bir Uzmanın %50’si kadar bu makale ile bilgilenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba