Backlink

Backlink Nedir?

SEO ile ilgilenen hemen hemen herkesin hamil olduğu bir terimdir backlink. Bu terimi anlayıp web siteniz için doğru uygularsanız faydasını yanlış uygularsanız zararını görürsünüz.

Backlink Nedir? Neden Tercih Edilir?

Backlink, web sayfalarımız için ücretli veya ücretsiz olarak almış olduğumuz bağlantılardır. Faydalı olabilmesi için kalıcı ve kaliteli olması gerekmektedir. Bu terimi bir çok site farklı türde tanımlayarak bizleri bilgilendirmektedir. Fakat 5 yıl önceki bilgi ile günümüzdeki bilgiler aynı değil. Arama motorları özellikle de Google kendini sürekli yenileyen, geliştiren bir oluşum içerisindedir. Özellikle de son 4 yıldır yapmış olduğu algoritma değişiklikleri kullanıcılarının oldukça dikkatini çekti. Arama motorlarını gelir amaçlı kullanan firmalar ve şahıslar bu algoritmalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya başladı ve web sitelerini bu güncellemelerin istemiş olduğu kurallara göre yapılanmasını sağladı. Özellikle panda 4.0 güncellemesi ile birlikte içeriğin önemi daha da çok arttı. İçerik konusunda zayıf olan bir web sayfası dış kaynak alımı yapıyorsa en kısa sürede cezalandırılıyor.

Geçmiş dönemlerde backlink nedir diye sorulduğunda herhangi bir yerden almış olduğunuz bağlantıdır diyebiliyordum. Ama artık bu böyle değil. Artık kaliteli kaynaklardan alınmayan hiçbir bağlantı benim için backlink sınıfına girmiyor. Sadece bağlantı almakta önemli değil. Bir yere eklenilen bağlantı kaldırıldıktan sonra ne anlamı var. Bunun anlık olarak faydası olsa da ileriye dönük zararı olacaktır. Hatta o kadar ciddi zararları olacaktır ki bir daha web sayfalarımızı arama motorlarında göremeyecek kadar. Bu konuyu ciddiye almanızı önermekteyim. Bağlantı alıp kaldırılmaması da yeterli değil. Davranışda olmalı. Bağlantı aracılığıyla gelen kullanıcı aradığını buluyor mu? Sonuca ulaşıyor mu?

backlink

Backlink Türleri Nelerdir?

Aşağıda sizler için bilinen backlink türlerini listeledim.

 • Video (Video içeriklerin açıklama kısmında yer alan bağlantılar.)
 • Text (Metin) (İçeriklerin içerisinden anahtar kelimeleye verilen bağlantılar.)
 • Görsel (Görsel aracılığıyla alınan bağlantılar.)
 • Footer (Web sayfaların en alt kısmından tüm sayfalarda gözükecek biçimde alınan bağlantılar.)
 • Sidebar (Web sayfaların en yan kısmından tüm sayfalarda gözükecek biçimde alınan bağlantılar.)
 • Yorum Backlink (Yorum yapılarak alınan bağlantılar.)
 • Profil Backlink (Forumların profil sayfasına eklenen bağlantılardır.
 • Sosyal İmleme (Sosyal imleme sitelerine gönderilen bağlantı türüdür.)

Hangi Tür Bağlantılar Fayda Sağlar?

Cevap aslında yukarıda verildi ama burada tekrarlamak istiyorum. Kesinlikle alınan bağlantılar siz bir ziyaretçi getirmeli. Gelen ziyaretçi gerçek ziyaretçi olmalı ve bir davranış oluşturmalı. Ben çok popüler bir kaynaktan bağlantı alacağım, sitem uçacak diyenlere önerim. Evet uçar ama bu durum sitenizi sıralamalardan kaybedecek derece de bir uçuş olabilir.

Hangi Bağlantılar Zarar Verir?

 • Footer ve Sidebar bağlantılar. (Alakalı alakasız her sayfadan bağlantı gelmesi risktir. Sizinle aynı sektör ait bir siteden ya da kullanıcı kitlenizin bulunduğu bir kaynaktan bu tür bağlantıları abartmadan alabilirsiniz.)
 • Hacklink. (Kesinlikle uzak durmanızı öneririm. (Vur kaç yapacağınız bir projeniz yoksa uzak durun. Bence varsa da uzak durun.)
 • Spam derecesinde gönderilen yorum bağlantıları. (Toplu olarak yorum gönderen programlar ya da abartı oranda gerçekleştirilen yorum bağlantı çalışmaları.)
 • Forum profil bağlantıları.

Backlink Önerileri? Nasıl Backlink Alınır?

Sosyal medya paylaşımları, web sayfamız için vazgeçilmez kaynaklardır. Arama motorlarının oldukça değer verdiği platformlar olan bu ağlara içeriklerimizi, videolarımızı ve resimlerimizi göndererek sitelerimize fayda sağlayabiliriz. Kesinlikle zararı yoktur. Hedef kitlenizin yer aldığı kaynakları aktif olarak kullanmalısınız.

Nitelikli ve doğal bağlantılar derken anlatmak istemiş olduğum olay tamamen doğal olarak gelişen bağlantı alma süreçleridir. Birisi içeriğinizi beğenir ve ona bir atıfta bulunabilir. Ayhan KARAMAN güzel bir backlink içeriği yazmış arkadaşlar incelemekte fayda var diyerek bir mesaj yayınlar ve altına da bağlantı verebilir. İşte bu durum doğal bağlantıya doğru bir örnek olacaktır.

Faydalıları detaylandırdık birde faydasız olanları detaylandırmakta fayda var. Footer bağlantı ile başlamak istiyorum. Şimdi siteyi açtınız bir kaç içerik eklediniz ve bağlantı almak istiyorsunuz. Neden footer? Neden alakalı alakasız her sayfadan bağlantı almak? Sizce mantıklı mı? Hemen örnek vermek istiyorum. Bir forumdan bu tarz bir bağlantı aldığımızı varsayalım. Link aldığımız site genel forum olsun. Bu tür platformlara alışveriş, futbol, oyun, siyaset, yerel paylaşımlar ve daha bir çok farklı konular açılmaktadır. Bizim de otomotiv sektöründe hizmet veren bir sitemiz olduğunu var sayarsak vah halimize. Yani alakalı alakasız her yerden bağlantı almak google ve kendimizi kandırmaktan başka bir şey değil. Bu noktada Google devreye giriyor ve bize tokat gibi bir cevap veriyor. Diyor ki ben keriz değilim! Sen beni keriz yerine koyduğun için benim sana olan güvencemi ortadan kaldırdığın için artık dostluğumuz bitti. Bundan sonra ağzınla kuş tutsan da ben seni biraz zor affederim.

Hacklink, ekleyenin de ekletenin de günaha girdiği, suç işlediği bir bağlantı türü. Ha bir ekmek çalmışsın ham bir siteye izinsizce bağlantı eklemişsin. Bunun da faydası yok. Zararı inanılmaz derece de çok. Kesinlikle önermem. Spam derecesinde gönderdiğimiz yorumlardan kasıt hani programlar aracılığıyla yüzlerce siteye gönderilen yorumlar var ya işte o. Onu yapan da kalmadı sanırım. Önceden çok etkiliydi fakat şimdilerde sitenizi spam yapmaktan başka bir etkisi yok. Forum profil bağlantılarından kastımız ise herhangi bir foruma üye olup buraya eklediğimiz bağlantılar değil. Bu gayet normal. Fakat programlar aracılığıyla yüzlerce hatta binlerce forumdan profil bağlantı almak sitenizin arama motorlarının gözünde bitmesine sebebiyet verir.

Evet arkadaşlar backlink yukarıda belirttiğim faydalı kaynaklardan alınan bağlantılara verilen isimdir. Siz bu türleri çeşitlendirebilirsiniz. Blog tanıtımları, abartılmayan forum tanıtımları (doğal ve nitelikli olmak üzere), az ve öz sosyal imlemeler gibi…

Değerli okuyucularımız, bu yazımızı beğendiyseniz aşağıda yer alan sosyal paylaşım kanallarında paylaşmanızı rica edeceğiz. Bu bizim için çok önemli. Bu tür bir bilginin yayılması bu sektöre ait olan yanlış düşünceleri ortadan kaldıracaktır.

Daha fazla backlink içeriği için hemen ayhankaraman.com/backlink sayfamı ziyaret et, yeni önerileri ve ipuçları kaçırma.

15 Yorum

 1. Yazınız her zamanki gibi mükemmel ve besinler ile yüklü bizde bu besinler ile beslenip bilgi sahibi oluyoruz bunun için size teşekkür ediyorum.

 2. Backlink alırken artık dikkatli olmamız gerekiyor eskisi gibi backlink almak kolay olmayacak tedbirli olmakta fayda var.Ayrıca güzel ve ilgi çekici bir makale olmuş teşekkürler.Makaleleriniz devamını bekliyorum.

 3. Değerli Ayhan Karaman seo ve backlink konusunda sitenizi sık sık takip ederek paylaşımlarınızdan feyz alıyorum. Burada ki paylaşımınız da backlink nedir hususuna değinmişsiniz elinize sağlık.

 4. Hocam bu güzel bilgiler ışığında yeni yapılandırdığımız ve ticaret hayatına atıldığımız web sayfamızın yavaş ama kararlı bir yükselişi olduğunu görmek size ayrıca teşekkür etmemizi mecbur kılıyor. Çok teşekkürler, elinize ve bilginize sağlık. İyi çalışmalar

  1. Metin hocam,

   Öncelikle web sayfanızın olumlu yönde ilerlemesi beni çok mutlu etti. Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize.

 5. Teşekkür ederiz bu gerekli bilgi için. Burada bulunanları uyguladıkça Silahlioyun.net sitemde devamlı olarak backlink artışı olmaya başladı. Yazılarınızı takip etmekteyim. Daha güzelleriyle de karşılaşacağımdan eminim.

 6. Backlink almanın faydaları olduğu gibi backlink vermenin zararları da vardır. Sitemizdeki link çıkışı ne kadar az ise SEO açısından o kadar iyidir. Ayrıca pornografik, warez sitelere backlink verirseniz arama motorları o siteler sizin yüzünüzden yükseldiği için sizi de cezalandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı