fbpx
SEO

SEO Müşterilerine Sorulacak 25 Soru

Yeni müşteriler kazanmak istiyorsunuz öyle değil mi? O zaman müşteri adaylarına yeterli ve doğru soru soruları sorduğunuzdan emin olmalısınız.

Bu durum mantık dışı gibi görünebilir ama SEO müşterisi ile anlaşmadan önce bilmeniz gereken bazı konular vardır.

Her işletmeden SEO’nun gerçek gücünü anlamasını beklemeyin. Buna ek olarak genel iş stratejileri için SEO’nun neden önemli olduğunu pek anlamayabilirler. Burada sektöre değer katma ve müşterilerin SEO çalışmalarına yatırım yapması için ikna edilmesini sağlama görevi tamamen biz SEO uzmanlarına ait. Yük omuzlarımızda.

Bu içerik sayesinde, potansiyel müşterilerinize, SEO’nun onlara nasıl yardımcı olabileceği konusunda olan biten her şeyi anlatmanızı sağlayacak 29 özel sorudan destek alabilirsiniz.

SEO Müşterilerine Sorulacak Sorular

Bilgileri Toplamak

SEO, her zamankinden daha fazla iş stratejisiyle uyumlu hale gelmiş durumdadır. Artık iş stratejisi ve SEO iç içe durumdadır. Bir işletme bunları uyumlu hale getirmiyorsa, en karmaşık SEO hileleri bile onun için etkili olmayacaktır.

Başlangıçta yeterince soru sormuyorsanız, bir işletmenin arama motoru sonuç sayfasında başarılı olmak için neye ihtiyaç duyduğuna dair bir kavrayışa sahip olamazsınız.

Bu durumda soruları şimdi sormalısınız. Böylece gelecekte ölçümler ile ilgili rahatsız edici tartışmalardan kaçınabilirsiniz. Soruların bazılarını yüz yüze görüşmede, bazılarını telefonda, bazılarını Skype, GotoMeeting veya Zoom görüşmelerinde sorabilirsiniz.

Düşünme süresi gerektiren diğer sorular, müşteriye en iyi şekilde e-posta yoluyla gönderilir. Böylece rahatça geri bildirimde bulunmaları sağlanır.

Bu tür bilgileri toplamanın birçok yolu vardır. Typeform, Google Formlar veya Survey Monkey gibi araçları deneyebilirsiniz. Müşteri için olabildiğince hızlı ve basit çözüm sunmak istiyorsanız Google E-Tablolar ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 • Bağlantı yoluyla onu paylaşmak çok daha kolaydır.
 • Diğer belgelerden bağlantı verebilme şansınız vardır.
 • Güncellemeler gerçek zamanlı olarak kaydedilecektir.
 • Birden fazla kişi herhangi bir çakışma olmadan aynı anda düzenleme yapabilir.
 • Excel gibi yaptığınız gibi indirmenize, açmanıza ve kaydetmenize gerek yoktur.

Bilgi toplama aracınızı hazırladıktan sonra bir keşif yolculuğuna çıkmaya hazırsınız demektir. İlk soru turu potansiyel müşteriler içindir. Daha sonraki sorular ile anlaşma sağladığınız müşteriler için birer özel seçenek gibidir.

1. Aşağıdaki Ögelere Erişim Olacak mı?

Her zaman mümkün olan en kısa sürede bu araçlara erişmek işinizi kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla sormanız gereken ilk sorulardan birisi bu olmalıdır.

 • Site içerik yönetim sistemi
 • Blog içerik yönetim sistemi
 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Google ADS (Yöneten ajans varsa talep edilmeyebilir ama ajansla ADS yatırımlarıyla alakalı görüşmeler sağlanabilir.)
 • Facebook Business Manager (Yöneten ajans varsa talep edilmeyebilir ama ajansla Facebook ve Instagram yatırımlarıyla alakalı görüşmeler sağlanabilir.)

Google ADS sizi biraz şaşırtmış olabilir. Bunun SEO ile bir ilgisinin olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Belki haklı olabilirsiniz. Ancak orada ne tür arama sorgularının en iyi performansı gösterdiğini anlamanıza yardımcı olabilecek pek çok yararlı veri vardır.

Bu bilgileri kullanarak bir şeylerin organik tarafı için daha iyi bir strateji oluşturabilirsiniz. Ayrıca zaten denediklerini de görebilirsiniz.

Potansiyel müşteriler, en başından itibaren bu hesapların tümüne erişim sağlamak konusunda isteksiz olabilirler. Eğer öyleyse, neden önemli olduğunu açıklamaya çalışmanız gerekecektir.

 • Bir SEO stratejisini veri olmadan bir araya getirmek oldukça zordur ve boşa kürek çekmek gibidir.
 • İşin zemin seviyesinde bütünsel bir resim çizmeye yardımcı olacaktır. Bir başka ifadeyle şu anda neler olup bittiğini anlamanın en iyi yoludur.
 • Sizi olmak istediğiniz yere götürmek için ne yapmamız gerektiğine dair bir izlenim kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca potansiyel müşterilerin gönlünü rahatlatmak için bir Gizlilik Sözleşmesi imzalamayı da teklif edebilirsiniz.

2. Ana Hedefleriniz ve Temel Performans Göstergeleriniz Nelerdir?

Muhtemelen hedeflerinin ve temel performans göstergelerinin ne olması gerektiği konusunda iyi bir fikre sahip olacaksınız. Ancak bu soruya doğrudan verilecek cevaplar aydınlatıcı olabilecektir.

Bu bilgiler, müşterinin hedeflerinin ve temel performans göstergelerinin gerçekçi ve ulaşılabilir olup olmadığını anlamasına yardımcı olmak için gereken konuşma noktalarını size verecektir.

3. Mevcut Yatırım Getiriniz ve Hedef Yatırım Getiriniz Nedir?

Bazı işletmeler buna nasıl cevap vereceklerini bilemezler. Bu sizin açınızdan iyi bir şeydir. Ancak buna cevap verebiliyorlarsa, size mevcut kurulumları ile ne kadar iyi performans gösterdiklerini anlamanızı sağlayacaklardır.

Ortalama müşteri edinme maliyetlerini bulmaya çalışın ve ideal olarak pazarlama kanalına göre ayrıştırma yapın. Bu, teklifinize dahil etmek isteyebileceğiniz bir dönüşüm izleme incelemesi ve denetimi ihtiyacını ortaya çıkarabilir.

Not: Tüm standart dönüşümleri izlemenin yanı sıra telefon aramalarını da izlediklerinden emin olun.

4. İdeal Müşteriniz Kim?

Temel demografik özellikleri ve psikografik bilgileri öğrenin. Araştırmanızı yaptıktan sonra henüz kullanılmamış bir pazarda yepyeni bir hedef müşteri keşfetmeyi başarabilirsiniz.

Bu durumda sizi kollarını açarak takıma davet edecekler.

5. Hangi Ülkeleri Hedefliyorsunuz?

Potansiyel müşteri dünyaya hakim olmayı planlıyorsa, öncelikli coğrafi konumlarını ayrıntı olarak incelemek istersiniz. Bu, ajansta çok dilli SEO sağlayan (yaptığınız bir şeyse) konuşma noktalarına yol açabilecektir.

Not: Örneğin müşteriniz İngiltere gibi belirli bir ülkeyi hedefliyorsa, bunu Google Search Console’a yansıtmasını önerdiğinizden emin olmalısınız. Bunun için Arama Trafiği > Uluslararası Hedefleme > Ülke > İngiltere’deki Hedef Kullanıcılar yolunu takip etmelisiniz.

Bu aşamada biraz yardım eli uzatmak, güven oluşturmak ve müşterinin sizi rakiplerinize tercih etmesini sağlamak için uzun bir yol kat etmiş olursunuz.

6. Benzersiz Satış Noktanız Nedir?

Bu, muhtemelen kendi kendinize çözebileceğiniz bir şeydir. Net bir izlenim elde edemezseniz sormalısınız. Müşterinin onları rakiplerinden farklı kılan şeyin ne olduğunu bulmalısınız.

Genellikle bu, stratejinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek genel anlamda sektör hakkında yararlı bilgiler sağlayacaktır.

Danışmanlık teklifinizin bir parçası olarak, benzersiz satış noktalarından daha iyi yararlanabilecekleri yollar hakkında konuşabilirsiniz. Şunları da sormayı düşünün:

 • Arama motoru sonuç sayfalarından daha yüksek TO kazanmak için üst verilerinde benzersiz satış noktalarını kullanıyorlar mı?
 • Açılış sayfalarının içeriği benzersiz satış noktaları hakkında mı?
 • Benzersiz özelliklerden yararlanmalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

7. Ana Rakipleriniz Kim?

Gerekli özeni göstermiş olacaksınız ancak müşterinin rakiplerinin kim olduğunu düşündüğünü görmek her zaman iyidir. Bazı durumlarda bunlar, arama motoru sonuç sayfasında çok rekabetçi olmadıkları için radarda olmayan işletmeler olabilir.

Bu bilgileri toplamak, daha fazla kıyaslama ekleyebileceğiniz ve ayrıca müşteriyi derlediğiniz verilere dayanarak gerçek SEO rakiplerinin kimler olduğu konusunda eğitebileceğiniz anlamına gelir.

8. Yatırım Yapılan Diğer Pazarlama Sektörleri Neler?

Ne tür bir pazarlama karışıma sahip olduklarını öğrenin. İdeal olarak, her sektör için ne kadar harcadıklarını bilmek istersiniz. İşbirliğine başlamadan önce bu tür bilgileri almak biraz diş çekmeye benzemektedir.

Ayrıca bu yatırım yapılan diğer sektörlerin bilinmeme ihtimali de vardır. Gazete ve dergi reklamcılığı gibi geleneksel pazarlamaya ne kadar bütçe ayırdıklarını öğrenmelisiniz. İşletmelerin hala ölçülemeyen sektörler için taahhütte bulunduğunu görmek her zaman ilginçtir.

9. Önceki/Mevcut SEO Ajansınız Kim?

Geçmişte SEO çalışmalarını kimin yürüttüğünü bilmek, size neler olup bittiğine ve bunların sunulduğu standartlara ilişkin bazı bilgiler verebilecektir.

Ayrıca, SEO dünyasına ilk girişleri olup olmadığınızı bilmek de iyidir. Çalışmaları yaparken bir veya iki tanıdık isimle karşılaşmanız söz konusu olabilecektir.

Bu durumda, eski ajansa/serbest çalışana ulaşmayı ve onlara şirketle çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında birkaç soru sormayı düşünebilirsiniz. Elbette öncelikle sert bir tavır sergilemediklerinden emin olmalısınız.

Meslektaşlarınızı kesinlikle olumsuz eleştirmeyin. Her ajans ya da uzman kendi tecrübelerini yansıtmaktadır. Siz yapabileceklerinizi söyleyin.

10. SEO İle İlgili Belgeler Var mı?

Bu soru biraz kızdırıcı olabilir ama sormazsan bu belgelere erişmen söz konusu olmayacaktır.

Şirketin size SEO ile ilgili olarak kendisinin veya başka birinin üzerinde çalıştığı eski belgeleri gönderip göndermeyeceğini sorun. Bu şunları içerebilecektir:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Performans raporları ve ölçümleri
 • Stratejiler
 • Eski içerik takvimi

11. Hiç Google Cezası Aldınız mı?

Google Search Console’a erişirseniz bunu yakından öğrenmiş olacaksınız. Buna rağmen kendilerine hiç manuel ceza uygulanıp uygulanmadığını sormalısınız. Çoğu zaman bunu bilirler. Ancak bilmedikleri bir şeyi keşfederseniz sizi çok dikkatli dinlemeye başlarlar.

Bir Google cezası, bir algoritma güncellemesinin vurmasıyla aynı şey değildir. Ancak kesinlikle öyle hissedilebilir. Algoritma cezası gibi bir şeyden bahsediyorlarsa dikkatli olmalısınız. Bu durumda site stratejisinde bunu ele almak isteyebilirsiniz.

Google cezalarından kurtulma rehberi içeriğimi incelediniz mi? Hemen ayhankaraman.com/google-cezalari bağlantısını ziyaret et ve incele. Cezalara karşı önlemini al.

12. SEO Konusunda Bilgi Seviyeniz Nedir?

İnsanların cevaplaması kolay bir soru değildir. Ancak potansiyel müşterilerin SEO dünyasındaki anlayış düzeyini ölçmeniz gerekmektedir. Ne kadar bildiklerini bilmek, onlarla etkili bir şekilde iletişim kurmanıza olanak sağlayacaktır.

Örneğin, her işletme sahibi veya pazarlama direktörü robots.txt dosyasının standart dosyalarından biri olduğunu bilmez. SEO dünyasının hakkında fazla bir şey bilmeyenler için korkutucu bir şey gibi gözükebilir. Karmaşık şeyleri basit terimlerle anlatmak için elinizden geleni yapmalısınız.

13. Başka Alan Adınız Var mı?

Bir müşterinin başka hangi web varlıklarına sahip olduğunu ve sizin bu sitelerde çalışıp çalışmanızı istemediklerini öğrenmelisiniz. Tek bir alan adı üzerinde çalışma gerekçesiyle birkaç müşteriyle anlaşma yaptıktan birkaç ay sonra karşınıza birkaç alan adı daha çıkabilecektir.

Baştan beri ortada ek alan adlarının olup olmadığını anlamanız durumunda çalışmalarınızı buna uygun olarak planlarsınız. Müşteriyle aranızda tuhaf konuşmaların geçmesine engel olmuş olursunuz.

14. Şirket İçi Geliştiriciye Sahip Misiniz?

Bu, tüm teknik değişiklikleri kendi başınıza uygulamak isteyip istemediğinize bağlıdır. Durum böyleyse ve bunun maliyetini sözleşmeye dahil etmeyi planlıyorsanız en başından beri açık olmalısınız.

Danışmanlık sunuyor ve işi müşterinin uygulaması için devreden biriyseniz onların şirket içinde yetenekli ellere sahip olduğundan emin olmak istersiniz. Bu yüzden başlangıçtan itibaren şeffaf olmalısınız ve teknik değişikliklerin nasıl ele alınacağını onlara sormalısınız.

15. Şirket İçi Ekipten Ne Kadar Destek Alınacak?

Geliştiriciye ek olarak tüm çalışma sürecinde size eşlik edecek kişi veya kişileri bilmek isteyeceksiniz. Ortaklığın işe yaraması için yeterli zaman ayırıp ayıramayacaklarını bilmeniz önemlidir.

Şirket içi yazarları, tasarımcıları ve hatta işbirliğinin bir parçası olacak dijital pazarlamacıları olup olmadığını öğrenmek için bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Bu bilgi ayrıca, SEO sözleşmesinde içerik pazarlama konusunda size ek maliyet olup olmayacağını gösterecektir.

16. PR Ajansıyla Çalışıyor Musunuz?

Bir PR ajansıyla çalışmaları harika bir iştir. Bu, bazı yüksek kaliteli linkler almanıza yardımcı olacaktır. Mümkün olduğunda, PR ajansı ile yakın çalışmayı ve SEO ile hizmetlerini sağlamalarına yardımcı olmayı seçebilirsiniz.

Pek çok halkla ilişkiler firması artık SEO yapmaya çalıştığı için bu ince bir çizgidir. Ama birlikte çalışma fırsatınız olacaksa bunu değerlendirmeyi düşünmeniz gerekecektir.

17. URL Yapısı Kaç Defa Değiştirildi?

Bu biraz karmaşık görünebilir ancak URL yapıları SEO’da büyük bir role sahiptirler. Müşteri, blog için güncellenmiş bağlantı yapısına sahip olabilir veya siteyi tasarlarken hiyerarşiyi yeniden tasarlamış olabilir. Bu durumda şu soruları sormalısınız.

 • Bu değişikliklere ve 301 yönlendirmelerine yönelik kayıtlara sahip misiniz?
 • Siteyi bozuk bağlantılar için hiç denetlediniz mi?
 • Mevcut URL yapısının arkasındaki mantık tam olarka nedir?
301 yönlendirmesiyle alakalı bilmeniz gereken tüm detaylar burada: ayhankaraman.com/301

18. Hangi İçerik Yönetim Sistemini Kullanıyorsunuz?

WordPress tüm sitelerin %37’sine güç veriyor olabilir. Buna rağmen müşterinizi kullandığı şeyin bu olduğunu varsaymayın. Arka ucun ne kadar SEO dostu olacağını önceden bilmek önemlidir.

Özel bir yapıysa, yapacağınız sayfa optimizasyonu için tüm doğru işlevselliğe sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Tam bir karmaşa söz konusuysa bir yükseltme yapmayı teklif edebilirsiniz.

WordPress SEO: Tüm detaylar için hemen ziyaret et WordPress siteni optimize etmeye başla! ayhankaraman.com/wordpress-seo

19. İçerik Yönetim Sistemi Kaç Defa Değişti?

Belki bir CSS sitesi işe başladılar, sonra Wix’e geçtiler, sonra Drupal’ı denediler. Son olarak WordPress’i kullanmak zorunda kaldılar. Bu bir şeyi ele almak için en sıkıcı durumlardan birisidir ama her şeyin bir dijital karşılığı vardır.

URL yapısına, dosya mimarisine ve daha fazlasına zarar verebilmesi söz konusudur. Site ne kadar eski olursa, birkaç dönüşümden geçme olasılığı o kadar yüksektir. Geçmişini bilmek, içeriğin neden bu şekilde düzenlendiğini anlamak için önemlidir.

20. Sitenin Yeniden Tasarlanma Planı Var mı?

Yeni bir müşteriyle çalışmadan önce mevcut sitenin dönüşüme değer olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Site eskiyse ve tasarım artık çağ dışı kalmışsa dönüşüm elde etmek pek mümkün olmayacaktır. Bu durumda SEO performansından verim alabilmek dahi mümkün olmayacaktır.

Tasarım performans anlamında şüpheli ise güncelleme için herhangi bir plan olup olmadığını sormalısınız. Daha da iyisi tasarım teklifiniz varsa bunu satış konuşmanızın bir parçası yapmayı düşünebilirsiniz. Özellikle sitenin mobil uyumlu olma kısmını öne sürebilirsiniz.

21. Son 3 Yılda Anormal Kazançlar/Kayıplar Yaşadınız mı?

Bu, sorulması garip bir soru gibi görünebilir. Ancak genel olarak işletmenin sağlığına dair bir ton öngörü ve izlenim sağlayabilir. Yanıtlar yıllar boyunca geniş bir yelpazeye yayılmış durumdadır. Buna hazırlıklı olmalısınız. Şu tür cevaplarla karşılaşabilirsiniz.

 • Web trafiği aniden artış gösterdi veya düşüş yaşadı – Bu bir şeyin gerçekten işe yaradığını ama aynı zamanda bir şeyin kırıldığını gösteriyor.
 • Büyük bir müşteriye ulaşmak – Bunu araştırmak ve bu konuda hangi SEO çalışmalarının üzerinde durmak gerektiğini belirlemek isteyebilirsiniz.
 • Rakiplere karşı yapılan yasal işlemlerden yararlanmak.

22. Sektör Ne Kadar Mevsimsel?

Örnek vermek gerekirse: Mayo ve Bikini satan bir internet girişiminin en fazla dönüşümü Mayıs ile Ağustos arasında gerçekleştiğinden hiç şüpheniz olmasın.

Şirketin mevsimsel veya tatil odaklı trendlere bağlı olup olmadığını bilmek SEO stratejinizi etkileyecektir.

24. Sürece Ne Kadar Dahil Olacaksınız?

Bu teklif aşamasında ipucu olarak sunmanız gereken bir şeydir. Müşterinin, işbirliğinin iyi çalışması için biraz zaman ayırması gerektiğini bilmesi önemlidir. İşinizde ne kadar özgür olacağınıza dair bir fikir edinmeye çalışmalısınız.

Şüphesiz, yaptığınız tüm harika şeyleri onlara göstermek istersiniz. Ancak bir şeyi yapmak için ne kadar özgür olmanız gerektiğinde dair tonu erkenden belirlerseniz rahat etmiş olursunuz. En azından uzun vadede hayatınızı kolaylaştırmış olacaksınız.

23. Marka Kurallarınız Var mı?

Müşterinin marka kuralları varsa bunu ondan istemelisiniz. Ekibe bilgi vermelisiniz ve dahil olan herkesin şirketin kurallarını bildiğinden emin olmalısınız. Bu sayede kimsenin markayı temsil ederken hata yapmaması gerektiğini öğütlemiş olursunuz.

24. Beğendiğiniz Belirli Yazı Stili Var mı?

Bu marka kurallarıyla iç içe bir şeydir. Herhangi bir kurum içi metin yazarıyla toplantı yapmayı ve marka tonunu doğru şekilde ayarlamayı isteyebilirsiniz.

Ayrıca yeni müşterinizin sektörünü bilen ve onlara kısa bir özet veren harika bir yazar ekibiniz olduğundan emin olmalısınız. SEO, dijital PR ile gittikçe daha fazla birleştikçe, elinizin altında yaratıcı yazarlardan oluşan bir topluluğun olması çok daha önemli hale gelmektedir.

25. Sitenize Bağlantı Vermeyi İsteyecek Ortaklar Var mı?

Kim bilir, burnunuzun dibinde inanılmaz bağlantı kurma fırsatlarınız olabilir. Çoğu şirket, yıllar içinde diğer işletmeler ve kuruluşlarla ilişkiler kurmuştur. Onların ağına dahil olup bazı bağlantılar elde edip edemeyeceğinizi sorgulamalısınız. Bu harika bir başlangıç olacaktır.

Eşsiz Müşteri Keşfi İçin Temel Eylemler

Müşteri keşif sürecinin bir parçası olarak, araştırmanızın olabildiğince derin olmasını sağlamanız gerekmektedir. Bunun için yapabileceğiniz 10 farklı eyleme aşağıda yer verilmiştir.

 • Teknik bir SEO denetimi yapın.
 • Sitelerinden/bloglarından sayfaları okuyun.
 • Satış hunisini test edin.
 • Bültenlerine kayıt olun.
 • Rakipleri araştırın.
 • LinkedIn’de çalışanları araştırın.
 • Ekiplerinin birkaç üyesiyle konuşun.
 • Sosyal medyadaki varlıklarına bakın.
 • Yorumları okuyun ve müşterileriyle konuşun.
 • Dönüşüm getiren kaynaklarını inceleyin.
 • Bağlantı profilini denetleyin.
 • Bahsedilme takibini yapın ve insanların onlar hakkında neler söylediğini görün.

Sonuç: Bilgi Güçtür, Ödevinizi Yapın

Tüm bu soruları sorun. Potansiyel müşterinizin istediği yere ulaşmak için işletmeyi, nasıl çalıştığını ve SEO’nun yeni başarması gerektiğini iyi anlamanız gerekir.

Potansiyel müşterilere daha fazla iş vermekten kaçınma eğilimi vardır. Onları kızdırmak istemezsiniz. Ancak karanlıkta çalışırken bir strateji geliştirmeye çalışmak da aynı derecede akıllıca değildir.

Bu nedenle bilgi toplamak için kaygan bir sisteme ihtiyacınız vardır. Neler yapabileceğinizi araştırın, neler yapamayacağınızı sorun. Düşünce ve gözlem becerileriniz ile gelecekteki müşterinizi etkileyin. Böylece SEO hizmetleri söz konusu olduğunda sizi hatırlamalarını sağlayabilirsiniz.

SEO konusunda profesyonelleşmenin ilk adımını atmak ister misin? Hemen seokitabi.com adresini ziyaret et, sana uygun seçeneği seç ve başla.
Bilgilendirme: Bu içerik searchenginejournal.com/complete-guide-google-analytics/263087 kaynağı Türkçeye çevirilip kendi kaynaklarımız üzerinden örneklendirilerek sizlere aktarılmıştır.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı

Merhaba