fbpx
SEO

Rank Brain Nedir?

Geçtiğimiz yıl arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen pek çok kişinin dikkatini çekecek bir haber yapıldı. Haber Bloomberg imzasını taşıyordu ve Google’ın kullanıcılar tarafından yapılan aramaları düzelten yapay zeka sistemi Rank Brain hakkındaydı.

Google’ın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre RankBrain artık en önemli üçüncü sıralama faktörü konumuna yükseldi. Haberi özel yapan durum tam anlamıyla buydu. Arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen pek çok kişi neyin ne olduğunu anlamadan Rank Brain’i araştırmaya ve onun hakkında bir şeyler söylemeye başladı.

Rank Brain Nedir?

Rank Brain, Google tarafından geliştirilen bir yapay zeka sistemidir. Sistemin özelliği ise arama sonuçlarını getirme konusunda Google’a yardımcı olan bir makine öğrenimi sistemi olmasıdır. Makine öğrenimi bir tür yapay zekadır ancak bu yapay zeka, kullanıcının bir şey öğretmesine gerek kalmadan bilgi toplayabilmekte ve kendi kendine öğrenim gerçekleştirebilmektedir. Yeri geldiğinde tıpkı arama sonuçlarında olduğu gibi kendi kendine işlem yapabilmektedir.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Rank Brain aslında milyonlarca kelimenin matematiksel olarak yazılması ve bilgisayar sistemi tarafından anlaşılır hale getirilmesi şeklinde oluşturulmuş bir sistemdir. Rank Brain, kullanıcının tanıdık olmayan bir kelime veya kelime öbeği girdiğini gördüğünde onu tanıdık olan kelime veya kelime öbeği ile eşleştirerek uygun sonuçları kullanıcıya sunmaktadır.

Rank Brain’in Kullanılma Amacı Nedir?

Basitçe aktarmak gerekirse Rank Brain, Google’a girilen alışılmadık sorguları yönetmek ve uygun sonuçlarla eşleştirmek gibi bir görevi üstlenmektedir.

Google’ın paylaştığı verilere göre Google üzerinde günlük 3 milyar sorgu gerçekleştiriliyor ve bunların 450 milyonu ilk kez girilen sorgulardan oluşuyor.

Hangi açıdan bakacak olursanız bakın sonuçların doğru bir biçimde getirilmesini sağlayacak bir sisteme ihtiyaç olduğu kesin. Rank Brain bu açığı kapatmakla kalmıyor aynı zamanda Google’ın arama motoru konusunda daha iyi bir noktaya gelmesini sağlıyor. Sistemin tahminler üzerinden çalışıyor olması sizi düşündürebilir ama verilere göre Rank Brain incelediği sayfalardan elde ettiği bilgiler üzerinden oluşturduğu tahminlerde insanlardan çok daha isabetli sonuçlar elde edebiliyor.

Rank Brain sisteminin etkilerinden korkmalı mıyım? Biraz korkmak belki iyi gelebilir. Ancak ortada bu kadar korkutucu bir durum yer almıyor. Her şeyin daha iyi olacağını varsayarak yolunuza emin adımlarla devam etmeniz çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba