fbpx
SEO

Çapa Metin ve SEO Üzerindeki Etkisi

Çapa metin hakkında birçok bilgi bulunmaktadır.

Ancak okuduğunuz içeriğe bağlı olarak, aşağıda paylaştığım 2 maddede yer alanları yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz:

A) Sitenizi Google arama motorunda yükseltmek daha iyi sıralama sonuçları elde etmek için zengin metin bağlantılar kullanın! 
B) Tek bir çapa metin bağlantısı kurmaktan kaçının, yoksa sonsuza kadar arama sonuçlarında yer almanızı engelleyecek bir cezayla karşılaşabilirsiniz!

Bu gerçek mi?

Bu da pek çok SEO gerçeği gibi bir yerlerde gizleniyor ve bizleri bekliyor. Bu nedenle bugün, konuya derinlemesine dalacağız. Her zamanki gibi verileri dikkate alarak içeriğimizi hazırladık.

Tam olarak çapa metnin ne olduğunu ve bunun arama sıralamalarını nasıl etkilediğini tanımlayarak başlayalım;

Çapa Metin Nedir?

Çapa metin, bir web sayfasını diğerine bağlamak için kullanılan, görünür ve tıklanabilir sözcükleri belirtir.

Örnek: Bu cümlede, Ayhan KARAMAN çapa metindir.

Çapa Metin Türleri

Ayhan KARAMAN’ın “e-ticaret siteleri için seo önerileri” anahtar kelimesi için iyi bir sıralama sonucu istediği bir makale yayınladığını varsayalım. Diğer web sitelerinin bize bağlamayı seçebilecekleri bazı yollar şunlardır:

 • Tam Eşleşme  – Çapa metni, makalemizi sıralamak isteyen tam anahtar kelime öbeği:
  Ayhan KARAMAN’ın yeni içeriği olan “E-Ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri” yayında. Mutlaka incelemenizi öneririz.
 • Kısmi Eşleşme  – bağlantı metni, sıralamak istediğimiz anahtar kelime öbeğini içeriyor:
  Ayhan KARAMAN blog sitesinde dijital pazarlama sektörüne ait yeni bilgiler sunmaktadır. En yeni içeriklerinden bir tanesi olan e-ticaret siteleri için SEO önerileri yazısına mutlaka göz atmanızı öneririz.
 • Markalı  – çapa metni markamızın adıdır:
  Ayhan KARAMAN, en güncel Dijital Pazarlama içeriklerini yayınlayan bir blog sitesi sahibi uzmanlar arasındadır.
 • Çıplak URL’ler – çapa metni ‘çıplak’ bir URL’dir (yani bir tarayıcıda göründüğü gibi) :
  Ayhan KARAMAN ( https://www.ayhankaraman.com/ ), Dijital Pazarlama sektörüne ait özel içerikler ve stratejiler sunan bir blog sitesidir.
 • Genel  – bağlantı metni, hedef anahtar kelimeyi içermeyen, belirsiz, genel bir ifadedir. (yani ‘buraya tıklayın’, ‘bu site’, ‘bu yazı’).
  Ayhan KARAMAN, Online Pazarlama, SEO, Sosyal Medya ve daha bir çok kategoriye özel içerikler sunan bir web sitesidir. Web sitesini ziyaret etmek için burayı tıklayın.
 • LSI Anahtar Kelimeler  – çapa metin, hedef anahtar kelimemizle eşanlamlıdır veya yakından ilişkilidir.
  Ayhan KARAMAN, MediaCat Power 100 (Türkiye’nin en popüler pazarlama, marka, reklam, medya, iletişim, sosyal medya ve dijital blogları) içerisinde ilk 5 site arasına giren dijital pazarlama kaynağıdır.

Diğer çapa çeşitleri şunları içerir:

 • Yazar  – adınız çapa metin olacaktır.
 • Başlık Etiketi  – sayfa başlığınız çapalıdır. Genellikle bu da kısmi eşleşme olacaktır.
 • Resim Bağlantıları – alt metin çapa olarak sayılabilir.

Çapa Metin Arama Motoru Sıralamalarına Nasıl Etki Eder?

Arama motorları (buradan itibaren Google olarak dikkate alabiliriz) bir sayfaya bağlanan bağlantı metinlerini sayfanın bir göstergesi olarak kullanır; Yani çapa metinleri arama sonuç sayfasında sıralaması gereken anahtar kelimeler olarak algılar. Tek bir anahtar kelime kullanmadığınız, çapa metin türlerinin bir çoğunu kullandığınız sürece problem yaşamazsınız.

Google, Manipülatif Çapa Metinlere Karşı Savaşıyor

Çapa Metin sayesinde bir çok web sitesi istemiş olduğu kelime de Google arama motorunda ilk sayfaya hatta ilk sıraya gelebiliyordu. Almış olduğu backlink kaynakları sayesinde bu çok kısa sürede gerçekleşebiliyordu. Bunu fark eden Google arama motoru mühendisleri çapa metin olayı kapsamlı bir şekilde ele aldı ve kısa sürede de şu açıklamayı yaptı: “Çapa Metinler sadece markanızı içermelidir. Başka bir şey manipülasyondur ve Google tarafından cezalandırılacaktır.” Bunun üstüne de söylenecek söz kalmadı.

Yapılması gereken şudur: Anahtar kelime yoğunluğunuz kesinlikle marka odaklı olmalı. Yoğunluk markaya verilmelidir. Diğer anahtar kelimelerin yoğunluğu ise %3 oranını geçmemelidir.

Çapa Metni Hala Sıralamaya Etki Sağlıyor mu?

Tabi ki Evet! Hala etkisi bulunuyor ama yukarıda paylaştığım içerikleri dikkatlice okumalı stratejinizi buna göre belirlemelisiniz. Artık çapa metin kaliteli kaynaklardan gelmiyorsa bir etkisi de olmuyor.

Sizin bu konuyla alakalı görüşleriniz nedir? Paylaşmak isterseniz yorum kısmını kullanabilirsiniz.

58 Yorum

 1. Çapa metin ile birlikte anahtar kelime uyumluluğu ve çeşitliliği büyük önem taşıyor. Bu nedenle yazdığınız bölümler dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler içeriyor. Teşekkürler.

 2. makalede verilen bilgiler çok işime yarayacak, doğru bildiği yanlışları gördüm şaşırdım, teşekkür ederim ayhan bey sitenizi artık devamlı takip edeceğim.

 3. çapa metin ile kelime uyumluluğu gerçekten cok onemli , google son yaptıgı güncellemeler ile baya bir ortalığı sallamış durumda , ama oldukça doğru bır yere parmak basılmış. Etkilendim açıkcası

 4. Çapa metinler hakkında hiç bir fikrim yoktu.Sayenizde çapa metinlerini ve nasıl etkili olacakları hakkında bilgi sahibi oldum.Başarılarınızın devamını dilerim.

 5. İlk defa duyuyorum bu kadar çok çapa metin türü olduğunu, normalde anahtar kelime ile tam eşleşme yapıyordum. Bunu gördüğüm iyi oldu, diğer seçenekleri kullanarak doğal bir yapı sağlayabilirim.

 6. Merhabalar, bu güzel içerik için çok teşekkür ederim. Hem akıcı hem bilgilendirici hemde sıkıcı değil ayriyeten reklamlarla da doldurulmamış.

  Başarılarınızın devamını dilerim.

 7. Merhabalar, böyle bi faydalı içerik için size teşekkür ederim.Böyle güzel ve bilgiledirici içeriklerin devanı bekliyoruz iyi günler..

 8. Merhabalar, hem bilgilendirici Hem akıcı hemde sıkıcı değil ayriyeten reklamlarla da doldurulmamış. bu güzel içerik için çok teşekkür ederim.

 9. Çapa metin cok onemli ayni siteden farkli capalar bile cok farkli etkiler yapabilir. Site adresi ile backlink alimi daha fazla olmali bence. Ama dikkatini ceken sey mail aboneligi cok ise yariyor herkes yaziya gelmis :)

 10. Bu makale ile yeni bilgiler edinip ogrendim kesinlikle faydali ve bilgilendirici oldu bunlari bilmiyordum. Bundan boyle daha bilincli calismalar yapacagim tesekkur ederim..degerli bilgilendirmelerinize..

 11. Sayenizde seo üzerine 3-5 adım atarak ilerliyorum. Bir çok kişinin para karşılığında kitap haline getirip sattığı şeyleri burada ücretsiz olarak anlattığınız için teşekkürler.

 12. Seo olarak çok sık takip ettiğim ve işini yaptığınıza inandığım bir ekip olduğunuzu düşünüyorum. Özellikle damla hanımın blogu da gerçekten çok kaliteli.

 13. Ayhan hocam merhabalar. Yine harika bir yazı yazmışsınız. Kendi sitemi de sayenizde yukarılara taşıyoru. Teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

 14. Merhaba, benim bir sorum olacak, marka çapa derken her sayfa ya da yazı için farklı bir kelimeden mi bahsediyoruz, yoksa site ismi gibi tek bir markadan mı ? Yani bu sayfayı ele alırsak marka çapa ”çapa metin” mi olmuş oluyor ?

  1. Merhaba Filiz Hanım,

   ayhankaraman.com için “Ayhan KARAMAN” marka çapa’dır. markafoni.com için “Markafoni” metini de buna bir örnektir.

 15. Merhabalar, kelime uyumluluğu ile çapa metinin uyumu arama motorları açısından önem arz etmekte. Faydalı bir konuyu kaleme almışsınız.

 16. Ayhan Hocamızdan bizler gibi kendince SEO için çalışmalar yapmaya çalışan arkadaşlar için faydalı bir yazı daha. Çapa metinlerin çeşitlendirilmesi kesinlikle çok önemli, sürekli aynı çapa metinler ve bunların hedefleri de ana sayfalar şeklinde olması yanlış uygulama sanırım.
  SEO üzerinde etkisi için ister site içi ister site dışı olsun konu, çapa metin ve hedefin alaka düzeyi de çok iyi ayarlanmalı.

 17. İlk defa bu kadar detaylı bir çapa makalesi okudum. Bu kadar çapa türü oldugunu bilmiyordum açıkcası. Çok faydalı oldu Ayhan bey, başarınızın devamını dilerim.

 18. Bir çok SEO ( Çapa Metin ) makalesinden başarılı olmuş. Akıcı bir üslup ile anlatımı ise takdire şayan. Başarılarınızın devamını diliyorum. Siz bir öğrenci, ben ise bir eğitmen kazandım.
  Selam ve Dua ile…

 19. Çapa Metin ve SEO Üzerindeki Etkisi üzerine yazılacak en kıymettar yazılardan biri olmuş. Emeğinize sağlık. Siz değerli hocamızdan Seo konusunda yararlanacağımız çok şey var. Okyanusun başında durmuş faydalanmaya çalışıyoruz. Sonsuz teşekkürler.

 20. Layıkıyla hazırlanmış bilgiler. Bizlere çok faydası oldu. Şimdiden teşekkür ederim. Sitenizi takip etmeye devam edeceğim. Başarılar

 21. Ayhan hocam sayenizde seo konusun da bir çok detayı öğrendim. Bir çok kişinin para ile sattığı “bilgileri” burada ücretsiz olarak anlattığınız için teşekkürler. Çapa konusun da daha detaylı bir yer de bu kadar açıklayıcı bir anlatım görmedim..

 22. Çapa metinde içerik çok önemli içeriklerin birbiriyle uyuşması gerektiğini düşünüyorum. Güzel bir makale olmuş hocam, en azından ne gibi bir strateji belirlememiz gerektiğini anlayabiliyoruz.

 23. Merhaba Ayhan hocam hergün sitenizi takip edip seo konusunda bilgiler öğreniyorum, aklıma takılan bazı konularda açıklayıcı içten yazilarınızdan bir tanesi olmuş teşekkürler

 24. Çapa makalesi terimini ilk kez duydum ve bana faydası dokunacağını düşünüyorum. Teşekkür ederim emekleriniz için Ayhan Karaman sizi takip etmeye devam ediyoruz.

 25. Sanırım Google SEO Konusunda okuduğum en faydalı tespitlerden biridir, çapa metnin sıralamaya etkisinin bu denli olduğunu yeni öğreniyorum.

 26. Merhaba,
  Çapa konusu seo açısın önemli bir yer tutacağa benziyor. Son google güncellemelerinde de benzer durumlardan bahsediliyordu.. Konu hakkında açıklamalarınız için teşekkürler..

 27. Çapa metinler sıkça kullanılan ve gerçek anlamda sıralamaya etkisi olan faktörlerdir. Ayhan bey burada oldukça güzel ve özenli bilgilendirme ile okurlarına detaylıca aktarmış.

 28. En sonunda bu çapa olayını anladım :-) Araştırdığımda saçma sapan sonuçlar buluyordum bilen de bilmeyende bu çapa olayını ve diğer teknik bilgileri anlatmışlar ama hep yarım yamalak gerçekten çok anlamlı ve açıklayıcı olmuş elinize emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba