fbpx
SEOWordPress

WordPress SEO: Geliştirilmiş Rehber

WordPress’i seçmenizin nedenlerinden en önemlisi SEO dostu olması değil mi? Bende öyle düşünüyorum. WordPress SEO dostu ve birçok kişinin tecrübe sahip olduğu bir altyapı.

Ancak bu, WordPress ile kurulan sitelerin başlangıç aşamasından itibaren arama motorlarında iyi sıralamalar elde edeceği anlamına gelmez. Sitenizin SEO için optimize edilmesine ihtiyacı vardır. Bunları nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir. İşin iyi tarafı WordPress’in tüm bunları kolaylaştırması ve yeni başlayanlara bile sıralama fırsatı sunması söz konusudur.

Platform, hayatınızı kolaylaştırmak için SEO’nun en iyi uygulamalarına uyan birçok özelliğe sahiptir. Bu nedenle çabalarınız ve emekleriniz boşa gitmeyecek. Sıralama ve organik görünürlük elde etmeye hazır mısınız?

Aşağıda sitenizi optimize etmenize ve SEO başarısının tadını çıkarmanıza yardımcı olacak en iyi WordPress SEO ipuçlarını bulabileceksiniz. Ancak önceden ufak bir detayı göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

WordPress SEO

WordPress Nedir?

WordPress, internet ortamındaki tüm sitelerin %35’ine güç veren bir platformdur. Sony, BBC America, Time.com ve TechCrunch dahil olmak üzere dünyanın en büyük sitelerine güç verdiğini unutmamak gerekmektedir. WordPress küresel devler için işe yarıyorsa sizin için işe yaraması kaçınılmazdır. Üstelik bunun için oldukça geçerli sebepler vardır.

WordPress, 2003 yılında bir blog platformu olarak yolculuğuna başlamıştır. Ancak tüm siteleri çalıştırmak için güçlü ve esnek bir çözüm haline gelebilmesi çok uzun sürmedir. Artık onun bir e-ticaret çözümü olarak da kullanıldığını unutmamak gerekmektedir.

Peki WordPress neden bu kadar popüler oldu? Bunun için elbette bir takım geçerli sebepler bulunmaktadır:

 • Basit ve kullanımı kolaydır. Bir WordPress sitesi başlatmak için geliştirici olmanıza gerek yoktur. Yeni başlayanlar için bile son derece kullanıcı dostudur.
 • Esnek ve uyarlanabilir bir sistemdir. Kelimenin tam anlamıyla binlerce temaya ve binlerce eklentiye sahiptir. Bunlar sayesinde sitenizin işlevselliğini en iyi şekilde geliştirebilirsiniz. Deneyimli bir geliştirici olmanız durumunda kendinize tema veya eklenti dahi geliştirmeyi başarabilirsiniz.
 • Harika bir topluluğa sahiptir. WordPress açık kaynaklıdır. Platformun arkasındaki topluluk son derece aktiftir. Destek forumlarından kolayca destek alabilirsiniz. Bir sorun yaşadığınızda hızlıca çözüm bulabilirsiniz.

Elbette, herkes için doğru bir platform değildir. Bireysel ihtiyaçlarınıza daha uygun başka içerik yönetim sistemleri seçeneklerinin olduğunu bilmeniz gerekmektedir. WordPress’in yaygın olarak belirtilen dezavantajları ve eksikleri genellikle sık güncellemeler, potansiyel güvenlik açıkları ve ısmarlama temaları kullanmak için biraz öğrenim sürecinin gerekmesidir. Ancak WordPress herkes için son derece güçlü bir platformdur. Aynı zamanda SEO başarısı için size güçlü bir temel sunmaktadır.

WordPress SEO Nedir?

WordPress tek başına sağlam bir SEO stratejisinin yerini asla alamaz. İçerik yönetim sistemi her ne kadar size en doğru yöntemleri kullanabilme garantisi sunsa bile biraz çaba göstermeniz gerekmektedir. Aksi taktirde Google’da sıralama alabilmeniz pek mümkün olmayacaktır.

İçerik yönetim sistemi seçiminiz, sitenizin taranmasını ve dizine eklenmesini engelleyen kapsamlı teknik sorunlarla baş başa kalmadığı sürece sıralama yapma şansınız olacaktır. WordPress’in daha fazla çaba gerektirmeyen bir sihirli bir silah olduğunu düşünmemelisiniz. SEO zaman zaman çok teknik bir konu olabilir ama WordPress’in sağladığı konular düşünüldüğünde herkes tarafından uygulanabilir hale gelmesi mümkündür.

WordPress’i kullanmanız, kullandığınız SEO taktiklerinin değişeceği anlamına gelmez. Buna rağmen harika içerikler oluşturmanız, harika linkler kazanmanız ve sitenizi en iyi şekilde optimize ettiğinizden emin olmanız gerekir. Ancak WordPress, sitenizin sıralanmasına yardımcı olan temel özelliklerin birçoğunu halletme konusunda size yardımcı olacaktır. Bunun için aşağıda bulacağınız püf noktalarından ve ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Başlangıç: WordPress SEO Temelleri

WordPress sitenizi nasıl düzgün bir şekilde optimize edeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle organik trafik değerlerinizi artırmaya başlamadan önce sağlam bir yapıda çalıştığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki temel bilgiler konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

1. Güvenilir Hosting Sağlayıcısı Seçin

Sitenizi güvenilir bir hosting firmasında barındırmaya çalışmalısınız. Site hızı, çalışma süresi ve güvenlik gibi konularda size sıkıntı çıkartmayacak bir hosting firması seçmeniz önemlidir. Bu başlangıç için dikkatlice düşünmeniz gereken temel gereksinimlerden biridir.

Site hızının WordPress sitenizin SEO performansı üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Ayrıca hem kötü çalışma süresi hem de güvenlik açıkları site kalitesi sorunlarına neden olabilecektir. Performans sorunlarıyla boğuşmak istemiyorsanız en ucuz seçeneğe yönelmeyi pek düşünmemelisiniz.

WordPress’in kendisi üç farklı hosting sağlayıcısını önermektedir. Nereden başlayacağınıza emin değilseniz WordPress’in sunduğu seçenekleri dikkate almanız yeterli olacaktır.

Ben hosting.com.tr firmasını tercih ediyorum. Yıllardır sorun yaşamadan hizmet aldığım bir firmayı önermekten asla çekinmem. Hosting.com.tr girişimcisi Fatih GÜLSUYU ise emeklerinin karşılığını almayı fazlasıyla hak ediyor.

2. SEO Dostu WordPress Teması Yükleyin

WordPress’i ilk yüklediğinizde platformun varsayılan “Twenty Twnety” temasıyla karşılaşırsınız. Ancak bu tema siteniz için kullanmak istemeyeceğiniz bir tema olacaktır.

Doğrudan yönetici panelinden binlerce ücretsiz tema bulabilirsiniz. Ücretli tema kullanmak istiyorsanız çeşitli tema sitelerinde farklı tasarımlar bulmayı başarabilirsiniz. Temayı dikkatli bir biçimde seçmeniz gerekmektedir. Çünkü SEO dostu olmayan bir temayla karşılaşabilirsiniz.

Birçok tema SEO dostu olduğunu iddia etse bile temaların kullanmayacağınız komut dosyaları ve eklentilerle birlikte gelmesi pek nadir bir şey değildir. Bu da sitenizin performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

Bir tema yüklemeden önce potansiyel performans ve SEO sorunları hakkında bilgi edinmek için Google’ın web.dev aracını kullanabilirsiniz. Bu size en azından geride olmanızı sağlamayacak bir tema seçmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

3. Ücretsiz WordPress SEO Eklentisi Yükleyin

Sitenizi optimize etmeye başlamadan önce bir SEO eklentisi yüklemeniz gerekmektedir. Her ikisi de ücretsiz olmak üzere yaygın olarak kullanılan ve önerilen birkaç seçenek vardır:

 • All in One SEO Pack
 • Yoast SEO
 • Rank Math

Bu içerik boyunca All in One SEO Pack kullanılacaktır. Ancak hem ücretsiz hem de ücretli seçenekler arasında daha farklı seçeneklerin olduğunu bilmenizi isterim. Ben Nisan 2020 tarihine kadar ücretsiz sürümünü kullanıyordum. Kategorilerimi daha da iyileştirmek adına PRO sürümüne geçiş yaptım.

WordPress’e eklenti kurmak ise oldukça basittir. Yönetici paneline giriş yaptıktan sonra soldaki menüden Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izlemelisiniz. İlgili sayfaya geldiğinizde eklentiyi arayın ve “Hemen Yükle” butonuna tıklayın.

Yüklendikten sonra eklentiyi etkinleştirmeyi ihmal etmeyin. En iyi WordPress SEO ipuçlarını uygulamaya çalışırken farklı eklentiler yüklemek durumunda kalabileceksiniz. Dolayısıyla eklentinin nasıl kurulduğunu aklınızda tutmanız çok önemlidir.

4. Tercih Edilen Alan Adını Seçin

Alan adını https://www.ayhankaraman.com/ veya https://ayhankaraman.com olarak seçebilirsiniz. Alan adınızın SEO üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Ancak sitenizin bunlardan yalnızca birinde erişilebilir olduğunu kabul etmeniz gerekmektedir. Çünkü bunlar Google tarafından farklı URL’ler olarak kabul edilmektedir.

Kontrolleri gerçekleştirmek için. WordPress yönetici paneline giriş yapın ve Ayarlar > Genel yolunu takip edin. Burada tercih ettiğiniz alan adını seçebilirsiniz.

etki alanı seçimi

Diğer alan adı sürümü daha sonra tercih ettiğiniz alan adına yönlendirilecektir. Yeni bir site başlatan biriyseniz her iki seçeneği de seçmekten çekinmeyin. Ancak mevcut bir siteyi değiştiriyorsanız geçmişte kullandığınız sürüme sadık kaldığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca bir SSL sertifikanız olduğundan emin olmalısınız. Sitenizi HTTPS kullanarak çalıştırmanız gerekir. Yüklü bir sertifikanız yoksa hosting sağlayıcısı veya sitenizin geliştiricisi ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Ücretsiz olarak ise Let’s Encrypt çözümünü kullanmayı deneyebilirsiniz.

5. Sitenizin Görünürlüğünü Kontrol Edin

WordPress size arama motorlarının sitenizi dizine eklenmesini engelleme konusunda bir seçenek sunar. Bu seçenek genellikle geliştiriciler tarafından bir site geliştirirken, sayfalar ve içerikler hazır olmadan önce kullanılmaktadır.

Bunun site açılışa hazır olduğunda dahi açık kalan ayarlardan biri olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla sitenizin görünürlük ayarlarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayarlar > Okuma kısmına gitmeli ve “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğindeki onayı kaldırmalısınız.

arama motoru görünürlüğü

6. SEO Dostu Kalıcı Bağlantıları Aktif Edin

WordPress, URL’leri yapılandırma konusunda size farklı seçenekler sunar.

WordPress varsayılan olarak şu URL’leri kullanır: https://www.ayhankaraman.com/?p=123. Bu URL’ler arama motoru dostu değildir. Sayfanın ne hakkında olduğunu yalnızca URL’den belirlemek söz konusu olmasa bile ilk bakılacak noktalardan birisi burasıdır.

WordPress kullanıyorsanız özel bir URL yapısı seçebilirsiniz. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yolunu kullanarak buradan seçiminizi yapabilirsiniz. SEO dostu bir yapı kullanmak istiyorsanız “Yazı İsmi” seçeneği sizin için en doğru seçenek olacaktır.

kalıcı bağlantılar

7. Sitenizi Google Search Console’da Doğrulayın

Daha önce yapmadıysanız sitenizi Google Search Console ile doğrulamanız gerekmektedir. Bunu daha önce hiç yapmamış olabilirsiniz. Bu oldukça basit bir adımdır. Tek yapmanız gereken Google Search Console doğrulama yöntemlerinden birini kullanmaktır.

Listelenen doğrulama adımlarını takip edin ve “HTML Etiketi” yöntemini seçin. Oradan All in One SEO Pack eklentisinin ayarlarına girmek için All in One SEO Pack > Genel Ayarlar > Web Yöneticisi Doğrulama yolunu takip edin. Ardından HTML etiketini “Google Search Console” kutusuna girin.

all in one console

Sitenizi doğruladıktan sonra site haritanızı göndermeniz gerekmektedir. Bunu yapmak için Google Search Console’da site haritaları kısmına gitmelisiniz. All in One SEO Pack ile varsayılan olarak bir XML site haritası oluşturur. Bunu sitenizde (https://www.ayhankaraman.com/sitemap.xml gibi) ilgili kısımda bulabilirsiniz.

Google Search Console’da ilgili kısma site haritanızı gönderebilirsiniz. İlgili kısım aşağıdaki gibi Google Search Console’da gözükecektir:

site haritası console

WordPress SEO İpuçları: Sayfaları ve Yazıları Optimize Etme

WordPress SEO temel bilgilerini öğrenip uyguladıktan sonra sitenizi optimize etmeye ve sıralamanızda gerçek bir yaratacak şeyler üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak, sitenizi bir sonraki seviyeye taşımak için kullanabileceğiniz bir dizi gelişmiş ipucu ve taktikten önce sitenizin sayfalarını ve yazılarını optimize etmeniz gerekmektedir.

8. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması olmadan sitenizin içeriğini hangi arama terimlerine göre optimize etmeniz gerektiğini bilemezsiniz. Aslında, anahtar kelime araştırması herhangi bir SEO projesinin başlangıcında yapılmalıdır. Daha sonra elde edilen bilgiler site içeriğini ve sayfa optimizasyonunu planlamak için kullanılmalıdır.

Kullanmanız ve optimize etmeniz gereken anahtar kelimeleri belirlemek için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz. Bunlardan en bilindik olanları ise Ahrefs ve SEMrush araçlarıdır.

Aşağıda paylaştığım video içeriğimde rakip analizi ve anahtar kelimeleri keşfetmeyi anlattım. İncelemeniz başlangıç için size ciddi tecrübe kazandıracaktır.

Anahtar kelime araştırmasını daha ayrıntılı bir biçimde öğrenmek için çaba göstermelisiniz. Sitenizi sıfırdan optimize etmeye başlıyor veya yeni içerik oluşturuyor olabilirsiniz. Sayfayı sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimeleri bilmek çok önemlidir.

9. Hemingway App Aracını Kullanın

Sitenizdeki içeriği oluşturmaya veya optimize etmeye başlamadan önce, Hemingway App aracını kullanmayı düşünmelisiniz. Araç, içeriğin okunabilirlik açısından hazırlanması için size yardımcı olacaktır.

İçeriğinizi Hemingway App ile yazın ve sağ tarafta yer alan Grade skorunun 4 ve altında bir oran olmasına özen gösterin.

WordPress siteniz ile Google’da üst sıralarda yer almak istiyorsanız harika içerik oluşturduğunuzdan emin olmanız gerekir.

10. Sayfalar ve Yazılar İçin Özel URL’ler Oluşturun

Varsayılan olarak, WordPress URL’yi oluşturmak için sayfanızın başlığını kullanır. Bu, bazen URL’nin uzun olması ve arama motoru sonuç sayfasında kesilmesi anlamına gelebilecektir.

“WordPress SEO: Muhteşem Öneriler ve Geliştirilmiş Rehber” başlıklı bir içerik başlattığınızı düşünelim. Kalıcı bağlantınızı nasıl ayarlamış olduğunuza bağlı olarak şu şekilde bir URL’ye sahip olacaksınız: https://www.ayhankaraman.com/wordpress-seo-muhtesem-oneriler-ve-gelistirilmis-rehber/

Ancak, içerikle hedeflediğiniz anahtar kelimenin “WordPress SEO” olduğunu biliyorsunuz. Burada iyi haber WordPress’in size özel bir URL seçme konusunda özgürlük tanımasıdır. URL’nin yanındaki “Düzenle” düğmesine tıklamanız yeterlidir. Böylece tercih ettiğiniz URL’yi girebilirsiniz.

url düzenleme

11. Başlıkları Optimize Edin

Sayfanızın varsayılan URL’sini oluşturmanın yanı sıra, sayfa başlığı da H1 başlığınızı tanımlar. Bunun ne olduğu konusunda fikir sahibi olmayabilirsiniz. Ancak bunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Bir sayfanın H1 başlığı, sayfanızın hem kullanıcılara hem de arama motorlarına neyle ilgili olduğu konusunda bağlam sağlamanın bir yolu olarak tasarlanmıştır. Bunu bir kitabın başlığıyla aynı şekilde düşünebilirsiniz.

En iyi uygulamalar genellikle bir H1 başlığı (sayfanın başlığı) kullanılmasını gerektirir. Ancak H2-H6 başlıklarını da kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunlar içeriğinize yapı kazandırırlar. Ayrıca metni parçalara ayırırlar ve okumayı kolaylaştırırlar.

H1 kitabınızın başlığı ise, H2 bölümleri ve diğer başlıklar alt bölümleri temsil edecektir. Sayfa başlıkları, sayfanızın ana anahtar kelimesini ve varyasyonlarını kullanmanız için harika bir yerdir. Ancak bunda aşırıya kaçmamanız gerekmektedir.

başlık etiketlerini seçmek

12. Özgün Başlık Etiketleri ve Meta Açıklamalar Oluşturun

Sayfanızın başlık etiketi, kullanıcılara ve arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu belirtir. Genellikle önemli bir sıralama faktörü olarak kabul edilmektedirler. Başlık etiketi, Google arama sonuçlarında gördüğünüz tıklanabilir sayfa başlığını besleyen şeydir.

All in One SEO, sayfanızın başlığını kullanarak sayfanızın başlık etiketini otomatik olarak ayarlar. Ancak bunu geliştirmek ve sayfanızın başlığına ek kelimeler eklemek sizin elinizdedir. Bunu yaparken genel olarak anahtar kelimelerin varyasyonlarını kullanmaya çalışmalısınız. Ben genel ayarlarımı aşağıdaki gibi yapılandırdım. Böylelikle her başlığın sonuna otomatik olarak marka adımın gelmesini sağlıyorum.

başlık ayarları

Snippet değişkenlerini kullanabilir, başlık etiketi olarak özel bir metin ekleyebilir veya her ikisinin bir karışımını kullanabilirsiniz. Başlık etiketinizi, konumu veya amacı tanımlayan değişkenleri içerecek şekilde yeniden yazmayı düşünebilirsiniz:

Meta açıklamalar artık doğrudan bir sıralama faktörü değildirler. Bunlar tıklama oranı nedeniyle sitenizin organik performansını dolaylı olarak etkilerler. Cazip açıklamalar yazmak için zaman ayırmaya değer bir kısımdır. Bunların 160 (110-145 karakter olması daha iyi olacaktır.) karakter uzunluğunda olması önemlidir. Başlık etiketiyle aynı bölüme meta açıklamalar ekleyebilirsiniz:

WP içerik SEO ayarları

Yukarıda Snippet Önizleme kısmında da görüldüğü üzere Ayhan KARAMAN otomatik olarak eklenmiş. Meta açıklamada ise ilgi çekici olmak ve harekete geçirici mesajın yer alması tıklama oranını artıran bir hamle olmuş.

13. Dahili Linkleri Kullanın

Sitenizdeki farklı sayfalar arasında güncel alaka düzeyi oluşturmaya yardımcı olmak, harici linklerden kazanılan yetkiyi geçirmek ve kullanıcıların verimli bir şekilde gezinmesine yardımcı olmak için içeriklerde dahili linkler kullanmanız gerekir.

WordPress’teki diğer sayfalara dahili linkler eklemek gerçekten basittir. Tek yapmanız gereken, bağlamak istediğiniz URL’i belirlemek ve araç çubuğundaki link düğmesini tıklamak olacaktır.

Tam sizlik bir video daha :) Mutlaka izlemelisiniz.

14. Görselleri Optimize Edin

İçeriğinizde resim veya zengin medya kullanmalısınız.

Yararsız bir dosya adına sahip bir ekran görüntüsü veya resim kullanmak çok kolaydır. Bu her zaman dikkat ettiğimiz bir şey değildir. Bu nedenle genelde hatalı isimlere sahip görsellerle karşı karşıya kalırız.

WordPress medya kitaplığına bir resim yüklemeden önce, optimize edilmiş dosya adları kullandığınızdan emin olmalısınız. Böylece bir sayfaya daha fazla bağlam verilmesine yardımcı olmuş olursunuz. SEO araçları görüntüsü için /gorsel123.jpg yerine /seo-araclari-baslangic.jpg dosyasını kullanmalısınız. Sadece görselin yazılan ismi karşıladığından emin olmalısınız.

Görüntüleri yükledikten sonra yeniden adlandırmanız gerekiyorsa çeşitli eklentilerden destek almayı düşünebilirsiniz.

15. Görsellere Alt Metin Ekleyin

İçeriğinizdeki resimleri kullanırken her birine alternatif metin eklediğinizden emin olun. Alt etiketler görme engelli kullanıcılara ekran okuyucu kullanırken görselleri anlama fırsatı sunmaktadırlar. Bununla birlikte arama motorlarına içerik ve görüntüler hakkında açıklamalar ulaştırmaktadırlar.

Alternatif etiketlerin görüntünün gösterdiği şeyin net bir açıklamasını yansıttığından emin olun. “Bloklar” menüsünün “Görüntü Ayarları” bölümünde WordPress içindeki herhangi bir görüntüye alternatif metin ekleyebilirsiniz:

ALT etiketler

Alt metni eklerken dikkatli olmalısınız. Görseli en iyi şekilde yansıtacak alt metin bulmaya özen göstermelisiniz.

Gelişmiş WordPress SEO İpuçları: Site Performansını Sonraki Seviyeye Taşıyın

Yukarıdaki ipuçlarını ve tavsiyeleri takip ederseniz WordPress SEO’nun temel bilgilerini hızlı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Bu adımları, oluşturduğunuz her sayfa ve her gönderi için bir kontrol listesi olarak düşünmelisiniz.

Ancak, sitenizin performansını artırmak ve rakiplerinizin üzerinde yer almasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz daha farklı şeyler de vardır. Aşağıda yer alan bir dizi gelişmiş SEO taktiğinden ihtiyacınız olanları kullanmayı deneyebilirsiniz.

16. Cache Eklentisi Yükleyin

Her ne kadar WordPress kutudan çıktığı gibi güçlü bir performans sunsa bile özellikle bir sitenin hızının güçlü bir sıralama faktörü olduğunu düşündüğünüz zaman daha iyisini yapmanız gerekmektedir. Bir başka ifadeyle her sitenin göz önünde bulundurması gereken bazı site hızı iyileştirmeler vardır.

Sitenizin hızını artırma konusunda çok fazla teknik detayla boğuşmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak sitenizin hızını artırmanın en etkili yollarından biri yazılarınızı ve sayfalarınızı statik dosyalar olarak önbelleğe almak için bir cache eklentisini kullanmaktır. Bu statik dosyalar, her seferinde dinamik olarak oluşturulmak yerine kullanıcılara hazır bir biçimde sunulur ve performansı önemli ölçüde artırabilirler.

WordPress için WP Rocket, WP Fastest Cache, W3 Total Cache, WP Super Cache veya Cache Enabler eklentilerinden birini kullanabilirsiniz.

17. Görselleri Optimize Edin

Sitenizin hızını ve performansını artırmanın bir diğer kanıtlanmış yolu görselleri optimize etmektir. Çünkü bunlar sitenizin yavaş olmasına katkıda bulunan en yaygın şeylerden biridir.

İçeriğinizde çok sayıda görsel ve zengin medya kullanıyorsanız bunlar sayfanın boyutunu belirgin bir şekilde yükseltebilecektir. Ancak bunun nedeni genellikle görsellerin gerektiği gibi optimize edilmemesidir. Görsellerle ilgili yaygın sorun, görselin gerektiğinden çok daha büyük versiyonunun kullanılmasıdır. Bu görselin optimize edilmediğinin bir işaretidir.

WordPres sitenizin tüm ortam kitaplığını ve gelecekte yükleyeceğiniz görselleri Smush ya da ShortPixel eklentisini kullanarak optimize etmeyi başarabilirsiniz.

18. Etiket Sayfalarını ve Düşük Değerli İçerikli Noindex Yapın

WordPress, kategoriler ve etiketler dahil olmak üzere biri dizi farklı sayfa sınıflandırması kullanmaktadır. Kategoriler, özellikle içeriği bir araya getirmek için harika bir amaca hizmet etmektedirler. Örneğin, bir tarif koleksiyonu başlattınız ve farklı mutfaklar için kategoriler kullanmak isteyebilirsiniz.

Etiketler daha küçüktür. Genellikle belirli konulara odaklanırlar. Örneğin bir tarifte kullanacağınız parmesan peyniri, makarna ve terayağı sizin için etiket olabilecektir.

Etiketler sitenizde olmayan kullanıcılar için nadiren kullanışlı olmaktadırlar. Bir SEO açısından bakıldığında bu sayfalar nadiren değerli bir şey sunarlar. Genellikle bu sayfaların dizine eklenmesine gerek yoktur. Trafik kalitesi düşük olduğu için bunların Google’dan trafik almasını istemezsiniz.

Aynı şey, WordPress’in kullandığı medya sayfaları ve diğer yazı biçimlerin için de geçerlidir. Genellikle bunların Google tarafından dizine eklenmesini istemezsiniz. Bunun için Yoast’ın içinde yer alan “noindex” etiketlerini kullanabilirsiniz.

All in One SEO > Genel Ayarlar > Noindex Ayarları kısmını ziyaret ederek hangi bölümlerin arama motorlarında görünüp görünmeyeceğini seçebilirsiniz.

noindex varsayılanları

Ayrıca ortam sekmesini ziyaret ederek “Ek dosya URL’lerini ek dosyanın kendisine yönlendiriyor musunuz?” seçeneğinin evet olduğundan emin olmalısınız. Bunun içinde yapmanız gereken işaretlemeyi aşağıda ekran görüntüsü olarak paylaştım.

ekleri yönlendir

19. Schema Biçimlendirmesini Kullanın

Schema biçimlendirmesi, içeriğinize ve verilerinize bağlam ekleyerek SEO çalışmalarınızı geliştirmenize yardımcı olabilecektir. Google’ın içeriğinizi anlamasına, farklı ve kullanışlı şekillerde sunmasına yardımcı olur. Bu da bir arama deneyiminin geliştirilmesi anlamına gelmektedir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, sayfalarınıza bağlam ekleyerek, yalnızca daha yüksek sırada yer almakla kalmazsınız. Aynı zamanda sayfanız gösterim aldığında da tıklanma alma olasılığını artırmış olursunuz.

All in One SEO Pack kısmında bu ayarlara ulaşabilirsiniz. Benim ayarlarım aşağıdaki gibidir.

schema ayarları

20. Güncelleme Tarihini Kullanın

Her zaman güncel ve alakalı olduğundan emin olmak için eskimeyen içeriklerinizi düzenli olarak güncellemeniz gerekmektedir. Ancak burada sıkça sorulan bir soru akıllara gelmektedir. Sayfanızın yayın tarihiyle oynamak yerine güncelleme tarihini ön plana çıkarmanız çok daha doğru olacaktır.

Arama motoru sonuç sayfasında kullanıcılara içeriğin yayınlanma tarihini değil de son güncellenme tarihini gösterirseniz bilgilerin güncelliği ve güvenilirliği konusunda onlara güven verebilirsiniz. WP Last Modified Info eklentisini kullanarak WordPress sayfalarınıza ve yazılarınıza son güncellenme tarihi bilgisini kolayca ekleyebilirsiniz.

Ortalama konumu iyi olan içeriklerinizi güncellemenizi kesinlikle önermem. Ortalama konumu 10 ve üzeri olan içerikleri değiştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Sonuç

WordPress en SEO dostu içerik yönetim sistemlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. WordPress’in bu kadar popüler olmasının temel sebeplerinden biri kullanıcı dostu olmasıdır. Ancak durum sadece kullanıcı dostu olmakla sınırlı değildir. Sadece birkaç eklenti kurarak sitenizin SEO açısından yarışabilir bir hale getirme şansınız vardır.

WordPress kullanıyorsanız iyi bir seçim yaptınız demektir. Yukarıdaki adımları takip ederek rakiplerinizi geride bırakmayı başarabilirsiniz. Taktikleri doğru şekilde uygularsanız bir süre sonra kendinizi harika sıralamalar elde eden bir sitenin yönetici olarak görebilirsiniz.

70 Yorum

 1. SEO’nun Haluk Levent’i gibisiniz Ayhan Bey gerçekten umarım hak ettiğiniz değeri görürsünüz

   1. Ben Elementor kullanıyorum lakin burada önemli olan bu değil. Hangisiyle yaparsanız yapın performans denetleyeceğiniz araçlar var. Sisteme, temaya, versiyona göre değişir kullanacağınız sayfa yapıcılar.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık, Resimler hakkında nasıl seo yapılabileceğini ve doğru alt etiketine nasıl ulaşılabileceğini, sosyal imleme ile bir çok trafik çekimi yapılabilir olsuğunu bir sonra ki yazınızda okumak isteriz :) Tek kelime ile Mükemmelsiniz Ayhan hocam

 3. Gerçekten ayakta alkışlamak istediğim nadir insanlardan birisiniz Türkiyedeki en kaliteli içerikleri olusturuyosunuz tebrik ederim. (Hala shortpixel den faydalanabilirmiyiz?)

 4. Facebook sayesinde gördüm ve aldığınız olumlu yorumlar sonrası dediklerinizi birebir yapmaya karar verdim. İnşallah faydasını görebilirim.

 5. Sırf yazılarınız icin wordpress e geçtim. İnsallah faydasınız görürüm. Forumlarda sırf bu yazdıklarınızı bile parayla satan onlarca insan var. Takibe devam.

 6. Oneri ve ipuclariniz icin tessekkurler bunlara dikkat edecegim.ShortPixel eklentiside isime yariyacak gibi insallah faydalanabiliriz.

 7. Özgün İçerik olup olmadığını nasıl test edebiliriz? Google da parça parça arama dışında yöntem bilmiyorum

 8. Hocam ne kadar uzun bir yazı olmuş bu böyle, İçim çürüdü :) Ama değdi gerçekten, sayenizde yeni şeyler öğrendim. Son olarak yazınızda ShortPixel eklentisi için 20 kişiye kredi vereceğinizi söylemişsiniz, ben yazınızı okuduğumda sitenize 33 yorum yapılmıştı. İlk 20 kişiye mi hediye veriyorsunuz yoksa rastgele seçtiğiniz 20 kişiye mi kredi hediye ediyorsunuz onu anlatmamışsınız. Birde krediler bitti mi?

 9. İçerik güncelleme son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. WordPress SEO ile ilgili olarak ayrıca Rank Math SEO eklentisi de çok konuşuluyor. Sizin bu konuda görüşünüz nedir?

  1. Kullanmadım. All in One SEO Pack’den vazgeçmeyi düşünmüyorum. Bugüne kadar ihtiyacım olan her şeye çözüm üretti.

 10. Merhaba hocam. Bir siteni GSC remowal tool ile tamamen googledan kaldırıp, yazılarını başka bir sitede yayınlarsam kopya içerik olarak algılanır mı google tarafından?

 11. Aynı kategoride veya farklı kategoride domain raiting ‘i yüksek bir domaini yeni domainimize yönlendirmenin seo açısından katkısı etkili ölçüde olduğu söylenebilir mi?

 12. Güzel ve tam anlamiyla rehber niteliğinde yazı olmuş elinize sağlık. Optimize islemleri icin css ve js sıkıştırma islemlerini layığıyla yapan bildiğiniz eklenti var mi acaba hocam?

 13. Ayhan bey merhabalar, ben sitemde rankmath seo eklentisi kullanıyorum. Sizin kullandığınız eklentiye geçiş yapmak istiyorum. Ayarları konusunda geniş bilgiler verdiniz çünkü önceki yazılarda. Acaba seo eklentisi değiştirmek siteye zarar verir mi tereddüt ediyorum. Sizce bu radikal bir değişiklik mi? Ne önerirsiniz, yorumunuz nedir?

  1. Birebir geçiş sağlarsanız sorun olmaz. Noindex ayarlarına, meta açıklamalar, yönlendirmeler ve başlıklara dikkat etmelisiniz.

 14. WordPress kalıcı bağlantı /yaziismi gibi mi yoksa /yaziismi.html SEO açısından daha iyi. Sürekli farklı yorumlar yapılıyor. İkisi arasındaki fark ve avantajları neler

 15. Ayhan hocam wordpress SEO için bu kadar ayrıntılı yazı yazdınız şimdi biz SEO yu kendimiz yaptık. Extra eğitim almaya gerek var mı? Samimiyetle soruyorum. Siz böyle yapıyorsunuz olarak düşünmeyin bu sektörde bunu kullanarak içi boş eğitimler verenleride duyduk. Bu konuda fikrinizi öğrenmek isterim. Emeğinize sağlık paylaşımlar için teşekkürler ??

  1. Eğitim hayatımızın her anında şart. Zamanı boşa harcamamak adına bence nokta atış yapmak en mantıklısı. İşini doğru yapan, referansları kuvvetli olan kişileri tercih etmelisiniz.

 16. Sayın hocam, soru sormak için cevap mı yazmak gerekir ;) Elbette sürprizlere açığız ancak ben bulamadıysam affınıza sığınarak soruyu nereden sorabiliriz diye sorabilir miyim?

 17. Rank Math ile ilgili ne düşünüyorsunuz Ayhan hocam? Pro versiyon ile ilgili bilgileri takip ediyor musunuz?
  Kıymetli bilgiler için çok teşekkürler.

 18. Bu kapsamlı içerik için teşekkür ederiz Ayhan Bey. Umarım ilerleyen günlerde bizimle daha çok şey paylaşırsınız. Telegram grubunuzdaki bildirimleri açmış biri olarak söylüyorum bunu. Sevgiler.

 19. Teşekkürler allahrazi olsun Allah yolunu da bahtını da açık eylesin enkisa sürede sitem için yapmaya başlayacağım elimden geldiğince gercekten tek sitem ve sektörde biryerlere gelmesini istiyorum umarım başarırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba