fbpx
SEO

SEO Fiyatları: Fiyatlandırma Modelleri ve Maliyetler

SEO fiyatlandırması sektörel olarak tartışılan konuların en başında gelmektedir. Bu içeriğimde bu konuya net bir cevap vermek istedim. Hem fiyatlandırma modellerini hem de nasıl yapıldığını kapsamlı olarak paylaştım.

İçerik, SEO fiyatlarını belirlemeniz konusunda yardımcı olacak bir rehber niteliğindedir.

SEO Fiyatlandırmasını Ne Belirler?

SEO fiyatlandırması, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunlar arasında projenin büyüklüğü, hedeflenen anahtar kelimelerin rekabet düzeyi, sektör, hedef pazar, ajans veya danışmanın deneyimi ve uzmanlığı gibi faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler, projenizin ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun bir SEO fiyatlandırması yapılabilmesi için göz önünde bulundurulmalıdır.

SEO fiyatlandırmasını belirleyen çeşitli faktörler şunlardır:

 • Ajans veya danışmanın deneyimi.
 • Ajans veya danışmanın konumu.
 • Aylık veya saatlik gibi SEO fiyatlandırma modeli.
 • İşletme boyutu.
 • SEO stratejisinin kapsamı.
 • Bağlantı rekabeti.
 • SEO hedefleri.
 • Ve dahası…
Ne kadar gelir elde etmek istiyorum? Hedef olarak belirlediğim bu geliri kaç müşteriyle kaç gün kaç saat çalışarak elde etmek istiyorum? Kendinize gerçekçi bir hedef belirlemeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

SEO Fiyatlandırma Modelleri ve Ortalama Maliyetler

SEO hizmetleri için çeşitli fiyatlandırma modelleri kullanılmaktadır. İşte en yaygın kullanılan 4 SEO fiyatlandırma modeli:

 1. Proje Bazlı Fiyatlandırma
 2. Aylık Fiyatlandırma
 3. Saatlik Fiyatlandırma
 4. Performans Bazlı Fiyatlandırma

SEO fiyatlandırması için çoğu ajans şu ödeme modellerinden birini tercih eder:

FİYATLANDIRMA MODELİ SEO MALİYETİ
Aylık 10.000₺ – 60.000₺ / Ay
Sabit Fiyat 10.000₺ – 300.000₺ / Sözleşme
Proje Bazlı (Tek Seferlik) 10.000₺ – 65.000₺ / Proje
Saatlik 500₺ – 6.000₺ / Saat
Fiyatlandırma tabloları ajansımızın ve iş ortaklarımızın fiyatlandırma modelleri, sundukları teklifler ve anlaşmaları üzerinden değerlendirilerek hazırlanmıştır. Veriler ortalama fiyatlar baz alınarak sunulmuştur.

Aylık

Müşteriler sunulan SEO hizmetleri için aylık bir ücret öderler. Aylık bir hizmet planı için SEO maliyetleri ayda 6.000₺ ila 45.000₺ aralığında olabilir. Bu fiyat ortalama fiyat aralığıdır. Projenin kapsamına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Sabit Fiyat

Müşterilerin belirli SEO hizmetleri için belirli bir ücret ödemesine olanak tanır. Çoğu durumda, sabit fiyatlı sözleşme hizmetleri aşağıdaki hizmet içeriklerini sunar:

HİZMET ORTALAMA TUTAR
SEO İçerik Üretimi 0,05₺ – 2₺ Kelime
SEO İçerik Denetimi 90₺ ila 400₺ İçerik Başına
Bağlantı Denetimi 1.000₺ ila 2.500₺
Web Sitesi Denetimi (Teknik) 1.500₺ ila 10.000₺
Rakip Analizi 1.500₺ ila 4.500₺
Strateji Geliştirme 3.500₺ ila 7.500₺

Proje Bazlı (Tek Seferlik)

Sözleşme bazlı hizmetlere benzer ancak müşterilerin proje bazlı özel istekleri ve ihtiyaçları için belirli bir ücret ödemesine olanak tanır. Proje tabanlı SEO hizmetlerinde, 1.000₺ ila 200.000₺ arasında bir fiyat maliyeti olabilir.

Saatlik

Müşterilerin SEO hizmetleri karşılığında ajanslara yada danışmanlara saatlik bir ücret ödediği bir sözleşmeyi ifade eder. Saatlik SEO danışmanlık ücretleri 300₺ ila 3.000₺ arasında değişmektedir.

İşletme Büyüklüğüne Göre SEO Fiyatları

İşletme büyüklüğüne göre SEO maliyetlerini içeren bir tablo hazırlamak istedim:

İŞ BÜYÜKLÜĞÜ SEO MALİYETİ
Başlangıç 10.000₺ – 17.500₺
Küçük 17.500₺ – 27.500₺
Orta Ölçekli 27.500₺ – 60.000₺
Büyük 60.000₺ +

Bu tabloyu verilecek hizmet kapsamlarına göre daha da genişletebiliriz. Bu konuyuda detaylandırarak sizlere aktarmak isterim. Bu süreç, işletme büyüklüğüne, projeye, çalışma kapsamına bağlı olarak değişen dinamik bir yapıdır. İşte tüm detaylar:

SEO Fiyatları

SEO Hizmetleri Neleri İçerir? (Hizmete Göre Fiyatlandırma)

SEO hizmetlerinin neleri kapsadığı, hizmet sıklığı (devam eden veya tek seferlik gibi), hizmet türü (yerel SEO veya e-ticaret SEO gibi) ve hizmet sağlayıcı (danışman veya ajans gibi) dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

FİYATLANDIRMA MODELİ HİZMETLER ORTALAMA FİYAT
Aylık SEO Denetimi Ayda 10.000₺ – 60.000₺
Perioydik Raporlama
Anahtar Kelime Araştırması
Anahtar Kelime Çalışması (Entegrasyon)
Sayfa İçi Optimizasyonlar
Sayfa Dışı Optimizasyonlar
Teknik Optimizasyonlar
İçerik Oluşturma
Strateji Geliştirme
Rakip Analizi
Saatlik SEO Denetimi Saatte 500₺ – 6.000₺
İçerik Denetimi
SEO Uygulaması (İzin Verilirse)
Strateji Geliştirme
Raporlama
Proje Bazlı (Tek Seferlik) SEO Denetimi Proje Başına 10.000₺ – 300.000₺
Projeye Özel Optimizasyonlar
Bağlantı Denetimi ve Stratejisi
Raporlama

Hangi SEO Fiyatlandırma Modelini Tercih Edilmeli?

Doğru sözleşme, doğru plan ve strateji sunulduğu sürece aylık fiyatlandırma modeli ile çalışmanızı tavsiye ederim. Sözleşmede bir performans kriterinin olması çok önemli. Bu sayede, anlaşma sonrası ajans veya danışman, sonuç elde etmek için elinden gelenin en iyisini yapmak için çalışacaktır. Bu, projenin daha sağlıklı performans artışı göstermesine yardımcı olur.

SEO‘nun uzun vadeli bir süreç olduğunu her iki taraf bilmeli ve buna göre hareket etmeli. Özellikle müşteri tarafı bilinçlendirilmeli. Ajans yada danışman şeffaf davranmalı ve çalışma sonuç ilişkisine bağlı kalmalı.

“SEO’nun maliyeti nedir?” net bir yanıtı yoktur. Anlaşma yapmadan önce aşağıdaki konuları her iki tarafında dikkate alması gerekir:

 • SEO sürecine dahil olan çalışmaların kapsamını öğrenmek ve incelemek için zaman ayırın. (Eğitim alarak bu süreci daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz. Unutmayın kimse sizin bebeğinize kendi bebeği gibi bakmaz.)
 • Sabırlı olun. (SEO çalışması 1-2 Ay içerisinde değerlendirilebilecek bir süreci kapsamaz.)
 • Tamamen kurallara uygun çalışmalar gerçekleşeceğinden emin olun. (Doğal çalışmalar, doğal kaynaklar ve doğru yönetim.)
 • Sözleşmenin her iki tarafı koruduğundan emin olun. (Suistimale açık olmamalı.)
 • Yatırım yapılması gerektiğinin farkında olun. (Yatırım bütçesinin son kanalı ve çaresi SEO olmamalı. Yani müşteri son kurşununu SEO’ya atmamalı.)

SEO için Ne Kadar Yatırım Gerekiyor?

SEO hizmetleri için yatırım yapılacak miktar, işletmenin büyüklüğüne ve ihtiyaç duyulan hizmetlerin kapsamına bağlı olacaktır. Bu maliyetler ajansa, hizmet kapsamına ve danışmana göre değişmektedir.

Müşterilerin ajans veya danışman tercihinde en büyük etken “ucuz fiyatlandırma” olmaktadır. Tercih edilmesi gereken en önemli şey yüksek kaliteli hizmet olmalıdır. Müşterileri bu konuda bilinçlendirmek biz danışmanların ve ajansların görevidir. Süreç ne kadar şeffaf olursa o kadar sağlıklı ilerler. Ne kadar sağlıklı ilerlerse bu ekosistem o kadar kaliteli büyür.

Diğer birçok profesyonel hizmet endüstrisinde olduğu gibi, SEO endüstrinde de ucuz anlaşmalar kötü deneyimler yaşanmasına ve daha yüksek maliyetlere neden olabilir.

Ajans yada danışman, SEO hizmetlerine ne kadar yatırım yapılması gerektiğini tam olarak belirleyen taraftır. Web sitesi ne kadar büyük olursa, SEO projesi o kadar kapsamlı olur. Bu, verilen hizmet için daha fazla maliyet çıkacağı anlamına gelmektedir.

Bu değerlendirmeyi yaparken sorulması gereken sorular aşağıdaki gibidir?

 • Web sitesi kaç sayfadan oluşuyor?
 • Sayfa türleri nedir? (Ana Sayfa, Kategori, Ürün Detay, Blog İçerik, Sabit Sayfa, Hizmet Detay)
 • Müdahale edilmesi gereken sayfa sayısı? (Yeni içerik üretimi, revizyon, tasarımsal değişiklikler vb.)
 • Geliştirici desteği var mı? Yazılım özel mi? Hazır paket mi?
 • Rakipler kim?
 • Bağlantı rekabeti hangi seviyede?
 • Reklam yatırımı hangi seviyede?
 • Sosyal Medya yatırımı hangi seviyede?

Yukarıdaki soruların cevabı SEO maliyetlerini belirleyen en önemli unsurlardır. Özellikle müdahale edilecek sayfa sayısı ve türleri bu konunun kapsamını belirleyecektir.

SEO‘nun sürekli devam eden bir strateji olduğunu unutmamak gerekir. Teknoloji, arama motorları ve kullanıcılar sürekli değişiyor. Başarıya ve hedefe ulaşmak için bu değişime ayak uydurmak gerekiyor. Unutmayın! Değişime ayak uyduranın kazandığı uyduramayanın kaybettiği bir sektör burası.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba