fbpx
BacklinkSEO

Bozuk Linkler: Nasıl Bulunur ve Düzenlenir?

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kaybettiğiniz “bağlantıları” geri kazanmak ister misiniz? Bu durumda bozuk linkleri ve bozuk backlinkleri bulmalı ve onları düzeltmelisiniz.

Bunu yaptığınız zaman sitenize ait sıralamanın olumlu bir yönde iyileşeceğini unutmamalısınız.

Ancak bozuk linkler ile bozuk backlinklerin iki farklı problem olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle bu rehberde iki farklı bölüm oluşturulmuştur:

 1. Bozuk linkler nasıl bulunur ve düzeltilir kısmında sitenizdeki linkler ele alınmaktadır.
 2. Bozuk backlinkler nasıl bulunur ve düzeltilir kısmında sitenize gelen linkler ele alınmaktadır.

Bu iki kısımda yaşayacağınız problemleri çözmek size sitenizin sahip olduğu “bağlantıları” yeniden kazanma ve kullanıcı deneyimini iyileştirme fırsatını sunacaktır.

Önemli: Bu yazı bozuk link oluşturma stratejisiyle ilgili değildir. Bozuk link oluşturma stratejisi rakiplerinizin kaybetmiş olduğu linkleri yenileriyle değiştirmeyi içermektedir. Bu yazıda söz konusu stratejiden söz edilmemiştir.

1. Bozuk linkler nasıl bulunur ve düzeltilir?

Bozuk linkler sitenizde yer alan dahili ve harici linklerden oluşmaktadır. Sitenizde yer alan linkler bir şekilde var olmayan bir sayfaya çıkıyorlarsa bunlara bozuk link adı verilmektedir. Bu linklerin ortaya çıkış biçimi şu şekilde olmaktadır:

 • Link verilen site sayfayı silmiş veya kaldırmış olabilir.
 • Link var olmasına rağmen onu eklerken yanlış veya eksik yazmış olabilirsiniz.

Bazı insanlara göre dahili ve harici linklerin bozuk olması sitenin sahip olduğu bağlantıları olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun sebebi ise Google’ın PageRank (Görünür Olmasa da Hala Devam Ediyor) algoritmasının çalışma biçimidir. Bazı insanlar ise dahili ve harici linklerin bozuk olması durumunda sitenin tarama bütçesinin verimsiz kullanılacağını ifade etmektedir.

Teknik açıdan bakacak olursak dahili ve harici bozuk linkler kullanıcı deneyiminin kötü olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle en kısa sürede onları tespit edip düzeltmek gerekmektedir.

Adım 1: Sitenizde Yer Alan Tüm Bozuk Linkleri Bulun

Küçük çaplı siteler için Ahrefs’in Site Explorer aracından faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken Site Explorer aracına gidip alan adınızı girmek ve “Outgoing links” kısmından “Broken links” seçeneğine giriş yapmaktır.

Burada dilerseniz rakiplerinizin durumuna da göz atabilirsiniz. Kendi alan adınız yerine rakiplerin alan adını girerek gerekli araştırmayı yapmayı başarabilirsiniz. Bu sayede rakibin sahip olduğu bozuk linkleri size ait olan linklerle değiştirerek yeni linkler elde etmeye çalışabilirsiniz.

Büyük çaplı siteler için Ahrefs’in Site Audit aracını kullanmak çok daha mantıklıdır. Bu araç sitenizin mevcut versiyonunu tarayacak olduğundan sitenize ait bozuk linkleri eksiksiz bir biçimde görüntüleyebilirsiniz. Yapmanız gereken Site Audit aracına gidip “Project > External Pages > HTTP status codes > 4xx” kısmına göz atmaktır.

Dahili linkler için yine Site Audit aracına ihtiyacınız olacaktır. Bozuk dahili linkleri bulabilmek için Site Audit aracına gidip “Project > Internal Pages > HTTP status codes > 4xx” kısmına göz atabilirsiniz.

Diğer taraftan, Ahrefs’in araçları bozuk linkleri bulmanızı sağlayacak tek araç değildir. Google Search Console’da tarama hatalarını inceleyerek veya Xenu’s Link Sleuth ve Screaming Frog SEO Spider araçlarını kullanarak bu linkleri tespit edebilirsiniz. WordPress kullanıyorsanız Broken Link Checker eklentisini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Adım 2: Sitenizde Yer Alan Tüm Bozuk Linkleri Düzeltin

Bu adım her ne kadar kolay olsa bile son derece sıkıcıdır çünkü aynı şeyleri sürekli yapmak zorunda kalırsınız. Sitenizde yer alan tüm bozuk linkleri düzeltmek için iki seçeneğiniz vardır:

 1. Tüm bozuk linkleri yeni linklerle değiştirmek: Sitenizde yer alan bozuk link miktarına bağlı olarak işlemi tamamlama zamanınız değişiklik gösterecektir. Bu süreç oldukça basittir. Bozuk linki bulmalı ve değiştirmelisiniz. Bozuk linkin nereye ulaştığını bilmiyorsanız bunun için Wayback Machine kullanabilirsiniz.
 2. Linkleri kaldırmak: Sitenizde çok fazla bozuk link varsa bu işlem çok zaman alıcı olacaktır. Yapmanız gereken içeriklerde yer alan linkleri bulmak ve onları kaldırmaktır.

Sitenizde yer alan tüm bozuk linkleri kaldırmak çok zaman alıcı olduğu için bu işi yaptırabilmek için serbest çalışan çeşitli kişilerden yardım almayı düşünebilirsiniz.

2. Bozuk backlinkler nasıl bulunur ve düzeltilir?

Bozuk backlinkler diğer sitelerden sitenize gelen bozuk linkler olarak bilinmektedir. Bir siteden elde ettiğiniz link sitenizde yer almayan bir sayfaya çıkıyorsa bu bozuk backlink anlamına gelmektedir. Bu linklerin ortaya çıkış biçimi şu şekilde olmaktadır:

 • Bilerek veya bilmeyerek backlink sahibi olan bir sayfayı silmiş veya başka yere kaydırmış olabilirsiniz.
 • Size link veren site hata yapmış olabilir. URL adresinde bazı karakterleri yanlış veya eksik yazmış olduğunda bu şekilde bir problemle karşılaşabilirsiniz.

Bir örnek vermek gerekirse sitenize link verecek kişi site adresinizi http://example.com diye değil http://eeexample.com şeklinde yazmışsa bu durumda link hatalı olur ve gittiğiniz noktada sayfa bulunamadı hatasıyla karşı karşıya kalırsınız.

Bu linkler nasıl ortaya çıkarsa çıksınlar bağlantı çabalarının boşa harcanması anlamına gelecektir. Çünkü her koşulda link 404 sayfasına çıkacağı için siteniz açısından bir olumsuzluk söz konusu olacaktır.

Google bir alan adının sahip olduğu ortalama link profiline göre yorumlama yapmamaktadır. Bu nedenle bozuk linkler sitenize olumlu yönde bir katkı yapmamaktadırlar. Ancak bozuk linkler Domain Rating değerine katkı yapabilmektedir ama burada nicelikten çok niteliğin daha önemli olduğunu bilmelisiniz.

Adım 1: Sitenize Gelen Tüm Bozuk Backlinkleri Bulun

Bu adımda sitenize gelen tüm bozuk linkleri bulacaksınız. Bunun için Site Explorer aracından faydalanmanız gerekmektedir. Site Explorer aracına alan adınızı girdikten sonra “Pages > Best by Links” kısmına giderek “404 not found” filtresini uygulamalısınız.

Bu rapor size hızlı bir biçimde 404 hata kodu veren URL’leri bulma fırsatı tanıyacaktır. Buna ek olarak elde edeceğiniz raporda URL değeri, backlink miktarı ve referans alan adı miktarı gibi çeşitli değerleri bulabileceksiniz.

Rapor karşınıza geldiğinde tüm değerler URL değerine yani “URL Rating” niteliğine göre sıralanacaktır. Ancak burada incelemenizi link verilen alan adına göre yani “RD” değerine göre sıralayacak incelemelisiniz. Bu sayede en fazla bozuk link alan URL’nin ne olduğunu öğrenebileceksiniz.

Ahrefs’i kullanma konusunda tecrübeliyseniz bu durumda Site Explorer aracılığıyla bozuk backlink raporunu anında alabilirsiniz. Bu rapor sayesinde backlinkleri “Domain Rating” veya “URL Rating” değerine göre sıralayabilirsiniz. Ancak bu rapor size genel bir görünüm sunacak olduğundan ilk yöntemi kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

Adım 2: Sitenize Gelen Tüm Bozuk Backlinkleri Düzeltin

Sitenize gelen linkleri takip edebilme şansına sahip olmadığınız aşikardır. Yoksa daha farklı mı düşünmeniz gerekmektedir? Backlinkleri düzeltebilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 1. Link veren siteye ulaşıp bir düzeltme yapmanız gerekmektedir. Sitenize link veren site linki yazarken bir hata yapmışsa bu durumda ona ulaşıp bunu düzeltmesini istemek çok daha doğru olacaktır. Bu yöntemi kullanırken her zaman olumlu cevap alamayacağınızı bilmelisiniz.
 2. Bozuk sayfayı 301 yönlendirmesiyle yeni konuma yönlendirmelisiniz. Bazen bir sayfanın URL adresini değiştirip 301 yönlendirmesi yapmayı unutabilirsiniz. Bu oldukça basit bir çözümdür. Tek yapmanız gereken 301 yönlendirmesi kullanarak eski sayfayı yeni sayfaya yönlendirmektir.
 3. Bozuk linkte yer alan içeriği yeniden oluşturmalı veya değiştirmelisiniz. Sitenizde yer alan bozuk sayfa hangisiyse onu bulup içeriğini düzeltmeli veya yeniden oluşturmalısınız.
 4. Bozuk sayfayı 301 yönlendirmesiyle ilgili bir sayfaya yönlendirmelisiniz. Bozuk sayfa ile benzer içeriğe sahip olan bir sayfa bulup bozuk sayfayı 301 yönlendirmesiyle bu sayfaya yönlendirmek tüm link değerlerini muhafaza etmeniz anlamına gelecektir.
 5. Onu 404 olarak bırakabilirsiniz. Bu en son denemeniz gereken sonuçtur. 404 sayfasının zorlayıcı bir yapıda olmaması buradaki en önemli kriterlerden birisidir.

Peki hangi çözümü kullanmak gerekmektedir? Buradaki çözümlerde ilk adımdan son adıma doğru ilerlemeniz çok daha iyi olacaktır. Birinci adım işe yaramazsa ikinci adıma, ikinci adım işe yaramazsa üçüncü adıma geçiş yapmalısınız.

Örneğin, “SEO’ya Yeni Başlayanlar İçin Başlangıç Rehberi” isimli bir içerik üretmiş olduğunuzu düşünün. Bu başlıklı içeriğin URL adresi normalde “https://ayhankaraman.com/seoya-yeni-baslayanlar-icin-baslangic-rehberi/” şeklinde olmalıdır. En başında bu tür link oluşturduktan sonra içeriğiniz sağda solda dağılmış olabilir. Bu dağılım sırasında içeriğin linki bu şekilde olacağından sitenize gelen linkler de bu şekilde olacaktır. Ancak, URL’leri basitleştirme yoluna gidip bu yazının URL’sini “https://ayhankaraman.com/seo-baslangic-rehberi/ şeklinde yapmanız durumunda bugüne kadar elde etmiş olduğunuz tüm backlinkler 404 sayfasına yönlendirilecektir.

Bu değişikliği yapar yapmaz eski URL’yi 301 yönlendirmesiyle yeni URL’ye yönlendirmelisiniz. Böylece link değerinden bir şey kaybetmeden URL’yi başarılı bir biçimde yenilemiş olursunuz. Bu yenilemeyi 301 yönlendirmesiyle yapmadığınız zaman sitenize gelen backlinklerde 404 hatası almaya devam edersiniz.

Sitenizde yer alan tüm bozuk backlinkler için aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken iki şeyi asla unutmamalısınız:

 1. Bozuk backlinkleri sadece alakalı ve benzer içeriklere yönlendirmelisiniz. Bozuk backlinkler doğal olarak çeşitli çapa metinlerine sahip olacaklardır ve etraflarında belirli metinler yer alacaktır. Yönlendirmelerde arama motoru algoritmasının kafasını karıştırmamalısınız çünkü algoritma için çapa metni oldukça önemlidir. (Çapa metin kullanmadan direkt olarak ilgili bağlantıya link almak mantıklı bir hamle olacaktır.)
 2. Bozuk backlinkleri ana sayfa yönlendirmek her zaman iyi bir fikir değildir. Google’ı bir süreliğine unutabilirsiniz ancak kullanıcıları unutmamalısınız. Kullanıcılar bir linke tıkladıkları zaman belirli bir içeriğe ulaşmak istemektedirler. Onlara ana sayfayı değil doğrudan bir içeriği göstermek çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Sitenizde bozuk bir sayfayla ilgili benzer içerikler olmayabilir bu durumda onların bilgilendirici bir 404 sayfasına ulaşmalarını sağlamalısınız. Ancak bu yöntemi uygularken asla “soft 404” yöntemini kullanmamalısınız. Bu sitenize hiçbir katkı sağlamayacaktır.

Bozuk linkler ve backlinkler sadece link değerinin kaybedilmesine neden olmaz aynı zamanda sitenizin kullanıcı deneyiminin olabildiğince düşmenize neden olur. Bu nedenle gerekli çabayı gösterip bu linkleri bulmalı ve düzeltmelisiniz.

Bozuk linkleri ve backlinkleri bulma ve düzeltme çalışmaları tek seferde gerçekleştirilebilecek bir şey değildir. Bu işlem süreci her denetimde tekrar tekrar yapılmalıdır.

Bozuk backlink kaynaklarını düzenlerken size zarar verebilecek ve trafik sağlamayacak kaynakları düzenlemenizi önermem. O tür kaynakları görmezden gelmenizi öneririm. Trafik sağlamayan kaynak kaynak değildir.
Backlink kaynaklarıyla alakalı daha fazla bilgiye ve içeriğe ulaşmak için hemen ayhankaraman.com/backlink sayfasını ziyaret etmelisin. Faydalı içerikler seni bekliyor.

15 Yorum

 1. Kırık linklere çok dikkat edin. Sitemde kırık bir link oluştu içerik 15.sıradan 40.sıraya attı. Size önerim sık sık kontrol edin.

 2. Benim sitemde bir sürü bozuk link mevcut ve Webmastertools’da devamlı çıkıyordu. Yazıdan sonra bir düzenleme getirdim teşekkürler.

 3. Sitemi yeni hosta taşıdıktan sonra bozuk link olabileceğini düşünerek arama yaptım google da ve yazına ulaştım. yazın sayesinde sitemdeki bozuk linkleri buldum. yazın uzun ama eline sağlık.

 4. Evet bazen yazı içerisinde link verirken hata yapabiliyoruz. Ben genellikle htaccess üzerinden 301 çekiyorum dediğiniz gibi ayhan hocam. Bu arada adaşız, iyi çalışmalar :)

 5. Hocam bilgileriniz için teşekkür ederiz. Ayrıca google üzerinden de sıralamalarınızı devamlı kontrol ediyoruz. Umarız en iyi yerlere gelirsiniz. Teşekkürler güzel bilgiler için.

 6. Ayhan bey blog sayfanızdan sık sık faydalanıyorum. Bence sektöre getirdiğiniz yeni kan çok iyi oldu. Başarılarınızın devamını dilerim.

 7. Sitenizde olan bütün konular da olduğu gibi “bozuk linkler nasıl bulunur ve düzeltir” adlı yazı da emeğinizi esirgememişsiniz. Bu tür faydalı makalaler varken google’nin gözüne girmek zor olmasa gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba