fbpx
Backlink

Link Denetimi: Bilmeniz Gereken 28 Şey

Link denetimi, SEO çalışmalarının en kritik parçaları arasında yer almaktadır.

Düzenli link profili denetimleri, olumsuz link saldırı girişimlerini belirlemenize, cezaları değerlendirmenize ve kötü linkleri sitenizin sıralamasını etkilemeden önce kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Önleyici tedbirler her zaman diğer tedbirlerden daha iyidir. Ayrıca, Google’ın son güncellemeleri, son beş yıldır (en azından) link oluşturmamış sitelerin bile ceza alabileceğini göstermektedir.

Devam eden link profili denetimleri, sitenizin sağlıklı bir link profiline sahip olmaya devam etmesine yardımcı olmak ve kötü linklerin daha sonra sorunlara neden olacak kadar problem yaratmayacağından emin olmak açısından kritik öneme sahiptir.

Sektördeki bazı kişiler buna link iyileştirme adını vermektedirler. Riski azaltmayı veya daha doğrusu risk yönetimini ilişkilendirmeyi düşünmeniz gerekir.

Bu arada negatif SEO nedir ona bir değinelim. Negatif SEO, bir rakibin link profilini yapay olarak şişirmek için sitenize kötü linkler oluşturma girişimidir. Nihai sonuç, Google’ın bu linkleri oluşturduğunuzu düşünmesi ve sonuç olarak sitenizin sıralamasını algoritma yoluyla düşürmesidir.

Bu nedenle, düzenli link profili denetimleri, sağlıklı bir link profiline sahip olup olmadığınız konusunda oldukça önemlidir. Ayrıca kötü linklerin size zarar verecek hale gelmediğinden emin olmak için kritik öneme sahiptir. Hazırsanız şimdi link denetimi konusunda yapabileceklerinize geçiş yapalım.

Link Denetimi

Uygulamalar

Link profili denetimleri için veri kaynağı olarak bir dizi farklı uygulama kullanmanız gerekebilir. Çünkü ne kadar çok veri kaynağınız olursa, link risk yönetimini görevleriniz bir o kadar doğru olacaktır.

Erişiminiz varsa en az beş kaynak kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu beş kaynak şunları içerecektir. Ama her zaman daha fazlasını kullanabileceğinizi bilmelisiniz.

 • Google Search Console
 • SEMrush
 • Majestic
 • Ahrefs
 • Raven Tools
 • Moz Link Explorer

Bunlara ek olarak Link Detox uygulamasını kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu uygulama link profili verilerinizin derlenmesi, depolanması, düzenlenmesi ve işlenmesi söz konusu olduğunda tüm ağır işleri yapabilen bir programdır.

Bu uygulamalar, daha sonra link profili denetim çabalarınızı ilerletmek için kullanabileceğiniz büyük bir veri hazinesi sağlayacaktır. İlk olarak link verilerinizi toplayarak başlamalısınız.

Veri Kaynakları

Erişiminiz olan ilk üç link profil kaynağını belirleyerek başlayın. Genellikle Google Search Console, SEMrush, Ahrefs ve Majestic başlangıç için iyi kaynaklardır.

Ardından, bunları tek bir raporda derleyin ve Link Detox aracılığıyla çalıştırın. Reddetme dosyanızı indirmeyi ve içe aktarmayı unutmayın.

Bu, zaten reddedilmiş linklerin göz ardı edilmesine yardımcı olacaktır. Link Detox denetimini gerçekleştirirken bunları saymaz.

Buna ek olarak, Link Detox tüm yinelenen girişleri otomatik olarak tekil hale getirecektir. Böylece herhangi bir yineleme sorunu ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Link Detox’u gözden geçirin ve linklere olumlu oy vererek ve düşürerek link profiliniz hakkında bilgi edinmek için aracın yapay zekasını eğitmeye başlayın.

Ayrıca, siteleri ziyaret etmek ve Link Detox’un neyi spam olarak değerlendirip değerlendirmediğini öğrenmek de iyi bir fikir olacaktır.

Bu oy vererek yükseltme veya aşağı düşürme sürecini kullanarak aracı, raporunuzu yeniden işlerken linkleri dahil edecek veya hariç tutacak şekilde eğitebilirsiniz.

İsteğe bağlı olarak link metnini sınıflandırmanız da iyi bir fikir olabilecektir. Bunu yapmak, Link Detox denetim raporlarınızın doğruluğunu büyük ölçüde artıracaktır.

Aracın yapay zekasını ne kadar çok eğitirseniz, iyi olanların yanı sıra link profilinizdeki kötü linkleri de bir o kadar iyi tanımlamasını sağlayacaksınız.

Link profilinizle ilgili sorunları araştırırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Buradaki fikirlerin hepsinin her site için geçerli olması söz konusu değildir. Ancak aşağıda yer alan ögelere dikkat edilmesi çok önemlidir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Pozitif Link Hızı

Bu, link profilinizin ne kadar genişlediğini ve ne kadar hızlı genişlediğini ifade eder.

Çok hızlı genişleyen bir link profili, bir link manipülasyon taktiği olarak görülebilir. Bu aynı zamanda Google için kırmızı bayrağın tetiklenmesi anlamına gelebilir.

2. Negatif Link Hızı

Aynı anda çok fazla linkin kaldırılmasıyla ilgilidir.

3. Bağlamsal Linkler

Gerçek sayfada bağlamı olan içeriğin içine stratejik olarak yerleştirilmiş linkler. Bu içerik doğalsa, kulağa spam gibi gelmiyorsa ve önemli ölçüde içerik içeriyorsa bonus puan alırsınız.

Bağlamsal linkler iyidir. Ancak yine de bunlar manipülasyon taktiği olarak kullanılabilirler. Aşırı bağlamsal linklere dikkat etmelisiniz.

4. Sponsorlu Linkler

Açıkça ödeme yapılmış veya başka bir şekilde sponsor olarak görülen linkleri ifade etmektedir.

5. Merkez Sayfalardan Linkler

Konuyla ilgili en iyi kaynaklardan gelen linkler.

6. Otoriter Sitelerden Linkler

Bunlar, herhangi bir niş içindeki tipik olarak büyük yetkili sitelerden gelen linkleri ifade etmektedirler. Büyük otoriter sitelerden çok sayıda linke sahip olmak iyi bir şeydir.

7. Doğal Link Profili

Doğal bir link profili, minimumda tutulan çoğu link tekniğine ve herhangi bir tür link metninin önemli ölçüde büyük miktarlarına değinilmemiş bir profili ifade eder. Burada link metninin daha doğal bir dağılımı söz konusudur.

Başka bir deyişle, bir kişinin sürekli link vermesi yerine, birçok farklı nişten siteye birçok kişinin link vermesi ifade edilmektedir.

8. Karşılıklı Linkler

Temel olarak, Google Web Yöneticisi Yönergesi içerisinde Google tarafından yasaklanan bir tür link şemasıdır. Karşılıklı linkler, “sen bana link ver, ben de sana link vereyim” şeklinde işleyiş göstermektedir.

9. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Linkleri

Bunlar temelde blogların yorum bölümünde görünen linkleri ifade etmektedirler.

10. Aşırı Blog Yorumları

Blog yorumları kolaylıkla manipülasyon taktiği olarak kullanılabilirler. Bu nedenle aşırı blog yorumları, blog yorumlama yetenekleriyle bilinen Scrape Box gibi siyah şapka programından geliyormuş gibi yorumlanabilecektir.

11. 301 Yönlendirmelerinden Linkler

Kendi başlarına 301 yönlendirmelerinde herhangi bir sorun yoktur. 301 yönlendirmelerinden gelen linklerin sitenize zarar vermemesi gerekmektedir. Ancak aşırı yeniden yönlendirmeye sahip olmak şunlara neden olabilir:

 • Sitenizi yükünü ağırlaştırabilirler.
 • Bant genişliği sorunlarına neden olurlar.
 • Düzgün yönetilmezlerse taramayla ilgili ek sorunlara neden olabilirler.
 • O kadar aşırı hale gelebilirler ki bunların yönetimi zorlaşabilir.

12. İç Linklerin Link Metinleri

Herhangi bir tür dahili link metninin aşırı kullanımı istenmeyen posta olarak kabul edilir ve bunlar kaçınılması gereken bir şeydir.

Örneğin sürekli olarak “İstanbul SEO” metnine link verilmemelidir. Bunun yerine, link profiliniz çeşitli link metnine sahip olmalıdır. Manipülasyon taktiği gibi görünmekten çok doğal görünmesi için onu çeşitlendirmeye çalışmanız gerekir.

13. Link Yaşı

Bazı SEO uzmanları, link yaşının bir Google patentine dayalı bir sıralama faktörü olduğu görüşündedir.

14. Sayfadan Giden Link Sayısı

Bazı SEO uzmanları, birçok giden linke sahip bir sayfanın, sağlıklı miktarda giden linke sahip bir sayfadan önemli ölçüde daha az performans gösterdiğine inanır. Ancak bu artık doğru değildir.

Eski Google çalışanı Matt Cutts, sayfa başına 100 link takibi kılavuzunu bıraktıklarını, ancak linkler çok spam içerikli ise önlem alabileceklerini belirtmiştir.

15. Site Genelindeki Linkler

Matt Cutts, Google’ın site genelindeki linkleri nasıl değerlendirdiği konusunda epey geniş kapsamlı bilgiler vermiştir. Linkleri tek bir linke sıkıştırdıklarını ancak çok fazla spam içerikli ise spam analisti perspektifinden farklı eylemleri dikkate alabileceklerini doğrulamıştır.

16. Link Metninin Anahtar Kelimeye Aşırı Odaklanması

Genel olarak sahip olduğunuz linklerin %20’sinden fazlasının bir tür siteden, tek bir tür spam kaynaktan gelmesi link metninin anahtar kelimeye aşırı odaklanması anlamına gelmektedir. Ne kadar çok çeşit sizin için o kadar iyi link profili anlamına gelmektedir.

17. Link Hızı

Çok kısa bir süre içinde çok fazla link elde ediliyorsa, bu sitenizin arama motoru sonuç sayfasındaki performansını olumsuz etkileyebilir.

Bu, özellikle link profilinizin önemli bir parçası haline gelirse (yüzde 50’ye veya daha fazlasına yaklaşırsa) geçerlidir.

Çok az link hızı mutlaka endişelenilmesi gereken bir şey değildir. Ancak link hızı, bir kaynaktan çok fazla, çok hızlı geliyorsa ve link profilinizi başka herhangi bir tekniğin gerçekten yardımcı olmayacağı kadar hızlı şekilde yok ediyorsa endişelenmeye başlayabilirsiniz.

18. Bir Alan Adından Çok Hızlı Gelen Çok Fazla Link

Bu, Google’a bu alan adının aslında hedef sitedeki link faktörlerini değiştirmeye yardımcı olduğuna dair bir sinyal gönderebilir.

Buradaki temel fikir çok fazla şeyin kötü bir şey olmasıdır. Çoğu link tekniğinin bağlamayı ölçülü bir şekilde takip etmesi gereklidir. Eğer çok fazla ve çok hızlı yapılırsa spam olarak kabul edilebilir.

19. Aşırı Forum Profili Linkleri

Bu tür linkler, linkleri işlemek için siyah şapka tarafında kullanılan XRumer veya Scrape Box gibi bir programa işaret edebilir. Forum profilleri, bu programlarla kolayca değiştirilebilir ve oluşturulabilirler.

20. Gerçek Siteden Gelen Linkler ve Spam Bloglar

Bir spam blog, bu günlerde oldukça hızlı bir şekilde tanımlanabilecek bir adrestir. Bloglar büyük bir ağın parçası olarak oluşturulursa, aynı şablona sahip olabilirler, benzer içeriğe sahip olabilirler ve tüm içerik anlamsız gibi görünebilir.

Spam blog ağı yeterince gelişmişse yüksek kaliteli içerik oluşturmaya bile özen gösterilebilir. Ancak spam blog ağları arasındaki çoğu faktör benzer olacaktır. Dolayısıyla bunların kolayca tanımlanması mümkün hale gelebilecektir.

21. Misafir Yazıları

Misafir yazıları bu günlerde kötü bir şöhrete sahip çünkü kolayca değiştirilmeleri mümkün. Düzgün bir şekilde uygulanmamaları durumunda makale pazarlamanın yolunu açabilirler.

Ancak doğru şekilde yürütülmeleri durumunda, özellikle önemli ölçüde yüksek değere sahip benzersiz içerik eklerlerse iyi bir fayda sağlayabilirler.

Link profilinizi oluşturmak için yaptığınız tek şey bu olduğunda misafir yazılar kötü bir itibara sahip olabilirler.

22. Doğal Olmayan Link Akışı

Bundan daha önce bahsetmiştik. Link hızının ve yoğunluğunun doğal olmayan bir biçimde gözükmesi ciddi bir problemdir.

23. Google Cezası

Barracuda’nın Panguin aracını kullanmak, yalnızca bir cezanız olup olmadığını değil hangi cezaya sahip olduğunuzu belirlemenize yardımcı olabilir.

Google Analytics verilerinizi tarihler ve belirli cezalarla ilgili bilgilerle kaplayan bir program içerir. Yalnızca Penguin değil, Panda ve Google tarafından yapılan diğer birçok algoritmik ve manuel işlemi gösterir. Sorununuzu çok daha kolay teşhis etmenize yardımcı olabilir.

Tam olarak ne zaman ceza aldığınızı belirlediyseniz, eyleme geçmeden önce destekleyici verileri bulmak için Google Search Console ve Google Analytics’e gitmek iyi bir fikirdir.

Tam olarak cezanın verildiği sırada ortaya çıkan destekleyici verilere sahip değilseniz, büyük olasılıkla başka bir önemli değişiklik sitenizi etkilemiş demektir.

24. Düşük Kaliteli Linklerin Yüksek Yüzdesi

Düşük kaliteli sitelerden gelen birçok link (spam gönderenler tarafından sıklıkla kullanılanlar gibi- şu şekilde bilinir:

 • Kuxar
 • Pxrxo
 • Vixgxa
 • Aşırı blog yorumları
 • Çok fazla yinelenen çalıntı içeriğe sahip siteler
 • Makale pazarlama siteleri

Aşağıdakilerin tümü Google’ın Web Yöneticisi Yönergesinde özellikle spam olarak belirtilmiştir.

 • Makalelerde optimize edilmiş link metnine sahip linkler.
 • Yalnızca link için yapılan diğer sitelerde dağıtılan basın bültenleri.
 • Düşük kaliteli dizinler veya düşük kaliteli sosyal yer imi site linkleri.

25. Alan Adı Alaka Düzeyi

Aynı veya benzer niş içindeki sitelerden gelen ilgili linklerin tümü, ilgisiz sitelerden gelen linklerden daha güçlü olarak bilinirler.

Link profil kontrolleri sırasında, alan adının kendisinin alakalı olup olmadığını ve önemli spam sorunlarına neden olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Spam ise ve ideal olarak linki kaldırmalarını sağlamak için site yöneticisiyle iletişime geçmenin bir yolu yoksa, ilgili linki reddetme dosyanıza eklemeyi düşünün.

26. Zehirli Link Metni

Bu türden önemli miktarda link metnine sahip olmak sitenizi olumsuz etkileyebilir ve spam olarak değerlendirilebilir. Zehirli link metni, kumar veya viagra gibi iyi bilinen spam nişlerinden gelen linklerdir.

Bu, bir rakibin spam içerikli link metni içeren bir grup linki başka bir rakibe yönlendirerek sıralamalarını etkili bir şekilde düşürdüğü popülere bir negatif SEO tekniğidir.

Google, negatif SEO’ya katılmanın nadiren zarar vereceğini savunmaya devam etse bile bundan etkilenmek söz konusu olabilecektir.

Önemli miktarlarda zehirli link metninin meydana geldiği büyük örnekleri belirlemeniz gerekir. Yakalarsanız ve linkleri reddederseniz, muhtemelen siteniz için önemli bir soruna neden olmazlar.

Bunu yapmazsanız ve mağdur olduğunuzu fark ederseniz, Google spam ekibinin bir üyesiyle iletişime geçiş araştırmalarını sağlamak iyi bir fikir olabilecektir. Bunun için John Mueller veya Gary Illyes gibi isimlerle iletişime geçebilirsiniz.

27. Disavow Dosyaları

Reddetme (disavow) dosyanızın hatasız olduğundan emin olun. Dosyanızı yüklemeden önce aşırı www ve bazı biçimlendirme sorunları ortaya çıkabilir. Güvende olmak için reddetme dosyanızı not defterine kopyalayıp, txt dosyası olarak kaydedin ve yükleyin.

Her bağlantıyı reddetmenizi önermem. Google artık bağlantıların zararlı olup olmadığını anlayabilecek yeteneklere sahip. Bu nedenle illegal kaynakları reddetmelisiniz.

28. Schema.org Biçimlendirmesi

Schema.org biraz kült bir fenomen haline gelmiştir. Etkinliği kanıtlamak zor olduğundan SEO uzmanları arasında diğer teknikler kadar popüler değildir. Ancak bazıları bu mikro biçimleri destekleyen sayfaların daha üstlerde sıralama alabileceğine inanmaktadır.

Ancak, Google’ın öne çıkan snippet mülkü için destek eklediği şüphesiz bir gerçektir. Bu, öne çıkan snippet sonuçları ve farklı nişler için özel snippet sonuçları söz konusu olduğunda sıralamaya yardımcı olabilecektir.

Denetiminizde Schema.org mikro biçimlerini belirlemek, bir sonraki adımda nasıl optimize edeceğinizi ve buradan nereye gideceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Schema.org optimize çalışmalarının temelini oluşturabilir. Nelerin daha fazla optimize edilmesi gerektiğini ve büyüme için diğer fırsatları belirlemeniz mümkündür.

Sitede bulunan Schema.org mikro biçimi kodunu tanımlamak için Screaming Frog’u kullanabilirsiniz. Schema.org kodlamasına sahip sayfaları tanımlamak için Custom Filters seçeneğini kullanmak isteyeceksiniz.

Basitçe Screaming Frog’u açın ve Configuration > Custom > Search’e tıklayın.

Screaming özel yapılandırma

Söz konusu sayfada Schema biçimlendirmesi olup olmadığını belirlemek için Custom Filter Configuration kısmına şu kodu girin: itemtype=http://schema.org

Nasıl kodlandığına bağlı olarak belki şunu girmek isteyebilirsiniz: itemtype=”http://schema.org”

Bu, Schema.org kodlamasına sahip olan ancak ögeleri özel olarak tanımlamayan ana üst kod ögelerini tanımlayacaktır. Belirli bir Schema biçimlendirmesi türünü tanımlamak istiyorsanız tam olarak bu Schema türünü kullanırsınız.

Örneğin, belirli Schema değerini içeren herhangi bir kodlamayı bulmak için itemprop=”name” kullanmanız gerekir.

Her şey, nişine ve tanımlamak istediğiniz Schema biçimlendirmesine bağlıdır. Mevcut tüm Schema biçimlerinin kapsamlı bir listesi için Schema.org adresini ziyaret ettiğinizden emin olmalısınız.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. link denetimi gerçekten çok önemli. bunun içinde ücretli araçları kullanmak kesinlikle gerekiyor. ama kur farkından dolayı bu araçların fiyatları gerçekten çok yüksek. Nasıl olacak bilmiyorum deneme sürümü alıp kullanmak dışında bir şey yapamadık.

 2. Bir web sitesi yazarı olarak link denetimi konusunda her şeyi öğrendim diyebilirim. Bu bilgiler seo açısından sitenizin daha da yükselmesini sağlayacaktır.

 3. Zehirli link metni derken bir şeyler kafama takıldı google ads zaten reklamalrında kumar ve cinsel sağlık ürünlerinin tanıtımını sitemizde gösterirken bizim sitemize bu tür backlink almamızı neden istemiyor ki?

  1. Merhaba, Google Kumar ve sağlık ürünleri reklamlarını (bazılarını için geçerli) göstermiyor. Bunu Google’ı kandırmayı başaran insanlar yapıyor. Google kısa sürede farkediyor ve kaldırıyor.

   1. Google yapay zekası artık çok güçlendi siteleri arama motorları için değil okuyucular için yazmak tek çare sanırım

 4. Amatör bir web site yönetici olarak yazınız ile birlikte bilgilerime bilgi katmaya devam ediyorum. Bu değerli yazınız ve bilgiler için çok teşekkür ederim.

 5. Screaming Frog ile schema.org konusunu açıkça anlattığınız için teşekkür ederim. 28 maddenin her biri elbette ki önemliydi, ama kafamda oluşturamadığım bir konu idi son açıkladığınız konu. Mevcut sitelerimi Screaming Frog ile kontrol ederek mevcut düzenlemeleri yapacağım.

 6. Linki denetimi google tarafında gerçekten önemli bir yer ediniyor. Özellikle kırık olan linkleri yenilemek gerekiyor ki itibar açısından.

 7. Elinize sağlık hocam herşeyi detayıyla birlikte anlatmışsınız aklıma takılan hiçbir kısım olmadı başarılarınızın devamını dilerim.

 8. Web site SEO çalışmalarının vazgeçilmezi ve olmazsa olmazı link çalışmasıdır. Bir web sitesinde örneğin siteismi.com/seo/jswksksjjs gibi ise bunun dönüşü olumsuz olacaktır. Web sitesi ziyaretçilerinin gözüne takıldığında da kötü bir izlenim oluşturacaktır. Teşekkürler Ayhan hocam ?

 9. Her blog sahibinin faydalanması gereken yazılar yazıyorsunuz, cidden elinize sağlık. Link çalışmasındaki eksiklerimi sizin sayenizde kapatacağım.

 10. Sitenizi yıllardır bilirim ve sık sık karşılaşarak bilgilerinizden faydalandığım zamanlar oluyor. Yine faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 11. SEO konusunda sizleri takip ediyorum link konusunda son n zamanlara okuduğu m en güzel yazı çok bilgilendim yararlı bir paylaşıma imza atmissiniz teşekkürler

 12. SEO ile ilgili içeriklerinizi hep okuyorum ve web sitelerimi bu bilgiler doğrultusunda yönetiyorum. Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

 13. Link denetimi için google webmaster tools dış linkler ve verilen kelimeleri sürekli incelemek gerekiyor zira saldırı linkler ile kolaylıkla sıralama kaybetmek mümkün!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba