fbpx
Backlink

Yüksek Kaliteli Backlink Bulma Rehberi

Bu kısımda daha fazla kaliteli backlink almanıza yardımcı olacak gerçek zamanlı 4 etkili başlık ile tanışacaksınız.

İçeriğim, herkesin kullanması gereken, pasif bir biçimde çalışan 4 gerçek zamanlı bildirimleri ayarlamak için Ahrefs’in Alerts aracını kullanmayı öğrenmenize yardımcı olacak.

ahrefs uyarılar

Tüm bu uyarıların tek bir amacı vardır. Daha az çaba göstererek yeni ve kaliteli link olasılıklarını bulmaktır.

Kaliteli Backlink Bulmak İçin Yapmanız Gerekenler

Yeni yayınlanan içeriklerde anahtar kelimeleri takip etmenin backlink almanıza nasıl yardımcı olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Pazarlamayla, özellikle link oluşturmayla ilgili en önemli şey zamanlamadır.

Birisine içeriğini yayınladığı andan itibaren ne kadar erken ulaşmayı başarırsanız kaliteli link konumlandırma şansınız o kadar yüksek olacaktır. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İşte bu nedenle Ahrefs’in Alerts özelliğini kullanacağız.

Oluşturacağımız ilk uyarı marka uyarısı olacaktır.

Markadan Bahsetme Uyarıları

Şimdi menü çubuğunda yer alan Alerts (Uyarılar) kısmına gidin. Ardından, “mentions (değinmeler)” sekmesine ve “Add Alert (Yeni Uyarı)” butonuna tıklayın.

Yapılan bu işlem, marka adınızdan herhangi bir kaynakta link olmadan bahsedildiğinde bulmanın en hızlı yoludur. Dolayısıyla bu sayede, birisi sizden bahsettiğinde fakat sitenize link vermediğinde onlara ulaşabilir ve link vermelerini isteyebilirsiniz.

Ayrıca bu, sizden söz eden kişilerle ilişki kurmaya başlamak için oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer taraftan sizinle ilgili kötü yorumlar yapan siteleri anında keşfetmeyi başarabilirsiniz.

Buraya, izlemek istediğiniz bir arama sorgusu girmeniz gerekmektedir.

ahrefs uyarı oluştur

Marka adınızın farklı varyasyonları için ayrı bir uyarı oluşturmak yerine, “OR” arama operatörünü kullanarak tek bir uyarı ayarlayabilirsiniz.

Sitenizin için “ayhan karaman” OR “ayhan karaman” gibi bir ayarlama yapmanız yeterli olacaktır.

Sorgunuzda arama operatörlerini kullanırken büyük/küçük harf duyarlılığını unutmamalısınız. Bu nedenle operatörlerini kullanırken “OR” gibi büyük harfleri kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

Burada modu ayarlarken her yerde, sadece başlıkta veya yalnızca gövde içeriğinde arama yapmayı seçebilirsiniz.

Bu uyarı türü için her yerde arama yapmanız çok daha doğru olacaktır.

Dil ayarını tüm diller olarak bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca engellenen alan adları kısmında kendi alan adınızdan gelen uyarıları dikkate almamanız gerektiğinden bunu kullanmalısınız.

Alıcılar için, ekibinize bir erişim yöneticisi veya belki kendi erişimini yapmak isteyen bir müşteri gibi kişileri ekleyebilirsiniz.

Son olarak, uyarı alma aralığını seçebilirsiniz. Gerçek zamanlı, günlük veya haftalık olarak seçimler yapabilirsiniz. Biz bu örnekte gerçek zamanlı olanı seçeceğiz ve ayarları kaydedeceğiz.

Artık birisi içeriğinde bu anahtar kelimelerden herhangi birinden bahsettiğinde, marka sözü ile sitenize bir link ekleyip eklemediklerini kontrol edebileceğiniz bir e-posta alırsınız. Herhangi bir link eklememiş durumdaysalar, onlara basit bir e-posta gönderebilir ve onlardan link vermelerini isteyebilirsiniz.

Bahsedilmesi gereken bir diğer şey, markalı ürün anahtar kelimeleri burada da takip edebilecek olmanızdır. Örneğin, Apple buraya marka adlarını ekleyecek olsaydı alakasız sonuçlar elde ederlerdi.

Bunun yerine, iPhone, iPad, Macintosh gibi markalı anahtar kelimeleri ve “Apple TV” gibi sıralı eşleme anahtar kelimelerini izleme şansına sahip olabilirler.

ahrefs alerts

Son zamanlarda bahsetme girişimlerinin linkli olup olmadığını otomatik olarak algılayacak birçok araç geliştirilmiştir. Ahrefs bu konuda aracını geliştirmek için çaba gösteren yerlerden birisidir.

Bazı harika sitelerin bizden bahsetmesini beklerken ikinci uyarı çeşidine geçiş yapabiliriz. Bu uyarı çeşidi “davetsiz misafir tekniği” adını taşımaktadır.

Davetsiz Misafir Tekniği

Bu uyarının arkasındaki prensip, doğrudan rakiplerinizden bahseden ama sizden bahsetmeyen siteleri bulmaktır. Bunun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki detaylara bakabilirsiniz.

Eğer Ayhan Karaman rakiplerinden bahseden ancak Ayhan Karaman markasından bahsetmeyen siteleri izlemek istiyorsak arama sorguları şu şekilde görünebilecektir:

ahrefs rakip uyarılar

Bu arama sorgusu, bir sitenin hem Kamil Keleş hem de zeo.org’den bahsederken Ayhan Karaman’dan bahsetmiyorsa Ayhan Karaman’ı uyaracaktır.

Ayhan Karaman gerçek zamanlı bir uyarı alacağından dolayı bağlantı almak için site sahiplerine ulaşabilecektir.

Bu, örnek gönderebileceğiniz, denemeler yapabileceğiniz, yeni satış ortakları bulabileceğiniz veya şirketinizi onların dikkatine sunabileceğiniz fırsatları bulmak için harika bir uyarı çeşididir.

Burada ayarları daha önce yaptığımız gibi bırakacağız. Çünkü ekstra ayar gereksinimlerine pek ihtiyaç yoktur.

Şimdiye kadar birkaç harika marka/şirket bahislerini ele aldık. Ancak kendinizi şirketinizin adıyla sınırlamanız pek gerekli değildir. İnceleyeceğimiz bir sonraki uyarı “alakalı anahtar kelimeler” uyarısıdır.

Alakalı Anahtar Kelimeler Uyarısı

Ahrefs’in en temel araçlarından birisi backlink denetleyicisi olarak kullanılabilen Site Explorer (Site Gezgini) aracıdır.

Daha sonra devreye anahtar kelime araştırma aracı olan Keywords Explorer ve ardından Google aramalarında sıralamanızı takip etmenizi sağlayacak Rank Tracker aracı gelmektedir.

Kullanıcılar, alakalı anahtar kelimeleri genelde markalı anahtar kelimelerden çok daha fazla aramaktadırlar. Bu nedenle ürünleriniz ile son derece alakalı olan içerikler için uyarıları ayarlayabilirsiniz.

Ayhan Karaman örneğinden yola çıkarsak, arama sorgumuz için, ilk bölümü parantez içine yazacağız: (“SEO nedir” OR “SEO nasıl yapılır” OR “SEO ne demek) ve daha sonra -ayhan karaman yazacağız.

ahrefs çeşitli uyarılar

Ayarların geri kalanını önceki örneklerde kullandığımız gibi bırakacağız ve “Kaydet” butonuna basacağız.

Bunu sektörünüzde yüksek oranda alakalı genel anahtar kelimeler için de kullanabilirsiniz.

Uyarılar konusunda bahsedilmesi gereken son yöntem ise “aldatıcı reklamı devreye sokmak” şeklindedir.

Reklamları Devreye Sokmak

Bu uyarının temel fikri, rakibinizin ürünlerini ve hizmetlerini inceleyen kişiler bulmak ve ürünlerinizi tanıtmak için onlarla erişime geçmektir.

Burada örnek için Eltiya markası ele alınmıştır. Örnek bağlamında şu şekilde arama yapılmalıdır:

ahrefs reklam uyarıları

İçerik oluşturucuları size benzer bir ürün veya hizmet sunan rakibin ürün veya hizmeti için inceleme yaptığında uyarı almak istiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bu sayede ürünlerinizi ulaşılabilir kılabilir, denemeler yapabilir ve ürünlerinizi sektörünüzdeki uzmanların önüne serebilirsiniz.

Oluşturduğunuz bu uyarıların her biri için seçtiğiniz ayar aralığa göre bir e-posta bildirimi alırsınız.

Bu anahtar kelime tetikleyici uyarıların güzelliği, istediğiniz kadar yaratıcı olabilmeniz ve aynı zamanda yüksek hedefli gerçek zamanlı uyarılar oluşturabilme şansına sahip olmanızdır. Böylece adınızı kullanma veya adınızdan bahsetme konusunda yeni fırsatlar oluşturursunuz.

Content Explorer Talebi

Söz konusu uyarılar size yalnızca eklediğiniz andan itibaren yeni bildirimler göndermeye başlarlar. Alerts aracıyla aynı veritabanını paylaşan Content Exlorer‘a giderek mevcut bahsedilme durumlarını bulmak için aynı arama sorgularını kullanabilirsiniz.

Örneğin, davetsiz misafir tekniği örneğini kontrol edersek, +crm medya -ayhankaraman şeklinde arama yaparak Content Explorer aracını çalıştırabiliriz.

content explorer ahrefs

Daha sonra, aynı siteyi birden çok kez ele almak istemediğimiz için “one link per domain (domain başına bir sayfa)” seçeneğini aktif etmemiz gerekmektedir.

Biraz aşağı kaydırdığımız zaman, farklı rakipten bahseden ama Ayhan Karaman’dan bahsetmeyen bir blog içeriği göreceksiniz.

content explorer sonuçlar

En üste geri gidersek, tarih filtresini kullanabiliriz. Tarih filtresinde yalnızca son 7, 30 ve 90 gün gibi seçenekleri seçebiliriz. Alternatif olarak kontrol etmek istediğiniz tarih aralığına karar verebilirsiniz.

Söz konusu uyarıları ayarlarken, gelen kutunuza gönderilen alakalı sonuçları aldığınızdan emin olmak için öncelikle arama sorgularınızı Content Explorer ile test etmeniz gerekmektedir.

Şimdiye kadar ele aldığımız her şey anahtar kelimelerle ilgili uyarılardı. Ancak, yeni link fırsatları bulmanıza yardımcı olacak son birkaç uyarı çeşidi vardır.

Bunu zaten kullanıyor olabilirsiniz. Çünkü oldukça açık bir şekilde görünmektedir. Ancak bunu kaçırmış olma ihtimaliniz de oldukça yüksektir.

Sonuç

Bu öğretici ve eğitici içeriğin size bir şeyler kattığını umut ediyorum. Burada sadece 4 uyarı çeşidini ele aldım. Gördüğünüz gibi arama operatörlerini kullanarak binlerce farklı kombinasyon oluşturabilirsiniz. Denemeyi bırakmayın. En sevdiğiniz uyarıyı bulmak için denemeye devam edin. Belki burada bulunmayan ama sizin fark edebileceğiniz harika bir teknik olacaktır.

Denediğiniz ve faydalı gördüğünüz uyarılar varsa yorum kısmında paylaşabilir misiniz?

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Bir Ahrefs kullanıcısı olarak bilmediğim harika bir özellik keşfetmiş oldum. Emeğin için çok teşekkürler.

 2. Hocam sizin sayenizde ahref birçok özelliğini bu şekilde öğrenmiş oluyoruz . Ayrıca sitemize de katkıda bulunuyorsunuz teşekkür ediyoruz

 3. Ücretsiz azda olsa da sonuç veriyor, farklı domainleri taratarak az sayıda da olsa link alacak bazı sitelere ulaşılabiliyor. Ayhan Karaman Seo konusunda tek geçerim.

 4. Bu taktik sayesinde elimde oldukça liste oluşturdum. Emeğinize ve elinize sağlık. Ahref biraz daha ucuz olsa daha iyi olabilir.

 5. Merhaba Ayhan Bey,

  Sitenizde yayınladığınız “Kaliteli Backlink Nedir ve Nasıl Alınır?” başlıklı yazınız gerçekten çok faydalı oldu. İnternet sitelerinin SEO performansını artırmak ve daha fazla ziyaretçi çekmek için backlinklerin önemli bir rol oynadığını biliyorum, ancak bu konuda detaylı bilgi sahibi değildim. Yazınızda, backlinklerin ne olduğu, ne kadar önemli oldukları ve nasıl alınabileceği konularını açıklayarak konuya dair kapsamlı bir bilgi sağladınız.

  Özellikle backlink alırken dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamanız ve kaliteli backlink almanın siteler için neden önemli olduğunu vurgulamanız beni etkiledi. Yazınız sayesinde, kendi internet sitem için de kaliteli backlinkler almaya daha fazla dikkat edeceğim.

  Sitenizde yayınladığınız kaliteli içerikler için teşekkür ederim.

 6. Kaliteli içerik için teşekkür ederim. Özellikle bu konunun diğer yöntemlerini de paylaşmanız bizlere çok yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba