fbpx
Backlink

Küçük İşletmeler İçin Backlinliklerin Büyük Yükü

Dünya üzerinden SEO uzmanları bugünlerde Google algoritma güncellemeleri için takvimlerini ayarlamış durumdalar. Geçen yıl içerisinde Google iyi bir zamanlama ile Panda 4.1, Penguin 3.0 ve hatta Pirate 2.0 güncellemelerini yayınladı. Bu güncellemelerin her biri ayrı ayrı önem arz etmekteydi. Pazarlamacılar Panda ve Penguin güncellemelerinin neler getirdiğini uzun uzun tartışlar, negatif SEO açısından durumunu değerlendirdiler ancak küçük işletmeler büyük bir problemle karşılaştılar. Bu problem backlink yükü ile mücadele etmekti. Backlink bakımı ve yönetimi küçük işletmeler için artık yeni bir yük anlamına geliyor ve küçük işletmelerin büyük bir bölümü buna hazır değiller. Hatta büyük bir çoğunluğu linklerin nasıl incelenmesini gerektiğini bile bilmiyorlar.

Linkler Hala Önemli

Penguin 2.1 veya Penguin 3.0 güncellemesinden etkilenmiş kişiler genel olarak benzer soruyu sorarlar. Linkler olmadan arama motorlarında iyi bir sıralama sahip olunur mu sorusuyla sık sık karşılaşırız. Moz tarafından yapılan son araştırmalardan birisine göre arama motorlarındaki sıralamayı belirleyen en etkili faktörlerden dört tanesi hala linklerle bağlantılı durumda. Bu nedenle evet, linkler hala önemli.

Moz tarafından yapılan araştırmanın devamında güzel bir video yer alıyor. Video sadece iyi içeriklerle sıralama yapılıp yapılamayacağını cevaplıyor. Genel olarak konuşmacılar iyi içeriğin tek başına yeterli olmayacağını belirtiyorlar. Birkaç iyi içerik üreticisi dışında kimsenin kendiliğinden organik link kazanamayacağını dile getiriyorlar. Bunun dışında kalan kişiler için ise sitelerini tanıtması ve bir şekilde backlink kazanması gerektiği gerçeği ortaya çıkıyor.

Tehlikeli Linklere Sahip Olmadığınızı mı Düşünüyorsunuz?

Küçük işletmelerin birçoğu SEO çalışmaları için düşük maliyetli hizmetlerden yararlanmışlardır. Bu düşük bütçeli servisler genel olarak yüksek PR derecesine sahip sitelerden linkler aldıklarını belirtiler ve kısa zaman içerisinde yüklü miktar linkin siteye yönlendirilmesini sağlamışlardır. Ancak bu taktikler artık işe yaramamaktadır ve bu taktiklerden yararlanan küçük işletmeler artık tehlikeli linklere sahiptirler.

Ek olarak, küçük işletmeler genel olarak dizin listeleme, dipnot ve sosyal imleme gibi konularda bilgi sahibi değildir. Bir küçük işletmenin dizinlerde bulunan dofollow niteliğine sahip onlarca linki bulunabilir ancak işletme daha önce hiç link satın almadığını ve Penguin güncellemesine karşı dayanıklı olduğunu düşünmektedir.

Küçük işletmeler, dizinlerde kullanılan dipnotların veya kaynakların gerçekte link olduğunu ve Penguin güncellemesinden muaf olmadıklarını bilmemektedir.

Negatif SEO

Küçük işletmelerin bilerek veya bilmeyerek oluşturdukları linkler konusunda negatif SEO düşünülmesi gereken gerçek bir problemdir. Negatif SEO rakip siteye yönlendirilen gereksiz ve zararlı linkler oluşturarak onların sıralamasını etkilemek gibi çalışmalardır.

Bununla birlikte istenmeyen bir şekilde gerçekleştirilen negatif SEO durumları vardır. Bunlar genellikle kopya içerikler, garip arama motorlarının kullanımı ve diğer riskli backlink içeren sitelerle kurulan bağlantılarla ilgilidir.

Negatif SEO etkisinde kalmış birçok yer bunun varlığını öğrendikleri zaman sitelerinin düşük kaliteli veya kolayca manipülasyon uygulanabilir linklerden etkilendiğini belirtmektedir. İşte sorunun kaynağı tam olarak burasıdır. Her sitenin bir iskelet yapısı vardır. Eğer isteyerek veya istemeyerek bir negatif SEO çalışması dengeyi bozmuşsa bu durumda küçük işletmelerin gerekli hamleyi yapmaları gerekmektedir.

Linkler Gerçekten Sıralamanızı Etkileyebilir

2012 yılından önce birçok pazarlamacı linklerin size zarar vermeyeceğini dile getirmektedir. Ancak 2006 yılında Google kendi site yöneticisi blog adresinde bir soruya cevap verirken, kötü linklerin sitenizin sıralamasını düşürebileceğinden veya etkileyebileceğinden bahsetmiştir.

2012 yılında Google Disavow Tool adı verilen aracını çıkarmıştır ancak Matt Cuts herkesin bu aracı kullanmaması gerektiğini belirtmiştir.

2014 yılında ise John Mueller bu yönde yeni bir açıklama yaparak bu aracın kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Google’ın Vergisi: Backlinkleri Yönetin

Arama motorlarında linklerin önemi hala oldukça güçlü. Google sadece linklerin kötü olup olmadığını belirleme yükünü kendi takımından alarak küçük işletmelere bırakmıştır. Küçük işletmeler artık backlinkleri düzenli olarak incelemeli ve Disavow aracını kullanmalıdırlar. Bu süreç otomatik olacağı gibi ücretsiz olmayacaktır. Önleyici yaklaşımlar küçük işletmelerin büyük bir baş ağrısını ortadan kaldırabilirler.

SEO’da başarılı olmanın yolu adlı makalemizi okudunuz mu? Eğer okumadıysanız bu bağlantı aracılığıyla makalemize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba