fbpx
Backlink

Backlink Stratejileri (Kapsamlı Analiz ve Link Oluşturma)

Bu içerikte, backlink analizinizi uygulanabilir link oluşturma stratejilerine nasıl dönüştüreceğinizi öğreneceksiniz.

İçerikte, sadece tek bir site analiziyle hızlı bir şekilde uygulayabileceğiniz beş farklı backlink taktiğine yer vereceğim.

Ele alacağım bu stratejilerin bazıları size çok tanıdık gelebilir. Ama içlerinde yeni öğreneceğiniz taktiklerin de olduğunu bilmenizi isterim.

Hangi aşamada olursanız olun, çalışmalara nereden başlarsanız başlayın, burada herkes için harika bağlantı oluşturma taktikleri vardır.

Ben kamilkeles.com web sitesini ele alarak ilerlemek istiyorum. Bu analiz umarım sektör içinde verimli olur. Aynı analizi kendi rakibiniz için gerçekleştirebilir, bağlantı profilinizi kuvvetlendirebilir SEO performansınıza direkt katkı sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz link oluşturma stratejisi ile başlayalım. İhtiyacımız olan araç ahrefs.com

Ahrefs.com aracının 1 haftalık pro sürümünü her hafta 2 kişiye hediye ediyorum. Yapmanız gereken tek şey içeriğe yorum yapmak :)

Kamil Keleş Rakip Analizi

Rakiplerinizin Ana Sayfa Bağlantılarını Dikkate Alın

Bir ana sayfanın backlinklerini analiz ederken, linklerin çoğunda şirketin marka adı, alan adı veya kurucu adının bir link metni olduğunu göreceksiniz. Bu tür markalı link metinleriyle genellikle işletmenin kendisinden söz edilmektedir. Bu aslında bağlantı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında gelmektedir.

Dolayısıyla bu genel bahsedilme durumlarına bakarak iki iş yapmış olacaksınız:

 • İlki, rakibinizden neden bahsedildiğini ve sizden bahsedilmediğini öğreneceksiniz.
 • İkincisi yazıya nasıl dahil olabileceğinizi öğreneceksiniz.

Bu konuda birkaç örneğe göz atabilirsiniz. Site Explorer aracına gidin ve “kamilkeles.com” adresini yazın.

site explorer ahrefs

Genel bakış sayfasının alt kısımlarına bakarsanız backlinklerin %80’inden fazlasında link metinlerinin markalı olduğunu görürsünüz.

kelime başlıkları

Geri dönelim ve bu linklerin nereden geldiğini görmek için Kamil KELEŞ’in ana sayfasının backlink raporuna göz atalım.

backlink raporu

İlk link grubuna bakarsanız, bu sitelerin bazılarının kez Kamil KELEŞ’in ana sayfasına link verdiğini göreceksiniz. Bu site çapında linkler sınıfına girmektedir. Bu yüzden bunları atlamamız gerekiyor.

Biraz daha aşağı kaydırdığımız zaman Sosyal Ortak’a ait “Wordpress Sitenizi Optimize Etmek İçin 4 Eklenti” içeriğini görüyoruz.

kamil keleş backlinkleri

İçeirği ziyaret ettiğinizde ve link metnine baktığınızda link metninin kamilkeles.com’un kurucusu Kamil KELEŞ’den bahsettiğini görebilirsiniz.

Bu arada benden de bahseden Sosyal Ortak web sitesine teşekkürlerimi sunuyorum.

Şimdi burada merak edilen bir kaç soru var? Neden kamilkeles.com’a gelen bağlantılardaki metin Kamil KELEŞ içeriyor. Bu adam nasıl yükselecek? Neden anahtar kelimesine bağlantı almıyor?

Direkt ve marka içeren bağlantılar Google arama motoruna güven sinyali gönderir. Kesinlikle anahtar kelimelerde yükselmek için bağlantı almayın. Ana Sayfa için markanızı içeren ve direkt gelen bağlantılara sahip olun. Bu kaynakların sizin hedef kitlenizin vakit geçirdiği sitelerden gelmesine dikkat edin. Bu kısım oldukça önemli.

Şimdi, bu listeyi filtrelemeye devam ettikçe sizin için kolay ve büyük kazanç olabilecek daha farklı fırsatlar da bulabileceksiniz. Bu bakış açısıyla şu örneği bir incelemeyi deneyin.

backlink filtreleme

Burada, link metinde, “pazarlama” kelimesinin geçtiği bağlantıları ya da içerikleri görebiliyoruz.

Bu nedenle, bizde rakibimizin bağlantı aldığı kaynaklarla iletişim kurup eğer bizim içinde uygun bir siteyse bağlantı alabiliriz.

Aramanızı daraltmaya yardımcı olması için en üste geri dönebilir ve belirli anahtar kelimeleri arayabilirsiniz. Bu çok fazla bağlantıya sahip sitelerde daha aktif kullanmanız gereken bir özelliktir.

Buraya kadar her şey tamam ise artık ikinci link oluşturma stratejisinden söz edebiliriz.

İçeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın. Paylaşın ki sektöre daha fazla katkı sağlayalım. Çevreniz, arkadaşlarınız, bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacı olan daha fazla kişiye ulaşalım. Şimdiden teşekkürler.

Alt Sayfalarınız İçin Bağlantılar Alın

Hem sizin hem de rakibinizin benzer içerik, ürün veya hizmet içeren sayfalara sahip olma şansı yüksektir. Onları rakip yapan da budur, değil mi?

İşte bu noktada şu 3 basit adımlı taktiği uygulamaya çalışmalısınız:

 1. Sitenizde backlink oluşturmak istediğiniz bir sayfa seçin.
 2. Rakip bir sayfa bulun ve alakalı link fırsatlarını bulmak için backlink profilini analiz edin.
 3. İçeriğin, ürünün veya hizmetin belirtilenlerden farklı olduğunu gösteren benzersiz bir pazarlama konuşması gönderin.

Diyelim ki blogumuzda “YouTube SEO” hakkında harika bir içerik var. Ancak bu içerik ihtiyaç duyduğu ilgiyi bir türlü almıyor.

Öncelikle alan adına ait backlinkleri görmek için kenar çubuğundaki “best by links” raporuna tıklamanız gerekmektedir.

En iyi Bağlantılar Raporu

Son olarak, arama çubuğunu kullanacağız. Alakalı bir anahtar kelime arayacağız. Bu yüzden “YouTube” yazıp aramayı gerçekleştireceğiz.

backlink arama

Bunu yaptıktan sonra kamilkeles.com’un YouTube içeriklerine bağlantı veren siteleri göreceksiniz. Görünen o ki 1 kişi bağlantı vermiş. O da ben :) Rakiplerinizde bu oran fazla olabilir. Bu ekran görünütüsü sizi yanılmasın. Burada amaç tamamen nasıl yapılacağını göstermektedir.

“Referring Domain” kısmının altında yer alan miktara tıklıyoruz ve hangi siteden nasıl bağlantı aldığını görebiliyoruz.

nasıl bağlantı almış

Rakip sayfaları bulmanın başka yolları da vardır. Birincisi, Google’a gitmek ve sıralama almak istediğiniz bir anahtar kelime öbeği yazmaktır.

Bu durumda, “YouTube SEO” anahtar kelimesinden söz ediyor olsaydınız ilk 10 sonucu gözden geçirebilir, her URL’yi kopyalayıp Site Explorer’a yapıştırabilir ve daha da büyük bir potansiyel bağlantı kaynaklarını oluşturmak için rakip backlink profillerini tek tek analiz edebilirsiniz.

Arama Sorgusu Rakipler

Sektöre değer katan bir marka olan Stradiji sitesinin YouTube SEO içeriğine aldığı bağlantılar incelediğimizde de ortaya aşağıda paylaştığım ekran görüntüsündeki gibi bir tablo çıkıyor.

Rakip backlinkler

Bir sonraki taktik en sevilen taktiklerden birisidir. Bunun temel sebebi ise taktiğin kolayca ölçeklenebilir olmasıdır.

Kırık Bağlantıları Fırsata Çevirme

Bozuk (Kırık) bağlantı oluşturmayı birkaç cümleyle açıklamak mümkündür.

Bir bağlantının 404 sayfası sayfasıyla karşılaşması olarak tanımlanabilir. Yapmanız gereken şey şudur: Öncelikle bağlantıyı veren site sahibiyle iletişime geçer, mevcut içerikteki bağlantının 404 hatası verdiğini söylersiniz. Hem ona hem de size fayda sağlaması açısından içeriği revize edebileceğinizi ve tek isteğinizin o bağlantı yerine sizin bağlantınızın yer almasının olduğunu söyleyeceksiniz. Kabul olduğunda rakibinizin bağlantı fırsatını kendi lehinize çevirmiş olursunuz.

Site Explorer’ı kullanarak backlinkleri olan 404 sayfalarını bulmanın birkaç yolu vardır. Alan adı düzeyinde bir aramadan bunu yapmanın en hızlı yolu yine “best by links” raporunu kullanmaktır. Değiştirmeniz gereken tek şey ise 404 sayfalarını içeren filtreyi aktif etmektir.

kırık bağlantıları tespit etmek

İşte bu kadar. Rakibimizin bağlantı aldığı kaynaklardan gelen bozuk linklerini tespit edebilecek ve bunları fırsata çevirebileceksiniz.

Şimdi sırada birçok insanın pek kullanmayı düşünmediği 4. link oluşturma stratejisinden bahsetme zamanı.

301 Yönlendirmelerinden Link Oluşturmak

Bir sitenin içeriğini birleştirmeye karar verdiğiniz zaman onu daha az popüler olan yayını yönlendirerek birleştirme yönüne gidersiniz. Sonuç olarak kullanabileceğiniz tamamen alakasız bir dizi yönlendirmeyle karşılaşırsınız.

Link raporuna göre en iyi raporu yani “best by links” raporunu incelerken 404 filtresini “301 moved permanently” olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Bu değişiklik sonrası bir veri çıkmıyorsa filtreyi “All” yapıp, alt bölümde bulunan “Redirects” bağlantılarını dikkate alabilirsiniz.

yönlendirme olarak backlink almak

Bu raporu oluşturduğunuz zaman yeniden yönlendirilen 1 adet bağlantıya sahip olduğunu göreceksiniz. Bu siteye, rakibe göre değişkenlik gösterebilir.

301 bağlantıları

Dikkatimizi çeken en önemli detay ise bir blog yazısı oldu. Görünüşe göre, Ayhan KARAMAN “YouTube SEO” yazısını Kamil KELEŞ’in aynı konuda yazmış olduğu içeriğine yönlendirmiş. Arama motoru sonuç sayfasında ilk sayfada yer alan Ayhan KARAMAN yerini kısa sürede Kamil KELEŞ’e devretmiştir. :)

Buradan, backlinkler raporuna gidip, linklerin bağlamını görmek için link metinleri bölümünü gözden geçirebilirsiniz.

404 link oluşturmaya göre biraz daha basit öyle değil mi? Şimdi 5. link oluşturma stratejisine geçiş yapabiliriz.

Rakiplerinizin Paylaşım Yaptığı Sitelerde Ziyaretçi Yazarlık Yapmak

Görmeniz gereken son yöntem ise kimsenin detaylı bir biçimde bahsetmedi ama oldukça işe yarayan bir link oluşturma yöntemidir. Ancak bundan bahsedebilmek için önce ziyaretçi yazarlıktan biraz bahsetmek gerekmektedir.

Öncelikle içerik yazmak istediğiniz bir site bulmalısınız. Bazı konu fikirlerini site sahipleriyle paylaşın. Konu fikirleriniz kabul edilirse büyük ihtimalle sitenize bir backlink elde etmiş olursunuz.

Ziyaretçi yazarlık ile ilgili anlatılacak gerçekten çok fazla şey vardır. Dolayısıyla, ziyaretçi yazarlığı bir tanıtım stratejisi olarak kullanıyorsanız veya kullanmayı planlıyorsanız size bu konuda yardımcı olabilecek çeşitli rehberlere veya kılavuzlara göz atmalısınız.

Ziyaretçi yazarlığın arkasındaki temel motivasyon oldukta nettir. Bir şekilde bir yerde fark edilme şansına sahip olursunuz. Bu hem markanıza, hem marka aramalarınıza doğrudan katkı sağlar.

Ziyaretçi yazarlık yazılarının temel ayak izi yazara ait biyografi kısmıdır. Bu biyografi kısmında genelde sitenize ve sosyal profilinize bir link almış olursunuz.

Ziyaretçi yazarlık gönderme fırsatlarını bulmak için, Site Explorer aracını açmak ve popüler bir ziyaretçi yazarının Twitter, Linkedin ya da Insatgram profil bağlantısını prefix olarak ayarlamaktır. Ben kendi Linkedin profil bağlantımı kullanacağım.

konuk yazar siteleri bulmak

Şimdi link profiline bakmanız gerekmektedir.

konuk yazar bağlantılar

Bu kaynakta ben konuk yazarlık yapmıyorum ama hem siteme hem Twitter hemde Linkedin profillerime bir bağlantı var. Benzer bir örnek bulamadığım için bunu paylaştım. Yapmanız gereken şey şudur: “Ankara Computer Science Days” her yıl düzenlenmektedir. Eğer Ayhan KARAMAN ile aynı sektörde hizmet veriyorsanız bu sene de o etkinlikte siz yerinizi alabilirsiniz. İletişime geçmekte fayda var :)

Sonuç

Size gösterilen bu 5 link oluşturma taktiğini kullanarak büyük bir potansiyel müşteri/potansiyel link listesi oluşturmalı ve sayfalarınızı sıralamak için çeşitli fırsatlar elde etmeye çalışmalısınız. Bu üç parçadan oluşan ve link oluşturma konusunda öğrenmeniz gereken hemen hemen her şeyi içeren rehber parçasıdır. Devamı gelecektir. :)

Artık link edinme, link kazanma ve link oluşturma konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmalısınız. Geriye sadece link oluşturma konusunda çaba göstermek kaldı. Bunu başarabilirseniz sitenizin daha iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Daha özel backlink taktiklerine mi ihtiyacın var? Yapman gereken şey ayhankaraman.com/seo-egitimi sayfasını ziyaret etmek ve birebir gerçek zamanlı eğitim hizmetinden hemen faydalanmak. İndirim fırsatını kaçırma!

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

37 Yorum

 1. Elinize sağlık hocam. Search consoledan zararlı gördüğümüz linkleri disawowla 1 kere silmemiz yeterli mi ? Listedeki linkleri sürekli güncellememiz gerekiyor mu ? Birde ahrefs listesine beni de ekleyin :)

 2. Güzel yazı, blog yazılarınıza göz atmaktan gerçekten keyif aldığımı söylemek istedim. Ayrıca Ahrefs.com aracının 1 haftalık pro sürümünü hediye ediyormuşsunuz sanırım :)

 3. Değerli Bilgileriniz için çok teşekkür ederim harika bir içerik olmuş nereden nasıl bir yol haritası izleyeceğimi de anlattığınız için teşekkür ederim.

 4. Verdiğiniz backlink stratejileri öğrenme aşamasında olduğum SEO için en faydalı bilgilerden birisi oldu. Elinize sağlık.

 5. #EvHayatDolu #AyhanKaramanBilgiDolu
  Ayhan Hocam emeğinize sağlık harika bir yazı içeriği olmuş :) backlink nasıl alınır ? Sayende öğreniyoruz :)
  Ahref lisansıda iyi olur :)))

 6. Sayfalarda geze geze ufkum açıldı. Elinize sağlık hocam :) Amazon Affiliate yaptığım web sitemin durumunu görmek için ahref pro hesabından yararlanmak isterim. :)

 7. Seo dostu Ayhan Karaman hocamıza teşekkür ediyorum. İnsanları bilgilendirerek akılda kalıcı bilgi ve seo’nun hayatımıza ne kadar iyi olduğunu anlatmaktadır. İyiki varsınız.

 8. Son zamanlarda keşfettiğim en başarılı sitelerden biri. Benim gibi amatör bir insan bile şu anda çok fazla yol aldı. Öakaleleriniz daim olsun. Emeğinize sağlık.

 9. Rakip backlinkleri üzerine strateji kurgulamak için doğru noktalar. Bunun ötesinde kendi stratejimiz olması da çok önemli. Bunun için sektörü çok iyi incelemek gerekiyor.

 10. Klasik backlink stratejilerinin dışına çıkarak güzel bir backlink strateji makalesi oluşturmuşsunuz hocam.

 11. Teşekkürler Ayhan Hocam. Sizin yazılarınızı okuduğum günden beri SEO’ ya farklı bir bakış açısı ile bakmaya başladım. Fakat hala olayın başındayım. Bildiklerimin hepsi ya yanlış ya da eksikmiş. Umarım öğrendiklerimi kullanabilirim.

 12. Ayhan Hocam, sektöre yeni giriyoruz. Sayenizde eksiklerimizi tamamlıyoruz. Sizi her kanaldan takip ediyoruz. Çok teşekkürler.

 13. Umarım Ahrefs çekilişiniz hala devam ediyordur. Bu faydalı içeriğiniz için ayrıca çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba