fbpx
SEO

Site Dışı SEO Sıkıntılarını Çözmek İçin 5 İpucu

Bir müşterinin yanlış giden SEO çalışmalarını düzeltmek ve sonuca ulaştırmak istiyorsanız ilk etapta kontrol etmeniz gereken üç şey bulunmaktadır.

  1. Bugüne kadar yapılanları gözden geçirerek neler olup bittiğini anlamak ve hataları tespit etmek.
  2. Sitenin dizin kontrolünü gerçekleştirerek sitenin Google tarafından düzgün bir biçimde dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmek.
  3. Google Site Yöneticisi Araçları hizmetinden faydalanarak herhangi bir yaptırımın uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek.

Tüm bunları kontrol ettiğiniz halde sitedeki problemi tespit edememişseniz yapmanız gereken farklı araçlardan faydalanarak bu durumu çözüme kavuşturmaktır. Değerlendirebileceğiniz araçlar çeşitlidir ve her birinin kullanım alanı farklı olabilir.

Verileri Toplayın

Sitenin backlink raporunu Google Site Yöneticisi Araçları hizmetinden faydalanarak temin edin ve Ahrefs.com, Majestic.com ve Moz.com adresinden raporları alın. Linkler konusunda kapsamlı bilgilere ulaşmak istiyorsanız en az üç farklı raporu incelemelisiniz.

Backlink raporu elinize geçtiği zaman tüm farklı sitelerin dosyalarını inceleyin ve her birini bir Excel dosyasına veri olarak kaydedin. Farklı sitelerin veri paketlerini farklı tablolarda ele alın ve tümünü yeni bir sekmede gerçekleştirmeyi unutmayın. Listeyi bölmeye devam ettiğiniz sürece geri dönüp analiz gerçekleştirmek çok daha kolay olacaktır.

Daha fazla incelemeye devam etmeden önce verileri gözden geçirin ve onların olabildiğince açık olmasını sağlayın. Veriler özel olmalı ve alan adı ile linklerden oluşmalıdır.

Tüm backlink listesi tamamlandıktan sonra beş ipucunu aramaya koyulun.

Çapa Metni Oranı

Sitenin çapa metni oranı önemlidir. Miktar açısından bakacak olursak, yüksek rekabete sahip anahtar kelimeler veya sözcük öbeklerinin kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır. Sitenin marka ismi veya tam URL adresi çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğer bu oranlar yüksek çıkarsa endişe etmenize gerek yoktur. Ancak miktar açısından ele aldığımız yüksek rekabete sahip anahtar kelimeler ve sözcük öbeklerinde aşırıya kaçılmamış olunmalıdır.

DoFollow ve NoFollow Link Çeşitleri

Bir sonraki adımda ne kadar NoFollow linke sahip olduğunuza göz atmalısınız. Eğer sahip olduğunuz linklerin %99’u DoFollow niteliğe sahip linklerden oluşuyorsa link profili doğal gözükmeyecektir. Yüksek miktarda DoFollow link sitenin içerikler hazırlayarak sıralamaya girmeye çalıştığını ve neticede aldığı linkler ile sıralamada yükselmeye çalıştığını göstermektedir. Sağlıklı bir backlink profili %80 oranında DoFollow, %20 oranında ise NoFollow link miktarına sahip olmalıdır. NoFollow link yapısı yorumlar, sosyal medya ve sitenin gözüktüğü herhangi bir alan olabilmektedir.

IP Derinliği

Backlinklerin IP derinliğine yani çeşitliliğine göz atın. Eğer linkler aynı IP blokunda yer alan alan adlarından oluşuyorsa bu kötü bir durumdur. Bunun sebebi ise sitenin bir link ağına dahil olduğunun net olarak anlaşılmasıdır ve Google bunu fark ettiği an harekete geçecektir. IP adresleri mutlaka çeşitli olmalıdır.

Yakınlık

Eğer site gereksiz link oluşturan sitelerle aynı blokta yer alıyorsa site mutlaka oradan taşınmalıdır. Paylaşımlı sunucu hizmetleri bir tür apartman gibidir. Sitenin aynı apartmanda yer alan diğer düşük kaliteye sahip sitelerle bir arada olması söz konusu olabilir. Sonuç olarak sitenin değeri ve olası kalitesi düşüş gösterir. Probleminizin bu olup olmadığını merak ediyorsanız Majestis.com bunun için ideal bir araca sahiptir. Problemin bu olduğunu tespit ettiyseniz müşteri mutlaka suncuyu farklı bir yere taşımalı ve gerekli adımları atmalıdır.

Bağlantılı Sitelerin Alan Adı Otoritesi

Backlink alınan sitelerin alan adı otoritesi problem olabilir. Her siteyi Moz.com üzerinde analiz etmeli ve alan adı otoritesini tespit etmelisiniz. Alan adı otoritesi 20 rakamından az olan sitelerin bulunması iyi değildir. Bu sitelerden kurtulmak backlink profili için önemlidir.

SEO çalışması gerçekleştirilen bir site 90-120 gün içerisinde sonuç vermeye başlamıyorsa bunun sebebi backlink yapısı olabilir. Hepsini bir araya toplayın ve incelemeye başlayın. Gerekli düzenlemeler yapıldığı zaman site için belirlenen kampanya doğru yöne doğru ilerlemeye başlayacaktır.

7 Yorum

  1. Ahrefs, Majestic ve Moz’un tool’ları gerçekten çok destekleyici. Derinlemesine analiz yapma imkanı sağlıyorlar. Keşke fiyatları biraz daha ucuz olsa da bizde analiz yapmaya daha az vakit ayırsak.

  2. Paylaştıgınız bilgi için teşekkürler bize çok faydası oluyor nofollow dan korkardım azda olsa site için gerekliymiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba