fbpx
BacklinkSEO

Google Sıralama Sinyalleri Rehberi – Bölüm 9: Harici Linkler

Bir önceki bölümde Google sıralama sinyalleri kapsamında dahili linkleri ele almıştık. Dahili linklerin kullanım biçimi ve aynı zamanda çapa metinleri, etiket veya kategori optimizasyonu konusunda neler yapılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu bölümde harici linkleri ele alarak devam edeceğiz.

harici linkler

 1. Harici bir link bir tür saygı oyudur. Bir siteye link veriyorsanız ona saygı duyduğunuzu veya değer verdiğinizi göstermiş olursunuz. Sahip olduğunuz site değerini diğer siteyle paylaşmış olacağınız için link verirken dikkatli olmalısınız. Burada veya buraya gibi kelimeler kullanmak yerine sitenin ismini ya da direkt olarak sitenin bağlantısını kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
 2. Çapa metni seçerken sitenin ismine bağlı kalmak en güvenilir yoldur. Bu sayede kullanılabilirliği ön plana çıkartabilir ve aynı zamanda ziyaretçiye linke veya linklere tıklanıldığı zaman nereye gideceğini göstermiş olursunuz.
 3. Diğer sitelere link verirken mutlaka seçmiş oldukları anahtar kelimeleri kullanmaktan uzak durmalısınız. Örneğin bir SEO sitesine önde gelen SEO uzmanı diye bir link çıkış yaparsanız bu manipülasyon olarak görülecektir.
 4. Otorite sahibi diğer sitelere link vermeye çalışabilirsiniz. Verdiğiniz link güçlü olsun veya olmasın fark etmez bu yöntemle güç kazanabilirsiniz.
 5. Harici linkler varlığınızdan haber olunmasını sağlar. Büyük bir adrese link veriyor olduğunuzda onların sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.
 6. Link değeri akışı diye bir şey daha önce duymuş olabilirsiniz. Bunun tamamen uydurma olduğunu düşünebilirsiniz. Değerler arası geçiş veya aktarım söz konusu değildir. Google’a sadece etkileşim sinyali gönderebilirsiniz.
 7. Herhangi bir şekilde link oluşturma şeması oluştursanız bu uygunsuz SEO çalışması olarak nitelendirilir ve ceza almanız söz konusu olabilir. Düzenli olarak link kazanabilirsiniz ama bunu link satın alma veya takas yoluyla çok sık yaparsanız sorun yaşamanız olasıdır.
 8. Harici linkler güven sinyali olabilirler. Bilgi elde etmek ve araştırma yapmak için belirli yerlerden yararlanmış durumdaysanız onlara link vermeyi düşünebilirsiniz. İnsanlar size güvenecekleri için arama motorları da size güvenecektir.
 9. Bozuk linkler dahili veya harici fark etmeksizin kötü yönetilen bir site anlamına gelir. Bu nedenle paylaşım yapmadan önce linkleri kontrol etmelisiniz.
 10. Ortaklık programlarına ait linkler kabul edilebilir ama bunları nofollow olarak kullanmak en doğru kullanım biçimidir.
 11. Bununla birlikte nofollow meta etiketini tanıtım yazılarından veya doğal reklam yazılarından çıkan linkler için de kullanmalısınız.

Google sıralama sinyalleri rehberinin son bölümünde backlinkler ele alınacaktır. Rehber kapsamında yayınlanan diğer bölümlere aşağıda ulaşabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba