fbpx
SEOBacklink

Dış Optimizasyon Stratejileri (Video)

Dış optimizasyon, web siteleri için dış kaynaklar aracılığıyla yapılan çalışmalar bütünüdür. Başka bir şekilde tarif etmem gerekirse, trafik ve bağlantı kaynaklarıdır.

Bu kaynakların nitelikli olması web sayfamızın SEO geleceği için oldukça önemlidir. Yani her kaynaktan trafik çekmek ya da önümüze gelen her yerden bağlantı almak çok sağlıklı sonuçlar doğurmaz. Bu nedenle trafik kaynaklarımızın yüksek kaliteli ve ilgili yerlerden olması gerekir.

Şimdi sizleri için hazırladığım kapsamlı dış optimizasyon rehberini inceleme zamanı:

Bu içeriği size büyük kızım Ayda’nın adına sektör için hazırladım. Bugün (21 Ekim) onun doğum günü. Tarihlerin benim için her zaman büyük önemi vardır. Bu içeriği paylaşmanız onu ve beni çok mutlu eder. LinkedIn, Twitter, Facebook ve diğer platformlarda paylaşıp ne kadar fazla kişiye duyurabilirsek o kadar mutlu olacağız. :)

Bu içerik sektör için birçok sorunun cevabı olacak bilgileri içermektedir.

Nitelikli Backlink Kaynakları Stratejisi

Eğer backlink profilinizi kuvvetlendirmek istiyorsanız bu kesinlikle nitelikli kaynaklarla gerçekleşmeli. Nitelikli derken direkt olarak hedef kitlenizin bulunduğu kaynaklardan gelen bağlantı olmalı. Yani hedef kitleniz nerede vakit geçiriyor? Bu kaynaklar güvenilir kaynaklar mı? Düzenli ve yüksek kaliteli içerikler üretiyorlar mı?

Yukarıda yer alan soruların cevabı net olarak bağlantı alım kararınızı etkileyecektir. Bunu örneklerle açıklamak isterim.

Sitenizin magmaweld.com.tr olduğunu düşünelim. Kaynak makineleri satıyorsunuz. Bu sektörü hem sahiplenmek hem sıralama almak için çalışmalar yapıyorsunuz. Temel optimizasyon süreci tamamlandı ve sıra geldi bağlantı kaynaklarına. Ben olsam ilk olarak aşağıdaki hamleyi yapardım.

1. Örnek: SERP Fırsatları 1

1. Adım: Google arama motoruna “en iyi kaynak makineleri” yazarım.

SERP Arama Örneği

2. Adım: Çıkan sonuçlar arasında yer alan sitelerle iletişim kurar ve iş birliği yapardım.

3. Adım: Bu sitelerin Adsense kullanım kullanmadığına bakardım ve bir liste haline getirirdim. (Yerleşim reklamlarında kullanmak için.)

bağlantı listeleri oluşturma

4. Adım: Listeyi genişletirdim. Yukarıda oluşturduğum listeyi farklı kaynaklarla besler kendime bir geniş bir dosya hazırladım.

Google arama motoruna “kaynak makinesi ekşi” yazar ve arama yapardım. Ekşi sözlükte bununla alakalı bir giriş var mı? Tartışma gerçekleşiyor mu? Öneri yapan var mı? Bu adımlardan sonra bende marka olarak burada yerimi alırdım.

SERP Backlink bulma yöntemi

2. Örnek: SERP Fırsatları 2

Farklı bir sektör üzerinden daha örnek vermek isterim. Villa kiralama yaptığınızı düşündüğüm bir internet sitesi için şunu yapardım:

1. Adım: Google arama motoruna “fethiyede tatil yapılacak yerler” yazarım.

2. Adım: Kaynakları tespit eder, iletişim kurarım.

3. Adım: Bağlantı alma sürecini gerçekleştirir ardından siteleri Ads yerleşim reklamlarında kullanmak için bir liste haline getiririm.

Rakiplerinizden farklı bir şeyler yapmanız sizi rekabette öne geçirir. Klasik bağlantı ve dış optimizasyon yöntemlerinden kurtulmanız size fayda sağlar.

Kısacası dış optimizasyon çalışmaları insanların sizi daha çok konuşma çabasıdır. Bu yönde efor sergilemeniz size hem markalaşma hem organik konuda katkı sağlayacaktır.

Videolu Anlatım

“Neden bu yöntemi kullanayım ki? Blog kurar bende sıralama alır finansal fayda sağlarım!” Bu düşünceyle hareket ederseniz zaman kaybedersiniz. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Zaten SERP sonuçlarında başarılı olmuş kaynaklar var. Süreci hızlandırmak ve fayda sağlamak için benim bahsettiğim yöntemi kullanmanızı öneririm.

Google Ads Yerleşim Reklamları Stratejisi

Listemizi yaptık değil mi? Artık elimizde ilgili kaynaklarda yer alabileceğimiz kaynaklar var. Şimdi bu süreci kendi markam üzerinden örnek vererek anlatmak istiyorum.

1. Adım: Google Ads’e giriş yapar ve yeni bir Görüntülü Reklam kampanyası oluştururum. (Görsellerim hazır olmalı.)

2. Adım: Kampanyamı oluşturduktan sonra liste olarak hazırladığım siteleri Google Ads → Kampanya → Oluşturduğunuz Görüntülü Kampanya → İçerik →Yerleşimler

yerleşim stratejisi

R10.net, Wmaraci, Webrazzi vb kaynaklarda vakit geçirenler benim hedef kitlem değil mi? O zaman ben onların karşısına neden çıkmayayım ki? Böyle büyük bir fırsatı nasıl kaçırabilirim?

Peki bunu neden yapıyorum: Dış optimizasyon sadece backlink kaynaklarından ibaret değildir. Dışarıdan yapılacak tüm stratejik hamleler web sitemizi ve markamızı besler. İşte bu nedenle “Benim için SEO kelimesinde zirvede olmak bir şey ifade etmiyor.” diyorum. Benim için önemli olan: “SEO” denildiğinde ilk akla gelen marka olmak.

Bu tür süreçlerin içine girince aklınıza bir sürü yöntem geliyor. Benimde bu süreçleri gerçeleştirirken aklıma şu geldi: Ayhan, senin hedef kitlen SEO tarafında kendini geliştirmek istemiyor mu? İstiyor. Peki bunlar nerede geziyorlar? Sadece Türkçe kaynaklarda değil yabancı kaynaklarda da vakit geçiriyorlar. O zaman bu yabancı kaynaklarda vakit geçiren, Türkiye’de bulunan ve Türkçe tarayıcı kullanan kişileri hedeflesen nasıl olur?

Efsane değil mi? :) İşte örnek:

SEJ

searchenginejournal.com SEO ile ilgilenen hemen hemen herkesin vakit geçirdiği yabancı bir kaynaktır. Türk meslektaşlarımın, bu işi öğrenmek için araştırma yapan kişilerin bu blog kaynağında beni görmesi nasıl olurdu? Hemen gittim bu kaynağı yerleşim reklamlarımın içerisine ekledim. Tüm sayfalarında rotasyonlu olarak gösterim almaya başladım.

Hatta meslektaşlarım ve bu mesleğe ilgi duyan kişilerin saat 22:00-02:00 arası daha çok vakit geçirdiğini bildiğim için bütçemi o saatlerde arttırdım.

sej içerik reklam

Hangi sektörde olursanız olun her zaman bir fırsat vardır. Benim sektörümde böyle şeyler yok, böyle kaynaklar imkansız demeyin. Sektörü sahiplenin ve yön verin.

Yerleşim Reklamları Örneklerin Yer Aldığı Video

Aşağıda paylaştığım videoda kendi yerleşim reklamı stratejilerimi paylaştım. Sizde bunu kendi sektörünüze uyarlıyabilirsiniz. Unutmayın! SEO, stratejiniz ne kadar başarılı ve istikrarlıysa başarıya ulaşacaktır. Bu yerleşim reklamları direkt trafiği ve marka aramalarını besleyen bir kanal olacağından dolayı SEO’ya da katkı sağlamaktadır.

Sürekli aldığım bir soru var: “Ayhan hocam neden öğretiyorsun? Neden bu özel taktikleri paylaşıyorsun? Neden rakip çıkarıyorsun?”

Ben sektörümün büyümesini istiyorum. Bu sektörü büyütmek için Ads panelimi site panelimi göstermekten çekinmiyorum. Trafiğimi paylaşmaktan bütçelerimi paylaşmaktan korkmuyorum. Meslektaşlarımla sözleşmelerimi paylaşmaktan çekinmiyorum. Biz meslektaşız! Beraber büyüteceğiz. Bu sektöre nice uzmanlar kazandıracağız.

Facebook ve Instagram Sinyalleri

Bu sinyaller şüphesiz SEO çalışmalarımıza ciddi katkı sağlarlar. Sıradan paylaşımlar, alakasız ve hedef kitlemizin vakit geçirmediği sosyal kanallarda yer almaktan bahsetmiyorum. Tamamen hedef kitlenizin vakit geçirdiği kanallarda yer almalısınız.

Benim kitlem, YouTube, Facebook, Twitter platformlarında çok fazla vakit geçirebiliyorlar. Bunu net olarak gözlemledim. Bu gözlememe sonucunda stratejik içerikler, duyurular paylaştım. Duygusal bağ kurdum.

Peki ya seyahat sektörü? Instagram ve YouTube değil mi? Aynı şeyleri düşünüyoruz merak etmeyin. :) Peki İnsan kaynakları? LinkedIn değil mi? Moda? Instagram değil mi? O zaman hedef kitlemiz neredeyse oraya yatırım yapmamız daha doğru değil mi? Ama klasik ve standart yer almak bize bir şey katmaz. Daha yaratıcı olmalıyız.

Yine kendi kaynağımdam örnek vermek istiyorum. İşte örnekler:

Facebook gönderilerim: Tarihlerin hayatımda önemli bir yeri vardır. :)

SEJ önreğini verdiğim bir Facebook gönderisi. Hem dikkat çekiyorum hem link veriyor trafik çekiyorum. Devamını gör seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

SEO önerisi paylaştığım bir Instagram Video gönderisi:

YouTube Stratejileri

YouTube dünyanın en büyük 2. arama motoru. Burada yer almamız şart! Sektör ne olursa olsun yer almamız gerekiyor. Bir marka hayal edin ve neredeyse YouTube sayesinde 2 kat büyüyor. Hem web sitesi trafiği hem marka bilinirliği. Aşağıda paylaştığım video bir reklam stratejisi. Bir video serisinin sadece küçük bir parçası. Hazırsanız izleyelim:

Bu markanın sadece YouTube ile ciddi bir marka trendi yakaladığını biliyor muydunuz?

Neden YouTube? Çünkü reklamlarınız 30 saniyenin altında izlenirse ücret ödemiyorsunuz. Eee peki ya GECIO! O bunu tercih etmek yerine daha çok izlenmeyi, ilgi çekmeyi ve ücret ödemeyi tercih etti. Amacı akıllarda iz bırakmak ve markalaştırmaktı. Nitekim 2004’den günümüze nasıl trendini arttırdığını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

geico örneği

Peki ya biz? Biz ne yapacağız? Hangi kanal, hangi strateji? Futbol takımı taktiğimi bilenler hatırlarlar: Kalede finans’ı konumlandırıyorum. Finansal kaynak markalaşmak ve SEO çalışmaları için çok önemlidir.

Bulunduğunuz sektörde sıralamalarınız size güven vermesin. Sıralama kaybetmeniz sonucunda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. SEO bu oyunun parçası, tek başına ele alınırsa sorun yaşatır. Bu nedenle ne olursa olsun korkusuz bir web sitesi geleceği için direkt trafiği artıracak, markalaşacak stratejiler geliştirmelisiniz.

Yukarıda yer alan YouTube videosuna benzer stratejiler için youtube.com/results?search_query=unskippable+ads bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Ek olarak yerleşim reklamlarını YouTube içinde kullanabiliyorsunuz! Sektörünüzle alakalı bir video var ve bu video başlamadan önce sizin reklamını çıkıyor. Nasıl olur? Video izlenmeye devam ediyor ve video içinde sizin görüntülü reklamınız yer alıyor. Peki bu nasıl olurdu? Harika değil mi?

yerleşim youtube

Yukarıda yer alan videoda yazıcı önerisinden bahsediliyor. Canon tam olarak bu videoda yerini alıyor. :) Yazıcı denildiğinde akla gelen markalardan biri olmak. Web sitesine trafik çekmek. Satışları artırmak. Nasıl ama?

Yeniden Pazarlama

Dijital dünyada en önemli şey veri! Peki sitenize giren her bir kullanıcı sizin için ne ifade ediyor. Benim için: Çok önemli. Bir kere benim siteme girdikten sonra onu her yerden yakalamalıyım. Nereye giderse gitsin peşinden gitmeliyim.

İlk amacım bir şeyi pazarlama ya da satmak değil. Bir ürünümü ya da hizmetimi pazarlarken bile markalaşmayı amaçlıyorum. O kullanıcıyı siteme tekrar getirebilirsem ne mutlu bana. Bunu nasıl yapıyorum:

Hayal edin ayhankaraman.com sitesini ziyaret edip bir içerik tükettiniz ve siteden ayrıldınız. Instagram, YouTube, Facebook ya da herhangi bir web sitesinde tekrar beni gördünüz. Ne hissedersiniz?

kariyer net yeniden pazarlama

Yine heyecan verici değil mi? Nerede olursanız olun karşınıza çıkmak bana katkı sağlıyor. Çünkü daha önce sitemi ziyaret ettiniz.

Farklı bir strateji: Instagram ya da Facebook sayfanızı son 365 gün içinde ziyaret edenlerin karşısına çıkmak? Son 180 gün içinde sitenizi ziyaret eden kişilerin karşısına Facebook ve Instagramdan çıkmak. Daha birçok öneride bulunabilirim. Beklemeyin! Uygulamak için harekete geçin.

Sonuç

SEO emek ister, yaratıcılık ve strateji ister. Sıradan SEO çalışmaları ile bir yere tutunabilirsiniz ama sonu hüsran olabilir. Siz markanız ve internet siteniz için ne yapıyorsunuz? Daha ne yapabilirim ki? SEO bu kadar demeyi bırakın!

İnsanlar internette geziniyor ve buna devam edecekler. İçerik tüketenlerin karşısında olmaya biran önce başlayın. Onlar nerede olursa olsun sizde orada olun. Ben bunları uygulama konusunda tecrübeli değilim. Hata yapmak istemiyorum. Bunları gerçekten uygulamak istiyorum diyenler arasındaysanız. Gelin birlikte yapalım.

Dış Optimizasyon Stratejileri ve İpuçları (Video)

Birebir SEO eğitimim bu tekniklerin hepsini içeriyor. Şimdi aşağıdan başvur ve uygulamaya başla:

%25 İndirim Fırsatını Kaçırma!

Birebir, gerçek zamanlı, çevrimiçi ve size ait bir site üzerinden uygulamalı SEO Eğitimi!

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. sanırım ilk okuyan benim! Emeğinize sağlık. Ülkemizde backlink almak çok zor. Bunun farklı stratejilerini görmek ve sizin sayesinde öğrenmek beni memnun etti! (Seo Analiz Grubu – Cihan Cihan Cihan)

 2. Değerli Ayhan Bey,

  Gerçekten çok değerli ve eşsiz bilgiler var. Efektif bir şekilde kullandığı zaman işe yaramaması imkansız. Bu değerli bilgileri paylaşarak sektöre sunmuş olduklarınız sizin ne kadar büyük bir “marka değeri” taşımış olduğunuza bir işaret. Gerçekten teşekkürler.

  Değerli kızınızın doğum gününü kutlar daha nice birlikte günler geçirmenizi temenni ederim.

 3. Kızınızın Doğum günü kutlu olsun Allahım hayırlı uzun ömürler versin..
  Amatör olarak uğraştığım sitem için sayenizde yarı profesyonel oldum her şey için teşekkürler…

 4. Sevgili Ayhan hocam,
  Öncelikle Ayda’ya sağlıklı, her şeyin gönlünce olduğu bir ömür diliyorum.
  Gerçekten yine dopdolu, çok faydalı bir içerik olmuş. Elinize, emeğinize sağlık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba