fbpx
SEO
Trend

SEO Performansını İyileştirmenin 6 Yolu

Sayfalarınız arama motoru sonuç sayfasında istediğiniz konumlarda yer almıyor mu? Gerçekten çok güzel konumlara gelip iyi trafik almak istiyor musunuz? Bunu birlikte yapabiliriz.

SEO uzun vadeli bir oyundur. Sağlam bir strateji, sabır ve istekli olmak sizi direkt olarak sonuca götürecektir. Öncelikle oyunu kurallarına göre oynamalısınız. Kuralları Google belirliyor. Google arama motorunun belirlediği bu kurallara hakim olup aksiyon alırsanız başarısız olma ihtimaliniz oldukça düşük.

Sizler için SEO performansınızı iyileştirmenize yardımcı olacak 6 taktik paylaşacağım. Başlayalım;

SEO performansını artırmak için 6 yol

1. Trafik Potansiyeli Olan Sayfalarınızın Hızını Optimize Edin

Bu konu çok önemli ve hassas olduğum bir konu. Çok yakın bir zaman içerisinde almış olduğum olumlu geri dönüşü sizinle paylaşmak isterim. En önemli sayfalarım arasında olan SEO eğitimi sayfamın hız performansını iyileştirip çok ciddi bir performans artışı yaşadım. 18,65 saniye de açılan bu sayfamı 1,90 saniyeye kadar düşürüp serp sonuçlarında çok iyi konumlara getirdiğimi söyleyebilirim.

Hızınızı Google Page Speed Insgihts aracını kullanarak optimize edebilirsiniz. Özellikle Google Analytics aracılığıyla en çok trafik alan yavaş sayfalarınızı bulup bu sayfaları optimize etmeye odaklanırsanız genel performansınıza da katkı sağlamış olursunuz.

Sayfa hızını iyileştirmek için bazı ipuçları;

 • Tarayıcı önbellekleme yapmalısınız.
 • Görsel boyutlarını düşürmelisiniz.
 • Eğer Gravatar kullanıyorsanız görsellerini önbelleklemelisiniz.
 • JS ve CSS kaynaklarını sıkıştırmalısınız.

2. Mevcut İçeriklerinizi Güncelleyin

Ne zaman bir içerik güncellesem kısa süre içerisinde meyvesini alıyorum. SEO uzmanı sayfamda yer alan içeriği kapsamlı olarak ele aldım ve güncelledim. Google çok zaman geçmeden SEO uzmanı sayfamı birincilikle ödüllendirdi. 10. sırada olan bu sayfamı güncellememin ardından 15 gün geçmeden bu sonucu almam çok beni de oldukça şaşırtmıştı.

İçerikleri yenilerken kullanıcı arama niyetini iyi anlamalı, içeriğiniz de kullanıcının arayacağı kelimelere göre düzenlemeler sağlamalısınız. Bu durumu manipüle edecek her türlü çalışmadan kaçınmalısınız. Güncelleme yaparken özellikle Ahrefs, SemRush ve Search Console araçlarında yer alan anahtar kelime performans ya da kelime araştırma bölümlerini kullanabilirsiniz. Özellikle de hedef sayfalarınızın trafik aldığı ve ortalama konumu düşük olan kelimeleri tespit edip harekete geçerseniz çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Mevcut içerikleri güncellemeden önce mutlaka ayhankaraman.com/yeni-search-console bağlantısını incelemenizi ve performans raporuna göre aksiyon almanızı öneririm.

3. Ortalama Konumu İyi Olan Sayfaların Tıklama Oranını İyileştirin

TO oranını iyileştirmenize yardımcı olacak en önemli faktörlerin başında başlık ve açıklamalar gelir. Özellikle başlık (title) faktörünü optimize etmeniz TO’nını artıracaktır.

Başlık etiketlerinizi geliştirmek ve ilgi çekici hale getirmek için aşağıda yer alan ipuçlarını kullanabilirsiniz;

TO Artırmak İçin Başlık Kullanımı

 • İlgi çekici ve güçlü kelimeler kullanın.
 • Parantez içerisinde yer alan başlıklar ekleyin.
 • Merak uyandırın.
 • Uzun başlıklar kullanmayın.

4. Dahili Bağlantı Kullanım Oranını Artırın

Dahili bağlantılar stratejik olarak kullanıldığında, sayfalarınızın performansını artırmaya yardımcı olabilir. Sayfalarınızı dahili bağlantılarla desteklemeniz Google arama motorunun çok hoşuna gidecektir. Fakat dikkat etmeniz gereken bir konu var. Eğer dahili olarak verdiğiniz bağlantılar kullanıcıların işine yarayacak türden değilse bağlantı verdiğiniz sayfalar ödüllendirilmeyecektir.

Dahili bağlantıları ortalama konumu 4 ve üzeri olan kelimelerin yönlendiği sayfalara vermelisiniz. Bağlantı verirken anahtar kelimelere değik yine TO’ya odaklanmalısınız.

5. Sitenize Gelen Kırık Bağlantıları Düzeltin

Almış olduğunuz bir bağlantı var ve siz bu bağlantının geldiği sayfayı siteden kaldırdınız. Hemen ilgili sayfayı daha iyi bir biçimde oluşturmalısınız ya da ilgili URL’li benzer bir sayfaya yönlendirmelisiniz. Gerçekten kaliteli bağlantılara sahip sayfaları kaldırma kararı alıyorsanız bunu bir kez daha düşünmenizi öneririm. Kaldıracaksınız bile kesinlikle URL yönlendirme işlemini gerçekleştirmenizi öneririm.

6. Öne Çıkan Snippetlara Odaklanın

Önce çıkan snippetlar ile ilgili kampsamlı bir içerik hazırlamıştım. İçeriğe ayhankaraman.com/featured-snippet bağlantısından erişebilirsiniz. Featured Snippet nedir sorusunu örnek ile cevaplamam daha doğru olacaktır. Aşağıda ekran görüntüsünü paylaştığım özellik bir öne çıkarılan snippet örneğidir.

Öne Çıkarılan SnippedBu özelliğe odaklanmanız size inanılmaz performans artışı getirecektir. Rakipler hangi kelimelerde 0. konumda? Ben bu konumda yer alabilir miyim? Almak için neler yapmalıyım? gibi soruların cevabını verip harekete geçmelisiniz.

Değerli ziyaretçim, bu içerik umarım verimli olmuştur. İncelemeni istediğim bir kategorim bulunuyor. ayhankaraman.com/google-analytics bağlantısında yer alan içerikler web sitenin geleceğini etkileyecek türden. Mutlaka ziyaret etmeli ve incelemelisin.

Ayhan KARAMAN SEO Eğitimi

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Ayhan hocam döktürmüşsün yine sanatını ?? seni tanıdığım için çok mutluyum allah eksikliğini göstermesin seni biz sevenlerine bağışlasın.
  #seo = @ayhankaraman

 2. Uzun yıllardan bu yana sektörümüzde bizi yükseten kavram her zaman seo oldu.Lakin takdir edersiniz ki seo konusunda internette o kadar çok bilgi kirliliği var ki bazen herşey daha iyi olsun diye yarım yamalak verilen bilgiler bir kullanıcı için daha da kötü olabiliyor.
  Lakin yaklaşık 1.5 senedir sitenizden faydalanıyoruz.Ve gerçekte sade ve öz bilgilerle istediğimiz yerlere kadar gelebildik.
  Sade ve özverili bilgiler için teşekkür ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba