fbpx
SEO

Featured Snippet Nedir? Nasıl Yapılır?

Featured Snippet yani öne çıkan snippet’ler, Google sonuçlarında sponsorlu yayınların (varsa) hemen ardından gösterilen bilgi içeriğidir. Örnek vermek gerekirse “deeplink nedir” aramasında ortaya çıkan ilk sonuç Featured Snippet olarak geçmektedir. Ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir;

featured snipped nedir

Google bir içeriği kullanıcıya fayda sağlayacak içerik olarak görüyorsa, ilgili içeriği sunan siteye featured snippet alanında yer verebilir.

Featured Snippet (Öne Çıkan Snippet’ler) Nasıl Yapılır?

Eğer gerçekten web sitenizde yer alan içerikleri öne çıkan snippetlar için optimize ederseniz sıfırıncı sırada siz de yer alabilirsiniz. Şimdiden söylemek istiyorum. Bunu başarmak kolay değil ama imkansızda değil. Ne mi yapmalıyız? Hazır mısınız?

Ziyaretçileriniz Ne Tür Sorular Soruyor? Biliyor musunuz?

Eğer bilmiyorsanız bunu mutlaka araştırmalı ve öğrenmelisiniz? Benim sektörüm için “SEO Nedir?” “SEO Nasıl Yapılır?” “DeepLink Nedir?” “Backlink Nedir?” “Backlink Nasıl Yapılır?”

Hedef kitlenin nasıl arama yaptığını öğrenmek mi istiyorsun? Bunun için hemen google arama kutusuna kendi sektörünle alakalı bir kelime yaz ve öğrenmeye başla. Aynı benim aşağıda yer alan ekran görüntüsünde yaptığım gibi;

arama motoru sorgu

Ayrıca ingilizce içeriğe sahip siteler içinde muhteşem bir kaynak paylaşmak istiyorum. https://answerthepublic.com bağlantısı aracılığıyla efsane kelimeler yakalayabilirsiniz. Türkçeye çevirip bu kelimelerden yola çıkabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum 🙂

En İyi Cevabı Vermeye Odaklanın

Oluşturduğunuz içeriklerde en iyi cevabı veren siz olmalısınız. Google bunu hissettiği an sizi ödüllendirecektir. Videolar, infografikler ve ekran görüntüleri kullanın. Derinlemesine analizler gerçekleştirin ve soruları en ince ayrıntıya kadar ele alın.

Soru Cevap Sayfalarından İlham Alın

Benim yaptığım gibi bir soru cevap sayfası oluşturun. (ayhankaraman.com/soru-sor) Orada yer alan sorulardan esinlenerek ilgi görebilecek, aranma hacmi olan kelimelerden oluşan içerikler oluşturun.

Featured Snippet Öne Çıkan Snippetlar

Öne Çıkan Snippet’lar Neden Önemli?

 • “0” Pozisyonunda Yerinizi Alın:  İçeriğiniz, tüm organik arama sonuçlarının en üstünde yer alacak.
 • Potansiyel Organik Trafiğiz Artsın: “0” konumunda görünmeniz diğer kelimelerinize de katkı sağlayacağı için organik trafiğinizi artırırsınız.
 • Markanız İçin Güven Sinyali:  Öne çıkan snippet’lar Google tarafından seçildiğinden dolayı markanız için güven sinyali sağlar. Güvenilir olarak görülen sitelerde hem trafik hem de dönüşüm artar.
 • Görünürlük:  SERP’lerin en üstünde olmak daha fazla görünürlülüğe sebep olur.

Featured Snippet Nasıl Bulunur?

Bu tür sonuçları bulmak için SemRush ve Ahrefs araçlarını kullanabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde bu içeriği güncelleyecek bu araçlarla öne çıkan snippet bulma sürecini ekran görüntüleriyle anlatacağım.

Google, kullanıcı davranışına ve kullanıcı deneyimine odaklandığı için, öne çıkan snippet’ler her geçen gün daha çok önem kazanacaktır. Hemen hemen her platformda yer snippet’ler, günümüzün pek çok içerik sorununun cevabu niteliğinde olmuştur.

Değişime ayak uyduran ayakta kalır, uydurmayan ise yok olur. – Ayhan KARAMAN

12 Yorum

 1. Yeni keşfettim sizi yazılarınızı bazılarını okumaya başladım gerçekten ellerinize sağlık , çalışmalarınızı beğeniyorum takipteyim hergün mutlaka 1 doz alıyoruz 🙂

  1. Hasan Bey bu bağlantıyla benim bahsettiğim konu aslında farklı. Featured Snippet için bir kod eklemenize gerek yok. Google İnsanların ihtiyaçlarını sizin karşıladığını düşünürse web sitenizi ödüllendirir. O nedenle insanların soracağı sorulara en iyi en detaylı cevabı vermeye odaklanmalısınız.

 2. oralarda çıkacak siteler zaten 1. sayfada oluyor.
  içerikten en değerli bilgiyi alıyor, Google kafaya koyuyor.
  kullanıcı siteye girmeden işini bitirip gidiyor.

  blog siteler ve bilgi siteleri için tam tersi bence, nasıl saklanır öğrenmek gerekir. 😀

  kurumsal siteler için tabi, harika bir sey..

  teşekkürler bilgi için. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu