fbpx
SEOWordPress

Rank Math SEO Eklentisi (Kurulum ve Ayarları)

WordPress ile tasarladığınız siteler için kullanabileceğiniz ücretsiz SEO eklentisi: Rank Math SEO. Bu içerikte popüler, kullanımı kolay ve gerçekten başarılı olan WordPress SEO eklentisini inceleyecek ve ayarlarını anlatacağım.

Eklenti adı Rank Math SEO eklentisidir. Yoast ve All in SEO Pack’a alternatif olarak kullanılacak eklentilerden birisidir. Son zamanlarda All in One SEO Pack eklentisinden Rank Math’a geçen birisi olarak kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

rank math SEO

Rank Math Nedir?

Rank Math, WordPress’te kullanabileceğiniz yeni nesil bir SEO eklentisidir. SEO uzmanlarının genelde Yoast SEO’yu kullandıkları görülüyor. Ancak Rank Math’i tanıdıktan sonra fikriniz değişecek.

SEO dostu içerik yazmak ve 2021’de arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için etkileyici bir SEO eklentisi olan Rank Math ile ilgili ayarların nasıl yapılacağını, yazıyı okuduğunuzda anlamış olacaksınız.

Rank Math SEO Eklentisine Neden İhtiyacınız Var?

WordPress en popüler açık kaynaklı İçerik Yönetim Sistemi (CMS) yazılımıdır. Bu CMS’yi kullanarak içeriğinizi SEO kurallarına göre optimize etmeniz gerekir. Böylece içeriği arama motorlarında ilk sayfaya taşıyabilirsiniz.

WordPress’te SEO eklentisi kullanmadan sitelerimizi geliştirmek ve organik olarak başarıya uulaştırmak çok zordur. Web yöneticileri bile, kaynak kodlarına bakarak bloglarında veya web sitelerinde, tüm SEO etkinliklerini gerçekleştirmek için kodlama güncellemesi yapmayı sıkıcı buluyor. Bu yüzden WP’ye birçok SEO eklentisi geliştirilmiştir ve eklenmiştir.

Rank Math SEO eklentisi, içeriğinizi arama motorları için optimize etmenize ve rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olur. Bu, WordPress 2021 için en iyi SEO eklentisidir.

Bloğunuzda SEO amaçlı kod düzenlemenize gerek kalmadan, SEO faaliyetlerinizi basitleştirerek tek bir yerden kontrol etmenizi sağlar.

WP SEO eklentilerinin amacı etkinliklerinizi basitleştirmektir. Rank Math, “Schema MicroData” ve “404 Hata İzleme” ekleyerek, gelişmiş SEO etkinliklerinde daha iyi arama görünürlüğü sağlamak için, içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olur.

Yerleşik içerik optimizasyonu, anahtar kelime yönetme özellikleri, yeniden yönlendirme yöneticisi ve daha fazlasını içeren Rank Math, web sitesi optimizasyonu için gelişmiş özellikler sunar.

Rank Math SEO Eklentisinin Özellikleri

Her blog yazarı ve web yöneticisi, tüm SEO faaliyetlerini tek bir yerden gerçekleştirmek, kontrol etmek ve yönetmek ister. Bunun daha fazla zaman kazandırdığı ve daha iyi sonuçlar vereceği açıktır. Rank Math SEO eklentisi, sayfa içi etkinlikler ve teknik optimizasyon için mükemmel bir SEO eklentisidir.

İşte Rank Math’i mükemmel yapan özellikler. Bu özellikleri okuduktan sonra WP sitenize Rank Math ekleyeceğinizden şüpheniz olmasın;

 • Site hızını artırmaya yönelik optimizasyon.
 • Basit, modüler ara yüz tasarımı.
 • Basit, kullanıcı dostu ara yüz.
 • Faydalı içerik SEO analizi.
 • Gelişmiş SEO ayarları.
 • Kolay zengin snippet oluşturma.
 • XML site haritası oluşturma.
 • 404 izleme.
 • Yeniden yönlendirme.
 • Sosyal medya paylaşımı özelliği.
 • Kolay Shema ayarı.
 • Robots.txt ve .htaccess düzenleyici.

Rank Math SEO Özellikleri Rank Math SEO Eklentisi Özellikleri Rank Math Özellikleri

Rank Math SEO Eklentisi Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır?

Rank Math ücretsizdir ve WordPress eklentileri arasında bulunabilir.

Yükleme adımları:

Adım 1: WordPress bloğunuza giriş yapın.

Adım 2: Eklentiler > Yeni’ye gidin ve eklenti arama kutusuna Rank Math yazın.

Adım 3: Eklentiyi Kurun ve Etkinleştirin

Kurup etkinleştirdikten sonra aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi Rank Math resmi sunucusu ile bir kimlik doğrulama yapmanız isteniyor.

Bunu yapmanız, düzenli güncellemeler ve destek almanıza yardımcı olur. Bu aşamadan sonra Rank Math eklentisi artık sol sütunda görünmektedir.

rank math seo kurulumu

Rank Math SEO eklentisinin Pro sürümünü kullanmak için bu gönderiye yorum yazabilirsiniz. Yorum yazanlar arasından her hafta 2 kişiye bu eklentinin PRO versiyonunu ücretsiz gönderiyorum.

Rank Math İlk Kurulum Nasıl Yapılır?

Rank Math SEO eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra MyThemeShop’un resmi sitesinden izin vermeniz gerekiyor.

Bunu yapmak için sol taraftaki sütundan Rank Math’a tıklayın ve hesap girişine giderek eklentiyi resmi olarak etkinleştirin.

Rank Math resmi sitesinde bir hesabınız yoksa ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz. Kimliğiniz doğrulandıktan sonra eklenti için bir uyumluluk kontrolü gerçekleştirir ve Kurulum Sihirbazı düğmesini görürsünüz. O düğmeye basarak 6 adımda Rank Math ilk kurulumunun nasıl yapılacağını aşağıdan takip edin:

 1. Önceki Ayarları İçe Aktarma

Rank Math mevcut SEO ayarlarınızı mevcut SEO eklentisinden içe aktarma özelliğine sahiptir. Daha önce yaptığınız SEO ayarlarınızı tarayacak, algılayacak ve içe aktarılmasına izin verecektir.

Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız “SEO İçe Aktarmayı Başlat” seçeneğini seçerek tıklayın. Ayarlarınız Yoast SEO’dan Rank Math’e çok kısa sürede aktarılacaktır.

İşlem tamamlanınca Devam butonuna tıklayın.

 1. Site Bilgilerini Girme

Sitenizin blog türünü, logo yüklemesini, varsayılan sosyal paylaşım resmi detaylarını girin. Detayları da doldurduktan sonra kaydedin ve Devam’a tıklayın.

Genel blog kurulumunda kişisel blog veya kişisel portföy seçenekleri; işletme sitesi için ise küçük işletme, web mağazası veya diğer işletme web sitesi gibi seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

 1. Search Console Bağlama

“Yetkilendirme kodunu al” bağlantısına tıklayarak Google Search Console hesabınızı buraya bağlayın.

Google Search Console giriş bilgilerinizi girin. İzin Ver butonuna tıklayın ve hesabınıza erişim izni verin.

Bu işlemde Google size bir kimlik doğrulama kodu verecektir.  Kodu kopyalayın ve Search Console ayarlarına yapıştırın. Sonra da İzin Ver düğmesine tıklayın.

Hesaptan bloğunuzu seçin, kaydet ve devam et butonuna tıklayın.

 1. Site Haritaları

Site haritaları arama motorunun indeksleme dosyalarıdır ve doğru şekilde indekslenecek blog içeriğini keşfetmenize yardımcı olur.

Gönderiler, sayfalar, resimler, videolar, sesler, ürünler, kategoriler ve etiketler gibi bu dosyaya hangi dosyaların ekleneceğini seçmeniz ideal olacaktır.

Sadece web sitenizin site haritasına dahil etmek istediğiniz seçenekleri seçin. Daha sonra bir sonraki adıma geçmek için kaydedin, devam et butonuna tıklayın.

 1. Optimizasyon

Burada sitenizi SEO kurallarına göre optimize ediyorsunuz. Güzel SEO değerleri sağlamakta ve size zaman kazandırmaktadır. Takip edilmeyen no-follow resim bağlantıları, no-follow harici bağlantılar, yönlendirme durumu ve arama motoru doğrulama bölümlerini göreceksiniz. Bunlardan SEO için gerekli olduğunu düşündüğünüz şeyleri seçin.

 1. Kurulumu Sonlandırma

Rank Math SEO eklentisi kurulumunun son adımında, izin ver düğmesine tıklayın. Siteniz hazır olduğunda aşağı doğru kaydırın ve “gösterge tablosuna geri dön” butonuna tıklayın.

Artık Rank Math eklentiniz hazır.

Rank Math Ayarları ve Temel Seçenekler

 1. Kontrol Paneli

Kurulum ve etkinleştirmeden sonra eklenti sizi kontrol paneline yönlendirecektir. Bu kontrol paneli aşağıdaki seçeneklere sahiptir.

 • Hakkında: Bu sekme size rehberlik etmektedir.
 • Modüller: 404 izleme, yönlendirmeler, zengin snippetlar, rol yöneticisi, search console, SEO analizi ve site haritasını etkinleştir/devre dışı bırak seçeneklerini görebilirsiniz. Site gereksinimlerine göre istediklerinizi etkinleştirebilirsiniz.
 • Yardım: Burası bilgi merkezidir. Buradan teknik destek alabilirsiniz.
 • Sistem Bilgisi: Bu sekme, WordPress ortamı, sunucu ortamı, istemci ortamı, tema bilgileri ve yüklü eklenti detaylarını barındırır.
 • Kurulum Sihirbazı: Eklentiyi 6 adımda yapılandırabileceğiniz sekmedir.
 • İçe Aktar / Dışa Aktar: Eklenti ayarlarınızı bir siteden diğer siteye aktarabilirsiniz.
 1. Analytics

Rank Math Analytics özelliği, ücretsiz sürümde sınırlı özelliklere sahiptir. Pro sürümde tüm özellikleri kullanabiliyorsunuz.

İlk olarak kimlik doğrulama işlemini yaparak sitenizin Search Console ve Google Analytics hesaplarını bağlamalısınız. Birkaç adımdan sonra Rank Math Analytics paneliniz güncel haline kavuşacaktır.

Rank Math Analytics menüsünde 4 adet sekme var. Bunlar temel gösterge paneli, site analizi, SEO performansı ve anahtar kelimeler sekmeleridir.

 • Temel Gösterge Paneli: Burada genel optimizasyon puanınız, arama gösterimleri, anahtar kelimeler, arama tıklamaları, TO, anahtar kelime konum verileri yer alır. Raporu aç bağlantısından detayları görebilirsiniz. Bu veriler, Google Search Console ve Analytics hesaplarınız üzerinden senkronize edilmektedir.
 • Site Analizi: Mevcut içeriklerinizin SEO durumunu puan bazında açıklar. Optimize edilmiş ve edilmemiş içerikleri ayırır. İyileştirmeler için optimize edilmemiş içerikleri görmenizi sağlar.
 • SEO Performansı: Arama motorlarından gelen gösterimleri, toplam anahtar kelimeleri, arama tıklamalarını, tıklama oranını, ve içeriğinizin ortalama konumunu sunar. Böylece blog performansınızı görebilirsiniz.
 • Anahtar Sözcükler: Anahtar kelimelerinizin arama motorlarındaki sıralamalarını görebilirsiniz.

Rank Math pro sürümlerinde Adsense entegrasyonu dahil birçok gelişmiş özelliği kullanabilirsiniz.

 1. Genel Ayarlar

Rank Math > Genel Ayarlar kısmından buraya ulaşabilirsiniz. Sekmeler önünüze serilecektir.

 • Bağlantılar: En üstteki sekmedir. Bloğunuzun/web sitenizin bağlantı ayarlarını değiştirebilirsiniz.
 • Sayfa İşaret Yolu: Burada sadece Etkinleştir butonu yer almaktadır.
 • Görseller: Görsel SEO ayarları içindir. 2 ayar vardır. Bunlar, Eksik Alt Metinler Ekle ile Eksik Görsel Başlıkları Ekle özellikleridir.
 • Web Yöneticisi Ayarları: Sitenin size ait olduğunu doğrulayacağınız yerdir. Google Search Console, Bing Web Yöneticisi, Pinterest Doğrulama Kimliği, Norton Güvenli Web doğrulama kimliği gibi çeşitli üçüncü taraf web yöneticisi araçları için doğrulama kodunu girerek sitenizi doğrulayabilirsiniz.
 • txt düzenleme: Amatör bir blogger iseniz bu kısma dokunmayın çünkü üst düzey bilgi gerektirir. Sitenizin arama motorlarındaki taranma ve indeksleme işlemine yöne veren bir düzenlemedir.
 • .htaccess düzenleme: Aram motorlarının ve kullanıcıların sitenizde gezinmesine yardımcı olan bir yapılandırma dosyasıdır. Bu genelde hazır kodlardan oluşur, bu yüzden varsayılan ayarı bırakmak daha iyidir.
 • 404 Monitör: Her web sitesinde 404 hata bulunur. Bu sekmede 404 hatalarını düzeltebilirsiniz.
 • Yönlendirmeler: 404 hatalarından kurtulmanıza yardımcı olan yerleşik bir yeniden yönlendirme yöneticisidir.
 1. Başlıklar ve Meta

Bu kısımda genel meta ayarları, sosyal medya ayrıntıları, ana sayfa ayrıntıları, yazar ayrıntıları, çeşitli sayfalar, Google yönergelerine göre medya kurulumu ve kategoriler, etiket ayrıntıları gibi yapılandırmaları yönetirsiniz.

Bu sayfayı dikkatlice yapılandırmalısınız. Blog türünüze ve niş alanınıza göre ilgili anahtar kelimeleri kullanarak başlıkları ve meta açıklamaları dikkatlice eklemenizi tavsiye ediyoruz.

 1. Site Haritası Ayarları

Site haritası önemli bir dosyadır. Web sitenizi güncellediğinizde arama motorlarına sinyal gönderir. İçeriğinizi dizine eklemenize yardımcı olur. Bu bölümde yazarları, içerik türlerini site haritasına ekleyebiliyorsunuz. Hangisini seçeceğiniz sizin SEO politikanıza bağlıdır.

Bu konuda fikriniz yoksa ayaları Varsayılan olarak AÇIK konuma getirin ve değişiklik yapmayın.

 1. 404 Monitör

404 hataları Rank Math eklentisi sayesinde artık büyük bir sorun değil. Bu eklenti 404 hatalarını izler ve sizi bilgilendirir. 404 hatası veren sayfayı diğer sayfalara yönlendirebilirsiniz. Böylece kötü bir SEO özelliğinden kurtulmuş olursunuz.

 1. Yönlendirmeler

Bu kısımda geçici ve kalıcı yönlendirmeleri ayarlıyorsunuz. 404 monitör ile birlikte sitenizdeki hata veren sayfaları diğer sayfalara yönlendirebilirsiniz. Ayrıca hata veren sayfaların yerine özel bir sayfaya da kullanıcıları gönderebilirsiniz.

Kullanıcılarınızın bozuk bağlantıya gitmesini istemiyorsanız bu yöntem çok işe yaramaktadır. Böylece ziyaretçilerinizin kötü deneyim edinmesinin önüne geçmiş olursunuz.

 1. SEO Analizi

Sitenizin SEO analizini bu eklenti aracılığı ile WP üzerinden tek bir tuşla yapabilirsiniz. Sayfa içi optimizasyon arama motorlarının değer verdiği kriterlerden biridir. Özellikle bir içeriğinizin sıralamaya girmesini etkiler. Ön belleğe alma ve URL yapısı gibi diğer faktörler de önemlidir. Bunları düzenlemek için saatler harcamanıza gerek yok.  Rank Math üzerindeki bu özellik size zaman kazandırmaktadır. Saniyeler içinde sitenizi taraması ve SEO’su konusunda eksiksiz bilgi vermesi avantaj sağlar.

Bu analizi başlatmak istiyorsanız Rank Math > SEO Analizi üzerinden “Site Analizini Başlat” diyebilirsiniz.

Bu analizden sonra yönergeleri takip ederek sitenizin SEO’sunu iyileştirebilirsiniz.

 1. İçe ve Dışa Aktarma

Daha önce yedeklediğiniz ayarlarınızı içe aktarma yapabilirsiniz. Ayrıca Rank Math ayarlarınızı mevcut sitenizden başka bir sitede kullanmak istiyorsanız da bu kez dışa aktarma yapabiliyorsunuz. Bu bölümde içe aktarma ayarları, dışa aktarma ayarları, içe aktarıcı ve yedekleme ile ilgili işlemler yer alıyor.

 • Dışa aktarma ayarlarında, panelde hangi ayarları yapmanız gerektiği bulunuyor. Genel ayarlar, başlıklar, metalar ve site ayarlarını bulabilirsiniz.
 • İçe aktarma ayarlarında, masaüstünüzden eklenti ayarları sayfasını içe aktarabilirsiniz.
 • İçe aktarıcı eklentide, basit bir tıklama ile dışa aktardığınız SEO ayarlarını içe aktarabilirsiniz.

Ayhan Karaman Rank Math SEO Ayarları

Ben kendi yaptığım ayarların ekran görüntülerini aşağıda paylaşmış bulunmaktayım. Ek olarak istediğiniz bir bölüm varsa ekran görüntüsünü yorum olarak talep edebilirsiniz.

Rank Math SEO Çeşitli Ayarlar Rank Math SEO Çeşitli Sayfa Ayarlar Rank Math SEO Etiket Ayarları Rank Math SEO Global Ayarları Rank Math SEO Kategori Ayarları

Rank Math SEO Eklentisi ile İçerik Nasıl Optimize Edilir?

Rank Math içerik SEO ‘su Yoast İçerik SEO’su ile neredeyse aynıdır. Daha önceden Yoast SEO kullandıysanız, Rank Math eklentisini de kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Rank Math eklentisindeki SEO analiz aracı 4 bölümden oluşuyor:

 1. Genel

Gördüğünüz gibi bu kısımda dört farklı ayar yapılmaktadır.

*Odak Anahtar Kelime

 • İçerik analizinde önemli bir yer tutar. İçeriği optimize etmek için odak anahtar kelime eklemeniz yeterlidir.
 • 3’ten fazla olmamak kaydı ile birden fazla anahtar kelime ekleyebilirsiniz.
 • Birden fazla anahtar kelime kullanacaksanız her anahtar kelimeyi içeriğinizde kullanın. Optimizasyona başlamadan önce tüm anahtar kelimelerini seçmeyi unutmayın.
 • Burada arama motorunda görülecek snippet’ın da önizlemesi yer almaktadır.

* SEO Başlığı

 • Başlığı dikkat çekici ifadelerle bu kısma yazmalısınız.
 • Başlığı buraya yazdığınızda SERP’te görünecektir.

* Kalıcı Bağlantı Ayarları

 • Kalıcı bağlantı ayarları: (içeriğin URL’idir.)
 • Kalıcı bağlantılarda odak anahtar kelimeniz mutlaka yer almalıdır.
 • URL’in kısa olması SEO açısından daha faydalı olacaktır.

* Meta Açıklama

 • Buraya ekledikleriniz SERP sayfasında görünmektedir.
 • 160 karakteri geçmemelidir.
 • Odak anahtar kelimenizi ve diğer ilgili anahtar kelimelerinizi ekleyerek açıklamayı hazırlayın.

Optimize ettikten sonra yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi Temel SEO, Eklemeler, Başlık Okunabilirliği ve İçerik Okunabilirliği yönünden sonuçları görürsünüz.

 1. Gelişmiş Seo Ayarları

Burada gelişmiş SEO ayarlarını yapabiliyorsunuz. İndeksleme ve indeksten kaldırma, Canonical URL ekleme, site haritası ekleme, özel yönlendirme kurulumu yapabilirsiniz.

 1. Zengin Snippetlar

Burada Shema ve MicroData ile karışıklık yaşamadan zengin snippetlar oluşturabilirsiniz.

 1. Sosyal

Facebook ve Twitter için başlık, açıklama, öne çıkan görsel ayarlayabilirsiniz.

Rank Math SEO Eklentisinin Artıları ve Eksileri

ARTILARI EKSİLERİ
Çok Fazla Premium SEO Özelliği İçerik SEO Kısmının İyileştirilmesi Gerekiyor
Hız Optimizasyonu Başka Bir Eklentiye Geçmek Biraz Daha Zor
Ücretsiz
Amatörler için Çok İyi Kullanıcı Arayüzü
Modüler Tasarım
Diğer Eklentilerden SEO Ayarlarını İçe Aktarma (Çok Basit)

Rank Math Eklentisi Hakkında Sık Sorular Sorular

 1. Rank Math SEO Nedir?

Rank Math, iyi uygulamalar içeren, içeriği optimize etmenize yarayan, WordPress için tasarlanmış SEO eklentisidir. Tüm web sitenizin sayfa içi SEO’su üzerinde kontrol sağlar.

 1. Rank Math Ücretsiz mi?

Evet. Rank Math eklentisi, çok çeşitli özellikleriyle ücretsiz olarak indirilmektedir. Anahtar kelime izleme, şema oluşturucu ve canlı destek gibi gelişmiş özelliklere sahip olmak istiyorsanız Premium sürüme yükseltmeniz gerekir.

 1. Yoast’tan Rank Math’e Nasıl Geçebilirim?

Yoast SEO’dan Rank Math’e geçmek kolaydır. Yoast SEO ayarlarını içer aktarabiliyorsunuz. Rank Math’i kurup etkinleştirdiğinizde Yoast SEO’dan içe aktarılan ayarları kullanabiliyorsunuz.

 1. WordPress İçin SEO Eklentisi Nedir?

WordPress için en iyi SEO eklentileri olarak “Rank Math, Yoast SEO, SEOPress, All in One SEO, SEO Squirrely” sayılmaktadır. Bu eklentiler teknik SEO ve sayfa içi SEO olarak %90’lık işi tamamlamaktadır.

 1. WordPress İçin En İyi Ücretsiz SEO Eklentisi Nedir?

WordPress eklenti dizininde ücretsiz olarak 10’dan fazla SEO eklentisi vardır. Bunlardan en popüler olanlar Rank Math, All in One SEO Pack ile Yoast SEO’dur. Rank Math kullananlar Yoast SEO eklentisinden daha iyi olduğunu belirtmektedir. Ben All in One SEO Pack eklentisinden geçen birisi olarak şunu ifade edebilirim: Çok daha iyi!

WordPress siteniz var ve bu tür ayarları bir uzman eşliğinde yapmak istiyorsunuz. Hemen ayhankaraman.com/seo-egitimi bağlantısında yer alan eğitim içeriğimi inceleyebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu ve benzeri işlemleri birlikte uygulamalı olarak yaparak performansınızı artırabiliriz.

Ayhan KARAMAN

Profesyonel SEO Eğitmeni ve SEO Aşığı. :) 1 YouTube 3 Webrazzi Ödülü. Ne demiş Albert Einstein: “Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.”

İlgili Makaleler

76 Yorum

 1. All in one sonrası ben de rank math seo eklentisine geçtim. Gerçekten çok daha kullanışlı. Ve SEO çalışmalarımda kesinlikle olumlu etkisi oldu. Pro sürümüne sahip değilim. Acaba bu konuda destek olabilir misiniz? Bu ayrıntılı açıklama için çok teşekkür ederim.

 2. hocam selamlar,
  makale için teşekkür ederim. Yoast’tan rank math seo ya bende geçeceğim. sıkı takipçin olarak pro sürümünü paylaşırsan memnun olurum.

 3. İlk mesaj benden. Rank math benim uzun süredir kullandığım muhteşem bir SEO eklentisi. Pro şunu dagitmaniz müthiş olmuş

  1. Yeni kurduğum internet sitesinde kullanacağım seo aracına karar verirken bu ayrıntılı yazıya denk gelmek çok mutlu etti beni. Teşekkürler

  1. Hatasız geçiş olursa sorun olmaz. Hata yapma riski var. Bu riski göze alıp geçiş yapmanızı ya da bir profesyonelle çalışmanızı öneririm.

 4. Emeğinize sğalık gerçekten faydalı bir çalışma olmuş. Kendi ayarlarınızı koymanızda ayrı jest olmuş. Teşekkürler.

 5. Ellerine Salık Hocam güzel yazı olmuş.
  *”Site hızını artırmaya yönelik optimizasyon” tam olarak hangi özellikler var onlardan biraz detay versen iyi olurdu.

 6. Gayet faydalı bir içerik, wordpress kullanan sitelerin bütün seo ihtiyacını karşılayacak bir içerik olmuş Ayhan Bey. Başarılarınızın ve yardımlarınızın devamı dileğiyle.. :)

 7. Ayhan hocam,
  Yazı içerisinde aynı yazıya (iki kere yanlış hatırlamadıysam) link verdin. Bu SEO açısından olumlu bir hareket mi? Yoksa başka yazılarınıza link vermeniz daha olumlu mu? Bilgi verirseniz sevinirim.

  Teşekkürler…

 8. Rank Math Seo eklentisini sade anlaşılır bir dil ile anlattığınız için teşekkürler. Peki Ayhan Bey pro sürüm olmadan da Bloglarımız da bu eklentiyi kullansak çok bir şey kaybeder miyiz?

 9. Yine faydalı bir içerik. Geçen gün R10.net içerisinde site içi seo hizmeti aldım. Arkadaş Yoast SEO’dan Rank Math SEO’ya geçirdi beni. Tam işime yarayan içerik. Elinize sağlık..!

 10. Emeğinize sağlık ayhan bey. Oldukça bilgi verici bir içerik olmuş. Pro versiyonu bekleyenler arasına bende gireyim

 11. Elinize emeğinize sağlık hocam, sizin yaptığınız tüm rank math ayarlarını öğrenebilirsem sizler içinde bir mahsuru yoksa çok makbule geçer. Teşekkür ederim şimdiden :)

 12. Pro sürümü gerçekten denemek isterim. Arayüzü yoast’a göre çok daha iyi fakat içerik kontrolü çok kötü. Sadece şema ve snippetlar’da çok iyi

 13. Kıymetli Ayhan hocam sizi bu SEO işinde otorite olarak kabul ediyorum, Her yazınız her videonuz ayrı bir kalite içeriyor, Umarım başarılarınız katlanarak büyür, Biz webmasterlara yaptığınız katkılar için çok çok teşekkürler

 14. Yazı için teşekkürler. Sitenin her içeriğinden faydalanıyorum. Seo konusunda sayenizde bizde bir şeyler öğreniyoruz. Eklentinin pro sürümü için bende talibim. Teşekkürler.

 15. Başarılı ve gerçekten faydalı bir içerik olmuş. Kafamdaki birçok soru işareti gitti diyebilirim. Emeğinize sağlık…

 16. Makaleyi googledan buldum. Rank Math SEO eklentisi hakkında makale ve bilgiler oldukça az şu an. Sizin gibi güvenilebilir kişilerden bilgi almak iyi oluyor.

 17. Merhaba
  Bu konuda bir eklenti ve ciddi bir anlatıma ihtiyaç duyuyordum. Muhteşemsiniz imdadıma yetiştim. sizi yeni takip etmeye son 4 aydır başladım. bütün bildiklerimi bir kenara koyup zihnimi sıfırlayıp eğitiminize katılacağım.Sürecimi ayarlamaya çalışıyor.
  Birazdan bu eklentiyi indirip vermiş olduğunuz bilgiler eşliğinde yapmayı deneyimleyeceğim. Size de bilgi vereceğim.
  Teşekkürler.

 18. ayhan hocam degerli paylaşımlarınız için teşekkürler ben yoast kullanıyorum . ama sizin görüşlerinizde benim için çok değerli o yüzden bende bu eklentiyi deneyecegim.

 19. Kesinlikle artık geçmenin vakti olduğunu düşünüyorum. Her şeyin bir dönemi var bu sektörde güncel olan her zaman kazanır!

 20. Tüm içerikleriniz başucu kitabım gibi. Umarım bir gün eğitim de alabilirim sizden. Hepsi için teşekkürler.

 21. Detaylı açıklamalarınızla çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca pro versiyonu için umarım şansım yaver gider ?

 22. Hocam yine bir Seo aracının en kapsamlı içeriğini çıkarmışsınız. Emeğinize sağlık. Kitabınızda AIOSEO önerdiğiniz için onunla başlamıştım. Şu an Rank Math’e geçiş yaptım. Teşekkür ederim.

 23. Hocam sizden aldığım Seo Eğitimi, Seo Kitabı, videolarınız ve siteniz gerçekten paha biçilmez kaynaklar.
  Seo ile alakalı kafama takılan her şeyi sitenizde bulabilmek çok güzel. Rank Math Seo kurulum ve ayarları için de teşekkür ederim.

 24. Son yazınızda belirttiğimizüzere seo denilince akla gelen bir markasınız.
  Danışmanlık kontrjanınızda yer olursa muhakkak görüşelim.
  Pro versiyonda nasip olursa güzel bir hediyeniz olmuş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba